Van strandjutters tot Mensenredders De „Prins van Sind" tweemaal voor h$t voetlicht;bailiu V.V.V. organiseerde prachtige voordrachtavond Pastoor Nijsten vierde zijn zilveren Priesterfeest Door het mooie wegennet van Zuid-Texel GEMEENTEREKENINGEN VOOR DE DIENSTJAREN 1949 EN 1950 Burgemeester en Wethouders van Texel brengen ter openbare kennis, dat de re keningen van inkomsten en uitgaven van de gemeente voor de dienstjaren 1949 en 1950 vanaf heden gedurende veertien dagen ter gemeente-secretarie voor een ieder ter lezing zijn nedergelegd en tegen betaling der kosten algemeen verkrijgbaar zijn gesteld. Texel, 13 Juni 1952. Burgemeester en Wethouders van Texel, C. DE KONING, Burgemeester. P. BEEMSTERBOER, Secretaris. OPBRENGST COLLECTE De te De Cocksdorp en Eierland ge houden collecte ten bate van de Vereni ging „Het Hoogeland" heeft het flinke bedrag opgeleverd van f 163,20. HORSMAKREEL OP HET STRAND! Bij het strand van De Koog joeg Vrij dagavond een grote school horsmakreel op bliek. Evenals een kat die in het nauw zit, deden de bliekjes rare spron gen; ze schoten op het strand. De roof zuchtige makrelen er achter aan. Een groot deel der makrelen werd door strandwandelaars bemachtigd. Twee knapen hadden er 150. VACATURES IN ONDERWIJSWERELD De heer C. Akkerman, Hoofd van de o. 1. school te De Koog is met ingang van 1 September benoemd tot Hoofd aan de o. 1. school te Landsmeer; mej. IJ. Prins, onderwijzeres aan de o.l. school té De Koog, heeft ontslag aangevraagd wegens benoeming aan de o.l. school te Anna Paulowna; mej. C. Groot, Midden-Eier- land, staat nr. 1 op de voordracht ter benoeming van een onderwijzeres aan de o.l. school te Overveen. REISVERENGING MIDDEN-EIERLAND VERGADERDE Tijdens de Maandagavond gehouden vergadering van bovengenoemde vereni ging zijn 2 nieuwe bestuursleden geko zen en wel de heren C. Garritsen en Joh de Graaf (secretaris). Voorzitter is de heer H. v. d. Oort, penningmeester de heer J. Moens. Besloten werd tot leden werfactie. Het aantal leden bedraagt thans 26 en dit wil men tot de 40 opvoe ren. De contributie bedraagt f 1,10 per echtpaar per week. Volgend jaar hoopt men een 2- en als het half kan een 3- daagse tocht te ondernemen. EXCURSIES VERENIGING VAN OUD-LEERLINGEN Het ligt in de bedoeling van de Vereni ging van Oud-leerlingen der L. Land bouwschool om op Woensdag 16 Juli 'n excursie naar de N.O.-polder te orga niseren. Daar zullen o.a. bezocht worden de grasdrogerij te Ens, het infiltratiege- bied, het museum te Schokland, Urk en enkele landbouwbedrijven. Ook zal een, kijkje worden genomen op het bedrijf van een oud-Texelaar. De excursie over Texel is vastgesteld op Dinsdag 24 Juni. Bezocht zullen wor den enkele proefvelden en het laborato rium van de Vétérinair Hygiënische Dienst. Ook op Texel zijn interessante dingen te zien en we verwachten daarom een flink aantal deelnemers. Zie verder de advertentie. Vrij klein was het gehoor, maar gróót het succes, dat de voordrachtskunstenaar Cor van Beek Donderdagavond in „De Oranjeboom" ten deel viel. Hij droeg voor uit „Flierefluiters Tussenkomst", door wijlen A. M. de Jong. Deze zeer begaafde kunstenaar heeft allen van be gin tot eind geboeid: van de dag af, waarop de toekomstige boer van de „Wa terhoek" zijn oog liet vallen op de scho ne dochter van een welgestelde boer, tot aan de komst van Flierefluiter, de zorge loze zwerver, die een nummertje spoke rij ten beste gaf. De heer Van Beek nam ons mee naar het Brabant rond de eeuw wisseling. Naar een klein dorpje waar de goede bewoners en ijverige werkers in pais en vree leefden totdatdie zwaar zittende boer van „De Water hoek" zich plotseling opwierp als een welgesteld landman, die kon doen wat hij wilde. „Waar haalt-ie dat geld van daan?" Het raadsel bleef twee volle da gen geheim en was alleen bekend aan de boer, zijn vrouw en Bart, de knecht: ze hadden bij het rooien van akkermaals hout een schat gevonden: 3 kruiken vol gouden muntstukken! Daarna ging het spoken rond de hoeve, een zeer griezeli ge gedaante joeg er avond aan avond de eenzame wandelaar de stuipen op het lijf. Men gelóófde daar in die tijd aan spoken en de boer bood de onverschrok ken Flierefluiter bij succes grof geld. toen deze beweerde het spook uit de weg te kunnen ruimen. En hij hield woord: het spook bleek geen écht spook te zijn, doch een buurtbewoner, die het op de geborgen schat gemunt had. Het werd een happy end. Zoals gezegd, heeft de heer Cor van Beek de aanwezigen een kostelijke avond bezorgd. Wij geven het u te doen (of te proberen!) om zo'n twee uur lang verhaal op een dergelijke wijze weer te geven! Hoe raak schilderde hij z'n figuren. Door woord en gebaar plaatste hij hen spring levend voor ons. Deze avond was het be gin van de zaal-serie, welke deze zomer onder auspiciën van de VW Texel zal worden aangeboden. De heer Oskamp, die de avond ook had geopend, deelde in zijn slotwoord mede, dat de heer Van Beek volgende week Donderdag zal voordragen uit „Holland's Glorie". „Dat wordt nóg beter!" zo verklapte ons de heer Van Beek. Het bestaat niet! De avond werd besloten met bal o.l.v. de band van Henk Craanen, welks entr' acten zeer in de smaak vielen. Oudeschild. Zondag herdacht Pas toor Nijsten de dag waarop hij vóór 25 jaar priester werd gewijd. Zaterdag avond werden de jubilaris en zijn familie aan de haven afgehaald door de feest commissie. Vrolijk wapperden de vlag gen en nadat Zijn Eerwaarde voor de pastorie uit de auto was gestapt en de klok zweeg, zong een koor van bruidjes hem een welkomstlied toe. Om 5,45 werd door de jubilaris een plechtig lof gecelebreerd in de fraai ver sierde kerk. Zondag droeg Zijn Eerw. met assistentie van zijn neef pater Nijs ten en kapelaan Auwens een Solemnele Hoogmis op waarbij alle parochianen ter H. Tafel gingen om God te danken en Hem verdere zegen af te smeken. De feest predicatie werd gehouden door pater Nijsten, waarna het parochie-geschenk door de heer Th. R. Hin werd aangebo den. „Wij zijn maar een kleine parochie en zijn dan ook zeer dankbaar een priester in ons midden te mogen hebben. Hoe rijk zijn wij, die steeds een eigen pries ter hebben, vergeleken bij de landen en streken waar duizenden en duizenden smeken om het bezit van een priester", zei de heer Hin, die vervolgde: Als wij u iets wilden schenken, ontving u graag iets tot verfraaiing van de kerk. Maar wij meenden u iets anders te moe ten aanbieden. Hierop werd de jubilaris een prachtig rijwiel aangeboden. Die had Zijn Eerw. wél nodig, want het oude ve hikel was zeker ook al aan zijn zilveren jubileum toe! Namens het zangkoor werd Z.Eerw. gefeliciteerd door de heer P. Boom. Na het ontbijt kwamen alle parochianen naar de pastorie om de pastoor de hand te drukken. Om 7 uur werd door pastoor Nijsten met assistentie van pater Nijsten en ka pelaan v. d. Kooij een plechtig dankljf gehouden. „Nimmer had ik kunnen ver wachten, dat mij deze dag zoveel ten deel zou vallen. Uw belofte van trouw en volgzaamheid is het mooiste wat u mij kon aanbieden". Het lof werd be sloten met Te Deum Laudamus. 's Avonds verzorgde de toneelclub „In- ter Nos" een bonte avond in het paro chiehuis, bijgewoond door alle parochi anen. Het zangkoor trad op, er werd ge declameerd, volksdansen werden uitge voerd, enfin er was voor elck wat wils. Het feest duurde tot 12 uur. DE ONTWIKKELING VAN DE PAARDENFOKKERIJ IN NEDERLAND De heer Dr Ir B. J. B. Groeneveld, Rijksveeteeltconsulent in Algemene Dienst, zal Maandagavond van 19,45-20 uur over Hilversum II een nadere uit eenzetting geven over de ontwikkeling van de paardenfokkerij in ons land, waarbij als toelichting hierop de resulta ten die in de afgelopen jaren in deze richting zijn bereikt zullen worden be licht. (Slot) IJsbrand 't Hoen was sedert 1762 ad vocaat-fiscaal en procureur-generaal in criminele zaken over Holland, Zeeland en West-Friesland Schandelijke roofpartijen op gestran de schepen, verdonkeremanen van strandgoederen en plundering van aan gespoelde lijken waren aan de orde van de dag. Het is dus zéér begrijpelijk, dat 't Hoen zich verplicht voelde krachtige maatregelen te nemen. De volgende fei ten spreken voor zichzelf. Januari 1764: De baljuw van Brielle krijgt opdracht van de Staten van Hol land om een onderzoek in te stellen naar de strandroof, gepleegd op een bij Ter- heide gestrand Zweeds schip. Er waren sloepen bij het wrak geweest met een twintig Briellenaren Volgens de baljuw waren dit echter (toevallig!) juist de braafste en eerlijkste burgers van Briel le! „Zo er al zeeroof zou zijn gepleegd, waren de Briellenaren hieraan volkomen onschuldig" schreef hij. Meestal slaagde men er niet in de schuldigen te vinden; wist men de over treders echter te achterhalen dan waren de straffen niet mals. Drie zeeloodsen die cochenille hadden gestolen uit een bij Vlieland gestrand schip werden bv. voor tien jaar verbannen uit Holland, Friesland en Utrecht! 1767: Een Nederlands schip vergaat met man en muis voor de kust. Vele lijken spoelen aan op Voorne. Deze wer den door de eilanders beroofd van goud en zilver, geld en kleren. De strandrovers stopten de lijken ver volgens onder het zand. De plaatselijke autoriteiten maakten er echter geen werk van. In December 1767 gaan Mr. Pieter van Nolst en Hendrik Collot d' Escury op DENAPPELS BIJ DE VLEET „Ik heb nog nooit zoveel denappels ge zien!" aldus een eilandgenoot, die ieder seizoen naar de Westermient trekt om denappels te verzamelen. Die kun je immers zo goed gebruiken bij het aan maken van de kachel! Om kwart over 12 verliet hij met zijn zoon en zoontje Den Burg en om 2 uur hadden ze al zes zak ken vol! KERKCONCERTEN TE DEN BURG EN DE KOOG Naar we vernemen zal binnenkort te Den Burg (Doopsgezinde kerk) en te De Koog een kerkconcert worden gehouden o.l.v. de organisator, de heer J. Visser. Aan dit concert, dat vrij toegankelijk zal zijn, werken mee: mevr. J. Beumkes- Breen, viool; mej. E. Dijt, cello; de heer H. van den Boomgaard, tenor; de heer J. Visser, orgel; een Blokfluitclub; de heer H Veldhuijs, declamatie en de N. H. kerkkoren van Den Burg en De Koog. Dezer dagen maakten de bezoekers een rondrit door het Zuiden van ons ei land. Zij konden dien avond op een wel zeer prettige dag terugzien: hoe goed zijn daar thans de meeste wegen gewor den! Bij „Hermanshoeve" de Duinweg in. Een keurig geasfalteerde weg en een blik naar links gaf de voldoening, dat ook de Laanweg de verbinding tussen het Dooiemansweggetje en de Duinweg dus-geducht onder handen wordt geno men. Zo kwamen ze in tip-top stemming aan de rand van ons schone Dennenbos en daar vonden de wielen een voortref felijke straatweg, welke tot aan de voet van de bekende Fonteinsnol leidde. De natuur zouden wij groot onrecht aan doen, door nóg meer terrein op haar te veroveren en dat het verdere, recht- doorgaande weggedeelte in de ongerep te staat van mul zand is gebleven, zal niemand deren. Immers, wie naar Den Hoorn willen, kunnen bij „Bosch en Duin" de in uitstekende staat gebrachte Bakkenweg inslaan, terwijl de wande laars en wielrijders óf de Bakkenweg óf het fietspad langs de dennenrand kun nen volgen. Aan het einde van de Bak kenweg vmdt ge de Westerweg, welke van Den Burg naar Den Hoorn voert. Deze weg is sinds enige tijd geheel ver nieuwd en nimmer hebben wij zo geno ten van het traject De Westen-Den Hoorn als dezer dagen, toen de natuur op haar mooist was, de lammeren door de weide sprongen en de vogels alom door de wijde Texelse hemel vleugelden. Een nieuwe verrassing was de verbete ring van het eerste deel van het zgn. Lage Achterom, tot aan de weg naar De Mok (zie ook een vorig nummer). De weg der smarten van Zuid-Texel was vroeger ongetwijfeld de „Witte Weg". Die weg had bij de gebruikers nu niet bepaald een wit voetje: hij was een aaneenschakeling van scherpe keien, af gewisseld door lelijke gaten. Ge waagt er uw fiets of auto niet gaarne aan! last van IJsbrand 't Hoen naar Petten ten einde een onderzoek in te stellen naar de „schandelijke roverijen, excessen en on behoorlijkheden" gepleegd na de stran ding van het Oost Indisch Compagnie schip „Vrouw Elisabeth Dorothea". Eni ge Pettemers werden gearresteerd, doch niet minder dan 250 dorpelingen ohttrok- ken zich aan de justitie door de vlucht te nemen. Tien maanden later riep Jacob van Foreest, Heer van Petten en Nolmersbar. met succes de clementie in van het Hof van Holland. Er heerste nl. bittere ar moede te Petten tengevolge van het feit, dat het merendeel der kostwinners was ondergedoken. Z. i. was de „publieke strafoefening" op 25 Maart 1768 exem pel genoeg geweest! Twee ingezeteneh van Noordwijker- hout, een schelpenvisser en een helm planter, die wegens strandroof waren in gerekend door de baljuw van Noordwij- kerhout, werden het slachtoffer van een ernstig meningsverschil tussen de baljuw en de procureur-generaal. Laatstgenoemde betwistte de baljuw nl. de bevoegdheid om in deze zaken op te treden. De jutters bleven niet minder dan acht maanden in voorarrest met ge volg, dat hun vrouwen gebrek kregen aan voedsel en kleding. In 1769 maakt een binnenloods van Hellevoetsluis zich schuldig aan strand roof. Het Engelse schip Mary and Ann was bij Hoek van Holland gestrand en de binnenloods zag met zes mede plichtigen kans het schip te .onttakelen, de zeilen, touwen en ankers te roven. Vermoedelijk zullen deze jutters zich ook wel meester hebben gemaakt van een deel der lading (bestaande uit 600 vaten rijst!). De baljuw van Voorne liet de zaak op zijn beloop, doch IJsbrand 't DIT WAREN de deelnemers aan de Operette „De Prins van Sind", waar mede de hoogste klassen van de o.l school te Oudeschild zoveel succes hebben geoogst. Woensdagavond moest Thans is de „Witte Weg" eveneens een juweeltje geworden. Ge weet wel waar hij ligt: hij loopt van het Klif, dus de Zuid-West kant van het dorp Den Hoorn tot aan de duinen. Als ge zo ver zijt ge komen volgt natuurlijk een klimmetje naar het Loodsmansduin, vanwaar ge een kostelijk uitzicht geniet: heel Texel ligt daar aan uw voeten en wij meenden zelfs een glimp te- hebben ontdekt van het monument op de Afsluitdijk! Wie- ringen lag zelfs vlak bij en hoe scherp wit staken de duinen van het Noordhol landse Vasteland in het Zuiden af te gen de blauwe hemel en nóg blauwere zee. Hoe hoger ge staat, hoe meer beko ring er van het kleurrijke duinlandschap uitgaat. U moet eens zien hoe gezellig die duinweiden daar liggen! Het oude, fraaie kerkje van Den Hoorn stond als een trouwe wachter naast een tuiltje groen, waartussen het donkerrood van de Hoornder huizen vlekte. Daarachter verrezen de heuvels van Noord- en Zuidhaffel, en hoe hoog en veilig lag „Panorama" daar op de Hoge Berg! Hier ziet ge beter dan waar ook, hoe veilig Texel's cultuurgrond omsloten ligt door de brede duinen, die de geduchtste stormvloeden kunnen weerstaan. STEMMEN HIER, STEMMEN DAAR 35 Texelaars hebben opgegeven elders te willen stemmen; 871 personen van el ders (hoofdzakelijk badgasten) hebben opgegeven op Texel te willen stemmen. Verder hebben 194 personen wegens ver blijf elders of wegens ziekte een gevol machtigde aangewezen. Hoen rustte met voor de schuldigen wa ren opgespoord. „De waarheid is" zo schreef hij in een rapport, „dat niet deze en gene der inge zetenen, maar menigvuldige ingezetenen zelfs bij Loepen, uit de eigen heerlijkheid en andere nabij gelpgen dorpen, zich aan strandroof schuldig maken. Rentmeesters van de Espargna brengen nimmer enig delict ter kennis van de procureur-gene raal Strandroof is een kostwinning geworden; gedurende het winterseizoen gaat de kustbevolking met manden en zakken naar het strand en ontziet zich niet lijken te plunderen. enz." De Staten van Holland gaven opdracht aan IJsbrand 't Hoen een ontwerp te ma ken voor een efficiente regeling ter be teugeling van de excessen. De ijverige procureur-generaal zat niet stil: hij was terecht verontwaardigd over de wantoe standen. Zo constateert hij o.a. „dat de stranden dezer provincie een zeer slech te reputatie hebben, zo erg zelfs, dat zee lieden-ingezetenen der provincie, „lie ver op de kust van een naburig Konink rijk zouden stranden dan hier".... Er heerst diepe onkunde bij de kustbevol king. Zij kennen de inhoud van de pla- caten niet, waarbij strandroof is verbo den en beschouwen het zich toe-eigenen van zee- en strandvond als hun goed recht." De ordonnantie van 12 Januari 1769, het resultaat van 't Hoen's onvermoeide arbeid, bevatte, naast een menigte ver bodsbepalingen, ook de allereerste orga nisatie van het reddingswezen aan onze kust. Op enkele kustplaatsen werden reddingboten gestationneerd; dat het enthousiasme om hiermede de branding in te gaan met groot was, zal wel nie mand verwonderen! Het staatsreddingwezen van 1769 bleek echter onvoldoende levensvatbaarheid te hebben; eerst ruim een haive eeuw la ter, zou het particulier initiatief van vijf Amsterdammers, die op 11 November 1824 de Noord- en Zuid-Hollandse Red ding-Mij. oprichtten, meer succes oog sten. Dat vle diepgewortelde juttersinstinc- ten der kustbevolking ook in de 19de eeuw herhaaldelijk aanleiding hebben ge geven tot minder verkwikkelijke tonelen bij strandingen zal wel niemand verba zen. Nog steeds beschouwden immers velen een gestrand schip, dat door de beman ning is verlaten, als een schip zonder ei genaar. Schipbreukelingen werden ech ter, sedert zeewaardige reddingboten ter beschikking kwamen van de inwo ners der kustplaatsen, niet meer, zoals veelal vroeger, aan hun lot overgelaten. Er zijn natuurlijk wel eens fouten ge maakt waarvan de redders of schipbreu kelingen het slachtoffer werden. Dit is bij een zó moeilijk en gevaarlijk bedrijf nu eenmaal onvermijdelijk. Men kan ech ter onmogelijk de indrukwekkende bun dels oude strandingsrapporten doorbla deren, zonder diep onder de indruk te komen van de onverzettelijke zeemans- raoed door vele stoere redders getoond. een tweede opvoering worden gege ven en toen is deze foto gemaakt. De jongens en meisjes hebben onder lei ding van Meester Kleve en zijn staf keurig gespeeld. TE GERINGE BELANGSTELLING Wegens te geringe aanmelding tot deel name kan de voorgenomen tocht naar de St. Jans processie te Laren geen door gang vinden. ONDERHANDS AANBESTEED Voor rekening van mevr. T. G. Koop man, Den Haag, werd door architect Boogaard, Wieringerwerf, onderhands aanbesteed de bouw van een woonhuis aan de Minister Ruisweg te De Koog. Het metselwerk zal worden uitgevoerd door de fa. Wed. I. Voigt, het timmer werk door de heer P. Eelman. VADER EN ZOON IN DE SLOOT Het wordt tijd, dat ook het mulle fietspad langs de Dennenweg dus de eerste weg rechts als u vanaf de Duin weg de dennen inslaat verbeterd wordt: Maandag is daar een wielrijder met zijn zoontje door de sleohtei,,: staat van dit pad komen te vallen. Beiden kwamen in de sloot terecht. Handbal S.V. De Koog.' Vorige week Donderdagavond hebben we tegen Den Hoorn gespeeld voor de competitie. We wonnen met 4-2. Over de wedstrijd zelf is erg weinig te vertellen, alleen wil ik vermelden, dat onze keep- ster geweldig was. Ze heeft heel wat voor ons gered. Vrijdagavond 8 uur ver moedelijk tegen SVC. Raadpleeg de op stelling bij de Kapper. Dus de training vervalt dan jammer genoeg. Komen jul lie maar kijken, adsp., daar kun je ook van leren. Handbalnieuws Oosterend Vrijdag speelden we onze competitie wedstrijd tegen SVC. We waren alle maal prachtig op tijd, behalVé de da mes! Reeds na enkele minuten scoorde Nel het eerste doelpunt. Dat was oké. S. VC wist voor de rust nog 2 ma#! het doel te vinden. Rust 2-1 voor SVC. Na de rust viel Klazien uit en aange zien we geen reserve mee hadden, gin gen we met 10 man het veld weer in. S. VC wist nog één keer te scoren, maar gelukkig maakte onze midvoor weer een tcgenpuntje. Eindstand 3-2 voor SVC. Het was over het algemeen een mooie wedstrijd en aan onze keepster alle hul de hoor! Vrijdag thuis tegen ZDH om 8 uur. KATHOLIEKE KERKLIJST Parochie van St. Joannes de Dope* met de bijkerken Den Iloori^ cn Oosterend Zondag 22 Juni. Heden de 3e Zondag na Pinksteren en de Zondag o.h. octaaf v.h. Feest van het H. Hart. H. Missen om 7,30 (stil) en om 10 u. (gezongen) in Den Burg en Den Hoorn en in Oosterend al leen om 10 u. gezongen. Biechtgel. in Den Burg voor de Mis van 7,30 en in de bijkerken voor de Missen en eventueel er na. Communieuitreiken buiten de Mis sen in Den Burg om 7 en 9 uur en verder onder al de Missen. De uitreiking in Den Burg begint achteraan. Lof om 7 uur, w.o. een tientje en speciale gebeden voor eerherstel aan het H. Hart. Maan dag 23 Juni: In de week de vaste..Missen als regel om 7 en 8 u. Heden nog 'n Mis om 9 u. voor de markt. Dinsdag 24 Juni: Feest van St. Jan de Doper, patroon van de parochie, welk feest a.s. Zondag ge vierd wordt Nog een Mis om 7,30. Woensdag 25 Juni: Om 7,30 Mis in Den Hoorn met biechthoren v.d. schoolkinde ren aldaar. Om 7,30 lof t.e.v. de'>M*.,rJo- seph met rozenhoedje en litanie van Jo seph v. d. ingekomen intenties. Daarna jongemannencongr. Donderdag 26 Juni: De eerste Mis om 6,30 en"£ómmunieuit- reiken op de gewone tijden van de Mis van 7 uur. Om 8 u. Mis in Oosterend met biechthoren v.d. schoolkinderen al daar. Geen jongedamescongr. Vrijdag 27 Juni: O.L. Vrouw v. Altijddurende Bij stand, patrones van de bijkerk van Den Hoorn. Om 7,30 u. lof in Den Hoorn. Nog een Mis in Den Burg om 7,30. Om 7,30 H. Hartlof met tientje en speciale H. Hartlofgebeden (smeking). Ëatet-dag 28 Juni: 4e Zondag na Pinksterert. Viering van het Patroonsfeest met plechtige Hoogmis en plechtig lof met assistentie w.o. de oud-kapelaan P. de Groot van Spierdijk de predikatie houdt en de oud pastoor en thans Deken J. Brinkman, het lof zal celebreren. VISAFSLAG OUDESCHILD. Aangevoerd van 9 t.m. 14 Juni 1952: 1238 kg schol f 0.46-f 0,17, 458 kg tong I,90-0,85; 77 kg tarbot 1,20-0,65; 229 kg schar 0,20-0,16; 204 kg bot 0,30-0,16; 6 kg kabeljauw 0,65-0,65; 4 kg poon 0,60- 0.40; 43 kg wijting 0,25-0,16; 51 kg pie terman 0,50-0,50; 1503 kg garnalen 0,41- 0,40; 660 kg kruikels 0,20-0,20; 4%V kg zalm 4,00-4,00; 12 kg flint 0,20-0,20; 201 kg geep 0,75-0,75; 20 kg diversén 0,16- 0,16; 100 kg ansjovis 0,63-0,63. Strandjutters in actie

Texelsche Courant | 1952 | | pagina 2