Cjrocn 27wartsjexels in het harL, D.D.D. Acht processen-verbaal wegens verzuim runderhorzelbestrijding Zenuwrust. Groot paardensportfeest met 80 ruiters Op 4 en 5 Juli Texel bouwt Consultatiebureau en Badhuis Bekerwedstrijden van SVC Om Zuurbranden op de maag te blussen: ZATERDAG 21 JUNI 1952 TEXELSE l 65e JAARGANG. No. 6641 COURANT Uitgave N.V. v.h. Langeveld De Rooij Boekhandel Drukkerij Bibliotheek Den Burg - Texel - Postbus 11 - Tel. 11 Verschijnt Woensdags en ZaterdagB. Bank: R'damse Bank, Coöp. Boerenl. Bank. Postgiro 652. - Abonn. pr. f 1,80 p. kwart. -)- 15 ct. incasso. Adv. 8 c. p. mm. De Rundenhorzelbestrijding is voor ie dere veehouder bij de Wet verplicht ge steld. (Runderhorzelbesluit 1942). Op Texel is deze bestrijding herhaalde ma len georganiseerd door het bestuur van de Vereniging „Texel" tot bestrijding van de Rundertuberculose en met zeer goede resultaten. Aangezien in 1949 bleek dat de runderhorzelbulten nog maar sporadisch bij het Texelse rundvee werden aangetroffen, werd be sloten de jaarlijkse bestrijding thans over te laten aan het particulier initia tief, dus aan de veehouders zelf! Ver- - wacht werd dat iedere veehouder er ter dege van doordrongen was dat deze be strijding noodzakelijk is. De practische uitvoering kon moeilijk een bezwaar zijn; de aangetaste dieren moeten 2 maal soms 3 maal, met een oplossing van der- rispoeder worden ingeborsteld. Tot onze grote teleurstelling blijkt echter, dat in de praktijk van een inten sieve bestrijding niets terecht gekomen is; vele veehouders hebben er niets aan gedaan, zodat thans op vele bedrijven besmette runderen worden aangetroffen! Door de opzichters van de Veeartsenij kundige Dienst wordt geregeld in ons land controle uitgeoefend, ook op Texel, en wanneer hierbij blijkt dat een vee houder geen behandeling heeft inge- j steld, wordt hem zonder pardon een proces-verbaal aangezegd. Het bestuur van onze Vereniging is diep teleurgesteld door de lakse houding van meerdere Texelse veehouders ten opzichte van deze eenvoudige bestrijding. Het eiland Texel is voor een doeltref fende bestrijding van de runderhorzel een bij uitstek gunstig gebied en het is j mogelijk de gehele Texelse rundveesta- pel in één voorjaar vrij te maken van deze plaag en dan ook verder vrij te houden, mits iedere Texelse veehouder zijn plicht maar wil doen. Wanneer wij bedenken dat door eendrachtige samen- 1 werking van alle Texelse veehouders het Texelse rundvee vrij werd gemaakt 1 van de tuberculose, een ziekte die ui terst moeilijk uit te roeien en wij zien 1 thans dat van de bestrijding van de run derhorzel, welke bestrijding geen enkele REINIGINGSDIENST DE KOOG Met ingang van Dinsdag 24 Juni a.s. zal gedurende het seizoen aan De Koog het huisvuil 2 maal per week worden opgehaald, nl Dinsdagmorgen en Vrij dagmorgen Texel 17 Juni 1952. Bureau Gemeentewerken Texel, De Directeur, Ir J. F. KIPPERMAN BEVORDERD De heer Jac. Smit, werkzaam op de afdeling financiën ter gemeentesecreta rie, is van klerk 1ste klasse bevorderd tot adjunct-commies. ONGELUK BIJ DE D.U.W. De Cocksdorp. Tijdens de werkzaam- neden aan de dijk kwam de remmer, de heer Wijker uit Den Helder, bij een sprong van een tractor, zo ongelukkig te vallen, dat hij bewusteloos bleef lig gen. Dokter Feikema, die spoedig ter plaaise was, liet het slachtoffer per auto naar zijn woning vervoeren. Er bleken enige ribben te zijn gekneusd. Wijker werd daarop per ziekenauto naar Den Helder vervoerd om in het ziekenhuis „Parkzicht" te worden opgenomen. •GESLAAGD Onze eilandgenoot, de heer K. Beum- kes Jr. deed te Schiphol met gunstig ge volg examen (eerste deel) voor het diplo ma A-controller in het door Amerika ontwikkelde Airways-System bij de Rijksverkeersbeveiliging voor de Rijks luchtvaartdienst. "fTITTTT Niet krabben. De helder vloeibare il l~ I I D.D D kalmeert de jeuk In enkele VJJLltJAm. seconden, doodt de ziektekiemen, geneest tot diep In de huldporlên. GENEESMIDDEL TEGEN HUIDAANDOENINGEN Zwaarmoedige gedachten, tobberijen en angstgevoel worden verdreven door MIJNHARDT'S ZENUWTABLETTEN Versterken het zelfvertrouwen en stemmen U weer moedig en rustig. moeilijkheid oplevert, zo weinig terecht komt, dan moeten wij vaststellen, dat hier van een vergaand plichtsverzuim sprake is. Het is beschamend dit te moe ten constateren. Gedurende de laatste weken werden niet minder dan acht processen-verbaal tegen nalatige veehouders opgemaakt; de opzichters van de Veeartsenijkundige Dienst zullen op korte termijn alle Texelse bedrijven aan een onderzoek on derwerpen. Men zorge er dus voor, dat rundvee, dat horzelbuiten vertoont, behandeld wordt. Niet-behandelde die ren zullen van de markt worden geweerd! De voor de behandeling nodige derris- poeder is kosteloos verkrijgbaar aan de Zuivelfabriek „De Eendracht". NOORDIJK. OPENBAAR AANBESTEED Door B. en W. werd Woensdagmiddag ten gemeentehuize openbaar aanbe steed de uitbreiding van de School voor Christelijk Volksonderwijs te Den Burg met 1 lokaal, fietsenbergplaats, centrale verwarmingskelder, kamer voor het Hoofd enz. De uitslag was: M. Bakker, electra f 898,50. J. J. Vonk schilderwerk f944,-; C. H. R. Duin, tim mer- en metselwerk f 24,498,-; J. Oele, loodgieterswerk f2515; G. J. Witte, met selwerk f 15,893,-; J. Daalder, Den Burg timmerwerk f 11,400; S. Timmer, Ooster end schilderwerk f 920,-; Fa. Gebr. Bruin metselwerk f 16,750; D. Trap, Ooster end, metselwerk f 16,500,-; J. Agter, loodgieterswerk f 2,444,-; J. Agter, elec tra f 885,-; D. J. Roeper, schilderwerk f 959,-, J. Drijver, massa, zonder schil derwerk f 27,530,-; Bakker en Koorn, timmerwerk f 10,750.-. De heren J. Drijver en S Timmer wa ren dus de laagste inschrijvers. Totaal f28,450; de begroting was f 30,865,-. VOLKSDANSEN TE Dij) KOOG Dinsdagavond geeft de Dansgroep „Texel" een demonstratie op het Par keerterrein in de duinen te De Koog. Aanvang 8 uur. ZON, MAAN EN HOOG WATER De zon komt 21 Juni op om 4,19; on der om 9,05. Maan: 22 Juni N.M., 30 Ju ni EK. Hoog water ter rede van Texel: 21 Juni 8,34 en 9,12. 22 Juni 9,21 en 9,55. 23 Juni 10,07 en 10,33. 24 Juni 10,49 en 11,07. 25 Juni 11,27 en 11,38. 26 Juni en 0,03. 27 Juni 0,08 en 0,40. Aan hei strand is het ongeveer een •njr eerder hoog water VANDAAG OVER TWEE WEKEN, Vrijdag 4 en Zaterdag 5 Juli, zullen lief hebbers van de edele paardensport ver gast worden op een groots festijn. Dan zullen niet minder dan 70 paarden van de Overkknt samen met deWaddenrui- ters van ons eiland een uitgebreid pro gramma bieden. Dit feest wordt te De Koog gehouden. De Overkanters komen 's morgens met de boot van 8,50 uit Den Helder op Texel aan. Het ligt in de be doeling een rondrit door Den Burg te maken. Vrijdag 4 Juli geven de ruiters van 11-6 uur individuele dressuur en 's avonds zal prachtig showwerk worden gedemonstreerd. Dan zal o.a. optreden de bekende ruiter Jan de Wit van 't Zand. Hij kruipt met zijn peerd te bed. Als de wekker afloopt, doch de ruiter doorslaapt, haalt zijn paard de dekens van de slaper af en als het nog niet helpt trekt het paard hem van bed! De ruiter stijgt te paard maar valt. Hij heeft een been gebroken. Het paard hurkt naast hem neer, zodat de baas weer in het zadel kan komen. De heer De Wit en zijn paard kunnen er dus wat mee! Verbluffend zijn ook de staaltjes hogeschool rijden. Zaterdagochtend 5 Juli vermeldt het programma onder andere een groot springconcours. Donateurs hebben op vertoon van het programma vrij entree. P.S. U is toch al donateur?! Nog niet?! Laat u dan dezer dagen nog inschrijven. Daarmede steunt u het werk van de Waddenruiters, die dit feest organiseren. Groot is de groep Waddenruiters niet en daarom hoopt men mede door deze sportdagen nieuwe leden te winnen. LU ISTERHAAL MET VEEL BE DRIJVIGHEID MAAR WEINIG EFFECT Het Texels „luisterverhaal met veel bedrijvigheid", dat Woensdagavond van 8,25-9,00 uur door de NCRV werd uitge zonden, bleef ver beneden onze verwach ting. Oók al moesten wij deze grabbelton zien door de ogen van een dromer! Er werd naar onze smaak te veel gepraat over het voorkomen van bunkers in Texels ongerepte natuur, het optreden van het „Trio Wallon" hoe verdien stelijk overigens ook had sterk be snoeid moeten worden en wat dacht u van het interview met onze Pottenbak ker, die enkel maar „ja, ja, ja" zei? Wat zullen de niet-Texelaars (en hen moest deze uitzending belust maken om ons eiland te komen doorkruisen), gesnapt hebben van dat modderballet? Het ver haal van de Strooppol kwam evenmin tot zijn recht, doordat het sterk ver brokkeld werd opgevoerd. In plaats van „Tea voor two" zouden wij willen zeggen: „Geef ons maar, zo'n degelijke man, zo'n doodgewone man geef ons maar die eerste uitzending met de vogel wachters". Toen toonden de ra dio-mensen ons hoe het wél Woens dagavond jl. hoe het niét moet. DE VIERDAAGSE REIS VAN DE LAGERE LANDBOUWSCHOOL (Slot). Het slot van het bezoek aan Ensche dé was het stadhuis. Dit is schitterend mooi, het heeft 2,4 millioen gulden ge kost in 1929. De raadzaal is de mooiste van Nederland. Bijzonder mooi is een wandschildering in één der zalen, die geheel van stukjes gekleurd glas ge maakt is. Hieraan hebben 4 mensen 3 jaar gewerkt. Enschedé is een heel mooie stad maar niet minder mooi was de fraaie natuur van de Haarlerberg die daarna opgezooht werd. Tot slot een be zoek aan het Canadezenkerkhof op de Holterberg en ook de tweede dag be hoorde weer tot het verleden. De derde dag ging het allereerst naar het Rijksinstituut voor de Pluimvee teelt te Beekbergen, waar proeven met kippen, kippenvoer, broeden enz., alles dus op pluimveeteeltgebied genomen worden. Ook houdt men daar konijnen, ganzen, eenden, pauwen etc. Het insti tuut ligt in een mooie omgeving. Nog mooier was de hoge Veluwe, die vervolgens aan de beurt was. Bij Hoen- derlo werd dit nationale park binnenge reden en aangehouden op St. Hubertus, het kasteel dat op het landgoed staat. Van deze toren liet men vorig jaar Jan van Schaffelaar nog eens van de toren springen tijdens een openluchtspel dat door plm. 6000 personen werd bijge woond. Dit openluchtspel werd opge voerd door de Bond van Verenigingen vgn Oudleerlingen van Landbouwscho len en Huishoudscholen. Deze bond houdt ieder jaar een druk bezochte landdag. Er werd doorgereden naar de Koperen Kop, een theehuis en daarna een wande ling gemaakt naar de Franse berg van waar men een schitterend panorama over de omgeving heeft. Nu weer in de bus en bij Sahaarsbergen weer uit de Hoge Veluwe en naar het Openlucht Museum waar allerlei typen 'boerderijen, mo lens, werkplaatsen, klederdrachten, wa gens etc. staan opgesteld. Hier kan men uren doorbrengen. Tot slot naar Bur gers Dierenpark, een zeer fraaie dieren tuin, waar de meeste dieren zonder tra lies te zien zijn. Via Arnhem en Zutfen ging het weer naar Laren. De vierde en laatste dag werd aller eerst afscheid genomen van de gastvrije bevolking van Laren en woorden van dank gesproken voor het genoten logies. Toen ging het via Deventer, Raalte, Heino en Zwolle naar Kampen waar ie mand van de Directie van de N.O.-pol- der meeging om als gids te fungeren. Dit heeft hij op buitengewoon goede wijze gedaan. Eerst ging het naar het in- filtratiegebied te Ramspol, daarna naar de grasdrogerij te Ens, vervolgens naar het Oudheidkundig Museum te Schok land in de kerk die midden op dit voor malige eiland staat. Nu naar de Zuid punt van Schokland, naar de Schokker haven, waar men bezig was zinkstuk- ken te maken voor de dijk van de nieu we Oostpolder. Duidelijk kon men hier ook de werkzaamheden aan deze dijk waarnemen. Vervolgens naar Urk, waar in het enige hotel van deze plaats de boterhammen verorberd werden. Toen nog een tocht door Urk waar men pa ling voor een dubbeltje kon kopen. Nu naar het hart van de polder Emmeloord, waar in een excursiezaaltje een explica tie van de Zuiderzeewerken en de N.O.- polder in het bijzonder, werd gegeven. Sproeten? SPRUT0L Bij weerbarstige: Sprutol-Sterk Weer in de bus en naar de Leemring- weg. Door woont L. Blom, wiens bedrijf bezichtigd werd. Gelein Blom moest naar Texel, hij verkleedde zich in ijl tempo en sloot zich aan bij de groep die via Gaasterland tussen de Friese meren door de afsluitdijk opzocht, waar als laatste pleisterplaats het Monument werd beklommen. Van hier ging het naar Den Helder waar de Dokter Wage- maker weer lag te wachten. Hoogst vol daan keerden de jongens huiswaarts. DE EERSTE STEEN van het Consultatiebureau voor zuigelingen, annex bad huis, is gelegd. Deze plechtigheid werd Zaterdagmiddag verricht door Anita Beemsterboer, geassisteerd door de heei Drijver. Op de foto ziet u var lrnks naar rechts: de heer P. Beemsterboer, zuster B. Harinck, de heer J. C. Rab. voorzitter van de afdeling Texel, zuster Joh. Harinck, Anita Beemsterboer, de heer D. Dapper, de heer IJska, de heer J. Drijver en de heer B. Paagman. FILMNIFUWS „HET LICHT DAT VERDWEEN" Het verhaal van de Amerikaanse sol daat Larry Nevins. Een Duitse kogel heeft zijn gezichtszenuw vernield. Hij moet zich met het lot verzoenen, dat hij voor de rest van zijn leven zijn belang rijkste zintuig zal moeten missen. Over de moeilijke weg van de ziende wereld naar die van de blinde, heeft de Ameri kaanse regisseur Mark Robson deze film gemaakt, die de harde dingen rond dit moeilijke probleem niet uit de weg gaat. En' die daardoor roerend en zeer aangrijpend werd. „DE SCHRIK DER ZEVEN ZEEëN" Het verhaal van de onhandige maga zijnbediende (O'Connor, bekend uit de film over de sprekende muilezel) in het stadje Charleston, die zeerover wordt, is een met piratenromantiek overgoten draak. Maar de makers van de film wil len dat best weten. Daarom hebben ze Davey Crandell het middelpunt van een reeks zotte, doch geestige avonturen ge maakt. Davey, die op de vlucht voor de zwendelende Engelse gouverneur, op een piratenschip terechtkomt. Juist als de kaperkapitein hem overboord wil gooien merkt de zeeschuimer, dat Davey rode pukkeltjes in het gezicht heeft. „Mazelen", gilt de kaper en in een tel is de hele bemanning overboord gespron gen of in reddingsboten gestapt. Samen met zijn vriend Tom Botts moet Davey nu het kaperschip besturen. Een passagiersschip geeft zich zonder slag of stoot over aan Davey, die zich zelf de bijnaam „Bloeddorstige Dave" heeft aangemeten. Neerlands Nieuws. O.a.: Onthulling van een monument voor de Britse en Franse Bevrijders van Walcheren. Opening van een nieuwe hangar op Schiphol en doop van de eer ste DC 6-B „Jan van Riebeeck". Zeil wedstrijden op de Reeuwijske Plassen. Het 30ste Bondsfeest van het K.N.G.V. te Den Haag. De Lustrum-Ronde van Ne derland, le etappe Amsterdam-Etten, 2e etappe Etten-St.Niklaas (België). Buitenlands Nieuws. O.a.: Monument voor het 4e Comman do te Vlissingen. De Russen ontginnen een woestijn. Eisenhouwer's afscheid. Concours d'Elegance te Parijs. Drobny wint de Davis Cup. Na het filmprogramma zal worden ge collecteerd door het comité van de stich ting Gezamenlijke Militaire Fondsen. KATHOLIEKE KERKLIJST van de parochie St. Martinus Oudeschild Zaterdag van 6-7 u. biechtgel, om 7,30 rozenhoedje en daarna nog biechtgel. Zondag oh. octaaf v.h. H. Hartfeest en 3e Zondag na Pinksteren. Retraite-Zon dag. Om 7,30 de gelezen H. Mis, om 9 u. communieuitreiken en om 10 uur de Hoogmis. Om 7 u. 's av. lof t.e.v. het H. Hart. Dinsdag, geboortedag van de H. Joannes de Doper. Geen gez. rozen hoedje deze week, behalve Zaterdag, maar Vrijdag om 7,30 H. Hartlof. Zater dag a.s. op de gewone tijd biechtgel. Zondag a.s. feestdag van de H. Petrus en Paul us. St. Martha-vereniging: Vrijdag 'half 3: Tini Bakker en Cathr- Maas. In de week zijn de gelezen H. Missen om half acht. ENIGE REGELS ZOEK In het verslag van het jubileum van Pastoor Nijsten zijn enige regels wegge vallen. Het koor zong Missa Octava van E. Franssen en na de H. Mis de feestcan tate „Jubellied". Tijdens het gezamen lijk ontbijt werd door de heer Th. R. Hin namens de parochie het geschenk aan geboden. Hedenavond en morgen wordt op ons veld weer strijd geleverd om de SVC- beker. Tex. Boys 1, dat reeds 2 maal achtereen de cup in de wacht sleepte, zal natuurlijk haar uiterste best doen om deze dit jaar definitief in haar bezit te krijgen, want wie hem 3 jaar achter elkaar of 5 maal in totaal verovert, is houder. Maar niet alleen is een beker beschikbaar gesteld: om ook de zwakke re clubs de gelegenheid te geven iets te winnen is er een verliezersronde aan toegevoegd met als prijs een fraaie me daille. Wij hopen op deze manier de span ning er zo lang mogelijk in te houden. Nadat de voorronde is gespeeld, zijn er drie winnaars en drie verliezers. De eerste drie spelen dan een halve compe titie om de beker, de drie verliezers eveneens een halve competitie om de medaille, welke laatste ineens definitief eigendom wordt. Het volledige program ma is na loting als volgt samengesteld.: Zaterdag 21 Juni: Groep I: SVC 1-De Koog 1, aanvang 7 uur. Groep II: OVV 1 -Tex. Boys 1, 8 uur. Zondag 22 Juni: Groep III: Texel 2 ZDH 1, 2,30 uur. Verliezersronde: Groep 3-Groep 1, 3,30 uur. Zaterdag 28 Juni: Verliezersronde Groep I-Groep 2, 7 uur. Winnaars groep 1-groep 2, 8 uur. Zondag 29 Juni: Winnaarsronde groep 1-groep 3, 2 uur. Verliezersronde groep 2-groep 3, 3 uur. Winnaars ronden groep 2-groep 3, 4 uur. Na afloop prijzenuitreiking op nader te bepalen plaats. Eén of twee Rennies nemen. En zo kunt U dan weer zonder zorgen alles eten wat U graag lust; zonder vrees voor die brandende pijn. Kijk eens om U heen hoe tientallen mannen en vrouwen het gebruik van Rennies tot een vaste gewoonte maken. En met suc ces. Zij weten niet meer wat brandend maagzuur is! ZDH-Nieuws. Morgen neemt ons le elftal deel aan de bekerwedstrijden te De Cocksdorp. Er wordt om 2,30 u. gespeeld tegen Texel 2. Dd is een zware opgaaf jongens, daar ze pas kampioen geworden zijn. Elftal en vertrek, zie het kastje. S.V. Oosterend. Morgen speelt het le uit tegen de le klasser NHVB, WGW 1, Den Helder. Aanvang half 3. Vertrek 11 uur vanaf de bekende plaats. Jongens, probeer een overwinning te behalen, alles is moge lijk. Succes! Texelse Boysmeuws. Zaterdagavond 8 uur speelt Boys 1 aan De Cocksdorp tegen Oosterend 1 voor de wisselbeker. Zondag gaat het le uit naar HRC 4. Vertrek met boot van 11,45, bus om 11,15 van de Groeneplaats. Probeer het tot een overwinning te brengen, Boys, zowel Zaterdag als Zondag. SINT JANS PROCESSIE Voor de tocht naar de Sint Jans Pro cessie in Laren (Dinsdag a.s.) was de deelname te gering om een bus te char teren. De heer M. Witte, Weverstraat, Den Burg, verzoekt ons hen die zich opgegeven hebben langs deze weg mede te delen, dat, zo zij per luxe auto naar Laren wensen te gaan, de kosten f 10, zullen bedragen. Er kunnen zich nog enige deelnemers melden.

Texelsche Courant | 1952 | | pagina 1