groen ^mrL-Jéxelsin het hard Texelaars wilden een neushoorn fotograferen GEVAAR TEXEL De kaffer-gids nam de benen! Op de zes grote markten werden 1165 lammeren mèèr aangevoerd dan vorig jaar Een bonte avond in het park te Den Burg SEWAREÖiF CROCODILES PAS OP ViR r~ Maak het droge land ander halve meter diep los TEXELSEWCOURANT Uitgave N.V. v.h. Langeveld De Rooij Verschijnt Woensdags en Zaterdags. (Slot) IS U als kind, argeloos bloemen pluk kend in de wei, wel eens de schrik om het hart geslagen bij de plotselinge ver schijning van een kwaje gans? Mis schien lacht ge nu om de angst-van-toen. In het wild-reservaat van Zoeloeland groter wild-„tuin" dan duizend Schor ren kunt u ook als volwassene nog huiveren-van-angstige spanning: dan moet ge uw auto verlaten en een foto proberen te maken van een rhinoceros, zo'n dikhuidige neushoorn, die zich heus niet door uw stevig statief in de verdediging laat drukken! De gids was een kaffer, die het gebied goed kende. Men trok er per auto heen langs de kust, waar het een aaneenrij- ing was van suikerrietvelden en alom zag men ook de sui kerraffinaderijen staan. Het reservaat bestond uit vlakten, heuvels, lage bergen en bos jes. De vlakten bleken een goede voedingsbodem te zijn voor fijne, scherpe doorns Dikhuidige dieren als neus hoorns hebben aan die -vege tatie natuurlijk maling. Het eerste dier, dat de Texelaars zagen was een neushoorn. Die moest natuurlijk op de foto. De mannen gingen de auto uit, ofschoon dat ten strengste veiboden is. Langzaam en be hoedzaam naderden zij de neushoorn, die in de laagte stond, terwijl zij zelf vanaf een heuvel toeslopen. Het dier stond half „verscholen" aoh- ter een groen boompje, aan welks malse bladeren het zich te goed deed. Zijn stand ten opzichte van de lens was dus niet zo bar gunstig en na de eerste foto be sloot men hem van de andere kant te verschalken. De neushoorn kreeg plot seling de indringers in het oog, zijn al lereerste reactie werd door nieuwsgie righeid gevoed. Hij kwam de heuvel op. De foto werd gemaakt toen hij de men sen tot op 'n 80 meter was genaderd. Met behoorlijke gang kwam het vervaarlijke beest, dat met een auto kan spelen, naar de mannen toe. „De kaffer-gids begon allengs heftiger aan onze kleren te ruk ken. Zijn gezicht sprak van angst en op eens nam hij de vlucht. Wij hem achterna, de auto in, welks motor reeds station- nair draaide en vol gas tuften we weg, de teleurgestelde neushoorn in z'n een tje achterlatend. Die had zijn hoorn wel eens tussen onze ribben willen druk ken, vermoed ik!" (Ten bewijze dat alles onopgesmukt was, toonde de heer Jelle- ma ons een foto met de fluks naar de lens komende rhinoceros. De volgende wilde dieren waren een groep zwijnen, die jongen hadden, wilde koeien (wilde beest, zeggen de kaffers), kleine en grotere apen, hele kudden zebra's, springbakken, herten, later nog eens een groep van vier neushoorns. Bij St. Lucius hadden in de uiter waarden van een dichtgestroomde rivier allerlei vogels, zoals pelikanen en fla mingo's, domicilie gekozen. Op deze ri vier werd een halve dag gevaren. Eerst in de richting, waar men krokodillen verwachtte te zien. Er waren er heel wat! Ze bevonden zich daar waar de ri vier zo ondiep was, dat de schroef wel eens aisloeg. Ze lagen vooral graag te Op Texel was het veiliger! zonnen in zwinnen, maar als het motor bootje erg dicht bij kwam, repten ze zich naar diep water. Kaffers in kleine vaartuigjes oefenden er de visserij uit. Er werden een groep van 5 en later een van 15 nijlpaarden gezien. Ze gedroegen zich bij het naderen van de boot als lis tige zeehonden. De kafferhut De Kaffers die in de ongerepte natuur wonen kennen geen woningprobleem. Zij bouwen zelf en met zeer goedkoop materiaal een flinke hut. Er waren hut ten bij van 8 meter middellijn. De vloer was van klei of leem en de Kaffers be schikten over een prima poetsmiddel: een mengsel van pure koemest en water, waarmee ze de vloer zo glad als een bikkel wisten te wrijven. In het midden van de vloer was een uitholling waarin het vuur gestookt werd. De vloer was schoon. De grootte der hutten hing af van het aantal nakomelingen waarmede het gezin of de dochters van het ge zin!) waren gezegend. De Kaffers is het zgn. Nationaal Park als reservaat aangewezen. Blanken mogen daar de grond niet in exploitatie nemen. De terugreis. De terugtocht werd met een Engelse boot gemaakt. Van Durban uit. In Kaap stad bleven ze 5 dagen liggen en hadden dus keurige gelegenheid om de Van Rie- beeckfeesten te aanschouwen. Uit heel Zuid-Afrika was men naar Kaapstad getrokken. Het autopark stond propvol, een ontelbaar aantal vervoermiddelen. De optocht „Vroeger en Nu" was enig mooi. Van Kaapstad voer men in één ruk naar het eiland Madeira, „land van liefde en zon", zoals u weet. Daar kreeg men druk bezoek van kooplieden die zich met grote of kleinere bootjes naar het schip begaven. In minder dan geen tijd was het hele bovendek veranderd in een drukke markt. De prijzen der kleed jes etc. waren pepeng. In Engeland gekomen stapten de Texelaars op een boot, die hen naar Hoek van Holland terugbracht. Dat was het einde van deze goed ge slaagde trip. Na al die mijlen varen weet het echt paar Jellema nóg met wat zeeziekte is. Ze voelden zich zelfs kiplekker, toen 80 pet. van de passagiers geen eten kon zién. In ieder opzicht was het dus een vacantiereis, die sterk naar méér smaak te! LIJK AANGESPOELD Bij De Mok is het lijk aangespoeld van een der slachtoffers der ramp in het Marsdiep, waarbij een Brits vaartuig door een Nederlands vliegtuig werd ge troffen. FIETS- EN BROMMERSRIT GING NIET DOOR Door de regen is de fiets- en brom- mersrit, uitgeschreven door de M. C. Texel, Zondag niet doorgegaan. Bij goed weer wordt deze op Zondag 29 Juni ge houden, aanvang 2 uur. Inschrijven van af kwart voor 2, Centraal Bureau Waal- derweg, Den Burg. STEMMING TWEEDE KAMER DER STATEN GENERAAL De Burgemeester van Texel maakt be kend, dat op Woensdag 25 Juni 1952 van des morgens acht uur tot des namddags vijf uur de stemming ter verkiezing van de leden der Staten Generaal zal plaats vinden. Hij, die volgens het kiezersregister be voegd is tot de keuze mede te werken, is verplicht zich binnen de voor de stem ming bepaalde tijd aan te melden bij het stembureau van het voor hem aangewe zen stemdistrict. Herinnerd wordt aan artikel 128 van het Wetboek van Strafrecht, luidende: Hij, die opzettelijk zich voor een an der uitgevende aan een krachtens wet telijk voorschrift uitgeschreven verkie zing deelneemt, wordt gestraft met ge vangenisstraf van ten hoogste een jaar. Texel, 20 Juni 1952. De Burgemeester voornoemd, C. DE KONING. INGEZONDEN „Molenbos", 18 Juni 1952. Aan de redactie van de Texelse Cou rant te Den Burg. Mag ik eens een stukje schrijven over de droge zomer op Texel, want dat is toch maar het gesprek van de dag. Men hoort niet anders en toch is het heel ge woon, want vroeger wist men niet beter en elke oudere Texelaar weet heel goed, dat Texel en vooral Eierland heel wei nig regenwater ontvangt, ja zelfs de kleinste hoeveelheid van heel Neder land. De laatste drie jaar hoorde men geen boer klagen omdat er voldoende hemelwater viel, maar dat was nog een gevolg van de oorlog, nl. een gebrek in de admnistratie der regenmakers. Nu is echter de evenwichtstoestand weer normaal en krijgt Texel niet meer dan waar het recht op heeft, berekend naar het stumperig kleine aantal bomen dat op ons eiland groeit, vooral in Eier land en Het Noorden, want als er in deze 2 polders evenveel bomen groeiden als in het Westen van Texel, zou de toestand heel anders wezen en waarom zou dat niet kunnen, duinen en waardeloos land genoeg en wat zou het gehele landschap veel mooier wezen als langs alle wegen bomen groeiden zoals men dat in Neder land veel ziet. De Bomendijk bij De Waal, het stukje vanaf Sir Robert Peel tot De Cocksdorp en de laan Molenbos en Duinweg naar Joh. de Graaf, dienen als voorbeeld hoe het ook zou kunnen en aan het sprookje dat de vogels, welke in deze bomen wonen, zoveel schade zouden doen, gelooft niemand meer aan, want elk weldenkend mens weet nu toch wel dat de vogels meer nut dan schade doen, behalve dan de duiven (deze zou den, als er meer bomen waren, ook be ter zijn te bestrijden). „Bomen groeien niet op Texel!" hoor ik een massa ingezetenen beweren, en met een stalen gezicht durven zij het te zeggen, hoor, terwijl zij voor hun eigen ogen zien dat alle soorten bomen zelfs heel best op Texel groeien. Nu het dan weer een echte Texelse zo mer is en wij moeten wachten op regen tot de langste dag of Helderse kermis (want Texel kent geen kermis meer), moet men eens een kijkje gaan nemen De zesde en laatste grote lammeren- markt onderscheidde zich door een vlug ge handel met prijzen, variërende van de f 60-f 76, dus enige guldens hoger dan vorige week. De hogere aanvoer op deze zes mark ten vindt zijn oorzaak in 't feit, dat dit jaar meer lammeren ter wereld zijn ge bracht en in verband met de hoge prijs en de schaarste aan gras, waren de vee houders geneigd tot een vlugge afzet. HANDELSREGISTER In „Handelsregister" lezen wij onder inschrijvingen van zaken: IJ. Brouwer, Houtvester Boodtlaan K 3b, De Koog, Texel. Pensionbedrijf. En onder opheffingen: J. Kuijper Jbz., Kerkstraat 2, Oosterend, Texel, winke lier, venten, manufacturen. in de polders Eierland en Het Noorden, dan kan men prachtig zien wat de oor zaak is dat deze polders totaal verdro gen, want op elke greppel of sloot, wel ke vroeger jaren is dicht gemaakt, groeit het gewas welig door omdat daar losse grond is waar de haarwortels der planten in kunnen doordringen en vocht zuigen. Kom nu alsjeblieft niet aan met het bekende smoesje, dat in die greppel of sloot nog mestbestanddelen aanwezig zijn, want dat is niet waar en dat kan ik bewijzen en gaat u zich daarvan zelf overtuigen. Naast hoeve „Weltevreden" bij De Cocksdorp langs de achterweg, ligt tegen de weg aan een strook grond waarop een prachtig grasgewas groeit, zelfs nu met al die droogte, terwijl het land er vlak naast totaal dood is gegaan door de droogte, en de strook waarop nu het gras nog groeit alsof er geen gebrek aan water is, was 45 jaar geleden een droge sloot, welke is dichtgemaakt met doodgewoon droog wit zand van een hoge bol, welke er vlak naast lag, dus geen zoden of oude vilt, doch enkel stuifzand. Deze droge sloot was 1 Vz meter diep en de personen welke deze sloot hebben gedempt, leven nog, dus komt er geen overlevering bij te pas. Zij zullen graag bevestigen dat het de volle waarheid is, en elke belangstellende kan het nu zelf zien. Er valt dus goud te verdienen door al het droge land land ïVz meter diep los te maken en dat kan, want in de Noord- Oostpolder en Wieringermcer zijn reeds machines, welke één ha. per dag 1% m. diep los maken en als deze machines nog schaars zijn dan is het m.i. een pracht object om met werklozen derge lijke gronden diep te spitten, zoals dat gebeurt in de bloembollenstreken Sas- senheim, Lisse enz. Als men ziet hoeveel geld er wordt besteed voor de bouw van watergema len ten behoeve van de ontwatering der polders, is het toch zeker verant woord dat waardeloos land bij droge zomers tot vruchtbare en winstgevende grond wordt gemaakt, want dan ook zal het geld, dat besteed wordt aan kunst mest, tot zijn recht kernen. Hoogachtend, TH. REUVERS Ook uit het land zijn meer lammeren verkocht dan vorig jaar. Velen vermoe den dan ook, dat in Augustus minder lammeren zullen worden aangeboden dan vorig jaar. DE ZESDE NA-OORLOGSE LAMMERENMARKT 1946 1200 f 17-f 25, 1947 1060 f 19-f 26, 1948 900 f 24-f 32, 1949 850 f 28-f 38,— 1950 850 f 37-f 44,— 1951 700 f 55-f 70, 1952 750 f 60-f 76.— Totale aanvoer op de zes grote mark ten: in 1952 11,665; in 1951 10,500. Dit jaar meer aangevoerd 1,165. HALVE EEUW GELEDEN Texel, Op 12 Juni werden van hier uitgevoerd: 2809 lammeren, 117 schapen en 1 koe. Op de 5e markt in 1902 werden 1956 lammeren aangevoerd, prijzen f7,50 -f 9.00. Gelet op het uitbundige succes, dat onze Texelse Amateurs zomer 1951 ten deel viel, was het te voorzien, dat Texel het daarop volgende jaar wederom een dergelijk evenement zou worden gebo den. Onze Vereniging voor Volksfeesten en Texelse Folklore is ook thans met de organisatie belast. Deze avond van elck wat wils wordt gehouden op Zaterdag 28 Juni a.s. Weer in het Park te Den Burg. Ook nu zullen de Texelse Ama teurs weer het beste van het beste ver tonen. De toeschouwers wachten vele verrassingen. De eerste verrassing zien wij al in de zeer lage entree want wat koop je nou voor 35 cent!? Dan is het prettig te weten, dat het Park dit seizoen over 1000 zitplaatsen zal be schikken en dat is óók wat waard! Er komen zangers, musici, voordrachtskun stenaars Cor van Beek deed zowaar een vergeefse poging zich nog tijdig als Texelaar te laten inschrijven! humo risten, conferenciers, een goochelaar enz. enz. 't Zal vol worden en een opwekking dit bont allerlei mee te maken, lijkt ons dan ook volkomen overbodig. REISCLUB DE WAAL OP STAP Dinsdag 17 Juni ging de Reisclub De Waal voor een dagje uit. Om half 7 za ten we al in de bus met het doel: de Vis- hallen te IJmuiden, waar we vóór 8 uur aankwamen. Die dag was er weinig aan voer, alleen 5000 manden makreel. Even wel was het interessant die geweldige hallen te zien. Daarna werd naar het Crematorium gereden, waar onder des kundige leiding alles werd bekeken. Na dat hier koffie was gedronken, werd de toaht voorgezet naar het bekende „Kop je", waar van het mooie uitzicht werd genoten. Alle deelnemers werd hier een consumptie aangeboden. Daarna werd het tijd om te dineren, dus gingen we naar Haarlem, waar in Hotel Brinkman alles al gereed stond en wij de maaltijd alle eer aandeden. Na het diner be zichtigden wij de Grote Kerk, vooral het 25 m. hoge orgel vonden wij imposant. Vanaf de Grote Kerk werd naar Zand- voort gereden; duidelijk waren hier de sporen nog zichtbaar van de afbraak, in de oorlog, vooral langs de Boulevard. In het Zuiderpaviljoen werd een consumptie gebruikt en van hier ging de tocht naar de prote sluizen te IJmuiden. Doordat er geen schepen in of uit gin gen, waren we hier gauw uitgekeken. Inmiddels werd het tijd om weer huis waarts te keren. Nadat in Castricum koffie was gedronken, werd de terug tocht in de beste stemming aanvaard. Door het bestuur was gezorgd voor voldoende belegde broodjes, koekjes, snoep enz., zodat door de leden niets van huis behoefde te worden meegeno men. Jo Bruin kreeg een pluimpje van de Reisclub voor de wijze waarop hij zijn taak als chauffeur verrichtte. SUCCES VOOR TEXELSE PAARDEN Woensdag werd te Middenmeer de of ficiële premiekeuring gehouden. Merrie veulens: Rita, fokker-eig. de heer A. de Visser, P.H. Polder, le pre mie. 1-jarige merriën. Paulina, fokker- eig. de heer J. de Visser, P.H. Polder, le preme. 2-jarige merriën: Oleda, eig. mej. E. Witte, Wilhelminalaan, Den Burg, le premie; Olana, eig. de heer C. Keijser, De Waal, 3e premie. 3-jarige merriën: Nanine, eig. de heer S. van Egmond, De Waal, 2e premie. 4-7-jarige merriën met veulen: Mitella fokker-eig. de heer J. de Visser, P.H. Polder, le premie met ster-praedicaat; Mediana, fokker-eig. de heer J. de Vis ser, P.H. Polder, le premie met ster- praedicaat; Mademoiselle, fokker-eig. de heer C. de Wit, Eierland, 3e premie. Texel stond in de rubriek 4-7 jarige merriën met veulen aan de kop! TEXELSE MARKT Den Burg, 23 Juni 1952. Aangevoerd: 750 lammeren f 60-f 76. 3 koeien f 650- f 800. 36 biggen f 55-f 70. 21 n. kalveren f 40-f 60. S.V. De Koog. J.l. Zaterdag heeft De Koog kans ge zien de nederlaag tegen SVC zo laag mogelijk te houden. De uitslag 3-2 zegt al voldoende. Ik geloof, dat er nu toch weer een verbetering op til is. Heren, gebruik daarom de wedstrijd tegen de badgasten ook voor een zeer goede trai ning. Blijf op je plaatsen, speel goed samen en probeer onderling niet de bal afhandig te maken voor het maken van een doelpunt. Speel met elf man en geef hem die het gunstigst staat de gelegen heid te scoren. Als jullie dit volbren gen, dan kunnen jullie de a.s. competi tie met een gerust hart tegemoet gaan. Veel succes, heren! HERWONNEN LEVENSKRACHT Zaterdag 5 en Zondag 6 Juli houdt het comité Texel van Herwonnen Levens kracht zijn jaarlijkse speldjesdag. Het geld is bestemd voor de uitzending van patiënten naar Berg en Bos en andere herstellingsoorden, ziekenhuizen, steun aan thuisverpleegden en eventuele uit zendingen van rustbehoevende moeders. De dubbeltjes en kwartjes van de col lecten vormen samen een kapitaal, op bewonderenswaardige wijze bijeenge bracht enerzijds door de inspanning van vele collectanten, anderzijds door de of ferbereidheid van tienduizenden landge noten. Hoeveel schoons wordt er door dergelijke acties niet opgebouwd, hoeveel nood niet gelenigd, hoeveel levenskracht niet herwonnen! Helpt door uw offer deze collecten te doen slagen. HOOG WATER TER REDE VAN TEXEL 25 Juni 11,27 en 11,38. 26 Juni en 0,03. 27 Juni 0,08 en 0,40. Aan het strand is het ongeveer 1 uur eerder hoog water. 'k Zag je voor 't eerst in een grauwe nevel van dichte regen, in flarden wind. Met sombere wolken aan een donkere hemel over je duinen, die als een kronk'lend lint de golven weerstaan. Je drukte me terneer, en 'k voelde me nietig op je vlakten van kil en vochtig zand Bij de dond'rende zee, met haar dreigende branding en 'k vroeg me at, waarom jij het mooiste eiland van Nederland bent Toen kwam de morgen! en bij de lachende zon werd je eensklaps een fonk'lende diamant Die in blauw fluweel stil ligt te pronken met tientallen facetten, door een kunstenaarshand met liefde geslepen 'k Leerde pas je schoonheid kennen na eind'loos zwerven door je woeste natuur Bij 't zweven der meeuwen, 't roepen der koekoek 't gelach van de kievit, 't getol der tureluur op het wad 'k Voelde me blij bij je spelende lamm'ren en genoot op het warme zand aan de zee Met intens genoegen doorkruiste ik je Dennen en met je bevolking leefde ik mee in de dorpen Met de pen kan ik nimmer alles vertellen over 't geen jij ons arme stedelingen biedt Behalve schoonheid geef je rust en.kracht om te leven Aanvaard dus dit zoveelste loflied als dank Want nimmer meer zal ik je kunnen vergden en je heldere vlag wappert fier aan mijn fiets Wie immer het mooie heeft leren waarderen die komt weer terug er weerhoudt hem niets naar Texel. Texel, 6 Juni '52. H. P. D. K. De lieer Th. Reuvers adviseert

Texelsche Courant | 1952 | | pagina 1