1 De Marinierskapel concerteerde op Texel Tóch anderhalve meter diep spitten Schoolreisje De heer H. C. Dijt verwierf met zijn inzending lelies een gouden medaille 3 i .1T» T7~ KRAAMCENTRUM Donderdag (morgen dus) houdt het Kraamcentrum Den Helder van 10-11 u. zitting in het Wijkgebouw te Den Burg. REUZE LELIE WORDT GESHOWD In de voortuin van de familie Lap- Dijt, Julianastraat, is door de kweker, de heer H. C. Dijt, Westergeest, een lilium giganteum geplant, een reuze lelie van meer dan 3 meter lengte. VJV.R.A. PROPAGANDA-FEEST- AVOND In de Maandagavond gehouden leden vergadering is door de afdeling Texel van de VARA besloten om half Novem ber een propaganda-feestavond te orga niseren met „Accordeola". IN DIENST VAN DE TEM De heer A. van den Brink, Oosterend, is benoemd tot meteropnemer-incasseer- der in dienst van de Texelse Electrici- teits Mij. als opvolger van de heer A. Brans, die deze functie bijna 25 jaar heeft vervuld. VOOR DE BLINDE-GELEIDEHOND S. Smit, Oudeschild, f 2,50; G. A. Dros Amsterdam f 2,50; fam. N.N. f 20, Wie volgt? Het geld kunt u storten op postgiro 652 t.n. van N.V. v.h. Langeveld De Rooij, Den Burg-Texel, met ver melding: „Voor een Geleidehond", of af geven aan Bureau Texelse Courant. ZAKENNIEUWS De heer D. de Jong heeft zijn bakkerij, Kogerstraat, Den Burg, overgedragen aan de heer R. Beuving, De Cocksdorp. De heer De Jong is benoemd tot agent van de Algemene Friese en Groot- Noordhollandse Levensverzekeringsmij. als opvolger van de heer A. Knol. VOOR HET RUSTHUIS Men verzoekt ons de aangeschrevenen er nog even aan te herinneren, dat mor genavond, Donderdag 3 Juli, om 8 uur in de Doopsgezinde kerk te Den Burg, 'n bij eenkomst zal plaats hebben van mede werkers aan de financiële actie t.b.v. het te stichten Rusthuis. KERKCONCERT TE DEN BURG Zondagavond zal, aanvang half negen, in de Doopsgezinde kerk te Den Burg een kerkconcert worden gegeven oJ.v. de organisator, de heer J. Visser. Aan dit concert, dat vrij toegankelijk zal zijn, werken mee: mevr. J. Beumkes- Breen, viool; mej. E. Dijt, cello; de heer H. van den Boomgaard, tenor; de heer J. Visser, orgel; een Blokfluitclub; de heer H. Velthuijs, declamatie en de N. H. kerkkoren van Den Burg en De Koog. ZOALS PIET PAALTJES Met een harde knal vloog Vrijdagmid dag het linkervoorwiel van de bus, wel ke de dienst Den Burg, Oosterend, De Cocksdorp onderhoudt. Dit gebeurde op de Oorsprongweg. De zware ijzeren- ring welke de band in de velg houdt, vloog door de luchtdruk 36 meter ver het land op. De binnenband barstte en de bus dook voorover. Gelukkig wist de chauf feur het stuur te houden en kwamen de passagiers met de schrik vrij. UITSLAG AANBESTEDING Namens de Woningbouwvereniging „Texel" werd Maandagmiddag door ar chitect P. de Graaf in Hotel ,,De Graaf" openbaar aanbesteed de bouw van twee duplexwoningen met schuurtjes te Oos terend en 2 te Oudeschild. De laagste inschrijvers voor Ooster end waren: W. D. Bakker, timmer- en metselwerk f21,246.-; D. J. Roeper, schilderwerk f 1438; J. Agter, lood- en zink f 1949,50; M. Bakker, electra f 568. Totaal f25,201,50. Voor Oudeschild: W. D. Bakker, tim mer- en metselwerk f 22,239.-; D. J. Roe per, sohilderwerk f 1438; J(. Oele, lood- en zinkwerk f 1930,-; M. Bakker, electra f568,-. Totaal f26,175,-. INGEZONDEN 't „Molenbos", 30 Juni 1952. Geachte heer redacteur, Naar aanleiding van de opmerkingen van de heer Van Groningen, wil ik nog graag enkele toelichtingen geven voor het goede doel. Gelukkig is het een bekend verschijn sel, dat er altijd mensen zijn en vooral jongeren die het beter weten en ik her haal, dat is gelukkig, want van de jon geren moet de toekomst het hebben en onder de jonge mensen is er één die het vreselijk jammer en onlogisch vindt, dat er zoveel heerlijk zoet water uit de pol ders in de zee wordt gepompt, waarom dat niet werd bewaard enz. en weer ge bruikt als er gebrek aan is. Gelijk heeft deze jonge man, er valt nog heel wat over te praten en te han delen. Van Groningen is het echter met mij eens, dat we het om te beginnen moeten zoeken in behoorlijke bewerking van de grond, vooral in Eierland en ook in Het Noorden, dus diep los maken, en dat er reeds onderzoekingen plaats vinden om tot een oplossing te komen. Als het dan niet alleen bij onderzoek blijf 1, mogen wij dankbaar zijn. Wat voor bezwaren of er zijn als men het toch diep gaat losmaken om het metéén goed te doen, is me nog niet dui delijk en ik zou altijd willen voorstellen eventuele proeven vlak naast elkander te nemen vanaf 80 cm. tot 1 meter en de tijd zal leren dat de diepste proef het glansrijk zal winnen, vooral in de toe komst, ik bedoel na 40 jaar of langer zal de \Vz meter het beste resultaat ge ven. GEEN BESMETTELIJKE VEEZIEKTEN In de afgelopen maand is op Texel geen enkel geval van besmettelijke vee ziekte geconstateerd. MELKAANVOER IN JUNI Naar we vernemen is over de maand Juni van dit jaar aan Zuivelfabriek „Een dracht" tien pet. minder melk aange voerd dan in Juni 1951. Hieruit blijkt, welk een grote invloed de aanhoudende droogte op de melkproductie uitoefent. Onder dezelfde weersomstandigheden als vorig jaar zou immers van een gro tere aanvoer dan in 1951 sprake zijn ge weest. OP 16 AUGUSTUS WEDEROM AMATEURSAVOND Naar men ons mededeelt, zal op Zater dag 16 Augustus wederom een Texelse Amateursavond worden gegeven. Het programma zal dan bestaan uit vele nieuwe nummers, aangevuld met de bes te van Zaterdagavond jl. Nieuwe Ama teurs kunnen zich nog melden bij de heer Jac. van Heerwaarden, Molen straat 28. TRAGISCH STERFGEVAL TE DEN HOORN Maandagavond even na 6 uur zou de Heerding enige ogenblikken later ter werkzaamheden een paard naar het land brengen. Op het Hoogachterom werd hij plotseling onwel en viel neer. Dokter Elias was poedig ter plaatse en het ge lukte hem aanvankelijk de patiënt weer bij kennis te brengen. Helaas overleed Heerding enige ogenblikken later ter plaatse. Hij was 59 jaar oud. Voor muziekliefhebbers is het een ge notvolle avond geworden. In groten ge tale trok het publiek naar het Park met zijn heerlijke zomeravondstilte, 't Was er volop zomer en bij „pianissimo" door de kapel werden de tonen van de klari netten enz. vermengd door de zoete zang van nachtegalen of andere zanglustige vogels. En terwijl de vleermuizen in de schemering achter de mugjes joegen, klonk daar dan de schone muziek van dit zo vermaarde corps. Met studie heb ben we geluisterd. En met bewondering voor deze opmerkelijke prestaties. Trots zijn wij op deze, onze mannen! In alle toonaarden willen wij beschrijven, het geen ons gehoor te genieten kreeg, maar onze recensie wil zijn een herhaling en die kunt ge hedenavond voor de NCRV- zender beluisteren. Onwillekeurig ging onze blik ook naar onze eigen Texelse musici, met name de dirigenten Vonk, Bouwsma en Bremer. Ook voor hen was dit een verrukkelijke avond. „D'r gaat niks boven onze Mari- TURNDEMONSTRATIE TE DEN BURG EN DE KOOG Gymnastiekvereniging „Texel" hoopt Dinsdagavond, aanvang 8 uur een de monstratie te geven op het veld van de SV Texel te Den Burg. Aan deze demon stratie zullen alle afdelingen medewer ken. De leiding berust resp. bij de heren Mooy, Mets en Keizer. Om half acht houdt men de afmars van de Groene- plaats. Muziek van Texels Fanfare. Woensdagavond 9 Juli a.s. zullen de Hoofdafdelingen van gymnastiekvereni ging „Texel" een demonstratie geven op het terrein aan de Minister Ruisweg te De Koog. BRAND ZOU FUNEST ZIJN De commandant van de Texelse brand weer, de heer J. Veldstra, verzoekt ons belanghebbenden met klem te wijzen op de ernstige gevolgen bij het uitbreken van brand in deze tijd van bijzonder grote droogte. Dat geldt vooral voor die plaatsen, waar geen brandkolken aanwe zig zijn. „Er is geen water meer om eventuele brand te blussen!" zo voegde de heer Veldstra er nog aan toe. Men zorge er dys voor, dat de Rode Haan geen enkele kans krijgt! Ik was om 4 uur uit de veren, Anders zou ik me nog eens andersom keren, De bus die bracht ons naar de boot Die kort tevoren was vergroot. We voeren van ons eigen land Zo maar naar de overkant. Alles sliep en was aan 't dromen Toen wij al speelden onder Alkmaar's bomen. Toen zijn we naar Den Haag gegaan, En kwamen op het Binnenhol te staan. Hier zetelde de Tweede Kamer En sloeg de voorzitter met de hamer. Dikke tapijten op de grond Van alle kleuren, geweven bont. We gingen naar de Gevangenpoort, Hier werden Jan en Cornelis de Wit vermoord. We zijn toen in het gebouw gegaan Waar vroeger zoveel leed is aangedaan De overdekte winkelstraat, Je snapt niet dat zoiets bestaat! In de Hema was veel te bekijken, Hier kon je best je geld verstrijken, Ik heb hier twee ons snoep gehaald En natuurlijk 30 cents betaald. Scheveningen met zijn strand Is hetzelfde als Texelland. De speeltuin die viel heel best mee We schommelden en gleden heel tevree. Toen zijn we weer naar huis gegaan En kwamen daar om half negen aan. FEDDE BEIJEHT Lzn., oud 13 jaar, leerling van de School met de Bij bel te Oosterend, naar aanleiding van schoolreisje op 26 Juni 1952 naar Den Haag. Handbal S.V. De Koog. De competitiewedstrijd tegen GDS 2 is in gelijk spel geëindigd. Het was een aardige wedstrijd en het ging mooi gelijk op. Verder was het 't oude liedje en hou daar over op. A.s. Donderdagavond gaan we naar Zeemeeuwen 2; spelen om 8 uur, dus vertrek zelf regelen met elkaar. Die kunnen we toch zeker winnen, niet? Vrijdag trainen, allemaal aanwezig hoor, als het kan. Handbalnieuws Oosterend Vrijdag speelden we een fijne wed strijd tegen Zeemeeuwen, ook al waren we lang niet volledig. Achter waren ze goed op hun hoede en met behulp van de keeper, die het verbazend druk had, wisten we de stand toch op 4-0 te hou den. Het valt niet mee, als je met 10 man en dan nog 2 adsp. in de voorhoede moet spelen tegen de sterkste club van Texel. Maar door vacanüe, repeteren en bruiloft waren een paar van onze beste speelsters verhinderd. De voorhoede, die eigenlijk uit 3 spelers bestond, probeer de nog wel een paar keer door te bre ken maar een doelpunt kon er deze keer niet af. Jammer, dames, we hebben alle maal stuk voor stuk, ook de adsp., ons uiterste best gedaan. Voortaan Dinsdags om half 8 trainen, ook voor de adspiranten. DIENSTREGELING N.V. T.E.S.O. Op werkdagen: Vertrek Van Texel: 5,30; 7,50; 9,50; 11,50 14,50; 16,00*) 17,50. Van Den Helder: 6,40; 8,50; 10,50; 13,20; 16,20nZa.; 17,30*); 19,30; 16,30Za. Op Zon- en alg. erkende chr. feestdagen: Van Texel: 7,50; 9,50; 11,50; 16,10a; 18,20 Van Den Helder: 8,50; 10,50; 13,20; 17,20a 19,30. (Juli-Augustus): Van Texel: 20,30; van Den Helder 21,30. van 5 Juli af tjm. 30 Aug. '52 alléén op Zaterdag. nZa is niet op Zaterdag, a is van 1 Juni af tjn. 7 Sept. ,52. Za is alléén op Zaterdag. nekapel!" zo verklaarde ons de heer Bouwsma en de heer Vonk (van het corps-van-de-ere-afdeling, zoals u weet) zei: „Jongens, nog een klein rukkie!" En hij doelde daarbij schertsend op de dag, dat Texels Fanfare niet voor de Mari nierskapel zou behoeven onder te doen! 13 Nummers werden geblazen. Voor de pauze hoofdzakelijk populair-klassiek, daarna door de NCRV opgenomen vnl. lichte muziek. Zoals uit „Rose Ma ne", de „Triumphmars" van G. Verdi, de „United Nations Rhapsodie" van D. Ben net. Let u eens op de muziek, ontleend aan landen, aangesloten bij deze prach tige organisatie! En hoe mooi klonk „Verschmate Liebe" van Paul Lincke. De heer Vonk zei nog: „Hoe triom fantelijk klonk die „Triumphmars". Naar schatting werd dit concert door 1200 personen bijgewoond. De op Texel gelegerde mariniers hadden natuurlijk gratis entree. Na afloop werd in „De Oranjeboom" een balavond gehouden voor mariniers en genodigden. De band werd gevormd door een 12-tal leden van de Kapel. De stemming was uitstekend. De leden van de Kapel hebben bij bewoners van Den Burg gelogeerd. Allen waren vol lof over de bijzondere gastvrijheid. REIS VERENIGING „OOSTEREND" Op de Vrijdag gehouden zomerverga dering kon de voorzitter, de heer J. Vis- man, 55 leden welkom heten. De notulen der vorige vergadering werden onveran derd goedgekeurd. Uit het financieel verslag bleek dat er in kas is een saldo van f 222,79. De rekeningnazieners, de heren J. Boogaard en J. Brans, ver klaarden de boeken in goede orde te hebben bevonden. Het. bestuur werd bij acclamatie her kozen. De vergadering besloot het volgende jaar 2 dagen op reis te gaan. Omtrent het doel der reis werden door de leden verschillende ideeën naar voren ge bracht welke door het bestuur uitge werkt zullen worden. De resultaten hier van zal het bestuur in de voor j aars ver<- gadering bekend maken. De contributie werd op 55 ct. per per soon per week gesteld, al waren ver schillende leden van mening, dat dit bedrag niet toereikend zou zijn. Besloten werd, dat personen beneden 20 jaar niet tot lid toegelaten zullen worden, voor gehuwden werd deze grens op 18 jaar gesteld. De voorzitter las hierna een brief voor, welke door de vereniging aan de familie Reitsma te Canada gezonden zal worden en die door alle aanwezigen werd onder tekend. Na de pauze verkreeg mevr. H. Dob het woord, die met een toepasselijke speeoh de voorzitter het prachtige boek werk „Holland" aanbood, als dank van de leden voor het vele werk door hem verricht tot het welslagen der reizen. Ontroerd dankte de heer Visman voor dit mooie geschenk. Op voorstel van het bestuur werd een adviescommissie benoemd, welke het be stuur in bepaalde gevallen terzijde zal staan. De heren M. Brouwer, J. Boo gaard en C. Brans namen hun benoemin gen aan. Van de Ned. Reisvereniging was be richt ontvangen over het verzorgen van een filmavond te Oosterend. De verga dering was hier wel voor. Deze avond z;al vermoedelijk deze herfst plaats vin den. De rondvraag leverde nog enige be sprekingen op, waarop de voorzitter met een woord van dank voor de aange name besprekingen, de vergadering sloot. KATHOLIEKE KEKKLIJST van de parochie St. Martinus Oudeschild Zaterdag van 6-7 u. biechtgel. om 7,30 rozenhoedje, daarna nog biechtgel. Zon dag, 5e Zondag na Pinksteren. Om 7,30 de gelezen H. Mis, om 9 u. communie-uit reiken en om 10 u. de Hoogmis, 's Av. om 7 u. lof t.e.v. de H. Naam. Maandag: gedenkdag van kerkwijding, welke Zon dag a.s. wordt gevierd. Dinsdag: 's av. 7,30 rozenhoedje. Woensdag: feestdag v. d. H.H. Martelaren van Gorcum. Donder dagavond om 7,30 roozenhoedje. Zater dag op de gewone tijd biechthoren en om 7,30 u. rozenhoedje. In de week zijn de H.H. Missen om 7,30. St. Martha-vereni- gmg: Donderdag: Regina Timmer en Maartje Bakker. KATHOLIEKE KERKLIJST Parochie van St. Joannes de Doper met de bijkerken Den Hoorn en Oosterend Zondag 6 Juli: 5e Zondag na Pinkste ren. H.H Missen in Den Burg stil om 7,30 de vacantiegangersmis om 8,45 en gez. om 10 uur; in Den Hoorn om 7,30 en 10 uur en in Oosterend alleen om 10 uur. Uitreiking H. communie in Den Burg buiten de Missen om 7 u. en verder al leen onder de Missen. De uitreiking in Den Burg begint achteraan. Biechtgel. in Den Burg voor de Mis van 7,30 en in de bijkerken voor en eventueel na de Mis sen. Lof om 7 u. t.e.vh. H. Sacrament i met rozenhoedje v.d. maandintentie van het Apostolaat des Gebeds met gebeden van eerherstel. Na de Hoogmis het ge bed v.d. bekering der ongelovigen en ze gen met het Allerheiligste. (In de Mis van 8,45 alle plaatsen vrij en voor allen plaatsengeldheffing). Na het lof mannen- congregatie. Maandag 5 Juli: Om 8 uur vrouwencongr. Woensdag P Juli: Feest v.d. H.H. Martelaren van Gorcum. Mis in Den Hoorn met biechthoren v.d. school kinderen. Lof om 7,30 t.e.v.d. H. Joseph met rozenhoedje voor de op de schaal neergelegde intenties. Daarna jongens- congr. Donderdag 10 Juli: Mis in Ooster end met biechthoren v.d. schoolkinderen. Om 8 u. meisjescongr. Vrijdag 11 Juli: Om 3,30 biechthoren kinderen Joseph- school. Zaterdag 12 Juli Om 6 uur rozen hoedje in de kerk en biechthoren van 5-9 op de hele uren. Mis in de kapel. Zondag 13 Juli: H. Mis in Oosterend om 7,30 en 10 u. en in Den Hoorn alleen om 10 uur. Waarom ik direct tot een diepte van \Vz m. wil los maken? Wel, ik heb in die geest proeven zien nemen, 35 en 40 jaar geleden met diepspitten door de heer C Tuinman te Schoorl, op een hoog en droog gelegen stuk zand en nu nog is het verschil duidelijk zichtbaar en elke bloemist in de bollenstreek zal u de be wijzen graag laten zien en verstuiving behoeft niet vergroot te worden als men de bovengrond boven houdt, wat met diepspitten altijd kan. Nogmaals: proe ven nemen van 't najaar met werklozen. Best mogelijk dat men bij de proeven in de eerste jaren evenveel succes heeft met een diepte van 60 cm., maar na ja ren zeker niet en zou men dus in herha ling vervallen en dubbele kosten krijgen. Ook zit er op verschillende diepten in Eierland een heel vaste en harde laag in de grond en deze moet m.i. juist los, zo dat de haarwortels der planten zich in de losse grond kunnen boren. Dat de bestaande drainagesystemen ook in gevaar komen met diep losmaken, ja, dat geef ik direct toe, maar mogen we eigenlijk wel spreken van landdrai- nage, zoals dat thans in Eierland ge beurt? Ik bedoel de diepte en afstand tussen de buizenreeksen. Het is ons in 1909 op de landbouwschool te Schagen heel anders geleerd en werd Anna Pau- lowna als voorbeeld genomen en onze directeur, de heer P. Nobel, zei ronduit: „Alles wat men minder diep aan buizen in de grond stopt is weggegooid geld, leg ze liever op een hoop achter de schuur en maak een greppel of schomel, door je land tot afvoer overtollig water. Ook zei Nobel: „Graaf een gat boven op een duin van l1/^ m. diepte en je teelt betere bollen dan in de duinpan bene den." Het verhaal van de sohat in de akker bewijst dat men ver voor ons reeds wist dat diep losgemaakte grond beter was dan vaste grond. Laten we hopen, dat het niet bij proefnemingen blijft, want droge zomers op Texel krijgen we nog genoeg evenals vroeger. Als heel Nederland zo verdroogde, was het een nationale ramp. In mijn antwoord vergat ik nog te zeggen, dat de oud-Texelaar Eduard Bok, welke als millionnair in Amerika is over leden, tijdens zijn laatste levensjaren in De heer Heerding was een van de op richters van het Hoornder Fanfarecorps D.E.K dat in 1925 werd gevormd. On geveer gedurende het eerste lustrum maakte hij niet alleen deel uit van het corps, maar had hij tevens zitting in het bestuur. Later was hij lid van het Vaan- delcomité. Na zijn aftreden als werkend lid werd hij tot ere-lid benoemd. ESPERANTO-NIEUWS Het 4e int. congres van Esperantis ten Spoorweg-employé's gehouden te Lindau (Duitsland), werd door 482 per sonen uit 11 landen bijgewoond. Voor het 37e Universele Esperanto Congres (2-9 Aug. te Oslo) gaven zich tot eind Mei 1258 personen uit 31 landen als deelnemer op. In Milaan werd een Esperantisten- club van wetenschapsmensen opgericht. Deze heeft zich aangesloten bij de Inter- nacia Scienca Asocio Esperantista. In China verscheen de 2e druk van een uitgebreid woordenboek Esperanto Chinees van 936 pagina's druk. een onvruchtbare woestijn, waar hele maal niets wilde groeien, omdat het daar nooit regende een oase liet maken, door de grond diep los te maken en een bron te laten slaan waarmee alles kon worden besproeid. Alle soorten bomen, heesters en planten heeft hij daar laten planten en het is een lustoord gewor den, dat duizenden mensen trekt. Deze zoon van Notaris Bok uit Den Burg, heeft een grote stenen toren met klok ken laten bouwen (de zingende toren ge naamd) en ligt zelf begraven aan de voet van deze toren te midden van de door hem gemaakte heerlijkheid, waar nu vo gels zingen en weelderige groei is, al leen omdat er werd gezorgd voor water en losse grond. Over de gehele wereld verwoest men bossen en men houdt woestijnen over. Als Nederland blijft doorgaan met al het zoete water in de zoute zee te pompen is in de toekomst geheel Nederland zout, aldus een bloem bollencourant, omdat men het grondwa ter te diep weghaalt. TH. REUVERS. Dit is de inzending van de leliekweker, de heer H. C. Dijt, Westergeest, op de keuring te Haarlem, met welke col lectie de Texelaar een gouden medaille verwierf. In een volgend nummer komen wij hier uitvoeriger op terug.

Texelsche Courant | 1952 | | pagina 2