9- roen /wa in het harL, D.D.D Stand der gewassen op ons eiland De premieregeling voor dode houtduiven In de Franse Tijd liepen de Texelaars niet warm voor ver en WOENSDAG 9 JULI 1952 TEXELSE 65e JAARGANG. No. 6646 COURANT Uitgave N.V. v.h. Langeveld De Rooij Boekhandel Drukkerij Bibliotheek Den Burg Texel - Postbus 11 - Tel. 11 Verschijnt Woensdags en Zaterdags. Bank: R'damse Bank, Coöp. Boerenl. Bank. Postgiro 652. - Abonn. pr. 11,80 p. kwart. -f- 15 ct. incasso. Adv. 8 c. p. mm. Een zeer bekend Nederlands spreek woord zegt: Een goed begin is het halve werk. Wanneer wij dit spreekwoord "wil len gebruiken met betrekking tot het groeiseizoen 1952, dan moet wel zeer de nadruk gelegd worden op het „halve". Een goed begin is inderdaad belangrijk, maar het is met alles. Een goed begon nen groeiseizoen kan ook wel eens jam merlijk eindigen. En het heeft er alle schijn van, dat dit van toepassing zal zijn voor de oogst 1952 op ons eiland. Wij willen niet verzwijgen, dat wij op het moment de vooruitzichten voor de opbrengst van diverse landbouwgewas sen op Texel zeer somber inzien. Uit ons artikel van 28 Juni jl., waarbij wij enkele opmerkingen maakten over mid delen om de droogte te bestrijden, is dit reeds gebleken. En nadien is de toestand er niet beter op geworden. Ons eiland beleeft een droogteperiode als nog maar zelden is voorgekomen, al zijn we op ons eiland in dit opzicht toch wel iets ge wend. Het begin van de groeiperiode was zeer gunstig. Dit in tegenstelling met die van het voorjaar 1951, toen als gevolg van de buitengewoon natte winter de voorjaarswerkzaamheden pas zeer laat konden beginnen. In Maart van dit voor jaar kon reeds een belangrijke opper vlakte zomergranen en zelfs vlas en bie ten worden gezaaid. Einde Maart kwam er enige vertraging als gevolg van enige zeer koude dagen, die ons nog sneeuw en vorst brachten. Toen omstreeks 6 April de werkzaamheden weer hervat werden, kon het zaaien der diverse gewassen in snel tempo plaats hebben. Met uitzonde ring van een enkel perceel laat gezaaid vlas en wat meer percelen late bieten, was de opkomst der gewassen zeer goed. Omstreeks begin Mei kon dan ook ge zegd worden, dat de vooruitzichten voor de oogst 1952 zeer gunstig waren. Wel moet gezegd worden, dat er niet temin ook toen al meerdere landbou wers met zorg zagen, dat de grondwater stand zeer laag was. En er is toen me nigmaal gezegd: Zomer 1952 moet ons niet al te zuinig met water bedelen, want dan loopt het vast. Deze vrees is waar heid geworden. De regenval is uiterma te gering geweest en tot einde Mei goldt dit voor practisch geheel ons land. Daar na is echter op de meeste plaatsen, dan hier, dan daar, behoorlijk wat water ge vallen. Het laatste was dit het geval in de kop van N.-Holland en Noordelijk Groningen, maar toch kunnen we wel zeggen, dat men ook in deze delen van ons land de droogte al weer bijna verge ten is. Ons eiland kreeg pas op 21 en 22 Juni enige regen. De hoeveelheid was echter zo gering dat reeds na enkele dagen het gunstig effect weer grotendeels verdwe nen was. Dit is de toestand op dit ogen blik en uit het overzicht \;an de stand der diverse gewassen, dat wij nu laten volgen, zal blijken, dat in meerdere ge vallen de regen geen uitkomst meer kan geven, maar voor een aantal gewassen nog veel goed kan doen. De wintergranen. De stand van de win tertarwe is vanaf het begin maar zeer matig geweest. Diverse percelen hadden een holle stand als gevolg van vogelsoha- de, waarbij wij vooral spreeuwen en meeuwen willen noemen. De percelen goede wintertarwe waren dit voorjaar al vrij zeldzaam. De maanden April en Mei brachten verbetering, maar in de r'AiijJ Juni is op meerdere plaatsen ern stige droogteschade opgetreden. Er zijn ons verschillende percelen bekend, die, wat de stand van het gewas betreft, een opbrengst van plm. 4000 kg per ha. be loofden en waarvan het reeds nu zeker is, dat deze in ieder geval lager dan 2000 kg per ha. zal zijn. Waarbij dan nog komt, dat het zaad van een zeer slechte kwaliteit zal zijn. Ook voor de percelen, die minder van de droogte geleden heb ben geldt, dat de stand over het alge meen maar matig is. Ook voor de winterrogge geldt, dat veel percelen 'n holle stand hebben. We heb ben ook hier eerst herstel gehad dat grotendeels weer teniet is gedaan door de gevolgen van de droogte, al geldt dit in mindere mate dan voor de winter tarwe. Naast enkele goede percelen treft men hoofdzakelijk percelen met matige stand aan. O.i. zal ook de opbrengst van dit gewas zeker beneden het gemiddelde van de laatste jaren blijven. Voor de wintergerst zijn de vooruit zichten iets gunstiger. Aanvankelijk was de stand van dit gewas, waarvan de op pervlakte op ons eiland de laatste jaren flink is toegenomen, zeer goed. De zeer vroege groei van dit gewas maakt het risico van verdrogen minder groot en hoewel er plaatselijk wel enige schade is opgetreden zijn we toch van mening, dat dit gewas een behoorlijke opbrengst belooft. Winterkoolzaad cn karwij. De opper- HOOG WATER TER REDE VAN TEXEL 9 Juli 10,51 en 11,02. 10 Juli 11,39 en 11,47. 11 Juli en 0,28. Aan het strand is het ongeveer 1 uur eerder hoog water. vlakte van beide gewassen is slechts ge ring. De stand van het koolzaad is vrij goed en het komt ons voor, dat de in sectenschade dit jaar vrij gering is. In polder Eierland was de stand van de karwij maar zeer matig, terwijl veel schade is aangericht door het karwij- motje. Op het oude Texel was de stand veel beter en, terwijl de karwijmot prac tisch geen schade heeft gedaan. Dc zomergranen. Ter vervanging van verloren gegane wintertarwe en mede met het oog op de leveringsplioht voor haver en gerst werd een tamelijke op pervlakte zomertarwe uitgezaaid. De aanslag en eerste ontwikkeling was gun stig. Als gevolg van rechtstreekse droog teschade en stikstofgebrek is de stand van dit gewas over het algemeen zeer matig. door C. van Groningen Het voor Texel buitengewoon belang rijke gewas zomergerst heeft het er op vele plaatsen wel heel erg bij laten zitten. In polder Eierland vindt men in het bijzonder langs de Postweg zeer veel percelen, waarvan de opbrengst slechts 50 pet. of minder van normaal zal zijn. De toestand op 't Noordelijke einde van de Hoofdweg is niets beter en we kun nen wel vaststellen, dat in de polder Eierland slechts zeer weinig percelen te vinden zijn, die op dit moment nog een normale opbrengst beloven. Op het ove rige gedeelte van Texel is de stand wel iets beter en dit geldt in het bijzonder voor de betere zandgronden. Op de zwaardere grond in de omgeving van Dijkmanshuizen en Oosterend is de stand ook verre van best. Wel 90 pet. van de Texelse landbouwers zal dit jaar tevreden mooeten zijn met een opbrengst van de zomergerst, die 25-60 pet. bene den een normale opbrengst ligt. De stand van de haver is in polder Eierland eveneens buitengewoon slecht. Op diverse percelen vindt men gedeel ten, die voor het oog maar nauwelijks het oogsten waard zijn. Van dit gewas wordt echter een veel groter gedeelte op het oude Texel verbouwd, waar de ge volgen van de droogte veel minder ern stig zijn. Zowel voor haver- en zomer gerst geldt, dat de P.H. Polder er veel beter voorstaat dan Eierland. In voor gaande jaren werd in de P.H. Polder vaak veel schade aangericht door zoute kwel, maar dit kwaad doet zich dit jaar veel minder voor. Waarschijnlijk een gevolg van een verbetering van de ont watering en de achter ons liggende nat te jaren, die het zout naar beneden heb ben gespoeld. Voor de haver geldt eveneens, dat de stand op de zwaardere gronden maar zeer matig is. Het vlas. Wij zijn van mening, dat de stand van dit gewas voor practisch 100 pet. minder dan normaal is. Zelfs op de betere en minder droogtegevoelige gron- TTITTT7" Niet krabben. De helder vloeibare il I" I I H D.D.D. kalmeert de Jeuk In enkele VJUUJL». seconden, doodt de ziektekiemen, geneest tot diep In de huidporiën. GENEESMIDDEL TEGEN HUIDAANDOENINGEN den heeft het vlas een te geringe lengte en dit is een wel zeer voorname factor bij dit gewas. In Eierland vindt men veel percelen met een buitengewoon slechte stand, waarvan de opbrengst met meer dan 50 pet. van normaal zal bedragen. De kwaliteit van dergelijk vlas is boven dien slecht. Erwten en bonen. De oppervlakte met deze gewassen beteeld is niet zo be langrijk, al hebben wij de indruk, dat de oppervlakte veldbonen dit jaar iets is toegenomen. De stand van de erwten is niet overdadig, maar wij zijn van me ning dat de opbrengst van dit gewas niet direct tegenvallen zal. De bezetting met peulen lijkt vrij goed. De veldbonen hebben op meerdere percelen een wat te holle stand, die waarschijnlijk gedeelte lijk een gevolg is van minder goede kiemkraoht van het zaaizaad. Het is nog zeer moeilijk te zeggen hoe de opbrengst van dit gewas uiteindelijk zal zijn, om dat de maand Juli voor dit gewas nog een buitengewoon riskante maand is. Aardappelen. De opkomst van dit ge was was vrij goed, met uitzondering van een aantal percelen op zwaardere grond met slechte structuur. Op de laatstge noemde percelen is de stand ook nu nog maar zeer matig. Op de betere zand gronden hebben de aardappelen een goe de stand. Op de lichte droge zandgron den zal ook dit gewas o.i. geen normale opbrengst meer kunnen geven indien we niet zeer spoedig regen krijgen en verder ook regelmatig regen blijven krijgen kan ook de aardappeloogst nog een grote teleurstelling worden. Voeder- en Suikerbieten. De stand van deze gewassen is op het ogenblik nog goed tot zeer goed. Ook hier geldt echter dat voor minstens 50 pet. van de perce len binnen enkele dagen regen moet ko men. Indien dit het geval mag zijn en ook verder geen buitengewone omstan- TEXELSE MARKT Den Burg, 7 Juli 1952 Aangevoerd. 200 lameren f 55-f 65. 15 schapen f 85- f95. 30 biggen f 45-f 60. 17 schrammen f 80-f 100. 1 paard f 750-f 800. „HET MASKER" NAAR VLIELAND Uitgenodigd door de VVV-Vlieland zal de Toneelgroep „Het Masker" op Za terdag 26 Juli in het dorp Oost-Vlieland een opvoering geven van het stuk „De Nieuwe Veearts". OEFENING MET DE JOAN HODSHON De Cocksdorp. Zaterdagmiddag heeft de motorreddingboot Joan Hodshon, schipper de heer J. Bakker, een oefen tocht gemaakt in de Eierlandse Gron den. De commissie was vertegenwoor digd door de heren Remmers, Alderlies- te, Blok en Boekei. EEN ANDERE LEZING De vijf mariniers, die Donderdagmid dag van Oudesahild naar De Mok zou den varen, maar de zeilen moesten kap pen, zijn helemaal niet content met het bericht in ons vorig nummer: „We heb ben geen noodseinen gegeven, de hulp van de Dokter Wagemaker hebben wij geweigerd, omdat wij spoedig na het kappen van de zeilen bezig waren om de tuigage weer voor het zeilen in orde te brengen. We hadden zelf hoos-mate riaal aan boord. Nadat de zeilen gekapt waren, kregen wij nl. geen water meer binnen. We zouden zeker op eigen kracht verder hebben kunnen varen, ja, dat hadden wij zeker gered, doch toen de kotters naar ons toe voeren, wilden wij hun hulp niet weigeren". digheden optreden, menen wij te mogen zeggen, dat bij dit gewas diverse voor waarden aanwezig zijn voor een goede oogst. Grasland en Kunstweiden. Het is wel zeker, dat op dit moment de zorgen van de Texelse veehouders niet gering zijn. Vooral indien het aantal stuks melkvee vrij groot is kost het grote moeite de dieren in het gras en op de melk te houden. We kunnen wel zeggen, dat dit op de meeste bedrijven op het moment niet lukt en de dalende melkaanvoer aan de „Eendracht" is daar het bewijs van. Maar.... terwijl zijn collega-akkerbou wer nog volledig af moet wachten wat de oogst hem tenslotte op zal leveren, heeft de veehouder reeds een deel van zijn opbrengst te pakken. En wanneer wij dan denken aan de uitzonderlijk goede grasgroei in het begin van de groeiperi ode, aan de zeer gunstige ontwikkeling van de kunstweiden, die de hooioogst reeds voor een goed gedeelte veilig stel den, aan het gróte aantal geboren en grootgebrachte lammeren en de prijzen, die deze opbrachten, dan moet het ons van het hart dat de zorgen voor de ak kerbouwer dit jaar talrijker zijn dan voor de veehouder. Ik weet heel goed, dat wanneer de droogte aanhoudt de omstandigheden voor de grasboer nog heel moeilijk kunnen worden, maar aan de andere kant is er ook de mogelijk heid, dat er spoedig verandering komt en er zijn dan nog diverse mogelijkheden om een te kleine wintervoorraad aan ruwvoeder groter te maken Het zou niet het eerste jaar zijn, dat een vrijwel gras-loze Juni- en Julimaand gevolgd werd door grasrijke maanden Augustus en September. We bemerken dit jaar wel heel goed, dat wat dit betreft, het bedrijf van de bouwboer meer risico's in zich bergt dan dat van de grasland- boer. Tenslotte. Uit het voorgaande is wel duidelijk gebleken, dat de toestand van de landbouw in het algemeen op ons ei land niet rooskleurig is. Er zijn grote zorgen. De laatste weken is er veel ge schreven over de schade in andere delen van ons land als gevolg van hagelscha- de in boomgaarden. Wij zijn er van overtuigd dat deze schade zeer belang rijk kan zijn en vooral indruk maakt, omdat deze schade in zeer korte tijd wordt aangericht. Wij zijn er echter ze ker van, dat de schade op ons eiland als gevolg van de droogte minstens even •groot en waarschijnlijk wel groter is. Wij hopen zeer hartelijk, dat een spoe dige en overvloedige regen redden zal wat nog te redden is. En intussen stel len wij met blijdschap vast, dat de Texelse boeren „voortploegen" en in de zorgen bezig zijn om middelen te bera men, die het risico van verdroging kun nen verminderen. *4* Na het schrijven van bovenstaand ar tikel is plm. een week verlopen. Op dit ogenblik (7 Juli) is de vurig begeerde re gen nog niet gekomen. In de afgelopen week is de stand van verschillende ge wassen belangrijk achteruit gegaan. Het is nu wel zeker, dat de aardappelen op heel veel percelen geen normale op brengst meer kunnen geven, omdat ze te veel van de droogte hebben geleden. Ook de stand van de voer- en suikerbie ten is belangrijk achteruit gegaan en ik durf nu zeker niet meer te zeggen, dat de stand van deze gewassen goed tot zeer goed is. Op zeer veel percelen schreeuwen de bieten om regen. Moge de regen spoedig komen. C. v. Gr. In vervolg op onze mededeling van Zaterdag jl. delen wij thans nog het vol gende mede: De gedode houtduiven moeten getoond worden op een der hierna genoemde adressen, waarbij dan de werkwijze als volgt is: Alleen „gave" duiven worden •geaccepteerd. Van deze dieren wordt de rechterpoot afgenomen, waarna de ja ger het dier weer terug ontvangt. Hij ontvangt dan tevens zoveel „bonnen" als er duiven getoond zijn. Op deze „bon nen" komt de aanduiding voor: „Ingele verd 1 duif". Op één bij de „bon" be horend controle-strookje vermelden de hieronder genoemde personen de naam van de jager, zodat later altijd kan wor den nagegaan wie de duiven heeft ge toond. De „bonnen" kunnen door de jagers ingeleverd worden bij ondergetekende, die dan voor betaling per Boerenleen bank zal zorg dragen. De bedoelde adressen zijn: Jurr. Beumkes, Den Hoorn; H. J. v. d. Geest, P H Polder; A. P. Dalmeijer, Ou- deschild; F. R. Keijser, De Waal; C. Kuip Sr., De Koóg; C Bas, Zevenhuizen, Oosterend; T. Wuis Azn., Het Noorden, H. Leber, Eierland; P Dros Bzn Eier land; P. de Graaf, „Bouwlust" De Cocksdorp; C. van Groningen, Emma- laan, 92, Den Burg En nu aan de slag, heren jagers! C. v. Gr ZONDAG WEER KERKCONCERT Het kerkconcert, dat Zondagavond te Den Burg in de Doopsgezinde kerk werd geboden, was behoorlijk bezocht: onge veer 200 muziekliefhebbers hebben zeer genoten van het uitstekend uitgevoerde programma. Zondag a.s. hoopt men een herhaling te geven in de N.H. kerk te De Koog. FLINKE BELANGSTELLING VOOR JEUGDIGE MUSICI Het Jeugdconcert o.l.v. de heer Jan Visser, dat Zaterdagavond in het Park werd gehouden, werd door ruim 800 betalende bezoekers bijgewoond. Het programma bevatte muziek door het Texels Eerste Mandoline-Orkest, het Eerste Texelse Accordeon Orkest, een Blokfluitclub en zang door kinderen o.l.v. de heer H. van den Boomgaard. Het gebodene werd zeer gewaardeerd en de jeugdige en soms zelfs zeer jeug dige musici in de dop dus oogsaea veel succes. NUTSSPAARBANK BIJKANTOOR DEN BURG In de maand Juni werd op spaarbank boekjes ingelegd 5275,91 (f 1409,30) en terugbetaald f 2457,10 (f 878,89). Het aan tal posten van inleg bedroeg in Juni 16 (19) en dat van terugbetaling 17 (17). In de maand Juni werden 5 nieuwe boekjes uitgegeven. HINDERWET Burgemeester en Wethouders der ge meente Texel brengen ter openbare kennis, dat ter secretarie dezer gemeente ter inzage ligt een van de vereiste bij lagen voorzien verzoek van N.V. Texels Eigen Stoomboot Onderneming, Schil- dereind 40, Den Burg, Texel, om ver gunning tot het oprichten van 2 elec- tromotoren met een gezamenlijk vermo gen van ZVz pk. voor waterpomp, was- ïnstallatie en luchtcompressor, Wilhel- minalaan 6, Den Burg, Texel, in het per ceel, plaatselijk gemerkt kadastraal be kend gemeente Texel, sectie D, nr. 2912. Ten gemeentehuize, ten overstaan van het gemeentebestuur of een of meer zij ner leden, bestaat gelegenheid bezwaren in te brengen op Woensdag 23 Juli 1952, te 11 uur. Mede een verzoek van de Shell Ne derland N.V., Wassenaarseweg 80 's-Gra- venhage om vergunnnmg tot het uit breiden van de benzinepompinstallatie (vervanging van aanwezige benzine- ihandpomp door electrisch gedreven dito) op het perceel, Peperstraat 50-52 te Ooslerend-Texel, kadastraal bekend ge meente Texel, sectie B, nr. 2025. Ten gemeentehuize, ten verstaan van het gemeentebestuur of een of meer zij ner leden, bestaat gelegenheid bezwaren in te brengen op Woensdag 23 Juli 1952, te 12 uur. De verzoeker en zij, die bezwaren te gen het opriohten-mtbreiden der in richting mochten wensen in te brengen, kunnen dan him bezwaren mondeling of schriftelijk toeliohten. Zowel de verzoeker als zij, die bezwa ren inbrengen, kunnen, gedurende drie dagen vóór het bovengenoemde tijdstip, op de secretarie der gemeente van de ter zake ingekomen schrifturen kennis ne men. Aan de laatstbedoelden wordt in hun belang aangeraden, op het meergemelde tijdstip ten raadhuize te komen om hun bezwaren toe te lichten, daar zij, bij ge breke hiervan, gevaar lopen, dat op deze bezwaren niet wordt gelet. Zij, die niet overeenkomstig artikel 7 der hinderwet voor het gemeentebestuur of een of meer zijner leden zijn verschenen, ten einde hun bezwaren mondeling toe te lichten, zijn niet gerechtigd tot beroep. Texel, 9 Juli 1952. Burgemeester en Wethouders van Texel, C. DE KONING, Burgemeester. P. BEEMSTERBOER, Secretaris. HANDELSREGISTER In „Handelsregister" vinden wij onder wijzigingen: Visser's Vleeshouwerij, Texel, Den Burg, Groeneplaats 7. Runder-, varkens- en lamsslagersbedrijf. Filiaal gevestigd te: Texel, Den Burg, Hogerstraat 16 (te vens paardenslagersbedrijf). Gebr. v. d. Berg's Meubelhuis, Texel, Den Burg, Weverstraat 21. Meubelma- kersbedrijf en kleinhandel in meubelen. Uittr. Venn.: W. C. v. d. Berg. Nu de verkiezingen voor de Tweede Kamer achter de rug zijn, lijkt 'het ons interessant onze lezers iets te vertellen over de verkiezingen in het verleden. In zijn werk „Texel, Land en Volk in de loop der eeuwen", schrijft de heer Van der Vlis daairover als volgt: „De Texelaars keken in die tijd liever over zee uit dan dat ze warm liepen voor verkiezingen. Sinds 1795 had de Bataaf se Republiek een verbond met Frankrijk, was het honderd millioen gulden, Staats- Vlaanderen, Maastricht en Venlo kwijt en mocht het ook nog 25.000 verarmde Franse soldaten, de zgn. sansculotten, kleden en voeden. „Ramplanplan, daar komen ze an Ze hebben geen kousen en schoenen an". Zo zongen de straatjongens op Texel als er weer eens een nieuwe compagnie uitgehongerde Fransen zich op het ei land kwamen dik-eten. En de ouderen bespraken aan de haven en in een stil hoekje van een kroegje of thuis aan de haard hoe het met de oorlog tegen En geland ging, die het gevolg was van het verbond met Frankrijk. De zeevaart werd hoe langer hoe riskanter. De lust om te kiezen of om zichzelf te laten kie zen werd hoe langer hoe geringer. Ge heel Den Hoorn en Oosterend weigerden in 1796 te stemmen. De ingezetenen van die dorpen die toch nog tot lid van de gemeenteraad werden benoemd, be dankten. Zelfs de functie van stemopne- mer wezen de vasthoudende inwoners van de hand. Dit was het verweer tegen de beslis sing van de Fransgezinde raad, die wei gerde de Oranjegezinden in de stemre gisters op te nemen. Aan zo'n comedie- stemming deden die van Den Hoorn en Oosterend niet mee. En in het volgende jaar nam de lust om zich warm te ma ken voor de samenstelling van de im mers tóch Fransgezinde gemeenteraad nog aanzienlijk af. De Texelaars hoorden wel, dat Napo- leon Egypte had veroverd, maar zij ke ken uit over zee. Het ging slecht met Texel en de vergaderingen in het ge meentehuis waren niet bijzonder opge wekt. In 1798 mochten de 200 zorgvuldig ge selecteerde en in de stemregisters inge schreven Texelaars vóór of tegen de nieuwe grondwet stemmen. In de wijk vergaderingen kwamen 175 stemgerech tigden op: 147 stemden vóór. Een mooi percentage als men de met-stemmers buiten beschouwing het! De nachtwaker in Den Burg riep mid den in de nacht in plaats van „de wind is west", „de wind is oranje" en moest op het raadhuis een reprimande in ont vangst nemen voor deze politieke weer- berichtgeving. Oranjeklanten hakten in datzelfde jaar in De Waal de vrijheids boom om. De raad loofde op voorstel van het Comité voor Justitie f 300,- uit voor het aanbrengen van de boosdoe ners. Maar geen enkele Texelaar heeft de 300 zilverlingen willen of kunnen verdienen. En de soldaten uit de Schans (het ou de fort bij de P.H. Polder aan het Mars diep), die er op afgaan als een paar maal bij patriotten in Oosterend de rui ten worden ingegooid, hebben al even min resultaat. De daders hebben geen naamkaartje achtergelaten Hoe spannender de berichten uit het buitenland werden, hoe minder de Texe laars zich voor hun eigen bestuur inte resseerden. Wat wonder, dat van de 1186 stemgerechtigde burgers die Texel in 1805 telde en wier goedkeuringen werd gevraagd voor de nieuwe grondwet, waarbij de hoogste macht in handen van één raadspensionaris werd gelegd, slechts 34 inwoners met „ja" stemden.... De Texelse notulen van de gemeenteraad leggen vast, dat het eiland (dank zij deze 3 pet. ja-stemmers) „het ontwerp met deszelfs aankleven stilzwijgend had aangenomen". Ja, in het openbaar zweeg men op Texel.

Texelsche Courant | 1952 | | pagina 1