TWEEDE BLAD TEXELSE COURANT Kankeronderzoek migm Hoe staat het met het WEK DE GAL IN UW LEVER OP PUROL SLOTACCOORD kalmer» Het eerste lustrum van de stichting: „Het vierde Prinsenkind" In 5 zomers 21016 oorlogsweesjes gratis met vacantie Het Rode Kruis heeft het platteland nodig gezonde ZATERDAG 12 Juli 1952. No. 6647. (Van onze medisdhe correspondent) Op deze veelomvattende vraag werd, tijdens een uiteenzetting voor de pers in het Antoni van Leeuwenlhoeikhuis te Amsterdam door enkele vooraanstaande figuren, die op dit gebied in ons land werkzaam zijn, een antwoord gegeven. Dat Koningin Wilhelmina in 1948 haar jubileumgeschenk ter beschikking stelde van de kankerbestrijding, weet iedere Nederlander. En was dat nog niet tot hem doorgedrongen, dan is er toch in ie der geval door het enorme succes van de Haak-in-actie wel iets bij hem gaan da gen. Maar hoe de vork nu eigenlijk in de steel zit, is voor ons allen een groot raadsel. Vooral omdat er blijkbaar twee instanties naast elkaar werkzaam zijn. Zo ingewikkeld is het nu echter ook weer niet. Het is hier net als in het da gelijks leven bij ons thuis. Papa vult de schatkist en mama maakt hem weer leeg. Het vullen gebeurt in dit geval door de „Vereniging Koningin Wilhel minafonds". Met mama is de „Stichting Koningin Wilhelminafonds" te vergelij ken. En deze toont zich een wijze huis vrouw, want ze is voorzichtig vóór ze het geld gaat besteden. Er is dan ook tut nog toe slechts in hoofdzaak voorberei dend werk verricht. Niet alleen moet er getracht worden deze verschrikkelijke ziekte, die in 1943 bijna 20 pet. van de sterfgevallen in ons land vertegenwoordigde, zoveel moge lijk te voorkomen en te genezen. Neen wij moeten er ook achter zien te komen, wat kanker eigenlijk is. En daarvoor is nog zeer veel wetenschappelijk onder zoek noodzakelijk. Voor dit onderzoek zijn in de eerste plaats natuurlijk de mensen nodig, die op dit gebied hun op leiding hebben gehad en die daarvoor ook voldoende enthousiast zijn. Maar ook meer laboratoria en meer instru menten. Dit alles moet dus eerst verwe zenlijkt worden en dan pas staan wij aan hel grote begin. De onderzoekers zullen dan kunnen samenwerken met de uni versiteiten waar ze de jongeren het en thousiasme kunnen bijbrengen. En met elkaar, opdat de kennis van een ieder vruchtbaar op de anderen zal kunnen inwerken. Wat dit „research-werk" betreft, aidus Professor Westenbrink, komt het eigen lijk hierop neer, dat er momtenteel nog geen duidelijke concrete voorstellen zijn. Wij moeten voorlopig alleen maar trach ten om zoveel mogelijk van de kanker te weten te komen en streven naar een goede samenwerking op dit gebied. Vijf tig jaar geleden zag men de tuberculose als een ongeneeslijke volksplaag. Nu lijkt het, alsof we deze ziekte binnen af zienbare tijd zullen uitroeien. Zo moet het met de kanker ook! Qe behandeling en genezing is natuur lijk wel een geheel ander hoofdstuk uit het grote nog onbegrijpelijke boek „kan ker", maar, zoals ook Dr Wassink be- betoogde, wij moeten niet vergeten, dat de research uit iedere patiënt die in ue kliniek verpleegd wordt, iets leren kar. en dat omgekeerd de kliniek onmiddel lijk gebruik zal maken van wat men in het laboratorium ontdekt heeft. Er is dus een verband tussen deze beide hoofdstukken uit het duistere boe*k der kwaadaardige gevallen. Dit verband moeten we terugvinden in de samenwer king tussen super-specialisten op kan- kergebied enerzijds en alle andere spe cialisten anderzijds. Tot een zo hecht mogelijk team-worK zal men echter pas goed kunnen komen, wanneer er een nieuw Centraal Kanker instituut met bijbehorende kliniek kan worden ingericht. Van niet te onderschatten betekenis tenslotte, zal ook zijn het samenstellen van een algemene ziektestatistiek van de kanker. Zo kunnen wij komen tot een grondige kennis over de bereikte re sultaten met als gevolg een verbetering van het onderwijs over dit vraagstuk. Een onderwijs, dat niet alleen bestemd zal zijn voor alle toekomstige kanker specialisten, maar ook voor het grote pu bliek. De voorlichting zal hierdoor dus beter kunnen worden. Een ieder zal, door middel van lezingen en films iets meer over deze veelbesproken ziekte te weten kunnen komen. Men zal er zich van kunnen overtuigen, dat het hier geen wetenschappelijke hoogdraverij be treft; dat het niet zo maar iets is wat voor hem of haar van geen belang is. En de angstigen onder u, die bij het gerin- ste knobbeltje denken, dat ze nu een ongeneeslijke ziekte hebben, zullen dan ook weer rustig kunnen ademen en da delijk naar de dokter stappen om het, nu onschuldig gebleken gezwelletje te laten verwijderen. Al was het alleen maar omdat het zo lelijk staat En vergeet u het niet: Papa is de „Vereniging Koningin Wilhelminafonds" en mama kan het huishouden niet be druipen als papa niets verdient. (Nadruk verboden). rtheumatische pijnen slopen Uw gestel en Uw lichaam. Bestrijd ze met Kruschen en begin zo een nieuw leven fit en vief vrij van pijn. Zoals Kruschen duizenden verlichting bracht reeds na betrekkelijk kort ge bruik, zo kan zich ook bij U die welda dige bloedzuiverende werking voltrek ken. Met Kruschen regelmatig ge bruikt geen onzuiver bloed meer. En daarmee is dan de oorzaak weggenomen van die kwellende rheumatiek. Koop vandaag Kruschen bij Uw apotheker of drogist en begin morgenochtend die heil zame kuur. G YMDEMONSTRATIE Gymnastiekvereniging Texel" heeft Dinsdagavond te Den Burg en Woensdag te De Koog een keurige demonstratie gegeven. Te Den Burg namen alle afde lingen deel, terwijl te De Koog alleen de hoofdafdelingen optraden. Beide demon straties trokken veel toeschouwers. De oefeningen stonden onder leiding van de heren Mooy, Mets en Keizer. Het pro gramma was zeer uitgebreid: vrije oefe ningen, knotsoefeningen en oefeningen aan de diverse toestellen. Vooral aan de brug en het hoogrek werden keurige prestaties gedeverd. Ook vermelden wij gaarne het nummer paardspringen, dat zoals steeds tal van variaties mogelijk maakte. Bij de vrije oefeningen bleek ook ditmaal, dat de meisjes deze stipter uitvoeren dan de jongens, die zich blijk baar niet zo gemakkelijk kunnen concen treren. De demonstraties werden opgeluisterd door de geluidsinstallatie van de heer A. de Wilt. En het weer was (uit het oogpunt van het toerisme bekeken!) zeer schoon. FILMNIEUWS „GESTOLEN LEVEN" In deze film speelt de beroemde film ster Bette Davis de hoofdrol. Wij zien haar eerst als Kate, het meisje, dat door Bill, een ingenieur, zeer wordt bemind, maar zij raakt hem kwijt door de intri ges van haar tweelingzuster Pat. Als Pat op een zeiltochtje verdrinkt keert Kate als Pat naar Bill terug. Zij weet, dat Pat en Bill op scheiden staan, maar Ka- te, die hem hartstochtelijk lief heeft, tracht als Pat zijn liefde terug te win nen. „DE ZIGEUNERIN" Deze zigeunerin maakt deel uit van een troep, die in de kerkers van Baron Tovar worden opgesloten, beschuldigd van moord op 'n graaf. De leider van de troep krijgt toestemming van de baron om een voorstelling te geven op het voorplein van zijn kasteel. Daar wordt de baron verliefd op de schone danse res Carla, de volgens hem de lang-ver- loren dochter van de graaf. De soldaat Michael beschuldigt de baron van de moord. Deze neemt de soldaat gevangen en zal hem laten doden, maar de arme jongen ontsnapt dank zij de hulp der zi geuners. De film wordt bij iedere meter opwindender. Het slot is. dat Carla haar geluk vindt bij Michael. Neerlands Nieuws. O.a.: Concours voor pierementen in Amsterdam. Het Koninklijk bezoek aan Noordholland. Buitenlands Nieuws. O.a.: Geleid projectiel in de V.S. TT- race op het eiland Man. Atletiekwed strijden van Engelse Olympische Candi dates Om de grote automobielprijs van Europa. Het Wimbledon Tournooi begon- DE VRIEND KWAM WEER! Voor de donateurs heeft „Het Klein Toneel" gisteravond op uitnodiging van de Oudeschilder Feestcommissie in „Het Eigen Gebouw" een uitvoering gegeven van de klucht „Een vriend komt over". Hedenavond zal dit stuk wederom voor het voetlicht worden gebracht en de avond zal met een dansje worden be sloten. GIFTEN AFD. TEXEL VAN „HET WITTE KRUIS" Den Burg: J. G. f 1,-; Coll. f2,50; N.N. f2,50; J. R. f 1,-; J. H. f2,50; W. J. Z. f2,50; C. K. f2,50; fam. K. f2,50; N. W. f2,50; D. f 10,-; Oudeschild: M. f 1,-; H. B. f2,50; B. f 1,50; De Koog: fam. B. f2,50. De Cocksdorp: A. B. f2,50. Oos terend: K. f2,50; L. V. f 1,-; Wed. D. f2,50; N.N. f 1,-; C. W. f2,50; J D. f 2,50; J. W. f2,50; A. B. f2,50. ZON, MAAN EN HOOG WATER De zon komt 12 Juli op om 4,34; onder om 8,57. Maan: 14 Juli L.K., 22 Juli N.M. Hoog water ter rede van Texel: 12 Juli 0,35 en 1,18. 13 Juli 1,24 en 2,03. 14 Juli 2,06 en 2,47. 15 Juli 2,53 en 3,44. 16 Juli 3,54 en 4,48. 17 Juli 5,03 en 5,59. 18 Juli 6,15 en 7,06. Aan het strand is het ongeveer een •iur eerder boog water. ZITTING CONSULTATIEBUREAU. Het consultatiebureau voor zuigelingen houdt 16 Juli zitting. Van 22,30 uur zij die per taxi of bus komen; 2,30-3,30 uur moeders met kinderwagens van bui ten Den Burg; 3,30-4,30 uur moeders uit Den Burg. Op 24 Apnl 194*? werd in Dordrecht opgericht de Stichting „Het Vierde Prinsenkind". Geen der oprichters heeft kunnen ver moeden, dat de doelstelling van deze Stichting: „het bezorgen van een vreug devolle vacantie aan kinderen over wier leven de oorlog zulk een donkere scha duw wierp" bij het Nederlandse Volk een zó grote instemming zou vinden. De cijfers spreken klare taal. In zijn 5-jarig bestaan zond „Het Vier de Prinsenkind" 21016 door de oorlog verweesde en-of lichamelijk getroffen kinderen naar de prachtige kampen, die welwillend door de regering ter beschik king werden gesteld. Dit zou onmogelijk geweest zijn, indien ons volk niet op on dubbelzinnige wijze had getoond, dat het zich van de oorlogsslachtoffers niet wil afmaken met een wekelijkse uitkering in geld alleen. Door middel van „Het Vier de Prinsenkind" heeft onze natie uiting gegeven aan haar medegevoel met de duizenden weduwen en weesjes van hen, die de hoogste tol aan de oorlog hebben betaald. De uitzending met vacantie was wel de meest sympathieke vorm die kon worden gekozen. Immers, de kinderen worden voor een korte periode onttrok- Luitenant Generaal Van Oyen (Slot). Het gaat niet alleen om het direct ge vaar voor de mensen zélf antwoordt onze gastheer. Is het noodsignaal ge geven, dan wordt z.n. direct een beroep gedaan op de hulp-organisatie buiten de getroffen sector. Heel het land is in krin gen verdeeld en er zal een regeling wor den getroffen zodanig, dat bepaalde aan gewezen kringen een naburige stad, die getroffen is, te hulp snellen. Wanneer men zelf buiten schot is gebleven, is men daarom niet minder, juist méér geneigd, de slachtoffers in de getroffen sectoren te hulp te komen. Dat heeft de erva ring bewezen; Nederlanders hebben, spontaan of georganiseerd, altijd en ter stond klaar gestaan om hulp te bieden waar die nodig was, niet alleen lande lijk, maar internationaal ik noem slechts enkele gevallen waarbij het Ro de Kruis direct betrokken was. Abessi- nië, Finland en (zeer recent) Italië bij de grote watersnood! We maken ons dus U zult 's morgen» „kiplekker" alt bed springen. Elke dag moet Uw lever een liter gal In uw Inge wanden doen stromen, anders verteert uw voedsel niet, het bederft. U raakt verstopt, wordt humeurig en loom. Neem de plantaardige CARTER'S LE- VERPIL.LETJES om die liter gal op te wekken en uw spijsvertering en stoelgang op natuurlijke wijze te regelen.Een plantaardig zacht middel, onovertroffen om de gal te doen stromen.ElstCarter'sLeverpllletJes Texelse Boysnieuws. Zaterdag jl. heeft ons le elftal de SVC- beker voor de 3e maal achtereen gewon nen en zodoende voorgoed in hun bezit gekregen In een spannende wedstrijd ging Texel 2 met 1-0 ten onder. Proficiat Boys! Zondag na de hoogmis oontnbutiebe- talen in Hotel De Zwaan. Laat de pen ningmeester niet voor noppes zitten. S.V. De Cocksdorp Hedenavond Oosterend 1-ZDH 1 in de finale van de verliezersronde om de SVC-beker. De winnaar wacht een me daille, aanvang 8 uur. Willen de heren die terreindienst hebben zorgen dat het terrein in orde is voor deze tijd en na de wedstrijd de netten, vlaggen enz. oprui men7 Dit moet in het vervolg door ons zelf gedaan worden. Dus niet meer door de elftalcommissie. Deze gaan hun func tie weer waarnemen bij het begin van de nieuwe competitie. Morgen wordt op ons terrein een hand- balseriedag gehouden. Het programma is als volgt: Zeemeeuwen 1-De Koog 1, 12 uur; GDS 1-SVC 1, 12 uur 40; ZDH 1-GDS 2, luur 15. SVO, vrijgeloot, speelt na de wedstrijd ZDH 1-GDS 2 om 1 uur 45. Bij zonnebrand,doorzit ten, schrijnen, smetten niet zo benauwd over gebrek aan mede werking. Maar wanneer die eerst gebo den wordt als de nood aan de man is, dan zouden we moeten werken met on geschoold en onervaren mensenmateri aal. Het is heter wanneer men nu reeds zich de nodige kennis en (door oefening) ervaring eigen maakt. Waarom legt u daarbij juist de nadruk op het Rode Kruis werk? vragen wij. Behalve omdat ik toevallig comman dant van het Rode Kruis Korps ben glimlacht de generaal is dat, omdat het Rode Kruis werk bij de mensen be kend isbekend als vredeswerk Het Rode Kruis geniet gelukkig vertrouwen, dat mekken we steeds wéér. Daarbij komt, dat veel mensen zeg gen: als ik me dan toch opgeef om, in ge val van nood, m'n steentje bij te dragen tot bescherming van onze burgerbevol king, van weerloze, vrouwen, kinderen, zieken, ouden van dagen, dan doe ik dat graag in de vorm waarin het Rode Krus deze taak verricht. In oorlogstijd ver richten juist velen gaarne vredeswerk. Het symbool van het Rode Kruis waar borgt hun de taak, die ze gTaag willen vervullen! U denkt dus dat het Rode Kruis werk van alle takken van „bescher- mingswerk" wel zeer bijzonder aan de mensen appelleert? Ja en inzonderheid ook aan de vrou wen en meisjes. Ook daaronder zijn er wier voorliefde uitgaat naar een taak buiten het Rode Kruiswerk, bij de lucht bescherming of andere diensten. Maar de grote meerderheid van onze vrouwen en meisjes zal zidh toch het meest aan getrokken voelen tot deze specifiek- vrouwelijke taak: de zorg voor mensen, door oorlogsgeweld getroffen. De verple ging van gewonden en zieken, de verzor ging van mensen die van huis en haard zijn verdreven. Men kan zich op deze taak als het ware thuis, in de eigen woonplaats of streek voorbereiden. En wat men zodoende leert is, als men het hopelijk! nimmer in practijk be hoeft te brengen, toch nooit weg. Generaal van Oyen verwacht buiten de grote steden belangstelling, meeleven en meewerken met het Rode Kruis, want al zou men verwachten dat in de grote stad meer interesse (uit welbegrepen eigenbelang) zou bestaan voor alles wat met de bescherming samenhangt, „de provincie" biedt wellicht practisch meer mogelij killeden. En ze heeft zeer beslist een taak! Op de Prinsessegracht in Den Haag beschouwt men „het platteland" niet als een grootheid van de tweede rang. Inte gendeel. Bij het afscheid herhaalt Gene raal van Oyen, blij te zijn met deze ge legenheid, óók de Nederlanders buiten de grote steden, via hun krant, te kun nen opwekken, hun taak in het kader der burgerbescherming te vervullen, door ziah te melden bij de plaatselijke afdelingsbesturen van het Rode Kruis! (Nadruk verboden). Ik. ken aan de zorgensfeer van ieders dag, terwijl daarnaast de moeders de ervarng opdoen, dat de offers, die door haar en haar gezinnen werden gebracht niet ver geten zijn. Dank zij de spontane en be langeloze medewerking van honderden voortreffelijke jeugdleiders, doktoren, verpleegsters, aalmoezeniers, geestelijk verzorgers betekent de geboden vacan tie veel meer dan ontspanning alleen. „Het Vierde Prinsenkind" heeft steeds mogen rekenen op grote medewerking van de regering en de gemeentebesturen. Dit impliceert echter niet, dat de over heid geldelijke steun verleende. Het par ticulier initiatief zorgde voor de beno digde gelden, en daarmede deed Neder land de eens in het donkerste uur van de oorlog en terreur afgelegde belofte: „Voor de kinderen van hen, die vallen, zal worden gezorgd" gestand. Het eerste lustrum van „Het Vierde Prinsenkind" zal zonder enig feestelijk vertoon worden herdacht. Veel meer ligt het in de bedoeling Nederlanders in bin nen- en buitenland een enkel moment te laten stilstaan bij het leed, dat de oor log bracht in het leven van kinderen, die bij het wegvallen van de natuurlijke verzorgers, voor rekening kwamen van ons gehele Volk. „Kinderen van ons Volk", dat moeten zij voor ons blijven, deze oorlogsslacht offertjes. Het lijkt ons juist hieraan nog eens te herinneren, immershet is al weer zoveel jaren geleden, dat wij de heilige gelofte aflegden deze kinderen te adopteren als een ereschuld aan her., die in hun laatste levensuur ongetwijfeld zullen hebben gefluisterd: „Zorg voor onze kinderen". Opnieuw zien bijna 4000 door de oor log getroffen kinderen verlangend uit naar hun vacantie in de kampen van „Het Vierde Prinsenkind". Het bestuur van „Het Vierde Prin senkind" zal aan de verwachting van de ze kinderen alleen dan kunnen voldoen, als in dit lustrumjaar „Feestgaven" binnenstromen op gironummer 477800 ten name van de Penningmeester der Stichting te Dordrecht. KATHOLIEKE KERKLIJST van de parochie St. Martinus Oudeschild Zaterdag van 6-7 u. biechtgel., om 7,30 rozenhoedje en daarna nog biechtgel. Zondag, 6e Zondag na Pinksteren, te vens gedachtenisviering van kerkwij ding, waarvan de H.H. Missen zijn: om 7,30 de gelezen H. Mis en om 10 uur de Hoogmis. Om vijf uur Sacramentslof. Dinsdag-, Donderdag- en Zaterdagavond om 7,30 rozenhoedje. Woensdag: gedach- denis van O.L. Vrouw van de Berg Ca» mei. Zondag a.s. oplegging van het sca pulier en gelegenheid om de Toties- Quoties-aflaat te verdienen. Zaterdag op de gewone tijd biechtgel. In de week zijn H.H Missen om 7,30 uur. St. Martha- vereniging: Vrijdag: Tini Bakker en Cathrien Maas. KATHOLIEKE KERKLIJST Parochie van St. Joannes de Doper met de bijkerken Den Hoorn en Oosterend Zondag 13 Juli: 6e Zondag na Pinkste ren. Stille Mis om 7,30 en gez. om 10 uur in Den Burg en Oosterend en alleen ge zongen om 10 u. in Den Hoorn. Om 8,45 'n stille Mis v.d. vacantiegangers, waar in alle plaatsen vrij en van allen heffing van plaatsengdld. Biechtgel. in Den Burg voor de Mis van 7,30 en in de bijkerken voor en eventueel na de Missen. Commu- nieuitreiken in Den Burg buiten de Mis sen om 7 uur, onmiddellijk na de Mis van 9 uur en verder onder al de Mis sen. De uitreiking in Den Burg begint vooraan. In plaats van 7 u. om 3 uur lof vanwege het Aanbiddingsfeest in De Cocksdorp. Heden viering van het feest van kerkwijding. In het lof rozenhoedje v.d. zieken en gebed van toewijding a.h. Onbevlekt Hart van Maria. Lof van kerkwijdingsfeest. Dinsdag 14 Juli: Om 8 uur gez. requiem v.d. ingeschrevenen op de doodceel. Woensdag 16 Juli: Om 8 u. jongenscongr. Om 7,30 uur Mis in Den Hoorn en biechthoren v.d. schoolkinde ren aldaar. Om 7,30 in Den Burg Jo- sephlof met gebeden v.d. op de schaal neergelegde intenties. Donderdag 17 Juli: In Oosterend om 8 u. H. Mis m. biecht horen v.d. schoolkinderen aldaar. Om 8 u. meisjescongr. Vrijdag 18 Juli: Om 3,30 biechthoren v. Josephsohool. Zaterdag 19 Juli: Om 6 u. roz. in de kerk en biecht gel. van 5-9 u. op de hele uren. Zondag gelegenheid van 5-9 op de hele uren. FEUILLETON door T. LODEW1JK 23.) Dikwijls was het feest in het gro te huis in de Van Eeghenstraat. Ada's moeder was een prima pianiste en had een wat langoureuze, gesluierde stem, waarmee ze liederen wist te zingen zo, dat het woelige en feestvierende gehoor enkele ogenblikken ademloos luisterde. Mevrouw Siccama bewoog zich voort durend tegen een kleurige achtergrond. Ze was alleen maar gelukkig met veel mensen, veel licht, veel bloemen, veel kleuren, en zij zelf in het middelpunt. Zij had aanbidders bij dozijnen, maar geen van hen kon er zich op beroemen, haar geheel gewonnen te hebben. Haar man was trots op haar en vertoonde zich, wanneer hij in de stad was, graag met zijn schone vrouw op allerlei fees ten, uitvoeringen en concerten. Ze wa ren een brillant paar. A-Ja's moeder stak de kaars van haar leven aan beide kanten aan en ze was nog maar even dertig, toen die levens kaars was opgebrand. Haar frêle lichaam bood geen weerstand aan de longont steking, die haar plots op het ziekbed wierp. Het scheen alsof haar plotseling alle lust om te leven verlaten had. Apa- tisah lag ze neer, wilde niemand zien, keek niet naar de bloemen, de vruch ten, de kleine attenties die haar talrijke vrienden en vereerders haar zonden. Haar man kwam uit Parijs, waar hij voor zaken vertoefde, nog tijdig genoeg om zijn stervende vrouw te zien. Hij zat naast haar bed, haar hand in de zijne, en had geen oog af van het thans zo bleke gezicht met de gesloten ogen. Een maal zag ze hem aan, een vermoeide treurige glimlach trok over haar gezicht. Het spel is uit, Gerard fluisterde ze dank je voor alles. Het was kort maar mooi.... Meer zei ze niet. En een kwartier later was alles afgelopen. Gerard Siccama was een geslagen man, plotseling geconfronteerd met de onher roepelijkheid van de dood, die ook aan het meest briUante, genotvolle leven een einde maakte. Hij stortte zich in zijn zaïken, weldra ook weer m vermaken. Ada werd overgelaten aan de zorgen van een gouvernante, die het kind verwen de en in alles haar zin gaf, er alleen voor zorgend dat haar ontwikkeling niets te wensen overliet. Toen eens haar vader een van zijn steeds zeldzamer wordende bezoeken aan Amsterdam bracht, zag hij met verwondering hoe uit het kind een knap, opvallend, aantrekkelijk jong meisje was gegroeid, bijna het evenbeeld van haar moeder. Kort daarna kwam het bericht, dat Gerard Siccama in Zwitserland tijdens de beoefening van de wintersport over leden was. Ada liep geheel in het zwart achter de baar en hoorde hoe allerlei mensen, haar onbekend, de overledene roemden als een groot zakenman, een kunstminnaar, een opgewekt vnend. Woorden, woorden, lege woorden. Maar zij zelf wist niet veel anders van haar vader te zeggen. Ze had hem nauwelijks anders gekend dan als een opgewekte, levenslustige man, een tot in de punt jes verzorgd heer, die praatte over an dere dingen dan waarvan zijn geest vervuld was. Ze wist dat ze nu alleen stond, maar dat gaf haar minder een gevoel van gemis dan wel een bevrij ding. Haar vaders advocaat deelde haar mede dat ze over een aanzienlijk kapi taal beschikte, en gaf haar gezonde, za kelijke adviezen hoe hiervan het meest profijt te trekken. Een oude beursvnend van haar vader nam ze ;n vertrouwen en die verzorgde loyaal en nauwgezet haar belangen. Toen was Ada vrij van zorgen en kon ze het leven leiden dat ze wensteen onwillekeurig nam ze daarbij haar ouders voorbeeld als uit gangspunt. Ada wilde schitteren, het middelpunt worden. Zowel haar uiterlijk als haar welstand gaven haar daartoe alle gele genheid. Ze had haar scherp verstand behoorlijk ontwikkeld, ze speelde uitste kend piano en beschikte over een goede stem. Ze zocht het gezelschap van kun stenaars en kunstkenners. Ze bezocht Parijs, Rome, Wenen, Londen, ze ver keerde 'n half jaar in Amerika. En toen keerde ze naar Amsterdam terug. On danks alles was Ada geen cosmopoliet geworden. Amsterdam, de stad van haar jeugd, bleef de stad waar ze zich het allerbeste voelde. Toevallig was ze in aanraking geko men met Brederode en daardoor met Pro Musica. Het koor bestond uit mensen uit de gegoede burgerstand, toch wel een trapje lager dan zij zelf, meende ze. Hier kon ze schitteren. Als ze wilde kon ze heel charmant zijn, en weldra wond ze bijna alle herenleden inclusief het be stuur om haar vinger. Omdat ze altijd een correcte houding bewaarde en geen flirtations begon, waren er maar weinig dames die haar vijandig gezind waren, hoewel de meesten harei wel jaloers waren op de mooie, welgestelde juf frouw Siccama. (Wordt vervolgd).

Texelsche Courant | 1952 | | pagina 3