IVOROL Maar B. Meisje uit Putten, bij De Koog verdronken Bestuur „DeGooise Wagenspelers" een voortreffelijk gezelschap Op reis ryq Uitslag aanbesteding VJ Gemeente Texel op de bres voor het Kleuteronderwijs School met den Bijbelwenst uitbreiding sch ooigebouw en W. adviseren de Raad het verzoek af te wijzen De landmeter en het hondje van Pacha lid van „De Veluwse Boerendansers" Het zo goed en vrolijk begonnen week end op Texel is voor „De Veluwse Boe rendansers" uit Putten droef geëindigd: één der leden, de 27-jarige mej. Simon, is Zondagmiddag bij paal 18 verdronken. Samen met enige andere meisjes was zij daar te water gegaan. Zij kon volgens haar zusje goed zwemmen. Ofschoon er een hoge branding stond scheen hun het water niet gevaarlijk toe, daar de vloed was begonnen. Zwemmend in het hun onbekende water kwamen de meisjes echter in moeilijkheden te verkeren, toen zij poogden het strand te bereiken. De leider van het gezelschap begaf zich ter stond in zee en wist met inspanning van alle krachten twee meisjes, die vol komen uitgeput waren, te redden. Mej. Simon kon echter niet meer worden ge grepen en zij verdween in de diepte. „Toen wij gewaarschuwd werden zijn wij snel naar de plaats gefietst, aldus vertelde ons Badmeester Brugmans, wij konden echter niets meer van het slacht offer ontdekken - kort daarna is zij aan gespoeld. Wij hebben toen kunstmatige ademhaling toegepast, doch het mocht ons niet gelukken de levensgeesten op te wekken". Het zusje van het slachtoffer was op het strand toen het ongeluk gebeurde. Het slachtoffer heeft in de oorlog veel illegaal werk verricht. Tot de Puttense mannen, die destijds door de Duitsers werden weggevoerd behoorden ook twee zoons van de familie Simon - zij keerden niet wieer. En nu heerst er wederom rouw in Putten GESLAAGD De heer Akkerman te De Koog en de heer Van Zon, voorheen te Oosterend, sinds 1 Juni te Zaandam, slaagden de vorige week voor de acte Engels L.O. Beiden werden opgeleid door mej. Dijt Warmoesstraat, Den Burg. Op het 21 Juli te Utrecht gehouden exa men, slaagde onze plaatsgenoot de heer C. J. Witte, Den Burg, voor het Rijks diploma „Adviseur en Instructeur ma chinaal melken". Voorwaar een mooi re sultaat. De heer Jac. Boon Kzn. slaagde te Amsterdam voor het diploma Tapijten en Vloerbedekking, Gordijnen en Bekle- dingsstoffen, Bedden en Dekens. HOOISCHELF AFGEBRAND Maandagavond omstreeks half zeven werd de Koger brandweer gealarmeerd wegens brand in een hooischelf, staande op het terrein van Hoeve „Landleven", eigenaar de heer Van der Werf. De spuit was direct ter plaatse, maar door een de fect aan de benzineleiding kon hij niet onmiddellijk water geven. Toen dit euvel verholpen was, werd water gegeven uit de regenbak, doch deze was uitgeput voor de brand was bezworen. Intussen bestreed men het vuur ook met zand. Uit de tocht, lopend langs de boerderij, kon tenslotte water worden gehaald, na dat ter plaatse een put was gegraven. Daarna werd de klamp omgehaald. De klok wees tien toen de brandweer kon inrukken. De oorzaak van de brand is onbekend. De boerderij, die op 25 meter afstand stond, liep geen gevaar. B en W schrijven aan de Raad onzer gemeente: „Het Bestuur van de Vereniging tot stichting en instandhouding van scholen met de Bijbel te Oosterend heeft bij schrijven van 26 Juni jl. verzocht de be nodigde gelden te mogen ontvangen voor: a. het uitbreiden van het schoolge bouw van genoemde vereniging met één leslokaal; b. het, in afwachting van het tot stand komen van het onder a genoemde lokaal, inrichten van een noodlokaal op de zol der van het schoolgebouw van de vereni ging, en c. de aankoop van de benodigde inventaris voor het nieuwe lokaal. Het gemiddeld aantal leerlingen van de school van de vereniging bedroeg over het vorig jaar 110 2/3. Op grond van ar tikel 28 van de Lager-onderwijswet 1920 zijn derhalve aan de school, inclusief het hoofd, drie verplichte onderwijzers ver bonden. Daar het aantal leerlingen de laatste maanden is gestegen heeft de Mi nister van O.K. en W. op verzoek van het schoolbestuur besloten Rijksvergoe ding te verlenen van de jaarwedde van een vierde onderwijzeer. Deze vergoe ding is overeenkomstig het tweede lid van artikel 56 van genoemde wet slechts voor een jaar of gedeelte van een jaar verleend. Het gemiddeld aantal leerlin gen over 1952 zal vermoedelijk 126 be dragen, hetgeen slechts 5 meer is dan de minumum grens voor 4 verplichte leer krachten. Het leerlingen verloop over 1945 tot en met 1952 geeft het volgende beeld: 1945 115 1/3; 1946 119 1/3; 1947 106; 1948 97 1/3; 1949 101 1/3; 1950 98 1/3; 1951 110 1/3 en 1952 126 (schatting). Wij zijn er niet geheel zeker van, dat de toename van het aantal leerlingen zoals dit zich het laatste jaar openbaart van blijvende aard zal zijn. Enige zekerheid hieromtrent te verkrijgen is wel zeer moeilijk, zo niet onmogelijk. Het is dus de vraag of er zich in de toekomst een blijvende behoefte zal doen gevoelen aan een vierde leslokaal", aldus B en W die vervolgen: „Daar in de huidige bijzonde- STRANDFEESTEN Vanmiddag om 1 uur begint het Strandfeest te De Koog en morgenmid dag (Donderdag) om 1.30 uur te De Cocksdorp. VOOR „HERWONNEN LEVENS KRACHT" De huis-aan-huis collecte ten bate van „Herwonnen Levenskracht" de R.K. ver eniging tot bestrijding der tuberculose, een instelling van de Nederlandse R.K. Arbeidersbeweging, heeft op Texel op gebracht f 380.28. Wij zijn ons er zeer zeker van bewust, dat het thans voorgestelde bedrag van f 20.- per leerling een fractie vormt van het bedrag, dat nodig is voor een doel treffende verbetering van het kleuter onderwijs in onze gemeente. Vooral de huisvesting van de verschillende scholen levert ernstige moeilijkheden op. De be schikbaarstelling van genoemd bedrag moet dan ook worden gezien als een eer ste schrede op de weg welke leidt tot 'n uitstekend kleuteronderwijs, dat gegeven wordt in scholen, welke aan redelijke ei sen voldoen. Aldus schrijven B en W aan de Raad onzer gemeente bij de aanbieding van de Zeker, goede waar behoeft geen krans en wie op Texel bekende figuren van het grote beroepstoneel wil zien spelen, zal ongetwijfeld deze schone gelegenheid niet willen laten passeren! Maar wat wisten wij-op-h et-ver-gelegen-ei land van „De Gooise Wagenspelers" af? Dit gezelschalp speelt voortreffelijk, is gevierd en heeft al zeer veel successen geboekt. Wij weten niet hoeveel dag bladen vorige week bericht hebben, dat „De Gooise Wagenspelers" naar Texel zullen oversteken! Is het mogelijk, dat het contact met Texel ineens zo intiem is geworden, doordat een der actrices ge huwd is met de heer Harold van Wijk, journalist te Hilversum, die voor de oor log als verslaggever aan de Tesselaar verbonden was? Hoe dan ook: ze komen en dat is dan weer gelukt. Een plan van onze immer met frisse ideeën rondreizende en rond kijkende Directeur der VVV. U zult wil len weten met welke prominente figuren de Wagenspelers heden het Marsdiep zullen oversteken: Elisabeth Hoy tink, Ria Keijzer, Freddy Kooien, Kitty van Wijk en de aoteurs: Philip la Ohapelle, Gerard Heystee, Jan Lemaire Sr., Ed. Palmers en Ab Gruyter. Lezen wij hun namen, dan denken wij aan het A.T.G., de Nederlandse Comedie enz. Heystee, de jonge acteur van Puck en A.T.G., Gruyter zo bekend van de radio. Kooien van het gezelschap Balledux. De andere dames zijn alle actrices, verbonden aan het A.T.G. (Amsterdams Toneelgezel schap). Dit gezelschap vormt van het begin af „De Gooise Wagenspelers". Waar en wanneer zij optreden vermeldt de adv. re tijdsomstandigheden iedere niet strikt noodzakelijke uitgave dient te worden vermeden, terwijl niet met zekerheid valt te zeggen, dat een vierde leerkracht op grond van artikel 28 van de Lager- onderwijswet 1920 tot het verplichte per soneel zal gaan behoren, gaat inwilliging van het verzoek .van het schoolbestuur, wat betreft punt a, naar onze mening de normale eisen aan het geven van lager onderwijs te stellen te boven. In deze mening worden wij gesteund, door de Koninklijke beslissing van 16 Januari 1932 waarbij is uitgemaakt, dat bij een geringe overschrijding van het grensgetal en bij het met vaststaan van het duur zaam karakter van deze overschrijding en de duurzame aanwezigheid van een vierde leerkracht, de bouw van een vier de leslokaal vooralsnog de normale eisen aan het geven van lager onderwijs te stellen zou overschrijden. Aan het bezwaar, dat de school op dit moment niet voldoende ruimte biedt kan worden tegemoet gekomen door de in richting van een leslokaal op de zolder van de school. Op de zolder kan zonder veel kosten een goed bruikbaar lokaal worden ingericht, waardoor ieder van de vier onderwijzers een eigen klasse- lokaal zal hebben. De hiermede verband houdende kosten worden geraamd op f 800 -, terwijl tevens enig meubilair zal moeten worden aangeschaft. Voor dit laatste wordt geraamd: 12 schoolbanken a f 80.- is f 960.- 1 lessenaar met stoel f 100.- 2 ezels met borden f 140.- 1 kachel met pijpen f 200.- Totaal f 1400.- Op grond van het bovenstaande stel len B en W de Raad voor op het ver zoek van het schoolbestuur om gelden te mogen ontvangen voor de bijbouw van een leslokaal afwijzend te beschik ken en op het verzoek om op de zolder een noodlokaal in te richten en de hier voor benodigde inventaris aan te kopen gunstig te beslissen. ZAKENNIEUWS. HET VEE REDT ZICH ZELF Degene die nu werkelijk iets nieuws wil zien inzake verstrekking drinkwa ter aan vee, moet eens de zg. weide- pomp bekijken, welke door Dros' sme derij, Eierland, geplaatst wordt. Buiten gewoon handig gaan koeien en paarden zelf hun drinkwater oppompen. De pomp haalt het water van 6 meter diepte naar boven, dus altijd zuiver en vers. Graaft een put of slaat een norton, sluit de slang aan en het vee drinkt. Geen lange toch ten meer om water te halen voor het vee. ontwerp-verordening, regelende de voor" waarden, waarop aan bijzondere scholen voor voorbereidend lager onderwijs op Texel subsidie uit de gemeentekas kan worden verleend. In 1947 begon onze ge meente met de subsidiëring van 't kleu teronderwijs door een tegemoetkoming in de exploitatiekosten van f5.- per leerling. Dit bedrag werd in 1951 op f 10 gebracht, maar, zo vervolgen B en W, als gevolg van de voortdurende stij ging van lonen en prijzen zijn de school besturen niet in staat gebleken het peil van het kleuteronderwijs werkelijk op te voeren. Dit vindt niet het minst zijn oor zaak in de over het algemeen gebrekki ge huisvesting van de scholen en de be staande achterstand op het gebied van het ontwikkelingsmateriaal. Daarom werd bij begroting 1952 dit bedrag tot f 20.- opgevoerd. Maar, za wordt vervolgd, ook dit bedrag zal niet toereikend zijn om het gestelde doel te bereiken. Blijkens het bij de Tweede Kamer in gediende wetsontwerp op het kleuteron derwijs, zal de Rijksoverheid bij het in werking treden van de wet overgaan tot het verlenen van een subsidie van tenminste f 40.- per leerling. In afwach ting van de totstandkoming van deze wet komt het ons gewenst voor een regeling te treffen inzake de gemeentelijke sub sidiëring van het kleuteronderwijs. Wil de gemeente trachten het kleuter onderwijs op een hoger niveau te bren gen, dan zal dit naast een behoorlijke subsidiëring ook moeten geschieden door het stellen van minimum-eisen. De ont werpverordening gaat van dit stand punt uit. O.a. wordt er naar gestreefd het onderwijs uitsluitend te doen ge schieden door bevoegde leidsters. Het zal, althans voorlopig, nodig zijn, dat van de bepaling dat de leidsters bevoegd moeten zijn, ontheffing wordt verleend in verband met het feit dat momenteel vijf onbevoegde leidsters in functie zijn. De in de ontwerpverordening opge nomen minimum-j aarwedden voor de hoofdleidsters en leidsters van respectie velijk f 1800.- en f 1400.- zijn overgeno men uit het wetsontwerp op het kleuter onderwijs. Het ligt voor de hand, dat bij onbevoegdheid een zekere korting zal worden toegepast. Deze korting zal de studie voor een acte wellicht stimuleren, aldus B. en W. AANMELDINGEN VOOR EMIGRATIE NAAR AUSTRALIË De emigratie naar Australië heeft een onverwacht grote omvang aangenomen. Ruim 30,000 personen hebben zich voor emigratie naar dit land gemeld, waar door het aantal aanmeldingen een zoda nige vorm heeft aangenomen, dat reeds nu vaststaat, dat zelfs een maximale ver voerscapaciteit voor 1952 niet voldoende zal zijn om al deze emigranten te ver voeren. Om deze reden en ook omdat nog niet bekend is, aan welke voorwaarden in 1953 zal moeten worden voldaan, wil men naar Australië kunnen emigreren, acht de Commissie voor de Emigratie 't gewenst ieder die dit van plan is er op te wijzen, dat na 15 Juni geen enkele ze kerheid kan worden gegeven, dat de aanmelding wordt aanvaard of, indien dan Uw spoorkaartje ge- CJ haaldbijde V.V.V. „Texel" ze wordt aangenomen, dat men kan ver- trekken. Wil men zijn aanvraag toch indienen, om wanneer de- aanmeldingen weer be handeld worden, het voordeel van een volgnummer te hebben, dan zal de aan vraag aangenomen worden onder ge noemd voorbehoud. Het bovenstaande is echter niet van toepassing op de geval len van gezinshereniging en op hen, die over goedgekeurde huisvestingsverkla ringen beschikken. Tevens kan worden medegedeeld, dat naar alle waarschijnlijkheid de personen die werkzaam zijn in de metaalindustrie of in agrarische beroepen, zoals tuin bouw, landbouwi en veeteelt, voorrang zullen hebben bfj de uitvoering van het emigratieprograihma 1953 voor Austra lië. INGEZONDEN Beleefd verzoek ik U opname van het volgende, waarvoor bij voorbaat dank. Verkeersmisère rijwielpad Den Burg- Oudcschild Gedurende de tijd van aankomende en vertrekkende boten, is het verkeer op dit pad vaak hopeloos, doordat dit pad mis bruikt wordt door colonnes van fietsers naast elkaar, die bij het naderen van te genliggers de grootste misère veroorza ken. Er is hier m.i. maar één oplossing: een radicaal verbod om althans geduren de de seizoenweken dit pad niet naast elkaar te berijden. Kan dit niet, geef dan de grote weg vrij voor de fietsers in de j-ichting Ou- deschild en zeer zeker voor de brom fietsen die op het rijwielpad niet thuis horen. V. Te Den Hoorn en De Koog zullen bin nenkort twee woningwetwoningen ver rijzen. Namens de WoningbouwverenÜ- ging „Texel" werd de bouw hiervan j.l. Maandag door architect P. de Graaf ten Raadhuize openbaar aanbesteed. De laagste inschrijvers voor de wo ningen te Den Hoorn welke aan de Dorpsstraat zullen worden gebouwd, wa ren: P. Boon, metselwerk, f 10.205; G. Kik kert, timmerwerk, f8066; J. Oele, lood- gieterswerk, f 1073; C. Bremer, schilder werk, f 817 en M. Bakker, electra, f 465-. Totaal f20.626. De laagste inschrijvers voor de wo ningen te De Koog, welke aan de Brink zullen verrijzen, waren: Gebr. Bruin, metselwerk, f 10.205; W. Burger, timmerwerk, f7973; S. v.d. Vis, loodgieterswerk, f886; C. Bremer, schil derwerk, f817; M. Bakker, electra, f465. Totaal f20.346. De volledige uitslag was: Metselwerk: D. Trap, voor Den Hoorn f 10.816, voor De Koog f 10.641; Gebr. Bruin, voor Den Hoorn f 10.430, voor De Koog (na bezuiniging) f 10.205; W. J. Boon, voor De Koog f 10.515, voor Den Hoorn f 10.575; Fa J. Bot, voor massa Den Hoorn f21.450, massa De Koog f21.730; P. Boon voor Den Hoorn (na bezuiniging) f 10.205. Timmerwerk: W. Buig er, massa De Koog f21.890, timmerwerk (na bezuiniging) f 7973; G. Kikkert, voor Den Hoorn (na bezuiniging) f8066, voor De Koog f8125; Bakker en Koorn, voor Den Hoorn f 8868 voor De Koog idem. Loodgieterswerk: J. Oele voor Den Hoorn (na bezuiniging) f 1073, De; Koog idem. S. v.d. Vis voor De Koog f-886; J. Agter voor Den Hoorn f 1122. Lood- en zinkwerk en electra: J. Agter voor De Koog f 1589.50. Electra: M. Bakker, Den Hoorn (na be zuiniging) f465. De Koog idem; J. Agter voor Den Hoorn f 495; S. Rentenaar voor Den Hoorn f 539. Schilderwerk: Fa. J. Vonk, Den Hoorn en De Koog gecombineerd f2175; C. J. Boon voor Den Hoorn f 1430; C. Timmer voor Den Hoorn f 1323 en voor De Koog idem; D. J. Roeper voor Den Hoorn f1498 voor De Koog idem; C. Bremer voor Den Hoorn f 817, voor De Koog idem; S. Timmer voor Den Hoorn f 1387 voor De Koog idem; Joh. v.d. Bij voor Den Hoorn f 1645. De begroting voor Den Hoorn en De Koog was f 20.400. (Texels dialect) Het sel 'n goeie seventig jaar lede we- ze, dót er op de „Mient", een heidevlak te, weer nou'ol meer dón 30 jaar denneboome staan, er nag een plagge- hut sting, weerin twie ouwe mense weunde. So fan buute of so je sêgge, dót 't 'n skeêpeboet wös, maar ós je er in kwam, keek je je oge uut, so skoon en gnappies 't er wös, Hoog wós 't niet in de kamer, maar er lag toch 'n gnappe zolder in en ok de wande wazze mit hout betimmerd. Een klein raampie gaf wöt licht en veerders wós er 's eves 'n petro- lielamp weerbee de oudjes toch nag kon- ne leze en stoppe en naaie of breie. De ouwe baas hód 'n klein stikkie groenland maakt en ook 'n tuuntje. Op 't endje land stinge 'n paar geite foor de melkeree en in 't tuuntje teelde-ie êere- pels en groente foor 't hille jaar. Omdöt ze dicht bee 't strand weunde, hódde se 't hille jaar hout-om te stoke en ok ge- bruukte se feul heit, dót hee fan de Historisch verhaal door G. J. Logman Mient mog steke en weerfan-ie ok wel verkocht an de bakkers in het durp. Hee brocht die heit dón in 'n dreegtouw op sien reêg sowat een uur loöpe deer naar toe. So ik seide, 't wazze iemfoudige men se, die d'r eigen leventje leefde en gien ïen mens kwaad of te kort dede. Ok hódde se 'n aardig hondje! Een klien keffertje wel, maar ós je maar toe liep, deed-ie je niks! Ik wös er faak mit mien vader weest en fond 't heel geweu- ne mense, maar foor freemde wös er so'n soort geheimzinnigheid om het huus ge- lege. So wös 't op 'n keer, dót er 'n landme ter op ons eiland kwam en ok deer op de Staatsgronde gemete most worre. M'n vader en nag ien, die in de Koog weunde, moste de man deer mee helpe. Se hódde mit mekaar ofsproke, om die freemde der is een poes te bakke en ers te kieke of ie soveul lef hód ós dót ie er uutsag. Flak bee de hoek van het hutje most 'n ïezere pen in de grond set worre, om dón de meetlient fan deer uut an te trek- ke en so te meete. Maar wie most dót doen? M'n vader deed net of ie niet durfde, want seide ie, ós je bee huus komt en de hond hoort je, dón begint ie te keffe en dón komt die frouw naar buute, nou, en dón ben je nag niet gelukkig! Os nou die meneer 't self woo doen, dón most ie z'n skoene uuttrekke en op z'n koese sluup-sluup er op of gaan. Er most mete worrë, dus de landme- Het neusje van de zalm... En niet duurder dan andere. ter, die die kletspraat gloofde, trok sien skoene uut en gong op z'n toontjes, mit de pen in de hónd, naar de hoek fan 't huusie om die pen in de grond te sette. Je begriept, dót vader en die aare d'r eige verkneukelde, toen se 'm deer op S.y. TEXEL De indeling van Texel voor het a.s. seizoen is als volgt: DTS, HSV (Heiloo), Limmen, MFC (Medemblik), Oudesluis Randers, Schagen, Succes, USVU (Uit geest), Watervogels, ZAP, Texel. HSV, Limmen, MFC, USVU zijn voor onze afd. nieuwelingen. MFC is pas ge promoveerd. Voor de oorlog hebben we deze ploeg enkele malen in onze afdeling meegemaakt. Toch weer belangrijk om nu vooral goed getraind aan te vangen. Texel maakt U gereed, het kan weer gaan spannen. Handbalnieuws G.D.S. Woensdagavond (heden) ZM 2-GDS 1. Aanvang 8 uur. Vertrek Groeneplaats 7.30 uur. Vrijdagavond 8 uur GDS 2-ZM 1 op het Boysveld. Vrijdag j.l. speelde het 2e tegen SVO, uitslag 5-1 voor SVO. Handbalnieuws Zeemeeuwen Vrijdagavond speelden we huis tegen SVC. In een pittige doch sportieve wed strijd wonnen we met 5-3. In deze wed strijd viel vooral het goede spel van Truida op. Jammer dat Janny niet ge heel fit was. Hopelijk' is dit de volgende keer beter. Denken de spelers van het eerste en tweede elftal om de training op Maan dagavond, de laatste keer hadden we dit zeker vergeten. Kijken jullie in het kast je voor de komende wedstrijden. Waar schijnlijk worden deze week drie wed strijden gespeeld. BOUWVERGUNNINGEN De volgende bouwvergunningen zijn verleend: De heer P. J. Brouwer Czn. B 39a, aanbrengen van een nieuw lichtkozijn; de heer C. Smit, H 99, De Westen, plaatsen van een kippenhok; de heer L. Roeper, Het Noorden O 170, slaan van twee loop bruggen; de heer G. Bakker Pzn Em- malaan 11, verbouw bovenwoning We verstraat 17. W .O. DEN HOORN IS EEN KNUS BEDRIJFJE RIJKER Het was Zaterdagmiddag voor de Hoornder Jeugd een feest: ter ere van de opening van de Snackbar alhier werden alle jongens en meisjes getracteerd op een gratis ijsje. Wat uit het oude huisje herrezen is, is werkelijk een bezoek waard. Een gezellig, knus bedrijfje is Den Hoorn rijker geworden. Wat vooral voor ons dorp, nu dit als toeristenoord een rol gaat spelen, belangrijk is. Mogen we hopen, dat het de „Snack bar" goed gaat. toontjes deur de natte hei sagge loöpe. Net wós de freemde bee de hoek fan 't huus komme, of deer begon 't hondje te hlaffe, nee maar dót wós klaar hóór! Hee liet de pen en ol in de steek en ging ón de haal, 'n heêl end weg! Over 'n tuun- wóltje, stroffelde over de lient weer de geiten ön vóst stinge, floog overend, en duukte effies later in 't drinkerskolkie, weer ie deur de haast gien erg -in hód hód! En vader en sien maat liepe ok 'n end je weg foor de sjeu, maar lache dót se dêeë, 't wós of er gien end ón kwam! Toen hód de löndmeter eindelik deur, dót se 'm foor de gek houwe hódde, want 't blaffe hield op en d'r kwam gien mens naar buute! G. J. Logman. (Overgenomen uit „De Speelwagen". DIENSTREGELING N.V. T.E.S.O. Op werkdagen: Vertrek Van Texel: 5,30; 7,50; 9,50; 11,50 14,50; 16,00*) 17,50. Van Den Helder: 6,40; 8,50; 10,50; 13,20; 16,20nZa.; 17,30*); 19,30;,, 16,30Za. Op Zon- en alg. erkende chr. feestdagen: Van Texel: 7,50; 9,50; 11,50; 16,10a; 18,20 Van Den Helder: 8,50; 10,50; 13,20; 17,20a 19,30. (Juli-Augustus): Van Texel: 20,30; van Den Helder 21,30. van 5 Juli af t.m. 30 Aug. '52 alléén op Zaterdag. a is van 1 Juni af t.m. 7 Sept. ,52. Za is alléén op Zaterdag. SOLEX ORANJE RALLYE 1952 Deze rallye was voor de Texelaars wat verder van huis dan Schiphol en daarom namen er slechts 3 Texelaars' aan deel. Zaterdagmorgen vertrokken we naar Gouda waar gestart moest worden. Er waren 6 routes n.l. Noordoost, Noordwest Oost, Zuid, West A en West B. Wij had den route Noordoost, startplaats Haas trecht bij Breda. We wisten niet'hoe de route zou zijn. In Haastrecht werden we verwezen naar de controlepost Ammers- tol, vandaar naar Woudrichem, toen naar Dussen en tot slot den Hout. Deze plaat sen moesten bereikt worden langs de binnenwegen, zoals men dat zelf wilde, als dit maar binnen controletijd werd bereikt. Van den Hout naar Breda was een puzzletocht terwijl in Breda moest worden verreden. Langs de route door de stad hingen borden met voorstellingen waarvan men moest zeggen, welke niet bij de stad behoorden. Vele honderden, waarbij ook de Texe laars, hadden een foutloos parcours, maar toen moest er geloot worden om de prijzen en we behoorden niet tot de ge lukkigen. De oudste deelnemer was 82 jML de oudste deelneemster 66 jaar. Tot slot gingen alle 2500 deelnemers achter de muziek een ererondje door de stad maken, 's Avonds was er groot feest met kermis en vuurwerk etc., waar we gratis toegang hadden. Behoudens een paar lekke banden en een vette bougie hadden we geen pech, zodat deze tocht prima is verlopen en we raden alle Solexers aan, volgend jaar mee te doen. Ook tijdens de Rallye heb ben we geen enkele Solex met pech ge zien. Maandagmorgen gingen we weer huis waarts en hadden er toen 450 km opzit ten. A. Ëacker.

Texelsche Courant | 1952 | | pagina 2