Provinciale Staten bespraken het Texelse drinkwaterprobleem WRlGjSl 200 Aspirant-Vaklieden tonen hun werk „Rij maar weer an 8 Ha. duin verbrand! Ernstig motorongeluk op de Kogerweg Er schuilt gevaar in bos en duin! Succesvolle tournee van Maar de Kaap kwam wéér! De Gooise Wagenspelers verkwikkende „„ademtns uvUandengeiowi ZATERDAG 26 JULI 1952 65e JAARGANG. No. 6651 TEXELSEWCOURANT Uitgave N.V. v.h. Langeveld De Rooij 1.1.1 Boekhandel - Drukkerij - Bibliotheek frVOPtl 9^///7f/ - f 1 tl V) ft 1/) fl Vt Bank: Postgiro 652. - Abonn. pr. f 1,80 p! Den Burg - Texel - Postbus 11 - Tel. 11 *-7 v Li/ Lt ZJ r/f ri/vl' rj W kwart. 15 ct. incasso. Adv. 8 c. p. mm. Den Burg, Donderdag. OP HET PLEIN van de o.l. school in Plan-Zuid te Den Burg klinkt het lied van de arbeid: 21 adspirant-metselaars in de leeftijd van 14-20 jaar, zijn daar vol spirit aan de slag. Zij maken schoorstenen, tuintoegangen en topgevels, half- steensmuren met pilasters, „combinaties van moeilijkheden". Deze jonge vaklie den werken bij een baas en bezoeken 's avonds een vaktekenschool met 35~ jarige cursus. En zij die daar zo ijverig bezig zijn, zijn respectievelijk leerlingen van het 1ste, 2e en 3c cursusjaar (allen van de zgn. A-opleiding) cn zij die de B- afdeling vormen, waartoe worden toegelaten degenen die in het bezit zijn van het diploma der A-opleiding of het diploma van de Ambachtsschool en welke cursus 2 jaar duurt. Het is met de watervoorziening op Texel allesbehalve rooskleurig gesteld. Dat bleek wel uit de bespreking, die Dinsdag op de zomerzitting van de Pro vinciale Staten van Noord-Holland hier over werd gevoerd. De toestand is mede door de langdurige droogte op het eiland ernstig, aldus Gedeputeerde Prakken (arb.) en de moeilijkheden worden nog verergerd doordat juist in dit seizoen duizenden vreemdelingen vacantie- gangers er voor enige tijd hun tenten opslaan, aldus Het Vrije Volk. Het Rijksinstituut voor Drinkwater voorziening kreeg in 1950 opdracht een onderzoek in te stellen. Daar heeft het lang over gedaan, maar nu kan dan toch eindelijk het technische deel van dit rap port binnen een maand worden tege moet gezien. Het college van Ged. Sta ten kan zich dan bezinnen over de maat regelen die moeten worden genomen. (Het financiële deel van het rapport zal echter nog wel even op zich laten wachten). Deze hele kwestie werd Dinsdag aan de orde gesteld door mevrouw Teeboom van West (c.p.n.), die Ged. Saten vier vragen stelde. Uit het antwoord van de heer Prakken (arb.) kwam wel duidelijk naar voren, dat het aanleggen van een waterleiding op het eiland niet eenvoudig zal zijn. Er moet echter iets gebeuren. Er is op Texel slechts één plaats, die geschikt is voor waterwinning en als men het gehele ei land van leidingwater wil voorzien zal WIJ op Texel zijn zeer spaarzaam met borden, vooral met die van „Verboden Toegang". Toch zijn er borden, waar wij prac'.isch niet buiten kunnen: wij doelen op de verkeersborden, die fietsers ern stig aanbevolen de Badweg bij De Koog niet te berijden. U weet, dat de Badweg over een hoog duin loopt. Natuurlijk wa ren er altijd wel eens fietsers, die ma ling aan zo'n bord hadden. Was de poli tie even om een koppie dan kon dat geen kwaad behoudens dan de kans zélf de nek te breken of een wandelaar in een ziekenauto te helpen. Thans is de politie daar een belangrijke taak van de schouders genomen: de borden zijn ver wijderd en een ieder kan er weer naar hartelust sprinten. Serieuze toeschou wers hebben het op hun beurt weer erg druk met het vasthouden van hun hart als zo'n Moeskops in de dop met flinke gang omlaag snort. Vorige week werd aan de voet van het duin, precies voor het gebouwtje van de N.Z.H.R.M. een kleuter b ij n a door een fietser omver gereden. De moeder kon haar kind nog juist bijtijds opzij rukken. Zij gaf meteen een behoorlijk staaltje zuiver Amster dams weg aan het adres van de roekelo ze wielrijder. Zij had inderdaad recht van spreken nu veel minder! De borden zijn na de oorlog, toen het toeristenverkeer zich weer kon gaan ontplooien, geplaatst krachtens een be sluit van de Texelse gemeenteraad, maarde Badweg is een Rijksweg en Rijkswaterstaat werd er niet in gekend! De gemeente heeft de waarschuwings borden thans weer verwijderd. Wij ho pen, dat de Rijkswaterstaat thans op zijn beurt omgaand borden wil laten plaatsen. Wij zitten op het ogenblik in het drukst van het seizoen. Op spitsuren is de Badweg een Kalverstraat gelijk. Ongelukken kunnen met uitblijven! VIERDE LEERKRACHT SCHOOL MET DE BIJBEL Tot vierde leerkracht aan de School met de Bijbel te Oosterend, werd be noemd mej. N. Ronner van Amsterdam. TE VER IN ZEE GEGAAN Een moeder en drie dochters, die te ver in zee waren gegaan, werden door de badmeester teruggetoetera, maar een van de meisjes was niet meer in staat om het strand te bereiken. De badmees ter, geassisteerd door enige vacantiegan- gers, wist haar tijdig op het droge te brengen. Een jongen van 12 jaar was in zee bij De Koog aan het spelen met een auto band. Hij kwam echter in een muij te recht, waar hij geen grond meer kon krijgen. Mw. J. Albers-Groenhof, De Koog wist hem te grijpen en veilig op het droge te helpen. HAMEA Zonnefilter vo o rkomt en HAMEA Brandlotion geneest zonnebrand. ZON, MAAN EN HOOG WATER De zon komt 26 Juli op om 4,53, onder om 8,39. Maan: 30 Juli E.K.. 5 Aug. V.M. Hoog water ter rede van Texel 26 Juli en 0,08. 27 Juli 0,07 en 0,42. 28 Juli 0,38 en 1,11. 29 Juli 1,10 en 1,47. 30 Juli 1,49 en 2,31. 31 Juli 2,37 en 3,26. 1 Aug. 3,38 en 4,30. Aan het strand is het ongeveer een uur eerder boog water. dat veel geld kosten. Vragenstelster merkte nog op, dat zij weinig bewondering had voor het Rijks instituut, dat kans heeft gezien zolang te- doen over het uitbrengen van een rap port. De toestanden op Texel zijn onhoud baar. Gezinnen moeten soms zeven of acht gulden betalen voor het vervoer van een tank water van duizend liter. Er moet direct iets gedaan worden en het gemeentebestuur heeft recht op hulp van de provinciale overheid. Ged. Staten zegden toe, alles in het werk te stellen om samen met het ge meentebestuur tot een bevredigende oplossing te geraken. Uit een mededeling van de burgemees ter was het college reeds gebleken, dat bewoners, die het dure vervoer van wa ter niet kunnen betalen, geholpen wor den door de Dienst van Sociale Zaken. Woensdagmiddag is aan het Horntje 8 ha. duin verbrand. Dat een niet nóg gro ter oppervlakte door het vuur werd ver teerd is te danken aan het personeel van de Rijkswaterstaat, dat in de nabijheid aan het werk was. Zij wisten het vuur te stuiten. De Hoornder Brandweer die spoedig ter plaatse was, nam de taak van de Rijkswaterstaatslieden over en kreeg even later ook nog assistentie van een aantal Mariniers (het Amphibieoefen- kamp „De Mok" lag tegenover de brand). De brand was toen spoedig geblust. In de buurt van het verbrande duin hadden militaire oefeningen plaats gehad. Nu en dan deed zich een ontploffing voor van geweerpatronen, welke in het branden de duin lagen. Twee jaar geleden is het zelfde duingebied eveneens door brand geteisterd. Ook toen was de oorzaak niet bekend. VOOR HET LAATST DE BLINDE-GELEIDHOND Er is nu een totaal van meer dan f 500 bijeengebracht. De ingekomen gaven aan het bureau van de Texelse Courant be droegen f 260,34. Ook lang geen kleinig heid! Onze hartelijke dank aan gevers en geefsters. Het geld zal aan de belanghebbende worden afgedragen en wij hopen, dat hij spoedig, door zijn hond begeleid, zich vrijer over ons eiland zal kunnen bewe gen dan tot nu toe. Woensdagavond omstreeks half elf is op de Kogerweg een ernstig motoronge luk gebeurd, waarbij de duo-passagier, een jongeman uit Ede, zodanig aan een knie werd verwond, dat dokter Schalk wijk, die de eerste hulp verleende, hem met een extra boot naar Den Helder liet vervoeren. De bestuurder, een jongeman uit Utrecht, liep een gebroken sleutel been op en een beenwonde. Het ongeluk gebeurde doordat de mo torrijder, die wel veel gang zal hebben gehad, aan het einde van de Califormë- weg het spoor bijster raakte en in plaats van de bocht naar de daar lopende Ko gerweg te nemen, vrijwel regelrecht op een damhek inreed, waarna de motor op een graanveld tot stilstand kwam. VERTROKKEN PERSONEN Anne A. van den Hoven, v. erf Kogerw. 21 n. Graft, West-Graftdijk (m. gezin). INWONER VAN DE WAAL PLOTSELING OVERLEDEN De 68-jarige heer P. Boon Dzn., is Donderdagochtend plotseling in het Li- dwinaziekenhuis te Den Helder overle den. Hij was met de boot van 7,50 door een taxi van De Waal naar 't ziekenhuis vervoerd om daar te worden onder zocht. Met de boot van 10,50 zou hij weer huiswaarts keren. Toen hij in de gang liep, op weg naar de auto, werd hij door een beroerte getroffen. MOTOR BOTSTE TEGEN AUTO Door samenloop van omstandigheden, die de situatie voor de motorrijder Van der S., Den Burg, vrij moeilijk maakten, ontstond op de ter plaatse dalende weg naar het Westerslag een botsing tussen zijn motor en een auto, die in het dal geparkeerd stond. Het ongeluk gebeurde onmiddellijk nadat een andere auto de motorrijder had ingehaald en de gepar keerde auto passeerde. Bij de botsing, die dus ontstond, doordat de motorrij der het zicht gedeeltelijk was ontnomen, terwijl de rijdende auto vaart had ge minderd, kwam de duo-passagier K. met de borst op de auto terecht, maar werd slechts licht gewond, terwijl de bestuur der aan een knie gewond werd. De mo tor werd slechts licht beschadigd. SPREEKUUR BURGEMEESTER De Burgemeester van Texel maakt be kend, dat door hem op Zaterdag 26 Juli en Maandag 28 Juli a.s. geen spreekuur wordt gehouden In de plaats daarvan zal spreekuur worden gehouden op Dinsdag 29 Juli a.s. van 10,30 tot 12 uur. Texel, 24 Juli 1952. De Burgemeester voornoemd, C. DE KONING. BUREAU VOLKSHUISVESTING De Burgemeester van Texel maakt be kend, dat vanaf 28 Juli tot en met 13 Augustus het bureau voor de volkshuis vesting gesloten zal zijn. De uitbetaling aan oorlogsslachtoffers zal normaal doorgang vinden. Texel, 26 Juli 1952. De Burgemeester voornoemd, C. DE KONING. KEURING VOOR DE DIENSTPLICHT De Burgemeester van Texel maakt be kend, dat alle oproepingen voor de keu ring voor de lichting 1953 zijn verzonden. Zijn er in 1933 geboren mannelijke per sonen, die de Nederlandse nationaliteit bezitten en in een der Nederlandse be volkingsregister zijn opgenomen of daar in opgenomen hadden moeten worden, en de oproeping voor de keuring dan wel een bericht van niet-inschrijving nog niet hebben ontvangen, dan moeten zij zich vóór 1 September a.s. ter gemeen te-secretarie aanmelden. Texel, 23 Juli 1952. De Burgemeester voornoemd, C DE KONING. BURGERLIJKE STAND VAN TEXEL van 18 tot en met 24 Juli 1952 Geboren: Lidwina Gerarda Maria dv Antonius C. J. Wessels en Cornelia Bak ker. Albertus Hendrik zv Albertus Een hoorn en Aaltje Jurjens. Aafje dv Mari- nuS Mosk en Tjitske de Zwart. Gerbrig Frouwtje dv Frits Seidel en Fokeltje N. Wijngaarden. Anne Bart zv Jan F. W. Veldwisoh en Pietertje v. Houwelingen. Theodorus Jacobus zv Cornelis de Graaf cn Maria Kager. Maria Magdalena dv JanK. Voorthuijzen en Aleida H. Bisse- link. Ondertrouwd: Gene. Getrouwd: Gerrit Pieter Verseput en Stina Dagmar Liljegren. Overleden: Jan Dekker, 76 jaar, wedn. van Catharina M. P. Schade. Aartjen Simon, 27 jaar, ongehuwd. Gevonden voorwerpen. 1 verrekijker, 1 damesvest, 1 pr. sok ken, 1 tas, 1 zonnebril, 1 bal, 1 rugzak, 1 portemonnaie, 2 broches. INGEKOMEN PERSONEN Gerardus C. J. Bremer v. A'dam, Hun- zestr. 55hs n. B 204. Hendrik P. D. Ke gel v. 's-Gravenhage, Ln. v. Catten- burch 24A n. H 131. Alfred vanLeersum v. Zeist, Oranje Naussaulaan 71 naar Schilderend 62, Den Burg. GEEN PAPRIKA Naar wij vernemen zal de aangekon digde „Paprika-Puszta-Parade", welke op 16 Augustus zou worden gehouden ten bate van het Koningin Wilhelmina Fonds (Kankerbestrijding) door omstan digheden geen doorgang vinden. DE RAAD KWAM BIJEEN In de gistermiddag gehouden raadsver gadering is de heer G. van der Struijs benoemd tot technisch ambtenaar in vaste dienst, mevrouw A Tiessen-Spaans Den Burg, benoemd tot onderwijzeres aan de o.l. school te De Koog; mej. M. Oosterhuis, De Cocksdorp, tot onderwij zeres aan de o.l. school te De Cocksdorp; mej. A. van der Sterre, Oudeschild, tot onderwijzeres aan de o.l. school te Den Hoorn en aan mej. C. E. Groot is eervol ontslag verleend als onderwijzeres aan de o.l. school te Zuid-Eierland. Het zou geen wonder zijn als de duin brand bij het Horntje het gevolg is ge weest van een achteloos weggeworpen brandende lucifer of een brandend peuk je sigaar of sigaret! aldus merkte de bos wachter op, want hoe dikwijls ontmoet ik in de bossen en duinen lustig rokende mensen! Het gevaar voor bos- of duin brand is door de droogte zeer groot. Ook 't verdorde gras van de bermen der we gen is thans gretig voedsel voor een nog brandende luciier of peukje. Daarom, namens onze schone natuur, het drin gend verzoek de grootste voorzichtigheid in acht te nemen. KATHOLIEKE KERKLIJST Parochie van St. Joannes de Doper met de bijkerken Den Hoorn en Oosterend Op Zondag 27 Juli H.H. Missen om 7,30 en alleen 10 uur. (De H. Mis van 8,45 vervalt). In Oosterend alleen om 7,30 en in Den Hoorn alleen om 10 uur. Com- munieuitreiken om 7 uur en 7,15 en na de Mis van 7,30.Vervolgens om 9 uur. Verder onder de H.H. Missen. Lof om 7 uur. Biechtgelegenheid in Den Burg van 7-7,15 en in de bijkerken voor en na de Missen. Die bijzondere toewijding waarmee zij zich van hun taak kweten had nog een bijzondere reden: de door hen gemaak te werkstukken zouden immers de vol gende dag door de jury worden beoor deeld! Immers op Texel wordt dit jaar de grote tentoonstelling gehouden van de Vereniging ter bevordering van het Vakonderwijs in West-Friesland! De werkstukken van in totaal 200 leerlingen zijn naar ons eiland gebracht, behalve die van de metselaars: zoals u begrijpen zult, waren deze laatsten genoodzaakt het werk ter plaatse te vervaardigen! Donderdag ach het was nog een chaos, daar in de o.l. school. Er werd koortsachtig gewerkt aan de voorberei ding van de grote tentoonstelling, die drie dagen zal duren en geopend zal zijn heden en morgen van 1-9 uur en Maan dagmorgen van 9-1 uur. In vier lokalen zullen de resultaten der cursussen kun nen worden bekeken. Vooral van de zij de der vaklieden zal hiervoor grote be langstelling bestaan. De heer Punkthöh- ler was zo vriendelijk een half uurtje van zijn kostbare tijd af te schrijven om de redactie van de Tesselaar aan gege vens te helpen. Lokaal nr. 1 is ter beschikking gesteld aan de fa. EZO, Bakkers Ijzerhandel en J. C. Rab N. V., voor respectievelijke stands van EZO-keukens, ijzerwaren en bouwmaterialen Lokaal 2 wordt het dorado voor de timmerwereld, waarin vele prijzen zijn gevallen en dus prima werk is geleverd. (Daarvan overtuigden ons al meteen de keurige tuinameublementen, die vorig jaar werden vervaardigd en waarop thans de schilders hun kunnen mochten demonstreren). Dan zagen we trapjes, raampjes, atelierzetels, carosseriewerk en de inzending van een meubelmaker, die de lof van de jury had geoogst. Alle werkstukken zijn zoveel mogelijk uit de hand gemaakt dat geldt voor alle vak ken en die tijdens de examens werden gewrocht zijn geheel en al machine-loos vervaardigd. De atelierezels zullen ieder jaar weer op de diverse tentoonstellin gen worden gebruikt ten behoeve van schilderstukken. Lokaal nr. 3 toonde wat de schilders vermogen en dat is ook niet weinig: U moet bv. dat bord eens zien waarop staat „Examen Schildersgezel 1952" Is het niet of dit werk door de emaille- fabriek is afgeleverd. Keurig ook zijn de reclame-objecten, het deurschilderwerk, Woensdagavond openden „De Gooise Wagenspelers" op het prachtig gelegen sportterrein van De Koog hun reeks voorstellingen op Texel met de opvoe ring van „Pathelin". Deze plaats is werkelijk buitengewoon geschikt als openlucht-theater Beschut tegen de koude Noordenwind hebben de belangstellenden genoten van dit stuk, dat op echt middel-Nederlandse wijze spot met de menselijke zwakheden en gebreken. De nar, (Ger. Heystee), ver persoonlijking van de dwaasheid, liet tussen de bedrijven zijn „wijze" woorden klinken, begeleid door de rinkelende belletjes van zijn narrenpak. De berooide advocaat Pathelin (Ab de Ruyter) wist op bednegelijke wijze nieu we kleding te verkrijgen van de rijke kleermaker Willemsz., (Jan Lemaire), die er niet tegen opzag geld te ontvangen waarvan het de vraag was of het hem toekwam. De zoon van Willems, (Elisa beth Hoytink) verliefd op de dochter van Pathelin (Kitty van Wijk), laat de schaapherder Lambert (de heer Palmers) schapen van zijn vader slachten om aan geld te komen voor geschenken voor zijn geliefde. Als Willems bij Pathelin om zijn geld komt, weet deze met behulp van z'n vrouw (Freddy Koole) op geesti ge wijze ziekte te stimuleren. Zijn koorts- visioenen waren zeer vermakelijk. De oude, wel zeer slaperige rechter (Ph La- chapelle) die uit de betogen van de aan klager Willems geen wijs kon wor den, spreekt Lambert vrij. Als de schaapherder dan zgn. gestorven is door het plasticwerk voor lambrizeringen, wat wij als een soort decoratief pleister werk kunnen beschouwen. Overzichte lijk is geshowd welk een werk er aan het schilderen van bv. een deur vast zit: eerst gronden, dan plemuren, dan over- gronden, in de verf schuren en tenslotte het afschilderen. In een ander lokaal het tekenwerk van alle 10 avondtekensdholen (vak- en handtekenen). En weer een ander lokaal is het domein van de smeden, de machi nebankwerkers, de loodgieters, de elec- triciens en de koperwerkers. De laatste inzending kwam van de leerlingen der Hoornse metaalwarenfabriek. De Jury. De jury zal het druk krijgen! De jury bestaat voor de afdeling timmerwerk uit de heren: Van der Wal, Drijver, Ooster end en M. Koorn, Den Burg; voor schilderwerk: D. Dirkmaat, N.- Scharwoude, H. Bakker, Midwoud en J. Tjonk, Den Burg; voor het metselwerk: Vertelman, Hoogkarspel en Broers, Breezand; vQor het tekenwerk: F. Winter, Den Helder, J. Zwaan, Enkhuizen en archi tect Boogaard, Wieringerwerf; voor het metaalvak: Van Windsiim, Schagen, J. Vos Burchart, Schagen en J. Witvliet Azn., Oudeschild; voor electra: M. Bakker; voor het lood- en zinkwerk: J. Oele; voor de carosseriebouw: N. Lichthart uit Schagerbrug. Kaapnol?! zeiden de nieuwe badgas ten. En dan legden de ouwe Kogenaars hun uit, dat op dat hoogste duin van De Koog in vroeger jaren een kaap had ge staan. Maar dat baken, dat de zeilvaart zovele diensten had bewezen, was in 1928 verdwenen. Een krachtige storm had hem geveld, nadat aan het gevaarte, dat al jaren geen dienst meer had ge daan, geruime tijd geen onderhouds werkzaamheden meer waren verricht. Een Koger kocht het materiaal om er de kachel mee te stoken. Die kaap is hon derd jaar geworden. Thans, dus 24 jaar later, is op datzelfde duin wederom een kaap opgericht, wel niet zo'n omvang rijk bouwsel als het vorige, maar toch nog een knaap van bijna 14 meter hoog. Hij is in op>dracht van de marine ge plaatst door de fa. H. Daalder van de Cocksdorp. een pak slaag van Willems, wordt de laatste door de geliefde van Lambert voor de rechter gedaagd en eist zij als genoegdoening de toestemming van de kleermaker in het huwelijk van zijn zoon met de dochter van de advocaat. Als Willems hierin noodgedwongen heeft toegestemd, wordt de „dode" door een soldaat (Lou Rempt) voor de rechter ge sleept, maar de slimme advocaat weet het zo te draaien, dat het jonge paar de ouderlijke zegen krijgt. De medespelenden brachten dit vro lijke spel met gevoel voor de juiste sfeer voor het voetlicht. Het primitieve van het décor deed er geen afbreuk aan, in tegendeel, eigen fantasie moest aanvul len wat ontbrak en juist dit „zelf mee doen" was een belangrijk deel van de bekoring, die van dit spel uitging. De WV heeft met de uitnodiging aan ,,De Gooise Wagenspelers" een goede keus gedaan. Het sprookje „Vingerhoed" 's Middags om half vijf voerde het gezelschap het sprookje „Vingerhoed" op. Het décor was het bos zelf en men kan voor een dergelijk spel geen passen der omgeving denken. Het was heel „echt" en aan de reacties der jeugd was goed te merken dat ze er helemaal „in" was. Ook de volwassenen hebben zich kostelijk geamuseerd. De spelers vervul den hun rollen met kennelijk genoegen en allen waren goed op dreef. Vooral de heks, suggestief gespeeld door Fred dy Koole, maakte op de jongelui diepe indruk. Het was een prachtig besluit van het strandfeest! kaun>g0,n

Texelsche Courant | 1952 | | pagina 1