9 roen /wa in het harL, V Tribunaal D.D.D. Het Programma van de Zwitsers stond folkloristisch en muzikaal op zeer hoog peil in ,De Vergulde Kikkert" HAMEA Zonnefilter HAMEA Brandlotion Wat zegt de Wet? Ook in het Vreemde lingenverkeer dient men heer te zijn MTERDAG 2 AUGUSTUS 1952 TEXELSE 65e JAARGANG. No. 6653 COURANT Uitgave N.V. v.h. Langeveld De Rooij Boekhandel Drukkerij Bibliotheek Den Burg - Texel - Postbus 11 - Tel. 11 Verschijnt Woensdags en Zaterdags. Bank: R'damse Bank, Coöp. Boeren! Bank. Postgiro 652.-Abonn. pr. 11,80 p. kwart. -f 15 ct. incasso. Adv. 8 c. p. mm. „HET PROGRAMMA dat de Zwitsers ons geboden hebben, stond folkloristisch I en muzikaal op een zeer hoog peil!" al- i dus een zeer bekend (en populair) Neder- I lands dirigent, die, met vacantie op ons eiland, zich tussen de 2500-2600 toe schouwers had begeven, toen de man nen-van-de-bergen Woensdagavond in Ihet Park te Den Brug optraden. Zij wa ren daartoe uitgenodigd door de VVV „Texel". Dit gezelschap had zich de vorige avond reeds in Almelo laten horen tussen Biel, hun woonplaats, en het Twentse stadje is nauw contact ont staan en via een oud-Texelaar, de heer Gerritsma, werd ons eiland eveneens in de Zwitserse culturele invloedssfeer be trokken. In zijn openingswoord wees de heer Oskamp, directeur der VVV „Texel", er op, dat ons eiland de laatste jaren door al meer Zwitsers wordt bezocht. Spreker dankte hen, die zo gastvrij waren om de Bergbewoners onderdak te verlenen. Burgemeester De Koning heette het ge zelschap hartelijk welkom namens de gemeente Texel. Hij sprak de hoop uit, dat het niet bij dit eerste contact zou blijven en dat dit en zo mogelijk nog volgende concerten zou bijdragen tot versterking van de broederband tussen de verschillende volkeren. Aan zijn ver- i zoek een driewerf hoera uit te brengen op de gasten werd zeer spontaan vol daan. De heer Hans Suter, die als gedele- I geerde van de stad Biel aanwezig was, zei dat de tocht door Nederland hun een bijzonder genoegen was. Uw burgemees ter, zo sprak hij, heeft gewaagd van on ze schone bergen, wel ik zal u verklap pen, wat in uw land zoveel indruk op ons heeft gemaakt: U heeft een open kar aki er en een open hart en een gast vrijheid betoond, die ons ten zeerste ont roerd heeft. U bezit een land dat zuiver en mooi is. Een land, dat ons zo opvalt door z'n uitgestrekte vlakten. Als gij bij ons 'n vlakte vindt van 'n paar km. is dat al iets bijzonders! Diep onder de indruk zijn we gekomen van uw gigantische Zuiderzeewerken. Wij zijn die enorme Afsluitdijk overgekomen en dachten eerst aan een grote brug. Groot is onze hoogachting voor uw arbeid en vermo gen. Ik hoop dat de verbroedering, wel ke ons door de Natuur gegeven is, nóg intenser zal worden. Namens de stad Biel breng ik hier thans de groeten van alle Zwitsers aan uw land over." (Ap plaus). Een vertegenwoordiger van Almelo deelde mee, dat de Zwitsers na Texel een bezoek zullen brengen aan Baarn en Amsterdam en zo mogelijk ook nog in Den Haag zullen optreden. En hierop was het woord aan de uit voerenden. Zij vergastten ons op een zeer beschaafd concert. De hoofdschotel was de schone en zuivere zang van het Mannenkoor, dat reeds 35 jaar bestaat! Hoe fris waren hun liederen. Liederen van het machtige bergland, liederen door een natuurlijke ingeving ontstaan, en wie zoals de directeur onzer actieve VVV terecht opmerkte de ogen sloot, zat temidden van het gebergte. Hoe eerlijk was ook de muziek door het trio twee accordeons en een klarinet Eenvou dige motieven en juist door die eenvoud indrukwekkend en boeiend. Bij deze mu ziek kwamen ze door de eeuwen heen op hun dorpspleintjes bijeen, de boeren van het Zwitserse Bergland, op stille avon den als het werk achter de rug was en men gezelligheid en ontspanning zocht in de intieme kring van de dorpsgeno ten. Zo zaten ze daar, thans op Texel, in hun kleurige pakjes, hun leuk gesneden jasjes van donker-fluweel met fel rode biezen afgezet,, en kleine, ronde hoedjes op de hoofden gesierd met het onaf scheidelijke veertje, dat kittig meetrilde als er fortissimo gevraagd werd. Een open doekje oogstte de vendel- IN DE MAAND VAN MEI Een viertal jongelieden van Texel had het er eens van genomen en was na het drinken van een borreltje iets te vrolijk geworden. Zij vermaakten zich met en kele melkbussen, die door hen werden omgetrapt, waarbij de inhoud (wei ter waarde van tachtig cent) over de grond ging. De eigenaar van de bussen was hoogst verbolgen en diende één van de vier eigenhandig een pak slaag toe. De jongelui kregen voor de Alkmaarse Poli tierechter elk f 5 of 3 dagen, terwijl de boer voor het eigen rechter spelen werd veroordeeld tot f 10 of 6 dagen. ZON, MAAN EN HOOG WATER De zon komt 2 Aug. op om 5,03; onder om 8,28. Maan: 12 Aug. L.K., 20 Aug. N.M. Hoog water ter rede van Texel: 2 Aug. 5,01 en 5,51. 3 Aug. 6,35 en 7,02 4 Aug. 7,46 en 8,03. 5 Aug. 8,47 en 9,02. 6 Aug. 9,42 en 9,53. 7 Aug. 10,33 en 10,39. 8 Aug. 11,20 en 11,23. Aan het strand is het ongeveer eeD uur eerder hoog water. zwaaier. Dat was kunstig! Hoe hij het vendel ook wegwierp, steeds wist hij het weer handig op te vangen. ZWITSERS MET VACANTIE! Ja, dit was louter een vacantiereis, het waren géén beroepsartisten: het overgrote deel bestond uit horlogemakers! De reis naar het lage land aan de zee was voor hen een evenement, waar de meeste hunner nog nimmer de zee hadden gezien! U kunt nagaan, dat de monden wijd open gingen, toen zij in Den Helder een on derzeeër uit zijn element zagen opdui ken! Zij waren al veel vaker de grens overgestoken: naar Italië en Frankrijk,, maar dit was de grootste (800 km.) en indrukwekkendste trip van allemaal. Wegens de korte duur van de reis moes ten zij reeds weer vroeg van ons eiland vertrekken hoe graag hadden zij nog een (zonnige) dag aan ons strand door gebracht! BURGERLIJKE STAND VAN TEXEL van 25 tot en met 31 Juli 1952 Geboren: Mariene Jeannette dv Teu- nis van den Heerik en Dieuwertje Kei zer. Hendrica dv Cornelis Drijver en Arina de Bloois. Johannes zv Harmannes Beuving en Hilligje C. Ekkelboom. Anna Reinalda dv Franciscus Barhorst en Ve ronica R. Halsema. Ondertrouwd, Getrouwd: Gene. Overleden: Pieter Boon, 68 jaar, echtg. van Jacoba Schot. Gevonden voorwerpen. 1 gewicht, 1 zwembroek, 1 damesbad pak, 1 badhanddoek, 1 badpak, 1 witte handdoek, 1 bril, 1 sierspeldje, 1 vulpen; 1 portefeuille met inhoud, 2 portemon- naies, 1 herenhoed. VERTROKKEN PERSONEN Antonia M. G. Winckels v. K 48b naar Kerkrade, Acaciastr. 6. Hendrik P. Koens v. Waalderstr. 1 n. Den Helder, Ruijghweg 90. Louise H. Estié v. E 47 n. Amsterdam, Kubbesstr. 26-1. ....„De Vergulde Kikkert".... EEN DER INTERESSANTSTE delen van het werk „Texel, Land en Volk in de loop der eeuwen" door J. A. van der Vlis is het hoofdstuk, gewijd aan de Franse tijd. Onder het kopje „Tribunaal in de Ver gulde Kikkert...." lezen wij: „Op Texel merkte men pas uit de Amsterdamse kranten of uit het aantal schepen op de rede of het wrakhout op INGEKOMEN PERSONEN Pieter Witte v. Haarlem. Marnixstr. 53 n. Weverstraat 20, Den Burg. Anna M. A. van Acker, v. Zaandam, Molenstr. 10 n. B 72. FILMNIEUWS IVOORJAGERS Een semi-documentaire technicolor over het leven van een jachtopziener in Oost-Afnka. Aan één stuk door draven leeuwen, neushoorns, giraffen, olifanten en zebra's met woeste geluiden door de barre natuur. De opnamen zijn schitte rend en gemaakt met een verbluffende techniek, die het mogelijk maakte het leven van de meest norse dieren van zo nabij te verfilmen, alsof het goedmoedi ge poesjes waren. We ontmoeten een stoere jachtopzie ner, die de wilde dieren wil beschermen en midden in de jungle een soort reser vaat tracht in te richten. Een zekere Mannering, die zich uitgeeft voor foto graaf, maar in feite belust is op het kostbare ivoor van de olifanten, stuurt een kudde vee, besmet met runderpest, naar het reservaat. Dat wordt Bob te bar en hij besluit Mannering te ontmaskeren. Het verhaaltje is onbelangrijk, maar nergens storend, omdat de mensen ei genlijk steeds op de achtergrond blijven. Het documentaire deel van de film blijft hoofdzaak en in dit opzicht is „Ivoorja gers" voortreffelijk geslaagd. „ABBOTT EN COSTELLO" De liefhebbers van de gulle lach kun nen zich amuseren om het optreden van Abbott en Costello in hun ontmoeting met de onzichtbare man. Zij zijn ditmaal detectives, die in een ingewikkelede zaak terecht komen. Tommy Nelson is de man die zij zoeken, want hij zou zijn manager hebben vermoord. Maar deze Nelson maakt zichzelf op een gegeven moment onzichtbaar met behulp van een serum, zodat het zoeken wel erg wordt be moeilijkt. Ten slotte weet Nelson de bei de detectives te overtuigen van zijn onschuld. Neerlands nieuws. O.a.: Postduivenvluchten in Neder land. Internationaal Schuttersfeest te Heerlen. De Olympische athletiekploeg neemt deel aan wedstrijden in Rotter dam. Koninklijk bezoek aan Breda t.g.v. het 700-jarig bestaan van de stad. Buitenlands nieuws. O.a.: Eisenhower republikeins candi- daat voor de presidentsverkiezingen. Vliegfeesten in Brussel. De Tour de France 1952. de kust als er wat bijzonders aan de hand was. En vele eilanders interesseer den zich meer voor het wrakhout dan voor de nieuwtjes in de gazetten, ook al kon secretaris Van Steenbergen, die dan ook nog zo geestdriftig voorlezen als hij met zijn handvol patriottische vrienden de discussies in de herberg „De Vergul de Kikkert" (1) telkens nieuw voedsel gaf. De Texelaars hielden het over het algemeen bij het oude en bij de prins. Dat dank zij de patriottische agitatie de Gecommitteerde Raden in 1786 de over tuigde patriot mr Gerrit Buyskens tot schout en dijkgraaf in Den Burg aan stelden kon er bij de conservatieve Texelaars eigenlijk niet mee door. Ze liepen in die dagen morrend voorbij De Vergulde Kikkert als daarbinnen de se cretaris triomfantelijk voorlas, dat de stadhouder nog steeds werkloos met zijn legertje in Amersfoort lag. Op Texel begroette men dan ook het binnenrukken van de 20,000 Pruisen van Frederik Willem II,. die de smaad, zijn zuster bij Goejanverwelsluis aange daan, kwam wreken, als een herstel van de gevestigde rechtsorde en in Den Burg werd onder aanvoering van Hendrik du Gordijn een erepoort opgericht en een vrolijk volksfeest georganiseerd. Mr Buyskens had de benen genomen, maar de visafslager en marktmeester Paulus Pietersz, van den Burg en Piet Zunder- dorp, de postmeester var. Oude Schild,, vonden dat daarmee de kous niet af was. Al was dan de grote heer de dans ontsprongen, er viel op Texel heus wel wat te zuiveren! Zij formeerden in Oosterend een „krijgsraad" uit de prins- gezinden van Oosterend en Den Hoorn, die aan het hoofd van een joelende me nigte na de feesten oprukte naar het broeinest van de verderfelijke gedach ten, naar De Vergulde Kikkert. Van Steenbergen, de secretaris, kreeg op de plaats van zijn vroegere welsprekend heid een duohtig pak slaag en onder aanvoering van Willem van Schagen, die zwaaide met een zwaar pistool, snelde de menigte naar Van Steenbergens huis. Geestdriftig zongen de Texelaars Oranje boven, terwijl ze de ruiten ingooiden. Van Schagen schoot keer op keer met zijn pistool, wat de mensen wel krijgs haftig maar ook wel een beetje gevaar lijk vonden. Een ongeluk zit tenslotte in een klein hoekje. Meiert Blom greep eveneens naar een wapen. Hij gebruikte het om de patriotten in Den Burg geld af te persen. En ook Cornelis Hofstee, de schoolmeester, speelde een hoofdrol in •het rumoer dat als „een schrikvolle nacht" in de herinnering van de patri otten zou voortleven. De predikanten Tenkink en Sas (van De Waal) namen de gelegenheid waar om in de krijgsraad te ageren tegen een beminde, maar hun niet welgevallige collega. Deze dominee moest wijken. Toen de gevluchte schout na een tijdje terugkeerde en een vergadering van de vroedschap bijeen riep, bleek de rust nog niet helemaal hersteld. Opnieuw wist Pieter Zunderdorp de mensen in bewe ging te brengen, samen met Lammert Dijke en waarschijnlijk wel met instem ming van de burgemeesters van De Waal en Oosterend. Opnieuw trok een joelen- (Ingezonden mededeling). voorkomt zonnebrand. Flacon 1 60 geneest zonnebrand. Flacon 1.60 Beide niet vet; helpen afdoende. de menigte door Den Burg. Zij omsin gelde het raadhuis en het huis van de schout dat er vlak naast stond en eiste dat de vergadering uiteenging. Maar toen de schout toegaf duurde het rumoer nog voort. Vier afgevaardigden kwamen hem tenslotte om een uur of zes vertellen, dat zij met meer voor zijn leven en dat van zijn vrouw konden instaan als hij niet met hen meeging om zich tegenover hun lastgevers te verantwoorden. De KAMPDIRECTEUR SLACHTOFFER VAN VERKEERSONGELUK Toen de heer Han Alta, directeur van het Kinderkamp „De Bremakker", Woensdagochtend op zijn motorrijwiel door Amsterdam "reed en op een kruis punt door een groen licht, werd hij door een autobus, die dus een lelijke overtreding beging, gegrepen. De heer Alta raakte door de hevige botsing be wusteloos en liep aan het hoofd enige vrij ernstige verwondingen op. Na in een ziekenhuis te zijn verbonden is hij naar zijn kamp vervoerd. Thans maakt hij het redelijk wel. Samen met zijn vrouw, die op de duo zat en met de schrik vrij kwam, was de. heer Alta naar de hoofd stad gekomen om een groep van plm. 140 kinderen af te halen. Aanvaarding van een nalatenschap Degene, aan wie krachtens erfrecht een (deel van een) vermogen opkomt, eventueel na gebruikmaking van het Recht van beraad (zie aldaar) zuiver aan vaarden of onder het voorrecht van boe delbeschrijving. De zuivere aanvaarding geschiedt uitdrukkelijk wanneer men in een akte de hoedanigheid van erfgenaam aanneemt of stilzwijgend door het ver richten van een daad, welke noodzake lijk de wil tot aanvaaiding doet blijken. Als zodanig worden niet beschouwd da den met betrekking tot de begrafenis en enkele beheersdaden of vervulling van wettelijke verplichtingen (aangifte suc cessiebelasting), wél bv. het gebruiken van een zaak uit de erfenis, het eisen van en deelnemen aan boedelscheiding en het zonder enig voorbehoud verschij nen op een dagvaarding, aan „de erfge naam" gericht. Gevolg van zuivere aan vaarding is, dat de erfgenaam persoon lijk, naar evenredigheid van zijn erfdeel (maar met zijn hele vermogen) voor de voldoening van schulden en legaten aan sprakelijk wordt. BW 1090-1102. Zie Voorrecht van boedelbeschrijving. Uit: Van der Koogh „Wat zegt de Wet?", rechtskundige encyclopaedic voor iedereen (ter perse). TT1TTT7" Niet krabben L)e helder vloeibare ilrllll D.D.D. kalmeert de jeuk In enkele VJlJvf.L\ seconden, doodt de ziektekiemen, geneest tot diep tn de huidporiën. GENEESMIDDEL TEGEN HUIDAANDOENINGEN schout gaf opnieuw toe. De afgevaardig den brachten hem naar De Vergulde Kikkert, waar Lammert Dijke hem na mens 25 man, die daar een soort tribu naal vormden, vroeg op wiens bevel en waarom hij op Texel was teruggekomen. De schout haalde z'n officiële aanstelling voor de dag en zei dat hij alleen aan de Gecommitteerde Raden verantwoording schuldig was. De vergadering ging hier mee niet accoord en Lammert vertelde, dat hij binnen driemaal 24 uur het ei land moest verlaten en dat hij zijn ont slag moest vragen. Aldus nam de schout wederom de boot naar Amsterdam en rapporteerde uitvoerig aan Gecommit teerde Raden dat de Texelaars hem ge dwongen hadden ontslag te vragen. Ge committeerde Raden zonden daarop een deputatie naar het eiland. Die keurde het gedrag van de opstandelingen ten zeerste af, maar „uit overweging van de volstrekte onmogelijkheid om de (gehate) schout in zijnen post te doen voortgaan, zonder het eiland, zowel als zijn per soon aan verregaande gevolgen bloot te stellen, en omdat hij uit overtuiging daarvan zijn ambt geresigneerd had", ging ook de deputatie toch maar tot ont slag over. De „krijgsraad" had zijn zin. De vroedschap het na de goedgeslaag de verjaardag van de stadhouder overal biljetten aanplakken om de trouwe Texelaars te bedanken voor het dragen van oranje en de daardoor verleende steun aan de regerende partij. Maar om mogelijke ongelukken te voorkomen, legde ze tegen het einde van het jaar nog eens uitdrukkelijk in een keur vast, dat het op Texel verboden was te schie ten! Anders waren er misschien op Ou dejaarsavond nog eens gevaarlijke her inneringen bovengekomen aan de scho ten van de militante Van Sahagen. In een volgend artikel zal worden verhaald „de fluweel-zachte revolutie rond de Groeneplaats". (1) Dit zeer oude gebouw met zijn fraaie trapgeveltje bestaat nog: ge vindt het aan het karakteristieke pleintje bij de Gravenstraat te Den Burg. DIENSTREGELING N.V. T.E.S.O. Op werkdagen: Vertrek Van Texel: 5,30; 7,50; 9,50; 11,50 14,50; 16,00*) 17,50. Van Den Helder: 6,40; 8,50; 10,50; 13,20; 16,20nZa.; 17,30*); 19,30; 16,30Za. Op Zon- en alg. erkende chr. feestdagen: Van Texel: 7,50; 9,50; 11,50; 16,10a; 18,20 Van Den Helder: 8,50; 10,50; 13,20; 17,20a 19,30. (Juli-Augustus) Van Texel: 20,30; van Den Helder 21,30. van 5 Juli af tm. 30 Aug. '52 alléén op Zaterdag. a is van 1 Juni af t.m. 7 Sept. ,52. Za is alléén op Zaterdag. nZa is niet op Zaterdag. Aan het Mededelingenblad der Alge mene Nederlandse vereniging voor vreemdelingenverkeer (A.N.V.V.) ontle nen wij het volgende artikel: Enige weken geleden heeft op de jaar vergadering van de A.N.V.V. de onder voorzitter, de heer mr A. Jonker, enige cijfers bekendgemaakt met betrekking tot het verloop van het vreemdelingen verkeer in 1951. Hieruit is gebleken, dat vorig jaar circa 450,000 buitenlanders in onze hotels en pensions hebben ver toefd en dat het uit het toerisme ver kregen bedrag aan deviezen voor het eerst de 100 millioen gulden heeft over schreden. Ook zonder cijfers is het de laatste jaren, vooral midden in het va- cantieseizoen, echter niet moeilijk om tot de slotsom te komen, dat Nederland niet behoeft te klagen over gebrek aan be langstelling van de zijde van de buiten landse toerist. Om verschillende redenen is deze belangstelling verheugend, want met het toerisme worden sociale, cultu rele, ideële en vooral ook economische belangen gediend en hiervan trekt het gehele Nederlandse volk profijt. Tegen over deze voordelen staan echter ook verplichtingen, want de vreemdeling, die hierheen is gekomen om kennis te ma ken met ons land, ons volk en onze ze den en gewoonten en die zijn vacantie- geld in en aan Nederland besteedt, heeft er recht op, dat wij hem bejegenen als een gast. Tot ons genoegen is ons herhaaldelijk gebleken, dat over het algemeen de Ne derlander dit zeer juist ziet. Niet zel den krijgen wij op vragen aan buiten landse bezoekers omtrent hun bevindin gen hier te lande zelfs ten antwoord, dat zij ten zeerste zijn getroffen door de hulpvaardigheid, gastvrijheid en harte lijkheid van onze bevolking. Maar zoals met alles zijn er ook in dit opzicht ongunstige uitzonderingen, die, de regel bevestigend, dikwijls veel on heil aanrichten. Zo vernemen we regel matig klachten over de grofste afzetters- praktijken van kellners, taxi-chauffeurs, neringdoenden enz., die, misbruik ma kend van de onbekendheid van hun slachtoffers met onze taal en gewoonten en ons geld, hun zak spekken of trach ten te spekken door hun veel te veel te berekenen. Nu zullen de hierbedoelde individuen evengoed als een ander wel degelijk be seffen, dat overvragen immoreel en on wettig is en dat dit waar het gasten be treft, die hen niet kunnen begrijpen en dikwijls blindelings moeten vertrouwen op hun eerlijkheid, getuigt van een wel zeer laaghartige mentaliteit. Wellicht zullen zij echter nog niet voldoende be grijpen, dat zij in luttele minuten tijds meer kwaad kunnen aanrichten dan door ons gehele propaganda-apparaat in lange tijd kan worden goed gemaakt en dat zij daarmee dus ook zichzelf scha den. Ten opzichte van de buitenlandse toerist moeten wij allen ons gedragen als gelijkwaardigen en niet als minder waardige profiteurs. Hiermee dienen wvj een nationale dus onze eigen zaak. Moge dit ook een aansporing zijn voor het toezichthoudend personeel, voor de integere collega's van oneerlijk dienst personeel en ook voor het publiek, het onderwijzend personeel en de pers om er op toe te zien, c.q. er op te wijzen, dat er een einde komt aan het euvel van de afzetterij ten aanzien van buitenlan ders. W. BOREEL. DE WERKLOOSHEID Donderdag stonden op Texel nog 28 werklozen ingeschreven (Vorig jaar slechts 10). 10 Hunner waren landarbei ders. Het is na de oorlog nog nooit op Texel voorgekomen, dat landarbeiders in Juli nog als werkloos stonden geboekt, men kwam integendeel steeds handen te kort in verband met de drukke oogst- werkzaamheden. Nu de boeren van ons eiland echter helaas een zeer matige oogst kunnen binnenhalen tengevolge van de droogte, is de behoefte aan extra personeel niet zo groot als onder norma le omstandigheden. Er is dus minder werk en alles kan machinaal worden verricht. Vandaar, dat het tegenwoordig helemaal niet storm loopt om arbeids krachten. Daar komt nog bij, dat vele jeugdige vacantiegangers van de over kant, die er in de vacantie graag wat willen bijverdienen, ook in flink aantal aan de slag zijn gegaan, terwijl ook ver scheidene Texelse jongens en meisjes zich verdienstelijk maken. Texelse Boysnieuws. Zondag a.s., Ie Zondag van de maand, dus allemaal even de contributie beta len, na de Hoogmis in De Zwaan. DE T.E.M. DRAAIT IN SEPTEMBER 25 JAAR. Op 26 September a.s. is het 25 jaar ge leden dat de T.E.M. (de Texelse Electri- citeits Maatschappij) begon te draaien.

Texelsche Courant | 1952 | | pagina 1