r het bier is weer best I i Engelse Thee Fa. KI. Boon S Zn. nette huishoudster w: I - - 1 WEK DE GAL IN UW LEVER OP SLOTACCOORD jbniUa,z^±Tl de fijne extra koopjes: Ivoor jagers Komt U ook? Restanten Bazar ,De Gouden Reaalin een kamphuis Vacantie met de rijke afschenk MEUBELEN Permanent 'n Cadeautje net meisje prima motor Texels Bioscoop Thecter Teleüoon 27. „Abbott en Costello en de onzichtbare man" 400 Nutsspaarbankkantoren staan open voor de houders van Nuts- spaarbankboekjes in Nederland. Bijkantoor Nuts spaarbank Zaterdagmiddag 2 Augustus tot en met Zaterdag 9 Augustus 1952 is gesloten wegens vacantie. J. C. RAB in Brandstoffen en Bouwmaterialen N.V. In WICO's Cafétaria's en Restaurants Vi- 1 A LEVEN EN VERTIER in het kamp huis „Bosch en Zee", als daar zo'n hon derd jongelieden hun intrek hebben ge nomen; uitbundige jeugd, die vacant ie viert. Maar Dinsdagavond kon ge daar zelfs een miniatuur speld duidelijk ho ren vallen. Dat was, toen de voor drachtskunstenaar Cor van Beek er op trad. Zijn onderwerp was „De Gouden Reaal" van Jan Mens. „De Gouden Re aal", dat was een kroeg, die rond de eeuwwisseling op het Amsterdamse Bickerseiland een loopzaak was van je welste. En zo gingen we dan een goeie halve eeuw terug, van meetaf aan had de heer Van Beek ons te pakken en al lengs waren we geheel en al geboeid. Die „goeie ouwe tijd" leefde weer voor ons op, een tijd met toestanden, waar over wij ons alleen nog maar kunnen verbazen. Lang en zeer zwaar waren de werkdagen voor de arbeiders, van wie er helaas zovelen hun vreugde alleen konden vinden in „De Gouden Reaal", vreugde in de dorst en de dronkenschap. Met gevolg dat vele gezinnen honger en ontbering leden, vooral als de winter inviel en de arme families die geen spaarpotje bezaten, op de liefdadigheid waren aangewezen. Welk een vreugde bv. schiep die enorme mand boodschap pen van het Leger des Heils! Een bevol king, die ondanks alles de kop óp hield en de humor een ruime plaats gaf. Neem nou die weddenschap met de ezel als hoofd-figuur! Karakters zo vol eerlijk heid en trouw, gulheid en naïveteit, dat het u ontroeren moest. Die Griet-van- „De Gouden Reaal" had maar een goed SUCCES VOOR A.T.M.V.- CURSISTEN De zgn. Middenstandsexamens te Scha- gen zijn Woensdag 30 Juli geëindigd. Hierbij zijn ook verschillende aanstaande Texelse Middenstanders op schrander- derheid en parate kennis gewogen en ge lukkig voor hen werden slechts enkelen te licht bevonden. Wat de resultaten betreft van de Alge mene Middenstandscursus te Den Burg, kan worden vastgesteld, dat acht candi- daten door de cursusleider werden aan gegeven. Allen werden opgeroepen voor het mondeling gedeelte. Ze hadden dus het schriftelijk gedeelte voldoende ge maakt. Voor het mondeling gedeelte werd één afgewezen. Deze overige zeven werd als belonmg voor hun werken het diploma uitgereikt. Het waren de dames mej. A. Dros Abd., Weverstraat; mw. Hoogerheide, Kogerstraat en mej. D. Huizinga, Koger- straat, allen te Den Burg; de heren P. en J. Daalder, te De Cocksdorp; de heer M. Bruin, Weverstraat, Den Burg en F. Geerts, uit Oost. Het gemiddelde cijfer in tienden nauwkeurig, dat door genoemde candida- ten werd behaald was: Ned. taal 7,3; handelsrekenen 7,5, boekhouden 7,3; handelskennis 6,4; rechts- en wetskennis 6; bedrijfsleer 7,3. De hoogste cijferlijst, die door een van genoemden werd be haald, bedroeg voor genoemde vakken 9, 10, 9, 8, 6,9. Uit deze gegevens moge afdoende blij ken, dat ieder die zich bij deze cursus aanmeldt, verzekerd kan zijn dat de wij ze van opleiding (die onder toezicht staat van het hoofdbestuur te Den Haag) bij geregeld werken en trouw cursusbezoek, succes waarborgt. Het bestuur der Algemene Texelse Middenstandsvereniging, Den Burg: C. v. d. Kooy, Voorzitter. G. Bakker Pzn., Secretaris. beklante zaak, behalve.als de man nen naar de voetbalmatch togen. Tij dens het spel mocht je best even weglo pen om je dorst te lessen; er was altijd een vaatje bier aanwezig, bier, dat je via een slang naar binnen zoog. En na de wedstrijd werd de overwinning zo geducht gevierd, dat de zwaarste drin kers al spoedig geen stap meer konden verzetten. Dan werd er een kar uit een verhuurderij gehaald en de beschonken overwinnaar in triumph huiswaarts ge voerd, waar de moeder van het gezin vol vertwijfeling manliefs thuiskomst af wachtte. Op dat Bickerseiland maakten we ook kennis met „Jan Witte", een jongeman uit Den Helder, die in de hoofdstad bil jarten kwam maken. Hij komt in con tact met de dochter van Griet. Hoe prachtig werden de karakters uitge beeld! Griet, de vrouw van 37 jaar, die zich nog zo jong gevoelde en jong wist, maar toch door Jan Witte gepasseerd werd, waar hij liefde opvatte voor haar dochter Jane. De spanning, de verwach ting en de teleurstelling, die Griet moet oogsten dat alles werd zo meesterlijk weergegeven! Ja, Cor van Beek toonde zich wederom een begaafd kunstenaar. Deze avond werd door de directie van „Bosch en Zee" aan haar gasten aange boden. De directie en Cor van Beek weiden hartelijk en spontaan bedankt voor de fijne avond. We vernamen, dat Cor van Beek daar Dinsdag reeds voor de zesde maal op trad en er zullen nog verscheidene avon den volgen. Ook treedt hij iedere week in kamphuis „De Pelikaan" op. Steeds oogst hij groot succes. BOUW LANDBOUWSCHUUR Namens het Bureau Wederopbouw Boerderijen werd door architect N. Schermer de bouw aanbesteed van een landbouwschuur met veestalling voor de boerderij „Gent", te Eierland. De uitslag was: Fa. Bakker en Koorn f 26331,-; W. Veenstra, Den Helder f26180,-; G. Witte, Den Burg f 25900.-; J. Bot, Medemblik f25150,-; B. Gieze, Eierland f23440,-; Gebr. Bruin, Den Burg f 23350,-; H. Daalder, De Cocksdorp f 23200.-. De begroting was f 23380.-. Handbalnicuws G.D.S. Maandagavond jl. werd de jaarlijkse algemene ledenvergadering gehouden. Er werd o.m. besloten in de zomer maanden, dus zolang we op het veld trainen, Maandagsavonds te gaan trai nen. Dus Zaterdagavond (heden) geen trainen maar Maandagavond half 8 op het Boysveld. Komt allen, dan kunnen we meteen de competitiewedstrijd GDS 1GDS 2 spelen. U zult '8 moreens „kiplekker" uit bed springen. Elke dag moet Uw lever een liter gal ln uw Inge wanden doen stromen, anders verteert uw voedsel niet, het bederft. U raakt verstopt, wordt humeurig en loom. Neem de plantaardige CARTER'S LE- VERPILLETJES om die liter gal op te wekken en uw spijsverteringen stoelgang op natuurlijke wijze te regelen. Een plantaardig zacht middel, onovertroffen omdegaltedoenstromen.ElstCarter'sL.everpilletJes KATHOLIEKE KERKLIJST Parochie van St. Joannes de Doper mei de bijkerken Den Hoorn en Oosterend Zondag 3 Aug.: 9e Zondag na Pink steren H.H. Missen in Den Burg om 7,30, 8,45 en 10 uur; Den Hoorn 7,30 en 10 u. en Oosterend alleen om 10 u. Commu nie-uitreiken om 7 u., na de Mis van 8,45 en onder de Missen. (Begint achteraan). Biechtgel. voor de Mis van 7,30 en in de bijkerken voor en eventueel na de Mis sen. Na de hoogmis Uitstelling, gebed v.d. H. Franc Xav. en zegen. Om 7 uur lof t.e.v. het H. Sacrament met roz. voor de maandint. v.h. Apostolaat des Ge- beds en gebed van eerherstel. Maandag: 4 Aug.: Mis om 7 en 8 uur. Dinsdag 5 Aug.: Mis om 7 en 8 uur Woensdag 6 Aug.: Mis om 8 u. Om 7 u. alleen com- munieuitreiken. Mis in Den Hoorn om 7,30. Om 7,30 uur Jozeflof. Donderdag 7 Aug.: Om 7 u. alleen communieuitreiken, Mis om 8 u. in Oosterend. Vrijdag 8 Aug: Mis om 7 en 8 uur. Zaterdag 9 Aug.: Van 5 tot 9 u. op de hele uren biechtgelegen heid en om 6 u. roz. in de kerk. Zondag 10 Aug.: H.H. Missen in Den Burg om 7,30, 8,45 en 10 uur. In Oosterend 7,30 en 10 uur, in Den Hoorn alleen om 10 uur. In „De Wegwijzer op Ziekenfondsge- bied", lezen wij: Nu de vacantieperiode is aangebroken en meer verzekerden dan normaal tijde lijk buiten hun woonplaats gaan vertoe ven, lijkt het ons gewenst speciaal de aandacht te vestigen op de voorschrif ten bij het inroepen van geneeskundige hulp buiten de woonplaats Indien een verzekerde buiten zijn woonplaats ver blijft en daar geneeskundige hulp nodig heeft, kan door het ziekenfonds hiervoor een vergoeding worden gegeven, mits aan de volgende voorwaarden wordt vol daan: le. de hulp moet dringend noodzake lijk zijn en niet uitgesteld kunnen wor den; 2e. de nota, welke de verzekerde zelf eerst aan de behandelende arts, eventu eel aan de apotheker, dient te betalen, moet behoorlijk gespecificeerd zijn. Ver goeding door het ziekenfonds vindt plaats volgens vastgestelde bedragen, nl. f 1,50 voor een spreekuurbezoek en f2,50 voor een huisbezoek. Genees- en ver bandmiddelen worden volledig vergoed, waarbij eventueel voor specialité's en merkartikelen, welke door gelijkwaardi ge loco-praepa raten kunnen worden vervangen, slechts de kosten van die lo- co-praeparaten worden vergoed; 3e op de nota dient de behandelende arts een verklaring te stellen, waaruit blijkt, dat de hulp dringend noodzake lijk was en hiermee niet gewacht kon worden tot terugkeer in de eigenlijke woonplaats; 4e. indien op advies van de behande lende arts medicijnen van een apotheker worden betrokken, dan dient op de nota een afschrift van het recept te worden vermeld 5e. de hulp van een specialist kan al leen worden ingeroepen na verwijzing door een huisarts; 6e. mocht de ziekte onverhoopt van langer duur zijn, dan adviseren wij onze verzekerden om zich na 30 dagen te la ten overschrijven naar het ziekenfonds dat in de tijdelijke woonplaats werkt. Zij hebben dan recht op volledige vergoe ding. Wij wensen onze verzekerden een pret tige vacantie en wij hopen dat zij in hun vacantieoord geen geneeskundige hulp nodig hebben. Toch meenden wij hen tijdig met voorlichting te moeten dienen. FEUILLETON door T. LODEW1JK 29.) Het koor stond opeengepakt op het podium, de musici, een dillettantenor- kest, zaten daarvóór, en dirigent Klum- pers moest oppassen dat hij in het vuur van zijn directie niet van 't podium tui melde en in de orkestbak terecht kwam! Frits zag dit alles met enige vertedering aan. Ach, de mensen in de grote stad hebben zo gemakkelijk praten. Ze wis ten niets van het cultuurwerk dat door missionarissen van de kunst in verre uithoeken werd verricht. Ada, die naast hem zat en vrolijk-ironisch de situatie in zich opnam, kon niet aanvoelen welk een gebeurtenis deze uitvoering was voor de dirigent, die daar het podium op kwam, noch ook welk een immense voor bereiding deze uitvoering had gevergd en welk een waagstuk ze betekende. Frits' geoefende oren vingen de fout jes en de afwijkingen wel op, maar hij had een goede avond. Deze mensen zon gen met hart en ziel, speelden met vol ledige overgave, deze dirigent presteerde daar iets dat hem eigenlijk boven zijn krachten ging maar nochtans voor bijna honderd procent lukte. En de jonge te nor, waarvoor Frits gekomen was, bleek opgenomen in dit grote geheel, van goe de wil en algehele overgave en zong zijn partijen zodanig dat Frits Ada toefluis terde: Die moeten we hebben.,., vóór de groten hem inpikken! In de pauze baande hij zich een weg naar de kamer achter het toneel, waar Klumpers heel huiselijk een nieuwe boord omdeedde oude lag in zwijm. De dirigent was prettig verrast toen Frits zich voorstelde en hem complimen teerde. Het deed hem zichtbaar goed, de ze waardering van buitenaf. Frits maak te een afspraak met Weener, maakte ken nis met het hele bestuur, dat als één man opgekomen was om de dirigent nog eens moed in te spreken voor de tweede helft en voelde zich zeldzaam op zijn gemak. Hij herinnerde zich juist nu zo goed hoe hijzelf begonnen was. Het is maar goed dat ik hier niet als criticus zit, dacht hij, ik zou het niet wagen er een hard woord over te zeggen. En toen hij in contact kwam met de verslaggever die een Alkmaarse krant gestuurd had, liet hij met na deze man zijn uitermate gunstige indruk te doen delen. Ziezo, wat de critiek betreft kon Klumpers ge rust zijn. Met het prettige gevoel een goed werk te hebben gedaan, zocht hij Ada weer op, die eenzaam in de volle koffiekamer zat en geamuseerd keek naar het tal rijke publiek, vooral de jongelingschap die zich zeer beijverde om bij de jonge dochteren des lands een goede indruk te maken. Je zie er zo stralend uit, zei ze. Heb je het naar je zin? Ik kan er toch moeilijk minder stra lend uitzien dan jij? schertste hij terug. Je begint het complimenten maken te leren! meende ze en toen ging de bel voor het tweede gedeelte van het con cert. Toen de laatste klanken verstorven waren en het publiek staande uitvoeren den en dirigent een ovatie bracht, haast te Frits zich met Ada naar de uitgang. Snel zei hij straks is er bij die garderobe geen doorkomen meer aan! Binnen vijf minuten zaten ze in de veilige beslotenheid van de twoseater. De schijnwerpers wierpen een brede lichtbaan op het donkere wegoppervlak. Weldra waren ze tussen de huizen uit en was alleen de nacht en de ruimte rond hen heen. Ada chauffeerde zwijgend. Kilometer na kilometer verslond de kleine sport wagen. Af en toe passeerden ze de don kere klomp van een boerderij, de schim van een paard, starend over 'n landhek. De auto joeg door kleine dorpjes waar enkele schaarse lichten brandden. Frits zat, geheel ontspannen nu, en dacht na over alles wat hij had gehoord. Dacht na ook over zijn eigen levensloop. Een ge luksvogel was hij geweest. Het zwoegen van Klumpers was hem bespaard geble ven, hij was daar in Amsterdam in een opgemaakt bed gekomen. Hoe blij was Klumpers geweest toen hij zich voorstel de en toch was nog geen half jaar gele den Frits Terlaer ook een onbekend koordirigentje geweest. Nu zat hij aan de borrel in American en sprak als gelijke met de critici uit de hoofdstad die ie mand konden maken en breken. Dat al les dankte hij aan Ada Die had hem uit de veilige beslotenheid van zijn rustig leven gehaald en hem het Leven leren kennen. Die had hem ingevoerd in de kringen waar hij zich thans thuis voelde, die hem vroeger ver en vreemd waren geweest. Ada. Hij merkte dat zij zacht zat te zingen, en het viel hem op hoe prettig haar stem klonk. Stil zat hij te luisteren naar haar stem, die alleen geaccompagneerd werd door het gesuis van de wind om de carosserie en het gezoem van de wie len terwijl ze daar voortjoegen door de nacht. Toen ze zweeg fluisterde hij: Toe Ada, ga even door. Luisterde je? Ja. (Wordt vervolgd). bedden, karpetten, alles op gebied van Woning-inrichting Betaling 6, 9, 12 of 18 maanden Zuidstraat 36, Telefoon 3428 Den Helder Voor een betere slaagt U zeker in Oosterend 1 KAPPER BAKKER. Telef.37 voor groot of klein Dan moet U immers bij J. P. STAM zijn I BIEDT ZICH AAN 17 jaar, voor winkelmeisje Br. no. 253 bur. v.d. blad Witte's Roggebrood 't beste TE KOOP merk „IFA", 125 c.c deskundig onderzoek toe- geslaan C. KONING, Oost 96 Verloren nummerbord 38- 81. Gaarne bericht I Pension Texel Gezocht laatste week Aug voor echtpaar en 3 kinde ren, 15, 11 en 4 jr, volle dig pension in nabijheid zeesportvisserij. Br. met prijs enz aan Van Soldt, Amsterdamschestraat 40, Scheveningen En tot slotvolgen hier nog enkele Zwarte Kinderdirectoirs vanaf f0,95 Zeer mooie Baddoeken f 1,39 Stopen f 1,79 Luiers f0,95 Benberg Dameskousen 9en 10 f3,00 Den Hoorn, Telefoon 22 BIEDT ZICH AAN: Liefst in Den Burg of omgeving. Brieven onder no 251 aan bureau van dit blad. Zaterdag- en Zondagavond 8 uur en Zondagmiddag 4 uur Angsirillingen en lachsalvo's wisselen elkaar af in Een dwaas mysterie met twee inys- terieuse dwazen TOEGANG BOVEN 14 JAAR. Maandag- en Dinsdagavond 8 uur slechts twee dagen H ff# (Where no vultures fly) Een film uit het wilde volbloedige hart van Afrika. Het is een sober relaas over onschat baar pionierswerk met prachtige na tuuropnamen. TOEGANG BOVEN 14 JAAR. KAARTVERKOOP ALS GEWOON. U kunt zonder voorafgaande formaliteiten in alle plaatsen, waar een spaarbankkantoor ge vestigd is, geld op Uw spaarbankboekje op nemen of storten Dit is een groot gemak bij korter of langer verblijf buiten Uw woonplaats. Inlichtingen Kogerstraat 34, Den Burg, Ttxel, Telefoon 215 Ondergetekende verzoekt haar geachte cliëntèle beleefd er goede nota van te nemen, dat haar gehele bedrijf vanaf Maandag en Dinsdag 4 en 5 Augustus in de N.H. Kerk te De Koog op onze 's avonds van 8 tot II uur ten voordele van onze Ned. Herv. Kerk De Koog Enige attracties en Theeschenkerij. Verkoop gemaakte handwerken door Zusterkring. WEEST WELKOM EN HELPT MEE! Het Bestuur van de Zusterkring „Wees een Zegen", De Koog. Lange Niezel 12, Amsterdam, Telefoon 40833 eet U prima, voordelig en verzorgd QUICK LUNCHES - BELEGDE BRpODJES met 1 /2 ons vlees - WARME SCHOTELS J. C. LAP - 5 minuten van het station

Texelsche Courant | 1952 | | pagina 4