„De tocht naar Rusland" in het Park Rijwielduikers in actie Weer ernstig ongeluk op Kogerweg Efficiënt gebruik! Verwoed verzamelaar toont zijn collecties Jong natuurschoon, maar reeds zeer vermaard! Hooistekers in actie „TOT VOLGEND JAAR!" aldus sprak de directeur van de VVV „Texel" Vrij dagavond in het Park te Den Burg nadat de Friokley Colliery Band, een Engelse Mijnwerkersband, daar zo'n voortreffe lijk programma hadden geboden, een concert, dat zijn hoogtepunt vond in de vertolking van Tsohaikowsky's Solonel- le 1812, volgens de aanplakbiljetten „De Slag bij Waterloo", doch die slag had in 1813 plaats, nadat Napoleon naar Rus land en langs Leipzig was geweest.... Vermoedelijk sloeg dit werk dan ook op het Russische Drama. Dit werk werd op geluisterd door een heftig vuurwerkje, waarbij de veelkleurige projectielen hui zenhoog de lucht ingeschoten werden. „De kwajongens waren kort voor het slot van het concert ook nog puur be zig!" zo vertelde een bewoner van de Wilhelminalaan, die (blijkbaar om vol komen ongelijk te krijgen of als ba- byzitter? door afwezigheid had ge schitterd (of had moeten schitteren). Trouwens, het bezoek was betrekkelijk gering: nog niet de helft van die belang stelling, die de Zwitsers ten deel was gevallen! Twee concerten, kort na elkaar, heeft inderdaad z'n bezwaren. De band, met zijn originele Engelse bezetting, dus alleen koperen instrumen ten en dus zonder saxofoons Texels Fanfare is wel een aantal saxofoons rijk is samengesteld uit mensen, die zes dagen van de week in de mijnindustrie arbeiden. Het waren dus geen beroeps musici, zoals velen veronderstelden. Doch opgemerkt dient te worden, dat zij zeer trouw repeteren en een zeer groot district vertegenwoordigen, de bes te van de beste amateurs dus. Een band, die onder uitstekende leiding tot hoge prestaties in staat bleek. Wij hebben dikwijls de ogen gesloten om nóg intenser te kunnen genieten. Vooral van het Largo van Handel en van Tschaikowsky's Solonelle 1812. Bij zonder boeiend was ook 't optreden van de tuba-blazer, een zeer moeilijk instru ment. „Dat was fantastisch!" aldus een Texels dirigent. Uitnemend was ook het optreden van de dne pistons en niet minder was het succes van de schuif- trombone. „De Kampioen van Enge land!" fluisterde een enthousiaste be zoeksters-gastvrouw ons toe. GRASBAANRACES TE OOSTEREND Zaterdag 16 Augustus hoopt de S.V. Oosterend op haar terrein wederom een sportfestijn te organiseren. Hoogtepunt zal weer zijn de grasbaanraces voor lich te en zware motoren. Tevens zal op het terrein om het kampioenschap voor Texel 3000 meter hardlopen worden ge streden terwijl voor de dames eveneens een hardloopwedstrijd zal worden uitge schreven. Uitvoeriger nieuws volgt. PENSIONS EN GEMEUBILEERD De seizoendrukte heeft nu stellig haar hoogtepunt bereikt. Wie als argeloze toerist op goed geluk naar Texel over steekt, in de hoop er nog wel een pension of kamer te zullen vinden, zal ontdek ken, dat zulks lang met meevalt! Als ergens een kamer vrij komt is die weer gauw bezet. De WV „Texel" beschikt gelukkig over extra ruimte, doordat het aantal gemeubileerde kamers met ge bruik van keuken is toegenomen, terwijl in en rond Den Burg, Oosterend en Ou deschild het aantal kleine pensions even eens is uitgebreid. DIE MOOIE MOLEN Toen Oudesahild 50 jaar geleden zijn molen kreeg, dacht men aan een mole naar en aan het koren, dat daar zou wor den gemalen. De moderne tijd maakte de korenmolen echter overbodig. Toch wil men dit bouwwerk niet meer missen, in de allereerste plaats onze WV „Texel" niet! Het besluit van onze wakkere Vroedschap om f 4000 op de begroting te posten voor de restauratie was dan ook koren op de molen van onze VW! Aan de fa. A. Blom en Zonen te Oudeschild is opdracht gegeven om de molen van een nieuwe stelling te voorzien. De oude is verre van betrouwbaar meer. Het werk zal volgende week worden begon nen. Heeft Hawaii zijn parelduikers, onze WV „Texel" kan de Texelse rijwieldui kers annonceren :toen de klipper „De Twee Gebroeders" Zaterdagmiddag koers wilde zetten naar Den Helder, sprong een stalen ros van een toerist in het acht meter diepe water van de ha ven. Het was een fonkelnieuw karretje, een dure fiets. De directie van de N. V. TESO loofde de somma van f 20 als bergloon uit aan enige Oudeschilder jon gens, die daar in de buurt aan het zwem men waren. Verschillende jongens dedei> een verwoede poging om de fiets te vin den, maar het was vergeefs. Tenslotte is de fiets door 'n dreg aan de oppervlakte gebracht. TEXELAARS NAAR RHODESIA Bij de spoorwegen van Rhodesia kan op het ogenblik een vrij groot aantal Ne derlanders te werk worden gesteld als leerlingnstoker, leerling-rangeerder of leerling-conducteur. In totaal zijn er 240 vacatures. Slechts in een gedeelte hier van is thans voorzien. Tegen drie stokers kunnen steeds één rangeerder en één conducteur geplaatst worden. Belanghebbenden dienen zich zo snel mogelijk aan te melden bij het Ar beidsbureau. Omtrent de verschillende voorwaarden en omstandigheden, waar onder deze emigranten tewerkgesteld zullen worden, zijn deze kantoren volle dig geïnformeerd Voor Rhodesia hebben zich reeds twee eilandgenoten gemeld: de heren M. Lan- geveld M.Szn., en B. van der Meer, Ou deschild. Een opvallende figuur was ook de drummer van de band, die in het laat ste nummer voor de pauze een open doekje oogstte. Na dit concert werd in „De Oranje boom" een Groot Galabal gehouden. De entree was f 2,50, maar toch waren de kaarten alle uitverkocht! De balmuziek werd door een tiental musici gegeven, waarbij de dirigent weer alles in het werk stelde om het de Texelaars zo prettig mogelijk te maken. De door hen gemaakte muziek deed de meeste dans lustigen echter bepaald onwennig aan, het rhythme lag velen nl. niet. De hoek Kogerweg-Californiëweg schijnt een gevaarlijk punt te zijn: bin nen twee weken zijn .daar twee ernstige verkeersongelukken gebeurd. Zaterdag middag om 2 uur is daar een wielrij der komende van de Califomiëweg door een auto gegrepen. De man, een kam peerder uit Brabant, kreeg een zware hersenschudding. Volgens ooggetuigen hadden hij en zijn vriend voor de wind rijdend, een behoorlijke gang, de auto, die van De Koog kwam en eveneens door een Brabander werd bestuurd, had een snelheid van ongeveer 60 km. De Cali fomiëweg wordt bij de Kogerweg aan beide zijden door anderhalve meter hoog riet geflankeerd, hetgeen het uitzicht voor automobilisten dus wel zeer be moeilijkt. De man zal de fietser dan ook te laat hebben opgemerkt. De wielrijder heeft vermoedelijk nog getracht door een zwaai naar het linkerweggedeelte een botsing te voorkomen. Zijn vriend wist buiten schot te blijven door tussen het slachtoffer en de auto door te glip pen! Ter plaatse is thans een rood-wit at- tentiebord aangebracht. STRANDFEEST EN LAMPIONOPTOCHT Volgende week Woesdag zal te De Koog weer een strandfeest worden ge houden. 's Avonds weer lampion-op tocht. ZATERDAG VOLKSDANSEN Nog éénmaal kunnen de liefhebbers van de Volksdans genieten. Zaterdag avond om 8 uur houdt de Volksdans groep „Texel" haar laatste demonstratie- avond. In ieder dorp is nu een avond ge houden, tot slot van dit zomerseizoen danst de groep op het land bij hotel „Bosch en Duin". Het belooft weer een prettige avond te worden. „EEN VRIEND KOMT OVER" Het Klein Toneel van Oudeschild treedt morgenavond wederom op. In „De Oranjeboom" gaat dan het stuk „Een Vriend komt over". Op en top va- cantiekost. „Hét stuk van 't seizoen!" zo verzekerde ons de heer J. Dros en die kan 't weten! P.S. Deze vriend komt morgenavond voor het laatst. Hij rekent ook op uw komst! Een toeriste vroeg aan een badhokjes exploitant te De Koog of ze even de sleutel mocht, teneinde gebruik te mo gen maken van een W.C. Maar wat bleek: de W.C. werd ook als verkleed- hokje gebruikt, terwijl een vriendin daarna ook stilletjes van het ontsloten bouwseltje profiteerde. Toen de dame de sleutel terugbracht en de kosten vroeg (zij rekende op 10 cent voor het gebruik van de W.C.) kreeg ze ten antwoord: „Tweemaal tien cent voor de W.C. en twee maal een kwartje voor het bad hokje, wordt totaal 70 cent". Waarmee wij maar even willen op merken, dat deze scherpziende Texelaar zich niet om de W.C. laat leiden. De heer W. P. de Vries, preparateur te Alkmaar, is een verwoed verzamelaar van al hetgeen de Noordzee pleegt te be wonen. Op verschillende plaatsen op Texel houdt hij leerzame causerieën, waarbij hij zijn volledige verzameling showt. En die bestaat uit verschillende collecties! Tot Vrijdag vertoeft hij in „Op Duin", waar hem een complete ga ragebox ter beschikkig werd gesteld, en daarna komt hij in Hotel Lida, in Kamp huis De Pelikaan en in De Lindeboom. Wij kunnen zijn activiteit beschouwen als en aansporing tot een bezoek aan ons Texels Museum en maken ook daarom gaarne melding van zijn activiteit. Men vindt in zijn show al het belang rijke en interessante dat de strandwan deling hem opgeleverd heeft en wat zijn relaties, onder wie zich vele Noordzee vissers moeten bevinden, voor hem heb ben aangevoerd. Hij toont u de wervel van een tonijn, een brok sintel van de Schotse hoogovens, het eiernest van een wulk, 'n bierflesje begroeid met kalkko- kerwormen, een schedel van een Jan van Gent, de kaak van een zeeduivel, een uitgebreide collectie sponsen, waaronder het bekende Weerboompje, schelpen, zee sterren waarvan er bij zijn met een wijd te van 30 cm., paardemosselen van 20 cm. lengte, welke de Amerikanen en Fransen best lekker vinden, de eveneens eetbare zee-egels, steenkrabben met hun scherpe stekels en last but not least de gehele levensgeschiedenis van de here miet- of kluizenaarskreeft. GESLAAGD Cor Eelman Czn., „Het Zonnehof", De Waal, deed aan de Ambachtsschool te Den Helder met gunstig gevolg examen voor het getuigschrift timmerman. EEN KLEINE VERGISSING Een bewoonster van Den Burg had 'n tank water laten komen. „Stort u het maar in deze put!" zo verzocht zij de vervoerder. Dit geschiedde, maar toen zij een poosje later zou gaan putten, liet de put de bodem weer zien: het water was bij vergissing in de welput getankt in plaats van in de regenput. DE AANVOER AAN DE ..EENDRACHT" Door de droogte en als gevolg daarvan de geringe grasgroei is in de periode van 15 Juni tot 12 Juli, de zgn. 4e periode, aan Zuivelfabriek „Eendracht" 10,5 pet. minder melk aangevoerd dan in de over eenkomstige periode van het vorige jaar. Vanaf het boekjaar (23 Maart) tot 12 Juli was de aanvoer 3,3 pet. minder dan in clie periode van 1951. MOTORRIJDER LANGS DE WEG De motorrijder K. van Oost schoot toen hij op de Oosterender weg reed de spit in de rug, doordat zijn motor over een steen wipte. De berijder was ge noodzaakt te stoppen. Toen de wielrijder, de heer S. Ellen, Oosterend, aan de kant van de weg een motorrijder zag liggen dacht hij natuurlijk aan een ernstig on geluk. „Het slachtoffer" moest per auto r aar huis worden gébracht. DE JEUGD VIERDE FEEST Voor de kinderen van de Spar-klanten was het gistermorgen in de grote zaal van „De Oranjeboom" groot feest: ze werden onthaald op een geweldig festi val met clowns, acrobaten, een spreken de pop „Dicky" en een poppenkast. De jeugd, die het geheel gevulde gebouw af en toe dreigde af te breken, werd gul onthaald. VOOR ONZE ADSPIRANT BOEREN De bouw van de nieuwe landbouw school aan de Westerweg te Den Burg nadert wat het exterieur betreft, zijn voltooiing. De heer Laan, het hoofd der school, hoopt dat het gebouw op 1 Sep tember, als de nieuwe cursus begint, kan worden betrokken. De nieuwe school zal twee lokalen (en een zgn. werklokaal) rijk zijn. Den Haag heeft helaas nog steeds geen toestemming gegeven voor de benoeming van een tweede leerkracht. Weer komme onze blitz-foto's nou te hangen? „ALCMARIA CABARET" VOOR „DE TIP" Het „Alcmaria Cabaret" is door de Winkeliersorganisatie „De Tip" uitgeno digd voor de verzorging van een feest avond, welke haar cliëntèle zal worden aangeboden op Dinsdag 30 September en Woensdag 1 October. Gezien het succes voor de AVRO zal het gezelschap de be zoekers ongetwijfeld een prettige avond weten te bezorgen. HERVATTING LESSEN KOGER SCHOOL Naar men ons mededeelt zal de eerste klasse van de o.l .school te De Koog op Dinsdag 19 Augustus beginnen, de ove rige klassen gaan reeds Dinsdag 12 Au gustus aan de slag. WAAR IS DE BABY? „WAAR IS DE BABY?" Heb jij de baby niet?!" Dit nep een Texelse dame haar man toe, toen ze in de bus waren ge stapt en de chauffeur de gaspedaal reeds indrukteBepakt en gezakt waren ze van huis gegaan, haastig, want er was vertraging ontstaan. En laat „zij" nu ge dacht hebben dat „hij" de baby had mee genomen! De echtgenoot nam een over stapje op de volgende bus. Mét de baby. (C:> De Muien op Texel zijn het kroonju weel tussen alle rijkdommen, die het ei land bezit. Zij vormen een natuurmonu ment van grote schoonheid, dat ver over onze grenzen bekend is om haar onge reptheid en niet het minst om de fraaie lepelaarskolonie, die het herbergt. Toch moest dit unieke natuurgebied, schrik niet lezer, een eeuw geleden nog gevon den worden! Waar nu het duinmeer, om zoomd door prachtig begroeide duinen, vredig ligt te blinken in de heldere zon neschijn, was honderd jaar geleden een troostloze zandvlakte, die bij harde wind onbegaanbaar was door het stuifzand. Waar zich nu de beroemde lepelaars kolonie, de Noordelijkste ter wereld be vindt, waren in 1850 slechts enkele lage duintjes, die door Waterstaat in 1855 werden verbonden door een kilometers lange stuifdijk, welke een groot deel van de zeer brede zandvlakte afsloot, die daarna langzaam kon verzoeten. De vor ming van de Mui was begonnen. In 1858 reeds leek het wel, dat de zee in een slag het verloren gegane gebied zou her overen: De Stuifdijk sloeg liefst op drie plaatsen door en de Muivlakte werd weer zout. Waterstaat echter liet niet af en 20 jaar later was de Mui weer in het bezit van het zoete water. Sinsdien kreeg de zee geen kans meer. En nu ligt daar dan die stille water plas. Een diepe rust gaat er van uit. Overal waast teer groen van bottende struiken en tiissen het gouden overjarige riet priemen de jonge rietscheuten hun glan zende toppen omhoog. Aan de overzijde zien wij als witte vlokken de lepelaars op hun broedterrein. Lepelaars, bijna exotische vogels, waarnaar vreemdelin gen uit vele landen komen kijken, maar waarvoor de Texelaars geen blik over hebben, 't Zijn immers „maar" lepelaars, heel gewoon op 't Gouden Bolt je! Eigenlijk doen we al die andere na- tuurschatten van dit gebied tekort als we slechts de lepelaars noemen, maar ja de rijkdom van dit buitengewone terrein is zo groot, dat een bpek van 300 blad zijden nog te weinig plaats zou bieden om alles te beschrijven en tenslotte is de lepelaar de exponent van al dit schoons. F. NIJLAND Uit „De Speelwagen". HET GAT IN DE DIJK Hij had een betrekking met pensioen. Dat betekende zekerheid. Het recht op pensioen ging nog wel met dadelijk in, werd eerst van kracht na een bepaalde diensttijd, maar daar over maakte hij zich nog niet bezorgd. Het zou toch wel héél toevallig zijn, wanneer hij juist in die paar jaar zou overlijden. Als je jong en sterk bent, denk je daar niet zo aan. Dan kun je het je bijna niet voorstellen, dat het onver biddelijk ogenblik, waarop de levens draad zal worden afgesneden, plotseling daar kan zijn. Hij wist zijn vrouw, hij wist zijn kind veilig gesteld. Wat er ook met hem zou gebeuren, ze zouden niet onverzorgd achterblijven. Tenzijmaar ja, daar aan wilde hij met denken. En toen gebeurde het. Helemaal niet opvallend, een geval als zovele andere. Kou gevat, longontsteking, pleuris.... en nog onverwacht het einde. Iedereen had medelijden, ieder toonde medeleven. En alle mensen zeiden: Ge lukkig, hij had een vaste betrekking. Die vrouw en dat kind zijn niet brode loos. Maar alle mensen vergisten zich. De vaste betrekking was er, maar de pensioenregeling was nog niet ingegaan. Het dienstverband had te kort geduurd. De directie betoonde zich royaal, hielp de weduwe door de eerste maanden heen. Maar toen stond ze voor de harde noodzaak, zelf haar brood te verdienen voor zich en haar kind. Toen kwam de dag waarop ze wéér een advertentie moest opgeven, ditmaal geen overlij- dens-annonce maar zo één uit duizend: Jonge vr., 1 k. zoekt werk, bij voor keur thuiswerk. Onverschillig wat. Brieven onder no. 3489 bureau van dit blad. Het was één geval op de duizend, waarin alles goed gaat. Maar wie het treft, is diep ongelukkig. De hechte, sterke dijk die om het leven scheen ge legd, die zekerheid en veiligheid bood, vertoont een gat, waardoor de ellende naar binnen spoelt. En die ellende had kunnen worden voorkomen. Mensen die een positie aanvaarden waaraan pensioen verbonden is, denken er meestal niet zo aan een verzekering te sluiten. Maar zeer velen weten niet, dat ze te gen een lage premie een polis kunnen afsluiten, die hen dekt bv. gedurende een oveibruggingsregeling of die in an dere leemten voorziet, die een pensi oenregeling soms aankleven. Een polis dus, die het gat in de d"k dicht en de nabestaanden bewaart voor de noodzaak, zich direct zorgen te maken om het da gelijks brood. Veel te veel mensen bouwen nog op onvolledige zekerheid, vergeten gemaks halve dat zij dikwijls pas later in de pensioenregeling van de zaak worden opgenomen of speculeren er op dat z ij die periode wel zullen doorkomen. Maar dat is speculatie, anders niet. Want ook hen kan het lot treffen dat zovelen treft. En te bitterder is de teleurstelling voor hen die achterblijven, omdat ze zo vast gerekend hadden op een beschut en veilig bestaan, en nu plotseling onbe schut en onbeveiligd staan in het harde mensenleven. Medelijden en medeleven duren maar kort, ieder gaat weer aan zijn eigen werk, ieder heeft zijn eigen problemen en moeilijkheden. En ergens in een verweesd gezin sluipt de zorg bin nen. Die nalatigheid vloeit maar al te vaak voort uit onwetendheid. De mogelijkheid van de „overbrug ging" is nog te weinigen bekend. Doch met weinig moeite kan dat „gat in de dijk" worden gedicht! TOEZEGGING VAN BEROEP De kerkeraad van de N.H. Gemeente te Den Hoorn heeft toezegging van be roep uitgebracht op Candidaat C. H. van Rhijn, Den Haag. Candidaat Wagenaar heeft voor het beroep bedankt. GROTE DRUKTE AAN DE HAVEN Oudschilders en dié kunnen het we ten, want welke rasechte Skilder mist één boot! verzekerden ons, dat het nog nooit zo druk aan de haven was ge weest als Zaterdagmiddag. De boten wa ren wat je noemt afgeladen. Er bevinden zich in de zomermaanden in West-Friesland personen, wier sei- zoenberoep bij velen onbekend is, nl. de functie van gemeentelijke hooisteker. De ze lieden, die een aanstelling als zoda nig hebben ontvangen van het gemeente bestuur, trekken des zomers, wanneer de hooibergen zijn gevuld, „de boer op", om te controleren of een eventuele hooi- broei zich voordoet. Practisch treedt in iedere hooiberg broei op en het hangt van de omstandigheden af, of hierdoor een zodanige temperatuur uiteindelijk wordt bereikt, dat zelfontbranding, dus brand in de hooiberg ontstaat. Naar mate de temperatuur stijgt, wordt het hooi in het hart van de berg steeds don kerder van kleur, waarbij tenslotte het hooi verkoolt en bij enige toetreding van de lucht vuur wordt gevormd. Sterk broeiend hooi ontwikkelt gassen, nl. stikstof, zuurstof en koolzuur, alsme de waterdamp. Bovendien produceert het hooi in dit stadium een doordrin gende geur. Niet alleen de brandweer kan de temperatuur van het hooi contro leren, doch deze taak is ook opgedragen aan bv. veehouders, die in hun kwaliteit van „hooisteker" controle uitoefenen met behulp van 'n zgn. hooipeilijzer, dat aan het einde hol is en in welke holte een thermometer is aangebracht, met be hulp waarvan de temperatuur in de hooiberg precies is vast te stellen. Worden temperaturen tot 55 gr. Cel sius gemeten, dan is de verwarming on gevaarlijk, doch bij hogere temperaturen (60-85 gr. C.) dienen de eerste maatrege len ter voorkoming van brand te worden getroffen. Wat de broeikansen betreft zal hooi, afkomstig van vette kleigrond zwaarder broeien dan hooi van de lichtere gron den. De vruchtbare kleigrond bevat veel weegbree- en klaverplanten met een hoog ijzergehalte, hetgeen tot gevolg heeft groter broeikans. Het is een eis, dat de boer bij de hooi oogst zorgt, dat de grassappen zoveel mogelijk worden verdampt door zon en wind en dat het hooi daarna bij droog v/eer in huis wordt gereden. Vroeger gebruikte de hooisteker een lange ronde ijzeren staaf met scherpe punt, die op diverse plaatsen van de om trek van de hooiberg daarin werd ge dreven en telkens 5 minuten ter plaatse werd gelaten. Nadat de staaf uit de berg was getrok ken, werd met de hand de temperatuur van de staaf aangevoeld, welke methode het bezwaar had, dat men geen tempera tuur kon aflezen. Personen met een ja renlange ervaring konden echter wel bij benadering constateren, of gevaar al dan niet dreigde. Tegenwoordig gebruikt men algemeen het hooisteekijzer met thermo meter. Dit ijzer is minder lang, doch kan met verdeelstukken verlengd wor den. Het beroep van hooisteker is ten plat- telande van groot belang, op deze wijze kan bereikt worden, dat zelfontbranding van hooi met eventueel uitbreken van brand zoveel mogelijk voorkomen wordt. Hoogwoud. JOH. KUIPER. Uit: „De Speelwagen".

Texelsche Courant | 1952 | | pagina 2