Bier verkwikt... is weer Van kruidenier tot machinaal melker hest SLOTACCOORD Texelaars in den vreemde Er is geen kapper bij ons in het dorp en houdt d? stemming plezierig i ï&U v v. V- Cursus Algemene Ontwikkeling te Oosterend Wat zegt de Wet? HAMEA Zonnefilter HAMEA Brandlotion Donderdagochtend ontvingen wij een brief van onze vroegere plaatsgenoten J. Vis en J. Vis-Huisman, Weverstraat, die niet lang geleden naar Australië emi greerden. Na ons gewezen te hebben op een ingesloten krant („The Sun") waarin opgenomen een mededeling, dat Austra lië genoodzaakt was de emigratie met 50 pet. te beperken en een heel aardig artikel over Fanny Blankers Koen ,,the flying Dutch housewife" schrijft de heer Vis ons verder: Hoe wij het maken? Best hoor! Wij mogen niet mopperen, wij hadden al leen gedacht dat het hier in de winter tijd wat warmer zou zijn. Aan de afstanden moet je wel wat wennen, zonder auto begin je niet veel, alles is even veraf en hier in het dorp kun je niet altijd kopen wat je zoekt, dus dan moet je naar een grotere plaats en die liggen hier zo'n 40 - 45 km van daan, dus zo'n driekwartier met de auto. Alles is ook hier in het dorp nog niet volmaakt, zo is er bijvoorbeeld geen kap per en daar wij nog geen auto hebben wacht ik wel eens een poosje met mijn haar te laten knippen. De laatste keer dat ik naar de kapper geweest ben is nu ruim 2 maanden geleden, nu ik zeg maar zo: wie ziet me, en als ik naar de stad ga: wie kent me. Wat het mij dan kost voordat het er af is daar zou je op Texel net permanent voor in je haar hebben. Kost me met benzine en mijn verzuim f 15.- en niet te vergeten mijn middagmaal. Verder gaat het hier best, je moet even wennen, de mensen, de taal en de wijde, wijde ruimte en vlakten. Wij wo nen hier aan een tamelijk groot meer waar je zomers heerlijk in kunt zwem men en vissen. Zomers komen hier veel holiday gasten, op Texel zou men zeggen dagjesmensen. De natuur is hier ook prachtig, langs het strand van het meer staan hoge, oude dennenbomen, een soort zeeden, en hoge, recht opgroeiende coniferen, en niet te vergeten de You- calyptes Tree (boom) met zijn witte schors. Het is dan ook niet te verwonderen dat veel stadsmensen hier wat komen genieten van het natuurschoon en de rust aan het meer. Wat voor werk of ik doe, nu dat saheelt nogal met wat ik op Texel deed. Daar stond ik bij C. Huisman achter de toonbank en nu ben ik half tuinman en half boerenarbeider, melk 22 koeien (ma chinaal) en de rest van de dag zorg ik voor de groente-, fruit- en bloementuin. De baas zelf houdt niet van koeien, hij zei: ik hou alleen van de room. Nu mij om 't even waar hij van houdt, als hij maar betaalt. Ik zie hem dan ook niet veel bij de koeien, en zo modder je dan maar wat, want ik was van m'n leven nog nooit zo dicht met koeien in aanraking geweest, ik bedoel de verzorging. Op het ogenblik is de baas druk met de 1500 schapen die lammeren moeten, dus zie ik hem nog minder. Hij zegt: „Daar moet ik het van hebben, daar drijft de zaak op, de koeien is maar bij zaak". Ongemerkt is het al weer een heel ver haal geworden, maar ja, mijn vrouw en ik vergeten het Gouden Boltje niet zo maar, dus wil je ook wel eens wat van de omstandigheden hier vertellen, het zijn misschien voor menige Texelaar on belangrijke dingen. De Texelaar, die naar hier wil emigreren, willen ook wij aanraden: leer zoveel als in uw vermo gen is de Engelse taal, daar heb je zo dra je hier bent het gemak van. U allen het beste toegewenst door J. Vis en J. Vis-Huisman DIE GEVAARLIJKE SCHILDERWEG Doordat de fietssturen van een véiv loofd paartje op de Schilderweg bij zui velfabriek „Eendracht" elkaar haakten, kwam een 20-jarig meisje uit Den Hel der, op weg naar de boot van 17.50 uur, Woensdagmiddag op het fietspad te val len. Zij liep daarbij vrij ernstige hoofd wonden op, alsmede een verwonding aan de knie. Een passerende automobilist bracht haar naar Oudeschild. „We gaan naar buiten, waar de vogeltjes fluiten..." en waar een biertje een mens verkwikt. Zo'n glas lacht je gul toe. Het leven is zo kwaad nog niet. Rustig aan jongens, laat vader nu even van z'n biertje genieten... ga maar naar r<3e glijbaan. Aan boord van de plezierboot krijg je trek in bier van al dat water om je heen. En waar even een kiekje wordt gemaakt, komt ook het glas op de foto. Dat schuimende, tintelende bier hóórt helemaal bij een zorgeloze vrije dag. mag ik niet vast een slok nemen ulijdt enn aan de reling nog even een koele dronk op de talreep Oosterend. Door de Stichting Pro paganda-centrum van Onderwijs en Cul tuur te Den Haag zal in Oosterend een nieuwe cursus worden opgericht. Deze cursus beoogt algemene ontwikkeling, is een prachtige herhaling van het L.O. en tevens een voorbereiding voor verschil lende vakstudies en de middenstands cursus. Er wordt les gegeven in Neder landse taal, rekenen, kennis van land en volkeren, elementaire handelskennis, handelsrekenen, boekhouding, waren kennis, administratie en correspondentie. Tijdens de duur van de opleiding (12 maanden) wordt om de 14 dagen door de leraar, de heer H. Westerdijk, een avond mondeling toelichting gegeven en con trole gehouden op het huiswerk. Nadere inlichtingen worden u gaarne verstrekt door de propagandist, de heer F. van Halem. FILMNIEUWS „MET DE KIPPEN OP STOK" Gene Kelly komt in gezelschap van 'n hele troep show-artisten met de deur in de modelboerderij vallen van een kor date Judy Garland, die daar niet zo bij zonder van gediend is. Dat zij ten slotte de hoofdrol vervult in Gene's revue op de planken van de boerderijstal lag er van meet af aan dik op, ook dat zij in meer persoonlijke zin een hoofdrol voor hem zou gaan spelen. Judy zingt (en niet onaardig) onder alle omstandigheden en Kelly is een paar knappe dansnummers wel aan zijn faam verplicht. „KIM" Deze film, gemaakt naar het boek van Rudyard Kipling, brengt ons in Voor- Indië. Het ds 1885. Er heerst verdeeld heid en onrust, aangewakkerd door Tsaar Alexander II van Rusland, die ten eigen bate de Noordelijke bergbewoners van wapens voorziet en hen opzet tegen het Engelse Gouvernement. Wij ontmoe ten een dappere jongen, Kim, die met groot gevaar de gegevens tracht te be machtigen van twee Engelse spionnen. Dank zij zijn optreden wordt een vijan delijke aanval verijdeld. Neerlands nieuws. O.a.: Huldiging van de Nederlandse Tour de France-ploeg te Breda. Lange- afstands-zwemwedstrijd in de Wester- Schelde. De 36ste Vierdaagse te Nijme gen. De Buitenlands nieuws. Olympische Spelen te Helsinki. De democratische confentie in Chicago begonnen. Jaarlijkse wedstrijd van stads omroepers in Engeland. De Tour de Fran ce 1952. PROTESTANTSE KERKDIENSTEN Zondag 10 Augustus 1952 N. H GEMEENTE. Den Burg, 10 uur Eerw. Heer H. Veld huis, in het gymnastieklokaal, Molenstr.' Oosterend, 10 uur Ds Soesan van De Cocksdorp. De Cocksdorp, 9.30 uur Ds Klijnsma van Oosterend. Zuid-Eierland, 11 uur Ds Klijnsma van Oosterend. Oudeschild, 10 uur Jeugddienst, Eerw. Heer De Dreu van Hoogvliet. De Koog, 9.30 uur Ds Janse 20 uur Ds van Boven, Jeugddienst De Waal 11 uur Ds Janse, Bediening H. Doop Den Hoorn, half elf Ds van Boven. Deze dienst wordt door de Radio (IKOR) uitgezonden over Hilversum 1, in verband hiermede wordt men ver zocht om 10.25 uur in het kerkgebouw aanwezig te zijn. GEREF. KERK. Den Burg 10 en 7,30 uur Ds P. Robbers van Rotterdam. Extra coll. kerk Oosterend, 10 en 3 uur Ds Van der Leer uit Purmerend. GEREF KERK (onderh. art. 31. K.O Oosterend, 10 en 3 uur Ds Wol dring uit Leek. DOOPSGEZINDE GEMEENTE Den Burg, 10 uur Ds J. J. J. Sluis van Den Helder De Waal, 11.15 uur Ds J. J. J. Sluis van Den Helder KATHOLIEKE KERKLIJST Parochie van St. Joannes de Doper met de bijkerken Den Hoorn en Oosterend Zondag 10 Aug. 10e Zondag na Pink steren. H.H. Missen Den Burg 7,30, 8,45 en 10 u.; Oosterend 7,30 en 10 u.; Den Hoorn alleen 10 u. Communieuitreiken om 7 u. en na de Mis van 8,45 en verder onder de Missen (uitreiking van vooraan door zijpaden heen en middenpad terug en bank voor bank). Biechtgel. voor de Mis van 7,30 en in de bijkerken voor en eventueel na de Missen. Lof om 7 u. t.e. v. Maria met roz. v.d. christelijke geest in de gezinnen en toewijding aan het Onbevlekt Hart van Maria. Speldjesver koop ten bate van het Kath. Thuisfront na de Missen. Maandag 11 Aug.: Mis om 7 en 8 u. Dinsdag 12 Aug.: Mis om 7, 7,30 en 8 u. Woensdag 13 Aug.: Mis in Den Hoorn en Josephlof met gebeden vjd. op de sohaail neergelegde intenties. Mis om 7 en 8 u. In Den Hoorn om 7,30. Donder dag 14 Aug.: Mis in Oosterend. Vasten- en Onthoudingsdag. Biechtgel. van 7-8 u. Mis om 7 en 8 u. In Oosterend om 8 uur. Vrijdag 15 Aug.: Maria Hemelvaart. Alles als op Zondag. Communieuitrei king van achteraan en de coll. v.d. be strijding van de kosten verbonden aan de voorbereidende werkzaamheden voor het tot stand brengen van 'n beter Rust huis. Vleesspijzen geoorloofd. In het lof roz. en lit. van Maria. Opening week van gebed en eerherstel ah. Onbevlekt Hart v. Maria. Na de Missen en het lof wordt een toepasselijk gebed gebeden. Den Hoorn Mis om 7,30 en 10 u. Ooster end 10 u.; Den Burg 7,30, 8,45 en 10 u. Zaterdag 16 Aug.: Om 6 u. roz. en biecht gel. van 5-9 op de hele uren. Mis in de Kapel om 8 u. Den Burg 7 en 8 u. Zon dag 17 Aug.: Mis in Den Burg om 7,30, 8,45 en 10 u. Oosterend 7,30 en 10 uur. Den Hoorn om 10 uur. KATHOLIEKE KERKLIJST van de parochie St. Martinus Oudeschild Zaterdag van 6-7 u. biechtgel., om 7,30 rozenhoedje, daarna nog biechtgel. Zon dag, 10e Zondag na Pinksteren. Om 7,30 de gelezen H. Mis, om 9 u. communie- uitreiken en om 10 u. de Hoogmis, 's Av. om 7 u. lof t.e.v. de Allerheiligste Naam. Dinsdag-, Donderdag- en Zaterdagavond om 7,30 rozenhoedje. Donderdag, vigilie van O.L. Vrouw ten Hemelopneming, geboden vasten- en onthoudingsdag. Vrijdag, feestdag van O.L. Vrouw ten Hemelopneming, te vieren als Zondag. Om 7,30 de gezongen H. Mis en om 10 u. de gelezen H. Mis. 's Av. om 7 u. lof t.e. van Maria. De 2e collecte voor de voor bereidende werkzaamheden van het te bouwen Katholiek Rusthuis. Zaterdag, om 5 u. biechtgel. zolang er biechtelin gen zijn, om 7,30 rozenhoedje. Zondag a.s.: 11e Zondag na Pinksteren en Aan- biddingsfeest voor de parochie. In de week zijn de H.M. Missen om 7,30 uur. St. Martha: Donderdag: Annie Bakker en Nel Hin. BEGRAFENIS mag niet geschieden zonder schriftelijk verlof van de ambte naar van de Burgelijke Stand, vrij van zegel en kosteloos af te geven. Men moet een doktersverklaring van de oorzaak van het overlijden overleggen. De begra fenis mag niet vroeger dan 36 uur en niet later dan vijf dagen na het overlij den plaats hebben, behoudens onthef fing door de Burgemeester op dokters verklaring. Indien de nabestaande of armbesturen niet voor de begrafenis zorgen, voorziet de Burgemeester daarin, op kosten der gemeente. Deze heeft verhaal op de na latenschap en bij ongenoegzaamheid daarvan op de bloed-en aanverwanten, die tot onderhoud verplicht waren. Wet 10-4-1869, S 65. Onzeker is of iemand recht heeft voor de begrafenis te zorgen op een bepaalde manier. Wel kan men aannemen, dat de wensen, in een testa ment of achtergelaten brief kenbaar ge maakt, voorgaan boven de wensen der overlevenden. Zie Graf, recht van eigen; Grafschennis. Verhinderen of belemme ren van een geoorloofde begrafenis is strafbaar met een maand gevangenisstraf of 120 gulden boete; begraven, verber gen, wegvoeren of wegmaken van een lijk om overlijden of geboorte te ver helen met zes maanden gevangenisstraf of 300 gulden boete. Sr 148; 151. Uit: Van der Koogh „Wat zegt de Wet?", rechtskundige encyclopaedic voor iedereen (ter perse). FEUILLETON door T. LODEW1JK 31.) Het leven ging zijn gang. Frits had wel wat opgezien tegen het weerzien met Ada. Maar de eerste avond dal ze elkaar op het koor weer ontmoetten, had ze hem een stevige hand gegeven en gezegd: Frits, alle gekheid opzij, jongen. Maar ik zou die avond toch niet hebben willen missen. Ik evenmin, antwoordde hij over tuigd, blij ook dat ze het zo sportief opvatte, dat ze niet verliefd en aanhale rig deed. Maar dat was niets voor Ada. Die had zo helemaal niets goedkoops. En de genegenheid, die hij doodgewaand had, kwam weer met kracht tot leven. Zo had Ada het ook bedoeld. Scherp zinnig als zij was, met fijne intuïtie be gaafd, begreep ze welk een tweestrijd het avontuur in de donkere polder in Frits ontketend had. Ze had hem kunnen gadeslaan in zijn eigen omgeving, ze be greep hoe innig hij verbonden was met zijn vrouw en met zijn kind. Wanneer ze nu optrad als fiere bezitster, als mede dingster, zou ze de slag verliezen. Ada hield er van de dingen in stijl te doen. Geen gewone vrijerijtjes, geen minderwaardig gescharrel. Frits was geen gewone man. Het was niet alles be rekening wat ze deed.ze hield van hem. Op haar eigen egoïstische manier. Ze wilde hem niet missennu althans nog niet. Over later dacht ze niet. Men moest leven bij de dag en niet piekeren over morgen, grijpen met gretige, maar niet te gretige handen, wat het leven aan wisselend geluk bood. Correct was haar houding. Tijdens de gesprekken was er geen enkele zinspe ling op wat alleen Frits en haar bekend was. Bijna onverschillig praatte ze met Frits. Zo onverschillig, dat hij ongerust werd. Zou Ada spijt hebben? Zou ze het Zuiver en ontsmet uw huto IllllCIlOC met de helder vloeibare i Ul^LltjlJ D.D.D. De Jeuk bedaart de ziektekiemen worden gedood eo de huid geneest OENEBSMIpDEl TgOBN 11 MM II HUIDAANÓOENINdÉN JLF.JLF.JLF* betreuren. Zou ze zich schamen, dat ze zich tegenover hem "niet beter beheerst had? Zou ze hem misschien achteraf tóch met goed genoeg vinden? Haar houding wakkerde zijn onzeker heid aan. Hij begon er over te piekeren. Hij kon de gedachte niet verdragen dat Ada, de mooie, gevierde Ada Siccama, die hij één avond zo dicht bij zich gewe ten had, hem ontglippen zou. Ada merkte het wel. Soms kwam er een blik van triomph in haar ogen wan neer ze meer voelde dan wist, dat hij naar haar keek, verlangend, ongelukkig. Maar ze speelde haar troeven uit op haar tijd! Niemand, zelfs Brederode niet, die *le mensen heel gauw dóór had, vermoedde wat er tussen die twee gaande was. Al leen hoorde hij Siets, die hij vaak be zocht wanneer ze 'smiddags alleen was, en waar hij zich ook volkomen thuis ge voelde, klagen, dat Frits zo in zichzelf gekeerd was. Frits werkt te hard zei hij dan jullie moeten er van de zomer eens uit. Dat is de'jeugd, Sietske. Als je zo oud bent als ik, weet je wel beter. Dan loop je niet meer zo hard van stapel. Het zal met Fnts ook wel overgaan. Maar «hij neemt de dingen erg serieus op en aan de andere kant moet ik ook zeg gen.... alleen op dié manier bereik je wat. 's Avonds was Frits dikwijls weg, al was hij meer thuis dan voorheen. Op zo'n avond, toen Sietske naar een lezing was gegaan, terwijl mevrouw Lauers op de baby paste, een lezing waar Frits, naar hij zei, met geen twintig politie agenten naar toe te krijgen was, liep hij door de stad en instinctief richtte hij zijn schreden naar American. Hij was er sinds die tocht naar Heeihugowaard voorkomt zonnebrand. FUcon 1.60 geneest zonnebrand. Flacon 1.60 Beide niet vet; helpen afdoende. niet meer geweest, bevreesd dat hij daar Ada zou treffen. Maar nu leefde in zijn onderbewustzijn slechts één hoop, dat ze er zou zijn. Hij vertelde zichzelf, dat hij de lui weer eens moest spreken, Hasselink en de anderen, al wist hij dat de kans zeer gering was, omdat in het Concertgebouw een internationaal gevierd violist optrad en de heren dus wel in de Van Baerle- straat zouden zijn. Toch ging hij de ste nen trap op naar de grote zaal, waar het vrij stil was. Er zaten enkele heren aan de leestafel, wat paartjes terzijde van de tafeltjes. Een oude stamgast rookte ernstig zijn sigaret en keek verveeld of er geen kennis binnenkwam, met wie hij de goede oude tijd in Medan nog eens kon ophalen. Frits zag niemand die hij kende. Hij zocht een plaatsje voor het raam en keek naar buiten. Het was stil op het plein. Terzijde, tegen het trottoir, ston den de donkere schimmen van gepar keerde auto's.met een schok veerde hij op. Die kleine twoseateide kleur kon hij in het donker niet onderschei den. nee, het kon ook een andere wa gen zijn. Of was het die van Ada? Hiér was ze toch niet. Gespannen bleef hij staren naar de kleine auto. Zijn koffie werd koud Na een half uur stapte een lange mannen figuur naar de kleine sportwagen toe en opende het portier. Frits zag het rode achterlicht aangloeien.Nee, hij had zich vergist. Het was Ada's wagen niet. Hij hield het niet meer uit, rekende af en slenterde de Kalverstraat in. Hij was er zich nauwelijks van bewust, dat hij speurde langs de gezichten van de wan delaars, of Ada soms (Wordt vervolgd). EEN GOED VOORBEELD „Stap maar op!" aldus moedigde een moeder haar naar schatting 5-jarig zoontje aan, toen zij moeizaam het duin- van-het-Badhotel te De Koog hadden be klommen. Moeke zette zich af en zeilde net vaart naar beneden. Het kind stapte eveneens op zijn doortrapfietsje, natuur lijk kreeg het kereltje zo'n gang, dat het de macht over het stuur verloor en aan de voet van het duin, precies tegenover 't gebouwtje van de Reddingmaatschap pij, een lelijke val maakte. Ontvellingen aan hoofd en voeten. Omstanders die toesnelden werden door moeke afgeweerd met een „Ik red het zelf wel!" DIENSTREGELING N.V. T.E.S.O. Op werkdagen: Vertrek Van Texel: 5,30; 7,50; 9,50; 11,50 14,50; 16,00*) 17,50. Van Den Helder: 6,40; 8,50; 10,50; 13,20; 16,20nZa.; 17,30*); 19,30; 16,30Za. Op Zon- en alg. erkende chr. feestdagen: Van Texel: 7,50; 9,50; 11,50; 16,10a; 18,20 Van Den Helder: 8,50; 10,50; 13,20; 17,20a 19,30. (Juli-August us): Van Texel: 20,30; van Den Helder 21,30. van 5 Juli af t.m. 30 Aug. '52 alléén op Zaterdag. a is van 1 Juni af t.m. 7 Sept. ,52. Za is alléén op Zaterdag. nZa is niet op Zaterdag. J

Texelsche Courant | 1952 | | pagina 4