Cjrocn 'Zwarts Jèxels in het Seizoenindrukken Texelse Middenstand Over het algemeen heerst tevredenheid Op reis Texelse Boys wint de S.V.O.-beker Zie het kleine Groot Eerste steen gelegd van het „Kinderdok" te De Koog Een prachtig oord voor stadse bleekneusjes Het Nederlands Volks-Toneel brengt op Texel Met Woord Het verduurzamen van hout WOENSDAG 27 AUGUSTUS 1952 TEXELSE 65e JAARGANG. No. 6660 COURANT Uitgave N.V. v.h. Langeveld <S De Rooij Boekhandel Drukkerij Bibliotheek Den Burg - Texel - Postbus 11 - TeL 11 Verschijnt Woensdags en Zaterdags. Bank: R'damse Bank, Coöp. Boerenl. Bank. Postgiro 652. -Abonn. pr. f 1,80 p. kwart. 15 ct. incasso. Adv. 8 c. p. mm. Wij zijn eens op bezoek gegaan bij een aantal Texelse winkeliers, teneinde aan de weet te komen hoe hun indrukken waren over het binnenkort afgelopen seizoen, ook ten opzichte van verleden jaar. In grote lijnen stemden alle antwoor den overeen: de verkoop van de gewone verbruiksartikelen verliep normaal, ter wijl de luxe goederen nogal in de ver drukking kwamen. Natuurlijk was dat te verwachten. Het „gewone" publiek, dat voornamelijk in het hoogseizoen komt, heeft minder te besteden. Had men vroe ger voor de vacantie een beetje geld op zij kunnen leggen, in de huidige tijd gaat het loon schoon op aan de aller noodzakelijkste levensbehoeften, en be staat veelal het vacantiegeld uit het voor twee weken opgenomen loon plus vacantietoeslag. Sommige winkeliers menen dat het seizoen langer wordt, welk feit dan na tuurlijk voor een belangrijk deel le dan ken is aan de activiteit van onze VVV. (U kent toch wel de attractieve gele vloei- blaadjes, met opdrukken als „Broedsei- zoen.... GOED seizoen, e. d.? Ze gaan bij honderden naar de Overkant). Zoals in vroeger jaren altijd al het financieel krachtigste publiek in voor- en naseizoen op Texel zijn vacantie kwam doorbrengen, dit jaar is dat zeer opvallend geweest. Daar waren de be zochte middenstanders het alle over eens. „Rijke" buitenlanders En dan moeten in de allereerste plaats de buitenlanders worden genoemd. Men had de indruk, dat het bezoek van Fransen, Zwitsers, Engelsen, Belgen en Duitsers dit jaar voor Texel beslist een record betekende. De officiële cijfers zullen die indruk natuurlijk nog moeten bevestigen. Het is jammer dat de Engel sen zo weinig geld mee van huis mogen nemen. Zwitsers en Belgen waren over het algemeen de beste klanten. Van een handelaar in duurdere souvenirs kregen wij te horen dat de buitenlanders voor een niet onbelangrijk deel de mindere verkoop aan het „gewone" publiek had den goedgemaakt; zelfs kwam het voor, dat een Zwitser bij éen koop voor meer dan f 200.- besteedde, een bedrag, hoger dan waar een gemiddelde Nederlander zijn gehele vacantie mee toe moet. Goede Mei-maand De maand Mei was over het algemeen bijzonder goed. Vooral de echte seizoen winkels herinnerden zich niet ooit in die maand zulk goede verkopen te hebben genoteerd. Daarentegen won de maand Juni van 1951 het van die maand van dit jaar. Wellicht kunnen deze verschil len voor een deel aan het toeval wor den toegeschreven, maar toch zou een nauwgezet onderzoek naar de oorzaak van de verschuivingen interessant ge- 'noeg kunnen zijn Een textielwinkelier was over het sei zoen beslist enthousiast. Kwam dat vroe ger ;-.elden voor, dit jaar hadden ver scheidene gasten op Texel grotere kle dingstukken aangeschaft. Terwijl juist het „kleingoed", als strohoeden, „vecht petten" e.d., het slecht had gedaan. Een verklaring had de winkelier voor deze merkwaardige ervaringen met. Ook wij zouden werkelijk niet weten waaraan deze verandering zou moeten worden toegeschreven. Toch geen extra sigaar? 1 De tabakshandelaren waren goed te spreken, hoewel ze nadeel hebben on dervonden van de verandering in de va- canties van de bouwvakken. Midden Au gustus zakte de verkoop flink in, maar het totaal is toch niet lager dan in 1951. Betrekkelijk zonderling lijkt het dat de accijnsverlaging op de sigaren nauwe lijks een grotere verkoop tot gevolg heeft gehad. Ondanks dus het feit, dat vrijwel alle sigarenfabrikanten, blijkens de be richten in de dagbladpers, spreken van een geweldige opleving. Wel wat overdreven. Enkele middenstanders mopperden 'n beetje over de verkeerde voorlichting in een paar dagbladen en een groot ge ïllustreerd blad over de op Texel heer sende droogte. Zij wisten van gevallen, dat mensen hun vacantie op Texel daar door lieten overgaan. Indirect hadden ook zij daarvan nadeel ondervonden. Ge zien echter het feit dat alle goede pensi ons en hotels op Texel over de bezetting goed waren te spreken, zal het met dat nadeel nog wel loslopen. De directeur van de VVV heeft in zijn orgaan al een protestartikel geplaatst over die mislei dende droogteberiahten, maar wellicht zou een ingezonden stuk aan de betref fende bladen meer effect hebben gesor teerd? Wèl leeshonger, weinig geld De totale omzet van een boekhande laar was niet teruggelopen, maar wel was er (alweer) sprake van een verschuiving. In voor- en naseizoen verliep de ver koop van de helaas nogal dure normale boeken zeer gunstig, terwijl in het hoog seizoen de goedkope boekjes aan bod kwamen, hoewel ook minder dan verle den jaar. Daarentegen vonden de bij- artikelen als prenten- en kleurboekjes, meer aftrek. Een goede barometer voor de boekhandelaar was ook de uitleenbiblio theek. Er was beduidend meer belang stelling voor dan in vorige jaren. Toen werd nog wel eens een extra boek gekocht, nu was dat er niet meer bij. Een artikel dat in bijna alle Texelse mid denstandszaken te vinden is: de prent briefkaart. De verkoop daarvan verliep normaal, ondanks verhoogde prijs. Er moet o.i. dan ook heel wat gebeuren, wil een vacantieganger zijn vrienden en ken nissen niet meer een kaartje zenden. Klachten. Natuurlijk waren er ook klachten, hoe wel het aantal gering bleef. Bij de mees te winkeliers, die hun artikelen erg be reikbaar hebben uitgestald, komt nogal eens diefstal voor. Soms betrapt men een langvinger op heterdaad, meestal echter komt men achteraf tot de ontdekking. Maar zo is het niet alleen op Texel. Het zal wel altijd zo blijven. Daar geldt maar cén advies: schep zo weinig mogelijk ge legenheid, maar blijf toch ook vertrou wen schenken! Het viel mee! Wij hebben natuurlijk voor dit artikel niet iedereen bezocht, zodat het best kan gebeuren "dat een winkelier andere er varingen heeft opgedaan. Maar wij kun nen, resumerend, toch gerust vaststellen, dat het is meegevallen. Dat er, ondanks de steeds moeilijker wordende tijd, weer heel wat geld in Texelse beurzen is ge vloeid. Daar is nauurlijk ook hard voor gewerkt. En al hebben wij wel eens van enkele gasten te horen gekregen, dat zij ervan overtuigd waren hier flink „ge sneden" te worden, aan de orde van de dag was dat toch stellig niet. Buitendien staat daar tegenover dat het werkelijk regelmatig voorkwam, dat bezoekers van ons eiland zeer verrast waren op Texel zo veel goed gesorteerde winkels aan te treffen. Thuis had men de gedachte ge had, dat men zich nu en dan wel eens een beetje met allerlei dingen zou moe ten behelpen. En dat is dan toch, afge zien van de vraag of dat grote aantal winkels wel helemaal verantwoord is, voor ons een mooi compliment! <!an Uw spoorkaartje ge- CJ haaldbij de V. V. V. „Texel" SLEUTELBEEN GEBROKEN Irene Eelman kwam bij het spelen in De Koog zo ongelukkig te vallen, dat ze een sleutelbeen brak. FILMS EN CAUSERIE DOOR JAN P. STRÏJBOS Het was te voorzien dat het storm zou lopen toen de heer Jan P. Strijbos Woensdagavond jl. in „Casino" de pre mière zou geven van zijn kleurenfilms, gemaakt tijdens zijn „kampeer-zwerf- tochten" door Zuid-Frankrijk, de Pyre neeën en het dwergstaatje Andorra. Ve le belangstellenden moesten wegens ge brek aan ruimte teleurgesteld hotel- of pensionswaarts keren. Voor hen die vorige week de film- niet konden bijwonen, zal de heer Strij bos hedenavond, Woensdagavond dus, een reprise geven. De avond begint om 8 uur en de entrée bedraagt f 0,75. Zondag heeft Boys 1 de finale ge speeld om de SVO-beker. Hiervoor moes ten zij uitkomen tegen De Cociksdorp 1. In een matige wedstrijd hebben de Boys deze strijd gewonnen met 5-1 en zodoen de voor één jaar beslag gelegd op de be ker. Proficiat, Boys. Weekend D.W.O.W. Aan de voorbereidingen voor het te genbezoek van DWOW wordt hard ge werkt. Nog enkele personen moeten on derdak hebben. Wie van de leden heeft nog plaats voor 1 of 2 personen? Meldt dit zo spoedig mogelijk bij secretaris of penningmeester. Training: Donderdag a.s. is er op de bekende uren weer training; met het oog op de wedstrijden voor Zondag worden alle leden op deze training verwacht. In een publicatie ter gelegenheid van het honderdjarig bestaan van Artis, merkte de directeur van het Genootschap in 1938 op, dat in de toekomst in een Zoölogische tuin ongetwijfeld een ge bouw aanwezig zou zijn, waarin het pu bliek iets zou kunnen ervaren van het leven van lagere en daarmee ook van microscopisch kleine dieren en dat daar bij projectie een belangrijke rol zou moe ten spelen. Thans zal iets dergelijks voor het eerst worden gerealiseerd en wel in Ar tis. De verheugend grote belangstelling, die in de afgelopen winter van de zijde van het publiek bleek te bestaan voor de kleine tentoonstelling in het Aquarium en vooral voor de daarbij behorende mi cro-projectie van een troepje levende Artemia's (kleine garnaaltjes uit Ameri kaanse zoutmeren) is voor de Artisstaf nl. aanleiding geweest, deze vergroting van kleine levende wezens op veel grotere schaal te herhalen. Er werd enke le weken met man en macht gewerkt aan een speciale afdeling in een grote ruimte onder het Faunamuseum in Artis, waar 't publiek nu kleine levende organismen in reusachtige vergrotingen op matglazen platen, kon zien rondscharrelen. De ge heimzinnige „droppel slootwater" heeft sinds Antonie van Leeuwenhoek nog mets van z'n geheimzinnige aantrek kingskracht verloren. Het zal dan ook voorlopig in hoofdzaak een dergelijke „druppel" zijn, waarop Artis' Micro-We reld zich zal concentreren. In ongeveer een dozijn projecties zal men vele van de zich daarin bevindende diertjes in hun dagelijkse bedrijvigheid kunnen obser veren, een dozijn projecties, waarin uit sluitend het leven in een minuscuul wa terdruppeltje wordt behandeld. In ruim vijfligvoudigq vergrotingen kunnen de diertjes, die met het blote oog zijn te onderscheiden, als daphnia's (watervlooien), cyclops, de larven van verschillende insecten enz., worden be keken. De kleinere, voor het menselijk oog nauwelijks of in het geheel niet zichtbare wezentjes als raderdiertjes, of ééncelligen als vorticella of klokdiertjes, stentor of trompetdiertjes, paramaecium of pantoffeldiertjes zullen honderd tot hondc:rdvijftig maal vergroot op het „witte doek" verschijnen. De assistent biologen De Jong en Rensenbrink waren al vele maanden bezig met de voorberei ding van deze micro-tentoonstelling. On telbaar is het aantal experimenten, dat Aan de Minister Ruisweg te De Koog, tegen de. Westenwind besohermd door het dennenbos, verrijst op een weiland het kindertehuis van de Ned. Dok- en Scheepsbouw Mij. De aannemer, de heer J. Drijver, uit Oosterend, is met zijn mannen druk in de weer om het nog vóór de winter gereed te hebben. Zaterdag was het zover dat de eerste steen kon worden gelegd. Een groot ge zelschap, in hoofdzaak bestaande uit be ambten der N.D.S.M., arriveerde tegen de middag per autobus, om bij deze plechtigheid tegenwordig te zijn. Ook burgemeester C. de Koning gaf door zijn aanwezigheid blijk van belangstelling Twee kinderen, die door het Fonds voor Sociale Voorzieningen en dat voor Bijzondere Noden Beambten al eens eer der voor herstel van hun gezondheid wa ren uitgezonden, Jannie Bogaard en Mie- neke Rolloos, metselden de „eerste steen" met veel animo. Ze vonden het zichtbaar jammer, dat het er maar bij één moest blijven! Mr. F. H. F. Olewelt, voorzitter van het Fonds voor Bijzondere Noden Be ambten, heette hierna de aanwezigen welkom. Onder sprak hij er zijn waarde ring over uit, dat door de medewerking van de heer De Rode, de T.E.M. op deze nogal afgelegen plaats voor electriciteit zorgt. Er zijn, aldus spreker, vele moei lijkheden te overwinnen geweest eer met de bouw kon worden begonnen. Het was TEXELSE MARKT Den Burg, 25 Aug. 1952. Aangevoerd: 7 koeien f 700-f 850. 4 pinken f 275- f400. 9 grasikalveren f 150-f 250. 40 lam meren f 60-f 75. 35 schapen f 90-f 115. 36 biggen f 45-f 70. 4 schrammen f 90 f130. een aan de inrditing is voorafgegaan en nog J mej. Tusenius, die het initiatief nam. vooraf gaat. Immers, de projectie-appa- raten voor deze levende wereld moesten voor het grootste deel in Artis zelf wor den ontwikkeld, waarbij koeling en zuurstofvoorziening van de druppel wa ter belangrijke en nauwelijks te over komen hindemissen waren. Deze moei lijkheden zijn thans geheel opge lost. Een overzichtelijke en voor ieder te begrijpen tekst, aangevuld met teke ningen, zal voor verduidelijking van de beelden zorgen. Haar werk is nu overgenomen door commissie. Dit „Kinderdok" komt tot stand door geldmiddelen, bijeengebracht door giften van binnen- en vooral van buitenlandse rederijen, als waardering voor het vak manschap der werkers bij de N.D.S.M., bij de aflevering van door de Mij. ge bouwde schepen. Uit Noorwegen, Brazi lië, Engeland en andere landen kwamen de gelden bijeen en stellig zal het Kin dertehuis het meest internationale ge bouw van Texel worden. Aan het leggen van de eerste steen zal door een plaquette, die te zijner tijd in de gang zal worden aangebracht, blij vend worden herinnerd. Mede namens het Texelse gemeentebe stuur sprak de burgemeester hierna zijn Er zullen niet velen zijn, die nog nooit gehoord hebben van het toneelstuk „Het Woord" van de Deense predikant-dich ter Kaj Munk. Munk was een van de leiders van het geestelijk verzet in zijn land tegen het Nazi-regiem. Met grote moed heeft hij steeds stelling gekozen tegen het nationaal-socialisme dat ook naar Denemarken zijn klauwen uitstak. In 1944 is hij door de Duitsers vermoord. Eén van Kaj Munk's meest opzienba rende werken werd zijn toneelstuk „Het Woord". Hij behandelt hierin enige diep gaande levensproblemen op een verras sende, bijbelse wijze. Hij is een verklaard tegenstander van alle stichtelijkheid en goedkope vroomheid en juist daarom treft dit stuk zo diep. Er is een film van gemaakt en enkele maanden geleden zond de K.R.O. een microfoonbewerking van „Het Woord" uit. In de grote plaatsen van ons land en ook reeds in verschillende kleinere heeft HOOG WATER TER REDE VAN TEXEL 27 Aug. 0,37 en 1,12. 28 Aug. 1.15 en 1.57. 29 Aug 2.06 en 2,53. Aan het strand is het ongeveer een uur eerder hoog water. ZITTING CONSULTATIEBUREAU. Het consultatiebureau voor zuigelingen houdt HEDEN zitting. Van 22,30 uur zij die per taxi of bus komen; 2,30-3,30 uur moeders met kinderwagens van bui ten Den Burg; 3,30-4,30 uur moeders uit Den Burg. het Ned. Volkstoneel opvoeringen gege ven. Wie leest wat de kranten hiervan schrijven en vooraanstaande mensen hiervan zeggen, is dankbaar om het feit, dat het Ned. Volkstoneel bereid is ge vonden, met dit stuk ook naar Texel te komen. Dat wordt een gebeurtenis voor ons allen die u sleohts tot eigen schade verzuimen kunt. De opvoering zal zijn op Donderdag 11 September a.s., in de zaal van „De Oranjeboom" in Den Burg en zal aan vangen om 8 uur. Er lopen na de voor stellingen bussen naar alle buitendorpen. Deze avond kost u f 2,25, terwijl er een beprekt aantal plaatsen 2e rang a f 1,75 verkrijgbaar is. Onder verwijzing naar de raambiljetten moge u weten dat deze opvoermg aanbevolen wordt door Burgemeester C. de Koning, wethouder S. de Waard, Ds Th. van Veen, Ds A. F. F. Goedendorp, Ds W. M. van Rijendam, Ds J. A. van Boven,, Ds C. J. J. Janse, Ds W. A. Soesan, DsP. C. Klijnsma, de Heer J. E. Dulfer, Mevr. E. H. Luberti- Van Bergen, de heren R. IJska en C. A. Kaczor. De zaal in „De Oranjeboom" is niet on beperkt groot. Daarom is het verstandig zo snel mogelijk (vóór 6 September) een kaart te kopen. De kaarten zijn ver krijgbaar bij de predikanten; in De Koog vervoege men zich bii mevr. Lu- berti, in De Waal bij mej. A Eelman (Postkantoor). U móét profiteren van deze unieke ge legenheid. U zult u persoonlijk aange sproken gevoelen en dankbaar-ontroerd naar huis gaan. J. gelukwensen uit. Ons eiland aldus spre ker, beschikt over zeer veel natuurschoon, en dat brengt met zich mede, dat wij, hoewel we ons als Texelaars een wereld je op zichzelf voelen, een belangrijke plicht te vervullen hebben. Als recreatie oord voor de stadsbewoners zal Texel een steeds belangrijker rol gaan spelen. Met de wens dat vele kinderen hier her stel van gezondheid zullen vinden, bes loot de burgemeester zijn korte toe spraak. De belangstellenden konden nu de bouw bezichtigen en de directe omgeving verkennen, waarna men gezamenlijk in Den Burg het middagmaal gebruikte. Opmerkelijk is het, dat aan boven staand onderwerp nog zo weinig aan dacht wordt besteed. Wat zou het in ons land toch een be sparing aan geld en deviezen geven, in dien alle houtbewerkers hun hout zou den verduurzamen, alvorens het in toe passing te brengen, zodat dit vele jaren langer dienst zou kunnen doen. Niet alleen zouden ze zichzelf hier door bevoordelen, doch ook medewerken aan het algemeen landsbelang. Het meeste hout toch, dat in ons land wordt gebruikt, moet uit het buitenland ingevoerd worden en het zal dus met het oog op onze deviezenpositie van groot belang zijn, wanneer hierdoor mil- lioenen guldens bespaard kunnen wor den. Zoals men weet, wordt rotten van hout veroorzaakt door insecten en hout- zwammen, waarvan vooral de laatsten in ons klimaat wel grote houtvernielers zijn te noemen. Gelukkig staat de wetenschap ook hier niet stil, en vooral de laatste tijd komt een nieuw middel naar voren, dat wel de bijzondere aandacht van alle houtge bruikers zal verdienen. Vroeger kende men alleen maar het conserveren van hout onder druk met creosoot-olie. Dit conserveringsmiddel heeft het na deel, dat het wegens zijn doordringende lucht en grote smetbaarheid niet voor al le doeleinden geschikt is; het kan bv. niet gebruikt worden voor houtwerk dat geschilderd moet woren. Andere conserveringsmiddelen heb ben het nadeel, we denken hierbij aan bepaalde chloriden, sulfaten en fluori den, dat zij het metaal aantasten; bij nog andere die in wateroplossing toege past worden, bestaat de kans dat in een vochtige omgeving het conserveringsmid del weer uitgeloogd wordt. Dit is niet het geval met het nieuwe middel Conserduc, welk middel wel zeer bijzondere eigenschappen heeft als con serveringsmiddel. Genoemd afweermiddel voldoet aan al le eisen, niet alleen tegen zwammen en rottingsbacteriën, maar ook tegen insec ten als houtwormen, boktorren en ter mieten. Opmerkelijk is dat na toepassing van dit conserveringsmiddel het hout weer gewoon bewerkt kan worden, dus men kan het weer gewoon schilderen of beit sen jhet kleurt het hout niet. We besluiten dit artikel met vast te stellen, dat hier een middel gevonden is, dat zijn weg zeker zal vinden en dat in de toekomst ons land nog grote bespa ring zal kunnen geven.

Texelsche Courant | 1952 | | pagina 1