m mm 'cecreah SLOTACCOORD Z.M. Koning Baby verovert het Luchtruim K.L.M. vervoerde 57000 babies en kleine kinderen in anderhalf jaar Zo kleedt U zich goed Sport op Texel Het Jeugdverhaal „De avonturen van Bim en Bam" lLCE CREAM AH Zy, die een 30-tal jaren geleden een luchtreisje maakten, werden algemeen be schouwd als „helden" of „waaghalzen". Thans is het maken van de grootste luchtreizen een doodgewone zaak. Dit blijkt bv. niet alleen uit de invoering van de toeristendiensten over de Noordatlantische Oceaan, die weer een geheel nieu we categorie luchtreizigers hebben aangetrokken en uit het feit, dat in Wcst-Indië huismoeders per „Vliegende Hollander" gaan winkelen, maar ook uit het steeds stijgende aantal babies en kinderen, die, al of niet door de ouders begeleid, per vliegtuig grote afstanden afleggen. Zo heeft de KÏ.L.M. sedert 1 Januari 1950 tot heden, dus in 2V-i jaar tijds, 57.344 kinderen t.m. 12 jaar vervoerd, waaronder 17,080 babies. Dit is bijna 6 pet van het totaal in dit tijdvak vervoerde luchtreizigers. Dat Z.M. Koning Baby ook het lucht- Nr. 221. LIES, KEES EN NIEKIE ZOETELIEF Zij wonen Schilderweg B 47. Niekie viert Vrijdag 29 Augustus a.s. zijn vijfde verjaardag. Hij wil knecht bij zijn vader worden; Lies viert haar zesde verjaardag op 8 October. Alle dagen gaat ze trouw met Niekie naar de Kleu terschool. Dat doet ze al twee jaar lang! Volgend jaar gaat ze gelijk met haar broertje naar de grote school. Kees wordt 10 No vember acht jaar. Hij gaat op de autoped naar school. We hopen maar, dat je overgegaan bent, want dan zou je immers een fiets krijgen! Veel plezier op jullie verjaar dag! ruim aan het veroveren is, blijkt wel uit de vele maatregelen, die de KLM heeft getroffen, om hem een aangename reis te bezorgen, om nog niet te spreken over de zeer aanzienlijke reductie, die op het passagebedrag wordt verleend. Iedere vliegende baby ontvangt twee pakketten, een voedsel- en een verzorgingspakket. Zij bevatten, behalve uitstekend baby- voedsel, ook baby-zeep, -olie, -zalf en poeder. De service aan Koning Baby gaat zelfs zover, dat voor deze kleine doch niet onbelangrijke gast ook een ei gen van speciale tekeningen voorziene menukaart aan boord aanwezig is. En al kunnen ze zelf nog geen pap zeggen, laat staan lezen, de ouders aan boord kunnen aan de hand van deze kleutermenukaart een keuze maken of de kleine wereldrei ziger pap en kindermeel, of wel appel moes met gezeefde bruine bonen etc. zal eten. Ook met speciale wensen wordt reke ning gehouden. Hierover kan de KLM- employé meepraten, die in het hartje van de winter op de fiets op. zoek ging naar 2 Vz liter geitenmelk en die pas na uren j zoeken verkleumd doch voldaan op het vliegveld arriveerde. Voorts koopt de luchtvaartmaatschap pij per jaar 5000 stuks speelgoed, plastic jojo's, eendjes, beertjes enz. en zijn er zelfs prentenboeken in verschillende ta len, waarin ook de KLM een rol speelt. „Alrianus de Aap" en „Tom Poes" en de „Kalief van Bagdad". Spenen, zuigflessen, plastic po's en jaarlijks plm. 7200 luiers behoren even eens tot de uitrusting van de „Vliegende Hollander". Voorts bevinden zich in de grote vlieg tuigen nog handige reiswiegjes, die in een metalen frame aan de cabinewand kunnen worden opgehangen. Vele KLM-stewardessen, zowel in de lucht als op de grond zijn in het bezit van een diploma kinderverzorging, zodat de ouders veilig hun spruiten aan hun zorgen kunnen toevertrouwen. Op Schip hal, de Amsterdamse Luchthaven, bezit de KLM zelfs een kinderkamer uitgerust met boxen en alles wat doorgaans tot de inventaris van een kleuterdomein be hoort. Grotere kinderen kunnen sinds kort bij een langer oponthoud op de Am sterdamse luchthaven in de onlangs ge opende speeltuin hun eventueel teveel aan calorieën kwijt raken. Dit was de Fokker waarmede vóór de oorlog door de K.L.M. op Texel werd gevlogen. De kleuter zal zo dadelijk de luchtdoop ondergaan! De jeugdige luchtreizigers kunnen soms verrassende opmerkingen maken of vragen stellen. Toen een stewardess onlangs een klein ventje opmerkzaam maakte op het overvliegen van de Ne derlandse grens, antwoordde hij kort weg: „Dat is de grens niet Juf". En ver volgens: „Er loopt met eens een stippel lijn, net als in de atlas". DIENSTREGELING N.V. T.E.S.O. Op werkdagen: Vertrek Van Texel: 5,30; 7,50; 9,50; 11,50 14,50; 16,00*) 17,50. Van Den Helder: 6,40; 8,50; 10,50; 13,20; 16,20nZa.; 17,30*); 19,30; 16,30Za. Op Zon- en alg. erkende chr. feestdagen: Van Texel: 7,50; 9,50; 11,50; 16,10a; 18,20 Van Den Helder: 8,50, 10,50; 13,20; 17,20a 19,30. (Juli-Augustus): Van Texel: 20,30; van Den Helder 21,30. van 5 Juli af t.m. 30 Aug. '52 alléén op Zaterdag. a is van 1 Juni af t.m. 7 Sept. ,52. Za is alléén op Zaterdag. nZa is niet op Zaterdag. Banketten en diners. De dames kleden zich in avondtoilet. Voor de heren geldt de smoking of vooral aan officiële di ners en banketten het rokcostuum, wit piqué vest, piqué overhemd, enkele boord, wit piqué strikje, witte pochet- te. Bij het zich begeven naar officiële diners, wanneer galakleding voorge schreven is, zijn de hoge hoed, witte handschoenen, witte shawl of cachenez, zo nodig zwarte overjas, gebruikelijk. Het voorschrift „gala" geldt ook rege ringsleden, het corps diplomatique, en officieren: deze kleden zich respectieve lijk in gegalonneerde rok en gala-um- form, de "overige heren gaan in gewone rok. Men. draagt dan de ordetekens. De dames gaan in gedecolleteerd groot avond toilet. Hierbij een korte mantel, zijden hoofddoek. De mantel wordt afgegeven. Het tasje en de eventuele bontpelerine houdt men bij zich. Lange avondhand schoenen houdt men in de ontvangstsa lon aan, na het plaatsnemen in de eet zaal doet men ze uit. Examens. Voor het ondergaan van een universitair examen kleedt de exami nandus, zich in jacquet, zwart vest, dub bele boord, grijze das, pochette (kan ook J achterwege blijven). De examinanda ver schijnt in stemmige japon (geen hoed, geen handschoenen). Huwelijksrecepies. Op de huwelijks receptie kleedt de bruid zich in een geklede japon; de bruidegom in jacquet, zwart vest, dubbele boord, grijze das, po chette. Beide respectievelijk corsage en boutonnière (deze kunnen iets groter zijn dan voor een verlovingsrtceptie. Dames gaan ter receptie in een ge klede japon, de mantel wordt afgegeven, zij houden de hoed op de (fijne) hand schoenen aan (bij het handendrukken doen zij de handschoenen niet uit, even eens bij het gebruik van eventuele con sumpties, behoudens bij het nuttigen uit de hand van een koekje of klein gebak). Heren gaan ter receptie in zwart col bert met gestreepte pantalon, of beter in jacquet, dubbele boord, grijze das, po chette. Hoed en handschoenen worden afgegeven, idem de eventuele overjas. Condoleantiebezoek. De dames kle den zich in een donker, liefst zwart, na middagtoilet, geen juwelen, zwarte hoed, zwarte handschoenen, zwarte mantel. De hoed houdt men op, de handschoenen aan, de mantel eveneens. De heren gaan in jacquet, dubbele boord, zwarte of don kergrijze das, indien nodig een donkere overjas, zwarte deukhoed, donkergrijze handschoenen, geen pochette. Bij het bin nenkomen geeft de heer de hoed af, hij doet de handschoenen uit, tijdens het (korte) bezoek kan hij de overjas aan houden. Was de overledene een hoogge plaatst persoon en moet een officieel be zoek worden afgestoken dan zijn bij het jacquet hoge hoed en zwarte hand schoenen noodzakelijk; bij zo'n plicht matig bezoek wordt ook de overjas af gegeven. De rouwband om de hoge hoed is prac- tisch in onbruik geraakt. Is het 'n minder plichtmatig condoleantiebezoek of i.v.m. een sterfgeval in kennissenkring, dan kleedt men zich in een donker costuum of in het zwarte colbert met gestreepte pantalon. S. V. Texel. Het voetbalseizoen is geopend met een oefenwedstrijd tegen Assendelft, eveneens 4e kl. KNVB. Onze verwach tingen waren niet hoog gespannen, bo vendien was het tamelijk warm en bleef het geheel toch nog inmatig. De spelers hadden tijd nodig om in hun spel te komen, zodat het in de ach terhoede nog wel eens moeilijk ging. De opvatting betreffende het opbouwen kun nen wij niet delen, evenmin als de spel opvatting van Niek en Herman. Boven dien ging er met gepingel een massa kostbare tijd verloren. Het spel, uitslui tend door het midden is te eenzijdig, tal rijke keren stonden én Kees Schermer èn Gom vrij met een grote ruimte voor zich, maar steeds kwam de bal in de verdedigingslijn der gasten, die heel goed op hun plaats stonden en trapvast waren. De keren, dat de bal bij de vrije vleugelspeler kwam, leverde dit een goe de kans op. Over het algemeen bleef het tempo te laag, enkele onzer spelers lie pen te wandelen of deden geen moeite de bal te bemachtigen. Het was maar gelukkig dat Henk zichzelf weer terug vond en Gerrit in goede vorm was. Ber- tus bewees in de 2e helft dat die 2 doel punten van A. voor hem te houden wa ren geweest. A. beschikt over een elfstal, dat beter op elkaar is afgesteld en de opvatting lijkt ons wel goed, maar kansen benut ten moeten ze ook nog leren en daar kre gen ze vandaag nogal eens de gelegen heid toe. Na enig verkennen beiderzijds, kwam na 10 minuten het eerste doelpunt voor A. door een tamelijk ver schot langs de grond dat door Bertus gemist werd. Om beurten trekken de ploegen ten aanval, goed samenspel tussen Niek en Bert, schot gaat naast. Gom plaatst uit een vrije schop naar Bert die grandioos mist, maar ook de midvoor van A. die Henk nogal eens te vlug af, mist eni ge opgelegde kansen. Door gepingel van Niek komt de bal bij de enidvoor die naar links was geko men, een scherpe voorzet en wonder bo ven wonder mist A. hier een opgelegde kans. De T-aanvallen gaan te veel door het imdden en vooral de linkervleugel wordt vergeten. Het dekken der A- voorhoede is niet best en Herman moet zich toch meer met deze taak bezig hou den. Na goed samenspel tussen Herman, Harry naar Gomert, deze naar Bert, die mooi gelijk maakt: 1-1 maar, binnen en kele minuten is het 1-2 met een verras send schot. Een goed ingekopte corner wordt door de keeper over de lat ge werkt, nog een aanval volgt, Kees zwenkt naar binnen, lost een schot in de benedenhoek, maar de keeper redt. Spoedig maakt Harry in de 2e helft uit een corner met een kopbal gelijk. Overigens een copie van de eerste helft, alleen was het jammer, dat het elftal door elkaar gehaald werd, waardoor het onderling verband minder werd. In deze 2e helft kwam Henk meer in goede vorm en ook Bertus heeft hier veel beter werk gedaan door enkele malen prachtig te onderscheppen en goede schoten te stop pen. De A-aanvallen, wel goed van op zet, brachten geen doelpunten meer door het slecht en te hoog schieten. Met de stand 2-2 kwam het einde. Het is wel gebleken, dat training on misbaar is om tot goede resultaten te komen, maar dat met alleen. Het geza menlijk willen om een wedstrijd tot een goed einde te brengen, het elkaar willen verstaan en een prima onderlinge ver standhouding, dat was ons wapen ook in de vorige competities, dat moet het ook nu weer worden. Tot Woensdagavond, lui! Het was een bittere teleurstelling voor onze helpen, toen Vrijdagavond het bericht door kwam dat de wedstijden te gen HRC-welpen niet door konden gaan. Laten we hopen, dat dit slechts uitstel is, jongens. A.s. Zondag komt HZC uit Harlingen op bezoek. Woensdagavond allemaal ter training. Texel 2, jullie beginnen Zondag over een week, ook voor jullie wordt het tijd. S.V. De Cocksdorp Zondag speelde het le aan Oosterend om de SVO-beker in de finale tegen Tex. Boys 1. De Boys zegeviereden met 5-1, waardoor de beker voor een jaar in hun bezit kwam. Van deze plaats hartelijk gefeliciteerd, Boys. Het was weer als van ouds, een prettige sportieve wedstrijd, waarop vele clubs in plaatselijke ont moetingen jaloers kunnen zijn. Voor de rust wist S. nog behoorlijk te genstand te bieden; vooral de backs Ni co en Huibert wisten steeds goed in te grijpen en maakten menige Boys-aanval onschadelijk. Met de rust was de stand 2-1 voorde Boys. Ale, de maker van het doelpunt, had het geluk niet mee met sohieten, anders had de stand weieens gelijk kunnen zijn. Na de thee werd Nico vervangen en mede door het niet meespelen van Peter, was de achterhoede danig verzwakt. Steeds wisten de Boys gaten in de ver dediging te trekken, hetgeen nog 3 doel punten opleverde. Zo kwam het einde met 5-1 voor de Boys. Deze wedstijrd heeft laten zien, dat zonder training niemand een behoorlijke wedstrijd kan spelen. Onze tegenstan ders van deze middag waren in alle op zichten de baas, hun positiespel, li chaamsconditie en uithoudingsvermogen waren meer dan een klasse beter. Dit moet ingehaald worden heren, willen wij in de competitie die 7 September al begint, een behoorlijk figuur slaan. Dus Vrijdagavond 8 uur alle spelers van het le en 2e present. Zondag gaat het le weer naar Ooster- end, nu tegen Oosterend 1. Dit is de laat ste oefenwedstrijd voor de competitie. Aanvang 2 uur. S.V. Oostcrend. Texelse Boys-SVC: 51. Deze bekerwedstrijd is dus een over winning geworden voor de Boys; zij wis ten hierdoor de beker in de ^vacht te slepen. Vanaf de aftrap waren de Boys de meerdere, sneller en technisch meer begaafd. Het eerst werd door de Boys gescoord doordat de achterhoede van S. even weifelde, schoot Nico onhoudbaar in. S. kan niet verhinderen, dat de Boys er 2-0 van maken. Door een uitval weet ook Ale het net te vinden: 2-1. Na de rust wordt de stand opgevoerd tot 51 voor de Boys. Een pluim voor SVC voor haar dapper volhouden. A.s. Zondag speelt een proef elf tal van SVO thuis tegen SVC om een medaille. Er wordt ook van iedere speler verwacht zich tot het uiterste in te spannen, met tevens een kans om zich in het le elftal te spelen. Maak het de elftalcommissie niet gemakkelijk, doe je best! 7^-77//77T7 Copt'lgM P L 8. Box 6 Copcnhog» „Ik zou best een ijsje lusten", zegt Bim. „Ik ook wel" zegt Bam, „maar we hebben geen geld". Maar Bim heeft een idee. Hij zegt tegen de krokodil die het ijs verkoopt: „Ik wed met je om twee ijsjes, dat ik in minder dan een halve minuut om je ijscowinkel tje heen loop!" „Goed, pro beer het maar", zegt de krokodil. Bim verdwijnt om de hoek en Bam ver schijnt op hetzelfde ogen blik om de andere hoek. De krokodil is erg verbaasd, maar moet toegeven, dat hij de twee ijsjes-wedden schap heeft verloren Maar hij merkt al gauw dat hij is beetgenomen, als hij de twee vriendjes sa men ziet weglopen. FEUILLETON door T. LODEW1JK 36.) Ik zit nog omhoog met de sopraan zei hij nadenkend ik heb er ver schillende op 't oog gehad, maar naast Weener wou ik zo mogelijk óók graag een debutante. Ik kan daar wel een ster voor charteren, vooropgesteld natuurlijk dat ze het wil doen, maar ik vind dat un fair tegenover Weener. Misschien wil z'n beroemdheid ook niet zingen met een nieuweling, bang voor haar reputatie als het mis loopt. Nee, 't allerliefste had ik een jonge sopraan, die net als Weener, nog vooruitkomen moet. Ik had gedacht aan Lydia van der Meer Ajakkes.met die vreselijke tre mulant. Ja, helemaal wèg ben ik ook niet van haar. En of ze met Weeners stem accordeert, weet ik ook niet. Heb jij een idee? Ik heb wel een idee. Maar ik durf het niet uiten. Durven? Waar ben je bang voor? Voor mij? Ja, voor jou. Haar bravour had haar plots verlaten. Ze zat weggedoken in haar stoel als een klein meisje en keek hem met grote, bijna angstige ogen aan. Op dat moment vond hij haar zo lief, dat hij maar met moeite in zijn stoel kon blijven zitten. Maar zijn gevoelens straalden uit zijn ogen toen hij vroeg: Bang voor mij,Ada? Ik ben het die bang isbang dat ik tevéél van je hou. Ze zag hem aan. Haar ogen waren geen ogenblik van zijn gezicht af Hij stond op, kwam naar haar toe, greep haar handen, die ze willig liet in de zijne. Toe Ada fluisterde hij toe, zeg het. Je kunt mij immersr alles zeg gen? Ik doe immers alles voor je? Dit niet zei ze gesmoord. Dit durf ik niet van je vragen. Vraag het, siste hij, ik wil horen wat het is, dat jij niet van mij vragen kunt. Ik wou je vragen het kwam er bijna fluisterend uit of je mij wilde laten zingen. Hij keek haar aan; z'n gezicht verstar de. De musicus in hem won het plots van de geliefde. Dit was.ja, dit was een waagstuk. Dit was veel, héél veel gevraagd. Als het misging, zou hij dan terwille van Ada de catastrophe aan vaarden? Ik zou het niet vragen als ik niet dacht dat ik het kon zei ze zacht je hebt me zelf horen zingen, Frits. Ja, hij had haar horen zingen. Meer malen. Ze had een heel goede stem, in een bepaald genre was ze zelfs ver bo ven de middelmaat. Ze zou, had hij meermalen gedacht, op de Bühne haar brood kunnen verdienen. Opera, mis schien nog meer de operetteen het chanson. Maar Bach Ze peilde zijn gedachten. Ik weet het wel ging ze voort Bachdat lijkt zo helemaal niets voor mij. Ik heb me er nooit op toegelegd. Maar ik heb het altijd gewild en nooit gedurfd: werkelijk eens iets gróóts zin gen. Ik voel dat ik het nu zou kunnen, met jou, Frits. Wij samen, Frits. Hij borg zijn hoofd tussen haar han den in haar schoot. Koortsachtig vlogen zijn gedachten om dit nieuwe plan. Het was een waagstuk, het was voor Ada iets geheel nieuws. Ze had het nog nooit gedaan. Maar haar stem was goed. Ze zou alleen hard, héél hard moeten stu deren. Ze zou zich veel moeten ontzeg gen. Ze zou zich hierop helemaal moeten instellen, want dit mócht geen fiasco worden. Dat zou niet alleen zijn carrière kapot maken, maar ook dittussen hem en haar. Dat alles zei hij haar, met horten en stoten, en waagde het bijna niet haar aan te zien. Ze keek neer op zijn gebo gen hoofd met een mengeling van teder heid en triomf. Thans wist ze, was hij volkomen van haar, zette hij zijn carri ère op het spel om haar. En in de dank baarheid om die zegepraal, besloot ze er voor te zorgen, dat hij het offer niet zou behoeven te brengen. Ze zou ervoor zor gen dat het een succes werd, een succes voor hèm, een succes voor haar. Nog lang praatten ze over hun grote plannen. Frits, nu hij zich eenmaal met het idee verzoend had, gedreven door die toverwoorden „wij samen" zich ver liezend in een rozig toekomsetbeeld, Ada triomfantelijk en stralend, mooier dan hij haar ooit had gezien. Het was bijna één uur, toen Sietske, die roerloos in het duister lag te staren, hem de sleutel in het slot hoorde steken. Ze sloot vermoeid haar ogen. Gelukkig, hij was thuis. Ik ga vanavond lekker uit zei Siets onder het eten. Ga jij maar uit, ik zal wel werken, plaagde Frits terug. Wat ga je doen? Met een vreemde man uit naar een concert. En die vreemde man is Brederode. Ja, die bekommert zich tenminste nog een beetje om me. Het klonk schertsend, maar er zat toch een scherpe ondertoon in haar stem. Hij heeft niet zoveel om handen als ik op het ogenblik verdedigde Frits zich. Stil maar manneke, ik weet 't wel. Frts keek naar het eten op zijn bord. Ze wist het welze wist niets. Hij ging met werken vanavond, hij zou Ada ontmoeten in American en dan zouden ze samen nog even naar haar flat gaan. Hij bedacht tegenwoordig niet eens uit vluchten meer, zei eenvoudig dat hij vanavond weg was, en Siets vroeg niet verder. Zou ze hem zo vertrouwen? Of zou hij haar een beetje onverschillig worden. Die laatste gedachte kon hij toch maar moeilijk verdragen. Askenase speelt vanavond ver telde Siets Brederode heeft twee bes te plaatsen. Hè, ik heb er zo'n zin in wanneer gaan wij weer eens samen? Als m'n concert achter de rug is en dan gaan we naar iets geweldigs, misschien naar de opera in Brussel of zoiets. Dat moet er dan maar van komen. Ik zal me er nog maar niet te veel op verheugen antwoordde Sietske voorlopig ben ik al blij om vanavond. En blij was ze, toen Brederode haar kwam halen. Hij, de oude musicus, was trots op deze rijzige, knappe vrouw, die de aandacht trok zelfs ondanks haar wat stijve, niet zo heel smaakvolle kleding. Maar Sietske's vreugde verdween toen ze in de Concertzaal moest vernemen, dat de beroemde pianist door een plot selinge ongesteldheid verhinderd was te spelen. In plaats van een Chopin-avond zou het een piano-avond worden met werken van moderne meesters, voorge dragen door een andere klavier-ster. Maar Sietske hield niet van moderne muziek. Ze luisterde geduldig, maar het deed haar niets En toen de pauze aan brak zei ze: Vindt u het erg om weg te gaan? Ik vind het wel interessant aar zelde Brederode maar meer ook niet. En trouwens, ik ben met jou uit; jouw wens is mij een bevel. Wou je al naar huis? Nouzullen we dan ergens ge zellig een kopje koffie drinken? American? stelde hij voor. Goed. Ze pakten een trammetje en weldra bestegen ze de hardstenen treden naar de hall van het Leidseplein-restaurant. Ze zagen direct bij het binnenkomen een hoekje dat juist door een echtpaar ver laten werd, en liepen er vlug naar toe, om zich dit gezellige plaatsje niet te la ten ontgaan. (Wordt vervolgd).

Texelsche Courant | 1952 | | pagina 4