9 rocn /wa in het harL, Van Woestijn tot Oase? D.D.D. De studiegelegenheid voor Texelse jonge mensen BeMorder viyj eetlust en spijsvertering door de <3"°" ..dagelijkse bootreis heeft nadelige invloed Zaterdag 6 September: De dag van Kinder- en Volksfeesten mmm verkwikkende WRIGW ZATERDAG 30 AUGUSTUS 19S2 TEXELSE 65e JAARGANG. No. 6661 COURAN Uitgave N.V. v.h. Langeveld De Rooij Boekhandel Drukkerij Bibliotheek Den Burg - Texel - Postbus 11 - Tel. 11 Verschijnt Woensdags en Zaterdags. Bank: R'damse Baük, Coöp. Boerenl. Bank. Postgiro 652.-Abonn. pr. f 1,80 p. kwart, -f 15 ct. incasso. Adv. 3 c. p. mm. Regelmatig kan men horen verkondi gen dat de huidige maatschappij aan el kaar hangt van diploma's en getuig schriften en dat het nauwelijks doenlijk is een behoorlijke positie te verwerven wanneer men niet een hele rits „papier tjes" kan laten zien. Een tikje ovedreven is dat natuurlijk wel, maar zonder twijfel schuilt er een grote kern van waarheid in. Vast staat het ook, dat goede ontwikkeling en vak bekwaamheid voor een volk van levens belang zijn, stellig voor het Nederlandse volk. Voor Texel geldt dit evenzeer. Voor hogere administratieve functies worden vrijwel zonder uitzondering mensen met tenminste middelbare opleiding ge vraagd, en in welke branche men zich ook zelfstandig of als beheerder zou wil len vestigen,, een vakdiploma heeft men er bij nodig. Het behoeft verder geen betoog, daV ouders de ontwikkeling van hun kinde ren zeer na aan het hart ligt. Daar komt bij dat zij hun kinderen liefst meer wil len zien bereiken dan waar zij het zelf toe vermochten te brengen. En dus is studie noodzakelijk. De Lagere School De lagere school brengt op Texel van zelfsprekend geen moeilijkheden. Over het algemeen staan de leerlingen, die door de Texelse lagere scholen worden „afgeleverd" niet ten achter bij de leer lingen van welke lagere school van de Overkant ook. Wèl komt hier even een ander probleem om de hoek kijken: dat van de vele mutaties bij de Texelse leerkrachten. De oorzaak van die vele wijzigingen is gemakkelijk aan te wij zen. Vooral de jongere onderwijzeressen en onderwijzers, zij dus die zich verder willen ontwikkelen, vinden daartoe op Texel geen gelegenheid. Hoewel Texel een prettig oord is om te wonen, is ons eiland bij solliciterende onderwijzers niet populair. Wij plegen in onze krant het aantal sollicitanten naar een onder wijzersplaats te vermelden. U heeft dus zelf wel gelezen hoe gering dat aantal steeds is. Mede wordt dat veroorzaakt door het nog niet geheel weggewerkte tekort aan leerkrachten. En veelal onge huwde onderwijzeressen zien op tegen te kostbaar familiebezoek. Texel is duur! Daar voegt zich bij het enigs zins zonderlinge feit, dat de ge meente Texel is ingedeeld in de tweede klasse, terwijl het leven op Texel be slist duurder is dan bv. in Amsterdam. De klassificatie (en dat geldt ook voor andere beroepen) is echter gebaseerd op de huurprijzen, en inderdaad zijn die op Texel lager dan in grotere plaatsen. Maar ga nu eens de groentenprijzen ver gelijken! Dit alles heeft tot gevolg, dat er veel onderwijzend personeel komt en gaat. Natuurlijk heeft dat op het onder wijs geen goede invloed. Al zijn de leer krachten stuk voor stuk zeer bekwaam, kinderen moeten nu eenmaal eerst aan een nieuwe juffrouw of meester wen nen. Maar kinderen passen zich gemak kelijk aan, en zij komen daar dan ook vlug genoeg overheen. Intelligentiepeil is voldoende Ook in het intelligentiepeil van de Texelse jeugd, alweer vergeleken met de Overkant, liggen geen noemenswaardige verschillen. Mogelijkheden voor verdere studie liggen er dus voldoende. Op Texel zelf is men echter, wat die mogelijkheden betreft, vlug uitgekeken. Eigenlijk is er niet meer dan de school voor U.L.O. ^Nijverheids-, landbouw- en huishoud- onderwijs willen wij hier buiten beschou wing laten). Dit jaar is alweer bewezen, dat het peil van onze ULO-leerlingen hoog ligt. Slechts 1 van de 29 leerlingen zakte voor het eindexamen van de afge lopen cursus. Het is interessant dit resul taat met de landelijke resultaten te ver gelijken. Uiteraard vergelijken wij de neutrale ULO-scholen met elkaar, om dat de Texelse ULO-school immers neu traal is. In 1951 slaagde over het gehele land 70 pet. van het totale aantal candi- daten (MULO A en B). Het percentage van de Texelse MULO was 90! Een ver gelijking van de resultaten van dit jaar zou voor Texel nóg gunstiger uitvallen. Niet alleen het goede onderwijs Dit prachtige succes heeft onzes inziens tweeërlei oorzaak. In de eerste plaats is het natuurlijk te danken aan het goede onderwijs, maar voor een deel ligt het toch ook aan het feit, dat een bepaald aantal kinderen, dat de ULO-school gaat bezoeken, onder normale omstandighe den beslist wel tot het volgen van mid delbaar onderwijs in staat zou zijn, in dien niet de ouders de dagelijkse boot reis naar Den Helder een te groot be zwaar zouden vinden. De cijfers wijzen ook in die richting Het totale aantal ULO-leerlingen in Ne derland bedraagt circa 130,000, op een bevolking van 10 millioen. Dat betekent dus 130 leerlingen op een inwonertal van 10,000. Wij tellen thans ongeveer die 10,000 inwoners, maar het aantal leerlin gen dat de ULO bezoektr bedraagt 160. Te zeggen dat dus die 30 „overschieten de" leerlingen bij het middelbaar onder wijs thuis zouden horen, zou natuurlijk onzin zijn. Het landelijke cijfer is een gemiddelde, zodat er plaatselijke ver schuilen optreden. Wij zien in het cijfer van 160 leerlingen niettemin een aan wijzing. Die eeuwige bootreis! In de kop van ons artikel beweren wij dat de dagelijkse bootreis een nadelige invloed heeft. Men behoeft maar bij de ouders van kinderen, die wèl de dage lijkse trip naar Den Helder ondernemen, te informeren hoe zij over deze kwestie denken. Natuurlijk zijn wij er van op de hoogte dat er ook op Texel wel enige mensen zullen wonen die het nu eenmaal bij hun stand vinden passen dat hun kinderen de middelbare school bezoeken, zonder dat die kinderen daar eigenlijk toe in staat zijn. Voor dergelijke kinderen is het een dubbele lijdensweg, en het is ook bijna zeker dat zij de eindstreep niet halen. Maar hun aantal is toch heel ge ring, ook al omdat de vermoeiende reis een extra bezwaar oplevert. En ook doe len wij niet op de brillante leerlingen, die onder bijna alle omstandigheden ge makkelijk studeren. Ook HBS-en en Gymnasia worden voor het grootste deel bezocht door gemiddelde leerlingen, die hard voor hun overgangs- en eindexa men moeten blokken. En als je dan op Texel woont, en geestelijk maar gewoon bent, dan ben je er niet zo best aan toe Dan dus toch maar naar de MULO? Na tuurlijk, het diploma biedt mogelijkhe den. Er bestaat zelfs een heel boekje van 70 pagina's, waarin een lijst staat afge drukt van voorrechten die bezitters van het MULO-diploma hebben bij diverse grote ondernemingen. Maar de mogelijk heden blijven beperkt. En een middel baar diploma is nu eenmaal vereist bij verdere studie aan universiteit of Hoge school. Onoplosbaar probleem? Het is een probleem, dat maar niet zo een, twee drie kan worden opgelost. Het wordt mogelijk nooit opgelost. En daar door zullen er Texelaars blijven, die om wille van de mogelijkheden voor hun kinderen het eiland de rug toekeren. Lang met ieder is er toe bereid, zelfs al heeft z'n kind een „goeie kop", dat kind maar heen en weer te laten reizen. Er zijn wel jonge jongens, die tijdens die bootreisjes geworden zijn tot volleerde kaartspelers. Middelbare scholieren mo gen dan geen papkindjes meer zijn, ze zijn door hun leeftijd toch zeer ontvan kelijk voor allerlei zaken, waar ze zich de eerste jaren helemaal niet mee moes ten bemoeien. De Onderwijs-Nota Laten we hopen dat de thans demissio naire minister Rutten succes heeft met zijn veelbesproken nieuwe onderwijsno ta. Zoals bekend stelt hij daarin een al gehele reorganisatie van het Onderwijs in Nederland voor. Er zal een nieuw schooltype ontstaan, nl. de Algemene Middelbare School (A.M.S.) met 4-jarige cursus. In onderwijskringen bestaat over die nota allerminst eenstemmigheid, hoewel men het er over eens is dat veranderin gen dringend noodzakelijk zijn. Minister Rutten zou voor enkele daarvoor ge schikte ULO-scholen de mogelijkheid willen openen om over te schakelen naar de genoemde A.M.S. De leerkrachten zouden dan dus op de duur moeten be schikken over middelare bevoegdheid. Op Texel een Middelbare School? Zou de Texelse ULO daarvoor in aan merking komen? Het is natuurlijk alle maal nog onzeker. De minister heeft slechts een (overigens zeer gedetailleer de) schets gegeven. De Kamer heeft er nog geen woord over kunnen zeggen en op het ogenblik hebben wij niet eens een Kabinet. Maar er is een lichtpunt. Er is een kans dat Texel te zijner tijd over een Middelbare School gaat beschikken en zodoende vrij zal zijn van allerlei extra zorgen rondom die toch al niet zo ge makkelijke spruiten. MARKT Burgemeester en Wethouders van Texel brengen ter kennis van belanghebben den, dat in verband met de te houden fokveedag op 8 September a.s. GEEN VEEMARKT zal worden gehouden. Texel, 25 Augustus 1952. Burgemeester en Wethouders van Texel, C. DE KONING, Burgemeester. P. BEEMSTERBOER, Secretaris BURGERLIJKE STAND VAN TEXEL van 21 tot en met 28 Aug. 1952. Geboren: Agatha Neletta dv Nicolaas D. Koers en C. Stark. Ondertrouwd: August Hendrik Hillen en Marijtje Cornelia Lamfers. Getrouwd, Overleden: Gene. Gevonden voorwerpen. 1 sleutel, 1 rozenkrans, 1 portemon- naie, 1 zilverbon, 1 sierspeld je, 1 wind jack, 1 zwembroek, 1 portemonnaie, 1 fiets. BOL' W VERGUNNINGEN H. Jochems, Duindigt 9 te Den Haag, bouw van landbouwschuur met veestal ling, luchtgekoelde boterbewaarplaats en een woonhuis. VERGUNNINGEN Een vergunning tot het venten met fruit werd verleend aan Jan van Etten, Spanbroek -en aan de Gebr. Vertelman te Zwaagdijk. N. Kikkert, Vredestein, verkreeg twee verloven B voor snelbuffet en snelpavil- joen. Het verlof A van de heer C. Hooijberg te De Cocksdorp ging over naar de heer R. Hooijberg. GESLAAGD Onze plaatsgenoot, de heer S. J. van Swinderen, slaagde Woensdag jl. te Am sterdam voor het diploma Vakbe kwaamheid Detailhandel Verwarmings artikelen en Kookapparaten en het di ploma Detailhandel Kachelsmidbedrijf. Hoewel het een 2-jarige oursus was, wist geslaagde de diploma's in één jaar te behalen. EMIGRATIEÏIOEKJE (Inlichtingen Arbeidsbureau). In Nieuw-Zeeland is plaatsingsmoge lijkheid voor een echtpaar zonder kinde ren. De man moet dienst doen als vee- verzorger-tuinman, terwijl de vrouw huishoudelijke werkzaamheden zal moe ten verrichten. Huisvesting: 1 slaapka mer, 2 andere kamers, welke zijn ge meubileerd. De werkgever heeft reeds een Nederlands echtpaar in dienst. Solli citaties binnen drie weken. VISAFSLAG OUDESCHILD. Aangevoerd van 18 t.m. 23 Aug. 1952: 1158 kg schol; 459 kg tong; 5 kg tar bot; 141 kg schar; 55 kg bot; 290 kg gar nalen. 217 kg kruikels; 2780 kg kokha nen. Enkele weken geleden heeft de heer Th. Reuvers in dit blad bovenstaande uit drukking gebruikt. Hij deed dit in ver band met zijn opmerkingen over de be strijding van de droogtegevoeligheid van een groot gedeelte van de grond in de Eierlandse polder. Zoals bekend voerde de heer Reuvers het pleit voor het los maken van de grond tot op een diepte van 1,50 meter. Voordat de heer Reuvers deze gedach te naai' voren bracht, werden in de pol der Eierland deze zomer verschillende grondboringen verricht en deze waren weer het gevolg van een onderzoek van de Cultuurtechnische Dienst. Bij dit on derzoek was nl. aan het licht gekomen, dat op diverse plaatsen in de polder Eier land in de ondergrond kleilagen voor kwamen. De diepte, waarop deze kleilaag begint varieert van 70-150 cm. Ook de kwaliteit van de kleilaag is niet overal dezelfde. Soms kan maar nauwelijks van een kleilaag worden gesproken en is de naam lichte zavelgrond meer op zijn plaats. Maar practisch altijd is deze laag zwaarder dan de grond in de bouwvoor, die op deze percelen vrijwel steeds uit lichte zandgrond met stuifgevaar be staat. FILMNIEUWS „PIRATENBLOED Wie avonturenbloed in de aderen heeft moet deze film beslist gaan zien. Over vallen en plunderingen op volle zee zijn met van de lucht. Deborah McCoy, het lieftallige zangeresje mt Boston, speelt 'n hoofdrol in deze in technicolor uitge voerde film. De grote piraat Baptiste is eigenlijk een zeekapitein die voor de rechten van de gewone zeelieden op komt. Er zit vaart genoeg in het verhaal. „TERWILLE VAN MIJN KIND" Een wat serieuzer genre, hoewel aller lei spannende gebeurtenissen er een rol in spelen. Er zijn een stuk of wat lieve jonge dames met babies, verliefde aan staande echtgenoten en ook de politie komt er nog aan te pas. Er wordt een moord gepleegd die eigenlijk geen moord is. De beroemde Barbara Stanwyck speelt de hoofdrol. Ncerlands nieuws. O.a.: Tentoonstelling van ontwerpen voor een Nationaal Koopvaardij Monu ment in Rotterdam. Uitreiking van Zuid- koreaanse onderscheidingen aan Neder landse vrijwilligers. De bloeiende Victo ria Regia in de Hortus Botanicus. De Olympische Revanche-wedstrijden te Amsterdam. Buitenlands nieuws. O.a.: Ondergronds onderzoek in de Py reneeën. Op verkenning in de Poolzee. Atletiekwedstrijden met Shirley Strick land en Remigino. Zwemwedstrijd Frankrijk-Japan. Volkskunst uit vele lan den in Wales. De feestdag op 6 September wordt ge opend met muziek van de toren om plm. 8 uur. Daarna ongeveer half 9 verzame ling van versierde fietsen, autopeds enz. op de Groeneplaats, alwaar de beoorde ling plaats vindt en vandaar optocht door Den Burg. Route: Parkstraat, Weverstr., Hogerstr., Gravenstr., Warmoesstraat, Parkstraat, Groeneplaats, Binnenburg, Hogerstr., Gastihuisstr. naar feestterrein. Daar zullen voor alle kinderen van de lagere scholen kinderspelen worden ge houden, t.w.: vlaggetjessteken, blokjes- rapen voor le en 2e kl., autopedrace en bal op bord, 3e en 4e kl., hardlopen met hindernissen en bloklopen. 5e en 6e kl., DE LANDBOUWSCHOOL BEGINT Op Maandag 1 September begint de landbouwschool weer, voorlopig in de oude school. De eerste klas begint met 21, de tweede met 16, de derde met 8 en de vierde met 21 leerlingen, dus totaal gaan 66 jongens de school bezoeken. Het hoogste aantal leerlingen dat ooit de te gelijk bezocht heeft, is 68 geweest. De voorbereidende klas kan nog geen door gang vinden. In alle klassen kunnen nog nieuwe leerlingen geplaatst worden. In lichtingen hieromtrent zijn te verkrijgen bij het hoofd der school, de heer C. P. Laan, Kogerstraat 21, Den Burg, tel. 126. mïTIZ N,et krabben. De helder vloeibare li r I Si D.D.D. kalmeert de jeuk In enkele VjAjUJlA seconden, doodt de ziektekiemen, geneest tot diep ln de huidporiën. GENEESMIDDEL TEGEN HUIDAANDOENINGEN ZON, MAAN EN 1IOOG WATER De zon komt 30 Aug. op om 5,49; onder om 7,31. Maan: 4 Sept. V.M.; 11 Sept. L.K. Hoog water ter rede van Texel: 30 Aug. 3,08 en 4,07. 31 Aug. 4.38 en 5,41. 1 Sept. 6,20 en 6,56. 2 Sept. 7,43 en 7,54. 3 Sept. 8,36 en 8.44. 4 Sept. 9,24 en 9,30. 5 Sept. 10,10 en 10,12. Aan het strand is het ongeveer een uur eerder hoog water. balwerpen en bal ver schoppen, 7e klas. Onderwijl wordt er een vliegerwedstrijd gehouden met prijzen voor mooiste, grootste en hoogststaande vliegers. Tevens is er flessenpost. Iedere leer ling van de l.o. kan daar aan meedoen, doch moet zelf zorgen voor een fles, die goed afgesloten kan worden, alsmede 'n ansichtkaart van Texel waarop het adres van de deelnemer (in blokletters) en de datum van 6 Sept. 1952. De flessen zul- zullen op het terrein worden verzameld en op Maandag 8 Sept. met de TX 49, schipper C. Vlaming, ergens op de Noordzee overboord worden geworpen. Voor de verstafkomende kaart wordt een prijs beschikbaar gesteld. Omstreeks St. Nicolaas kan de uitslag worden bekend gemaakt. 's Middags om 2 uur is er voor de gro teren op het feestterrein gelegenheid wedstrijden te houden, nl. behendig- heidsrit op fietsen voor meisjes en hard lopen met hindernissen voor jongens tot 16 jaar. Ook is er ringsteken op motor fietsen en tractors. Tevens zal er hard draverij worden gehouden met paard on der de man; prijzen f30, f 20 en f 10 in contanten. 's Avonds op de Groeneplaats strijd om de Man en de Vrouw en kinderwa genrace. Daarna bal in De Oranjeboom en Casino. De toegang tot het feestterrein is gra tis. Het bestuur wenst uitdrukkelijk te verklaren dat zij zich niet aansprakelijk stelt voor eventuele ongevallen enz. Het onderzoek van een aantal grond monsters uit deze kleilaag bracht aan het licht, dat deze grond ook verder uit stekende kwaliteiten had. Ze is zeer rijk aan kalk en het humusgehalte is in de meeste gevallen beter dan dat van de bouwvoor. Zoals bekend kan zijn is men op verschil lende plaatsen van ons land al meerdere jaren bezig om kleilagen aan de opper vlakte te brengen, met name in de nieu we Zuiderzeepolders. Dit gebeurt zowel door diepploegen als door spitten. Tot nu toe ging men in de Wieringermeer met diepploegen niet verder dan tot een diepte van 1,10 meter. Indien de klei op groter diepte zat werd er gespit. In de N.O. Polder is men met diepploegen reeds tot 1,50 meter gegaan. Óp deze wijze heeft men op veel plaatsen van een slechte, verdrogende zandgrond een goe de zavel- of kleigrond gemaakt. Met deze ervaringen in gedachte wer den deze zomer de reeds vermelde grond boringen in de polder Eierland verricht. En het resultaat is zodanig, dat wij hier in aanleiding hebben gevonden pogingen in het werk te stellen om reeds dit jaar een proef met dit bovenbrengen van de kleilaag te nemen. Op het moment zijn de vooruitzichten voor het aanleggen van een proefveld met behoorlijke afme tingen gunstig. Indien het voorlopig plan doorgang vindt, zullen we het volgende jaar in polder Eierland de resultaten kunnen zien van een bewerking, waarbij de grond tot een diepte van 1,50 meter losgemaakt is en waarbij de kleilaag bo ven is gebracht. Op dit laatste willen wij vooral de nadruk leggen. We hebben hier niet alleen te maken met het los maken van de grond, maar ook met h^t verwisselen van grondlagen. En dit laat ste achten wij belangrijk. Door het aan de oppervlakte brengen van kleilagen zal 't vermogen van de grond om water vast te houden, belangrijk groter worden. Het zal iedereen duidelijk zijn, dat een bewerking als hiervoor werd omschre ven zeer kostbaar is. Zonder een belang rijke bijdrage van Rijksinstanties zou er van uitvoering dan ook nooit iets kun nen komen. In het vooruitzicht van drei gende werkloosheid is men echter op het moment wel geneigd geld te besteden aan objecten die in de toekomst een ver groting van de welvaart kunnen beteke nen. En wij hopen hartelijk, dat dit in polder Eierland het geval zal blijken te zijn. C. v. Gr. Beproefde hulp bij verkoudheid voor Va der, Moeder en kind. S. V. Texel. A.s. Zondag komt HZC uit Harlingen met twee elftallen op bezoek. HZC 1 speelt in de 3e klas en HZC 2 komt in de komende competitie in de reserve le kl. KNVB uit en speelt dan tegen GVAV 2, Heerenveen 2 enz. Deze tegenstander zal dan ook voor ons 2e elftal wel te sterk zijn! Welpen let op het kastje. Het is nog niet zeker of de trip naar Den Helder deze of volgende week doorgaat. Texelse Boysnieuws. Zaterdagmiddag arriveert met de boot van 16,30 uur uit Den Helder DWOW uit de Wieringermeer, om hier een week eind te verblijven. Tijdens dit weekeind worden er diverse wedstrijden gespeeld. Zaterdagavond het 2e elftal tegen DW OW 2 en het 2e elftal van GDS tegen de afdeling handbal van DWOW. Zondag de adsp. en het le elftal en het le elftal van GDS tegen de eerste elftallen. Al met al kan dit een mooi en spannend weekeinde worden. NAPHTALINEBEHANDELING GLADIOLEN De Plantenziektenkundige Dienst deelt mede, dat op de verplichte naphtaline- behandeling van Gladiolus-knollen door dë ambtenaren van genoemde Dienst géén controle zal worden uitgeoefend. Deze behandeling ter bestrijding van thrips geschiedt dus dit seizoen geheel op verantwoording van exporteur of kweker. Nadrukkelijk zij er echter op gewezen, dat bij het aantreffen van levende thrips tijdens de inspectie van de Plantenziek tenkundige Dienst opnieuw een 12-daag- se naphtalinebehandeling zal worden voorgeschreven voor alle aanwezige gla diolen, in dat geval onder regelmatig toezicht van een ambtenaar van deze dienst. deechtekauW"

Texelsche Courant | 1952 | | pagina 1