Snijbranders wisten ivel raad met krukas van de Benbrack „Texel, stamland van het toonaangevende schapenras" De Schapenfokdag Kinderwagenraces voor dames en heren hoogtepunt van feesten te Den Burg Texel zonder vroedschap Onder de pomp Alkmaar. De Texelsdhe Schapenfokdag mag naast de provinciale schapenfokdag te Alkmaar tot de belangrijkste gebeur tenissen in Nederland op het gebied van de schapenfokkerij worden gerekend, al dus „Het Parool". Texel is het stamland van het toon aangevende schapenras. De rest van Ne derland kan het nog altijd met buiten Texel stellen. Verschillende fokkers ko pen af en toe fokmateriaal in Texel aan om de kwaliteit van de wol op peil te houden. Ook in ander opzicht neemt de scha penhouderij op Texel een bijzondere plaats in: het eiland is vrij van ziekten, die elders nogal eens voorkomen. Dit heeft tot gevolg, dat de invoer van vee op het eiland niet gemakkelijk is. De dieren moeten in ieder geval in quaran taine. En dat is ook de reden waarom het Texelse vee in de regel niet uitkomt op tentoonstellingen buiten het eiland. (Vervolg van pagina 1) Schapen met 1 ooi- en 1 ramlam (31), geboren na 29 Maart 1952: 27 1 R. Eelman Azn., Oosterend; 2a M. C. Bakker, Den Hoorn; 2b G. C. Kikkert, De Westen; 3a C. J. Commandeur, Den Burg; 3b Jb. Eelman Gzn. en Zn., Oosterend; 3c R. Eelman Azn., Oosterend. Eervolle vermelding: Gebrs. Hin, Den Burg; M. C. Veeger, De Westen. Schapen met 2 ramlammeren 18 (19) geboren voor 2 April 1952: la M. C. Bakker, Den Hoorn; lb M. J. Kikkert, Den Hoorn; 2a R. Eelman Azn., Oosterend; 2b M. C. Bakker, Den Hoorn; 3 K. Mant je, Oudeschild. Eervolle vermelding: Jb. Roeper Johzn,. Den Burg; C. G. Vlaming, Oosterend; K. Zuidewind, Oudeschild. Schapen met 2 ramlammeren 15 (17) geboren na 2 April 1952: 1 Stamboek-wisselbeker, plus premie van f 50: P. C. Hin, Spang, 4914; 2 P. C. Hin, Spang: 3 C. J. Commandeur, Den Burg; 3 Joh. J. Roeper Johzn., Oosterend. Eervolle vermelding: C. J. Commandeur, Den Burg; R. Eelman Azn., Oosterend; Jb. J. Hin, Ongeren; C. Veeger, De Westen. Schapen met 2 ooilammeren 10 (15): 1 Jb. Eelman Gzn. en Zn., Oosterend, 2a N. Kikkert, De Koog; 2b M. C. Bakker, Den Hoorn; 3 K. Mantje, Oudeschild. Viertal ooilammeren van één vader- dier 9 (11): la P. Verberne, Spang; lb P. C. Hin, Spang; 2 M. C. Bakker, Den Hoorn; 3 Jb. Lap Kzn. en Zn., Den Hoorn. Viertallen 1-jarige schapen van één vaderdier 9 (16): la plus kampioensgroep, plus medaille, P. C. Hin, Spang; 1 plus reserve kampioensgroep, Jb. Eelman Gzn. en Zn., Oosterend; 2a G. J. Veeger, Westermient; 2b P. C. Hin, Spang; 3a Jb. Eelman Gzn. en Zn., Oosterend; 3b Joh. J. Roeper Johzn., Oosterend. Eervolle vermelding: G. C. Kikker, De Westen. Viertallen oudere schapen 4 (7): 1 P. C. Hin, Spang; 2 Joh. J. Roeper Johzn., De Waal; 3 M. C. Bakker, Den Hoorn. Eervolle vermelding: Jb. Lap Kzn. en Zn., Den Hoorn. De Jury. We hebben enige juryleden gesproken. De heer Hogetoorn zei: De algemene in druk was „uitstekend". De voorkeuring, die als een selectie was bedoeld, heeft goed gewerkt. Het zou goed zijn om de selectie volgend jaar nog iets scherper te nemen. Ten aanzien van de deelname aan de diverse rubrieken merkte spreker op: De boeren moeten niet alleen inzen den in rubrieken, waar zij direct financi eel belang bij hebben (verkoop) maar ook in rubrieken als 4-tallen oudere ooien. De heer Hogetoorn had helpen keuren in de rubriek moeder met 2 ramlamme ren. De eerste afdeling daarvan was best met veel prima nummers; de 2e afde ling was zeer goed met schitterend kop- nummer. De rubriek oudere ooien was matig, de rubriek jonge ooien was daar entegen weer prima. De rammenrubrie- ken waren over het algemeen zeer, zeer goed. In kwaliteit hebben wij vergeleken bij vorig jaar gewonnen. De fokkers gaan voruit. Dat bleek ook al bij de selectie. Door de goede uitkom sten van het schapenbedrijf wordt er weer meer zorg aan de dieren besteed. Ir De Vries zei: De algemene indruk was goed. In de rubriek 1 ^-jarige ram men telde ik niet minder dan 9 goede exemplaren. In de rubriek 2V2-jarige rammen zat de kampioen en in de rubriek oudere rammen was het kop- nummer een beste ram. In beide rubrie ken constateerden wij een aantal exem plaren met afwijkingen zoals bemerkin gen tot de stand van de achterbenen, de fijnheid van de huid (wol) en de bespie- ring van de aohterhand liet ook nogal eens wat te wensen over. De kopvorm is ook niet altijd even mooi, het aantal dergenen met werkelijk beste koppen was spoedig geteld. En wat andere ru brieken betreft, wel, bij de 4-tallen ooien zagen we beste schapen; ook in die van de 001 plus ram- of ooilammeren zaten behoorlijke koppels. De heer C. Roeper, Inspecteur van het Schapenstamboek zei: „Mijn indruk was: buitengewoon best!" De rubriek 4-tallen 1-jarige schapen was buitengewoon best. De handel Er kan van een levendige handel wor den gesproken. Er waren kooplustigen uit Friesland, Groningen, Drente, Brabant, Zuidholland en een Belg deed ook ver scheidene aankopen. Het kwam echter nogal eens voor, dat de veehouders aan vankelijk te hoog grepen. Er ging een 1-jarige ram voor f 700 naar Groningen, het duurste ramlam bracht f 500 op. BOUWVERGUNNINGEN Gebr. van Houte, Oost, verbouw koe stal; G. van Santen, Waalenburg, ver bouw bijkeuken; C. H. F. Duin, Schilder end; bouw van dubbel schuurtje; J. Ver- seput, Gerritsland, bouw veestalling met bergplaats. AAN DE VERBODEN VRUCHT „Het fruit van dominee is weer best!" zo fluisterden een paar Cocksdorper kna pen elkaar toe, „wie gaat er mee in de peren?" Ze drongen de miniatuur fruit- kwekerij binnen en gapten alles wat los en vast hing. „Dat ze zo zwak waren om mijn vruch ten op te peuzelen, kan ik ze vergeven, maar dat ze het portaal van de pastorie met klokhuizen verontreinigden, vind ik meer dan unfair!" aldus de gedupeerde predikant. VARKENSPEST Burgemeester en Wethouders van Texel maken bekend, dat met ingang van he den de invoer van varkens, in verband met elders heersende varkenspest, is verboden. Texel, 8 September 1952. Burgemeeser en Wethouders van Texel, C. DE KONING, Burgemeester. P. BEEMSTERBOER, Secretaris. BR ANDBLU SDEMONSTRATIE Op Maandag 29 September zullen de Boyce-fabrieken te Amsterdam in sa menwerking met de Texelse Brandweer een brandblusdemonstratie geven. Uit voeriger nieuws volgt. BRIDGE VOOR HET CONSULTATIE BUREAU De Texelse Bridgeclub „Groot Slem" hoopt Dinsdagavond 16 September a.s. een avond te organiseren ten bate van de inrichting van ons Consultatiebureau. AJle bridgers van Texel wekken wij gaarne op tot deelname en wij hopen, dat vele niet-bridgers hun medewerking aan deze avond willen verlenen door het be schikbaar stellen van een prijsje. ONVOORZICHTIG ACHTERUIT GEREDEN De verdelingskas van de Texelse Elec- triciteits Maatschappij, staande op het plemtje bij De Zwaan, is dezer dagen door een achteruitrijdende auto of wagen ernstig beschadigd. Er moesten enige nieuwe panelen worden geplaatst. Door dat de apparatuur zelf intact was geble ven werd de beschadiging pas laat ont dekt. Wie de schade heeft aangericht is niet bekend. „VOLGENDE KEER zullen wijzelf kin derwagens moeten maken, met ander half duums hout!" zo sprak de heer W. van Heerwaarden Zaterdagavond op de Groeneplaats, na afloop van de Kinder wagenraces voor dames en voor heren, want dit moest worden herhaald! De animo voor dit spel was enorm en het talrijke publiek, om het vierkant van touwwerk geschaard, had de grootste pret als de twee kinderwagens elkaar in een gevaarlijke bocht, vlak achter de rij zige boom trachten te passeren, want dat lukte meestal pas, nadat er een stevi ge botsing had plaats gevonden. Nog nooit hebben wij zoveel botsingen geno teerd als dien avond! Daar kan iedere kinderwagen niet tegen en om de haver klap moesten Kil jan Sr. en zijn vrienden handelend optreden om de vehikels weer op vier wielen te krijgen. Zo'n kinder wagenrace is een klucht waar een ieder van' kan genieten. Er zat spanning in. En daarna volgde de strijd om de man en de vrouw. Ook daarvoor bestond grote liefhebberij. Met deze feesten en daarna een geani meerd bal in De Oranjeboom en Casino werd de feestdag te Den Burg besloten. De vereniging voor Texelse Volksfees ten en Folklore had het programma keu rig voor elkaar, jammer, dat het weer 's morgens niet meewerkte: Toen op de omloop van de toren aan de Binnenburg leden van ons Fanfarecorps een aantal Vaderlandse liederen ten gehore brach ten, was het nog droog, maar toen de kin deroptocht met versierde fietsen, wagen tjes enz. zich opstelde, was het weer he lemaal van streek. Toch besloot de feest commissie de optocht te laten doorgaan, want wat hadden de meesten er een enorm werk van gemaakt. Vele uren van harde en tevens plezierige arbeid waren gegeven om zo goed mogelijk voor de dag te komen. Een der deelnemers het hoofd van het gezin wel te verstaan zat al voor dag en dauw in het bosje van de Zeshonderd om daar van die prachti ge trossen lijsterbessen op de kop te tik ken. Maar daar stonden er niet genoeg en toen probeerde hij zijn geluk in de Dennen! U ziet, als zo'n versier- en wed strijdwoede je te pakken heeft, kent je activiteit geen grenzen meer! Niet minder dan 66 voorstellingen telde de lange stoet, die door ons Texels Fan farecorps geopend werd. „Kiek dót ers een prachtig ding wezen, en moet je deer 's sien!" zo hoorden wij de omstanders telkens weer bewonderend opmerken. Op 't feestterrein naast huize Irene werd de uitslag bekend gemaakt. (Deze en de an dere uitslagen vindt u hieronder). De kinderspelen vielen gedeeltelijk in het water, maar toen 's middags de zon heer en meester werd kon het volledige programma worden afgewerkt. En ter wijl de tractoren onder de ring door schoten, waren op een ander deel van het feestterrein kleuters aan het hollen met een bal op een plankje, werden er span nende hinderniswedstrijden gehouden enz. Voor Den Burg was de ringstekerij met tractoren niets nieuws. Het ging vlot en de jonge landbouwers toonden veel vaar digheid in het manoeuvreren. Daarna kwamen de motorrijders aan de beurt en vervolgens de ruiters, die in spannende draf uitkwamen in de nummers Paard onder de man. Het viel de insider op, dat de paarden sterk gewend waren aan het werken als tweespan, want hele stuk ken liepen ze gemoedelijk naast elkaar te draven. De controle had wel iets scher per gekund, daar sommige wel eens even tot de galop overgingen, waardoor de partij dus opnieuw had moeten wor den verreden. Flinke belangstelling be stond ook voor de vliegerwedstrijd. We zagen verscheidene keurige exemplaren. Er was zelfs een molen met draaiende wieken bij! Kapper Prins had zo'n kan jer van een vlieger gemaakt, dat hij ge noodzaakt was deze zélf te temmen, toen die na enig passen en meten in het staartwerk, snel en kloek het luchtruim koos. De festiviteiten op het feestterrein aan de Hollewalsweg werden opgeluisterd door vrolijke klanken uit het vereni gingsorgel. Bij de feesten op de Groene plaats werd muzikale medewerking ver leend door Texels Fanfarecorps. 150 Flessen in zee Voor de wedstrijd Flessenpost bestond ook flinke belangstelling. 150 Jongens en meisjes kwamen met een fles opdagen en in die fles zat een ansicht van ons eiland alsmede een in het Engels gesteld ver zoek de kaart terug te willen zenden en daarbij te vermelden, waar de fles was gevonden. Voor de verst komende fles is een prijs uitgeloofd. Omstreeks de ver jaardag van Sinterklaas hoopt men de uitslag bekend te maken. De flessen zijn Dinsdagochtend met de kotter TX 49 van schipper C. Vlaming Oosterend, ergens op de Noordzee, hon derden kilometers van Texel, over boord geworpen. Uitslagen kinderspelen: Bal op plankje, meisjes le en 2e klas: 1. Betsy Bakker; 2. M. Beers; 3. R. Kerk hof. Blokjesrapen, jongens l-2e kl.: 1. Fude Pulkinghuizen; 2. Frits Buisman; 3. Jan Witte. Vlaggetje steken, meisjes 3e en 4e kl.: 1. Maartje v. Groningen; 2. Tini Zuide wind; 3. Betty Groot. Idem jongens 3e en 4e kl.: 1. J. Kiljan; 2. J. Moerbeek; 3. J. v. Groningen. Bloklopen, meisjes 5e-6e klas: 1. Gré Keijser; 2. F. Pulkinghuizen; 3. G. Stem- foort. Hardl. m. hindernissen, jongens 5-6 kl.: 1. J. Commandeur; 2. Tonnie Kerkhof; 3. D. Pereboom. Balwerpen, meisjes 7e kl.: 1. Lia de Jong; 2. R. v. Groningen; 3. Nel Vin ken. Bal vertrappen, jongens 7e kl.: 1. A. Commandeur; 2. Kees v. Leersum; 3. F. de Jong. Vliegerwedstrijd: mooiste: Klooster man; grootste: H. C. Prins; hóógste: Har ry Keijser. Versierde fietsen: nr. 47, 94 punten: 1. J. Bruggemann; 2. no. 44, 92 pt., R. Moerbeek; 3. no. 39, 91 p T. Toolens; 4. nr. 62, 87 p., D. Drijver; 5. no. 28 84 p. T. Oele; 6. no. 32 82 p. W. Huizinga; 7. no. 63 80 p. J. Dijksen; 8. no. 34 79 p. 9. no. 42 77 p. B. de Jong; 10. no. 61 73 p. A. Roeper. Uitslagen Volksspelen: Behendigheidsrit op fietsen, dames, 13- 16 jaar: 14 deeln.: 1. Lia de Jong; 2. An nie Witte Fd.; 3. M. Witte Fd. Fietsrennen, jongens 13-16 jr., 17 deel nemers: 1. J. Zuidewind; 2. J. Eelman; 3. A. v.d. Vis Aznr: Ringsteken op motorfiets, 9 deeln.: 1. R. de Vries; 2. K. Zegel; 3. J. Koopman. Ringsteken op tractoren, 11 deeln.: 1. Nico de Wit; 2. Karei Graaf; 3. C. Kuip. Harddraverij paard onder de man, 9 deeln.: 1. berijder Nic. de Wit, eigenaar K. Keijser; 2. berijder H. Spigt, eigenaar C. Commandeur; 3. berijder De Mees ter, eig. De Meester. Strijd om de man, 128 deeln.: 1. Elly Verstegen; 2. Wil Vendel; 3. Paula Terpstra. Strijd om de vrouw, 139 deel.: 1. H. Slegtenhorst; 2. D. Wuis; 3. D. Witte Dzn Kinderwagenrace dames, 31 deeln.: 1. Nel Agter; 2. D. Veeger; 3. R. van der Berg. Kinderwagenrace heren, 44 deeln.: 1. D. Witte Dzn.; 2. Theo Rijk; 3. F. Smit. NED. HERV. KERK DEN HOORN Zaterdag 13 September wordt in „Ons Huis" te Den Hoorn een jonge kerkavond gehouden. Hierop zal aanwezig zijn Ds W. A. Plug, die een nabeschouwing zal geven op het „Woord". Ook ouderen har telijk welkom. De krukas van het wrak van de Benbrack is in vijven gebrand Een Amsterdamse firma is thans bezig om nog zoveel mogelijk te bergen van de restanten van het wrak van de Ben brack, het 90 meter lange Engelse schip, dat op 23 Januari 1890 voor de Slufter strandde. Door zandverplaatsingen is dit wrak thans behoorlijk bloot gekomen. Ons blad heeft er enkele maanden gele den verschillende foto's van gepubli ceerd. Op één daarvan zag men de enor me krukas. Deze krukas heeft men met snijbranders klein weten te krijgen en in vijf stukken zal men hem nu bergen. De snijbranders zullen ook wel raad we ten met de vele meters lange schroefas, die eveneens van waardevol materiaal is vervaardigd. De 100 kg. springstof van een in de buurt van het wrak aange spoelde mijn heeft de Marine bij wijze van experiment in het wrak laten explo deren, maar door de aanwezigheid van het stugge zand tussen de schotten viel de uitwerking zo te zien, niet erg mee. Een der werklieden en misschien wel aandeelhouder in deze naar onze mening riskante onderneming was 't Is toch wat te zeggen: we zitten zon der Vroedschap! De leden van de Ge meenteraad hebben de kuierlatten geno men en met de Dokter Wagemaker zijn ze 'm gesmeerd. Hoe moet dat nou? Zo maar zijn de heren (mèt hun echtgeno ten) op stap gegaan, twee dagen lang! De wekelijkse bijeenkomst van B en W moest daardoor komen te vervallen. We voelen ons een beetje angstig, zónder onze Wijze Voormannen. Al die uren alléén op dit geïsoleerde eiland. Je weet ten slotte niet wat er allemaal kan ge beuren in de tijd dat ze wg zijn! En mag dan dat zegt de wet een lid achterblijven om op de gemeentekas te passen en spoedgevallen te behandelen, maar dót zint ons ook niet erg, want die man kan straks wel alle macht aan zich willen trekken, net als daar in Egypte en tenslotte weet je ook niet wat onze Opperwachtmeester in zijn schild voert! Die kan ook wel van een Nagoeibisme bevangen worden en ons allemaal tot zijn lijfeigenen gaan degraderen. Al onze onbeheerd staande fietsen in beslag ne men, al onze illegaal gestookte vuilte- vuurtjes ogenblikkelijk door de comman dant van de (vrijwillige) brandweer la ten doven, alle klemmen en batterijen opeisen, alle wegen afgesloten voor alle verkeer en voetgangers verklaren en meer van die dictatoriale buitennissighe- den plegen. Wij willen democratisch ge regeerd blijven. Eén enkele vroede vader aan het machtige eilandelij ke roer, dat is te kras! Wat het reisprogramma betreft, ver nemen wij, dat de plannen zijn om via de Afsluitdijk door te stoten tot in Over ijssel, waar het hypermoderne kampeer terrein van Ommen zal worden beke ken. En ergens anders in ons land zal een nieuw Raadhuis worden bezichtigd. In de werkkamer van burgemeesterDe Koning hangt een schets van een nieuw Raad huis, een gebouw, zoals onze oud-direc teur van Gemeentewerken, de heer J. Tiessen, zich had gedroomd en stellig gedroomd moet hebben. Het komt, zo is de bedoeling, op dezelfde plaats als het huidige raadhuis. Er is geen geld om een nieuw raadhuis te bouwen, maar wellicht kan onze Vroedschap onderweg naar Den Helder zich onledig houden met het vissen van weerboompjes, van de zgn. zeebloempjes, die tegenwoordig een aardige duit opbrengen. Als eerste steen, want het zou toch wel aardig zijn, als wij-van-Texel later konden getuigen, dat ook dit Raadhuis uit eigen zak was be taald! Morgenavond keert de Vroedschap- min-één weer naar haar Gouden Boltje terug, tot de kruin vol met nieuwe, fris se ideeën. Wij branden al van verlangen om alles te mogen noteren, straks in de Rondvraag van de eerstvolgende zitting We zijn benieuwd hoe ze in Ommen dat illegaal logeren van kampeerders hebben opgelost; hoe ze daar de putjes weten te laten stromen, hoe ze daar met het lan taarnprobleem zitten. En hoe het met de womngproblemen van Ommen staat. Misschien zijn daar geen problemen, mis schien wordt daar alles met vordering gedreigd en misschien hebben ze daar niet eens een reddingboothuisje! gehuld in een duikerspak en dat stond toch wel „grootscheeps". In het zwintje, dat zich in het wrak had gevormd, zoch ten zij naar kostbaar materiaal.... „De zee moest niet meer over die zandbank komen!" zo sprak een der mannen, „dan was-ie gauw gepiept!" We hebben het hele experiment maar niet afgewacht en zijn langs hun werk- keet, die een honderd meter landinwaarts stond, in de richting van de Stuif dijk getrokken MARY POS KOMT SPREKEN De bekende journaliste Mary Pos zal Donderdag 18 September in de Land- bouwhuishoudschool een causerie hou den voor de afdeling Texel van de Bond van Plattelandsvrouwen. Onderwerp: „De Vrouw in Amerika". LOTERIJ EIGEN GEBOUW De trekking van de loterij, ten bate van het Eigen Gebouw te Oudeschild, heeft plaats gehad. (Zie adv.) COMEDIE IN DRIE BEDRIJVEN De Rederijkerskamer U.D.I., Den Burg, heeft een nieuw stuk in studie genomen: Censuurgeheimen, een comedie in 3 be drijven door A. den Hertog. Door de Haagse Comedie werd het opgevoerd on der de titel „Opened by censor". Het ligt in de bedoeling dit stuk op Zaterdag 15 November voor de donateurs op te voe ren. 't Kabinet ziet er aardig uut hè? Ja, en eindelijk hebben ze onze mi nister officieel erkend! DE TOEKOMST VAN DE MODERNE STAL? Wij vinden dat de Texelse boer tame lijk moderne opvattingen en methoden heeft en een voorbeeld is voor z'n colle ga's in andere landen. Misschien is dit terecht, maar de Scandinavische landen hebben, mede door de gunstiger positie tijdens de orlogsjaren, een belangrijke voorsprong op ons verkregen. Wanneer men bv. een kijkje neemt in een Zweedse veestal, zoals onlangs in dA buurt van Malmö in bedrijf is gesteld, komt men tot de conclusie, dat men hier in de loop der jaren het ideaal dat iede re veehouder op het gebied van ar beidsbesparing, mestverwerking en melk productie koestert, heeft bevorderd. Het Hollandse spreekwoord: „De cost gaet voor de baet uit" heeft de eigenaar van dit bedrijf in practijk gebracht. De gehele stalvloer, niet alleen onder het vee maar ook de looppaden en mestgoten zijn belegd met een aaneengesloten laag rubber; ook de wanden zijn hiermee tot manshoogte bekleed. Dit maakt het mo gelijk de zindelijkheid tot het uiterste op te voeren en te handhaven; in geval van besmettelijke ziekten is desinfectie zeer gemakkelijk. Natuurlijk is deze rubbertoepassing in zijn allermodernste vorm kostbaar en momenteel nog slechts op zeer kapitaal krachtige bedrijven mogelijk. De practisdhe resultaten, die in deze nieuwe stalaanleg worden bereikt, zijn echter zo opvallend, dat ook de veehou der, voor wie dit voorlopig nog een toe- komstideaal moet blijven, er met enthou siasme kennis van zal nemen. Naast deze modernisering in aanleg heeft men ook de nieuwste snufjes op het gebied van melkhygiëne en mestver werking in practijk gebracht. Deze kenmerkende verbeteringen in de stal van de toekomst hopen wij later uitvoeriger te bespreken.

Texelsche Courant | 1952 | | pagina 2