Meisjesvereniging PH. VLESSING Nutsspaarbank en Service De raad vergaderde f Landbouwwagens korte Herenjekkers N.V. Goederenhandel BETER EN GOEDKOPER Wij bouwen Hevea Rubberlaarsjes vanaf f 3,95 Schoenhandel Hoogerheide Onze PH. VLESSING lste kwaliteit koetouwen C. J. Visman, Net kosthuis gevraagd Eén gedachte Laatste kennisgeving De Brandstoffen- handel Net meisje Voor Uw klompen „HALLO, MET HET RAADHUIS?" Sinds gisteren is het Raadhuis over 2 lijnen bereikbaar: via het oude bekende nummer 21 en via het nieuwe nummer 300. Deze tweede lijn is geen luxe, waar het Raadhuis over 14 huistoestellen beschikt. F 736.— VOOR DRAAGT ELKANDERS LASTEN De collecte ten bate van „Draagt El kanders Lasten", Fonds tot bestrijding der tuberculose en ter bevordering der Volksgezondheid, Instelling van het Christelijk Nationaal Vakverbond, heeft op Texel opgebracht bruto f 736,03, netto f735,18. Den Burg f 152,65; Oosterend f 186,68; Oudeschild en Den Hoorn f 167,63; Eier- land en De Cocksdorp f 190,37; De Koog f 27,74; De Waal f 10,96. KOE IN DE SLAAPKAMER U kent dat hedje nog wel „Holderde bolder, wij hebben een koe op zolder!" Maar dat was een hamster koe, zoals algemeen bekend zal zijn! De koe, die Donderdagmiddag de woning van de heer Meijer, te De Waal, betrad, was volstrekt geen hamster koe, want zij was eigendom van de heer H. J. Keijser, Waalder straat. Den Burg en voor zover ons bekend, bestaan de kudden van deze fokker alleen uit geregistreerd (stamboek-)vee! Met die koe nu, zat het zo: De heer Keijser zou zeven stuks hoornvee van Den Hoorn naar Molen buurt drijven, maar toen de karavaan het dorp De Waal binnenkwam, brak een der koeien uit het convooi en stap te gemoedereerd de woning van de fa milie Meijer binnen. Door de keuken be gaf ze zich naar de kamer en vandaar drong ze door tot in de slaapkamer. Terwijl ze juist aanstalte maakte om onder de wol te kruipen, greep een knecht, de heer S. Ellen, in: door het opzij zetten van tafels en stoelen (wat niet het verschijnen van de bekende oorlam met zich bracht!) was er ruim baan gemaakt voor de koe, die, een en al zelfbeheersing ten toon spreidend, zich met kalme tred straatwaarts liet voeren. „Er werden geen brokken ge maakt, en dat mag wel een wonder heten!" zo voegde onze correspondent nog aan dit bericht toe. Inderdaad, een koe in de slaapka mer vinden wij een angstig iets, even benauwd als een clandestien rund op zolder TE IJSELSTEIN BENOEMD Naar we vernemen is de heer L. Blok-* huis, wachtmeester der Rijkspolitie te De Koog, met ingang van 16 September, overgeplaatst naar IJselstein. (Dus niet naar Bergen aan Zee, zoals eerder ver meld). Te De Koog zal geen opvolger worden benoemd, zodat de sterke arm -daar alleen vertegenwoordigd zal blijven door wachtmeester v.d. Berg. Wel, naar onze mening, zal geen der dorpsgenoten protest aantekenen tegen het halveren van het Koger politiecorps ZITTING CONSULTATIEBUREAU. Het consultatiebureau voor zuigelingen houdt Woensdag a.s. zitting. Van 2-2.30 zij die per taxi of bus komen; 2,30-3,30 uur moeders met kinderwagens van bui ten Den Burg; 3,30-4,30 uur moeders uit Den Burg. Texelse Boysnieuws. Morgen Schoorl 1-Tex. Boys 1. Schoorl is een nieuwe club in onze afdeling. Boys, start met hetzelfde animo als de vorige week, maar tracht dit tot het ein de vol te houden. Vertrek om 11.15 uur van de Groeneplaats. Boys 2 speelt om 14.30 thuis tegen de Koog 2. Weer een overwinning jongens? De adsp. gaan vanmiddag naar De Koog adsp. Vertrek om 3.15 uur vanaf De Zwaan per fiets. Elftallen in kastje. S. V. Texel. Doordat Zondag de interland wedstrijd Denemarken-Nederland wordt gespeeld, is er voor de KNVB geen competitiepro gramma. Voor de afd. NH wordt ge speeld Res 1 C: Alkmaria 4-Westfrisia 4, BKC 2-Helder 3, Grasshoppers 2-Hollan- dia 3, Succes 2-Schagen 2, Texel 2-VVW 2. 4 P.: Texel 3-Watervogels 4. Adsp. N: Petten A-Texel A. Adsp. P: Texel B-SVC A (Zaterdag middag, heden dus) om 4 uur. Voor Texel 2 lijkt ons de kans aanwe zig om haar le punt(en) in de wacht te slepen WW heeft haar 2 wedstrijden verloren en wel van Westfrisia 4 met 0-3 en van Helder 3 met 2-4. Texel 3 zal ook van Watervogels 4 moeten kunnen winnen. Texel A gaat op bezoek bij Petten. Texel B begint tegen SVC. Hij die zon der afbericht wegblijft wordt niet meer opgesteld. ZAKENNIEUWS LANDBOUWPARADE 1952 IN YVIERINGERMEER In deze tijd van steeds grotere mechani satie en rationalisatie laat ook de Texel se landbouwer natuurlijk niets voorbij gaan om zijn kennis op dit terrein te ver rijken. Een unieke gelegenheid daartoe wordt geboden op Maandag 22 Septem ber a.s. des middags half 2 op 't bedrijf van de heer H. Vaandrager, Koggenrand- weg D 87, Middenmeer (Wieringermeer). In de Wieringermeer zal door richtpij- len de weg naar het demonstratieterrein worden aangegeven. Daar zal de districts-dealer Blaauw- boer Kossen, N.V., Schagen, dealer voor Texel, S. Rentenaar, Oosterend (zie ook de adv.) in samenwerking met de N.V. Nederlandse Ford Automobiel Fa briek te Amsterdam laten zien: ploegde- monstraties met petroleum- en diesel- wieltractoren, volrups tractoren en alle voorkomende werkzaamheden met maai- apparaten, grondfrais, egalisator, post- hole digger (gatenboorder), pompinstalla- tie enz. Dit alles wordt getoond op de grondsoort die men straks moet bewer ken in zijn eigen omgeving. Ook zal het inwendig mechanisme van de nieuwe Diesel tractor, van de versnellingsbak en de achterbrug worden getoond. Met de stemmen van de heren Bruin, Keijser, Timmer, Beumkes, Van der Vis, De Grave, Dros, Hin, De Waard en Was senaar vóór en die van mevr. Vrijdag Keyser en de heer Daalder, tegen, werd gistermiddag door de Texelse gemeente raad besloten tot het aangaan van een geldlening, groot f 84,500 voor de uit breiding met drie lokalen van de o.l. school te Den Burg. Dit besluit werd genomen, nadat ook besloten was met algemene stemmen tot het aangaan van een geldlening van f 64,000 voor de bouw van een gym lokaal, dat in plan Zuid aan de o.l. school zal worden gebouwd en waarvan alle scholen van Den Burg gebruik zul len kunnen maken. De bouw van het gymlokaal is dringend nodig, waar, zo als de voorzitter mededeelde, het aantal vergroeiingen en misvormingen dat bij 't begin van het schooljaar beneden de middelmaat van ons land ligt met het 3- voudige daarvan eindigt. Dhr. Daalder achtte het zeer onbillijk, dat de o.l. school er 3 lokalen zou bijknjgen, welke zij thans nog niet behoeft, terwijl het verzoek van het bestuur van de School met de Bijbel om het gebouw met een lokaal te vergroten, werd afgewezen, terwijl deze school wel aan het beno digde aantal leerlingen toe is. (In de vo rige vergadering werd toestemming ge geven tot de inrichting van een leslokaal op de schoolzolder.) De voorzitter deelde mede, dat een der lokalen aan de Nutskleuterschool zal worden verhuurd. Het gebouw in de Waalderstraat is volkomen ongeschikt geworden, hetgeen onderstreept werd door een dringend rapport van de Schoolartsendienst. De heer Daalder zei- de open oog te hebben voor de noden en de behoeften van het kleuteronder wijs, maar vond het aan de orde zijnde voorstel in principe fout en hierin werd hij door mw. Vrijdag-Keijser gesteund. De heer Wassenaar merkte op, dat er gebouwd moet worden, het gymlokaal komt er. De huisvesting van het kleuter onderwijs is een aanfluiting voor Texel! Na de stemming zei de heer Daalder te verwachten, dat de School met de Bijbel nu spoedig zal komen met een aanvraag voor 'n 4e lokaal en zich bij afwijzing tot hogere instanties zal wenden. Ingékomen was een goedkeuring van Gedep. Staten inzake de verkoop van grond aan de heren P. de Graaf en F. L. van Ingen Schenau. Het bestuur van de School met de Bijbel berichtte, dat door een foutieve opstelling meer was aange vraagd dan de bedoeling was. Het ging om een lokaliteit op de schoolzolder; het verzoek tot bouw van een 4e lokaal moest dan ook als ingetrokken worden beschouwd, daar het bestuur niet zo ver had willen gaan. Benoemingen Gisteren kon de benoeming van een hoofd aan de o.l. school te De Koog nog niet plaats hebben, doordat de voorberei dingen daartoe nog niet geheel beëin digd waren. Voor deze benoeming zijn door drie van de acht sollicitanten reeds proeflessen gegeven. Deze benoeming zal in de volgende vergadering plaats vinden. Nadat de zitting van 2,45 tot 3,45 met (hermetisch) gesloten deuren was voort gezet, volgde de benoeming van mevr. A. Tiessen-Spaans, Den Burg, tot onder wijzeres aan de o.l. school te De Koog en wel met alg. stemmen. Mevr. Tiessen is tijdelijk onderwijzeres te De Koog en zij had verzocht om overplaatsing naar Den Hoorn. Dit zal t.z.t. welwillend in over weging worden genomen, indien daar gelegenheid toe is, aldus de voorzitter, met welk standpunt de gehele raad stil zwijgend accoord ging. Mej. A. v.d. Sterre, Oudeschild, werd met algemene stemmen benoemd tot on derwijzeres aan de o.l. school te Oos terend; mej. P. Druif met algemene stem men te Zuid-Eierland; mej. M. Ooster huis, De Cocksdorp met algemene stem men te De Cocksdorp; mevr. G. M. Last- huizen, Laren, met algemene stemmen te Den Hoorn. De heer A. Hemelrijk, Oudeschild, werd met alg. stemmen 'n vaste aanstel ling verleend als gemeente-arbeider. Hij blijft waarnemend hoofd van de visaf- slag en kan tevens worden belast met andere werkzaamheden. De heren Alb. Dros Bzn., „De Volharding", Jak. Bruin, Oudeschild, Joh. Daalder, nabij Oosterend, Jurr. Beumkes, Den Hoorn en J. Buisman, Den Burg, werden herbenoemd als leden van de Adviescommissie Woonruimtewet '47. De heer Van Ingen Schenau had na mens de Koninklijke Vereniging van Huiseigenaars-verhuurders verzocht om ook iemand uit die vereniging in de Ad viescommissie Woonruimtewet '47 te be noemen. Dit verzoek kwam te laat voor dit jaar, waar de (her-)benoemingen vóór 1 October dienden te zijn geschied. De heer Keijser betoogde, dat de commissie inderdaad geen huiseigenaar-verhuurder telt. Toegezegd werd dit punt volgend jaar aan de orde te stellen. De 7e en 8e suppletoire begroting voor de dienst 1952 werden zh.st. vastgesteld. Op de eerste komen voor een post van f 10,000 ten behoeve van de restauratie van de toren der N.H. kerk te De Cocks dorp (deze toren staat thans in de stei gers) Er wordt gerekend op een rijksbij drage van f 5000, zodat het gemeentelijk aandeel eveneens op f 5000 komt te staan terwijl voorts f 3750 ontvangen zal wor den uit het fonds herstel oorlogsschade. Totale kosten der toren-restauratie dus f 13750.—. De 8e suppletoire begroting meldt een bedrag van f 1500, uit te keren aan de heer S. Keijser, Schilderend, pachter van het toekomstig gemeentelijk sportveld aan de Haffelerweg te Den Burg. De heer Keijser heeft dit terrein voor onbepaal de tijd gepacht en bedingt een schadever goeding van f 1500. Voor de aankoop van de grond en de aanleg was reeds f 7500 uitgetrokken, zodat de totale kosten f 9000 zullen bedragen. Het ligt in de SERENADE GEBRACHT Fanfarecorps D.E.K. van Den Hoorn heeft gisteravond een serenade gebracht aan het echtpaar KI. Boon en E. Boon- Knaap, dat zijn gouden huwelijksfeest vierde. PLATTELANDSVROUWEN Voor een groot aantal damesleden van de Bond v. Plattelandsvrouwen en sprak de journaliste Mary Pos Donderdag avond in de Landbouwhuishoudschool over „De vrouw in Amerika en het leven in Californië". Deze talentvolle spreek ster wist haar gehoor zeer te boeien. Sterk bracht zij naar voren, dat het le ven in Amerika veel sneller is en dat het huiselijk leven daar veel in het ge drang komt. Wel leven de vrouwen veel gemakkelijker, d.w.z. ze verdiepen zich niet in problemen, waar bv. de Holland se vrouw wel eens in onder dreigt te gaan. Ze aanvaarden de dingen daar zo als ze komen en berusten veel gemakke lijker in alles. Het applaus aan het einde van haar lezing was wel een bewijs dat een en ander was ingeslagen. Op deze bijeenkomst werd besloten om a.s. Maandag in de Huishoudschool een vergadering te beleggen om te pro beren of er iets kan worden gedaan om geldelijke steun te verlenen aan het Witte Kruis voor de inrichting van het nieuwe consultatiebureau De volgende bijeenkomst zal eind October worden ge houden. Het plan is een Deense avond te organiseren. Verschillende nieuwe leden gaven zich op, wat een verheugend feit is. Immers, door eendracht wordt macht verkregen. Het was al over elven, toen de voorzitster de spreekster hartelijk dank bracht voor het gebodene en de vergadering sloot. PROTESTANTSE KERKDIENSTEN Zondag 21 September 1952 N. H GEMEENTE. Den Burg 10 uur Ds. van Reijendam, in Eben Haëzer, Doopdienst. De Waal 10 uur Ds Janse De Koog 19,30 uur Ds Janse Oudeschild 7,30 uur Ds Klijnsma Bediening H. Avondmaal Na de dienst aangifte van dopelingen Oosterend 10 uur Ds Klijnsma Den Hoorn 10 uur Ds van Boven, De Cocksdorp 10 uur Ds Plug GEREF. KERK Den Burg 10 en 3 uur Ds Goedendorp Oosterend 10 en 3 uur Ds De Wolf GEREF KERK (onderh art. 31, K.O Oosterend 10 en 3 uur Ds Bousma uit Kampen. Bediening H. Avondmaal. DOOPSGEZINDE GEMEENTE Den Burg 10 uur Ds Van Veen. Gezinsdienst Donderdagavond a.s. Zusterknng UITSLAG AANBESTEDING Door het Bouwbureau van de Land bouw in Noordholland werd gistermid dag namens de heer C. R. Keyser, De Waal 68, in Hotel De Lindeboom open baar aanbesteed de bouw van een vee stalling aan de Laagwaalderweg. De uit slag was: (alles in massa): P. J. Kooger, De Waal, f22.200; Fa Wed. I. Voigt f22.849; Bak ker en Koorn f 22.400; Fa v.h. J. Koorn Mzn. f22.914; Veul 't Zand f24.500; G. T. Witte, De Waal, f22.430; Gebr. Tim mer, Oosterend, f 21.990; B. Gieze, Eier- land (laagste) f 18.940. De begroting was f 19.500.- S.V. De Koog. Morgenmiddag om 4.30 uur thuis te gen Oosterend. Zie opstelling. We trai nen in het vervolg weer op Zaterdag middag 4 uur. Komen jullie allemaal? bedoeling om het veld op 1 December over te dragen aan de gemeente, waarna de aanleg tot sportveld met voortvarend heid ter hand zal worden genomen, op dat het a.s. zomer in gebruik kan worden gesteld, hetgeen een belangrijke ontlas ting van het sportterrein van de S.V. Texel zal betekenen. Ten behoeve van de stichting van een gymnastieklokaal te Den Burg werd be sloten tot het aangaan van een geldlening groot f 64,000 met de N.V. Bank voor Ned. Gemeenten, alsmede met dezelfde Bank een lening van f 84500 voor de uit breiding van de o.l. school te Den Burg (met drie lokalen) en tenslotte een lening met deze Bank van f 24,638 voor de bouw van 2 duplex-woningen aan de Schoonoordweg te Den Burg. De School met de Bijbel zal een bedrag van f 250 ontvangen voor de aankoop van schoolbehoeften. Voorlopige vaststelling had plaats van het bedrag der uitgaven voor het o.l. on derwijs over 1951. Voor het gewoon la ger onderwijs was in werkelijkheid uit gegeven f 26201,84, voor het voortgezet gewoon l.o. f 1169,52 en voor het Ulo f 6002,92. Voor deze onderwijsinstellin gen was dus resp. f 3639,67, f 162,45 en f 667,26 méér uitgegeven dan het bedrag, dat overeenkomstig het, krachtens art. 55 bis, per leerling bepaald bedrag. Het aantal leerlingen bedroeg vorig jaar over geheel Texel 776 bij het gewoon l.o., 158 bij het ulo en 34 bij het voortgezet ge woon l.o. Per leerling is voor 1951 resp. vastgesteld f 29,05, f 33,77 en f 29,05. Aan de heer D. de Jong, De Cocksdorp werd 312 m2 bouwterrein verkocht voor de som van f 1170 (f 3,75 per m2), gelegen aan de Brink te De Koog. Aan de Woningbouwvereniging Texel werd 506 m2 grond overgedragen, gele gen aan de Dorpsstraat te De Waal f 2,50 per m2 of totaal f 1265. Besloten werd de veremging hiertoe f 1265 voor schot te verlenen tegen een rente van hoogstens pet., met een aflossings termijn van 75 jaar en f 19,401,50 als voorschot voor de bouw van 2 woningen, eveneens tegen 4!/4 pet. rente, met een aflossingstermijn van 50 jaar. Besloten werd tot het sluiten van 2 consolidatie-lemngen van resp. f 50,000 en f 90,000, aan te gaan met een geld- geefster, die onbekend wenst te blijven tegen een rente van 3.5 pet. De rondvraag leverde geen bijzonder heden op. TEXELAABTJES. Bij vooruitbetaling tot 3 regels f 0,60; elke regel méér f 0,20. Onder adres te bevr. (niet eerder dan 11 u. in Boekh.) en onder nr. f 0,20 meer. Deurwaarder Prins houdt Maandags van 11- 2 zitting in Hotel Texel, (verkopingen, rechtza ken, incasso). Passagebureau Velthuys Den Helder, houdt Maandags van 11,30 tot 2 uur zitting in Hotel Texel. Emigratie, Passages naar Afrika, Aus tralië, Amerika, Canada, enz. Te k. gevr. klein model bietensnijder. A.N. Plaatsman Kogerweg 36, Telef. 139 Te k. z g.a.n. herenfiets en 1 i.g st.z. mandoline. Warmoes- str. 49, Den Burg Te k. aangeb. 2 meisjesfietsen. Schildereinde 3 Wie heeft Donderdag 11 Sept. in De Oranjeboom een verkeerde hoed opgezet. Te ruilen bij P. Jansen, Zuid Eierland Open bestelwagentje te koop, prima in orde. Daalder, Qroentehandel, Oosterend Te koop een Chevrolet-truck, 2,5 ton, pr. st. Joh. Zuidema, De Cocksdorp Net meisje b.z.a. voor enkele halve of hele dagen p. week. Adres te bevr. bur. v.d. blad Ter overname gevr. kinderbox met beun J. de Waal, Park straat, Den Burg en huize „De Reddingboot", De Koog Te k. z.g.a.n. vulkachel, billijke prijs. H. Oosterhof, Molenstraat 2 Te k. gevr. autoped op lucht. A. Betsema, De Waal 91, Tel. 2 Tek. gevr. kinderledikantje. A van Dienst, Wilhelminal. 51 Te k. een prima Etna fornuis bovenop koken, dagen nacht brandend en goede studie piano (billijk). Te bevr. bij P. Dros, Weststr. 21, O'end Te k. winterjas, m. 56 of 58, 1 p. schoenen peau de suède m. 38. Br. onder no. 273 aan bur. v.d. bid H. FLENS en G. v. LIERE geven u kennis van hun hun voorgenomen huwe lijk, waarvan de voltrek king zal plaats hebben op Woensdag 1 October a.s. des v.m. 11,30 te Den Burg-Texel. Eierland, Zevenhuizen, Texel, 17 Sept. 1952. Gelegenheid tot felicite ren: Eierland, Zaterdag 27 Sept. n.m. 8 u. Zeven huizen Zondag 28 Sept. Op 26 September 1952 hopen onze lieve Ouders, Schoon- en Grootouders Adrianus v. d. Vliet en Martha Peper hun 40-jarige echtvereni ging te herdenken. Dat zij nog lang voor ons gespaard mogen blijven is de wens van hun dankbare kinderen, behuwd- en kleinkinderen Gelegenheid tot feliciteren op Vrijdag 26 September van 4-6 uur Huize „Den- nenrust". Dennen Algemene kennisge ving voor Texel Heden overleed na een lang en smartelijk lijden, voorzien van de H.H. Sacramenten der Stervenden, onze in nig geliefde Moeder, Zuster, Tante en Grootmoeder Henrictte Cornelia Sauërborn in de ouderdom van 65 jaar. D. VAN SWEEDEN- Sauërborn Oudeschild 110, 18 September 1952. De uitvaartdienst zal plaats vinden Maan dagmorgen 9 uur te Oudeschild. Heden nam de Heere tot zich onze beste Tante en Schoonzuster PIETJE DRIJVER Wed. van Jacob Daal der in de ouderdom van ruim 80 jaar. Uit aller naam: JAC. DRIJVER Czn. Oosterend, Texel, 16 September 1952 De begrafenis heeft piaats gehad Vrijdag 19 September, des na middags 2 uur. MAANDAG A.S. om 8 uur begint de weer (vanaf 16 jaar. Gebouw Eben Haëzer. koop je niet alleen voor de regen even voornaam is, is dat hij flatteert en leuk staat. Zo'n flatteuze re genmantel van uitste-\ kende kwaliteit pop lin, nü, dank zij een zeldzaam voordelige in- koop voor en in de allerbeste kwaliteit, beter kunt U ze niet krijgen Tweekleurig, aan twee zijden te dragen Ook in Meisjes- en Kindermaten, beginprijs f 29.90 met kleine stijging p.m. DEN BURG - TEXEL TELEFOON 20 groot en klein, zowel voor paarden als tractorgebruik. Geen tussenpersoon, daardoor zo goedkoop mogelijk. Maandag op de markt te zien. G. de Wit, Smederij, Den Hoorn, Telefoon 1. in alle maten voorradig Ook Heren Rubberlaarzen, Rupax en Hevea thans f 13 95 en f 13 50 Telefoon 159 met bontkraag en wollen voering, slechts f49,75 N.V. GOEDERENHANDEL DEN I URG - TtXEL - TELEFOON 20 HET adres voor is De Cocksdorp, tel. 17. te Den Burg of Oudeschild Brieven onder no. 272 aan bureau van dit blad. Kogerstraat 34, Den Burg Zendt vroegtijdig Uw advertentie in. De Brandstoffenhandel te Texel verzoekt be leefd zijn geachte cliën tèle de lopende nota's van het stookseizoen 1951-1952 vóór 1 October a.s. te voldoen, daar bij in gebreke blijven hier van geen brandstoffen meer kunnen worden geleverd. Hoogachtend, gevraagd. Bakkerij Schulte, Weverstraat 90. Rubberklompen, Klompsokken, Knielaarzcn Lieslaarzen, enz. naar C. J. VISMAN, De Cocksdorp, tel. 17. Maandags aan dc markt.

Texelsche Courant | 1952 | | pagina 2