Bazar voor Excelsior werd een klinkend succes Buurtschap Spang zal worden aangesloten bij de T.E.M. Bruto opbrengst bijna f 3700. Deze week in Texels Bioscoop Theater „Ik zal nog wel een jaar of tien moeten wachten" DE RAAD van Commissarissen van de N.V. Texelse Electriciteitsmaatschappij (T.E.M.) heeft in zijn op 26 September jl. gehouden vergadering onder meer over wogen, aldus schryven B en W aan de Raad in hoeverre een nieuwe stap in de richting van een verdergaande electrificatie van het eiland kon worden gezet. Uit een door de directeur van de T.E.M. samengestelde globale begroting om trent de kosten van de nog te electrificeren gebieden, welke gebieden uiteraard alle ih meerdere of mindere mate als onrendabel moeten worden aangemerkt, blijkt, dat nog voor aansluiting in aanmerking komen: „EXCELSIOR" de christelijke muziekvereniging van Oostcrend, kan instru menten kopen!: de Donderdag, Vrijdag en Zaterdag gehouden Bazar heeft het respectabele bedrag opgeleverd van f 3689,76! Dat is dan de bruto-opbrengst. De eerste dag bracht f 1011,16 in het laadje, de tweede dag f 1000,16 en de laatste dag f 1678,54. Gebied max. aantal aansluitingen Het Noorden 17 Nieuweschtld 9 Westergeest 10 Spang 21 Gerritsland 21 idem 11 Kogerweg 4 P. H. Polder 42 (1 voedingspunt) idem 42 i(2 voedingspunten) De Raad van Commissarssen was van oordeel dat de verdere electrificatie in derdaad wederom kan worden aangevat enl dat het, in verband met een zo spoe dig mogelijke verwezenlijking van het einddoel van algehele electrificatie, ge wenst is een aanvang te maken met één van de grootste gebieden. Hij meende hiervoor, met het oog op de kosten, op het aantal aansluitbare percelen en in het bijzonder met het oog op het verhoudingsgewijs grote aantal belangrijke bedrijven, de buurtschap Spang te moeten uitkiezen. Evenwel was de Raad van Commissarissen tevens van mening dat de electrificatie van de PR. Polder sterk bevorderd behoorde te worden en zo mogelijk direct in aan sluiting op de werkzaamheden in Spang zou moeten plaats vinden. Met bovengenoemde opvattingen van de Raad van Commissarissen, zo vervol gen B en W, kunnen wij ons van harte verenigen. Wel is waar zal aansluiting van nieuwe gebieden de T.E.M. voors hands verlies opleveren, doch de om standigheid dat wij de TEM meer zien als verzorgingsbedrijf dan als zuiver commerciële maatschappij, gevoegd bij de aanwezigheid van een bescheiden fonds (momenteel f 9000) voor het opvan gen van de exploitatie-tekorten, maken het naar onze mening verantwoord nieu we werken in uitvoering te nemen. In ons voorstel van 28 Mei 1952, tot verhoging der tarieven spraken wij de verwachting uit dat de meerdere in komsten over een heel jaar, na aftrek van de te verwachten terugslag in de stroomafname, f 8000 zouden belopen. Bij invoering der verhoging per 1 Juli 1952 rekenden wij dus op f 4000 extra, d.w.z. boven de in 1951 gemaakte winst van f 12000. De resultaten over de eerste 3 kwartalen zijn hiermede in overeen stemming te achten. De becijferde tekorten van de genoem de gebieden tezamen bedragen, uitgaan de van de opzet om in de P.H. Polder 2 voedingspunten aan te brengen door de deskundigen wordt hieraan de voor keur, gegeven en rekening houdende met verwezenlijking van de duurste op lossing voor Gerritsland, f 21331,-; dit bij een totale investering van f 438300,- of wel rond f 440,000,-. Wij zijn van mening, dat de toekomsti ge ontwikkeling van de TEM het moge lijk zal maken het uit een algehele elec trificatie voortvloeiende tekort van f 21331,- uit de winst te bestrijden. Hiervan uitgaande zou dus een afwer king van het programma van uitbreidin gen kunnen plaats vinden. Niettemin menen! wij het standpunt van de Raad van Commissarissen om de geleidelijke uitbreiding te bewerkstelligen te moeten ondersteunen. Het aanvaarden van een tekort van f 13235,- als gevolg van de aansluiting van Spang (f 5087,-) en de P. H. Polder (f 8148,-) is dan ook stellig in alle opzichten verantwoord te noemen. Wij delen u mede, dat de N.V. Bank voor Ned. Gemeenten te 's-Gravenhage bereid is voor de electrificatie van Spang via de gemeente f 100,000 ter leen te ver strekken. De financiering levert derhal ve geen moeilijkheden meer op. Op grond van het vorenstaande hebben wij de eer u voor te stellen: a. in de Algemene Vergadering van Aandeelhouders van de N.V. Texelse Electriciteitsmaatschappij (T.E.M.) door de gemeente Texel te doen stemmen vóór een voorstel tot het bestellen van materialen en het uitvoeren van de werkzaamheden verband houdende met de electrificatie van de buurtschap Spang tot een bedrag van ongeveer f 95000, alsmede vóór een voorstel tot het verlenen van een machtiging aan de directeur van genoemde N.V. tot het ter financiering van dit object aangaan van een geldlening met de gemeente Texel van maximaal f 100,000, rentende 4l/< pet., looptijd 30 jaar, af te lossen in het elfde tot en met het dertigste lenings jaar met telkens f 5000 en voorts op ge lijke voorwaarden als waarop door de gemeente Texel voor hetzelfde object de benodigde gelden zullen worden ge leend; b. in beginsel te besluiten om in aan sluiting op het gereedkomen van de buurtschap Spang de electrificatie van de P.H. Polder te bevorderen. DE VAN DER WIJCK NAAR SPANJE? De passagiers-veerboot ,,W. F. v.d. Wijck", die jarenlang de dienst Enkhui zen-Stavoren heeft onderhouden en ver leden jaar voor de TESO heeft proef ge varen, ligt weer in het Nieuwediep. Gisteren zou, met aan boord enkele Spanjaarden, opnieuw een proefvaart worden gehouden en als alles goed gaat, vertrekt de Van der Wijck daarna voor goed naar het land van Sinterklaas. aanlegkosten jaarlijks tekort 68000,— f 3371,— - 32100,— - 1604,— - 27750,— - 1110, - 95900,— - 5087, - 50200,— - 1840,— of - 33500,— - 1504,— - 7850,— - 171, - 148700,— - 7533,— of - 155700,— -8148,— VERLAGING SCHOOLGELD ULO B en W stellen de raad (zie agenda punt nr. 16) voor om voor de ULO te be sluiten tot een verlaging van het school geldtarief met 20 pet. ingaande met het schooljaar 1950-1951. VERKOOP GROND TE DE WAAL B en W stellen de raad voor om aan de heer L. .Vermeulen, De Waal, 74 m2 grond te verkopen voor de prijs van f 185, welke grond gebezigd zal worden als rijslag en uitweg voor zijn boerderij. GROND WORDT TERUGGEKOCHT B en W stellen de raad voor om 447 m2 (resp. 81, 340, 9 en 17 m2) grond te rug te kopen voor de som van f 2011,50 ■(f 4,50 per m2) van de Gereformeerde Kerk te Den Burg, welke grond destijds door de" kerk van de gemeente was ge kocht tegen dezelfde prijs, doch bij wel ke overdracht toen o.a. „geen rekening was gehouden met de erfdienstbaarheid van overpad en voorts is terugkoop ge wenst in verband met „een bij opmetin gen (door een landmeter) geconstateerde onduidelijke eigendomssituatie". GELDLENING VAN F 107900.- B en W stellen de raad voor een geld lening van f 107,900 aan te gaan met de N.V. Bank voor Ned. Gemeenten voor consolidatie van vlottende schuld, i.e. ter financiering van de volgende tot de dienst 1952 behorende kapitaalsuitgaven, t.w.: aanschaffing motorbrandspuit Den Hoorn f 7200,-; aanschaffing uniforme vuilnisemmers f 20,600,-; aanschaffing reinigingsauto f 28,000.-; restauratie mo len Oudesahild f 2500,-; bouw varkens- schuur f 10,000.-; verbetering Hallerweg f 7000.-; meubilair diverse scholen f 8000.-; andere voorzieningen diverse openbare lagere scholen f 10,000.-; alsvo- ren diverse bijzondere scholen f 4800.-; aanleg sportveld f7500; aankoop brand slangen f 2300.-. SUBSIDIE DERTIG POLDERS Het bestuur van het Waterschap De 30 Gem. Polders op Texel heeft verzocht van de gemeente een bijdrage te mogen' ontvangen tot de halve kosten van de verbeteringswerkzaamheden aan de weg van Oosterend tot aan de Noorderdijk. „Evenals de weg van Den Burg naar De Waal en van De Waal naar Oosterend is ook de weg van Oosterend naar Oost te beschouwen als een verbindingsweg tussen de verschillende dorpen op ons ei land, aldus B en W in hun schrijven aan de raad. Een tweetal busroutes loopt langs deze weg. Daar ook hier een gro tere groep van inwoners dan alleen de ingelanden van het Waterschap belang heeft bij de instandhouding van deze weg, achten wij het verantwoord een gedeelte van de exploitatie voor reke ning van de gemeente te nemen. Dit geldt naar onze mening niet voor het weggedeelte tussen Oost en de Noorder dijk, daar hier niet van een verbindings weg tussen dorpen kan worden gespro ken". B en W stellen de Raad voor de Dertig Polders als volgt te subsidiëren: Voor de weg Den Burg-De Waal de halve exploitatiekosten, gefixeerd op een bedrag van f 1250,- per jaar; Weg De Waal-Oosterend de halve ex ploitatiekosten tot een maximum van f 5068,- per jaar en Weg Oosterend-Oost de halve exploi tatiekosten tot een maximum van f 1600 per jaar. FILMAVOND LISSONE-LINDEMAN Op 20 Nov. a.s. zal Lissone-Lindeman, in Hotel De Oranjeboom te Den Burg een filmavond met lezing organiseren. Er zullen films vertoond worden over Canada, Australië, Zuid-Afnka en de V.S., terwijl de spreker gegevens zal ver strekken over de rhogelijkheden, welke bestaan op het gebied van het vervoer naar die landen. De toegang is vrij, doch de voorstel ling mag alleen bijgewoond worden door personen boven de 16 jaar. FRYSKE KRITE De Fryske Krite, steech en dreech trochgeande, hat yn har gearkomste fan 6 Nov. bislüten om it forneamde sleskip fan Barend v.d. Veen ek dit jier wer op Texel komme to litten. „Skip op 't Stran" is it nije stik, dat op 22 Janne- wans o.s. for it fuotljochte brocht wurde sil, en wy riede de Friezen nou al oan, om dizze joun frij to halden. Nei üs bitinken sil der wol in heap bi- langstelling wêze, en dat is neat gjin wünder, hwant wy hawwe „De heide- pyk" en „In têst mei stuorkes" fêst yet net forgetten. KLEURENFILMAVOND De C.V. vil. C. R. Keijser Co. or ganiseert volgende week Donderdag in samenwerking met Wessanen's Kon. Fa brieken in Hotel Texel een lezing over veevoeding, terwijl bovendien enige kleurenfilms zullen worden vertoond. Voor bezoekers van Den Hoorn en omge ving rijdt een extra bus. (Zie adv.) WINTERMELKERS OF „OPZETTERS"! In de provincie Noordholland kennen wij bij jle Gezondheidsdienst veehouders, die enkel 's winters vee houden. Dat zijn de zgn. „opzetters" die of koeien voor eigen rekening „opzetten" óf wel koeien „om de melk", ook wel genoemd „om de baat", opstallen. Het zijn meestal tuinders of kleine landbouwers, die dan in de winter aller lei producten van eigen verbouw ver voeren en die dan hopen te profiteren van de dure wintermeik en tevens de koeien wat „aanvoeren", zodat zij het volgend voorjaar naar de slachtbank ver wezen kunnen worden óf mogelijk ver kocht moeten worden voor de vetweide- rij. De koeien, die „om de melk" gege ven worden (deze worden dus niet ver kocht), zijn als regel afkomstig van vet- Wv_iders of handelaren-vetweiders, die deze koeien dan voorjaars, zo tegen Mei weer terugontvangen om ze voor de slacht te verkopen of eventueel verder af te weiden. Ook deze wintermelkers of opzetters vallen onder de bepalingen van het Plan tbc-bestrijding. Zij beginnen eigenlijk ieder jaar een nieuw bedrijf en nu staat er in de bepa lingen van het Plan tbc-bestrijding, dat hij, die een nieuw bedrijf begint na 20 Mei 1951, met reactievrije of tbc-vrije runderen moet beginnen. Dat zijn dus volgens de voorschriften in Noordholland koeien met geldige wit-groene of geldige witte verklaringen. Kopen deze opzetters (en voor de koeien „om de melk" of ,om de baat' geldt hetzelfde) koeien met geldige rode verklaringen of zonder verklaringen, dan vallen zij in de heffing van 55 cent per 100 kg. geleverde melk en deze heffing krijgen ze niet terug Bovendien hebben zij dan ook geen enkele aanspraak op een slaahtpremie voor het afslachten van reageerders. En, wordt er op hun be drijf een open lijder gevonden, dan moet deze binnen zeer korte tijd geslacht wor den en hebben zij geen aanspraak op de piemie van f150,-, welke thans geldend is. Wij willen hier de opzetters nog eens ernstig wijzen, want het ligt voor de hand, dat zij alle bepalingen van het Tbc-plan niet kennen. Wanneer u niet goed weet, wat u in deze te doen staat, informeert u dan eerst eens bij de. Ge zondheidsdienst, Landbouwhuis, Alk maar of op de zitdagen op de markten te Amsterdam, Alkmaar, Schagen en Purmerend en anders bij uw dierenarts. En, dat is zeer belangrijk, koopt in ie der geval van te goeder naam en faam bekend staande veehandelaars. Die zijn er gelukkig genoeg, maar toch schuilt ook hier, als overal in de wereld en in ieder vak, kaf onder het koren. Dit mochten wij helaas kortelings nog weer ervaren in Purmerend, waar een vee handelaar uit een naburige provincie een argeloze koper een koe „aan wist te smeren" met een rood slachtbewijs. In Friesland mag er geen koe op de markt aangevoerd worden zonder ver klaring. De vetweiders, die in Friesland uitfluitend vrije dieren mogen weiden, krijgen voor hun te markten runderen een zgn. rood slachtbewijs, dat natuur lijk voor een gebruikskoe geen enkele waarde heeft als tbc-vrije verklaring. En, deze „weidkoe" had waarschijnlijk als gebruikskoe iets meer waarde en de bovenaangehaalde veehandelaar tracht te deze koe met de waardeloze tbc-ver- klaring aan de argeloze koper, in dit ge val een vrachtrijder, die daarvan niet het minste begrip had en zich volkomen te goeder trouw op de koopman verliet, te slijten als een koe met een geldige tbc- verklaring. .En, de koper vloog erin! Dank zij de tussenkomst van de Ad viescommissie voor Vee-arbitrage, is het gelukt de koper schadeloos te stellen, maar ook hier geldt: „Een gewaar schuwd man geldt voor twee!" Dus: „Weest op uw hoede!" De Dir. Prov. Gezondheidsdienst voor Dieren in N.-Holland, D. REMPT. DIENSTREGELING N.V. T.E.S.O. ingaande 5 October 1952 t.m. 16 Mei '53 Op werkdagen: Van Texel: 5,30; 7,50; 11,45; 14,50; 17,50 Van Den Helder: 6,40; 10,30; 13,25; 16,20 nZa. 19,35; 16,30 Za. Op Zon- en alg. erkende chr. feestd.: Van Texel: 7,50; 11,45; 18,00 Van Den Helder: 10,30; 13,25; 19,35 nZa is niet op Zaterdag. Za is alléén op Zaterdag. „Ja.... eh, uw boerderij valt zeker niet onder Spang?!" zo vroegen wij de heer Th. R. Hin Maandagochtend in Ho tel Texel. „Nee, jammer genoeg niet!" antwoordde onze wet- en veehouder. „Ik kom er de eerste 10 jaar nog wel niet aan toe! De dichtstbij gelegen boerderij van de buurtschap Spang ligt zeker wel een kilometer of drie van Dijkmanshui zen af. „In 1949 had de TEM een slecht jaar, anders was toen al met de electrificatie van Spang begonnen, de verdere voor bereidingen moesten toen worden stop gezet. Dank zij de (door het gehele land) in Juni verhoogde stroomprijs is er weer De bazar werd Donderdagavond om 7 uur geopend met het spelen van Ps. 150 en daarna het Wilhelmus door „Excelsi or". De voorzitter van de Bazarcommis- sie, de heer P. Bakker, heette alle aan wezigen van harte welkom, in het bij zonder burgemeester De Koning. Dank zij de medewerking der burgerij, zo ver volgde spreker, is de commissie er schit terend in geslaagd een groot aantal arti kelen bijeen, te krijgen. De laatste bazar voor „Excelsior" werdvijftien jaar geleden gehouden, die klonk als een klok en wij hopen, dat deze eveneens zo'n succes zal worden! Hierna gaf spreker het woord aan de voorzitter van de muziekvereniging, de heer Jn. Daalder, die zich gedrongen voelde om een woord van warme hulde te brengen aan de Bazarcommissie, die zulk een grote activiteit aan de dag heeft gelegd. (Een driewerf hoera weer klonk). Dank bracht spreker ook aan de milde burgerij, die haar bijdragen uit strekte tot pluimvee toe! „Moge het niet bij kakelen blijven, het komt op het leg gen aan!" (Nu, de Bazar is de kip met gouden eieren gebleken -red.) Onze burgemeester maakte hierna, be geleid door de voorzitter, een ronde langs de stands. Overal beproefde Texels Eerste Burger zijn geluk. Er was heel wat te koop: een verloting met f400 aan prijzen, poppennamen en aantal erwten raden, een ijzeren gordijn, touwtrekken busbal- en ringgooien, cadeautjes grab belen, rad van avontuur, *St. Nicolaas- ZOU ZO G iv A AG EENS NAAR TEXEL KOMEN Woorden uit een brief. Niet van iemand die in zijn vacantie verstrooing op het eiland wil zoeken. Woorden echter uit een brief van een bejaarde Engelse vrouw, wier zoon in de oorlog om het leven kwam en zijn laatste rustplaats vond in een vergelegen gebied, in vreem de bodem, nl. op Texel. Haar hoop en doel voor de toekomst was het weerzien, als de vrede er zou zijn. De vrede kwam, maar het bericht van het Rode Kruis was er aan voorafgegaan; het bericht, dat haar zoon werd vermist. Nu zou deze moeder dan nog eens zo graag staan bij de plaats, waar, zonder dat er één fami lielid of kennis bij was, haar zoon werd begraven. Zv is niet de enige, vele ouders of we duwen koesteren dezelfde wensen. In veel gevallen zijn zij echter niet in staat de reiskosten te betalen. Overtuigd, dat dit geen belemmering mag zijn, biedt het Nederlands Oorlogsgravencomité dan aan de kosten van de reis van het punt van aankomst in Nederland tot aan de plaats waar het Oorlogskerkhof is ge legen, en de kosten van logies. Dit kan echter alleen, zolang men over de nodige gelden blijft beschikken. Om deze steeds weer aan te vullen wordt jaarlijks de Klaprooscollecte gehouden. Wil ieder meehelpen dit werk voort te zetten? Elke gift is welkom! wtm Ook de Texelse collectanten loten mee voor de gratis reis (met metgezel) naar Engeland. P. SCHOORL OPNIEUW KAMPIOEN TURNKRING IIOLL. NOORDER KWARTIER Aan de kampioenschappen van de Turnkring H.N.K. werd door 2 dames en 2 heren van de G.V. Texel deelgenomen. Bij de heren wist P. Schoorl opnieuw beslag te leggen op de kampioenstitel met 104 p. (max. 120), A. Keizer werd no. 8 met 82,9 p., hetgeen ook een goede prestatie is, gezien het feit, dat de heer Keizer met een geblesseerde pols moest werken. Bij de dames plaatste Ada Rijk zich no. 7 met 89,6 p., waarmede zij zich een plaats in het dameskeurkorps ver overde. Nel Roeper had het ongeluk om bij de laatste training een stuk vel uit haar hand te draaien, hetgeen wel een grote handicap was. Niettegenstaande dat wist zij zich met 83,3 p. als no. 14 te plaatsen, juist niet genoeg voor een plaats in het keurkorps, dat uit 12 da mes en 12 heren bestaat. Dit was wel jammer, maar niets aan te doen, een volgende keer zal het zeker wel lukken. De Texelaars hebben het er dus ook dit jaar weer goed afgebracht en zullen zich zeker ook in de toekomst nog wel doen gelden. wat lucht en kan het plan nu spoedig ten uitvoer worden gebracht. En na Spang hopen we ook gauw de P.H. Pol der te electrificeren; dat object zal f 130,000 kosten". „Ja, tegen het eind van de staltijd zal Spang wel aan de knopjes kunnen draaien, binnen 5 maanden kan de stroomlevering daar wel beginnen. Pol der 't Noorden moet ook nog gedeeltelijk geëlectrificeerd worden, maar van de uitvoering daarvan staat thans nog niets vast, wél ligt de aansluiting van dit ge bied in het voornemen en daarnaast hebben we nog enkele kleinere gebieden voor de boeg zoals het Gerritsland". tent, snoeptent, poppenstand, handwerk- terit, bloemen en planten, boekenstand, rookartikelen, kruidenierswaren, schiet tent, patates frites-wagen, aangevuld met warme worstjes, en een theetent, waarin de accordeonist Gerrit Keijser van De Waal, een prima repertoire ver zorgde, vooral „De Speeltuin" sloeg goed in. Handen vol werk. VERHEUGDE de commissie zich reeds over het drukke bezoek van Donderdag en Vrijdag, de laatste avond stonden de mensen in de rij om iets te kopen of er gens hun geluk te beproeven! In de thee- tenlt was het ook zeer druk. De commis sie had handen vol werk om de stands steeds weer te voorzien van nieuwe ar tikelen. Om alles voor 12 uur aan kant te hebben moest om elf uur een begin met sluiten worden gemaakt. Allereerst werden nu de prijzen van de grote loterij bekend gemaakt: de sprei won de heer P. Vlaming met 586 oranje; wringer met bok door mej. C. Brouwer met 981 rose; pendule-klok won de heer M. Drijver met 49; 1 mud anthraciet de heer Joh. v. Dijk met 96 oranje; 1 mud aardappelen won de heer G. Keijser met 285 oranje; 2 jonge kippen de heer Jb. Vlaming Bzn. met 650 paars; fruitmand en koekoekklokje de heer S. Dros Jbzn met 184 paars en 648 oranje; taart mw. Eelman-"\haming met 329 rose Een groot aantel prijzen is nog niet afgehaald (te bekomen bij de heer D. Medema, Hoekstraat). Prijzen vielen op de oranjeloten: 477, 227, 653, 132, 169, 571 686, 587, 603, 170, 441, 244, 627 en 735; op de paarse loten: 325 721 110 176 603 760 471 400; op de rose loten: 720 974 607 649 248 839 833 621 574 143 716 578 528 763 480 442; op 652 groen viel de windbuks. De dagprijs van 't busbalgooien was voor de heer W. v.d. Slikke (koekoeks klokje en fles wijn); die van de schiet tent moest worden gedeeld tussen de heren P. Kuiper en J. Trap Wzn. (koe= koeksklokje, fles wijn en kettingkast); Dagprijs rad van avontuur won de heer B. Trap (electrisch theelichtje en fles wijn); dagprijs ringgooien was voor de heer P. v.d. Vis (electrische strijkbout en een fles wijn); de heer W. v.d. Slikke won een rollade! In zijn slotwoord bedankte de heer P. Bakker namens de commissie en „Excel sior" allen voor de medewerking, vooral een woord van dank aan de bevolking, met name vooral aan die van Oudeschild, aan de heer S. Langeveld voor de Pata tes Frites. Ook dankte hij de bewoners van Den Burg en de verschillende fir ma's van de Overkant. Er zaten 9139 erwten in de fles. Mej. G. Vlaming Gd. was er met 9061 het dichtst bij; zij won een mud anthraciet: de heer P. Brower won met 9050 een fruitmand, de heer Jn. Kuiper met 9253 een fles wijn. Aangezien niemand de poppennamen Cato en Heert had geraden moest worden geloot; mevr. J Vlaming van Groeningen won de boerin en de heer Nico Wagemaker won de boer. Het ligt in de bedoeling om van de resterende goederen binnenkort een ver koopdag te houden. „DE WRAAK IS ZOET" Stan Laurel en Oliver Hardy! Ha, rie pen wij blij uit, nog voor we verder la zen, want zo'n film gaat er bij ons altijd in als koek! Onze helden van het witte doek werpen zich in deze rolprent op als medewerkers van een bejaarde weduwe, wier knappe dochter door een heerschap wordt getroubeld. Zij moet niks van hem hebben, heeft haar hart aan een zekere Tom verpand en tenslotte is hij ook de man, die haar krijgt. Dat alles zou ech ter niet gelukt zijn zonder de bemoeiin gen van Stan en Oliver, die ook in deze film grote activiteit betonen en hun mannetje wederom staan! „MENSEN DIE MEN SCHUWT" In „Mensen, die men schuwt" is de hoofdpersoon een getrouwde vrouw, die wegens tuberculose ter verpleging in een sanatorium wordt opgenomen. Na haar herstel verbeurt zij, althans tijde lijk, de genegenheid van haar aan bacil- leravrees lijdende man en haar bijbaantje op een kantoor. Lotgenoten uit het sana torium vergaat het niet beter: overal blijkt de gezonde of zioh gezond wanen de maatschappij er afkerig van, de uit sanitair oogpunt gewantrouwde perso nen weer in haar midden op te nemen. Al maakt dit filmverhaal op buiten staanders een wellicht overdreven som bere indruk, een insider als de voorzitter van de Ned. Centrale ver. tot bestrijding van de tbc verzekert, dat, ook in ons land, de toestanden dikwijls nog veel er ger zijn dan hier wordt afgeschilderd. Sober, beheerst spel o.a. van Grethe Thordahl en Preben Lerdorf Rye als een door ziekte tot faillissement gedoemd za kenman en Ib Schonberg als de dokter in het sanatorium, vakkundig gevoerde regie en uitmuntend camerawerk. Necrlands nieuws. O.a.: 50 jaar Woningwet in Nederland. Europees Jongeren Forum te Den Haag. Z.K.H. Prins Bernhard naar Mexico vertrokken. Buitenlands nieuws. O.a.: De stuwdam van Donzère-Mon- dragon in werking gesteld. Acrobatiek in Keulen. Africhten van politiehonden in Duitsland. De uitvinders rusten nooit. T.E.M. GAAT UITBREIDEN, maar wethouder Hin zei (spijtig):

Texelsche Courant | 1952 | | pagina 2