9 roen /wa in het harL föpkct Twiiy P.P.P. Ouderavond O.L.S. Den Burg was druk bezocht Ooit last van Zuurbranden? WEK DE GAL IN UW LEVER OP Rheumatische Pijnen? Stram en stijf vóór Uw tijd? Ontwikkeling Oosterend l^ainc»! Vooral na Hij komt Ruwe, schrale huid Geneest snel de natuurzuivere peper"""' ZATEHDAG 22 NOVEMBER 1952 TEXELSE 66e JAARGANG. No. 6685 COURANT Uitgave N.V. v.h. Langeveld De Rooij Boekhandel Drukkerij Bibliotheek Den Burg - Texel - Postbus 11 - Tel. 11 Verschijnt Woensdags en Zaterdags. Bank: R'damse Bank, Coöp. Boerenl. Bank. Postgiro 652.-Abonn. pr. £1,80 p. kwart. -|- 15 ct. incasso. Adv. 8 c. p. mm. De wens, door de voorzitter der bij eenkomst bij de aanvang uitgesproken, nl. dat deze ouderavond een prettige en goede ouderavond mocht worden, is ten volle in vervulling gegaan, mede door de hooggestemde inleiding, gehouden door de heer C. Rol, Gemeentelijk Inspecteur bij het Lager Onderwijs te Zaandam. De ouderavond stond, wegens afwezig heid van de heer De Lught, onder leiding van het hoofd der o.l. school, de heer S. Bakker. In zijn openingswoord kon de voorzitter 117 ouders welkom heten. Uit het grote aantal aanwezigen blijkt wel, dat de ouderavonden der oJ. school een steeds toenemende mate van belang stelling trekken. Uit het feit, dat thans 201 leerlingen de school bezoeken (vorig jaar 186) mag worden afgeleid, dat de landelijke gestadige groei van het open baar onderwijs ook op Texel weerklank vindt. Een wel zeer verheugend ver schijnsel, aldus de heer Bakker. Voor de pauze werd het huishoudelijke gedeelte der agenda afgewikkeld. Na voorlezing der notulen, welke onveran derd werden goedgekeurd, gaf de heer Bakker een overzicht van de gang van zaken op school sedert de op 7 Maart jl. gehouden ouderavond. Hierbij werd uitvoerig stilgestaan bij de medische controle, zowel wat be treft de onderzoeken naar tbc, malaria, als naar verzorging van het gebit en de algehele hygiëne. Bij geen van de inge stelde onderzoeken, behoudens bij de gebit-verzorging, was medisch ingrijpen noodzakelijk. De vacature, ontstaan door het opne men van de heer Van Moort in een sana torium werd tijdelijk op uitstekende wij ze waargenomen door mevr. Tiessen- Spaans. Thans is de heer Bruin als klas se-onderwijzer aan de school verbonden. De tijdelijke afwezigheid van de heer Broere werd opgevangen doordat zijn echtgenote de open plaats op prettige wij ze innam. Tijdens de pauze werd de vacature in de oudercommissie, ontstaan door het vertrek van mevr. Duinker-Keijser, aan gevuld door verkiezing van mevr. Roe per-Mant je. Na de pauze hield de heer Rol zijn aangekondigde inleiding over het onder werp: „De opvoeding in een veranderde maatschappij". Spreken over opvoeding, aldus inlei der, is een moeilijke, soms zelfs hachelij ke taak. Ook ik, als onderwijsman èn va der, maak fouten, evenals u allen. Wij zijn beperkte mensen en de opvoeding is zowel voor de ouders als de onder wijskrachten niet eenvoudig. Ook het kind is aan spanningen onderhevig zo wel innerlijk als van buiten af. Er vol trekt zich het probleem op eigen benen te leren staan; soms gedwongen om meer Geen glis, geen water, geen nare smaak. Simpelweg één of twee v Kennies laten smelten op de tong. Er zijn mensen die nemen Rennies te pas en te onpas-- maagzuur of niet alleen maar omdat ze ze lekker vinden. Dat hoeft nou weer niet, maar 't is wel plezierig altijd Rennies bij de hand te hebben, voor eigen gebruik* of om anderen te helpen. Vraag Rennies bij uw apotheker of drogist. GEEN MILDE STRAF Aansluitend aan de adv. van de Dertig Gemeenschappelijke Polders kunnen wij mededelen, dat bij informatie onzerzijds te bevoegder plaatse werd medegedeeld, dat overtreders als genoemd in de adv. er op kunnen rekenen, dat van een milde straf of ontheffing absoluut geen sprake zal zijn. In het voorjaar 1952 zijn vrij wel alle bestaande vuilnisbelten opge ruimd; de kosten hieraan verbonden waren hoog Het spreekt vanzelf dat het bestuur, nu de wegen zover zijn verbe terd, niet kan dulden dat overal de vuilnis, waartoe ook gerekend kan wor den oud ijzer etc., wordt neergeworpen. Men bedenke zich goed alsvorens de overtreding te begaan. ZON, MAAN EN HOOG WATER De zon komt 22 Nov. op om 8,14; on der om 4,38. Maan: 24 Nov. E.K., 1 Dec. V.M. Hoog water ter rede van Texel: 22 Nov. en 0,19. 23 Nov 0,52 en 1,06. 24 Nov. 1,49 en 2,03. 25 Nov. 2,56 en 3,11. 26 Nov. 4,13 en 4,28. 27 Nov. 5,30 en 5,41. 28 Nov. 6,35 en 6,42. Aan het strand is het ongeveer een uur eerder hoog water. U zult 'b morgens „kiplekker" oit bed springen. Elke dag moet Uw lever een liter gal ln uw Inge wanden doen stromen, anders verteert uw voedsel niet, het bederft. U raakt verstopt, wordt humeurig en loom. Neem de plantaardige CARTER'S LE VERPILLETJES om die liter gal op te wekken en uw spijsvertering en stoelgang op natuurlijke wijze te regelen. Een plantaardig zacht middel, onovertroffen om de gaJ te doen stromen.ElstCarter'sLeverplUetjee op te brengen dan mogelijk is. Laten wij als ouders in deze moeilijkheden voor onze kinderen een steun zijn en een open oog en hart hebben voor zijn, in onze ogen dikwijls kleine, maar voor het kind grote moeilijkheden. Dan de vraag: wat zal de toekomst voor ons kind brengen? Wat hangt het boven het hoofd? Historisch gezien is het stellen van deze vragen onjuist. Wij dienen onze kinderen niet op te voeden in de hoop, dat het straks als volwassene zijn intre de in een betere wereld zal doen, maar op ons rust de taak het kind op te voe den met als achtergrond: Wat zal dit kind voor de wereld kunnen betekenen aan karakter, aan trouw, aan kennis en bovenal als mens. De school stelt zich thans ook niet meer alleen tot taak hot bijbrengen van kennis. Ook aan de vorming tot goede mensen wordt grote aandacht besteed. Spreker besloot met een variatie op een woord van Stanley Jones: Laten wij ou ders trachten te zijn een bron van lief de, waaruit onze kinderen kunnen put ten en daardoor medewerken aan een betere toekomst. Spreker werd met zeer grote belang stelling gevolgd en een aantal vragen stellers werd naar genoegen beant woord. De voorzitter bracht aan spreker namens allen hartelijk dank voor zijn uiterst belangrijke en leerzame voor dracht. De dank ging gepaard met het aanbieden van een boekwerk. Deze zeer geslaagde avond werd hier op door de voorzitter gesloten met de mededeling aan de ouders, dat in de maand December a.s. gelegenheid zal worden geboden tot het brengen van een bezoek aan de school om kennis te nemen van de vorderingen door de kin deren gemaakt en tevens zo nodig een onderhoud te hebben met het onder wijzend personeel.. COOP. AANKOOPVERENIGING De Coop. Aankoopvereniging Texel houdt haar algemene jaarvergadering op Dinsdag 25 November a.s. in De Linde boom. Coöp. Boerenleenbank STEMMING RUILVERKAVELING omstreeks half Januari a.s. Naar wij vernemen zal omstreeks half Januari de stemming over de plannen tot ruilverkaveling plaats vinden. De stemming geschiedt mondeling. Er zijn 1600 stemgerechtigden. Het plan om vat een gebied van plm. 8000 ha. Men rekent op een opkomst van ongeveer 1000 slemlustigenwie met stemt wordt geacht te hebben vóór gestemd. Neem dan toch Kruschen Salts en jaag zo de rheumatische pijnen uit Uw leden. Kruschens zes minerale zou ten hebben een wonderbaarlijke aan sporende werking op lever, nieren en ingewanden. Als die weer met jeugdige energie hun bloedzuiverende taak ver richten, weet U van geen rheumatische pijnen meer. Want de oorzaak: onzui verheden in Uw bloed worden radicaal verwijderd, regelmatig, iedere dag Koop vandaag Kruschen bij Uw apothe ker of drogist en begin morgenochtend die heilzame kuur. had weer geslaagde avond DE heer H. Memelink heeft Dinsdag avond voor Ontwikkeling Oosterend ge sproken over en lichtbeelden vertoond van het Nationale, 5000 ha. grote park „De Hoge Veluwe", dat jaarlijks zo'n 300,000 bezoekers ook Texelaars trekt. Hij zette Dinsdagmiddag echter niet voor het eerst van zijn thans 73 ja ren tellende leven, voet aan Texels wal: in 1900 stak hij naar ons eiland over om bomen te helpen planten voor het aan te leggen Staatsbos in de Westermient. En was het dus een wonder, dat hij, weer terug op dat kleine stukje Nederland, ook nog even naar De Dennen trok om te kijken of die bomen opgeschoten wa ren? Voor zijn optreden in Het Wapen van BURGERLIJKE STAND VAN TEXEL van 14 tot en met 20 November 1952 Geboren: Willem zv Jan Kuijper en Marretje Eelman. Ondertrouwd: Cornelis van Leeuwen en Trijntje Mosk. Getrouwd: Gene. Overleden: Barendina Witvliet, 73 jr., ongehuwd. Betje Slot, 83 jr., wed. van Albert de Ruijter. Dirk Maas, 68 jr., echt genoot van Cornelia C. Hin. Gevonden voorwerpen: 1 pakje inh. 2 interlock herenhemden, 1 fietstas m. inh., 1 armband, 2 sleutels, 1 ceintuur, 1 bl. alpino, 1 brilleglas. INGEKOMEN PERSONEN Pietje de Vries v. Menaldumadeel, Dronrijp 327 n. Oudeschild 179. Aafke W. de Vries, v. Ermelo, Laan 31 Nun- speet n. Schilderend 74. Elbert Benjamin v. R'dam, Nijverheidsstr. 16b n. Waal- derstr. 5. Adrianus P. de Zwart, v. Den Helder, Polderweg 59 n. Slingerweg 11 Den Burg (met gezin). VERTROKKEN PERSONEN Mientje Butter v. Weverstr. 51 naar Midwoud, Oostwoud O 163. Wijnand Bakker, v. K 30 n. Groningen, A. v. Os- tadestr. 73a. Johanna Gersonius v. S 3 n. Krimpen a.d. IJssel, Tuinstr. 27. Jan Koolstra v. H 131 n. Den Helder, Buiten haven 5. Jacob Dijker v. O 134 n. Den Helder, de la Reijstr. 11 (en echtgen.) Hamea-Gelei voor Uw handen ST. MAARTEN BEDELEN? Met spanning heb ik gewacht op het antwoord op het bericht in de Texelse Courant betreffende het „organiseren" van het Sinte Maartenfeest te Oude schild en ik dacht in de eerste plaats aan de vereniging van folklore, maar tot nog toe mets van dit alles. Daarom grijp ik even naar de pen. Wat een mens bezielt om, ook hier, weer te willen regelen (zeg liever verminken), ik weet het niet. Op alle andere plaatsen op het eiland is weer door zéér veel kinderen aan het feest gedaan, evenals aan de Overkant. Ook mijn eigen jongens heb ben zich niet onbetuigd gelaten, -de be loning is met uitgebleven: Om half 10 te bed, direct in slaap met op iedere stoel een bord vol lekkers, in kmderogen een ton waard. En een gezicht of ze de we reld verdiend hadden. Commissie in Ou deschild, laat de kinderen volgend jaar maar rustig weer langs de deuren zin gen, een jeugd is toch al zo kort, en wie de jeugd heeft, heeft de toekomst. U, redactie, dankend voor de plaats ruimte, J. ZWAN, De Koog-Texel. BOU W VERGUNNINGEN De heer M. H. Bakker, Warmoesstraat 26, Den Burg, verbouw bollenschuur, staande aan de Scfhilderweg, tot woon huis. FILMAVOND RUNDER-TBC Woensdag 17 December zal de Vereni ging Texel tot bestrijding van tbc en andere ziekten onder het rundvee in Hotel Texel een vergadering houden, waarop enige interessante films zullen worden vertoond. Men verzoekt ons reeds nu deze mededeling te doen, opdat belanghebbenden deze avond kunnen re serveren. Amsterdam bestond flinke belangstel ling. De avond werd geopend door dok ter Renout, die daarop het woord gaf aan de heer Memelink. Met gloed en vuur heeft deze verteld van het vele schoons, dat dit uitgestrekte park met het prach tige St. Hubertus jachtslot biedt. De en tree tot dit park bedraagt voor wande laars 30 en voor fietsers 35 ct. Het park is destijds door een particulier aange legd en thans eigendom van een stich ting. Die aanleg heeft schatten geld ge kost. Het kostte heel wat moeite om het park zulk een omvang te geven. Het heeft wegen van 15 km. lengte. Er moes ten zelfs boerderijen worden uitgekocht. Alles stelt men in het werk om de na tuur ongerept te laten, zo bv. de mooie zandverstuivingen Alle zorg wordt ook aan de wildstand besteed, het park is nl. in drieën verdeeld, waarvan een gedeel te voor het wild en de wildbaan. Hier is het dorado voor herten en moefflons (de wilde schapen), die regelmatig moeten worden bijgevoerd. Door het aanbren gen van nestkastjes bevordert men de vogelstand. Voorts is het park menig fraai beeld rijk en niet te vergeten de beroemde schilderstukken van Van Gogh. Na' de pauze volgde vertoning der lichtbeelden en vervolgens konden vra gen worden gesteld. Daarvoor bestond veel animo en ze werden allemaal op duidelijke wijze beantwoord. De voorzitter bood de heer Memelink aan het slot een doos fijne sigaren aan. De spreker mocht van zijn enthousiast gehoor een daverend applaus in ont vangst nemen. Het was een geweldig interessante avond. „DE STEM DES VOLKS" Voor de uitvoering op hedenavond zijn nog maar enkele kaarten verkrijgbaar. Het belooft een mooie avond te worden, prettige nieuwe liedjes en schetsjes, al les uit het dagelijkse leven van Texel, mooie costumering en fijne toepasselijke décors, dat zult u stellig niet willen mis sen. Dit alles presenteert u mevr. Craa- nen met haar revue „Gaat u vanavond met ons mee?" Ook het zangprogramma voor de pauze is met zorg samengesteld en tenslotte gezellig dansen. D. B B MIJN HARDT De echte Chlorophyll munhardt tandpasta Tube 120 - 95 70 ct. bij Apothekers en Drogisten DE KAMER VAN KOOPHANDEL EN FABRIEKEN VOOR HOLLANDS NOORDERKWARTIER TE ALKMAAR zond ons het volgende persbericht: „De Kamer van Koophandel en Fa brieken voor Hollands Noorderkwartier te Alkmaar wendde zich met een schrij ven tot het bestuur van de N.V. TESO te Den Burg (Texel) waarin werd ver zocht te willen bevorderen, dat de af vaart van de boten in het volgend sei zoen meer overeenkomstig de dienstrege ling zal geschieden, dan zulks dit zomer seizoen weieens het geval is geweest. Door het missen van de treinaansluiting te Den Helder zouden nl. verschillende naar-huis-terugkerende vacantiegangers min of meer gedupeerd zijn geweest. Met het oog op de huidige hoge prij zen van auto's en eventuele reparaties werd tevens verzocht zo mogelijk nog grotere voorzichtigheid te betrach ten bij het lossen en laden dezer voer tuigen". SIBERISCHE GOUDLIJSTER De vondst van een Siberische goud lijster bij een kippenhok te Den Burg, liet de conservator van ons Texel's Mu seum lang niet Siberisch: dit is nl. een zeer zeldzaam vogeltje. Tot nog toe zijn in ons land nog maar vier (dode) exem plaren gevonden. Het vogeltje, een vol wassen mannetje, zal worden opgezet. Deze goudlijster komt voor in Oost-Si- berië, Japan en Formosa. TTHTT¥7" Niet krabben. De helder vloeibare il a I I B4 D.D.D kalmeert de jeuk ln enkele V£UU.l*. seconden, doodt de ziektekiemen, geneest tot diep In de huidporiën. GENEESMIDDEL TEGEN HUIDAANDOENINGEN S. V. Texel. Zondag a.s. 4e kl. A KNVB. Succes-Schagen; ZAP-Watervogels; H. S.V-Limmen; MFC-Texel; DTS-Randers; Oudesluis-USVU. Texel 1, dat op bezoek gaat bij MFC, zal zich moeten realiseren, dat er nu weer eens punten verzameld moeten worden, anders begint het er donker voor ons uit te zien. Niet onderschatten, maar werken tot het uiterste. Afd. NH: Texel 2 heeft vrij af. Zee macht 2-Texel 3. Adsp.: Texel A-JVC A. Zaterdagmiddag: Texel B-Tex. Boys A, om 3 uur. Tex. Boysnieuws Het le elftal wacht Zondag een zware wedstrijd, nl. uit tegen Holl. T. Laatst genoemde club staat no. 2 in onze afde ling. Vertrek 11,15 van de Groeneplaats. Boys 2 speelt thuis tegen WGW 5. Dit is ook een sterke tegenstander, aanvang 2,30 uur. De adsp. spelen Zaterdagmid dag om 3 uur op het Texelveld tegen Texel B, de leider van hun afdeling. Sportnieuws SVC. Adsp. A gaan heden naar De Koog A, aanvang 3 uur. Vertrek Cocksdorp 2 uur op de fiets bij goed weer. Het 2e ontvangt morgen Watervogels 4, aanvang 2,30 uur. Terreindienst: Jn. Reus en C. Wetsteen. Elftallen in het kastje. Het le is vrij. Voor de uitvoering van Woensdag a.s. worden de leden en donateurs Zondag tussen 12 en 1 uur in de gelegenheid ge steld, plaatsen te bespreken in Hotel De Nieuwe Aanleg. Loten half één pre cies. Vanaf Maandag worden de kaarten, als deze er nog zijn, ook aan met-leden enz. verkocht. Hoort, de wind waait door de bomen. Sinterklaas komt weer in 't land. Als u het niet wilt geloven Kijkt u maar eens in de krant. Want daar komt men allerwegen Weer de advertenties tegen. Zoek maar uit wat ot ge wenst, Want de keus is onbegrensd. Sinterklaas, dat ene woord juist Brengt je alweer in de sfeer. Kleuters zetten elke avond Stilletjes hun schoentje neer. En de Pietjes en Marietjes Zingen onvermoeid hun liedjes Van de koek en van de gard, Van de taai en 't suikerhart. In de winkeletalages Treft men weer van alles aan. En de jeugd, dat kan niet anders, Is er niet vandaan te slaan. Hele scharen van poëten Zitten nu alweer te zweten. Want een Sint zonder gedicht Is als Texel zonder Spigt! Ja, het feest staat weer te komen, 'k Ruik van verre al de geur Van taai-taai en pepermoppen Uit de open winkeldeur Vol vervsachting klopt mijn hartje. Wat zal 't zijn, een koek of gardje? Nu, ik wacht maar rustig af Tot hij komt, de grote dag. HUIB DE RIJMELAAR. VOOR VOGELVRIENDEN Dinsdagavond zal de heer IJzendoom, die als vogelkenner in ons land zeker grote bekendheid geniet, voor de R.K. Ontwikkelingsclub een causerie met lichtbeelden houden over onze gevleu gelde vrienden. Ook zal men diverse vo gelgeluiden door middel van grammo foonplaten kunnen vernemen. De bedoe ling is om bii 'n ieder interesse op te wekken voor de vogelwereld, welke hier op Texel toch ook een zeer voorname plaats inneemt. Vogelliefhebbers, ver zuimt niet deze avond bij te wonen. TONEELUITVOERING REDERIJKERS KAMER U.D.I. ten bate van de Nuts Kleuterschool te Den Burg Het bestuur van de Stichting Nuts- kleuterschool te Den Burg mocht vorige maand het verheugende berioht ontvan gen, dat de toneelvereniging UlD.I. be reid was ten bate van de Nuts-kleuter- sohool te Den Burg een toneeluitvoering te verzorgen. Voor deze uitvoering, wel ke plaats vindt op 15 Januari a.s., is een blijspel in studie genomen. Het batig sal do van deze avond komt geheel ten goe de aan onze kleuterschool. Het behoeft wel geen betoog, dat door allen, die aan deze avond hun vrijwillige medewerking verlenen, zeer veel werk moet worden verzet en het stemt dan ook tot grote voldpening, dat onze Rede rijkerskamer niet opziet tegen de be slommeringen aan het geven van een goede uitvoering verbonden, wanneer het er in deze om gaat een open oog, maar meer nog een open hart te tonen voor de noden van onze kleuters. En u, trouwe lezer, die rustig in de huiskamer gezeten, kennis neemt van dit zo sympathieke gebaar van UDI, wat doet gij? Natuurlijk de 15e Januari as. vrij houden om deze uitvoering te gaan zien! Goede wijn behoeft geen krans. U krijgt daar staat deze toneelvereni ging u borg voor waar voor uw geld. Wilt u meer doen en onze exploitatie moeilijkheden helpen verlichten, ook dat kan zeer eenvoudig. Meldt u aan als do nateur van de Nutskleuterschool. Onze bestuursleden zullen u gaarne alle ge wenste inlichtingen geven. Nadere mededelingen omtrent kaart verkoop en plaatsbespreken zullen nog volgen. Wij spreken echter thans reeds met u af: „Tot ziens" op 15 Januari a. s. bij Breeuwer. Het Bestuur. ml In i In KING pepermunt proeft U maar dan in de vorm van een verfijnde lekkernij hetzelfde natuurproduct, dat door de eeuwen heen in de geneeskunde is gebruikt als middel ter opwekking en verkwikking.

Texelsche Courant | 1952 | | pagina 1