Mooi werk van personeel Dertig Polders m. Ledenvergadering Hollandsche Mij van Landbouw Mascheroen '42 Op reis Vrouwendag P.v.d.A. Het Jeugdverhaal „De avonturen van Bim en Bam" Het Mysterie DE LEDENVERGADERING van de afdeling Texel van de Hollandse Maat schappij van Landbouw, welke Donder dag jl. in De Lindeboom werd gehouden, droeg een enig.zins feestelijk karakter: tijdens de receptie in Hotel De Hoop ter gelegenheid van het Eeuwfeest was bei de besturen een kist sigaren aangeboden. De besturen hadden blijkbaar besloten dit geschenk broederlijk te delen met de andere leden en zo konden wij de Don derdag te Den Burg aanwezige landbou wers druk dampend bijeen zien. De voorzitter, de heer Jac. Roeper, die het nog steeds zonder rokerij kan stel len, werd een aardige surprise aangebo den, geheel overeenstemmend met de Sinterklaas-sfeer Nadat de ernst weer bezit van de ver gadering had genomen, deelde de voor zitter mede, dat door diverse Texelse or ganisaties in totaal f 600,- disponibel was gesteld voor de bestrijding van de houtduif. Vanaf het begin der op touw gezette actie zijn 1500 van deze geve derde vijanden-voor-de-boer door een wel gemikt schot buiten gevecht gesteld. Voor iedere duif werd 40 ct. betaald en zodoende is de bestrijdingspot thans grondig uitgeput! „Maar de duivenscha- de is daarmede nog niet geweken", zo merkte de voorzitter op. Vervolgens werd er de aandacht op gevestigd, dat op de tweede Maandag van iedere maand zitting wordt gehou den voor de verstrekking van adviezen inzake verzekeringsaangelegenheden. Onder de ingekomen stukken -bevon den zich drie voorname vragen van de zijde van het Hoofdbestuur aan de leden gesteld: Zowel de standsorganisaties als de technische organisaties in de land- en tuinbouw sukkelen voortdurend met het gebrek aan kader. Op welke wijze kan hier naar het oordeel van uw afdeling verbetering in worden gebracht? Vraag 2: Uitgifte bedrijven toekomstige Zuider zeepolders. In de toekomst zullen de nieuwe Zuider zeepolders bevolkt moeten worden. Naar wij allen hopen, zullen ook vele Noord en Zuid-Hollanders daarvoor in aan merking komen. Hoe denkt men over de uitgifte van de bedrijven? Moeten in verband met de grote vraag naar bedrijven, door de uit gifte van betrekkelijk kleine bedrijven van bv. 12 ha., zoveel mogelijk boeren en tuinders geholpen worden, of ziet men bij voorkeur het zwaartepunt gelegd op middelgrote bedrijven (12-18 ha.), of acht men een grotere variatie over verschil lende grootteklassen verkieslijker. Wie dienen voor zo'n bedrijf in aan merking te komen? Alleen jongere boe ren of verdient een spreiding over de verschillende leeftijdsgroepen de voor keur? Moeten door onteigening enz. gedu peerde boeren voorrang hebben? Dient de mogelijkheid te bestaan bedrijven te kopen? Vraag 3: Vestigingseisen in de landbouw. Bij de bestaande vraag naar bedrij ven rijst meermalen de vraag of, waar een betrekkelijk groot aantal jonge boe ren nimmer in de gelegenheid zal ko men zelf 'n bedrijf in handen te krijgen, geen voorrang ware te geven aan hen, die door het volgen van landbouwonder- richt getoond hebben over bijzondere ambitie te beschikken. Mag men alleen afgaan op diploma's of dienen daarnaast andere maatstaven aangelegd te worden? Besloten werd aan de bestudering van deze vragen een speciale avond te wij den. Men kan dan in navolging van de discussie-groepvorming op de Praat avonden der oud-leerlingen, op die ver gadering een aantal comité's vormen, die deze aangelegenheid gaan bespreken om zodoende uit de vergadering een zui ver antwoord te krijgen. De aandacht werd gevestigd op een le zing, welke half Dec. te Den Helder wordt gehouden overdag. Medegedeeld werd, dat de afdeling Eierland besloten heeft te trachten om Texel vrij te krijgen van gerst- en ha- verlevering op grond van de aanwezig heid van lichte gronden en gemengde bedrijven. Hierover ontstond een uitvoerige ge- dachtenwisseling. Tot afgevaardigden naar de op 16 De cember te houden Algemene Vergade ring te Amsterdam werden benoemd de heren Eelman, Harkebuurt, en Joh. Roeper Johzn., Oosterend. De heer Van der Berg hield daarna 'n praatje over „Sociale en Wettelijke Aan sprakelijkheidsverzekering". „Ik zal de stof globaal moeten behandelen", aldus spreker, „anders zitten wij hier morgen ochtend nóg!" Inderdaad is dit een on derwerp, waaraan buitengewoon veel vastzit. Spreker behandelde de ziekte wet, de ongevallenwet, het bedrijfspen sioenfonds, de kinderbijslagwet, de re organisatie wet sociale verzekeringen enz. Tenslotte werden nog verschillende vragen beantwoord. In dit blad vindt u een adv. van de bijeenkomst in de Doopsgezinde kerk op Vrijdag a.s., waar de toneelspeler Tob de Bordes 't stuk Mascheroen zal voor dragen. De naam is door de dichter, Prof. W. A. P. Smit, ontleend aan het middel eeuwse abele spel Marieke van Nimwe- gen. Marieke die op de verkeerde weg is beland ziet een wagenspel opvoeren, waarin de duivel disputeert met God over de mens en dit brengt haar tot be kering. Het stuk werd geschreven tijdens de bombardementen van Londen in 1942 en behandelt het kwaad in de wereld in ver band met het christelijk geloof. De dichter is hervormd, de toneelspe ler doopsgezind en samen brengen ze de aanwezigen in het hart van het Evange lie. Men hooot dat de kerk vol zal zijn. BURGERZINLENING. Burgemeester en Wethouders van Texel brengen ter openbare kennis, dat per 1 December 1952 coupon no. 2 van de 4 pet obligatielening 1951 uitsluitend ten kan tore van de gemeente-ontvanger betaal baar zal worden gesteld. Tevens wordt er de aandacht op ge vestigd, dat degenen, die nog niet in het bezit zijn van hun obligatie(s), dat zijn zij die voor hun inschrijving hebben ge spaard of na 30 Juni 1952 het bedrag hunner inschrijving hebben gestort, de stukken vanaf genoemde datum, even eens ten kantore van de gemeente-ont vanger, kunnen afhalen. Texel, 26 November 1952. De Burgemeester, C. DE KONING. C. DE KONING, Burgemeester. P. BEEMSTERBOER, Secretaris. GEMEENTEBEGROTING Burgemeester en Wethouders van Texel brengen ter openbare kennis, dat de be groting van inkomsten en uitgaven der gemeente voor het dienstjaar 1953, van af heden tot de dag der behandeling in de Raad, ter gemeente-secretarie voor een ieder ter lezin* is nedergelegd en te gen betaling der kosten algemeen ver krijgbaar gesteld. Texel, 22 November 1952. Burgemeester en Wethouders van Texel, De Burgemeester, C. DE KONING. De Secretaris. P. BEEMSTERBOER HOOG WATER TER REDE VAN TEXEL 26 Nov 4,13 en 4,28. 27 Nov. 5,30 en 5,41, 28 Nov. 6,35 en 6,42. Aan het strand is het ongeveer een uur eerder hoog water. TEXELSE MARKT Den Burg, 24 Nov. 1952. Aangevoerd: 7 koeien f 650-f 800. 4 pinken f 400- f625. 11 graskalveren f 275-f 350. 66 biggen f 45-f 65. 7 schapen f 70-f 85. 8 n. kalveren f 50-f 70. dan Uw spoorkaartje ge- "Y~J haaldbij de V.V.V. „Texel" Oudeschild. „We zijn gewoon om in November onze traditionele Vrouwen dag te houden", aldus de voorzitster van de Vrouwenbond van de Partij van de Arbeid, mw. J. Koning-Bruin op de Donderdag gehouden Vrouwendag, maar de Vrouwendag heeft een meer interna tionaal karakter gekregen, evenals onze strijd en afgesteld op onze medestrijders over de grenzen wordt de Vrouwendag voortaan in het voorjaar gehouden". De voorzitster verwelkomde in het bij zonder een oude pionier en trouw lid van de P. v.d. A., de heer J. Henkes. Een voorbeeld en een aansporing voor de jongere generatie om de strijd voort te zetten. De vrouwen zongen daarna gezamen lijk: Vrouwen rijst op, Fakkellied en Aan de vrouwen. Een propaganda-stukje: De goeie ouwe tijd, gespeeld door de dames Wat giet Bim nu toah op Bram's rug? Het is iets, waardoor zijn haar gaat groeien. Wanneer ze alle bei goed ingewreven zijn met de vloeistof, gaan ze zitten wachten.... en al dadelijk begint hun haar te groeien. En al heel vlug is het erg lang, lieve help, zij zien er uit als twee monsters! Dan nemen ze een schaar en knippen de lange haren af, en er is genoeg om er een paar grote zakken mee te vul len. Wat zouden ze daar nu mee doen? Zij hebben een pracht idee. Ze maken lan ge vlechten van het haar, naaien ze aan elkaar vast en maken daar een mooi vloerkleed van. Dan nodi gen ze hun dierenvriend- jes uit. „Is dat nu niet een prachtig kleed? Zelf ge maakt van ons eigen haar!" EEN VERSCHIL van daq en nacht vormt wel de nieuwe en de oude wa terloop door de lage landen van De Mars, Langwaal en Dijkmanshuizen: de Jan Aije Sloot is „gekanaliseerd"althans gedeeltelijk. Dat het water nu de vrije loop krijgt zal niemand betwijfelen die de brede waterloop ziet naast links een deel van de voormalige Jan Aije Sloot, die op alle kaarten van Texel staat aangeduid, maar door jarenlange verwaarlozing als gevolg van diverse omstandigheden in de practijk niets meer om het lijf had! De drag line van de Dertig Polders had een groot aandeel in de uitvoering van dit ob ject. mw. Koning-Bruin, Bruin-Hemelrijk, Visman-Bas, Bakker-Vriesman, Eelman- Dogger en mej. Cobi v. Sikkeleras liet zien hoe het in de goeie ouwe tijd was als men werkloos werd of door een on geval niet meer kon werken. Uitkerin gen, die veel te laag waren, nadat men eerst vele vernederingen had ondergaan. Wat er van 't gezinsleven terecht kwam laat zich gemakkelijk raden. Mw. v. d. Wal-Duyvendak kreeg daar na het woord. - Ons devies is: „Zet wijd open uw deuren" voor wat in de wereld gebeurt. Wat ons vrouwen betreft, is er veel veranderd. Eeuwen geleden vorm de een gezin een kleine gemeenschap, waarin de vrouw een eigen taak had en gelijkwaardig was met de man. Dit ver anderde toen mannen en kinderen uit huis gingen om in allerlei functies te werken. De vrouw bleef thuis en kreeg de drie k's toebedeeld, kinderen, keuken en kerk. Met andere dingen had ze zich niet te bemoeien. In het begin -.van deze eeuw werd dit weer anders en kreeg de vrouw ook weer een taak buitenshuis. In '19 werden wij tot volwaardige burgers verklaard, die kunnen kiezen en verko zen worden. Ze werd toen gesteld voor alle vragen die op haar afkwamen. In de Vrouwenbonden van de partij en de vakbondsorganisaties is gelegenheid om met elkaar te praten over de problemen, die steeds groter worden. De vrouwen hebben intensief meege werkt bij de verkiezingsstrijd en we kunnen trots zijn dat bij de 30 zetels van de P. v.d. A. ook vrouwen zijn. Het Ka binet is progressief, hadden we stemmen verloren, dan zou het Kabinet zeker minder vooruitstrevend zijn geweest. In de Christelijke partijen zijn conservatief en vooruitstrevend in één partij verenigd, wat de daadkracht verlamt. Wij willen volledige werkgelegenheid voor ieder een, kosteloos onderwijs, ook voor mid delbaar en hoger onderwijs, opdat een ieder er zo goed mogelijk van kan pro fiteren en deze punten hebben gelukkig de aandacht der regering. Wij willen so ciale zekerheid, vrij van vrees voor ge brek. De verwijten, dat wij de wil tot werken verzwakken komt uitsluitend uit die kringen, die nooit gebrek en armoede hebben gekend. Spreekster behandelde hierna de door braak, die de politieke structuur zo vol komen had veranderd. Wij moeten het gesprek gaande houden met de R.K. en Chr. mensen, die op ons gestemd hebben. Wij moeten elkaar leren begrijpen. Voor mij en talloze anderen uit Prot. Chr. kringen is een geheel nieuwe wereld opengegaan. Op de Ohr. Sociale confe rentie, waar conservatieve en vooruit strevende elementen aanwezig waren, heeft de doorbraak de volle belangstelling gehad. Wij zullen deze belangstelling gaande houden, vooral bij de Prot. Chr. vrouwen, die veel te weinig in het volle leven staan. Over de grenzen hebben we de strijd om de Europese gemeenschap. Voor de Eu ropese landen zal het noodzakelijk zijn hiervoor een deel van de eigen zelfstan digheid af te staan. Als wij bedenken, dat iedere dag 800 mensen naar het Westen vluchten uit angst voor de tyrannie achter het ijze ren gordijn, waar de kinderen op school dagelijks al politiek wordt ingepompt, dan blijkt wel dat strijd voor een betere, gemeenschappelijke wereld nog dringend nodig is. Evenals bij de Nazi's hoort men in de treinen, café's en op straat de voortdu rende comm. propaganda. Wij moeten daar positief iets tegenover stellen. In de onontwikkelde gebieden ligt de kans voor het communisme. Hulp van technici voor deze landen is dringend noodzakelijk en het is verheugend, dat er zoveel Neder landers bij zijn. Wij moeten voorts in ons gezin en naaste omgeving ons ideaal uitdragen. Wij moeten zorgen, dat de jeugd zich verantwoordelijk gaat voelen en gaat werken voor een vrij en demo cratisch land en voor het democratisch socialisme. Mevr. Craanen-Hemelrijk zong ver volgens enige levensliedjes, waarbij ze zichzelf op de accordeon begeleidde. Tot slot werd vertolkt: „De aarde draait". Aan de hand van een draaien de wereldbol werd gewezen op de ras- senvervolging in Z.-Afrika, op India, een vrij, maar hongerend land, op Chi na dat zich ontdeed van een corrupte overheersing om in handen te vallen van een andere, Russische overheersing. Mevr. Koning-Bruin declameerde en een aantal vrouwen vertolkte de typen uit de diverse landen, terwijl een zang koortje achter de coulissen toepasselij ke liederen zong. Dit spel bekoorde ons heel wat meer dan het eerst gespeelde propagandastuk- je. De voorzitster sloot hierop de bijeen komst, hopende dat de aanwezigen het besef zouden hebben gekregen, aan wel ke kant ze moeten staan en de zijde van het democratisch socialisme zouden kie- FEUILLETON van de Blauwe Tram door T. LODEW1JK 8.) Ahazei ze met een air of ze een geweldige ontdekking had gedaan, dan hebt u met de inspecteur die SS'er onschadelijk gemaakt! Tja. dat klopt ook, klonk het 'n beetje onwillig.... Jochem hield niet van publiciteit en werd verlegen nu hij min of meer als held moest poseren. Niet al te bescheiden alstublieft, meende het meisje, ik heb er reuze res pect voor, als de inspecteur en u op die kerel zijn afgegaan. Ik hoor alle dagen schelden op de politie; het zijn maar luie niksdoeners en ze pakken nooit een dief.maar ze lopen toch ook heel wat risico's en voor onze veiligheid. Verbeeld je, dat die vent raak geschoten had.... Tjaals de hemel valt kwam Jochem nuchter, die graag het onderwerp veranderd zag. Maar toch de den haar waarderende woorden z'n door de zaak-Van der Jagt gevoelig geworden hart goed. Het is waar, vervolgde hij als in gedachten, de politie wordt maar al te vaak belachelijk gemaakt. En inder daad, driehonderd vier en zestig dagen regelen we het verkeer, slingeren fiet sers op de bon, lopen bij optochten voor aan of zitten te dommelen in de wacht. Heel veel politiemannen, die nooit „groot werk" te doen kregen, zijn misschien een beetje in tredmolen geraakt. Maar als er groot werk te doen is, dan staan wij d'r ook vóór.al brengen we er niet altijd wat van terecht.eindigde hij, een beetje lamlendig, want hij moest wéér denken aan Van der Jagt. Het meisje had aandachtig geluisterd, en haar stille oDmerkzaamheid maakte in Jochem een plotselinge roekeloze open hartigheid wakker. Daar heb je nu die laatste overval, stortte hij zijn hart uit, ongeveer midder nacht ontdekt. Vóór vier uur de volgen de nacht lag ik niet in kooi. Geslapen heb ik niet. We hebben heen en weer ge sjouwd, de inspecteur en ik, we waren in het ziekenhuis of onderweg naar het ziekenhuis of we kwamen er vandaan. We moesten naar Hillegom, naar Haar lem, naar Den Haag. Resultaat? Nihil. En als je dan een tip krijgt, dat de dader in een schuur huist en je een paar blau we bonen riskeert in de hoop, dat je je mannetje te pakken krijgt, is het zo'n SS'er. „Glück musz' man haben!" zei de kerel. Maar zo is het. En sloof je je nog zo uit, het pubiek zegt: die politie van ons?, een stelletje sufferds! Je zal zien, die overval gaat de doofpot inten minste als er geen wonder gebeurt! Het meisje naast hem lachte zacht. Is dat dan zo om te lachen? vroeg Jochem kregel, nu weer op het diepte punt van zijn tobberijen aangeland. Voor u niet, misschien, zei ze. Ik lach maar bij het idee, dat ik hier op een mooie voorjaarsavond in een donkere laan naar een jongeman loop te luiste ren, die me de noden en zorgen van het politiecorps op de ziel bindteen jongeman die ik zelfs van gezicht niet eens ken Dat kan verholpen worden, zei Jo chem impulsief, trok de zaklantaarn uit zijn zak en richtte de lichtbundel zo op zijn gelaat, dat hij met door het licht verblind werd. Zo, nu weet u ten minste met wie u spreekt. Een ogenblik aarzelde hij, nieuwsgie rig om ook haar gezicht te vangen in de lichtkegel van de lantaarn. Hij was benieuwd wie dit rustige, beschaafde meisje mocht zijn, met wie hij in vijf mi nuten vertrouwelijk geworden was, ter wijl anders alle meisjes hem nerveus en onhandelbaar maakten. Maar hij be dwong die impuls, knipte de lamp uit en stak haar weer bij zich, U bent naar mij blijkbaar niet nieuwsgierig, zei ze een beetje gepi keerd, naar hij meende. Hij was opeens al zijn zelfverzekerd heid kwijt. O, ja. zei hij onbeholpen, maar ik dacht, ik durfde. Ze legde haar hand op zijn arm. U zoudt kunnen zeggen, dat u daarvoor te veel héér was. Nou ja. glimlachte hij. Straks, op de hoek, ging ze voort, daar bij die lantaarn moet ik rechtsaf; dan durf ik wel alleen verder. Dan kun nen we elkaar allebei zien. Tja, zuchtte Jochem en het scheen of er tussen hen opeens een nieuwe ver trouwelijkheid was opengebloeid. Nu zit ik eigenlijk tussen twee vuren. Ik zou wel hard naar de hoek willen lopen om u te zien Vleier! lachte ze. maar dan is het sprookje ook uit, ging hij voort, en daarom zou ik te gelijk wel willen dat die laan nog een paar kilometer langer was. Waarom? vroeg ze. Wel, zei hij, plotseling ernstig, de korte tijd, dat ik met u heb lopen pra ten, heb ik me voor het eerst na de avond van die ellendige overval weer eens onbezorgd en prettig gevoeld. Gedeelde smartschertste het meisje. U hebt zeker buiten de dienst niet veel ontspanning? Ach nee, antwoordde hij wat kor zelig. Ik heb een goed pension met een vrije kamer, waar ik naar hartelust wer ken kan. Werken? Natuurlijk! U denkt toch niet, dat ik hier mijn leven slijten wil, tot ik mis schien eens als hoofdagent wordt gepen- sionneerd? Nee. ging hij dan ver trouwelijk voort. Ik heb andere idealen. Ik wil op jacht naar groot wild. Interna tionale misdadigers, cocainesmokkelaars en zo. En daarvoor zal ik eerst mijn in specteurs-examen moeten doen, vlot ta len spreken, op de hoogte blijven van al lerlei nieuwigheden in ons vak, en een beetje jurisprudentie.... daar heb je altijd veel gemak van. Nu, en dan ben ik voorzover de dienst het toelaat, nog op de schaakclub, enne zo af en toe fiets ik eens naar het strand of ga wat zeilen op de Kaag. Hebt u geen meisje? Hij wilde antwoorden met z'n stee vast gezegde, dat hij voor meisjes geen tijd had, maar dat ging hem, vreemd ge noeg, ditmaal niet zo vlot af. Nee zei hij zachter dan gewoonlijk. Al pratend waren ze de hoek gena- cierd en het volle iiebt van de lantaarn viel nu op het gezicht en figuur van het onbekende meisje. Jochem zag met een vreemd gevoel van onbehagen, dat ze wel is waar eenvoudig, maar zeer goed ge kleed ging.... een witlinnen jurk van geraffineerd-eenvoudige snit deed haar gebruind gezicht met het hair naar achteren gekamd, donker-krullende haar en de bijna zwarte ogen verrassend uit komen. Ragfijne kousen omhulden een paar goedgevormde benen en ze droeg lage, sportieve schoenen. Jochem keek haar aan en vond haar een sprookjes- prinses. zo mooi was ze, en zo vér van hem verwijderd. Het leek of het lantaarnlicht plotse ling onbarmhartig hun ware verh »ud ng onthulde. Hij een flinke, rijzige j.mge- man, netjes in de kleren, maar slecn+s een hulpagent van politie zij een meisje, blijkbaar afkomstig uit kringen die voor hém wel immer gesloten zouden blijven. Ze stak haar hand uit. Nu u me hebt gezien, wil ik mij meteen maar voorstellen. Ik heet Marja Terweeghen en ik dank u wel voor uw vriendelijkheid, meneer. Verkruysen, haastte Jochem zich te zeggen en hij voelde zich een zeer on handige kerel. (Wordt vervolgd.)

Texelsche Courant | 1952 | | pagina 4