9 rocn in het harL, Ons nieuwe Raadhuis zal half millioen kosten D.D.D Voorstellen van Hoofdbestuur VVV Texel Contributie-achterstand in drie jaar inhalen; heffing van fl,10 per bed voor kampeerhuisjes; aanvragen door aspiraut-toeristen via bureau naar de leden Sanapirirs ZATERDAG 29 NOVEMBER 1952 TEXELSE 660 JAARGANG. No. 6687 COURANT Uitgave N.V. v.h. Langeveld De Rooij Boekhandel Drukkerij Bibliotheek Den Burg - Texel - Poetbus 11 - Tel. 11 Verschijnt Woensdags en Zaterdags. Bank: R'damse Bank, Coöp. Boerenl. Bank. Postgiro 652. - Abonn. pr. i 1,80 p. kwart. 15 ct. incasso. Adv. 8 c. p. mm. BOUW VAN EEN NIEUW RAADHUIS op de gemeentebegroting!! Een vreug dekreet zou zich in alle appartementen van ons Raadhuis ontketenen wanneer de Gedeputeerde Staten toehapten: dit gebouw toch moest allang tegen de grond zijn gegaan. Kort geleden zijn onze gemeenteschilders er verwoed aan het witkwasten geslagen en er is wat gemetseld en getimmerd, opdat „de Texelaar" verschoond zou blijven van nieuwstijdingen als „Ambtenaar door vallend ge steente getroffen en met extra nachtboot naar Nieuwcdiep vervoerd". Oud en veel te klein is het Raadhuis voor de tegenwoordige tijd. „Ik weet er nog van aldus vertrouwde de gemeente-ontvanger ons toe „dat we met z'n tienen over de lokaliteiten van het raadhuis konden beschikken, maar nou moeten wij die ruimte met z'n dertigen delen!" Ze hebben daar dus veel tekort armslag, maar dat niet alleen: de zeer onpractischc indeling van het gebouw belemmert ook een efficiënte werkwijze der diverse diensten. SINDS ENIGE TIJD prijkt de Burge meesterkamer met een fraaie schets van ons nieuwe Raadhuis. Het gevalletje doet in deze dagen sterk aan ons aller verlanglijstje denken. Wie weet! Sinter klaas komt overal: kan zijn knecht zo'n gebouw niet in zijn zak krijgen, laat staan torsen, wellicht is zijn goeie baas bereid ergens in Haarlem aan het plei ten te slaan. Hij kan dan vertellen, dat Den Burg zo'n pittoresk stadje is, dat men daar alles in het werk stelt om de schoonheid en lieftalligheid te verhogen neme hij als voorbeeld de op komst zijnde uniforme vuilnisemmers, de ver dwijning van oude dorpspompen voor kunstzinnig spuitende waterleiding kraantjes, de restauratie van de oude kerk aan de Binnenburg en die van het gebouw aan de Kogerstraat, de verfraai ing en uitbreiding onzer plantsoenen, plannen tot uitbreiding der riolering en verlichting van onze Professor Keesom- laan met twee moderne lantaarns, zo mede het aanbrengen straks van trot toirs langs de Kogerweg. Waarschijnlijk kunnen wij nog wel even doorgaan! Ver nieuwing, verfraaiing en voorziening al lerwegen. Mag dan dat Raadhuis daar maar blijven staan in al zijn afschrikwekken de armetierigheid? „Witgepleisterde muren" voor wie door Binnenburg en Vismarkt schrijden, maar van binnen en daarachter alles krakend en bevend van ouderdom en bouwvalligheid. Den Burg heeft recht op een beter ge bouw dan het bestaande, dat uiteraard het voornaamste van alle Texelse bouwwerken is: daarheen gaan we om de uitbreiding van ons gezin te boek te laten stellen, daarheen gaan wij Za terdags om onze Burgervader een glim lach af te dwingen, daarheen zenden wij onze vertegenwoordigers om onze belangen te laten behartigen en geva ren te laten afwenden, daarheen ook om „ja" te zeggen op die grote vraag met zijn enorme draagwijdte, soms een diamanten echtverbintenis lang! Hier volgen de naar onze mening be langrijkste c.q. interessantste posten, vermeld op de eerste supppletoire be groting voor de dienst 1953: Kosten van de bouw van een nieuw raadhuis f 500,000.-. Het is gewenst ter vervanging van het bestaande gebouw, dat niet meer aan de gestelde eisen vol doet als gevolg van de slechte staat waarin het verkeert, de zeer onpracti- sche indeling van de kantoren en het feit dat wegens uitbreiding van de ver schillende diensten een ernstig gebrek aan ruimte is ontstaan, een geheel nieuw raadhuis te bouwen. Blijkens de voorlo pige raming zal het nieuwe gebouw een inhoud moeten hebben van 6000 m3. De bouwprijs wordt 'gesteld op 67,50 per m3., zodat het gebouw f 405.000 zal kos ten. Daar de in het bestaande gebouw aanwezige inventaris min of meer ver ouderd en van een zeer verschillende samenstelling is, terwijl bovendien di verse inventarisstukken ontbreken, is plaatsing van een nieuwe inventaris in het nieuwe raadhuis noodzakelijk. De hiermede verband houdende kosten wor den geraamd op f 50,000 - Het nieuwe raadhuis zal van grotere omvang zijn dan het bestaande, zodat bouwgrond dient te worden aangekocht. Tevens dient een bedrag te worden uitgetrokken 1 voor de aanleg van bestratingen, voor i tuinaanleg en het treffen van tijdelijke voorzieningen. Voor deze doeleinden wordt een bedrag van f 45,000 geraamd. De totale stichtingskosten zullen derhal ve f 500,000 bedragen. Van de kosten van 1 het gebouw kan een bedrag ad f 152,984 worden afgetrokken, wegens aanwen- ding van de gedeblokkeerde geiden uit het gemeentefonds over de uitkeringsja- j ren 1948, 1949 en 1950 tot gedeeltelijke dekking van deze kosten. Het gebouw zal uiteindelijk dus kosten f 405,000 min f 152,984 is f252016 of afgerond f252,000 Kosten huisnummering f 3125.-. Om de gehele gemeente opnieuw van huisnrs te voorzien en op verschillende plaatsen 'n andere nummering toe te passen. Kosten straat- en wegennaamborden f 7500.—. Kosten aanschaffing brandblusmidde- len f 20,000.-. Voor een hoge druk mist- blusser. Met betrekkelijk weinig water is daarmee een intensieve brandbestrijding mogelijk. Het apparaat is gemonteerd op een jeep met een tank van 1750 liter in houd, agregaat en motor, 40 m. hoge druk slang van 40 tot 65 atmosfeer en mistsproeier. Aanbrengen drinkwaterput in de P.H. Polder f 1,000.-. Kosten aankoop kolkenzuiger f 18000. T.b.v. het schoonhouden van noolputten beerputten enz. Kosten riolering Den Burg en Oudeschild f 10,000.-. Voor het treffen van voorbe reidende werkzaamheden. Kosten uitbreiding riolering Den Burg f7,650,Voor uitbreiding van de be staande riolering op diverse plaatsen. Kosten aanleg en verbetering van stra ten f 117700,-. Wordt geraamd voor: a. Gedeelten van de straten in Den Burg, De Cocksdorp, Den Hoorn en Oos- tcrend behoeven dringend verbetering Kosten f 32000.-. Deze raming is dezelf de als die in de dienst 1952, alwaar aan de post door Ged. Staten geen goedkeu ring werd gehecht. Daar uitstel van deze werkzaamheden niet langer verantwoord is, wordt de betreffende post thans we derom uitgetrokken. b. Het wordt gewenst geacht de straat „het Buurtje", lopende van de Dorps straat te Oudeschild naar de weg over de Zeedijk, te verbreden en te verlengen over de afstand van 100 m. De kosten worden, inclusief het afgraven van grond geraamd op f 2000.-. c. De Witteweg te Den Hoorn zal over 1350 m. worden verbeterd. Van deze weg blijft dan nog een gedeelte dat eveneens dient te worden verbeterd; dit deel sluit aan op het verbeterde gedeelte teerweg en leidt naar het strand. De verbetering van deze weg is van groot belang voor het vreemdelingenverkeeer, omdat hier door het dorp Den Hoorn een behoorlgke verbinding krijgt met de duinen en het strand. 1500 m. a f 36 is f 54000.-. d. Teneinde de beschikking te krijgen over bouwterreinen is het noodzakelijk de Dr Jac. P. Thijssestraat te verlen gen en de verbindingsweg tussen deze straat en de Secretaris Jonkerstraat aan te leggen. Door deze werken zullen de aldaar liggende gronden worden ontslo ten en kunnen worden aangemerkt als bouwterrein. Bovendien is verlenging van de straat noodzakelijk in verband met de bouw van het rusthuis. De bouw van het rusthuis vordert zodanig dat op de begroting de verlenging van genoem de straat dient te worden uitgetrokken. Geraamd wordt voor: 1. verlenging Dr Jac. P. Thijssestraat f 23000,-. 2. aanleggen verbindingsweg Secretaris Jonkerstraat f 6700. Kosten oppervlaktebehandeling der wegen f 8000.-. De slijtlaag van de Em- malaan, weg Zeewijk-Horntje, Achter weg te Oudeschild en Oosterbuurtweg is geheel versleten. Kosten verbetering wegen f 76250, a Houtvester Boodtlaan te De Koog over een lengte van 800 m. a f 15 is f 12000. De verbetering van deze weg, evenals van de onder b en c genoemde wegen, is van groot belang voor het vreemdelingenverkeer. b. verbetering Witte weg Den Hoorn over een lengte van 1350 m. a f 15 is f 20,250.-. Staatsbosbeheer zal vermoede lijk bijdragen tot f 7500.-. c. verbetering van de weg langs Dc Krim naar de strandpaal 28 over 2180 m. f 15 is f32700.-. d. aanbrengen van trottoirs langs bei de kanten van de Kogerweg. Voor 460 m. en een breedte van 2 m. wordt ge raamd f 12000.-. Deze voorziening is zeer gewenst om dat bij regenval de wegbermen onbe gaanbaar zijn door het water dat met van de bermen kan worden afgevoerd. Daar geen voetpad naast de weg aanwe zig is, dienen de voetgangers bij regen gebruik te maken van de rijweg, het geen door het drukke verkeer niet van gevaar is ontbloot. e. Het is zeer gewenst 250 m. van de Minister Ruysweg te De Koog en 200 m. van de Achterweg te Oudeschild te ver beteren. De kosten hiervan zullen bedra gen f 6800,-. N.V. Vliegveld „Texel" f 19424. Wordt geraamd voor de deelname in de N.V. Vliegveld „Texel". Vermoede lijk zal de N.V. najaar 1952 of voorjaar 1953 worden opgericht. Van het maat schappelijk kapitaal zal het rijk 40 pet., Wie t kleine niet eert.. De gemeente is door schen king in het bezit gekomen van een aandeel in de N.V. TESO ad 15,-. Verwacht wordt een di vidend van 6 pet. is 10,30. Al dus lezen wij in de gemeentebe groting. de provincie 15 pet. tot een maximum van f 27000, de Kamer van Kooph. en Fabr. f 2500 en de gemeente het restant ad plm. 45 pet. inbrengen. Blijkens de terzake bestaande plannen zal de N.V over ongeveer f 200,000 moeten beschik ken ter financiering van de aankoop van grond en de stichting van gebouwen. Ons aandeel zal derhalve ongeveer f 90,000 bedragen. Als schadeloosstelling voor het voormalig vliegveld werd f89,173,87 ont vangen. De deelname in de N.V. kan dus uit eigen middelen geschieden. In de dienst 1952 werd voor dit doel f 69750 uitgetrokken, zodat thans kan worden volstaan met een raming van f 89173 min f69750 is f 19,423.-. Kosten van verkrijging en bouwrijp maken van gronden gelegen te Den Burg f 111500,-. Wordt geraamd voor gronden gelegen in plan Zuid: a. onteigening van grond f 5000.-; b. verrichten van grondwerken (uit graven, egaliseren enz.) f 30,000.-. c. aanleg van straten en rioleringen 850 m. f 76500,-. Bovengenoemde kosten zullen moeten worden gedekt uit de opbrengst van ver kochte bouwterreinen. Kosten van het bouwrijpmaken var grond te De Koog f 25600,-. Wordt geraamd voor gronden, gelegen zuidelijk van de Brink. Geraamd wordt aanleg van straten en ged. riolering 320 m. a f 80 is f 25600,-. Ook deze kosten zullen moeten worden gedekt uit de op brengst van verkochte bouwterreinen. Kosten bouw o.l. school te De Koog en aankoop inventaris f 85150, In De Koog bestaat grote behoefte aan een nieuwe o.l. school. De huidige school is zeer oud en verkeert in een slechte staat Geraamd wordt: grondkosten f 10000 bouw 3 lokalen f 60,000, fietsen bergplaats en betegelen speelplaats f 3000, aanvulling meubilair f 8550, aan vulling leermiddelen f 3600. Kosten bouw o.l. school te De Waal en aankoop inventaris f 51000. Ook hier is de behoefte aan een nieu we school zeer groot. Geraamd wordt; grondkosten f 3000, bouw 2 lokalen f 40,000, fietsenbergplaats en betegelen speelplein f 2000, aanvulling meubilair f6000-. Kosten van restauratie toren te Ooster end f7000.-. De toestand waarin bovengenoemde to ren verkeert maakt een restauratie drin gend noodzakelijk. De muren dienen op verschillende plaatsen te worden her steld, uitgebroken en vernieuwd Gere kend wordt op 200 m2 a f 100 is f 20,000. Aan het rijk en de provincie zal om een bijdrage van resp. 50 en 15 pet. worden gevraagd. Voor de gemeente blijft dan ongeveer 35 pet. of f 7000 over. Kosten aanleg van kampeerccntrum f 50,000.-. Wordt geraamd voor de eerste kosten van aanleg van een kampeercentrum. Het uitgetrokken bedrag van f 50,000 zal nodig zijn voor bebossing en beplanting van het terrein, stichting van enige be scheiden gebouwen met toiletten en was gelegenheden. Verdere posten: GEWONE DIENST. Heffing van rechten voor het afslaan van vis en voor het gebruik van het af slaggebouw: 1951 f 15506,-; 1952 f7500 (raming) en 1953 f 4000. Gezien het in het eerste halfjaar 1952 ontvangen be drag (f 2010) is een raming van f 4000 verantwoord. Belasting wegens gebouwde of onge bouwde eigendommen en hun aanhorig- heden die gelegen zijn in bepaalde ge deelten der gemeente f 3000,-. Opbrengst van te heffen baatbelasting ex art. 281 Gemeentewet ter gedeeltelij ke dekking van de kosten van de riole ring van De Koog. De kosten worden geraamd op plm. f 7500 per jaar, waar tegenover staat een verhoging van de opbrengst der rioolgelden met plm. f 1500, zodat een bedrag van f 6000 nog geen dekking heeft gevonden. Uitgaande van de stelling, dat het billijk is onge veer 50 pet. van de kosten in de vorm van belasting te heffen van de eigen dommen die gebaat zijn bij het aanleg gen van genoemde riolering, kan als op brengst worden geraamd f 3000.-. Onderhoud van wandelplaatsen, plant soenen en andere beplantingen. Uitgege ven in '51 f 3648,-; raming '52 f 1800; ra ming '53 f 7275.-. Het wordt gewenst geacht ten behoe ve van het onderhoud van de gemeente lijke plantsoenen een bedrag van f 5000 uit te trekken wegens arbeidslonen aan los personeel. Het is niet mogelijk geble ken de plantsoenen in behoorlijke staat te houden uitsluitend m.m.v. het vaste personeel. De VVV „Texel" heeft niet met een tekort te kampen, maar wel met een ach terstand aan contributie. Op de op 18 December a.s. te houden Algemene Le denvergadering zal het hoofdbestuur met een voorstel komen om die achter stand in 3 jaar in te lopen, zodat men dan weer gelijk is. Deze maatregel al dus dc directeur op de Woensdagavond in Hotel Dc Toekomst te De Koog ge houden afdelingsvergadering is be trekkelijk ingrijpend, maar zij is voor onze vereniging van het grootste belang. Wie de achterstand in één jaar inloopt zal een korting genieten van 5 pet. Al dus het voorstel. Een ander belangrijk voorstel zal zijn de heffing van kampeer- gclden voor de kampeerhuisjes van f 1,10 per bed. (Voor het origineel kamperen wordt reeds 27,5 ct. per persoon betaald). De vergadering werd door een 30-tal personen bijgewoond. Twee jaar geleden gaven nog 63 personen van hun belang stelling blijk, aldus merkte de voorzitter, de heer C. Groenhof, in zijn openings woord op. Spreker verwelkomde in het bijzonder de heren J. C. Rab, voorzitter Zuiver en uiitsmei uw nun. met de helder vloeibare D D.D. De jeuk bedaart, de ziektekiemen worden gedood en d« huid gentetl O ENEISMIDOEL TIGEN HUIDAANDOENINGEN BURGERLIJKE STAND VAN TEXEL van 21 t.m. 27 November 1952 Geboren: Frederik Johannes zv Ber- nardus Halsema en Elisabeth de Wit. Marius zv Cornelis Eelman en Clasina Boon. Johannes Paulus zv Cornells A. Witte en Anna E. Huisman. Hendrik Jan zv Jakob Kamphof en Anna Maria van den Bos. Jan zv Adam Keizer en Antje Bruin. Getrouwd: Willem van den Berg en Fgbertien Kuil. Jacobus Izaak Boon en Trijntje A. J. van den Berg. Ondertrouwd en Overleden: Gene Gevonden voorwerpen: 1 huissleutel, 1 zwart kussentje, 1 bruine glacé, 1 bruin wollen herenshawl, (met gele blokken), achtergelaten op het raadhuis). INGEKOMEN PERSONEN Willem van Dompseler v. Putten. Poststraat 8 n. O 19. VERTROKKEN PERSONEN Elisabeth Toering v. Weverstraat 101 n. Rauwerdhem. Petronella C. Q. v. d. Knaap v. Emmalaan 98 n IJmuiden, v. Leeuwenstr. 20. Simon J. van Swinde- ren v. Hollewalsweg 17 n. Amsterdam, J. Israelkade 38-1. Dirk A. van Ee, van Slingerweg 11 n. Den Helder, Polderweg 59 (met gezin). Freek H. Wilkens v W 69 n. Vlagtwedde, Poldert B 489 (met gezin). tegen kou, koorts ers griep Koker 50 tabletten 80 ct - 25 tabletten 45 ct Exploitatie gedeelten Noordzeestrand f4840.-. Het bedrag uitgetrokken voor het on derhoud van de duinvoet en dc afschei dingen op het strand is met f 1000 ver hoogd, omdat hieraan dringend behoefte bestaat. Kosten voor Musea of openbare bi bliotheken f 1000.-. Wordt geraamd voor het in gebruik nemen van het gerestaureerde perceel Kogerstraat no. 1 als Texelse oudheid kamer of soortgelijk doel. Kosten met betrekkng tot de exploita tie van kampcerccntra f 3000.-. Het wordt gewenst geaciht een kam peercentrum te stichten. Op deze aange legenheid zal nog nader worden terug gekomen. De kosten van het centrum zijn momenteel nog niet nauwkeurig te begroten. Voorlopig wordt geraamd: huur van het terrein f 600,-; kosten van toezicht f 1000, kosten van onder houd van terrein, opstallen en beplan ting f 1400 Totaal f 3000.-. Belasting op toneelvertoningen en andere vermakelijkheden f 165,000. (Evenals raming '52; ontvangsten in '51 f 16,942 -) KAPITAALDIENST: Opbrengst van de verkoop van ge meente-eigendommen f 5000.-. (Raming '52 eveneens f 5000; ontvan gen '51 f 29,725.-.). Het eigen kapitaal der gemeente be draagt per 1 Jan. '53 f 179,311,-. (De gemeente is o a. in het bezit van alle aandelen der T.E.M. vertegenwoor digend een kapitaal van f 50,000. Ter financiering van de aankoop werd des tijds een lening aangegaan. Per 1 Jan. '53 is het schuldrestant f 12,000.-.) van het hoofdbestuur, de heer G. W. Os kamp, directeur en de heer R. J. Daal der, ere-lid. Seizoen '52 is goed geweest, misschien niet zo best als daarvoor, misschien als gevolg van een kleine terugslag, maar wij nemen aan, dat een ieder weer te vreden mag zijn. Hierna las de heer P. Eelman, secre taris, de notulen, welke onveranderd werden vastgesteld. Er waren geen inge komen stukken of mededelingen en daar om kon de directeur al vroeg op de avond het woord worden verleend. Spreker vond het jammer, dat niet alle door de heer Bonne aangesleepte zitplaatsen wa ren bezet. Hij herinnerde zich een ver gadering in '49 met 70-80 leden! Het voorseizoen was 6 pet. beter wat het algemeen toerisme betreft en 7 pet. beter ten aanzien van het dagtoerisme. De trek blijft groot, speciaal in het voor seizoen en de voortekenen wijzen er op, dat '53 ook een goed seizoen zal hebben. Een Belgisch natuur-historisch ge nootschap 100 man sterk, gaat zijn 20-ja- rig bestaan vieren met een voorjaar-ex cursie naar onze natuurreservaten. Dat seizoen '52 zo gelopen is mogen wij, aldus de directeur, gedeeltelijk dan ken aan de gevoerde propaganda Ons orgaan verscheen in 60,000 exemplaren. Een paar duizend exemplaren waren in de Duitse en Franse taal gesteld. Met de verspreiding van folders zijn we zuinig geweest omdat deze kostbaar zijn. In Zwitserland is intensief gewerkt, veel contact was er ook in het eigen land met alle mogelijke toeristische organisaties der meest succesvolle en daarmee gaan wij dus ook door. Voorts wees spreker op de diverse radio-uitzendingen welker verwezenlijking dikwijls heel wat hoofd brekens kost! vooral die waarop de heer Boot optrad was een grote stunt. Er is meer geadverteerd dan het jaar en bureaux. De vloeibladenactie was een daarvoor Een groot deel ging gezamen lijk met de andere vier waddeneilanden. Daardoor kon met minder kosten meer worden bereikt. Gezien de reflecties is de gecombineerde advertentie voor ons het succesvolst geweest. Vorig jaar werd aan gezamenlijke advertenties voor f860 uitgegeven, op de conferentie op Schier monnikoog is besloten om dit bedrag op te voeren tot f 1250.-. De wintercampagne. Sommigen menen, dat het bureau zijn drukste tijd heeft in Mei, maar de di recteur verzekerde, dat nog groter acti viteit geboden is van September tot Ja nuari, want begin Januari moeten de nieuwe plannen klaar zijn voor het nieu we seizoen. Men kan nu eenmaal de han den niet voldaan in de schoot leggen, maar gepoogd moet worden om de voor sprong op andere toeristische gebieden te behouden. Er heerst grote concurrentie in het land. Iedere plaats probeert op haar wijze toeristen te trekken. Wij moeten dus steeds met gefundeerde wel doordachte plannen voor de dag komen. Edoch als wij ons met enquêtefor mulieren tot de leden richten dan is men (begrijpelijk) niet bij machte ons te hel pen, men is moe en denkt: het is nog lang geen Mei! Enige jaren geleden hebben wij veel moeite gedaan voor de uitbouw van ho tels (speciaal voor het Badhotel), maar toen men ons vroeg aan te tonen hoeveel buitenlanders er geweest waren, waren wij niet in staat te antwoorden. Van de 130 formulieren zijn er tot dus verre nog maar 25 binnengekomen, maar daaruit bleek toch, dat er niet min der dan 8000 overnachtingen door bui tenlanders waren geweest en het juiste getal mag zeker op 10,000 worden ge steld. Ons orgaan zal weer in 60,000 exem plaren uitkomen, maar het aantal edities zal ter besparing van kosten van 8 tot 4 worden gehalveerd. De oplaag wordt dus gemiddeld 15,000 exemplaren. Gebleken is. dat ons orgaan in het hoogseizoen niet zo doeltreffend werkt als tijdens de win termaanden. Ook zullen er weer folders worden verspreid. In de Engelse zullen wij laten uitkomen, dat men voor 25 pond op Texel een goede vacantie kan hebben. Wij zijn bezig met de vervaardi ging van een Zweedse folder. De tekst wordt samengesteld door een Zweed correspondent te Parijs van een grote Zweedse courant die hier een maand lang gelogeerd heeft. Van zijn hand ver schenen in zijn krant zes artikelen over ons eiland! Reclame in Zweden kan veel succes hebben omdat daar de vacanties half Juni reeds beginnen. Ook in West- DuiIsland zullen folders worden ver spreid. Daar ligt veel terrein braak. Aandacht zal ook worden geschonken aan de Amerikaanse soldaten die in W. Duitsland gelegerd zijn. Getracht zal worden hun te bewegen tot een bezoek aan Texel. Zie vervolg 2e pagina.

Texelsche Courant | 1952 | | pagina 1