Anderhalf ton voor verbetering aan]eg- gelegenheid te Oudeschild Flinke belangstelling Jachtproblemen op Vlieland Geslaagde toneelavonden voor de Hoornder Kleuterschool De Minister van Verkeer en Water- I staat heeft bij nota van wijzigingen op begroting 1953 twee posten van teza men f 500,000 opgenomen voor de ver betering van de aanleggelegenheid te Oudeschild en Den Helder ten behoeve van de veerdienst Texel-Den Helder. Gistermorgen hebben wij het bureau van de Directeur-Generaal van de Rijks waterstaat te Den Haag gebeld en ver namen, dat van die half millioen f 150,000 bestemd is voor verbetering van de aan leggelegenheid te Oudeschild en f 350,000 voor Den Helder. POSTDUIVEN GESCHOTEN! De Cocksdorp telt sinds enige tijd een aantal postduiven minder: de vogels wer den gedood door flinke knapen, die hun buks hadden afgevuurd. Jammer, dat men ons de namen van deze flinke kerels niet heeft doorgegeven, want voor zo'n prestatie nemen wij onze pet af! ALGEMEEN MAATSCHAPPIJ ZIEKENFONDS „TEXEL" Ons ziekenfonds belegt Donderda" a.s. aanvang 8 uur een buitengewone alge mene vergadering in De Oranjeboom in verband met de losmaking van de Maat schappij Ziekenfondsen van de Kon. Ne derlandse Maatschappij tot Bevordering der Geneeskunst. Bij voldoende opkomst zal een uur la ter, dus om 9 uur, een tweede vergade ring worden gehouden. (Zie de adv.) voor vergadering afd. De Cocks dorp der V.V.V. Dinsdagavond vergaderde de afdeling De Cocksdorp der WV in Hotel De Hoop. Te ruim 8 uur opende de voorzit ter der afdeling, de heer F. Kikkert, met een hartelijk welkom aan alle aanwezi gen, in het bijzonder aan de heer Os kamp, de gemeente-secretaris, de heer Beemsterboer en de heer Vreur, deskun dige op het gebied van het VVV. Bij af wezigheid van de secretaris, de heer Buis, werden de notulen gelezen door de heer Oskamp, welke onveranderd wer den goedgekeurd. Opgemerkt, werd dat de vereniging 21 Juli 1932 werd opgericht in het Café Nota, onder voorzitterschap van de heer J. v. 't Noordende. Hierna gaf de heer Oskamp een korte inleiding. Ten eerste bedankte spreker de heer Hooijberg voor het afstaan van een VW-kantoor en diens medewerking. Ook dank aan de heer Lefferman voor het uitstekend geslaagde strandfeest. Verder bedankte spreker mej. B. de Graaf, die in het afgelopen seizoen de belangen van WV heeft behartigd. Bestuur: Aftredend en herkiesbaar zijn de heren B. C. Kikkert en mw. C C. Boon-Verberg. De heer Kikkert wenste niet meer in aanmerking te komen, we gens vertrek naar elders. Candidaten zijn de heren A. Hapke en P Boon Mzn Mevr. Verberg wordt herkozen. Na her stemming tussen de heren A. Hapke en P. Boon wordt de heer A. Hapke geko zen. Tevens wordt de heer J. Hooijberg Sr. als lid van het bestuur herkozen. Rondvraae. Mevr. de Braven brengt dank aan het gemeentebestuur voor het uittrekken van 'n zeker bedrag voor de wegverbetering De Krim-Noord-Bat te- rij. De duinopgang zal moeilijk zijn te beharden maar zal met stro of iets der gelijks begaanbaar gemaakt kunnen worden. De heer Nota wijst op het ont breken van richtingwijzers bij de Vi- anenweg. Dit zal nader worden bekeken De heer R Kalf stelt voor om in het sei zoen bv. met eigen krachten een pro gramma samen te stellen met ouderwet se klederdrachten. Mevr. de Braven vindt, dat de dienstregeling voor vreem delingen niet duidelijk is. De heer Jac. v.d. Kooij brengt nog eens het optreden van gezelschappen ter sprake. Uiteraard is men er wel voor, maar men schrikt af van de grote kosten. De heer Hooijberg dringt aan op het plaatsen van borden naar de Schorren. Tenslotte spoort de heer Oskamp allen aan de vergadering aan Den Burg bij te wonen, om daar met elkander de alge mene belangen te bespreken. Ieder dorp heeft zijn eigen belangen. Niemand meer het woord verlangend, wordt deze geanimeerde vergadering met een woord van dank aan de heer Os kamp voor diens aangename besprekin gen door de voorzitter gesloten. BRIDGECLUB „GROOT SLEM" Uitslag van de competitiedrive op 3 December A.-lijn: 1. Mantje-Veenema 39 pt., 2. J. N Bruin-Wessels 37 pt., 3. Echtp. Beem sterboer 35V2 pt.; 4. Echtp. Jouwersma 34pt.5. v. Lenten-v. Santen 31 pt 6. Koorn-Kok 29 pt.; 7 Eohtp. Bruin 231/* pt.; 8. Van der Werf-P. C. Roeper 22%. B-dijn: 1. Duin-Kramer 46 pt.; 2. Van den Vij ver-Rump 43V2 pt., 3. Keijser-Michels 40pt.; 4. Echtp. S. Bakker 391/* pt.; 5. Bos-Dob 38% pt.; 6. Backer-Oskam 34 pt.; 7. Echtp. Van den Heenk 33 pt.; 8 Mw. de Graaf-Oosterhaven 32% pt., 9. Nijdam-Smit 30 pt.; 10 Eohtp. Van Hoorn 28% pt. Op 17 December wordt een vriend schappelijke drive gehouden, waaraan ook met-leden tegen f 1,- per persoon kunnen deelnemen. De prijzen zullen be staan uit wild. Wat er precies gaat gebeuren kon ons nog niet worden medegedeeld: het geld is er in beginsel voor uitgetrokken, maar de plannen zijn nog niet vastgesteld en moeten de minister dus nog bereiken. Het ligt in de bedoeling met de verbete ringen te Den Helder te beginnen „want te Den Helder is de situatie nog veel slechter dan te Oudeschild", aldus een woordvoerder van het genoemde bureau. Men is voornemens om volgend jaar (1953) de plannen uit te voeren, eerst te Den Helder en dan te Oudeschild, Oude schild, als het mogelijk is, ook nog in 1953. Een en ander heeft de warme belang stelling van de Rijkswaterstaat, zo voeg de men er nog aan toe. De Directie van de N.V. TESO deelde ons op ons verzoek mede, dat te Oude schild verbeteringen zullen worden aan gebracht ten behoeve van het gebruik der landingskieppen van de Dokter Wa- gemaker. Te Den Helder zal een geheel nieuwe steiger worden gemaakt, en dan zal men ook daar de landingskleppen van de Dokter Wagemaker kunnen inscha kelen. Ten bate van de Kleuterschool te Den Hoorn werd op 28 en 29 Nov. jl. in „Loodsmanswelvaren", door merendeels oud-leden van „Vriendenkring", opge voerd dit spel van het land. In de Texel se Courant van 26 Nov. jl. werd reeds een overzicht gegeven van de inhoud van dit stuk. Beide avonden werden met een kort woord geopend door mw. H. Lap-Schrier voorzitster van het bestuur der Kleu terschool. Ze herinnerde aan het doel van deze avonden versteviging van de kas. Hoewel reeds verscheidene malen in de laatste tijd een aanslag op de beur zen was gedaan, hoopte ze toch, dat de ze aanslag ook zou gelukken. Op de eer ste avond mocht ze ook burgemeester en mevrouw De Komng welkom heten. Beide avonden waren flink bezet en men kan zeggen, dat ze in alle opzichten geslaagd waren. De spelers verrasten het publiek met zeer goed spel. Hier waren de rollen niet alleen geleerd (en goed, want de souffleur had geen zware taak), maar de snelers gingen ook volkomen op in hun rollen, ze hadden zich volkomen inge leefd. In zijn geheel heeft dit gezelschap een pluim verdiend, gezien de korte re- petitietijd en de moeilijke omstandighe den waaronder men werken moest. Het is te wensen, dat dit succes voor de spelers een aansporing zal zijn om op de ingeslagen weg voort te gaan; dan zul len de Hoornders nog menigmaal in de toekomst van een goede uitvoering kun nen genieten. Op de eerste avond werd vlotter gespeeld dan op de tweede (mis schien een reactie op de spanning van de eerste avond7); een uitzondering maakte het 3e bedrijf; dat werd op de 2e avond sterker gespeeld De jongeren hebben deze uitvoering evenzeer gewaardeerd als de ouderen. Zij hebben uiteraard minder zit dan de ouderen, maar ze vormden op de 2e avond een keurig publiek, rustig en vol belangstelling. Dit was, behalve een VLIELANDS AANLEGSTEIGER Heel wat woorden zijn er in de Raad van de gemeente Vlieland gevallen over de aanlegsteiger welke volgens de hoofd ingenieur-directeur van de Rijkswater staat zijn tijd gehad heeft. In verband met 's Rijks financiële toestand momen teel, zal het waarschijnlijk de eerste vijf jaar niet mogelijk zijn om een bedrag van f 150,000 voor de bouw van een nieu we vcerdam te verschaffen. Daar de Minister van Verkeer en Wa- tei staat het echter niet verantwoord achtte, de steiger te laten zoals hij nu is, stelde deze voor de noodzakelijke verbe teringen aan te brengen en het steiger- dek één meter te verbreden. Deze her- stellingswerkzaamheden zullen een be drag van f 18,000,- vergen. Het Rijk neemt er 60 pet., de Provincie 25 pet en de gemeente 15 pet. van voor haar reke ning. Het verkeersprobleem op de steiger wordt hierdoor niet opgeheven, was het oordeel van vele leden, dan zou het steigerdek minstens twee meter verbreed moeten worden. De Raad kon er niet mee accoord gaan, dat het onderhoud van de kop van de steiger, dat tot dus verre ten laste van de Rijkswaterstaat is, aan de Gemeente zou komen, daar de grootste en duurste reparaties steeds aan de kop voorkomen. Dergelijke extra uitgaven kan de gemeente zich niet per mitteren. Wethouder W Brandsma zag in een nieuwe veerdam een prachtig werk-ob- ject om de werkloosheid op Vlieland te bestrijden. Wethouder P. Doeksen merkte op, dat er geen gemeente langs de kust is in het Noorden, waar het zo armoedig gesteld is met de aanleg- en ontschepingsmogelijk heden enz. als op Vlieland. De heer A. Boon was er op tegen om dan een lapmiddel als voorgesteld werd, te beginnen Uiteindelijk beslist de raad het her stel van de steiger, hoewel hun dit niet bevredigde, uit veiligheidsoverwegingen te aanvaarden. Met het overnemen van de verplichting om eventuele herstel werkzaamheden aan de kop van de stei ger te bekostigen, kon men niet accoord gaan. De heren A. Boon en P. A. Kroon Jwzn. stemden tegen. ZITTING CONSULTATIEBUREAU. Het consultatiebureau voor zuigelingen houdt 10 en 17 Dec. zitting (met het oog op de feestdagen). Van 22,30 uur zij die per taxi of bus komen; 2,30-3,30 uur moeders met kinderwagens van bui ten Den Burg; 3,30-4,30 uur moeders uit Den Burg. TOT BESTRIJDING VAN VEEZIEKTEN De Vereniging „Texel" tot bestrijding van runder-tbc en andere veeziekten zal op haar vergadering van Woensdag 17 December a.s. enige interessante films vertonen. (Adv. volgt). DINSDAG WEER PRAATAVOND Dinsdagavond, aanvang 8 uur, zal in de Landbouwschool weer een Praat avond worden gehouden. Een der drie sprekers zal het voor Texel zo belang rijke onderwerp Ruilverkaveling inlei den. (Zie ook de adv.) „WAARVOOR LEVEN WIJ?" Dit is een titel van een ernstig spel in drie bedrijven, dat de Toneelclub van Zuid-Eierland Dinsdagavond a.s. in het gebouw te De Cocksdorp en Donderdag a.s. in de Kapel van Zuid-Eierland hoopt op te voeren. (Zie ook de adv.) compliment voor de spelers, tevens een bijdrage tot het slagen van de avond. De spelers, die met gerechtvaardigde trots kunnen terugzien op deze avond, waren: De heer M. Witte (lepe Damsma), mej. M. Lap (Lopke, z'n vrouw); mevr. J. Bak ker-Bakker (Maike, hun dochter); de heer W. Bakker (Douwe Fopkens, een grote boer); de heer G. Kiljan (Wiebe, zoon van Douwe); de heer S. Zijm (Peer Diekma, dagloner bij lepe); mevr. H. Lap-Schrier (Stiene, z'n schoonzuster); de heer T Bakker (Peit Fopkens, 'n steenrijke boer); de heer W. Kikkert (Kasper Sietsma ,'n straatarme zwerver). Zonder één van de andere spelers te kort te willen doen, mag wel gezegd worden, dat men in de heer M Witte de juiste man gevonden had voor de ver tolking van de hoofdrol. Beide avonden waren een succes en ge zien de grote belangstelling en de vlot heid, waarmede de lootjes van de hand gingen, zal de kas van de Kleuterschool er nu ook wel wat beter voor staan. REEDS 20 SOLLICITANTEN Voor de functie van concierge-bad- meester ten behoeve van het Consulta- bureau annex Badhuis, hadden zich Donderdag reeds 20 gegadigden gemeld Vandaag sluit de sollicitatie-termijn. S. V. Oosterend Morgen: SVCOosterend- te De Cocksdorp, vertrek 1 uur. Volgende week: Oosterend-Petten; Oosterend 2-Zeemacht 2, 10 uur. SINTERKLAASFEEST VAN DE O.L. SCHOOL TE DE COCKSDORP WERD DRUK BEZOCHT De Cocksdorp. De traditie getrouw, is ook dti jaar weer Sinterklaasfeest gevierd door de kinderen van de o.l. school, onder leiding van de heer A. Lefferman, hoofd der school. 's Morgens om 9,15 uur stonden de kin deren van de laagste klassen opgesteld op het schoolplein, vandaar ging men naar Hotel De Hoop, waar Sint-Nicolaas en zijn knechten om half tien arriveer den De heer Lefferman sprak een wel komstwoord. waarop een toespraak van de Sint volgde. De leerlingen van de le en 2e klas zongen „Koen, maak je mijn schoen". Vervolgens twee volksdansjes door de 3e klas, waarna de le en 2e klas zongen „Zeg Roodkapje, waar ga je he nen?" Daarna werd een toneelstukje op gevoerd door de 3e klas getiteld „De Kippenschool". De le en 2e klas bracht het zangspelletje „De kleine voorjaars wei"., daarna nog 2 volksdansjes en ten slotte het toneelstukje „De strijd om het bestaan". Daarna werden nog een paar films ver toond. Hierna volgde uitreiking van de ca deautjes. 's Middags was het feest voor de hoog ste drie klassen. Om 1,45 uur sprak de heer Lefferman een welkomstwoord tot de vele belang stellenden. Spreker was verheugd zoveel ouders te zien Dit is, zegt de heer Lef ferman, de laatste Sinterklaasviering bij de heer Kikkert, die onze gemeente gaat verlaten. Spreker bedankte de heer Kik kert voor diens medewerking en hoopte, dat met diens opvolger op dezelfde pret tige wijze zou mogen worden samenge werkt. Begonnen werd met zangnummers door de oudste leerlingen met pianobe geleiding door mevr. Beerling. Daarna drie volksdansjes door de 4de klas. Vervolgens een toneelstukje getiteld: „De geleende koekopan" opgevoerd door leerlingen van de hoogste klassen. Een klucht waar hartelijk om werd gelachen. Daarna zang van de oudste kinderen, enige schetsen en een tableau. Tenslotte werden nog een paar films vertoond, o.a. „De Mechanische Boerderij" en „Een zwervershond vindt een gelukkig te huis". Aan het einde bedankte de heer Lef ferman mw. Beerling voor haar mede werking, waarna aan de kinderen een cadeautje werd uitgereikt. De Cocksdorp is veel dank verschul digd aan de heer Lefferman en de ande re onderwijskrachten voor de moeite, die zij zich hebben getroost om deze St.- Nicolaasviering te doen slagen. De Harlinger Courant verscheen Za terdag 15 Nov. jl. met het volgende, ook voor vele Texelaars wellicht interessan te ingezonden stuk: Geachte redactie. Wat ik hier schrijf over de jachtpro blemen te Vlieland is waarschijnlijk de mening van het grootste deel der bevol king. Het artikeltje van enige weken gele den in uw blad waarin een van de be woners als stropers terechtstond en twee weken gevangenisstraf kreeg voor een poging om een van de duizenden konij nen te verschalken doet mij het bloed bruisen. De rechter gaat volgens het Wetboek van Strafrecht te werk en houdt reke ning met de jachtwet welke ondertus sen verzwaard is om het stropen tegen te gaan. Het zit echter bij de Vlielanders anders en dieper. Deze beschouwen het niet als stropen maar als een sport, het is ook geen edelwild waarop gejaagd wordt, maar schadelijk wild. De onbillijkheid zit hem hier in, dat het Staatsbosbeheer er aan medewerkt om de Vlielanders van de jacht uit té sluiten en zodoende stropers kweekt. Vroeger werden de duinen verpacht en brachten aardig wat geld in 't laad- je, daarna onderhands evenals nu, en nog wel aan een vroegre functionnaris van het Staatsbosbeheer. Dit gaat ten koste van de Staatsruif, die bij een open bare verpachting meerdere geldelijke voordelen zou plukken. De onderhandse pachter laat drijf jachten houden waar heren van Gedepu teerde Staten en zelfs Ministers aan meedoen. Het Staatsbosbeheer zelf heeft drie konijnenvangers in dienst die van 1 Oct. tot 1 April de duinen omwroeten om maar zoveel mogelijk te vernieti gen. Zelfs wordt met wildlklemmen en lichtbak gewerkt. Eén van deze konij nenvangers is het gehele jaar met het toezicht belast en de hier geplaatste Rijkspolitie brengt de meeste diensturen in de duinen door op zoek naar stropers. Al met al, dit kost de Staat een lieve duit. Voor de hondenliefhebbers 'S een wandeling of fietstocht ook zeer gevaar lijk. want het schadelijke wild, dat hier met duizenden opgeruimd wordt, is voor hun taboe. Ziet politie of arbeider- met het toezicht belast dat hun hondje achter een konijn aanzit, dan krijgen ze een dikke bekeuring. Zo leeft de bevolking van Vlieland op een mooi eiland maar in zijn toch al schaarse genoegens beknot door de wil lekeur van vreemdelingen. Wij leven echter in een democratische staat met gelijke rechten voor ieder, ten minste theoretisch. Welk Tweede Kamerlid wil hier over eens een interpellatie indienen om deze onbillijkheden weg te nemen? Hoogachtend, P. A. KROON Jbzn. (Het artikeltje van de heer Koorn deed. zoals te voorzien was, verscheide ne belangstellenden en belanghebben den naar de pen grijpen Hieronder vol gen enige reacies en Woensdag zullen wij nog een plaatsje aan dit onderwerp schenken. Red. Texelse Courant). Geachte redactie. Met grote instemming las ik het inge zonden stuk van de heer P. A Kroon be treffende de konijnenjacht op Vlieland Dat een stroper terecht stond en voor een poging om een konijntje te vangen, (naar mijn mening de konijntjes van de eilandbewoners) veertien dagen wordt opgesloten, zal ieder weldenkend mens niet alleen het bloed doen bruisen, maar tot koken brengen. Natuurlijk moet de rechter uitspraak doen volgens de wet. Maar denk u de situatie eens goed in lezers. De eilandbewoners, die het hele jaar met de natuur meeleven, die de ko nijnen als 't ware zien opgroeien, mogen er niet eentje vangen om ook eens een extra hapje op tafel te hebben; want deze moeten er blijven voor het jacht genot en, de in de regel welvoorziene ta fels der heren, reeds genoemd door de heer Kroon. Kan ook het vissen de Vlielanders niet verboden worden? Dan hebben ze, ten minste niets meer. Met belangstelling heb ik de uiteen zetting van de heer Kroon gelezen, hoe het met de verpachting der duinen te genwoordig toegaat. Als het voor het behoud der duinen noodzakelijk is, dat de konijnenstand beperkt moet worden, laat dit dan aan de Vlielanders zelf over tegen een billijke pachtsom; en zouden zij dit niet alleen aankunnen, dan zouden zij, bij wijze van gunst, ook eens aan de heren vreemdelingen kun nen toestaan, om er hun jachtlust bot te vieren. Die de lasten dragen van het eiland, hebben toch zeker ook recht op de lus ten die het eiland biedt, dunkt mij. Intussen stroper? U zult uw straf moe ten uitzitten, maar bedenk, dat ieder weldenkend mens het u niet tot schan de zal rekenen en u niet als een stroper beschouwt. Misschien zijt gij het middel, dat er in deze onrechtvaardige verpach ting verandering komt, dan heeft uw stropen? en het schrijven van de heer Kroon toch nog nut gehad. Sneek. A. DIJKSTRA. Als Vlielander wil ik met deze toch iets zeggen in antwoord op voorgaande stukken van de heer Kroon van Vlieland en Dijkstra? Sneek. Dat het nl. nu zo gaat met de konijnen op Vlieland is de schuld van de Vlielanders zelf. Vlak na de oorlog werden de duinen aan een paar ingezetenen verpacht. Er werden veel konijnen gevangen doch de Vlielanders kregen ze niet; er gingen nl. per dag manden vol naar de poeliers aan de wal. Deze poeliers betaalden natuurlijk in die tijd van vleessahaarste meer dan 'n Vlie lander betaalde, de konijnen was dus een winstobject en zal dat ook blijven als het aan Vlielanders wordt verpacht. Het was burgemeester Rab die daar aan een einde heeft gemaakt en in over leg met Staatsbosbeheer zijn toen een paar konijnen vangers aangesteld en de Vlielanders kregen in ieder geval voor rang tot het kopen van konijnen. Deze regeling heb ik toen ten zeerste toege juicht. Nu echter enige personen gaarne heer en meester in de duinen willen zijn worden er voorgaande stukken geschre ven, maar bedenkt u wel dat er orde en regel moet zijn. De angst van de heer Kroon alsof de Staat veel meer geld kon maken is be lachelijk. want voor iedere konijn die de vangers bij de slager brengen ontvangt de Staat. Stropen, dat is nu eenmaal ver boden, ook al worden de duinen particu lier verpacht, dan zijn het dezelfde pach ters die de politie er op af sturen. Voor de politiehonden die er op het ogenblik zijn spreek ik ook mijn afkeuring uit. De vis, om het eiland, mijnheer uit Sneek, daar moet ook een concent voor zijn en men moet voor garnalen vissen of sardien vergunning hebben. Helaas be hoort Vlieland aan Nederland en hebben we te doen met Nederlandse wetgeving. De konijnen voor de Vlielanders zal dus niet opgaan, heren. De Vlielanders hebben er veel zelf aan verpest Toen voor de oorlog de pacht in andere han den was werd er niets gezegd, toen wa ren de heren die nu zo agressief zijn zelf misschien belanghebende? Ik voor mij vind het prettig om zo naar Slager de Boer te kunnen gaan en een echte Vlielandse konijn te kunnen kopen voor geen gekke prijs en als de zaak verpacht zou zijn aan anderen dan zou het nu misschien wel anders zijn. EEN VLIELANDER. „BLOEMBOLLENCULTUUR" „Bloembollencultuur" houdt Donder dag 11 December a.s. haar algemene ver gadering in hotel De Lindeboom. (Zie adv) INTENSIVERING VAN ONZE BE DRIJVEN, MAAR HOE? Het mag langzamerhand als voldoen de bekend worden verondersteld dat Ne derland wat zijn deviezenpositie aan gaat, er verre van rooskleurig voor staat. Hieruit volgt, dat wij alle zeilen moeten bijzetten om in eigen land voort te brengen wat ook maar enigszins mo gelijk is. De vraag is nu, zijn er nog mogelijk heden en zo ja, welke? Deze vraag kan bevestigend worden beantwoord en één van de mogelijkheden daartoe moeten we zoeken in het opvoeren van onze ruwvoederpositie. Dit wil zeggen dat de bedrijfsvoering intensiever zal moeten zijn. Het moet en het kan op de meeste bedrijven nog heel goed. Uiteraard moeten wij vanzelfsprekend onderscheid maken in aard. ligging e.d. van ieder bedrijf. Een eerste vereiste om de productie van onze land- en tuinbouwgewassen zo hoog mogelijk op te voeren is wel de voedingstoestand van onze cultuurgron den op een dergelijk peil te brengen dat de gewassen „aan geen ding" gebrek lij den. En hieraan hapert nog veel. Voor een goede omzetting van de plan- tenvoedende stoffen uit de meststoffen is een rijk bacteriënleven een eerste vereiste, Verwaarloos de organische be mesting niet (gier, stalmest, beer, com post, groenbemesting e.d.). Daarnaast zullen met zorg die kunstmeststoffen moeten worden gekozen welke voor een bepaald bedrijf het meest effectief kun nen worden geacht. Door één of meer balen stikstof alléén te strooien, komt men er niet. Ook de fosfaat-, kali- en kalkbemesting verdienen de nodige aan dacht en niet te vergeten de onmisbare sporenelementen. Het is daarom van grote betekenis kunstmeststoffen uit te strooien die naast het hoofdbestanddeel stikstof, fos- forzuur, kali of kalk, nevenbestandde len bevatten die er eigenlijk gratis bij verstrekt worden. Wij denken hier voor al aan chilisalpeter, thomasmeel de laatste bevat bv. naast gemiddeld 17 pet., fosforzuur, 50 pet. kalk, 3 pet. magnesi um, 5 pet mangaan en andere sporenele menten laagprocentage kalizouten, magnesiumhoudende kalksoorten, ko- perslakkenbloem e.d. 0 ZONDAGSDIENST DEN BURG DOKTER EL1AS PROTESTANTSE KERKDIENSTEN Zondag 7 December 1952 N. H GEMEENTE. Den Burg 10 uur Ds v Reijendam in i Eben Haëzer. Maandcollecte kerkvoogdij De Cocksdorp 9,30 uur Ds Soesan Zuid-Eierland 11 uur Ds Soesan Oosterend 10 uur Ds Klijnsma Heilig Avondmaal Maandcollecte kerkeraadskas 7,30 uur Ds Klijnsma Heilig Avondmaal Maandcollecte kerkeraadskas half vier: Instuif: Film. De Waal 10 uur Ds Janse m.m.v. het kerkkoor. In gebruikne ming van het kerkorgel. 3e collecte v. kerkbouwfonds. De Koog 7,30 uur Ds Janse 3e coll. v. Oecumenische Raad Den Hoorn 10 uur Ds van Rhijn Oudeschild 10 uur Eerw. Heer Dulfer Maandcollecte v.d. kerkvoogdij GEREF. KERK Den Burg 10 en 3 uur Ds Goedendorp Oosterend 10 en 3 uur Ds De Wolf GEREF KERK (onderh. art. 31, K O Oosterend 10 en 7,30 uur Dienst DOOPSGEZINDE GEMEENTE Oosterend 10 uur Ds van Veen Gezinsdienst, extra collecte De Waal 11,15 uur Ds van Veen Gezinsdienst, extra collecte

Texelsche Courant | 1952 | | pagina 2