De Witte Weg-het Zwarte Schaap Tienduizend palen De V.V.V.-leden van Den Hoorn kwamen in vergadering bijeen Vijftig jaar woningwet Bij paal 19 is een Tuimelaar aangespoeld in Sinterklaasnacht aangespoeld op Amelandi VERGADERING VAN DE RAAD op Dinsdag 16 December 1952, des na middags 2,30 uur ten gemeentehuize. Texel, 9 December 1952. De Burgemeester van Texel, C. DE KONING. 1. Notulen. 2. Ingekomen stukken en mededelin gen. 3. Vaststelling van een nieuwe instruc tie voor de Gemeente-Ontvanger. 4. Vaststelling van de Interimregeling ziektekosten gemeentepersoneel 1952. 5. Voorstel aan Gedeputeerde Staten tot wijziging van de salariëring van de ambtenaar van de burgerlijke stand. 6. Benoeming van bestuursleden van de Sociale Dienst, wegens periodieke af treding per 1 Januari 1953. Aanbevolen worden voor: mevr. A. M. M. Verberne-Ran: 1. mw. A. M. M. Verberne-Ran; 2. mw. Th. v. Sambeek-Schrama voor de heer C. A. Kaczor: 1. de heer C. A. Kaczor; 2. de heer Alb. Backer Tz. 7. Stemming over de electrificatie van de Prins Hendrikpolder. 8. Aangaan van een geldlening van f 150,000 en uitlenen van deze gelden aan de N.V. Texelse Electriciteitsmaatschap- pij, ten behoeve van de electrificatie van de Prins Hendrikpolder. 9. Stemming over de aankoop van en kele stukjes grond door de N.V. T.E.M. voor de bouw van transformatoren ten behoeve van uit te voeren electrificatie- werkzaamheden. 10. Aankoop van grond te 'Den Burg van de heer Jn. Rab, aldaar. 11. Aankoop van grond (blote eigen dom) te Den Burg van 't Alg. Weeshuis. 12. Beoordeling van de aanvrage van het bestuur van de Vereniging voor Christelijk Volksonderwijs te Den Burg om op grond van artikel 72 der Lager- onderwijswet 1920 gelden beschikbaar te stellen voor de aankoop van schoolmeu- belen. 13. Beoordeling van de aanvrage van het bestuur van de R.K. Sint Jozefschool te Den Burg om op grond van artikel 72 der Lageronderwijswet 1920 gelden be schikbaar te stellen voor de meubilering en stoffering van een schoollokaal. 14. Instelling van het Prof. Dr Kee- som Studiefonds. 15. Benoeming van bestuursleden van het Prof. Dr Keesom Studiefonds. Aan bevolen worden: 1. mevr. G. Vrijdag-Keijser; 2. de heer S. Keijser Jaczn.; 1. de heer H. Leber; 2. de heer W. H. Bakker; 1. de heer S. v.d. Vis; 2. de heer Joh. Daalder, 1. de heer D. Dapper, 2. de heer A. A. Westdorp. 16. Vaststelling van de gemeentebe groting voor de dienst 1953. 17. Vaststelling van de le en 2e sup- pletoire begroting voor de dienst 1953. 18. Goedkeuring van de begroting van de Sociale Dienst voor het jaar 1953. 19. Goedkeuring van de begroting van het Algemeen Weeshuis voor 't jaar '53. 20. Bepaling van het maximaal toe laatbare crediet voor 1953 op grond van de met de N.V. Bank voor Nederlandse Gemeenten te 's-Gravenhage aangegane rekening-courant-overeenkomst. 21. Aangaan van een rekening-cou rant-overeenkomst met het kantoor Den Burg van de Rotterdamsche Bank N.V., voor het jaar 1953. 22. Machtiging tot het aangaan van kasgeldleningen ten behoeve van de dienst 1953. 23. Vaststelling van de 11e suppletoi- re begroting voor de dienst 1952. 24. Beschikbaarstelling van het bedrag per leerling voor het lager onderwijs in gevolge artikel 55 bis der Lageronder wijswet 1920. GESLAAGD Mej. C. Wijngaarden, Warmoesstraat, deed een dezer dagen met gunstig ge volg examen voor coupeuse. Zij werd opgeleid door de Ned. School voor Cou peurs en Coupeuses ,,De Kleder Indus trie" Arnhem. TEUNTJE VAN HEINTJE heeft het ontdekt: hij liep in de Sinterklaasnacht langs het strand van Ameland en vond een paal een mijnstut en toen nog een. En nog een. Zover hij in 't af en toe flitsende maanlicht kon kijken zag hij palen en palen. Hij rende naar de hulp strandvonder De Jong in Buren en ver telde hijgend dat er minstens tiendui zend palen op het strand lagen; tussen paal 17 en paal 24. Hij had gelijk. Er lag meer mijnhout dan alle jutters tus sen Buren en Nes in een dag in een paar uur, bij vloed konden jutten. Toen het licht was geworden wist ie dereen dat op Ameland. Boerenwagens met roodgeverfde wielen schokkerden door het duin. Op fietsen en met karren kwamen de eilanders naar dat afgele gen stuk strand. Wij hebben er zelfs een jeep zien razen. Er had in die „Sunderklaas''-nacht een beste Noordwester over Ameland ge staan. En de zee gaf terug wat zij had genomen: de deklast van een schip. En terwijl iedereen sjorde en sleurde aan een stuk hout prachtig van kwaliteit kwamen de herinneringen los: de schipbreuk van het smokkelschip ..Ce res", dat na de vorige oorlog aan de grond liep geladen met „steenkool", maar er zat meer in. Vaten boter, balen rubbers, etcetera. De ramp met de Si mon Bolivar", die kisten met blikken to maten op het strand bracht; en kratten cognac. Vroeger beter. We hebben nog even met oude Jochem Donker zitten praten; de jutter van vroe ger, die alle veiihalen kent. „Het was toen beter" vond hij „toen waren de schepen nog van hout, en er zaten ko peren bouten in; tegenwoordig is het niks meer gedaan. Toch wordt er nog altijd gejut. Tijdens of na de storm dwa- NUTSSPAARBANK In November werd ingelegd f 35812,96 (f 25,263,52) en terugbetaald f 4,056,36 (f989,95). Er werd dus f31,756,60 meer ingelegd dan terugbetaald. Vorig jaar f24,273,57. Er werden 8 (11) nieuwe boekjes uit gegeven en 3 boekjes ingetrokken. In om loop zijn thans 242 boekjes. Het aantal posten van inleg bedroeg 53 (30) en dat van terugbetaling 42 (17). FILMVOORSTELLING VOOR IIET KIND Vanmiddag zullen twee filmvoorstel lingen worden gegeven in het kader van de kinderpostzegel-actie; de eerste voor stelling begint om 2 uur, de tweede om half vier. Voor deze laatste zijn nog eni ge kaarten verkrijgbaar aan de zaal (De Oranjeboom). Vertoond wordt de film „Die Anderen" alsmede een film van de Nederlandse Spoorwegen en van de K.L. M. De avondvoorstelling gaat niet door. INSTELLING PROF. DR KEESOM STUDIEFONDS B en W stellen de Raad, die Dinsdag middag 16 Dec. a.s. bijeen komt, voor een Prof. Dr. Keesom-studiefonds in het leven te roepen. De bedoeling hiervan is om de studie te betalen van begaafde Texelse jongelui, wier ouders het volgen van een opleiding door hun kind(-eren) niet kunnen bekostigen. Voorgesteld wordt voor 1952 dit fonds gemeentelijk te subsidiëren met een bedrag van f 2000 en een gelijk bedrag voor 1953. WIE WINT DE WISSELBEKER Vorig jaar heeft de Texelse Courant een Ouwe Sunderklaas-wisselbeker uit geloofd voor de groep, welke het hoog ste aantal punten verwierf; vorig jaar ging de beker naar Den Hoorn. Wie zal hem Vnjdagavond winnen? De door de jury's der diverse dorpen bekroonde eer ste prijswinnaar in de rubriek groepen zal daarna en zo spoedig mogelijk door een jury van de Texelaar worden beoor deeld. De route dezer jury is als volgt: Den Hoorn, Oudeschild, Oosterend, De Cocksdorp, De Koog, Den Burg. In de krant van Woensdag 17 Dec. zal de uitslag bekend worden gemaakt. FILMS OVER AMERIKA VOOR HET NUT Volgende week Donderdag 18 De cember dus zullen met medewerking van het Amerikaanse gezantschap voor de leden van „Het Nut" in Hotel Texel films over Amerika worden vertoond. Op Donderdag 22 Januari treedt Dr Paul Juliën, de beroemde Afrika-onder- zoeker, voor „Het Nut" op en begin Maart zal de laatste Nutsavond aan In donesische danskunst zijn gewijd, welke avond mogelijk is door de culturele uit wisseling Nederland-Indonesië. Z.D.II.-Nieuws Zondag was het le vrij voor de compe titie. Na de goede wedstrijd tegen SVC hebben we al 3 vrije Zondagen achter de rug en zonder training is dat niet be vorderlijk. En zo waren we er in geslaagd Zondag een vriendschappelijke wedstrijd te spelen tegen een Marine elftal van de Neptunus, Dit is een fijne wedstrijd geworden, zeer sportief. Voor de rust wa ren wij sterker en slaagden er in een 2-0 voorsprong te nemen. Na de rust kwa men de Neptunusmannen even opzetten, maar de achterhoede was er goed in. Beide elftallen wogen goed tegen elkaar op. De spanning steeg toen de Marine er 2-1 van maakte, maar onze jongens trok ken sterk ten aanval en het iVas DiCk die met een prachtig doelpunt 3-1 scoor de vlakvoor het eind werd het 3-2. Een zeer goede en prettige wedstrijd. Zondag thuis tegen het sterke Dirks- horn, dat vorige jaar in de 2e klas speelde. Aanvang 2,30 uur. Jongens, zorgt er voor dat je Zondag fit bent, al hebben we dan geen trai ningsavond, ga 's avonds een paar rond jes hard lopen en ga Zaterdagavond op tijd naar bed, want het valt niet mee na Ouwe Sunderklaas! len zij langs het strand hun sporen zijn daar altijd te vinden. „Voor eigen rekening". Die nacht lag er over zeven kilome ter strand een woud van geschilde boomstammen. De burgemeester zei dat zoiets eens in de 20 jaar voorkomt. De politie heeft gepost langs de kostba re strook. De jutters reden de palen naar het pakhuis waar alle aangespoelde goe deren dienen te worden opgeslagen. In de verte ging een zwarte stip heen en weer tussen de waterlijn en het duin. Een paard en wagen. „Die werkt voor eigen rekening", zei iemand. „Daar moet een stokkie voor worden gestoken, da's verdacht", zei de hulpstrandvonder: „ze magge gin wagens in de dunen rije". De politie bleef kalm. „We zullen daar straks wel eens gaan kijken ze kun nen er toch niet mee uit de weg". „Laat ze nu maar". De branding donderde als een voor bij razende sneltrein. Strandpluvieren trippelden heen èn weer. Wij liepen naar de stip in de verte. De voerman was kennelijk gewaarschuwd. Wij wer den aan de praat gehouden. „U kunt hem nog wel inhalen", zei de jutter la coniek en wees ons een pad. Wij liepen vast in een gebied met plassen en volgegroeide vlakten En wij zagen dat daar meer jutters zwoegden. Met bromfietsen zelfsmet een sleep er od en er aan en er achter. Er lagen palen achter de duinen. Er werd hard gewerkt. Toen kwam er iemand waarschuwen: „de kerels met de zwarte jassen zijn er". Niemand stoorde zich er aan. En de po litie zei: „laat ze nu maar, wij kunnen het nu niet overzien we weten toch wel waar dat spul blijft"! Ameland heeft een goede Sinterklaas gehad. Een halve eeuw voor verbetering van de volkshuisvesting Zulke woninkjes worden tegenwoor dig gelukkig niet meer gebouwd wèl worden er tegenwoordig nog van der gelijke gevalletjes bewoond. Onze tijd ziet rianter huizen verrijzenl Het komt niet zo vaak voor dat op grootscheepse wijze het jubileum van een wet wordt gevierd. Er moet dus wel een bijzondere reden zijn om het feit, dat 50 jaar geleden de Woningwet van kracht werd, te herdenken met de uitgave van een gedenkboek, met een herdenkings vergadering, waarop prominente spre kers het woord voerden en met een in teressante tentoonstelling „Vijftig jaar wonen", die in het nieuwe Haagse stad huis door de Minister van Wederopbouw en Volkshuisvesting werd geopend en tot 31 October a.s. te bezichtigen blijft. Die bijzondere reden is er inderdaad: de Woningwet is een van de belangrijkste sociale wetten die ons land kent. Door de Woningwet werd het mogelijk ge maakt, verbetering te brengen in de mensonterende wijze, waarop in de vori ge eeuw een groot deel van het Neder landse volk was „gehuisvest" en werden waarborgen geschapen voor de verdere ontwikkeling van de volkshuisvesting op een redelijk, menswaardig peil. Minder dan veestallen Mensen van deze tijd kunnen zich moeilijk inleven, in de afschuwelijke toestanden op woninggebied in de vorige eeuw, al zijn op verschillende plaatsen in ons land nog wel sporen uit die tijd zichtbaar. Een zesde deel van het Ne derlandse volk woonde in het begin van de 20e eeuw in onderkomens, die met een mooi woord „eenkamerswoningen" werden genoemd, maar die in werkelijk heid krotten waren. 307,700 van die krotten telde ons land in het jaar 1900. Dat zulke „woningen" door gezinnen met enkele kinderen werden bewoond, was in die tijd gewoon. Men sprak van „overbevolkte huizen", wanneer in zul ke eenkamerswoningen vijf of meer per sonen moesten leven. Hoe het er in zul ke krotten uitzag, laat zich moeilijk be schrijven. Rapporten uit de vorige eeuw zeggen, dat de „holen van de mensen vaak nog veel minder waren dan de stallen van het vee". Woningwet bracht verbetering. Deze misstanden schreeuwden om ver betering. Er werden door particuliere instellingen pogingen in het werk ge steld om de nood, die in de honderddui zenden krotten werd geleden, te lenigen. Maar tot verbetering op grote schaal kon het pas komen toen op 1 Augustus 1902 de Woningwet van kracht werd. Door het inwerking treden van deze wet werd de verbetering van de volkshuisvesting een aangelegenheid van 't Rijk. Dat wil zeggen, het Rijk nam maatregelen en ging de verantwoordelijkheid dragen, maar bij de verbetering van de ellendige toestanden werd aan de gemeenten een belangrijke taak opgedragen. De ge meenten werden nl. verplicht een bouw verordening in het leven te roepen, waarin de eisen voor de inrichting en de degelijkheid en noodzakelijke voorzie ningen als waterleiding etc. van wonin gen werden vastgelegd. Er werden bepa lingen gemaakt betreffende het onbe woonbaar verklaren, het sluiten en het afbreken van slechte woningen. Het werd de gemeenten bovendien mogelijk gemaakt langs een korte weg tot ont eigening over te gaan. Dat alles bete kende in de praktijk, dat de strijd tegen de „kanker van de krotwoning" zo als deze misstand wordt genoemd met kracht werd ingezet. En niet zonder re sultaten. Van de ruim 300,000 krotwo ningen die in het begin van deze eeuw in Nederland voorkwamen, waren er in 1919 nog 237,000 over en in 1930 nog 139,000. Sprekende resultaten. Terwijl in 1909 nog een zesde deel van de bevolking in krotten woonde, ivas dit percentage in 1930 gedaald tot 4,4 pet. Ook het aantal woningen met 2 of 3 ka mers verminderde snel. Het aantal wo ningen met 4 of meer kamers daarente gen nam toe. Uit die enkele cijfers blijkt reeds dui delijk, dat er dank zij de Woningwet zeer veel kon worden bereikt, vooral en dat is niet in cijfers uit te drukken voor het levensgeluk van het arbei dende deel van ons volk. In nog veel andere opzichten is de Woningwet een zegen gebleken Door deze wet. werd het nl. mogelijk gemaakt van het Rijk voorschotten te ontvangen in de bouw- en exploitatiekosten van nieuwe woningen. Daardoor konden de woningbouwverenigingen ontstaan, die zoveel goed werk hebben verricht en nog verrichten. Aan de Woningwet is het te danken, dat aandacht werd en wordt besteed, niet alleen aan de verbetering van af zonderlijke woningen, maar ook aan een betere verdeling van de ruimte in woon blokken en woonwijken. Aan een gemeente met meer dan 10,000 inwoners werd het maken van een uitbreidingsplan voorgeschreven, d.w.z een plan waarin, rekening hou dend met de belangen van alle betrok kenen, de toekomstige ontwikkelmg van een* gemeente wordt vastgelegd. Naast De Woensdag in Loodsmanswelvaren gehouden vergadering van afdeling Den Hoorn der VW Texel, werd door slechts 23 leden bijgewoond, hetgeen moet wor den toegeschreven aan het te vroeg an nonceren. De voorzitter, de heer A. Slegh, achtte het doelmatiger om de le den een dag te voren nog even per con vocatie op de vergadering te attenderen. Spreker bracht dank aan de heer Dros, die aftrad als bestuurslid en niet her kiesbaar was, voor het vele werk, dat hij in het belang van de afdeling Den Hoorn had verricht. De heer Dros werd opge volgd door de heer A. Lap, terwijl de heer P. Drijver herkozen werd. Na een hoogst interessante en duidelij ke uiteenzetting door onze volijverige di recteur, de heer G. W. Oskamp, over het werk der vereniging in het alge meen en het hoofdbestuur in het bijzon der, werd door drs Schreur, sociograaf van de Economisch-teohnologische Dienst te Haarlem gesproken over het VW- werk in groter verband. Vervolgens de Rondvraag: De heer C. Huisman vraagt hoe het zit met de kampeergelden welke hij te rug zou ontvangen. Hem werd aangera den naar het hoofdbureau te Den Burg te komen om de zaak te regelen. In antwoord op een desbetreffende vraag deelde de directeur mede, dat alle Wachten worden behandeld. Er waren reeds twee kampeergelegenJheden ge royeerd. Dit werkt stimulerend op deze bedrijven. De heer K. Boon klaagt over het aan nuin rijden van onze fietspaden. De Witte We? het zwarte schaap De tongen komen eerst goed los toen het onderwerp De Witte Weg werd be handeld! De heer Jurr. Beumkes was er over begonnen met de vraag: „Hoe staat het nou toch met de verbetering van de Witte Weg? Komt daar nog wat van? Kunnen onze eigen mensen hier niet aan meewerken?" De voorzitter merkt op, dat er reeds door eigen mensen aan ge werkt was, maar dat zakte al spoedig af De heer Jurr. Beumkes vindt dat de he ren pensionhouders daar aan moesten meedoen. De heer W. le Noble zegt, dat de marine alles stuk rijdt, als wij zelf weer aan die weg gaan werken is de ge meente de lachende derde en bemoeit zij zich nergens mee. „Ik vind het beter om er zélf niks meer aan te doen!" De heer H. Smit zegt, dat hij de weg in zijn eigen omgeving jaren achtereen zelf heeft onderhouden. De voorzitter ge looft, dat door het gemeentebestuur zeer zeker aan de weg naar het Hoornder- slag wordt gedacht. De heer A. Lap meent, dat het bord, met het opschrift „Levensgevaarlijk", geplaatst bij de Witte Weg velen doet afzien van een DE ZEE NEEMT, DE ZEE GEEFT Oudesahild. Schipper J. Boom van de TX 88 bracht Maandag een propeller van een vliegtuig mee, die hij op het Texel- stroom had opgevist. Een opkoper heeft zich over het apparaat ontfermd. ST NICOLAASFEEST TE OUDESCHILD Het was Zaterdagmiddag een hele drukte bij de boot vanwege de komst van St. Nicolaas. Voorafgegaan door Sint en Zwarte Piet ging een grote stoet kinderen zingend naar het Eigen Ge bouw, dat geheel bezet werd. De Eerw. Heer Pastoor sprak St. Nico laas toe. Hij vond het fijn dat de Sint met zijn knecht naar Oudeschild had willen komen en hij was er zeker van dat Skil zoeter was geweest dan Leeu warden. Eerst zong de jeugd enige liedjes, waarna een paar kinderen op het matje moesten komen, maar het liep met een sisser af. De kinderen van de K.W. Kleuter school deden vervolgens enige allerleuk ste spelletjes, die zeer in de smaak vie len. Hierna werd op chocolade en snoep getracteerd. Tenslotte vertoonde het hoofd der school enige films, die er bij oud en jong als koek ingingen. Het was intussen al vrij laat gewor den, zodat een enkele film achterwege werd gelaten om de kinderen van de Kleuterschool, die zo langzamerhand on gedurig werden, niet langer op hun ca deautjes te laten wachten. Toen deze waren uitgereikt, keerde ie der voldaan over het geslaagde feest •huiswaarts. deze gemeentelijke uitbreidingsplannen bestaan streekplannen, terwijl er sinds enkele jaren ook een Nationaal plan is, dat een logische overkoepeling is van allerlei streekplannen. Ideaal nog niet bereikt. De periode van verbetering van de volkshuisvesting in ons land, die 50 jaar geleden werd ingeluid met de af kondiging van de Woningwet, is nog lang niet afgesloten. Zoals Z.E. ir H. B. J. Witte, de nieuwe minister van Wederop bouw en Volkshuisvesting bij de ope ning van de tentoonstelling „Vijftig jaar wonen" zeide, is het stuk sociale ge schiedenis, waarmee bij het van kracht worden van de wet een begin werd ge maakt, nog niet voltooid. Er is nog zeer veel werk te doen. De gevolgen van de oorlog hebben de oplossing van het wo ningprobleem nog extra moeilijk ge maakt. Maar het zou kortzichtig en on dankbaar zijn, niet te willen erkennen, dat op het gebied van de volkshuisves ting in de afgelopen halve eeuw ontzag lijk veel goeds is gepresteerd door Rijks- en gemeente-instanties. Het is goed, al dit zegenrijke werk voor een ogenblik aan de vergetelheid te ont rukken. En dat is de bedoeling van de herdenking van het gouden jubileum der Woningwet. (Nadruk verboden). todht door de duinen. De heer S. Zijm merkt op, dat het bord Bushalte, voor zijn woning aangebracht, misleidend is, omdat sommige diensten daar helemaal niet komen. Hoe dikwijls heeft hij de badgasten, die in vol vertrouwen op dat bordje op de bus stonden te wachten, op eenmaaUmet bepakt en bezakt door het dorp zien hollen om de bus te pakken te krijgen, wat doorgaans niet mocht luk ken! De heer J. J. v.d. Vlies, directeur der N.V. TESO, mede ter vergaderig aanwe zig zal trachten hierin verbetering te brengen. De heer H. Kiljan vraagt of het geen grote verbetering zou zijn als langs de kale wegen en fietspaden struikgewas werd geplant. De hele vergadering zou zulks toejuichen, maar dit is een taak voor het Staatsbosbeheer. De heer D. Pool spreekt er zijn misnoegen over uit, dat de handwijzer naar Loodsmansduin iedere zomer opnieuw wordt afgerukt. De heer G. Coevert zegt toe een oogje in het zeil te zullen houden. De voorzitter verzoekt de directeur van de N.V. T.E. S.O. erop te willen toezien, dat de bus sen niet voor hun tijd vertrekken, dat geeft soms teleurstelling. Hierna sluit de voorzitter deze geani meerde vergadering. Dit is de tweede Tuimelaar die dit jaar op ons strand aanspoelde, de eerste spoelde in September aan bij paal 14. Het dier wordt blijkbaar steeds minder zeldzaam op onze kust, sinds 1818 zijn er ca. 190 strandingen aan de Nederlandse kust bekend. De bruinvis, ook behorende tot de groep van walvisachtige zoogdieren, vindt men echter veel meer en is dan ook de algemeenste van deze groep die ren. Tuimelaars zijn bewoners van het Westelijk en Oostelijk deel der gematig de zóne van de Atlantische Oceaan op het Noordelijk halfrond (tot 65 gr. N.Br.) Hun voedsel bestaat uit vis (haring en, makreel), kreeftachtige dieren en ook wel inktvissen. Op sommige plaatsen wordt er wel jacht op deze dieren gemaakt. Een flin ke Tuimelaar geeft soms 100 liter traan van goede kwaliteit. Een volwassen tuimelaar wordt 2,5 3,5 m„ zelden 5 m. lang en heeft eengeV wicht van 150-200 kg. Zij leven in troepjes en zijn polygaam (d.w.z. e„en enkel mannetje bevrucht ver schillende wijfjes) en trekken in het voorjaar naar het noorden om in het najaar weer naar het zuiden terug te keren. Evenals alle walvisaohtige zoogdieren werpt de tuimelaar jongen. Wordt een tuimelaar baby geborert, dan zwemt het dadelijk na zijn eerste ademhaling aan de oppervlakte waarbij' de navelstreng afbreekt. Het is te zwak om zich alleen aan de oppervlakte te houden, zodat het moederdier, meestal bijgestaan door meerdere wijfjes, helpt de jonggeborene aan de oppervlakte te houden, zodat het niet stikt. Daarna volgt het diertje, dat direct zweniman kan, instinctmatig de staart van zijn moeder. Gaat deze slapen dan komt een ander wijfje om het jonge dier omhoog te houden totdat de moeder weer wakker wordt om haar taak weer op zich te ne men. Veel is er reeds bekend van deze in^ teressante groep van zeezoogdieren, die tot de grootste der aarde behoren, doch nog veel is onbekend. Het wordt daarom zeer op prijs gesteld indien u zo'n dier op het strand vindt, dat even door te geven aan het Texels Museum, opdat geen zeldzame soorten verloren gaan. Handbalnicuws G.D.S. Alle leden en adspirantleden (de groot ste) worden hedenavond (Woensdag) om 8 uur verzocht om samen te komen bij Van Heerwaarden, Molenstraat 28 voor een laatste bespreking van „Ouwe Sun derklaas. Alle kleren en benodigdhede hiervoor meebrengen s.v.p. voor eventu ele wijzigingen of aanvullingen. Komt dus allemaal, het is zó gebeurd. OUWE SUNDERKLAAS TE DE KOOG Ook de Kogenaars zullen het Ouwe Sunderklaasfeest weer op ouwerwetse wijze gaan vieren! Er is genoeg gebeurd (en met gebeurd!) om het aan rake voor stellingen niet te laten ontbreken. Zij zullen weer door het in winterslaap doe zelende dorpje trekken en daarna hun opwachting maken voor de jury. Ten slotte zullen zij weer gaan meehossen in De Toekomst, en onder de vrolijke tonen van de band het uitjubelen, dat ouwe sunderklaas nóóit verloren gaat! PAARDENVERZEKERING D.E.L. Men verzoekt ons de volgende rectifi catie: Vaststelling taxatievergoeding. Uit de vergadering kwam nar voren dat de be loning veel te laag was: deze lag nog op voor-oorlogspeil. Door de heer v. Malde gem werd voorgesteld dit op een nor maal peil te brengen en wel voor half jaarlijkse taxatie f 1,- per paard, tussen tijdse taxatie f 2,50. CORRESPONDENTIE Geachte abonné, Omdat wij graag weten, wélk tuintj door het hondje van de krantenbezorge met voeten is getreden, zouden wij te behoeve van het onderzoek gaarne eve vernemen, waar deze tuin ligt. Hoogachtend, Directie Texelse Courant.

Texelsche Courant | 1952 | | pagina 2