c D Alles Panklaar prima jonge kippen Bekendmaking M.S. Langeveld&Zn SCHUIMAARDE Belangrijke prijsverlaging Wij drukken voor U: DRUKKERIJ TEXELSE COURANT Groot Sunterklaasbal VISITEKAARTJES Pr GEZELLIG BAL BIBLIOTHEEK Slagerij IPENBURG, Hoe de Groene Plaats er seuventig jaar lede ujatsag Buurtvereniging Weverstraat net meisje Bakkerij „De Hoop" kg speklappen voor f 1,30 vragen prijsopgave Drukkerij Texelse Courant in Hotel „De Toekomst" flinke jongen Prima BABY WEEGSCHALEN Oproep Waarom verkocht Bakkerij „De Hoop" zoveel Speculaas? gezellig dansen „The Rhythm. Sheiks" DANSEN DANSEN Onze reclame van de week VISSER's Vieeshouwerij Hotel „De Hoop", Ouwe Sunderklaasbal met de MUSICAL PLAYERS Eén uit de collectie Philips apparaten Prijs f295- M ARTIEN BAKKER J. C. RAB N.V. Boekhandel Parkstraat Kees Boontje, Goud Boltje en Juttertje Sunterklaasbal Donderdag a.s. openen wij B. G. Ipenburg, De Koog Algemeen Maatschappij Ziekenfonds „Texel" buitengewone Alg. Vergadering ■X- jlpiliiiiiiimiiNiiiiNmimiimiiuiii lllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllll lllllllllllllllllill Praatje van een Oud-Tesselaar Os je teugeswoordig op de Groene Plaas lóópt, is 't heel aars ös vroeger. Laat ik deer nou 'n paar maande lede twie ou we skoolkammerade treffe en 't gesprek liep natuurlik over de tied, dot wee deer speulde en wie deer vroeger weunde. Wót de iene niet wist, dót wist de aare wel. We begonne met „hotel Tessel", op die plek weunde notaris Coninck Westen berg in een echt neke leu's huus. Op see fieervan w ós de timmermónswinkel fón Dirk Zijm. Deer wös ok 'n bergplaas foor de mórkhekke. Die hekke wiere toen opset deur enkele inwoners fón 't gesticht, die dót foor niks moste dóen. Ik sie foor me gêest Klaas Kooimön staan (beenaam Nuuf), ós ie plaagd wier kwam ie op je óf en see ieder keer ,,/k sel je gien kwaad dóen", ,,'k sel je gien kwaad dóen". Op de plaas, weer nou de saai van „Tessel" staat, wós de gróte skuur fón de notaris, weer öllerlei strandgoedere bewaard wiere. Doch feul strandgoed fiel in hande fón de jutters. In die tied wós er foor 'n órm mens nag wót te ha- Ie op strand, moet je wete. Er ware doe nag heel wót zeilskepe in de faart, mit de- deerbee behoorende strandinge. Ja, de Koogers hódde 't niet soo ver keerd bekeeke. Doe ze hoorde fón de plónne om 'n fuurtore op Tessel te bou- we, wós hun ólgemiene opinie dón ok, „dót sel de ondergang fón Tessei weze". Op de hoek vón de tuun fón de notaris stond 'n koepel, die ok ól sins jare ver- dwene is. On de westkant fón de Groene Plaas stonde de cafees „de Orónjeböom" en „de Lindeboom". Beije cafees sage er heel wót ienvoudiger uut dón nou. De deur fón de ingang vón „de Orónjebóom" be stond uut twie dêele, op de bovedeur wós 'n gröote iezere ring bevestigd om de deur te opene. In dit cafee weunde de femilie fón Pieter Dóllemeijer, later sprak men fón Jont je fón Pieter. In „de Lindeboom" weunde de familie Slijböom. Slijbóom hód de geweunte veul op s'n stoep de kuiere, steeds een lange Goudsche piep in de mond. Jare lang logeerde hier in de herfst 'n Fransche snippejager mit s'n vrien dinnetje. Ik herinner me nag fón deuze dame, dót se ón Ant, de waschfrouw froeg of die óltied so hórd most werke. Op het bevestigend öntwöord, sei de Frangaise: „madame, liever kapot". De Tesselaars konne die Fransche sede niet erg begriepe. Naast „de Lindeboom" wós 'n skuur weer de boere hun peerde foor niks kon ne stölle. Deernaast stond een klein huussie beweund deur Krulles Diekse, later deur Aagie Skram. An de Zuudkant fón de Groene Plaas hód je eerst Roggeveen, de zadelmaker, die er ok 'n café op na hield. Deernaast de slageree fón Spierdijk, die opfolgt wier deur Van Veen. Naast de slageree stonde 'n paar kleine huussies beweund deur Mórte Diekse en Illemón. So klein, net órmekamers, in de portaaltjes lagge estrike op de floer. Dón kwam er 'n skuur fón de femilie KI. Langeveld (meel- en graanverkoop). Deernaast 't huus fón de femilie Westenberg, later beweund deur de femilie de Rooij. An de overkant fón de street (die ól- gemeen „Achter de Wol" noemt wier), wós 't huus fón burgemeester Lomón (later ós postkantoor in gebruuk). In 't huus weer nou de femilie W. Vlos weunt, weunde vroeger Tetje Roe per (Wed. Smit). Dit wós een oud hoog huus, in teugestelling met de kleine huussies, die op het „Raaksie" stonde, dót ware óllemaal lêege huussies. Naast Tetje Roeper wös 't weunhuus mit cafee fón de femilie Jaap Rijk. In dit cafee kon je voor 5 cent een borrel krigge. Sater- dagsêeves teuge Sunterklaas en Kersmis wiere deer kniene en haze verloot en wier er tombola houë, prijze ware tetaai enz. Omdöt dit huus gien tuun hód, wier de wösch op de Groene Plaas dröogd. Een dêel fón de Groene Plaas wös pór- tikulier bezit fón de femilie Rijk. Later weunde deer de femilie Mooje, beter bekend onder de naam Hoepla, die fervaardiger wós fón hoededoze enz. Eve fóorder stonde een paar kleine skuurtjes o.ö. hod J. C. Visser deer 'n farverswinkel. Later wiere ,die huussies öfbroke en kwam deer het cafee fón de femilie C. Kuyper. Fóorder op weunde Sieme Keuning, Neel Skut, later Jaap Rijk en kapper De Mön. Naast Appelboom wös de lommerd, deer boven weunde de gebr. Kok (Dirk en Hermön) en Keetje Kok. In het hoekhuus weunde Cornelia Flens (femilie Jac. Illemón) de ienige flinke segarewinkel. Om de hoek Raak- sie-Visohmörk wós de kesjot en dón kreeg je 't raadhuus, heel vroeger be weund deur de skout Mörtinus Lange veld. Naast 't raadhuus weunde de femilie Mart. Langeveld, gien ófstammeling fón de skout maar wel femilie. Op de hoek fón de Vischmórk-Binneburg weunde de femilie Ponger. Jammer, dót die ou- werwesse huuze ófbroke moste worre. Oo de aare hoek fón de Binneburg^hoek Vischmörkt wós 'n mönnefakturewinkel fón de femilie Pieter Kors Roeper. Hiernaast weer 'n snopwinkeltje fón Keetje Spreeuw, later femilie Duunker (Ouwe Nón en Tmus Plaasmön). Naast het boetje fón genoemde femilie wös 't oorspronkelijke cafee fón Keetje Spreeuw, deer kocht je de borrel ok foor 5 cent. Opfolgers fón die genoemde Keetje Spreeuw ware Piet Gieles en later de fam. Koos Lips. Op de vischmörkt, weer soo nu en dón visch ófslooge wier deur Ouweskilders, heb ik self menig keertje visch kocht, ik kreeg dón seuve stuvers mee en kwam met een flinke sooi skol thuus. Fóór de öfslag begon, ging Geert Kikkert mit de bel de Burg rond om de köopers te waarskouwe. In de hêeringtrekkerstied ös de Hoorn- ders mit hun flette bee „Onrust" viste, kwamme die mit boerewages vol trek- kershêermg langs de huuze fón de Burg fente, 'n emmer vol foor een kwörtje De heele Burg öt op zoo'n dag pónhée- ring. Soo heb olies s'n tied hód. Onófskeidelik fón de Groene Plaas wös Jaapie Puiman (Kenniet) die deer de hèele dag vertoefde om soonöodig de peerde vóst te houë, uut te spönne en in te spónne foor 5 cent per kórweitje. 't Kon der op de Groene Plaas ok nag wel 's giste, ös er gröote verkopinge fón 't onbeheerde strandgoed ware en ós- pirónt koopers fón de föste wol en fón Tessel in de geilik ginge. Dót wós dón ós se öfsproke hódde niet te veul foor de goedere te geve, om dón later in 'n on- deronsie, dót noemde se dón de geilik, de boel opnuw te verkoope en dón uut te make foor wie 't tenslotte weze soo. Dót betrof ólLien kóope bv fón gröote hoeveelheden kolders (teugeswoordig sègge se mijnstutte), fate olie, fet, enz. enz. Bee sokke verkoopinge wös feul ru zie tusse leu, die in de geilik sötte en die uutslote wiere, fooröl ös de leste dón op eige houtje ginge biede. En hiermee hewwe we ons rondje dêen om te fertelle hoe 't er soo'n dikke sestig jaar lede uutsag op de „Groene Plaas" en wót deer ölsoo te beleve fiel. BOUWVERGUNNINGEN Fa. Fr. Zegel Kzn., Oudeschild, aan brengen van binnendeurkozijn; de heer D. v.d. Werf, Everstekoog K 83, bouw van een bergplaats; mw. de wed. M. Laan-van der Vliet, bouw woonhuis aan de Postweg te Eierland; OUWE SUNDERKLAAS IN OOSTEREND Oosterend. Verwacht wordt, dat ar nog meer Sunderklazen door Peper straat, Verloren Kost, Kerkplein en Nieuwstraat zullen scharrelen dan vorig jaar. Na het spelen hebben zij vrij en tree tot de zaal van Jan Dijt, waar een groot Sinterklaasbal zal worden gegeven. (Zie ook de adv.) j TEXELAABTJES. Bij vooruitbetaling tot 3 regels f 0,60; elke regel méér f 0,20. Onder adres te bevr. (niet eerder dan 11 u. in Boekh.) en onder nr. f 0,20 meer. Te k. gevr. een kinderledi- kant|e Adres te bevr. bur. v. dit blad Te k. herenfiets J. v. Strien, Eierland Te k. afgekalfde 2 jarige koe C. Bas, Zevenhuizen Te k. gevr. een box C. Bakker, Ko- gerweg B 184b, Den Burg Te k. een z.g.a.n. teddyjas (beige) m. 42-44 Adres te bevr bur. v.d blad Te k. mooie zwart astrakan da mesmantel m. 48 dubbel ge voerd prijs f25 Oudeschild 208 Wie heeft Wouter de Koning zijn handschoen ge vonden? Rood-plastic gevoerd Weverstr. 101. Gaarne terug Te k. wegens plaatsgebrek een pracht klokkespel met kandelaars waar kaarsen in kunnen staan Adres te bevr. aan bureau v.d. blad Te k. een nieuw donkerbl. kam- garen herencostuum m. 54 (niet opgekort) voor f85,00 's avonds na 5 uur A. Eelman, Koogerstraat 58 Ondertrouwd: C. J. Eelman en L. Kooger Huwelijksvoltrekking op V^'jdag 19 December 1952 te Den Burg, Texel. Oost O 117) T Oost O 73 iexeK Gelegenheid tot feliciteren op Zaterdagavond 13 Dec. te Oost 73 Hiermede bedanken we allen, die hun deelneming hebben betoond bij het overlijden van onze lieve Vrouw en Moeder NEELTJE HILLEN1US In het bijzonder Dokter Renout, Ds Van Veen en Buren, Dragers en Kleed- oplegsters. Fam. R HUIJSMAN Daar wij niet in de ge legenheid zijn geweest van ieder persoonlijk af scheid te nemen, groeten 'wij, langs deze weg, alle Vrienden en Bekenden. Fam. BEGTHEL Langs deze weg betui gen wij onze hartelijke dank voor de vele blijken van belangstelling, onder vonden bij het overlijden van mijn geliefde Echt genoot en onze Broeder en Behuwdbroeder D. MAAS Uit aller naam, Wed D MAAS Oudeschild, December 1952 TE KOOP 5'/, mnd, tegen de leg, b f 8,50. P KEIJSER, Schilderweg Willen de buurtbewoners hun biljet bij de Secretaris inleveren? Deze MOETEN morgen DONDERDAG bij de heer Boon zijn ingeleverd. Het Bestuur. Gevraagd zo spoedig mogelijk voor dag of dag en nacht A. Timmer Czn Oosterend, telefoon 46 Kerstkransjes 250 gr. 60 ct Krakelingen 250 gr. 60 ct Pit moppen 250 gr. 65 ct Wat is er aan de hand, een knoert van een brand Nee, De Boer staat in de krant Dat wordt onze slager, Alle weken lager. En alle reclames blijven van kracht Het W.W.-systeem werkt dag en nacht Het Bestuur van de Polder „Waal en Burg" op Texel maakt bekend, dat het wegens het be paalde in Artikel 27 en 29 lid g. van het Wegen reglement Noordholland ten strengste ver boden is vuilnis of landbouwgewassen op de bermen met sloten langs de we- gen neer te werpen. Tegen overtreders zal streng worden opgetreden, procesverbaal zal direct worden opgemaakt, er kan een boete worden opge legd tot f75 per over treding Het Bestuur K. W Roeper, Voorzifter E L. J. Lap, Secretaris Burgemeester en Wet houders van Texel voor het eventueel veran deren van de lichtleidingen en het, aanbrengen van verlichtingsornamenten met bijlevering van de lampen, in de o I. scholen te De Cocksdorp, Midden- Eierland, Zuid-Eierland, Oudeschild en Oosterend Inlichtingen over boven genoemde werken worden verstrekt op het bureau gemeentewerken ten Raad- huize. Inschrijving moet ge schieden vóór of op Dins dag 16 December 1952 Burgemeester en Wet houders van Texel, C. DE KONING, Burgemeester P. BEEMSTERBOER, Secretaris -X- Rekeningen (los of in bloes) •X- Bonboekjes ■X- Doorschrijfblocs -X- Briefpapier -X- Enveloppen ■X- Systeemkaarten -X- Staten en Lijsten -X- Loonzakjes -X- Monsterzakken -X- Labels DE PRIJS VALT U MEE Entree vrij Entree vrij Om ouderwets Sunterklaas te vieren moet U naar Het Wapen van Amsterdam te Oosterend Wij hebben op veler verzoek weer onze bekende Band in de Tent. Entree vrij Entree vrij En nu even bestellen 12 December - Ouwe Sunderklaas Entree 75 cent Gevraagd per 1 Maart K. MANTJE, „Ruysdael" te huur bij N. WONDER, Schilderend 8 De Bakker-van Maarle- veldStichting Texel heeft uit te geven het VRIJ WONEN in het perceel Emma- laan 14, Den Burg, Texel. Gegadigden, die 60 jaren of ouder moeten zijn en Doopsgezind of Nederd. Herv., kunnen zich vóór 1 Januari 1953 opgeven aan A. L. BAKKER, Komlaan 21, Bergen. Boerenkool Groene kool Rode kool Savoye kool Witte kool Spruitjes Rapen Wortelen Uien Witlof Alles voor de Soep Alles gewassen U behoeft niet te wachten Verder Heerlijke zuurkool Zachte gezouten snijbonen Huismoeders, een uitkomst èn de prijzen zijn zeer laag Neemt proef Telefoon 80. Omdat de kwaliteit prima en de prijs billijk was Nog steeds dagelijks vers verkrijgbaar DANSEN DANSEN Dansen kunt U overal, maar alléén in het „Eigen Gebouw" te Oudeschild, o.l.v. 3/4 kg Paardenbaklappen van f2,55 voor f2,30 1/2 kg Paardenworst van £1,35 voor fl,25 HÖGERSTRAAT De Cocksdorp Vrijdag 12 December Dans-, Stemming- en Hawaii-ensemble BX 520 A Afm 33-50- 21 cm. Vijf golfgebieden, w o. visserij band (60-187 m) en gespreide 50-meter-band. Zicht bare golfgebiedinstelling. Afstemoog. Aparte klank regelaar voor hoge en lage tonen Aansluitingen voor grammofoon en extra luidspreker. Mogelijkheid voor aansluiting van „lnterphoon"-eenheid. 6 buizen met 9 functies. Te leveren uit voorraad Radio en Electra, Telefoon 153 Heden in lossing een ladinng prima AANBEVELEND, Aan de van wordt maandelijks een aantal goede boeken toegevoegd. jliiiiiiiiiiiiiuii]i!iiiiiiiiliiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiii]!iiiiiiiiiiHiiiiiiiiiuiiiiiiiii»iiiiniiiiiiiii[|iiiiiiiiiiiiiiiiiniiJii||^ brengen gezelligheid op het j de 12de December bij Dirk Rotgans, ,in „Loodsmans Welvaren" ^tliiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiniiiiiiiiitniiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiniiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiuillr DE KOOG Voorheen M. J. Beglhel onze eerste klas Rund-, Kalfs- en Var kensslagerij. Door onze jarenlange ervaring zijn wij in staat aan al uw bijzondere wensen ie voldoen. Onze uitge breide sortering vleeswaren voldoet aan al uw eisen Ter kennismaking deze week '/2 kg heerlijke met worst voor 1,50 BELEEFD AANBEVELEND, Den Burg - Texel In het kader van de losmaking van de Maatschappij Ziekenfondsen van de Koninklijke Nederlandsche Maatschappij tot bevordering der Geneeskunst, nodigt de Voorzitter van Het Algemeen Maatschappij Ziekenfonds „Texel" in overleg met de overige leden van het Bestuur, conform art. 39 van de Statuten, U uit tot bijwoning van een op DONDERDAG 11 DECEMBER 1952 om 8 uur des avonds in de Schouwburgzaal van Hotel „De Oranjeboom" te Den Burg, Texel. Ziekenfondsleden, welke deze vergadering bezoeken kunnen gebruik maken van de vergadering-auto bussen, de kosten hiervan worden op de vergadering vergoed Hoogachtend, Namens de Voorzitter, G. MICHELS, Administrateur AGENDA: 1. Opening door de Voorzitter 2 Goedkeuring en vaststelling van de Balans per 31 December 1951 en de inventarislijst op die datum. 3 Voorstel van het Bestuur de thans voor het fonds geldende Statuten en Huishoudelijk Re glement te vervangen door nieuwe Statuten en Huishoudelijk Reglement. 4. Voorstel tot goedkeuring van het contract (acte van dading) te sluiten niet de Koninklijke Ne derlandsche Maatschappij tot bevordering der Gen eskunst en het voorstel om aan het Zieken fondsbestuur .op te dragen, genoemd contract zo spoedig mogelijk af te sluiten 5. Voorstel om het Ziekenfondsbestuur in zijn huidige vorm voorlopig in functie te laten en het op te dragen zo spoedig mogelijk de nodige maatregelen te nemen voor het inwerking treden van de nieuwe Statuten ten aanzien van de Bestuurssamenstelling 6 Voorstel om het Ziekenfondsbestuur volmacht te verlenen voor het verrichten van al die han delingen, welke uit genomen besluiten voort vloeien. 7. Rondvraag 8. Slu.ting. N B De betreffende stukken liggen vanaf heden t m. 11 December 1952 as. Ier inzage ten kantore van het Ziekenfonds, Wilhelminaiaan 11Den Burg. Texel, tussen 9 en 17 uur en zijn op aanvraag beschikbaar, Ingeval bovenvermelde vergadering geen doorgang kan vil den in verband met het niet voldoen aan het bepaalde in artikel 39 en 40 van de Statuten, dat minstens 2/3 der deelnemers en 2/3 der ver zekerden-vertegenwoordigers aanwezig moeten zijn. wordt U hierbij uitgenodigd voor een tweede Alge mene Vergadering, niet dezelfde Agenda, waarvoor volgens art. 40 van de Statuten de genoemde be paling niet gelut, op Donderdag 11 December 1952 des avonds om 9- uur in Hotel „De Oranjeboom", (Schouwburgzaal) in Den Burg. Texel.

Texelsche Courant | 1952 | | pagina 3