9 rocn 'h het hart-, flza-jiEsuz?- VAL DA D.D.D Texel - Vasteland Onze Gemeenteraad werd gepasseerd bij bestudering van de veerdienst Met algemene stemmen werd besloten tot telegrafisch protest naar Den Haag Texelse Rundveestapel telde slechts 5 reageei'ders De vondsten bij De Koog WEK DE GAL IN UW LEVER OP ZATERDAG 20 DECEMBER 1952 TEXELSE 66e JAARGANG. No. 6693 COURANT Uitgave N.V. v.h. Langeveld De Rooij Boekhandel Drukkerij Bibliotheek Den Burg - Texel - Postbus 11 Tel. 11 Verschijnt Woensdags en Zaterdags. Bank: R'damse Bank, Coöp. Boerenl. Bank. Postgiro 652. - Abonn. pr. f 1,80 p. kwart. IS ct. incasso. Adv. 8 c. p. nun. HET krantenberichtje, waarin werd verteld, dat de minister in de Tweede Ka mer had gezegd, dat van het vccrplan Der. Helder't Horntje was afgezien, om dat de belanghebbenden er de voorkeur aan blijken te geven de huidige veer boot naai Oudeschild, zij het verbeterd, te handhaven, heeft de voorstanders van de kortere verbinding via „Het Horntje" de haren ten berge doen rijzen. Zoals in ons blad van Woensdag reeds gemeld heeft de heer C. H. Roeper Dinsdagmid dag de Raad voorgesteld om een motie in te dienen, teneinde een krachtig pro test te laten horen wegens het volkomen negeren van de Raad, terwijl toch door de minister overleg met de Raad was beloofd! Deze motie is inmiddels telegra fisch naar Den Haag verzonden, evenals een aanvullende motie. De eerste motie, die met algemene stemmen werd gesteund had de volgende inhoud: MDe Raad der gemeente Texel, op 16 December 1952 in vergadering bijeen; kennis genomen hebbende van de be richten in de pers inzake de verbinding tussen Texel en Den Helder; Gelet op de toezegging van de toen malige Minister van Verkeer en Water staat om het gemeentebestuur van Texel de gelegenheid te geven kennis te nemen van het resultaat van de door het Rijk en door de Provincie ingestelde onder zoekingen en de'el te nemen aan de ter zake te voeren besprekingen; Overwegende, dat hiertoe nimmer een gelegenheid is geboden; BESLUIT met algemene stemmen uit te spreken, dat hij zich hierover ernstig gegriefd voelt; verzoekt het College van Burgemees ter en Wethouders deze motie telegra fisch ter kennis van voornoemde Minis ter te brengen; en gaat over tot de orde van de dag." De tweede, aanvullende motie had de volgende inhoud: „De Raad der gemeente Texel, in vergadering bijeen op Dinsdag 16 December 1952; tenvervolge van zijn motie, betreffen de het inzake de bootverbinding gevoer de beleid; WENST ten slotte als belanghebbende in principe uit te spreken, dat de ver binding Den HelderHet Horntje de voorkeur verdient; verzoekt het College van Burgemeester en Wethouders dit telegrafisch ter ken nis van Zijne Excellentie de Minister van Verkeer en Waterstaat te brengen en gaat over tot de orde van de dag." Deze tweede motie werd gesteund door de heren Beumkes, Dros, Roeper, Tim mer, de Grave, Van der Vis, Daalder, de Waard en Wassenaar, tegen stemden: mevr. Vrijdag-Keijser en de heren Keij- ser, Hin en Bruin. Bij de besprekingen die aan de stem ming vooraf gingen hadden de heren Brum en Hin opgemerkt, dat zij eerst wilden weten, hoeveel de plannen zou den moeten kosten. De lieer Hin betoog de o.a., dat wie voor het Horntje zijn, hun mening slechts op veronderstellingen gronden; hij was er van overtuigd, dat plan Het Horntje boven de macht van de gemeente Texel ligt. De heer Hin sprak er zijn verwonde ring over uit, dat de minister hem tijdens een audiëntie vroeg: „Waar woont U op Texel?" De heer de Waard vond dat echter een heel normale vraag, hetgeen de heer Hin helemaal niet met hem eens was en hij liet doorschemeren, dat naar zijn gevoel de minister tevoren was inge licht Mevr. Vrijdag vond die vraag ook vreemd en zij vroeg de heer de Waard of de minister ook hem had gevraagd, waar hij woonde. „Nee", antwoordde de heer De Waard. „Wat vreemd" vond mevr. Vrijdag. De heer Van der Vis vroeg of de hoge druk misfcblusser (f 20.000) tijdens het seizoen aan De Koog kan worden gesta tioneerd, omdat dit dorp het met een „voor-historische" spuit moet doen. De voorzitter vond het echter beter om de brandweer zo centraal mogelijk te hou den, overigens zal de commandant en de inspecteur om advies dienen te worden gevraagd. Pomp is zoek! De heer Beumkes vond het prachtig, dat f35.- werd uitgetrokken-voor het on derhoud van de pomp te Den Hoorn, maar hij vertelde, dat deze pomp nergens meer te vinden is! „Zonde!" vond de heer Wassenaar, want het oude ijzer is duur. Iedereen vond, dat die pomp terecht moest komen, maar de heer Hin meende dat men zich daar met druk over be hoefde te maken: volgend jaar is die pomp met meer nodig (en hij doelde natuurlijk op de waterleiding!) De heer Wassenaar drong aan op on derzoek naar de mogelijkheid om op Texel ter bestrijding der werkeloosheid grote objecten te laten uitvoeren met rijkssubsidie. De heer Timmer wilde graag weten, waar de kampeercentra (dus meer dan één) zullen komen, maar de voorzitter moest hem het antwoord schuldig blijven. „Ten aanzien van de plaatsen dezer centra zijn we er nog lang niet!" aldus de voorzitter. De agenda werd aangevuld met een voorstel tot verlening van machtiging aan het Bestuur van de Stichting Nijver- Tin7TT7" Niet krabben L>e helacr vloeibare .1 B" Bt D D D. kalmeert de jeuk In enkele vJJjUJLIl seconden, doodt de ziektekiemen geneest tot diep in de huidporiën. geneesmiddeX tegen HUIDAANDOENINGEN Het plan tot verbetering van de veer- verbinding tussen Den Helder en Texel door middel van vervanging van de be staande veerboot door een moderne veerboot met koplading, die dan tussen Den Helder en 't Horntje zou varen, is volledig uitgewerkt en begroot, waarna over de financiering en de uitvoering overleg is gepleegd met verschillende belanghebbenden. Aldus lezen wij in de memorie van antwoord inzake de Rijksbegroting 1953, afdeling Verkeer en Waterstaat. (De me morie van antwoord was uitverkocht en wij waren derhalve genoodzaakt de her druk af te wachten -red.) De toehchtdng vervolgt: Deze onderhandelingen konden niet tot een bevredigend einde worden gebracht, in hoofdzaak wegens bezwaren van fi nanciële aard en door bedenkingen wel ke tegen de excentrische ligging van 't Horntje ten opzichte van de woonkernen Neem een doos echte PAS TILLES VOOR UW HOEST heidsonderwijs voor Meisjes op Texel tot het aangaan van een geldlening van f 126.000,-. en stemming over de ruil verkaveling. Die f 126.000 waren nodig voor de financiering van de bouw der huishoudschool. Dit werd zonder enige discussie geaccepteerd: de stemming in zake de ruilverkaveling had de volgen de uitslag: voor stemden de heren, Roe per, Dros, Beumkes, Hin, De Waard, De Grave, Daalder, Wassenaar en Timmer, tegen: mevr Vrijdag, blanco: de heren Bruin, Van der Vis en Keijser. Grond voor de T.E.M. Ten behoeve van uit te voeren electri- ficatiewerkzaamheden wilde de TEM overgaan tot aankoop van enkele stukjes grond voor de bouw van transformato ren. Het ging om 72 m2 grond van de heer P. M. Mantje, Dijkmanshuizen, 512 m2 van de heer W. de Graaf Johzn., De Prins en 372 m2 van de heer S. Lap B. Czn., eveneens De Pnns. Alle perceeltjes tegen de prijs van f 0.50 per vierkante meter. De heer Bruin vond de prijs aan de hoge kant en hij bleek niet de enige te zijn. Toch werd besloten het voorstel zonder wijziging te aanvaarden, temeer omdat de eigenaars reeds te verstaan was gegeven, dat deze prijs aanvaard werd. Op de begroting is f 3.125 uitgetrok ken om de gemeente o.a. opnieuw van huisnummers te voorzien en op verschil lende plaatsen een andere nummering toe te passen. Zo zullen de percelen straks per weg worden genummerd. Thans ligt de nummering buiten de dor pen schots en scheef dooreen. Rondvraag Deze was gauw afgelopen. De heer Van der Vis verzocht de burgemeester eens een kijkje te willen nemen aan het einde van de Badweg. Daar is door de duinaf slag geen behoorlijke toegang meer tot het strand. Hij drong aan op tijdige ver betering De voorzitter beloofde nog de ze week te komen. Om ruim negen uur volgde sluiting. op Texel bestaan. In -het bijzonder bleek de financiering van de nieuwe veerboot grote moeilijkheden op te leveren. De TESO, de exploitante van het veer, heeft inmiddels de bestaande veerboot verlengd en gemotoriseerd. De daartoe gedane investering acht de ondergete kende verantwoord aangezien op deze wijze met betrekkelijk beperkte uitga ven een niet onbelangrijke verbetering van de veerboot is verkregen welke ge ruime tijd nut kan opleveren. In verband met boven geschetste moeilijkheden wordt thans overwogen om, met behoud van de mogelijkheid om in de toekomst alsnog over te gaan tot inleggen van een veerboot met kopla ding tussen Den Helder en 't Horntje en met zoveel mogelijk vermijding van dub bele kosten, de bestaande aanlegplaatsen te Den Helder en te Oudeschild zodanig te verbeteren, dat voor lange tijd een be vredigende oplossing wordt verkregen. De ondergetekende hoopt hieromtrent zeer binnenkort de nodige adviezen te ontvangen en daarna spoedig een defini tieve beslissing te kunnen nemen. Bij de hierbijgaande Nota van Wijzi gingen wordt voor 1953 een bedrag van f 500.000 voor laatstbedoelde, te Den Helder en te Oudeschild uit te voeren werken aangevraagd. (Waarvan f 150.000 voor verbetering van de aanleggelegen- heid te Oudeschild voor de boten der N.V. TESO-red.) SPIERPIJN, SPIT... t Loert overal. De weldadige warmte van de pijnstillende Thermogène ver drijft de snerpende pijn. FILM VACUUM-OLIE MIJ De Vacuum Mobiloil-mij N.V. te Rot terdam houdt heden, 8 uur een filma vond met lezing in „Het Wapen van Am sterdam". Gratis entree. FEESTAVOND PAARDENSPORT De Paardensport is voornemens op Zaterdag 24 Januari een feestavond te organiseren. Deze zal worden verzorgd door cabaret „De Drie Musketiers". Op deze avond zullen de prijzen van het concours worden uitgereikt. Blijf niet doorlopen met die Rheumatische Pijnen. I Roei ze uit met wortel en tak. "*-em Kruschen Saltr De zes minerale zouten, die Kruschen bevat, wekken lever, nieren en ingewan den weer tot nieuwe energie. Het bloed wordt weer gezuiverd én zuiver gehou den en zo is er dan geen oorzaak meer voor stramheid, scheuten, steken en pijn. Koop vandrag Kruschen bij uw apothe ker of drógist en begin morgenochtend die heilzame kuur. HET SUCCES van de intensieve bestrij ding der runder-t.b.c. door de vereniging „Texel" is Woensdagavond opnieuw ge bleken uit de mededelingen van de voor zitter, de heer E Noordijk: reageerden cr seizoen '49'50 nog 250 dieren, tij dens seizoen '50'51 werden nog maar 50 reageerders ontdekt en gedurende het laatste onderzoek kwamen slechts 5 reactie-koeien aan het licht! Dr Rcmpt de directeur van de Prov. Gezondheidsd ienst voor dieren in Nh., feliciteerde de Texelse boeren dan ook met dit mooie resultaat. Toen de voorzitter de heer Noordijk, de vergadering opende was een filink aantal veehouders bijeen, maar gezien het aantal leden van 497 had de zaal best wat voller gekund! Onder de aanwe zigen merkten wij wethouder Hin op. Onder de ruim 7000 onderzochte die ren werden slechts 5 reageerders aange troffen en die werden door de eigenaars voor eigen rekening binnen de daarvoor gestelde termijn afgevoerd. De strijd verloopt zo goed, dank zij onze geisoleerde ligging. Ieder in te voe ren dier moet gedekt zijn door een wit certificaat en de graskalveren die niet voorzien zijn van een wit certificaat moe ten worden getuberculineerd en daarna op de boerderij worden onderzocht Zijn ze niet all right, dan moeten ze binnen Dit was de Koger'School Touringcar, die met Ouwe Sunderklaas de eerste prijs van de groepen verwierf. Hij piepte en kraakte, maar het was een knoert van een schoolreis! SCHIETOEFENINGEN OP DE „HORS" De Burgemeester der gemeente Texel maakt bekend, dat in 1953, evenals in 1952, zonder voorafgaande waarschu- schuwing op de „Hors" zal worden ge schoten. Texel, 15 December 1952. De Burgemeester voornoemd, C. DE KONING. Coöp. Boerenleenbank BURGERLIJKE STAND VAN TEXEL De week van 12 tot en met 18 December Geboren: Jacob, zv Albert Kiewiet en Lena Verhulp Ondertrouwd: Jacobus van Sijp en Ri- na Barhorst. Getrouwd: Gene Overleden: Rudolf A. Visman, 2 dagen. Comelis Eelman, 74 jaar, weduwn. van Dora Boon. Gevonden voorwerpen: 1 bruine portemonnaie; 1 dop van brom fiets; 1 paar klompen; 1 briMeglas; 1 br. shawl. enkele dagen van Texel. De strijd in de overige delen van ons land is ook gaan de door de uitvoering van het 5-jaren plan. Reeds zijn grote gebieden t.b.c. vrij Het kopen van dieren met een wit cer tificaat wordt dus heel goed mogelijk gemaakt. Certificaten met een groene balk zijn voor Texel niet geldig. De voorzitter verheugde zioh over de volle medewerking der veehandelaars en veehouders. Het is vrijwel zeker, dat af en toe nog een reageerder zal worden gevonden die dient dan zo vlug mo gelijk te worden geëlimineerd. Inzake de abortus-bestrijding zijn wij van plan om binnenkort in deze voor stedien aan het gemeentebestuur te doen om regelend te kunnen optreden. De laatste drie jaar zijn al aan de „Een dracht" geregeld melkmonsters geno men. Vorige week vond het jongste on derzoek plaats en over alle, aan de „Een dracht" leverende bedrijven werden maar 13 besmette bedrijven gevonden met plm 20 besmette dieren, wat dus een zeer gunstig percentage is. Texel ook vrij te maken van het abortus is ge makkelijk, maar moeilijker is Texel vrij te houden. Hierna was het woord aan de secreta ris-penningmeester, de heer Jac. Roeper Johzn., die eerst de notulen en daarna het jaarverslag las. Gelet op het hier weinig voorkomende abortus, aldus de secretaris, doen wij goed deze gunstige omstandigheid te benutten en door een goede samenwerking te bewerkstelligen, dat ons eiland naast 'n tbc-vrije rundvee stapel zich binnenkort ook zal kunnen beroemen op het feit, een gebied te zijn, waarin geen abortus meer voorkomt. Aangedrongen wordt op een zorgvuldige horzelbestrijding, welke de veehouders zelf kunnen uitvoeren. De rekening werd door de heren J. Bakker Jzn en Joh. Bakker Wzn in orde bevonden. Ontvangsten f 12.764,39. Sal do vorig jaar f 1252,87, thans f 1241,59 De contributie werd op f 1.60 per dier gehandhaafd. Bestuur, Aftredend, maar herkiesbaar was de voorzitter. De heer P Dros Albz. „Kunnen wij onze voorzitter niet bij ac clamatie herkiezen?" Secretaris; „Het moet wel, wantik heb de stembrief jes vergeten!" En zo geschiedde dat naar de wens van de heer Dros. De vergadering werd vervolgens een gratis consumptie aangeboden. De heer Dr Rempt hudld hierna een interessante inleiding over de aard van het abortus, dat besmettelijk is en ge vaar kan opleveren voor mens en dier. Daarom dient een koe tot minstens drie weken na het werpen afgezonderd te blijven. De 6-10 maanden oude kalveren dienen te worden geënt. Men vrage bij aankoop abortus-ivrije dieren, er .zijn streken waar 70 pCt reageert. Het ligt in de bedoeling om straks om de drie maanden melkmonsters te nemen; blijft het monster driemaal negatief, dan volgt bloedonderzoek, dat bijna steeds met het melkonderzoek overeenstemt. Is het dier vrij, dan krijgt men daarvoor een verklaring, waardoor de koe meer waard is. In 1954 hoopt men Nh. t.b.c.-vnj te hebben, waarna ook daar met de geor ganiseerde abortus-bestrijding zal wor den begonnen. Texel is dus een slag voor! Na de pauze werden met het toestel van de landbouwschool door de heer Laan diverse interessante films vertoond over de t.b.c.- en abortus-bestrijding en een film over Nieuw-Zeeland. FILMAVOND VOOR DE JAGERS Half Februari zal door de Texelse Ja- gersveremiging, welke 70 leden telt, een filmavond worden gehouden. Zoals onlangs gemeld werden bij het graven van een sleuf door de Dorps straat te De Koog een tak van 'n her tegewei, enige botten en een stuk van een handgevormd oud potje gevonden Alle voorwerpen werden naar de Rijks dienst voor het Oudheidkundig Bodem onderzoek opgestuurd en dezer dagen ontving on^ gemeentebestuur naar aan leiding hiervan het volgende schrijven: Het door U opgezonden materiaal wijst op een nederzetting uit de latere middel eeuwen; de beide geglazuurde aarde werkfragmenten stammen uit het einde der 15de eeuw, de waarschijnlijk taxus houten spoel schijnt ons echter van iets vroegere datum te zijn De ouderdom der beenderen laat zich uiteraard niet zonder meer bepalen, het betreft hier de linkergeweitak van een edelhert, alsme de skeletdelen van rund en schaap. Het mede opgestuurde grondmonster kan op een dichtgestoven duinpias wij zen; oudtijds zal het dorp De Koog wel licht verder van de zee hebben gelegen dan thans, zodat de oudste bewoning ter plaatste door een gordel geestgrond van de duinen werd gescheiden. Bij ons laatste bezoek aan Texel, ter gelegenheid van het onderzoek te Den Burg, hebben wij reeds een blik kunnen slaan in de toen geopende nolerings-sdeu- ven, zodat wij met de situatie enigerma te bekend zijn. Mocht het aantal vond sten echter nog toenemen, en bestaat er gelegenheid op de vindplaatsen naast de eigenllijke sleuf een put van wat _grotere omvang te graven, dan wilt U ons dit wel berichten, opdat alsnog de mogelijk heid van een systematisch onderzoek kan worden overwogen. li ruit 'n morgens „kiplekker" uit bed springen Elke dag moet Uw lever een liter gal ln uw Inge wanden doen stromen, anders verteert uw voedsel niet, het bederft. U raakt verstopt, wordt humeurig on loom. Neem de plantaardige CARTER'S LE VERPILLETJES om die liter gal op te wekken en uw spijsvertering en stoelgang op natuurlijke wt)?.e te regelen.Een plantaardig zacht middel, onovertroffen om de gal te doen stromen.ElstCarter'sLeverplUetjea S. V. Texel. Programma voor Zondag: 4 kl A KNVB. Oudesluis-ZAP, Succes- HCV, Schagen-MFC, Watervogels-DTS, Limmen-USVU, Texel-De Randers. Afd. Nh.: Grashoppers 2-BKC 2, Alk- maria 4-Schagen 2, Helder 3-Texel 3, Hollandia 3-West Fnsia 4, VVW 2-Suc- ces 2. Texel 3 geen wedstrijd. Adsp. Watervogels A-Texel A. Texel B geen wedstrijd. Of a.s. Zondag de terreinen te bespe len zullen zijn, betwijfelen we ten sterk ste. Daarom raden wij u aan, luistert naar de nieuwsberichten voor de radio, als de KNVB alles aflast gaan alle ande re wedstrijden dus ook voor de afd. Nh. evenmin door. Dit voorkomt vergeefse reizen. Junioren en adspiranten hebbeii jullie de circulaire al doorgelezen en met je ouders besproken? Zendt dan je aanmel dingsformulier spoedig in. Om Zuurbranden op de maag te blussen: E.'a of twee Pennies nemen. En zo kunt U dan weer zonder zorgen alles eten wat U graag lust; zonder vrees voor die brandende pijn. Kijk eens om U heen hoe tientallen mannen en vrouwen het gebruik van Rennies tot een vaste gewoonte maken. En met suc ces. Zij weten niet meer wat brandend maagzuur is!

Texelsche Courant | 1952 | | pagina 1