Ruilverkaveling Na 1 Februari a.s. alleen tegen Mond- Klauwzeer geënt vee op de markten en In nofiike joun Ruilverkavelingsrente en Pacht HET WORDT ER WEER DRUK! Ook voor de tweede opvoering van de gymrevue, Zaterdagavond a.s., bestaat grote belangstelling: gisteren waren reeds 250 plaatsbewijzen verkoaht! Lief hebbers die nog geen kaart hebben, ra den wij daarom aan zich te haasten. BOUWVERGUNNINGEN P. de Graaf, Amsterdam, Gallileïplant- soen 96, bouw van 2 woningen met dub bele schuur aan de Brink te De Koog; C. Visser Pzn., H 98a, verbouw woonhuis aan de Rozendijk, Westermient. Wed. D. Maas en Joh. Fr. Bakker, uitbreiding kip penhok aan de Duinweg. F. van der Gracht, Suikerweg 7, bouw bergplaats A. Smit Czn., Den Hoorn 92, aanbren ging van afdak aan woning. MOTORRIJDER BOTST TEGEN PAARD De motorrijder P. Duinker van Nieu- weschild is Maandagavond op weg naar huis op de Noorderweg tussen „Veld- heim" en de dijk, tegen een paard opge reden, dat uit het land was gebroken Er liepen twee paarden. Hij maakte daarbij zo'n ernstige val, dat hij met 'n zware hersenschudding buiten bewust zijn bleef liggen en zo door de heer Biem Brouwer werd gevonden. De heer Brouwer nep terstond hulp van een dokter in, op wiens advies de heer Duin ker per auto naar zijn woning werd ver voerd. Het motorrijwiel, dat de heer Duinker van de heer A. Koopman had geleend, werd licht beschadigd Het was gisteren nog niet bekend van wie de paarden wa ren. NIEUWE KINDERFOTO'S Zaterdagmorgen van 11-12,30 gaan we weer kinderfoto's maken! We zetten op de kiek alle kinderen die in Februari, Maart of April zes jaar of ouder worden. DE STEM DES VOLKS Zondagavond geeft ,,De Stem" op nieuw haar uitvoering, nu in De Ko >g in Hotel De Toekomst, waarvoor de heer Bonne ons uitnodigde. We vertrouwen, dat ook deze uitvoering weer voldoening zal geven. De prima toneelverlichting, verzorgd door de heer Roest, zal weer veei aan een goede uitvoering bijdragen. Deze Texelse Revue zult u stellig niet willen missen. U wacht een uitstekende ontspanningsavond S.V. De Koog. Jl. Zondag speelde De Koog een vriend schappelijke wedstrijd tegen SVC en wist deze match te winnen met 3-2. Het was jammer dat enkele spelers meenden hier een grappige wedstrijd van te moe ten maken, maar dat is niet het doel van deze trainingswedstrijd, heren. SVC speelde een mooie open wedstrijd. De Koog daarentegen een wedstrijd die liet zien hoe het niet moest. Niemand was of bleef op zijn plaats, alles liep bij of op elkaar. Nee, heren, blijf op je plaats, steun elkaar en laat de tegenpartij niet vrijuit kunnen spelen. RUILVERKAVELING VAN GROOT RE- LANG VOOR DE NEDERLANDSE LAND- EN TUINBOUW Texel 30 Januari ter stemming. Ruilverkaveling heeft in vele delen van ons land reeds een vertrouwde klank ge kregen. Door vele land- en tuinbouwers wordt de ruilverkaveling erkend als een machtig hulpmiddel om de productie te verhogen en de productiekosten te verla gen. In die gebieden in ons land waar ruil verkaveling heeft plaatsgevonden blijkt steeds weer dat de uiteindelijke resultaten tot bevrediging van vrijwel allen die erbij betrokken waren, heeft geleid. Het is dui delijk. dat de nadelen welke verbonden zijn aan een slechte verkaveling en gebrekkige ontsluiting van een streek, een rationele bedrijfsvoering in ernstige male in de weg staan en derhalve grote economische en sociale nadelen ten gevolge hebben. De Stichting voor de Landbouw in Noord-Holland heeft de laatste maanden aandacht geschonken aan het doel en nut van de ruilverkavelingen in liet algemeen en in het bijzonder aan de thans nabijzijnde ruilverkaveling van het eiland Texel. Het behoeft geen betoog dat de beslissing wel ke door de belanghebbenden op 30 Januari a.s. op Texel zal worden genomen van zcci grote betekenis voor de toekomst van het eiland is. Het is geenszins onze bedoeling de voor delen van deze ruilverkaveling alle te noe men. Evenwel moeten de economische voordelen, door- een hetere aaneensluiting van de percelen, de betere bereikbaarheid van het land en een doelmatiger water beheersing vermeld worden. Het zal zon der ruilverkaveling op Texel toch nood zakelijk blijken, bepaalde kostbare maat regelen ter verbetering van de thans be staande toestand te nemen. Ook de sociale voordelen van dit omvangrijke werk zijn van grote importantie. Wij mogen aanne men, dat de eerste jaren op Texel bij de uitvoering van het werk geen werkloosheid zal voorkomen. Na de ruilverkaveling zijn de intensiveringsmogelijkheden aanmerke lijk vergroot, hetgeen wederom zijn gun stige gevolgen voor de werkgelegenheid heeft. Wij menen dat ook deze argumenten sterk vóór ruilverkaveling pleiten. Wij nemen gaarne aan, dat bezwaren van allerlei aard gevoeld worden Dit neemt echter niet weg dat degenen, die zich met de voorbereiding belastten, dit deden met de grootst mogelijke objectiviteit en daarbij slechts grote algemene belangen voorston den. Bovendien zal de ruilverkaveling zelve uitgewerkt worden door een plaatselijke commissie welke Commissie zal bestaan uit mensen, waarvan men mag aannemen dat ze het vertrouwen van de Texelse bevolking genieten. In dit verband menen wij erop te moeten aandringen dat ieder die als belangheb bende bij de ruilverkaveling betrokken is, zich zelfstandig een oordeel vormt. Alsdan vertrouwen wij dat men bij de aanstaande stemming de grote voordelen van de ruil verkaveling ook van het eiland Texel naar waarde weet te schatten. Stichting voor de Landbouw in Noord-Holland DIENSTPLICHT Uitspraken inzake vrijstelling De Burgemeester van Texel brengt ter algemene kennis, dat de Minister van oorlog omtrent vrijstelling van dienst als gewoon dienstplichtige de volgende uitspraken heeft gedaan. Hendrik de Lugt, lichting 1949, vrij stelling wegens persoonlijke onmisbaar heid afgewezen. 13 Jan 1953, nr. 798027. Tegen elke omtrent vrijstelling geda ne uitspraak kan iedere belanghebbende uiterlijk de tiende dag, waarop de uit spraak ter algemene kennis is gebracht, in beroep komen. Indien de ingeschreve ne. wie de uitspraak geldt, buiten Neder land verblijft, kan. voor zover het door deze in te stellen beroep betreft, met overschrijding van de termijn van tien dagen genoegen worden genomen. Zo lang omtrent zodanige overschrijding geen beslissing is genomen, wordt de uitspraak na het verloop van de termijn van tien dagen als onherroepelijk be schouwd. Het tot Hare Majesteit de Koningin te richten beroepschrift moet met redenen omkleed zijn en worden ingeleverd op afd. militaire zaken van de secretarie de zer gemeente. Texel, 21 Januari 1953. De Burgemeester voornoemd, C. DE KONING. PROTESTANTSE KERKDIENSTEN N H. GEMEENTE DEN BURG. Vrijdagavond 8 uur Vergadering Jon ge Kerk. N.H. GEMEENTE OOSTEREND Heden acht uur samenkomst in de School te Oost. Onderwerp: Marcus 4, vers 35:41. AANVULLING VERSLAG VERGADERING 30 POLDERS In dit verslag is vermeld dat de .30 Polders de werkza ïheden aan wegen en waterlopen zal uitvoeren. Hieruit zou kunnen worden afgeleid dat dit bestuur alle werkzaamheden zelf zou uitvoeren. Dit is natuurlijk niet het geval. De Plaatselijke Commissie laat alle werkzaamheden aanbesteden en zo wordt in dit geval de 30 Polders gelijk gesteld met de Heide Mij en de Zwolse Grond- Mij. die verder met de uitvoering wor den belast. KATHOLIEKE KERKLIJST Parochie van St. Joannes de Doper met de bijkerken Den Hoorn en Oosterend Zondag 25 Jan. 3e Zondag na Drie koningen en laatste dag van de int. bid week. Twee Missen in Oosterend. Ver der alles als op Zondag. Om 7 u. laatste en speciale Gebedsoefening v.d. int. bidweek. Om 6,30 Mariacongr. j. dames. Den Hoorn 10 uur H. Mis. Maandag 26 Jan.. Mis om 7, 8 en 9 u. Dinsdag 27 Jan. 18-j. cursus Mis om 7, 8 en om 9 u. voor LTB. Woensdag 28 Jan Mis in Den Hoorn om 7,30 met biechthoren 5e klas. Om 7,30 Jozeflof met gebeden voor in gekomen intenties. Daarna Mariacongr. j. mannen. Donderdag 29 Jan. Mis in Oosterend om 8 u met biechth. 6e klas. Om 7 u. geen Mis maar alleen commu- nieuitreiken. Om 9,30 gez. huwelijks mis. Vrijdag 30 Jan. Biechth. 6e klas Jo zefschool om 3,30. Zaterdag 31 Jan. Om 6 uur roz. en biechth. van 4-8 op hele uren. Mis in de kapel. Zondag 1 Febr. 2 Missen in Den Hoorn. Den Burg 7,30 en 10 uur. Oosterend 10 uur. PAARDEN SLOEGEN OP HOL Op de Kogerweg, ter hoogte van de wildhandel Plaatsman-Comelisse, sloeg Maandagmorgen omstreeks 12 uur een span paarden op hol. De voerman, de heer H. Spigt, wist van de wagen te springen. Het span was eigendom van de heer Commandeur, „Marico", Waal- derweg en het was dus geen wonder, dit de paarden de Witte Kruislaan in wil den. Zij berekenden de bocht echter n'et nauwkeurig genoeg met het gevolg, dat de wagen vastliep voor de woning van de familie C. Keijser Hzn Eén paard kwam te vallen en bezeerde daarbij een der achterbenen. Er deden zich geen persoonlijke ongelukken voo: Hei je nag wot de tied in het Bod- huus? Wè jajet: Ien wos er mit 10 minu ten klaar, maar aredaags ontdekte-ie, dat z'n hemd verkeerd om zot! (Historisch). S. V. Texel. Het wordt eentonig, maar a.s. Zondag weer hetzelfde programma, dus komt Texel 1-Limmen 1 Texel 2 gaat naar Susses2, Texel 3 naar Oosterend. Adsp. A ontvangt N.-Niedorp A. Zaterdagmid dag dus Texel B-Tex. Boys A. Het ziet er nu toch wel naar ui.' dat vorst Thialf vertrokken is en de terrei- r.en weer geschikt zullen zijn voor voed bal. Spelers uit alle T-elftallen. zorgt er voor dat de conditie in orde is en de wil cm te winnen zal overheersen. SVC-Niemvs Het le speelde Zondag een oefenwed strijd aan De Koog tegen De Koog 1 en verloor met 3-2. Na een lange rustperi ode is zo'n wedstrijd wel van belang Zaterdag a.s. De Koog A op ons ter rein tegen de Adps. A. Zondag" SVC 2 thuis tegen Zeemacht 2. SVC 1 uit tegen Sint Boys 1. Hedenavond om 8 uur wordt de jaar vergadering gehouden in Hotel De Hoop Doordat de agenda uitgebreid is worden de belangstellenden verzocht op tijd .lanwcrg te zijn, dan kan op tijd begon nen worden Ons bestuur rekent op u aller medewerking. VISAFSLAG OUDESCHILD Aangevoerd van 12 tjtc\. 17 Jan. 1953: 1056 kg schol; 113 kg tong, 38 kg tar bot; 394 kg schar; 332 kg bot, 43 kg ka beljauw; 1165 kg garnalen, 9760 kg puf- garnalen; 964 kg kruiikels; 45 kg wul ken. In veehouderijkringen neemt men met zorg waaidat bet mond- en klauwzeer op nieuw de kop opsteekt. Er is nl. de laatste weken een stijging merkbaar van het aan tal nieuwe gevallen. Terwijl tot voor enkele weken dit aantal nieuwe gevallen tot min der dan 10 beperkt bleef, werden in de week van 14—21 December 35 en van 21— 28 December 57 nieuwe gevallen gecon stateerd. De 92 nieuwe gevallen in deze 14 dagen waren als volgt over de verschillende pro vincies verdeeld: Noord-Brabant 42, Zuid- Holland 22, Gelderland 13, Noord-Holland 5, Zeeland 5, Limburg 3, Utrecht 1, Over ijssel 1 en Friesland, Groningen en Drente geen nieuwe gevallen. We zien hieruit wel, dat de grootste uitbreiding valt te consta teren in Noord-Brabant en Zuid-Holland, Bij onderzoek is vastgesteld, dat de uit breiding uitsluitend heeft plaats gehad op bedrijven, waar kortelings vee op de markt is aangekocht. Het is daarom dat er stem men opgaan om de veemarkten te beperken. Afslachting een kostbare zaak. Nu bet aantal gevallen zich uitbreidt, wordt de afslachtingsmethode wel een kost bare zaak. Zo men weet werd n.l. vorig jaar. toen men de ziekte zo goed als onder de knie bad en deze tot een paar nieuwe gevallen beperkt bleef, besloten wanneer zich nog mond- en klauwzeer voordeed tot afslachting van de gehele veestapel over te gaan, als n.l. niet vaststond, dat de dieren geënt waren. Deze maatregel is vooraf ge nomen onder druk van het buitenland, toen bleek, dat de invoer van agrarische pro ducten geweerd zou kunnen worden uit met mond- en klauwzeer besmette landen, wat met tuinbouwproducten al het geval was. Maar als men weet, dat de Overheid per koe gemiddeld 600 vergoeding moet betalen, dan is het duidelijk dat deze me thode bij een groter aantal gevallen veel geld kost. Van bevoegde zijde deelt men ons mede, dat de omstandigheden, die in de herfst 1952 tot het overgaan van af slachting noodzaakten, zo goed als niet ge wijzigd zijn. Vandaar dat intrekking van deze maatregel vooralsnog op ernstige be zwaren stuit. Het ziet er dan ook niet naar uit, dat hiertoe op korte termijn zal worden overgegaan. Voorlopig is dan ook besloten met afslachten voort te gaan. Algemene enting gewenst. Terwijl blijkt, dat de veemarkten de ver spreiding van het mond- en klauwzeer op haar geweten hebben, moet volgens des kundigen anderzijds niet uit het oog wor den verloren, dat de besmettingskansen zijn toegenomen, omdat de immuniteit van het rundvee is verminderd, als gevolg van het uitwerken van het vaccin, waarmede in April en Mei verleden jaar is geënt. Verder is het zo. dat er veel niet geënt jongvee rondloopt, dat nadien is geboren. Dat alles doet nog eens de noodzaak uit komen van een algemene enting tegen mond- en klauwzeer. Zij het dat de Stich ting voor de Landbouw de voorkeur geeft aan een algemene enting langs vrijwillige weg, toch moet het zo zijn, dat de boeren zelf hun eigen belang inzien. Het ware te wensen dat voor het einde van de stal- periodc de veestapel een dergelijke alge mene enting zou ondergaan. Het is in dat verband een geruststelling te weten, dat het Staatsvee-artsenijkundig Instituut in staat is daarvoor voldoende entstof te leveren. De boeren zullen het antwoord moeten geven om er gebruik van te maken. Marktvcrbod voor niet-geënt vee. In aansluiting op het bovenstaande ver nemen wij nog, dat de Minister van Landr bouw voornemens is, met ingang van 1 Fe bruari 1953 een vervoerverbod af te kon digen voor rundvee, met uitzondering van koeien, die minstens 14 dagen geleden en hoogstens 6 maanden geleden zijn geënt. Men late dus tijdig inenten. De uitzonde ring geldt eveneens voor kalveren beneden de 6 weken. Het ligt bovendien in dc bedoeling van de Minister de vergoeding voor koeien, die na een nader vast te stellen datum wegens besmetting met mond- en klauwzeer wor den geslacht, met 20 te verminderen. Vee waarvan bij de ingang der markten geen bewijs van enting kan worden getoond, wordt onherroepelijk teruggezonden! In de week van 4-11 Jan. 1953 zijn 54 nieuwe gevallen van mond- en klauw zeer geconstateerd. De meeste gevallen, te weten 19, traden op in N.-Brabant. Daarop volgen Z.-Holland met 11 Gel derland met 8, Limburg en N.-Hodland 4. Zeeland en Utrecht 3 en Overijssel 2 nieuwe gevallen. De provincies Gronin gen, Friesland en Drenthe zijn voorals nog vrij van nieuwe besmettingen ge bleven. S.V. De Koog. De jl Mi andag gehouden ledenverga dering hue een vlot verloop Tot vooi- z.tter vv«rd gekozen de heer E. Visser Besloten werd om a.s. Maandag te be ginnen met een clubavond. Deze is ook toegankelijk voor donateurs. Opkomst liefst zo groot mogelijk. Wedstrijden voor Zondag a.s.: De Koog-Callantsoog, half 3; Watervogels 4- De Koog 2, half 3. Adsp. De Koog-Tex. Boys, Zaterdagmiddag 3 uur. INGEZONDEN Texelaars. Laat de regering een dijk aanleggen van Oudesahild naar de vas te wal, richting Purmerend-Amsterdam. Dan is het pontvraagstuk opgelost en ook het marktprobleem. Laat de regering een weg aanleggen van Oost naar Oudesahild dan is het wegen- en waterprobleem voor elkaar. Laat de regering boerderijen bouwen aan die weg, dan is de landhonger en boerderijen- en woningprobleem 'n heel eind voor elkaar. Dan kunnen de vreemdelingen naar 't Europese toeristencentrum Texel met duizenden per dag, met allerlei verkeer van auto's, bussen en fietsen. Stopplaats NACO te Oudeschild. Verder wijs ik op de mogelijkheid van Rijkssubsidie voor grote werken tot 90 pet. enz. enz. voor de 30 Polders. Gezamenlijk erachter en dan bereikt men meer dan met tweedracht over ruil verkaveling. Komt er dan 10 pet. voor de eigendom dan is dat 10 pet. van bv. 38,00 is 3,80 per ha. en Texel is uit zijn isolement. Morgen beginnen Hoogachtend, D. S EELMAN. NAAR HET BADHUIS Vrijdag en Zaterdag hebben reeds 341 personen van het Badhuis gebruik ge maakt. DE HEER LOUWES SPREEKT Naar men ons mededeelt zal de heer Louwes, voorzitter van de Stichting van de Landbouw en tevens voorzatter van 't Centraal Bureau te Rotterdam, Donder dag 29 Januari een causerie houden voor de gezamenlijke Texelse Coöperaties. Zijn voordracht is getiteld ..Coöperatie in deze tijd". Dit is namens de coöperaties de enige avond van dit winterseizoen. Op deze avond zullen twee filmpjes worden vertoond, een over de coop, wol- verwerking en een over de N.O.-polder. BENOEMD Mej. C. Hattuma, Den Burg, is per 16 Januari in vaste dienst benoemd ter se cretarie afd. Financien en Onderwijs. IN HET RUIM GEVALLEN Oudeschild. De 8-jarige C. B is bij het spelen op de haven in het ruim van een stroschip gevallen. Hij liep daarbij een hoofdwonde en een lichte hersenschud ding op. In minske is in nüver ding. Eltse kear dat in ütfiering fan de Fryske Knte op komst is, tink ik by mysels: ,,Nou, dy Fiyske Krite, ik wit yet net of ik der wol hinne gean". Mar eltse kear as it winliken sa fier is, dan gean 'k dochs wer. En eltse kear, as ik fan de jouns wer tlhüs kom tink ik: ,,It wier doch wol ris wer moay, sa'n Fryske joun". Ik leau net dat ik in trochdriuwer bin. Do 't in setsje forlyn de plysje yn Ljou- wert mei in grouwéliohen streal wetter de stritders for „Fryslan Fry" ütinoar driuwe moast, sei 'k tsjin myn wiif „Hja lykje der wol stapelgek". En myn wiif. dat net üt Fryslan komt, sei: ,,Gelyk hast". Né, wy „bütenfriezen" kinne us der net sa drok om meitsje wol 'k leauwe. Mar sa nou en dan in Frysk joun, dat soe 'k dochs net graech misse wolle. Moam- tojoun is 't wer sa fier. Ik wit yet net of ik der hinne gean. Ja, ik haw ,,It Lyts Frysk Toaniel" de oare kear wol spyljen sjoen mei ,,In têst mei stuorkes". En as iik my net for- sin, dan haw ik harren der foar ek al ris bilüstere mei ,.In Heidepyk". En nou komme hja mei „In skip op 't stran". Soe 't hwat wêze? En men seit dat Abe Brouwer mei koarfcen ek yet op Texel komt om to foardragen. Witte Jo wol, dy man hat dat boek skreaun fan „De Gouden Swipe". Jo hawwe der wol ris fan heard tink? Ik wit trouwens yet net of ik der hin ne gean. Mar ik sil wol wer gean. En nei ófrin sil 'k wol wer tinike: „It wier dochs wol in nofiike joun". Ja, in minske is in nüver ding. Nou, ik sjoch Jo der moamtojoun wol, dan prate wy der noch wolris oer. Ik mei net safoÜe skriuwe sjoch, hwant dan is der gjin plak genöch yn de krante for de „Ruilverkaveling". GABE. MOTOR-REVUE Voor leden en donateurs van Motor club „Texel", zall op Zaterdag 14 Febr. bruari een feestavond worden gegeven. Er wordt hard gewerkt aan een revue, welke door de leden zelf zal worden uit gevoerd. In „Het Grondbezit", maandblad ter be hartiging van de belangen van de Lande lijke Eigendom, orgaan van de Vereniging „Het Grondbezit", gevestigd te Utrecht, lezen wij het volgende artikel over het hierboven genoemde onderwerp: Er is meermalen geklaagd, dat Grond kamers niet altijd bereid waren de pacht aanstonds met cle milverkavelingsrente te verhogen. Bovendien kon die verhoging zonder medewerking van den pachter niet gerealiseerd worden, dan bij de driejaar lijkse hernieuwing dooi de Grondkamer op verzoek van één der partijen. Art. 39 Pachtbesluit opent echter de mo gelijkheid om zich tot den Pachtrechter te wenden om verhoging van pacht te vorde ren in verband met buitengewone lasten door publiekrechterlijke lichamen opgelegd wegens buitengewone werken, waardoor des pachters bedrijf gebaat wordt. Die verhoging geldt dan slechts voor één jaar. Bij ruilverkaveling zou men de vordering dus jaarlijks moeten hei halen; doch het is duidelijk, dat als de uitspraak eenmaal is gedaan, de pachter zowel als de Grond kamer voor dc toekomst zich daarbij wel zullen neerleggen. Wij hebben tot dusver nimmer van zulk een vordering bij ruilver kaveling gehoord en het verheugt ons daar om zeer hieronder een afschrift van een vonnis van de Pachtkamer van het Kanton gerecht te Arnhem te kunnen publiceren. Afschrift. In de volgende zaak heeft de Pachtka mer van het Kantongerecht te Arnhem bij monde van de Kantonrechter-plaatsvervan- gei-Voorzitter het navolgende eindvonnis uitgesproken: inzake. wonende teeiseres, ten deze woonplaats gekozen hebbende te Nij megen, ten kantore van D. E. J., rentmees ter, haar gemachtigde; tegen: 1,2enz. gedaagden, sub 1 en 2 verschenen in persoon zijnde de overige gedaagden niet verschenen; De Pachtkamer van het Kantongerecht te Arnhem; Gelet op alle stukken; Gehoord partijen; Ten aanzien der feiten: Overwegende dat eiseres in het inleidend verzoekschrift heeft gesteld dat bij pacht overeenkomst vanenz. door de Gentrale Grondkamer te Arnhem in haar zitting van 8 Mei 1950; zijn verpacht, in gaande 1 December 1947, eindigende 31 October 1953, de onderstaande percelen aan de daarbij vermelde pachters; (volgt perceelsDeschrijving A t.m. H.) dat de betreffende gronden alle deel hebben uitgemaakt van de Ruilverkaveling in het Duivensche Broek welke in 1949 gereed is gekomen, dat als gevolg van deze verkaveling over 1952 voor het eerst de Ruilverkavelings rente moet betaald worden, welke 605,71 per jaar bedraagt; dat eiseres van mening is dat hier artikel 39 van het Pachtbesluit van toepassing is; dat toch als gevolg van de Ruilverkave ling de ontwatering en ontsluiting van deze grond enorm is verbeterd, waardoor de ge bruikswaarde van de grond aanzienlijk is gestegen, en het protijt hiervan uitsluitend aan de pachter ten goede komt; dat bij het aangaan der pachtovereen komst de Ruilverkavelingsrente nog niet vastgesteld was en bij het vaststellen der pachtprijzen hier geen rekening werd ge houden; dat naar de mening van eiseres aan alle voorwaarden in artikel 39 van het Pacht besluit gesteld, wordt voldaan, om de pachtprijs met het bedrag der Ruilverkave lingsrente te verhogen; dat eiseres met de pachters in overleg is getreden over een eventuele verhoging der pachtprijzen met het bedrag der Ruilver kavelingsrente met dien verstande dat de pachtsom sub a verhoogd zoude worden met sub b met enz. dat alle pachters met deze pachtverho- ging ingestemd hebben ingaande met het pachtjaar 1952; dat eiseres verzoekt: a. een dag te bepalen waarop deze zaak ter rechtzitting zal worden behandeld; b. op grond van art. 39 van het Pachtbe sluit de pachtsommen te verhogen met het bedrag der Ruilverkavelingsrente als hiervoor omschreven, voor den duur van het thans lopende contract, zijnde de pachtjaren 1952 en 1953; Overwegende dat eiseres ten dienen dage heeft geconcludeerd voor eis conform haar inleidend request waarop de verschenen gedaagdenenhebben gezegd dat zij instemmen met de gevraagde pacht- verhoging terwijl de Pachtkamer de indruk heeft gekregen dat ook de niet verschenen gedaagden met de gevorderde paehtverho- gingen ex artikel 39 Pachtbesluit 1941 in stemmen; Ten aanzien van het Recht: Overwegende dat eiseres in hare vorde ring tot pachtverhoging ex artikel 39 Pacht besluit 1941 ontvankelijk is zijnde deze vor- deiing, waar de pachtverhoging moet in gaan bij pachtjaar 1 December 1951—1 December 1952, gelet op het tweede lid van dat artikel tijdig ingediend, immers binnen zes maanden na het eindigen van pachtjaar 1951/52; dat inderdaad de ruilverkavelingsrente is een last zoals in artikel 39 Pachtbesluit 1941 bedoeld, welk gedurende meerdere pacht- jaren, te beginnen bij pachtjaar 1951—1952, aan verpachtster wordt opgelegd wegens buitengewone werken en wel door een pu bliekrechtelijk lichaam, door welke buiten gewone werken ook de in het inleidend verzoekschrift bedoelde pachters zijn ge baat, dat deze lasten aanzienlijk hoger zijn dan bij het aangaan der pachtovereenkomsten met de acht gerequestreerden te verwach ten was; dat de Pachtkamer de indruk heeft ver kregen dat niet alleen de verschenen ge daagden doch ook de niet verschenen ge daagden met eiseres van mening zijn dat de gevraagde pachtverhogingen billijk zijn en juist; dat ook de Pachtkamer overtuigd is van de redelijkheid en billijkheid der gevraagde pachtverhogingen ex artikel 39 Pachtbesluit 1941 zodat zij de vordering zal toewijzen; dat omtrent de proceskosten wordt over wogen dat het billijk is wanneer in dit ge val iedere partij haar eigen kosten draagt; Gelet op artikel 39 Pachtbesluit 1941; RECHTDOENDE IN NAAM DER KONINGIN: Verhoogt met ingang van Pachtjaar 1 Decembei 1951—December 1952 de pacht sommen voor gedaagden zoals in het in leidend verzoekschrift bedoeld als volgt: voor gedaagde sub a per jaar, voor gedaagde sub b met enz. Ten aanzien der proceskosten bepaalt dat iedere partij haar eigen kosten dragen zal; Aldus geoordeeld door de Pachtkamer voornoemd bestaande uit de Heren Kan tonrech ter-voorzitter-plaats vervanger, enleden, en uitge sproken door de Voorzitter-plaatsvervanger ter openbare terechtzitting van Woensdag 8 October 1952 in tegenwoordigheid van Griffier en door de Voorzitter plaatsvervanger, met de Griffier onderte kend. (w.g.)(w.g.)

Texelsche Courant | 1953 | | pagina 2