Traiiingsbiogbn Fa. K!. Boon 5 Zn. handschoenen en wanten M. en A. J. VONK H. 8 A. 1. VONK DRIE EXTRAATJES r~ CONTACTAVOND .HALDA" REKENMACHINE net meisje M.C. Texel Lezing door Ir Rinsemci Visser's tirjFJMMMa B m TEXELS JEUGD MUSICEERT Drukkerij Texelse Couraut Texels Fanfare ,,'t Zit in de lucht" N.V. Texels Eigen Stoomboot Onderneming Briefordners Archiefzakken Kantoorboeken Winkelboeken Boekhandel Parkstraat Het Balmasqué van S.V.T. met Carnavalstemming Langeveld De Rooy üfflrTfi) de „Corema" Langeveld de Rooy Nr. 234. AFRA VERTELMAN Afra viert vandaag, Woensdag 21 Ja nuari, haar .zesde verjaardag. Ze is op de Kleuterschool. Verlangt al erg naar het voorjaar en de zomer, want ze fietst graag. Veel plezier vandaag, hoor! Nr. 235. JOKE DROS Joke viert vandaag eveneens haar ver jaardag. Zij wordt ook zes en is dus even oud als Afra. Ze spaart voor een nieuwe fiets. Als ze groot is gaat ze geld voor haar vader verdienen, haar moe der heeft al een flinke hulp aan haan;! En haar poes, Snorretje, viert vandaag natuurlijk ook feest, want ze houdt veel van Snorretje. Veel plezier, hoor! NOG EENS RUILVERKAVELING Hoewel 't niet in m'n bedoeling lag me nog eens aan ingezonden stukken te wagen wil ik dit nog éénmaal doen. U hebt allen een kort verslag van de vergadering van Hoofd Ingelanden der 30 Gemeenschappelijke Polders kunnen lezen, waarin het besluit viel met 14 tegen 1 stem voor de ruilverkaveling te stemmen. Beslo ten is toen dit in de courant te vermelden op zo eenvoudig mogelijke wijze. Uit ver schillende vragen is me gebleken, dat som migen dit iets uitvoeriger, sommigen beter gemotiveerd hadden verwacht. 't Is begrijpelijk, doch de motivering on zerzijds was deze, verwerk niet te veel cij fers, dit maakt het voor dengene, die niet ingewerkt is, ingewikkeld. Sommigen hadden mogelijkerwijs ver wacht een sterker aanbeveling in zekere richting. Dit is doelbewust vermeden. Toch geloof ik dat 't zijn nut heeft deze belangrijke beslissing nader te belichten. Ik zal dit trachten te doen zo eenvoudig mogelijk van beide zijden. 1. Wat gebeurt er wanneer de ruilverkave ling verworpen wordt; 2. Wat gebeurt er wanneer deze wordt aanvaard. Wanneer de ruilverkaveling wordt ver worpen is dit het sein voor het bestuur der 30 Polders zelf verschillende werken te gaan uitvoeren. Verplaats u in gedachten terug naar 1945. Vijf jaar niets kunnen uitvoeren, alle wegen ten eind. Toen het bestuur de tijd gekomen achtte is haar eerste werk geweest: verbeteren der wegen, overtuigd zijnde, dat dit het aller noodzakelijkste was. Hiervoor zijn grote of fers gebracht. Gelukkig is hiervan een zeer belangrijk bedrag terugontvangen. Wat niet wegneemt, dat een vrij belangrijke lasten verhoging noodzakelijk was. Nu de waterschapswerken. Wij, allen heemraden en Hoofd Inge landen zijn er van overtuigd dat willen wij van onze electrische bemaling welke zon der twijfel aan hoge eisen voldoet, profite ren, grote wei ken moeten worden uitge voerd. U kunt ze lezen in het verslag der cou rant. Dit zijn echter alle werken, die, hoe wel de noodzakelijkste, de landerijen in de polder zelve niet direct raken. Dit brengt een lastenverhoging van ruim 13,— per ha. Noodzakelijk is, dat direct na de ge noemde werken de tochten in de polder zelve worden vergraven, benevens 't aan leggen van kunstwerken, duikers enz. Met de restant wegen verbeteren vraagt dit een bedrag van 1 mill. gld. Wat dan meebrengt de in het verslag genoemde lasten verhoging van totaal 25,— per ha. We rekenen dan de leningen af te lossen in 30 jaar. Dit is voor tochtsloten niet toegestaan, evenzo niet verantwoord. Dan zijn de hoofdwate ringen en de wegen verbeterd, alle kavel- sloten en scheiding-sloten onveianderd. De uitkomende grond langs de tochtsloten voor boeren-rekening. De landerijen niet verka veld. Bij aanname der ruilverkaveling. Dit is al zovele malen belicht, zodat ik me hiervan bijna ontslagen acht nog verder op in te gaan. Het gehele in het ruilverkavelingsplan opgenomen gebied wordt in zo goed moge lijke verantwoorde cultuurtoestand opge leverd. Dit wil mede zeggen een rechttrek ken, of zoveel mogelijk rechttrekken der Hoofd wateringen, wat voor ons als bestuur, onmogelijk is en daarna de bedrijven zo veel mogelijk aaneensluitend te maken, wan neer dit altnans in 't voordeel der bedrijven blijkt te zijn. Dit aan de pl. commissie. Waar ik even dieper op in wil gaan is dit, de onkosten bii niet ruilverkavelen en de onkosten bij ruilverkavelen. Uit voorgaande is al gebleken dat zowel bij ruilverkaveling, zowel bij verwerpen, wij ons voor een lastenverhoging zien gesteld van 20 A 25,— per ha. Ingelanden, dacht u dat uw bestuur dit ook niet graag zou vermijden? Dacht u dat ook wij de ernst hiervan niet inzien? Dacht u dat ook wij niet weten, dat dit in vele gevallen moeilijkheden schept? Niemand is hiervan meer en beter door drongen dan uw bestuur zelve. Wij kunnen hieraan echter niet meer ontkomen. Hier speelt de tijd doorheen. Ook wij zijn meer malen uiléengegaan met de geaachten, wij zullen ons zelve trachten te redden. Doch dat uiteindelijk met 14—1 besloten is de ruilverkaveling te steunen is weldoordacht. Wij kunnen niet anders. Zo de verhoudingen liggen biedt de ruil verkaveling grote voordelen, tegenover wat de polder u kan bieden. Wij weten dat 't moeilijkheden zal schep pen voor verhuurders, deze hoge lasten te verhalen bij verhuur. Doch wij weten ook dat bij niet aannemen gij evenzo een zeer belangrijke lastenverhoging krijgt. Kunt gij ze dan wel verdisconteren? In ieder geval ligt 't zo, dat wanneer de polder zelve werken gaat uitvoeren de ver hoogde lasten direct ingaan, bij ruilverka veling gebeuit dit pas na 't beëindigen der werkzaamheden. Juist omdat in beide ge vallen een zo belangrijke lastenverhoging komt, maakt dat wij vóór de ruilverkaveling moeten zijn. Ik kan 't niet anders zien dat aannemen der ruilverkaveling nog de beste kansen biedt, de kosten geheel of gedeeltelijk terug te ontvangen. In ieder geval houden we de bedrijven langer rendabel wat voor de ver huurder toch altijd een steun zal betekenen. In dit gezichtspunt zou ik u als bestuurs lid willen aanraden, neemt de ruilverkave ling aan, 't is uw belang. Aannemen der ruilverkaveling is bewust iets ontvangen, verwerpen iets op ons ne men dat, zeer moeilijk is uit te voeren. Texelaars, we hebben meer door eendrach tig zijn iets bereikt, laat dit ook nu zo zijn, maar bovenal houdt deze onderlinge strijd op Texel en stuur geen berekeningen die geen steek houden naar de grote pers, daar verhoogt ge Texel zeker niet mee. Ook wij weten wel dat de weg Amsterdam—Rotter dam duur is, omgerekend over alle wegen, niet is te betalen, neem de stuk of wat be woners van de Wieringermeer of Noord oostpolder en sla de kosten om per hoofd, dan klopt ook deze rekening niet, doch we willen en kunnen ze toch niet missen? Laten we blij zijn dat de Heren in Den Haag de zaak breder zien en gelden durven en wil len voteren voor die werken en die gebie den welke achterop dreigen te geraken en alzo helpen voorkomen nog meerdere onzer beste zonen tot emigreren te dwin gen. Ik dank nogmaals voor de verleende plaatsruimte, mijnheer de redacteur en t< ken C. H. Roepe. Lzn. INGEZONDEN VOOR OF TEGEN RUILVERKA VELLXG? Veel geschrijf over voor en tegen, zodat het niet mooi meer is. En wat schieten wij er mee op? Waar het feitelijk om gaat, wordt niet aangeraakt of over het hoofd gezien. En dit zou erg jammer wezen. Nog is het niet te laat om tegen te stemmen. Wat schieten wij daar mee op? Niet veel, als men het verslag van de 30 polders nagaat, weten wij genoeg. Dus wij stemmen maar voor en laat roosje maar zorgen. Ook dat is geéTi Texels belang. Maar wat wel van belang is voor Texel is mijns inziens dat er plaatselijke commissies komen. Ja, die hadden er al lang moeten zijn. Nog kan het, misschien dat er Vrijdag 23 Januari plaatselijke commissies kunnen worden be noemd en zo niet, dan eerst maar voorlo pig. En dat deze plaatselijke commissies met de polderbesturen en B. en W. een r.v. vergadering beleggen, zo gauw mogelijk. En het eens zijn, met alle Texelaars achter zich aan. .Eendracht maakt macht". En dat ze dan naar de hogere instanties gaan, voor de stemming van 30 Jan. 1953 en verzoeken: Texel de Ruilverkaveling zoveel mogelijk in eigen hand te laten uitvoeren. Natuurlijk met medewerking van Cen trale Cultuurtechnische Commissie. Ik be kijk het dan verder zo: geen werkkrachten, tenminste zo weinig mogelijk van de over kant. Want dat kost veel reizen. En in de regel volk uit de stad dat het landwerk niet gewoon is. En dan wordt er naar verhou ding weinig uitgevoerd met hoge kosten. En dat moet niet als het anders kan en dat kan het zeker. Als heel Texel zich er voor zet is hier werkvolk genoeg, ook loonwerkers. En boe ren met tractors met werktuigen; paarden kunnen hele tijden van het jaar ingescha keld worden. Dit betekent dat de verdien sten onder de Texelse bevolking blijft en er geen werklozen meer hoeven te zijn. En als dit zo tot uitvoering komt kan het niet anders dan dat we met aan de be groting toe komen, misschien zelfs veel minder. En dit komt Texel ook weer ten goede. Door overheidsinstanties gestuurd werkvolk uit de stad betekent hier armoede. En dat moet niet want wij komen er toch al zwaar genoeg voor te staan. Maar als heel Texel het eendrachtig aanpakt en zo veel mogelijk zelf tot uitvoer brengt, ge loof ik dat het rustig zit. En heel Texel kan dan de vruchten plukken. Maar daar moet voor in de bres gesprongen worden 'bij hogere instanties, mijns inziens door B. en W., pl. commissie en polderbesturen. En dit moet vóór 30 Jan., want nu hebben we misschien nog wat te zeggen. En na de 30 Jan. moeten we maar afwachten hoe de overheid beslist. Als het kalf verdronken is dempt men de put. En dit moet hier niet gebeuren. Het is wel laat, maar beter laat dan nooit. Ik weet er zijn nog heel wat moeilijkheden, maar met een beetje goede wil zijn die te overwinnen. Dus dit moet ons advies wezen: Ruilverkaveling in Texels eigen hand Geeft welvaart over het hele Texelland. Dus voor- en tegenstanders Spring in de bres, het kan niet anders: Dan komen er goede jaren op Texel. Met veel werk en geld voor Texel. Hoogachtend, één van de velen die graag welvaart op Texel zien. Met hartelijke dank voor de plaatsing. Hoogachtend, een van de velen die graag welvaart op Texel zien. TEXELA ARTJÏS. Bij vooruitbetaling tot 3 regels f 0,60; elke regel méér f 0,20. Onder adres te bevr. (niet eerde^ dan 11 u. in Boekh.) en onder nr. f 0,20 meer. B.z.a boerenknecht prima melker Jan Edel. Dennen, Duinrust Gevr. net dag meisje C Zijm, Leemkuil Verl 3Jan motorhand- schoen in het Noorden. Gaarne terug D. J Bakker, Weststr. 53, Oosterend Te k. licht motorrijwiel, D K.W. R T. in goede staat A Smidt, Waalderstr. 30 Te k pr motor van schrap- machine. Weverstraat 72 Algemene kennisgeving voor Texel Heden verleed vrij onverwacht onze lieve Vrouw en Moeder Trijntje Backer, echtgenote van Simon Kuyper in de ouderdom van 70 jaar Uit aller naam S. KUYPER Oudeschild, 18 Jan 1953 De begrafenis zal plaats hebhen heden Woens dag 21 Januari half drie te Oudeschild Vertrek vanaf het sterfhuis 2 uur Gevraagd voor dag of dag en nacht Adres te bevragen bureau Texelse Courant Door onvoorziene omstan digheden, begint de Nutsavond van Donderdag a.s. om hal: negen HET BESTUUR Wegens ziekte ondervindt de premie-incasso enige vertraging Hoop U spoedig weer te bezoeken C. BUIJSMAN, vertegenwoordiger van de Algemeene Eriesche en Groot Noord Hollandsche Levensverz Maatschappij Molenstraat 30, Den Burg, Texel Hedenavond 8 uur Verkeers com petitie in .De Lindeboom". Elke dag nieuwe voordelen voor U! in blauw en bruin, alle maten voorradig. Extra voo delig. Den Hoorn, Telefoon 22 Holl. Mij v. Landbouw afd. Eizrland in Café Hooyberg- Woensdag 21 Januari as. Toegang vrij HET BESTUUR 500 gr. Doorregen Rundvlees en 500 gr. Rundvet f2,50 1 kg Paardenvlees en 250 gr. Rundvet f3,30 200 gr. Paarden- lunchworst 50 Ct. Vleeshouwerij Hogerstraat Voor prima lederen naar Onze wekelijkse SNEEUWKLOKJES 'n lekker zandkoekje, 250 gram VRUCHTENHAGEL voor de boterham, 250 gram BAK en BRAADVET 5P0 gram WEVERSTR.70 C. J. V. tl. TELEFOON 50 KRUIDENIER 57 ct 33 ct 81 ct op Donderdag 29 Januari 1953, des avonds 8 uur in de "Oranjeboom" 100 MEDEWERKENDEN Mandolineclub D] Accordeonclub uir 1 v,sser Zangklasse H L. v d. Boomgaard Toegangsprijs f 0,75 Kaarten verkrijgbaar bij J. Visser, Warmoesstraat 8, Den Burg Evenlueel's avonds aan de zaal Voor Fa m i 1 i e-1r u k w erk slechts ééu adres Hotel „De Toekomst", De Koog A s. Zondag 25 Januari Uitvoering door „De Stem des Volks" met zang en Mevr Craanen's succes-revue Gaat U vanavond met ons mee? Entree f 1,— incl. bel Aanvang 8 uur Na afloop gezellig dansen. Wij maken U niets wijs op papier, ziet in onze slagerij de feiten Wij zijn ruim voorzien in fijne Vleeswaren van 12 ct tot 53 ct per I0o gram Rundvlees van f 1,55 tot f2,p 500 gr Varkensvlees van f f,20 tot fl,91 p. 500 gr. Gesmolten en ongesmolten Reuzel f0,80 p. 5C0 gr Gesmolten en ongesmolten Rundvet f0,80 p. 500 gr. SLAGERIJ DROS - Weverstraat maakt U het leven goedkoper kk geeft haar uitvoeringen op Vrijdag 30 Januari en Zaterdag 7 Februari in „De Oranjeboom". Voor de avond-verdeling is plaatsbespreken ver plicht. Hiervoor is gelegenheid voor beide avonden op Zondag 25 Januari van 12 tot 1 uur in „De Oranjeboom", ingang Zwaanstraat. Donateurskaarten meebrengen. Beide avonden na afloop Bal! f******** Gymnastiek Vereniging „Texel" Voor de laatste opvoering van onze revue op ZATERDAG a s. zijn nog enkele kaarten verkrijgbaar bij C. Mets, Sigarenmag. „Sport" Gezien het grote succes van j I. Zaterdag, raden wij U aan, spoedig Uw kaarten af te halen, om teleur stelling te voorkomen. op Donderdag 29 Januari Namens de gezamenlijke Texelse Coöpe raties, wordt een avond georganiseerd, met als spreker de heer H. D. Louwes, als onderwerp: „Coöperatie in deze tijd" In verband met de belangrijkheid van deze vergadering, vragen wij U om deze avond zoveel mogelijk te bezoeken en met het uitschrijven van Uw vergaderingen hier mede rekening te willen houden. Per kaartschrijven wordt U nogmaals op deze avond geattendeerd, terwijl andere belang stellenden ook van harte welkom zijn. Namens de Besturen der Coöperaties Naar de vergaderingen voor de Ruilverkaveling te Den Burg op 23 januari a s. rijden de bussen als volgt Voor de vergadering van 9,30 uur: Van Den Burg 8 30 uur via De Waal, Watergemaal, 't Noorden, Oost en Oosterend naar Den Burg. Van Den Burg 8.30 uur via De Waal, Spang, Oos terend, Molenbuurt en De Waal naar Den Burg. Voor de vergadering van 14.00 u.: 13 30 uur van De Koog naar Den Burg. 13 00 uur van Den Burg via Hoornderweg, Den Hoorn en De Westen naar Den Burg. 13 00 uur van Den Burg via Hogeberg, Westergeest, P H. Polder (Zeewijk), Zuid Haffel naar Den Burg. Voor de vergadering van 19.30 u.: 19 00 uur van Oudeschild (school) naar Den Burg En terug na afloop der vergaderingen. DE DIRECTEUR ~N folio - kwarto - octavo ^|liiuiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiniiiiiiiiiiiiiiiiiiiuiJiuiii]iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiuiii!iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiii||u is op 1 Februari a.s. 's avonds 1 8 uur in Hotel „Texel". Houdt deze avond vrij, het wordt iets 1 bizonders! %iiiiiiiiiiiitiiiiiiiiiii!iiiiinniiniiiiiii]iiii!iiiiiiiuiiniiiiiiiiiiiitiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiii[iiiiiiiiiii!iiiiiiimi[|ll^ een robuuste Zweedse schrijfmachine. Er zijn op Texel reeds verscheidene tot volle tevredenheid in gebruik. Leverbaar met diverse wagenbreedten. Wij zullen U met onze demonstratie-machine graag bezoeken. Agent voor Texel van Kantoormachinehandel v.d Veer te Alkmaar Telef 11 - Den Burg TEL. 78 TEL. 273 Fen kleine, buitengewoon handige Zwitserse Prijs f 395,— ln prachtig koffertje Een telefoontje en wij komen U de machine laten zien. Voor Texel Telefoon 11 Den Burg

Texelsche Courant | 1953 | | pagina 3