Cjrom c2wartsjexels in het harL, Telefoonabonné's van De Waal en Oudeschild komen onder net Den Burg Prijsvraag Ruilverkaveling Texel Wie raadt de uitslag van de Vrijdag a.s. te houden stemming Nu nog maar 'n scheut of 'n steek... CïRIEP itop dat branden op Uw maag! Mededeling Ltffelafcl ui loiih .i deze ruilverkavelingsrente op de pacht verhaald mag worden. Alvorens hierop in te gaan dient vermeld te worden, dat een ruilverkaveling ten doel heeft, de mogelijkheden te scheppen om de op brengst van de gronden te veihogen en de kostprijs van de producten te veria- gen óf anders gezegd, de welstand van het platteland te verhogen. Uit den aard der zaaak staat de Grondkamer hier ge heel achter. Nochtans is het haar met mogelijk om de hiervoor gestelde vraag direct concreet te beantwoorden, gezien het feit, dat met tal van factoren reke ning moet worden gehouden om het pachtniveau van een ruilverkaveling te bepalen. ZATERDAG 24 JANUARI 1953 TEXELSE 66e JAARGANG. No. 6702 COURANT Uitgave N.V. v.h. Langeveld De Rooij Boekhandel Drukkerij Bibliotheek Den Burg - Texel - Postbus 11 - Tel. 11 Verschijnt Woensdags en Zaterdags. Bank: R'damse Bank, Coöp. Boerenl. Bank. Postgiro 652.-Abonn. pr. f 1,80 p. kwart, -f- 15 ct. incasso. Adv. 8 c. p. mnt. 7 De grote schuur van Padangwaar VRIJDAG gestemd wordt NOG ZES DAGEN scheiden ons van de datum waarop Texel zijn stem gaat uitbrengen inzake de plannen tot ruil verkaveling Zoals bekend zal de stem ming op de Eierlandse boerderij „Pa dang" worden gehouden, in de grootste schuur van deze boerderij, de grootste tevens van het eiland. Hierboven een fo to van de schuur, die een indrukwekken de ruimte bezit Toen wij de foto namen zat er nog een 500 pak stro in; die zou den Maandag jl. even naar buiten wor den gebracht. Het gebouw wordt vrij gemaakt voor het grote aantal zitplaat sen, dat voor deze belangrijke stem ming benodigd is. Immers zijn er zo'n 1550 stemgerechtigden en dat „alleen de tegenstemmers zullen komen, omdat wie voor is en door afwezigheid schittert tóch wordt geacht te hebben voor ge stemd", nee, datmemen wij niet aan: wij verwachten zowel voor- als tegenstem mers. uit eenvoudige ballpoints. Het inzenden (aan het bureau Texelse Courant, Den Burg, Texel), willen wij u verg emakkelii ken door het volgende formulier- PRIJSVRAAG RUILVERKAVELING TEXEL Aantal stemmen vóór de ruilverkaveling Aantal stemmen tegen de ruilverkaveling TOTAAL Afzender: Adres: Naar de directie van het Telefoon district Haarlem, waaronder ons eiland ressorteert, ons meedeelt, zal het tele foonnet De Waal op 1 Maart a.s. worden opgeheven. De aansluitingen van dat net zullen dan deel uitmaken van het net Den Burg. Voor abonné's van De Waal betekent dit een aanmerkelijke verbetering, want Den Burg is dag en nacht in functie, ter wijl 't kantoor van De Waal van 'half één tot twee uur en van zeven uur 's avonds tot 's morgens acht uur is gesloten. Waar het aantal aansluitingen te De Waal uiteraard vrij gering is, nl. 20 abonné's, geldt daar tot nog toe een lager tarief dan bv. te Den Burg. De Waal be taalt f2,50, Den Burg f3,15 per maand Voor dat bedrag is Den Burg om zo te zeggen „automatisch doorverbonden", maar voor een doorverbinding te De Waal komt er f 2,- boven het genoemde tarief van f 2,50, totaal dus f 4,50 en in de practijk kan men het daar toch moei lijk zonder doorverbinding stellen! Op het ogenblik kost de Walers een gesprek met Den Burg 6 cent, dat wordt straks 3 cent, het tarief van Den Burg dus. Dit betekent dus een belangrijke verlaging van de telefoonkosten! De abonné's van De Waal krijgen nieuwe nummers. Naar wij vernemen zal Oudeschild, dat van 8-21 uur is geopend, dit jaar ook onder Den Burg worden aangesloten, zo dat voor Oudeschild dan dezelfde voor- „BOER ZONDER LAND" Zo luidt de titel van het toneelspel in 3 bedrijven door Arie van der Lugt, dat de Vereniging van Oud-Leerlingen der Landbouwschool op Vrijdag 13 en Za terdag 14 Februari a.s. in „De Oranje boom" voor het voetlicht zullen brengen Er worden slechts twee avonden gege ven en wie de opvoering willen bijwo nen, raden wij dus aan zich tijdig van een plaatsbewijs te voorzien. U weet, dat de vereniging aan haar uitvoering, of het nu een toneelstuk is of een revue, alle zorg besteedt. De uitvoeringen dwin gen telkens weer alle respect af. Steeds oogsten ze veel succes en een dankbaar pulbliek, dat nog nimmer spijt van het bijwonen van een oud-leerlingen-avond heeft gehad. Integendeel! Daarom is het te voorzien, dat ook voor de komende uitvoeringen de kaarten weer zullen wegvliegen de goede naam der vereni ging, verworven door haar activiteit en mooie successen, is daar niet vreemd aan! (Zie ook de adv.) (Ingezonden mededeling.) Maar straks weet U zich geen raad meer van de slopende Rheumatische pijnen. Begin daarom vandaag de beproefde Krusahen kuur. De zes minerale zouten van Krusahen geven Uw bloedzuiveren de organen nieuwe kracht en energie. Onzuiverheden in Uw bloed worden verdreven en daarmede de oorzaak van die ondragelijke rheumatiek. POSTZEGELBEURS Onze tweede bijeenkomst op Maandag 1.1. is zeer geslaagd. De belangstelling was zeer bevredigend en ook werden er veel postzegels omgeruild. Er heerste weer die prettige sfeer, die we op onze avonden zo gaarne zien en waardoor vriendschapsbanden worden gelegd, die ook buiten onze philatelistische hobby stand zullen houden. Met belangstelling zien wij de volgende clubavond (medio Maart) tegemoet. Opgave van nieuwe le den a f 1,- per verenigingsjaar bij H. Go- mes, Zwaanstraat 7. Hei jée Maandageevend die rege- ringsuutzending hoort, weerin die mon see, dot olie wilde knienen in Nederland vernietigt moeten worren? Ja, dot hèw ik ok hoort, maar die mon see er niet bee, dot os je deer on wil meewerke, je twiehonderd guide boete krigt! delen zullen gelden als voor De Waal Zo mogelijk zal Oudeschild per 1 Mei on der Den Burg komen, lukt dit niet dan zal aansluiting bij 't hoofddorp omstreeks October-November plaats vinden. Ten aanzien van de automatisering van het Texelse telefoonnet vernemen wij, dat dit in de naaste toekomst zal worden uitgevoerd. Begonnen wordt met de buiten dorpen". Texel is in telefoondistrict Haarlem het enige net, dat nog niet vol-automa- tisch is! S.V. Texel We mogen voor Zondag weer een nor maal programma verwachten en dus wordt gespeeld in 4A KNVB: Texel-Limmen, De Randers-Watervo gels, USVU-Sohagen, DTS-Succes, MFC- ZAP, HSV-Oudesluis. Afd. NH. Res 1 C.: Alkm. 4-Grasshop- pers 2, Schagen 2-BKC 2, Helder 3-Holl. 3. Succes 2-Texel 2, West Frisia 4-VVW 2 4 P: Oosterend 2-Texel 3. Adsp.: Adsp. A-N.Niedorp A, Texel B- Tex. Boys A (heden om 3 uur). Het is weer alle hens aan dek en be wijst nu, dat de lange rustpoos geen na deel heeft bezorgd en allemaal met de beste wil zijn bezield. Voor Texel 1 is het noodzakelijk de punten thuis te houden, door de gang van zaken zijn we nog niet veilig, nu de staartolubs zich gaan roeren. Texel 2 heeft het wel extra moeilijk, maar zorgt er voor eervol uit de strijd te komen. Texel 3 zal zich wel geheel geven. Ook de adsp. zullen door goed spel goede resultaten trachten te beha len. Houdt u rekening met ons traditionele Balmasqué op 1 Febr.9 Het belooft weer prima te worden! Adsp. Hedenmiddag trainen we om 4 uur. Mijnhardt's Grieppoeders. Doos 47 ct. IIOLL. MIJ. VAN LANDBOUW A'FDELING TEXEL Op de Dinsdagavond in De Lindeboom gehouden algemene vergadering werd de voorzitter, de heer Jac. Roeper Johzn., herbenoemd. In plaats van de heer M. J. Kikkert werd de heer C. van Rossum gekozen en in de plaats van de heer P. Koning Johzn., Oosterend, de heer Jo Roeper, Spang. Als candidaten voor bestuurslid van de Bedrijfsvereniging werden in de vacature Jb. Roeper Johz., die niet herkiesbaar was, aangewezen de heren Joh Bakker Jzn. Hogerstraat, Den Burg en C van Rossum, P.H. Polder. De heer C. P Laan heeft op deze avond een lezing gehouden over zijn reis door Denemarken. VISSERIJ EN HANDEL De visserij op de Noordzee is, gezien de resultaten in voorgaande jaren, niet slecht geweest, vooral wat betreft de fij ne vissoorten, aldus de Kamer van Koop handel. De grove vissoorten, zoals schol, schelvis en kabeljauw, werden maar matig gevangen. De opbrengsten waren over het algemeen goed te noemen. De uitkomsten van de garnalenvisserij wa ren zeer slecht, doch tegen het einde des jaars door grotere vangsten en hoge prij zen weer lonend. De waddenvisserij was telerustellend, terwijl de sardijnvisserij mislukt is. De omzet aan de visafslag te Den Helder liep door de betere uitkomsten van de Noord zeevisserij op tot rond f 920,000.- Die te Oudeschild liep terug tot f 164,000,-. Het door Frankrijk toe gepaste contingenteringssysteem, waar door de import aldaar in handen is van slechts enkele importeurs, vormt vooral voor de te Den Helder gevestigde han delaren een ernstig nadeel, daar deze vóór de oorlog juist met de kleinere im porteurs in relatie stonden Neem 'n paar Rennies. Met een pak Rennies in huis is brandend maagzuur eigenlijk geen probleem meer. Nog vóór het branden begint, kunt ge de pijn opvangen. Eén of twee Rennies la ten smelten op de tong dat is alles. Rennies zijn één voor één hygiënisch verpakt; ze smaken lekker en fris. ZON, MAAN EN HOOG WATER De zon komt 24 Jan. op om 8,32, onder om 5,14. Maan: 30 Jan. V.M., 7 Febr. L.K. Hoog water ter rede van Texel: 24 Jan. 4,01 en 4,19. 25 Jan. 5,23 en 5,43. 26 Jan. 6,44 en 7,02. 27 Jan. 7,50 en 8,06 28 Jan. 8,44 en 8,56. 29 Jan. 9,23 en 9,38. 30 Jan. 9,59 en 10,58. Aan het strand is het ongeveer een uur eerder hoog water. RU IL VERKAVELING Geachte redactie, Gaarne enige plaatsruimte voor het maken van enkele korte aantekeningen op een paar Ingezonden Stukken van Woensdag jl. 1. In welk deel van ons land is de naam van „Cultuur-Steppen Dienst" voor de Cultuurtechnische Dienst ge bruikelijk. De hier gebruikte naam zou er nl. op wijzen, dat door het werk van de Cultuurtechnische Dienst delen van ons land in „steppen" veranderd zijn. Nu is een steppe een gebied dat weinig op levert. In onze omgeving ken ik alleen Cultuurtechnische Dienst de productie belangrijk verhoogd werd. 2. Het Ingezonden schrijven van mw. Vrijdag-Keijser zou de indruk kunnen wekken, dat indien de Ruilverkaveling op 30 Jan. a.s. aangenomen wordt, u met uw land niet meer doen kunt wat u wilt. Het lijkt mij nuttig de belanghebbenden er op te wijzen, dat dit niet juist is. In dien u na 30 Januari eventueel uw land zoudt willen verkopen, dan kan niemand u dat beletten. Indien u over wilt gaan tot een andere gebruiksmogelijkheid, bv. door grasland om te zetten in bouwland, of anders om, dan bent u daar als eige naar volkomen vrij in. De uitdrukking, dat de stemming op 30 Januari dus dient om de „Eigendom" op Texel voor 8 a 10 jaar op te heffen moet u dus met een korreltje zout nemen. En misschien wél met twee korreltjes! Verder is het verschil tussen de „in levering", waarmede u bij de Ruilverka veling te maken hebt en die van „vee, ko per, fietsen en radio's", waarmede wij in de jaren 1940-'45 hebben kennis ge maakt dit: Van ons vee, koper enz. heb ben wij nooit iets terug gezien, terwijl de R.V.-wet u de zekerheid geeft, dat u evenveel of practisch evenveel land van dezelfde gebruikswaarde terug krijgt als u „inlevert". 3. Deze week sprak ik een oude boer, eigenaar van vele ha. land in het Ruil- verkavelingsgebied. Zo'n echte bezadig de boer, maar met een ruime blik, zo ruim, dat een jonge boer er jaloers op zou worden. Toen wij over de R.V. spra ken bleek hij er alles voor te voelen. Natuurlijk stem ik vóór, zei hij. Jongere en jonge boeren, wat u doet zal 30 Janu ari blijken. C. van Groningen. BADHUIS WITTE KRUIS In afwijking van onze mededelingen in de Texelse Courant van 10 Jan. jl. be talen de kinderen t.m. 14 jaar ook des ZATERDAGS vanaf TWEE UUR NA MIDDAG het VOLLE TARIEF. Het publiek wordt beleefd doch drin gend verzocht de Badcellen niet te ver ontreinigen met sigaren-sigaretten- peukjes, papier enz. Het afgelopen weekend heeft bewezen dat hierdoor de afvoer verstopt raakt hetgeen onno dige oponthoud veroorzaakt. Het bestuur doet nogmaals een beroep op de ouders in de omgeving van het nieuwe Bureau, hun kinderen toch voor al te verbieden van het terrein een speelplaats te maken. De voetballende jeugd heeft toch al kans gezien één van de ruiten van het Magazijn te verbrijze len. PACHTPRIJS EN RUILVERKAVELING Mag de ruilverkavelingsrente doorbe rekend worden in de pachtprijs? Om deze vraag te beantwoorden, moe ten we eerst weten: Wie stelt de pachtprijs vast? Ant woord: dit doet de Grondkamer! Voor deze pachtprijs gelden de maxi mumprijzen van de Grondkamer. Even als de huurprijzen van huizen, zijn ook de pachtprijzen door de minister voor 't hele land geregeld. Bij deze regeling is geen mogelijkheid aanwezig om voor een bepaald gebied de maximumprijs te verhogen met de ruil verkavelingsrente: wat dan ook nog ner gens is gebeurd! Wel kan soms de Pachtkamer, volgens art. 39 Pachtbesluit, de pacht verhogen, maar dit kan alleen voor iedere eigenaar apart na een procedure voor de pacht kamer en voor één jaar tegelijk en wan neer ook uitdrukkelijk is aan te tonen, dat de pachter ten volle heeft geprofi teerd van de overheidswerken en de pachter èn de pachtkamer overtuigd zijn van de redelijkheid en billijkheid der ge vraagde paohtverhoging. De eigenaar houdt dus na de ruilver kaveling, na aftrek van de lasten, min der inkomsten over dan vóór de verka veling. Daar ook de verkoopwaarde voor de eigenaar-gebruiker getaxeerd moet wor den naar de pachlopbrengst, zal ook deze verkoopwaarde dalen. Ir Maandag verwijst wel naar een uit spraak van een pachtkamer in Arnhem, maar dit is een geval geweest, waarin partijen het eens waren en dus geen ho ger beroep kon worden ingesteld. In eenzelfde geval voor Texel waar de pachter het met mee eens is, kan in hoger beroep deze uitspraak vernietigd worden Mr W. G. D. VRIJDAG. Hoe de uitslag zal zijn? We zullen het rustig moeten afwachten Wel kunnen wij alvast een enquête onder het publiek houden in de vorm van de prijsvraag: „Wie raadt de uitslag?" De eerste prijs, j een vulpen, tweede prijs ballpoint merk „Biro", derde prijs boek uit Atlas-reeks. Voorts: tien troostprijzen: bestaande „EEN SCHIP VAART UIT" OP TEXEL Naar de Harlinger Courant bericht zal de toneelclub van Vlieland „De Komeet" binnenkort op Texel „Een schip vaart uit", toneelspel in 3 bedrijven door Chris van der Heuvel voor het voetlicht bren gen. Er werd niet bij vermeld op welk dorp en in welke zaal. LOOP DER BEVOLKING VLIELAND Per 1 Januari 1953 had Vlieland 660 (672) inwoners, nl. 315 (317) mannen en 345 (355) vrouwen. Tussen haakjes de stand per 1 Januari 1952. Het inwonertal vermeerderde door de geboorte van 3 jongens en 7 meisjes en de vestiging van 22 mannen en 18 vrou wen. Het verminderde door het overlij den van 1 man en 3 vrouwen en het ver trek van 26 mannen en 32 vrouwen. (Ingezonden Mededeling). RHEUMATIEK... Uw tergende winterkwaal legt 't af tegen de weldadige warmte van de pijnstillende Thermogène. (Ingezonden) Nu de stemmingsdatum van de ruil verkaveling Texel nadert en er omtrent deze ruilverkaveling al heel wat in de Texelse Courant geschreven is, komt het de Grondkamer Noordholland te Haar lem goed voor iets omtrent de pachtver- houdingen na het totstandkomen van een ruilverkaveling mede te delen. De ruilverkavelingsrente wordt gedu rende 30 jaar op de aanslag van de grondbelasting van de eigenaren gevor derd. Deze ruilverkavelingsrente, die een annuiteit is, dus rente en aflossing van het verschuldigde bedrag, bedraagt 5 pet. De rente van het door het Rijk voorgeschoten bedrag is op deze basis 2,78 pet. Zoals gezegd, na 30 jaar is de schuld afgelost, waarnaast ook betaling ineens of na een zekere periode mogelijk is. Een vraag die de eigenaren-verpach ters in deze speciaal bezig houdt is, of (Uitknippen langs de stippellijn) Inzendingen worden, uitsluitend in en veloppe, ingewacht tot en met Woensdag 28 Januari a.s.. Op de enveloppe vermelden: Prijsvraag Ruilverkaveling. Tex. Boysnieuws Zondag (morgen): Oosterend 1-Tex. Boys 1; WGW 5-Tex Boys 2; Texel B- Tex. Boys A. Boys 1 vertrek om 13,45 uur per fiets vanaf De Zwaan. Het 2e gaat om 11,15 van de Groeneplaats. De adsp spelen Za terdagmiddag om 3 uur op het Texel- veld. De elftallen zijn hetzelfde als verleden week, dus zijn er geen berichtkaarten verzonden. (Ingezonden mededeling). In het algemeen moet het dus zo ge zien worden, dat indien de kosten van de ruilverkaveling geacht kunnen wor den de verbetering van de gronden weer te geven en indien het bestaande pacht niveau aan de daartoe gestelde normen beantwoordt de Grondkamer gaarne be reid is een pachtverhoging in overwe ging te nemen. Tenslotte moet nog opgemerkt worden dat nieuw opgestelde pachtovereenkom sten, waarin nu al reeds een bepaling over de ruilverkaveling is opgenomen, door de Grondkamer moeten worden af gewezen, aangezien het niet mogelijk is regelingen te treffen over iets, wat sr nog niet is. De Grondkamer voor N -Holland. Haarlem, 19 Januari 1953.

Texelsche Courant | 1953 | | pagina 1