Ruilverkaveling Texel aangenomen met 954 tegen 611 stemmen N.R.V. Paasfestijn op Texel Maandag Vrouwendag De Groeneplaats omstreeks het eind der vorige eeuw Texel heeft gisteren de plannen tot ruilverkaveling aangenomen met 954 tegen 611 stemmen. Totaal dus uitge bracht 1565 stemmen. Er waren circa 600 stemgerechtigden naar Padang getrokken, met totaal 379 volmachten. Vijf volmachten waren te laat ontvangen. De stemming droeg een zeer rustig karakter; er deed zich geen enkel incident voor. De stemmingsverga dering stond onder leiding van de heer De Vries, lid van Ged. Staten. Op deze vergadering werd gelegenheid gegeven JULLIE SKREVE over de Groeneplaas, wee hewwe d'r nag een aardige ouwe prent fan. Aldus een bewoner van Den Burg. We hebben de kiek laten cliche ren en hierboven ziet u 'm dan. Een aar dig plaatje, niet waar?! Misschien wel gemaakt door wijlen de heer W. J. Lan- geveld Pzn., want die adverteerde zo'n 60 jaar geleden nogal druk in de krant met ,,Photografie Instantanée". Instanta- née betekent, dat de foto in een deel van een seconde kon worden opgenomen en dat was in die dagen blijkbaar al iets nieuws. Op de voorgrond ziet u een sportkar, het meisje is thans mw. H. Keijser-Lap, Kogerstraat en.de knaap is Karei Visman ook nog in het land der levenden en thans woonachtig in Californië, waar hij een grote fruitkwekerij heeft. De figuur links bij de handkar is wijlen de vrouw van Krulles Diekse. En nu de gebouwen: links is de stal ling van Slijboom, de exploitant van De Lindeboom, het eveneens witte perceel achter de eerste boom. In die stalling klonk voortdurend 't hoefgetrappel van paarden. Op de plok, waar die stal stond vinden wij thans het linker deel van De Lindeboom, dus de salon en de eetzaal. Het hotel De Lindeboom van toen zult u evenmin herkennen: het heeft ihier alles weg van een oude herberg, heette toen trouwens „Logement de Lindeboom". Daarnaast vindt ge „Logement De Oran jeboom", dat ook voor honderd pet. ver anderd en gemoderniseerd is. Helemaal rechts op de achtergrond staat het hek dat toegang gaf tot de grote tuin van no taris Coninck Westenberg, die ook enige tijd wethouder is geweest. Daarnaast ziet u nog juist iets van de „koepel", waar thee werd gedronken. De bomen op deze foto zijn omstreeks 1920 gerooid. De daarna geplante boom pjes zijn inmiddels tot flinke bomen uit gegroeid en wederom kan dit fraaie plein zijn naam van Groeneplaats met ere dragen Een foto van zestig jaar geleden. Het nummer van de sterk vergeelde Tesselaar van 16 Juli 1893. veilig in ons archief rustend, hebben wij even open gevouwen onder het zonlicht van de 28e Januari van het jaar 1953 Misschien kwam dit nummer juist van de pers toen de fotograaf dat plaatje van de Groene plaats maakte En in die editie vindt ge dan bv. een advertentie, waarin B. enW. de openbare aanbesteding aankondigen van „het opsteken en onderhouden der straatlantaarns in de verschillende dor pen en op de haven te Oudeschild al hier, gedurende het jaar 1893-94 En wemelde het thans, Januari 1953 van ingezonden stukken inzake de ruil verkaveling, dat "blad van 60 jaar terug staat in het teken der op komst zijnde gemeenteraadsverkiezingen want de hal ve pagina is gevuld met advertenties, waarin de lezers wordt aanbevolen hun stem uit te brengen op die en die candi- daat. „De Kiezers worden ten ernstigste aangemaand", hun wordt „in ernstige BRIDGECLUB „GROOT SLEM" Uitslag van 28 Jan. jl.: A.-lijn. 1. Koom-Bakker 431/* pt.; 2%. Echtp. Beemsterboer 402Vt. Van Lenten-v. Santen 40Vs; 4. Mantje-Veenema 36%; 5. Dob-Vennik 35; 6%. Echtp. Bruin 32% 6Vt. Bruin-Wessels 33J/t; 8%. Echtp. Jouwersma 30%; 8'/2. Roeper-v.d. Werf 30V«. B-lij n: 1 Echtp S Bakker 39Vt; 2. Kramer- Duin 35; 3. Backer-Oskam 34%; 4. Keij- ser-Michels 34; 5. Rump-v.d. Vijver 32Vï; 6. Echtp. v.d. Heerik 31, 7 mw de Graaf- Oosterhaven 24%; 8. Echtp. van Hoorn 21 punten. Volgende drive 11 Februari. tot het stellen van vragen, waarvan ge bruik werd gemaakt door mej. A. Keij- ser, mr. Vrijdag en de heer Jn. Drijver, secretaris van Natuurmonumenten. Ir Maandag heeft de diverse vragenstellers beantwoord. Hierna kon om 5 voor 11 met de stemming worden begonnen. De stemgerechtigden werden in vier stemvakken verdeeld. Even voor 3 uur werd de laatste stem uitgebracht, waar na om half 4 de uitslag bekend kon wor den gemaakt. Onder de aanwezigen merkten wij op B en W en de Hoofdin genieur van Rijkswaterstaat. overweging" gegeven, men „beveelt ten zeerste aan", „Kiest daarom genoemde Heeren en uwe keus is beter dan ooit" Enige kiezers brengen „een viertal flin ke mannen" naar voren. En in dat nummer ook een adverteer der met Zwembroeken. Van badhuis plannen werd natuurlijk nog niet gerept. Op de Waalderweg was een portemon- naie „inhoudende 2 centen" gevonden Wellicht zult ge spotten met die twee centen, maar wij hebben wel eens horen beweren, dat je er een heel goede sigaar voor kocht Trouwens, de gulden was heel wat meer waard dan thans: voor f 5 kocht ge een lam, een naaimachine kost te f 30,-, P. Lieuwen adverteert met „eerste kwaliteit rookvlees a 40 cent per 5 ons". D. C. Dros met „prima schijfjes anoelen per 5 ons 25 cents". En zo ging je maar door. ONDERWIJS De heer A. Lefferman, hoofd der oJ. school te De Cocksdorp, komt als no. 1 voor op de voordracht tot benoeming van hoofd aan de Leeghwaterschool te Zaandam. CONTACTAVOND DER GEZAMEN LIJKE COÖPERATIES Voor een nagenoeg geheel gevulde zaal heeft de heer Homan. directeur van de Drentse Coop. Exportvereniging en bestuurslid van het Centraal Bureau te Rotterdam, een causerie gehouden over het onderwerp „De Coöperatie". Zijn zeer interessante rede werd met grote aandacht gevolgd. Er was gelegenheid tot het stellen van vragen en na afloop werden enige films vertoond met het prachtige geluidsap paraat van de Landbouwschool. Aanvankelijk was aangekondigd, dat de heer H. D Louw es het woord zou voeren, maar door familieomstandighe den was deze verhinderd. TEXELS JEUGD MUSICEERDE „De Oranjeboom" was Donderdag avond stampvol, toen Texels Jeugd daar musiceerde. Vrolijk klonk er het snaren- en accordeonspel en hoe fris en blijmoe dig was er de zang. Ja, de aanwezigen hebben een mooie avond gehad en de leiders, de heren J. Visser en H. L. v.d. Boomgaard, met hun staven een succes volle avond. De hoeve Padang was in een grote zaal herschapen; een achttal kachels zorgde voor een aangename atmosfeer. Met het oog eventueel brandgevaar heb ben leden van onze vrijwillige brand weer van Donderdagavond half 8 tot Vrijdagmorgen half acht controle gehou den. De oppervlakte was 8000 ha. Tegen: 3503, vóór 4497. In de zaal waren er 128 „voor" stem men. UITVOERING ULO De Ulo houdt haar jaarlijkse feest avond op Woensdag 4 en Donderdag 5 Februari a s Opgevoerd zal worden het stuk „Marijke", een schepping van Cissy van Marxveldt. Het belooft weer een mocwe avond te worden U allen herin nert zich natuurlijk nog het succes dat vorig jaar werd behaald. Ook volgende week kunt u De Oranjeboom met hoog gespannen verwachtingen betreden 3—6 APRIL In „Reizen en Trekken", het orgaan van de Ned. Reisvereniging, lezen wij: Reeds thans willen wij onze leden ver klappen, dat de N.R.V. een bijzondere Paasreis naar ons mooie eiland Texel heeft uitgeschreven. Het wordt een vrije groepsreis, waar bij derhalve zowel de wandelaars als degenen, die het eiland meer per bus willen leren kennen, naar hartelust zul len genieten. Aan de avonden zal waarschijnlijk mee gewerkt worden door Jan Strijbos, ter wijl een film u het eiland nog beter zal doen kennen. Gelogeerd wordt in het Kamphuis de Pelikaan, terwijl de lei ding in handen is bij de enthousiaste Texel-kenner, de heer D. J. Nuesink, Zwolle. Wij hebben 100 bedden gereser veerd, want wij twijfelen niet of bij een reissom van f 26 van en tot Den Helder, zal de belangstelling enorm zijn. Aan melding kan nu reeds geschieden. JAARVERGADERING NED. WANDEL SPORT BOND, AFD. N.-HOLLAND De jaarvergadering van bovengenoem de bond zal plaats vinden op heden, 31 Januari te Alkmaar. Uit het jaarverslag blijkt, dat deze af deling van de Ned. Wandelsport Bond in het afgelopen jaar ruim 1000 nieuwe le den heeft ingeboekt, zodat in totaal zijn aangesloten in N.-Holland 99 verenigin gen met 3434 leden alsmede 386 persoon lijke leden. Ook de deelname aan de vele wandelsportevenementen mag genoemd worden, zo heeft o.a. de bekende Avond vierdaagse n N -Holland 7281 deelnemers geboekt, de schoolwandeltodhten hadden 2350 deelnemers, terwijl de 1-daagse wandeltochten 15697 wandelaars hebben genoteerd. Met de Avondvierdaagse me de is dit in totaal 25328 personen die door deelname aan een der wandeltoch ten hebben genoten van deze mooie en gezonde sport. Verheugend is het feit, dat door een kleine verhoging der contributie, alle le den weer in het bezit zullen komen van het maandblad van de Ned. Wandelsport Bond. Een uitgebreid wandelprogramma 1953 is uitgestippeld, waarvan de eerste toch ten zullen zijn de Propagandawandel- tochten op 7 en 8 Maart, welke in vele plaatsen van de provincie zullen worden gehouden. De Avondvierdaagse is vast gesteld op 17. 18 19 en 20 Juni, terwijl ook de N.W.B. Vierdaagse te Apeldoorn van 21 Lm. 24 Juli vermeld wordt. EERSTE HULP BIJ ONGELUKKEN Neusbloeding. a. Zet de patiënt rustig op een stoel, rechtop. b. Laat hem flink de neus snuiten. c Houd de neus nu gedurende 5 minu ten onafgebroken vrij stevig dicht. d Leg koude handdoek om de hals. e. Laat voorzichtig de druk los en waarschuw de patiënt daarna de neus niet aan te raken en niet te snuiven. O wee! 't is Maandag „Vrouwendag". U weet wat dat wil zeggen Dan heeft papa zich bij de wil Van vrouwlief neer te leggen. Dan mag zij heel de lieve dag In huis de scepter zwaaien En zal er alles wat geschiedt Om moeders wil slechts draaien. Zij is die dag de baas in huis. Beveelt wat men zal bikken En vader heeft te knikken en Allenig maar te slikken. Zij zegt: „Toe man, doe jij de was, Ga daarna piepers jassen En als je dat gedaan hebt, ga Dan gauw de luiers wassen. Breng nu de kopjes even weg, Hè, sta niet zo te druilen, En ga, als je het dorp in komt Mijn nylons even ruilen". Zo is zij non-stop in de weer Met vader te bevelen En weet geen and're bezigheid Dan lakens uit te delen. Och, mannen, gun uw vrouw die pret, Laat zij maar eens regeren. De ouwe Brêro zei het reeds: „Het zal wel weer verkeren". Gelukkig is het maar één dag, Maar wee de arme mannen, Die dat geregeld moeten doen. Die zijn óók ingespannen. Maar 't grootste deel heeft, dunkt mij, ni0t Ovei mama te klagen, Dus zullen wij die tirannie Die ene dag verdragen. En verder zal ik, wijselijk, Als rijmer nu maar zwijgen, Daar 'k anders, en ik kom vandaag, Wel op mijn nek kan krijgen. HUIB DE RIJMELAAR. FILMS RODE KRUIS Het Rode Kruis organiseert Zondag en Maandagavond in het Dorpshuis een filmavond Vertoond worden „De Witte Engel" (Florence Nightingale"), „Uw reddend bloed" (plasma-actie) en „Geeft hun 't licht terug" (hoornvliestransplan tatie). „LYTS FRYSK TOANIEL" De seal fan de „Oranjeboom" wier flink biset, do 't Tongersdei-tojoun bop- pesteand selskip it stik „Skip op 't Stran" spille, en de leden fan de Fryske Krie op Texel, dy 't fanwege oare drokt- me net komme koene (of woene) hawwe in prachtiche Frysk joun mist. De skriuwer fan dit forsladh hie, troch it lézen fan in tige öfbrekkende krityk oer dit stik yn „Het Parool" net ai to greate forwachtings fan „Skip op 't Stran". Mar in ünderhal mei de hear Foppema wurke tige forkleardjend, sa- dat wy minder biswierre nei de ütfie- ring teagen. En Jo hawwe gelyk hawn, Foppema! Sa 't jimme dit stik de jouns spüe haw- ne, nou ik soe al in rare forsladhjower wèze, as ik der yet entyk op leverje koe. Forskil fan smaek siil der altiten bliuwe, en wy kinne persoanlik miskien in stik lykas „In Heidepyk" better wardearje, mar dat docht oan de kwaliteit fan it Selskip en it spyljen neat öf. Dizze kear liet it Selskip üs de bilibbe- nissen sjen fan eilanbiwenners, foar üs hjir op Tessel tige tapasselyk. Wy sjog- ge, dat Tsjalf Roersma en Gerrit Wester graech „jutte" meije. Nou is dat net sa slim, dat sil hjir by üs ek wol barre, mar dizze beide mannen gean efkes to fier, omdat hja in lyk birove. Ho komme hja ta sa'n died? Wol, de dochter fan Roersma, de kreaze Margje, hat gans büsjild nedich, en har heit, dy 't in heap fan syn dochter haldt, kin har net feak hwat weger je. En dertroch reitsje hja op it forkearde paed. It horlozje en it jiid dat hja stelle, wurdt feillidh opbur- gen, en sil sa stadichoan opbrükt wurde. Mar it biteart oars. Op in stoarmeftiOhe joun, sitte de Roersma's en Gerrit Wes ter in frjemd spultsje tot spyljen, dat it meast hat fan spiritisme. En it wurd „horloge" komt hyltiten wer nei foaren, rkekt sa lang, dat de êlde Roersma der pür razend fan wurd. Roersma en Gerrit Wester wurde dan op ïtselde stuit opheLle om mei de red- dinsboat hei in skip to gean, dat yn de stoarm forgien is, en Roersma stekt it stellen horloazje yn'e büse. Hij komt ti- dens de tocht yn de reddin9boat nei it skip to fordinken, en de boargemaster fynt letter it horloazje yn syn büse, hwertrooh alles ütkomt. Dat is dan hiel yn 't koart de ynhald fan it stik. De nije krêften, dy 't yn it plak kom men wiene fan Barend v.d. Veen en fan de „Heidepyk" (sa sille wy hja mar neame) binne üs bést bifallen. En Foppe Foppema en syn frou wiene ek wol wer hiel goed op dreef. Nou sil Foppema it sa stadich oan ek wol kinne tink üs, hwant hy hat nou ek al wer syn tüzend- ste utfiering der op sitten, en dan hoecht men net folie mear to learen. Ek yet üs lokwinsken, Foppema, en dat Jo it noah mar lang dwaen maije! Wy hawwe wer in moaije Fryske joun hawn. In geef toanielstik, meiwur- king fan alle katnen (hwat wiene der in heap spullen brooht for de forlotting) in stikmannich nije leden, in knappe seal mei folk. It like der wol op, dat de Krite it lib- ben der wol ynhaldt. En ho kin it ek oars, salang wy yn de gelegenheit binne om sokke kostlike jounen mei to meit- sjen. Takomme jier spilet it „Lyts Frysk Toaniel" wer in mj stik. Ik haw net dn burd, mar oearse soe 'k lyk as „Ome Jan van Zutphen" myn burd der ünder for- wedsje wolle, dat it wer in goed stik wê- ee sil, en dat wy harren, by libben en wolwèzen, wer op Tessel komme litte! H. DE NIEUWE VUILNISAUTO IS ER De nieuwe, hypermoderne vuilnisauto is gearriveerd en in de loop van de vol- geS^jde week zullen de hierbij behorende emmers worden rondgebracht. INLEVERING LOONSTATEN 1952 VOOR DE LANDBOUW De werkgevers in de landbouw wor den er op attent gemaakt dat de loonsta- ten over 1952 uiterlijk a.s. Maandag in Hotel Texel nog ingeleverd kunnen wor den. Indien de loonstaat niet wordt in geleverd, moet het loon ambtshalve worden vastgesteld. Ook indien men geen personeel in dienst heeft gehad, dient dit op de loon lijst te worden vermeld en moet de lijst worden ingestuurd. Voorkomt moeilijk heden en lever uw loonstaat tijdig in. W. FAMILIEAVOND C.N.V. Natuurlijk herinnert u zich nog de ge zellige avond 2 jaar geleden met de Korte Golf", waaraan toen meewerkten de heer Joh. Bodegraven, en de heer G. Zelo, Liesbeth van Barneveld, Boy Ho ning. De „Korte Golf" komt nu 12 Fe bruari a.s. in Casino, maar nu onder lei ding van John de Freese, een bekend ra dio-medewerker en hij zal u zeker een gezellig avond geven. Ook de heer G. Zelo zingt weer enke le nummers, dat verheugd ons ten zeer ste, daar we zijn stem meerdere malen voor de radio horen; de heer Zelo zingt altijd in het vocaal ensemble van de N. C R.V. Dit belooft dus weer een goede avond te worden. AANHANGWAGEN RAAKTE LOS Oudeschild. Donderdagmorgen ging een met stro geladen aanhangwagen van de landbouwer A. D., er alleen vandoor, toen bij 't op de haven rijden de koppe ling losging. De wagen reed met behoor- lij.ke snelheid op de haven af maar kwam tegen een meerpaal tot stand. De schade was zodoende gering. Bij de afslag spelen alijd veel kinde ren, doch nu was het gelukkig school tijd, zodat de baan vrij was. Indertijd heeft een aanhangwagen ook de Visafslag geramd en het blijkt weer eens duidelijk hoe nodig het is, voor een afdoende bevestiging van de aanhang wagens te zorgen. Laat men de put dem pen voor het kalf verdronken is. Hier door kunnen veel moeilijkheden worden voorkomen. VERGADERING ANTI REV. KIESVERENIGING De Anti Rev. Kiesvereniging heeft dit jaar haar eerste vergadering gehouden. Na de gebruikelijke opening, sprak de voorzitter, de heer U. Agter, een woord van begroeting en roept hij de medewer king in van de vergadering om de agen da te kunnen afwerken. Het A.R. raads lid, de heer Joh. Daalder, kreeg bij het punt beleid gemeentepolitiek, heel wat vragen te beantwoorden. De actueelste punten waren wel de werkzaamheden der Woning-advies commissie, gemeentebegroting, subsidie Ohr. Scholen, bouw nieuw raadhuis etc. De vragenstellers is veel verduidelijkt, wel bleef er verschil van mening. En daar door de deputatenvergadering in haar eerste vergadering een beslissing zal worden genomen over het passief Vrouwenkiesrecht, bracht de voorzitter naar aanleiding van de kamerkieskring- vrmgadenng een uitvoerig relaas over 't rapport der commissie Dr J. Donker, op dat hierover ook door Den Burg zal kun nen worden beslist op haar eerstvolgen de vergadering. De penningmeester bracht verslag uit over de financiën, die er goed voor ston den. Als nieuw bestuurslid werd geko zen (na overleg) de heer J. v. Dijk, Ou deschild. De leden werd in overweging gege ven verschillende namen bij het bestuur in te dienen voor de komende raadsver kiezing om te koonen tot een groslijst waaruit door de gemeentelijke kiesver. de definitieve lijst kan worden samen gesteld. Het raadslid Joh. Daalder, deel de nog mede, dat hij ziah niet weer be schikbaar zou kunnen stellen voor een raadshdfunctie.. Hij wekte nog op om de komende verkiezingsstrijd met élan te voeren en te komen nu wij ook uitbrei ding raadsleden krijgen tot de verkiezing van twee A.R. raadsleden. ZONDAGSDIENST DEN BURG DOKTER ELLAS PROTESTANTSE KERKDIENSTEN Zondag 1 Februari 1953 N. H. GEMEENTE. Den Burg 10 uur Ds van Reijendam in Eben Haëzer Maandcollecite kerkvoogdij Oosterend 10 uur Ds W A. Soesan van De Cocksdorp m.m.v. het kerkkoor. Maandcollecte v.d. kerkeraadskas n.m. half 4: Instuif. Film De Waal 10 uur Ds Janse De Koog 7,30 uur Ds Janse Den Hoorn 10 uur Ds v. Rhijn Maandcollecte restauratiefonds Oudeschild 10 uur Eerw. Heer Dulfer Maandcollece kerkvoogdij De Cocksdorp 9,30 uur Ds Klijnsma Extra collecte restauratie der kerk Zuid-Eierland 11 uur Ds Klijnsma Extra collecte restauratie der kerk GEREF. KERK Den Burg 10 uur Ds Goedendorp 3 uur Ds Goedendorp Oosterend 10 uur Ds de Wolf 3 uur Ds de Wolf GEREF. KERK (onderh. art 31 K O.) Oosterend 10 en 7,30 uur Dienst DOOPSGEZINDE GEMEENTE Den Burg 10 uur Ds van Veen Gezinsdienst Extra collecte De Koog 19,30 uur Ds van Veen Gezinsdienst Extra collecte Den Hoorn Geen dienst. Zo was het en zo wordt het morgenavond weer, het Balmasqué van de S.V.T. Blijkens de aangifte stijgt het aantal gemaskerde deelnemers van dag tot dag. Komt u óók gemaskerd? Er zijn vele attracties en niet te vergeten het flinke bedrag aan prijzen!

Texelsche Courant | 1953 | | pagina 2