Het water kwam |op Texel tot ongekende hoogte Contactavond gezamenlijke Coöperaties Schapendrama op Terschelling Middenstand 1952 Zoals reeds in een kort bericht ge meld, viel de avond van de gezamenlij ke coöperaties van Texel een druk be zoek ten deel. Doordat de heer Louwes door familieomstandigheden was verhin derd haar ons eiland te komen, werd het woord gevoerd door de heer Homan, di recteur van de Drentse Coop. Exiport- vereniging, tevens bestuurslid van het Centraal Bureau te Rotterdam. De avond werd geopend door de heer C. H. Roeper, die zijn voldoening te kennen gaf over de aanwezigheid van verscheidene dames. Spreker verwel komde in het bijzonder onze wethouders de heren Hm en De Waard, de heer C. P. Laan en de afdeling Texel van de Bond van Plattelandsvrouwen. De heer Roeper wees er op, dat men zich in Drente door samenbundeling van kleine krachten verenigd heeft tot een grote boerenkracht, waaraan deze pro vincie een groot deel van haar welvaart te danken heeft. De heer Homan ving aan met op te merken, dat de landbouwcoop. in groter verband zijn gegroeid door de noodzaak ener sterkere, grotere concentratie. Be gonnen met de Dorpscoop. kwam men tenslotte tot overkoepeling door een lan delijke coop. Nu niet stilstaan, aldus spreker, bij het bereikte en het bestaan de dus niet tot norm verheffen, want dat zou een grote fout zijn. Men moet mee groeien met de tijd. Dit geldt eveneens voor de ruilverkavelingsplannen van uw eiland, want de tijd gaat voort en men dient open te staan voor vernieuwingen. Niet-leden profiteren mee van een sterke coop. Probeert om zoveel moge lijk leden te krijgen. Een coop, dient op volkomen vrijwillige basis plaats te vin den willen de boeren ooop. minded wor den. Vervolgens schetste spreker enige der belangrijkste takken der coop.: die t.a.v. het prijsbeleid, de voorlichting op land bouwgebied (proefstation, kweek- en vermeerderingsbedrijven). Hoe meer ter rein wij winnen, hoe meer de particu liere ondernemers ziah zullen verzetten. Spreker noemde de DOMO in Drente wel een bijzonder mooi voorbeeld van de coop, gedachte door het overleg met en de zeggenschap van de boer zelf. Zo ook de coop, vleescentrale een prachtig voorbeeld hoe door coop, samenbunde ling iets groots tot stand kan worden ge bracht. Bij deze centrale zijn zes vee-af- zetverenjgingen aangesloten. Op het terrein van de research staan wij nog in het beginstadium en ook dit dient te worden uitgebreid. Met voorbeelden verduidelijkte spre ker, dat federatief verband zwakker is dan een vast verband zoals de coop, waarom aan het laatste de voorkeur moet worden gegeven. De heer Homan zag de coop, gedachte als een boom, welks jonge en nog zwakke takken ge steund dienen te worden. En tenslotte stond hij stil bij de taak ook de jongere boeren waar nodig, in aanraking te brengen met de gedachte en waarde van de coop. In dit verband wees hij op de cursussen in Drente, bestaande uit lezin gen door mensen uit de practijk en uit diverse takken. Ons de taak het idealis me en enthousiasme, waardoor de oude ren zoveel wisten te bereiken, uit te dra gen onder de jeugd. Ook zij dienen te Honden op het oorlogspad 17 scha pen in de sloot gejaagd, waarvan zeven dood Ennge duizenden guldens schade. Ziedaar in het kort het jongste scha pendrama, dat zich dezer dagen op Ter schelling afspeelde. Voor de, merendeels drachtige schapen ,die in hun doodsangst zich in het water trachtten te redden, moet dit „uitstapje" der honden onnoe melijk lijden hebben betekend, voor hun eigenaars een gevoelige strop. Aldus schrijft de correspondent van de Harlin- ger Courant. Mocht er nog iets van een vergoeding terecht komen, zo vervolgt hij, dan zal deze in het gunstigste geval de waarde der schapen bedragen, de nog ongeboren lammeren vertegenwoordigen echter evenzeer een belangrijke waarde. (Voor jaar 1952 bedroeg de prijs der lammeren plm 70 gulden). Waar het tevens zeer de vraag is of er van de lammeren der niet gedode schapen iets terecht zal ko men, menen wij met onze schatting van enige duizenden guldens niet te pessi mistisch te zijn. Het ergste is evenwel, dat dit geval geen unicum is. Het zijn niet de eerste schapen die op deze wijze de dood von den en er zullen nog vele volgen wan neer geen afdoende maatregelen worden getroffen. Zoals het nu gaat, naar de da ders zoeken wanneer het feit eenmaal gebeurd is, spant men het paard achter de wagen Laat ieder die een hond wil houden, dit doen, maar laat het deze hond onmo gelijk gemaakt worden drama's te ver oorzaken als dit laatste. En dit kan heel gemakkelijk gebeuren. Eenvoudig door een verbod honden los 4e laten lopen. Men mag z'n paarden, runderen en pluimvee toch ook met overal laten rond lopen? Wanneer men deze maatregel invoert, kan de schapenhouderij op Terschelling behouden blijven, zo niet, dan moet men noodgedwongen deze belangrijke bron van inkomsten zien opdrogen. En die kant gaat het hard op! In de omgeving van West ziet men, uitgezonderd enige in 't Land, geen enkel schaap meer. Rond Midsland is het niet veel beter. Onge twijfeld gaan hierdoor jaarlijks voor vele duizenden aan inkomsten voor ons ei land verloren. En dit treft in hoofdzaak de kleine man! Voor de honden zou een dergelijk ver bod minder aangenaam zijn, maar wat 't zwaarst is moet 't zwaarst wegen' groeien in de gemeenschapsgedachte op dat het egoïsme wordt beteugeld. Na deze met volle overtuiging uitge sproken rede werden enige vragen op duidelijke wijze beantwoord, waarna door de heren Laan en Kikkert enige zeer interessante films werden vertoond. VERENIGING TEXEL TOT BESTRIJ DING VAN DE TBC EN ANDERE ZIEKTEN ONDER HET RUNDVEE OP TEXEL Hoe te handelen: 1. Bij een aangekocht rund. a. schets voorzichtig losmaken van de witte verklaring (bv. nietjes met een mesje opwippen en losmaken); i b. achterkant van de schets invullen (naam, adres, provincie, aansluitings nummer, datum van aanvoer) en schets i bij de andere schetsen in de map doen en zorgvuldig bewaren; I c. achterkant van de witte verklaring volledig invullen en binnen 3 dagen in leveren (dus zonder schets!) bij de die renarts. j 2. Bij verkoop van een rund. a. schets van het betreffende rund uit de map halen en nakijken of oomum- mer en schetstekeningen kloppen met het rund; b. met deze schets bij de dierenarts I een witte verklaring halen; de schets wordt door de dierenarts aan de witte j venklaring gehecht; witte verklaring en schets tegelijk met het rund doen toeko- men aan de koper. 3. Bij verkoop van een aangekocht rund. Dit rund is dus aangekocht na het tbc- onderzoek van de afgelopen winter. Hier voor geldt de stelregel: een rund, dat verkocht wordt, behoort op het bedrijf zelf getuberculineerd te zijn. Vóórdat u dus met de schets van dit rund naar de dierenarts gaat voor een witte verkla ring, dient dit rund eerst getuberculi- neerd en gecontroleerd (3 dagen na de tuberculinatie) te worden door de dieren arts. Bovendien is voorgeschreven, dat een aangekocht rund tenminste 2 maan den op het bedrijf aanwezig geweest moet zijn, voordat voor een verkoop van zo'n rund een witte verklaring gehaald kan worden. U kan zich altijd er van op de hoogte stellen, hoelang een aange kocht rund reeds op uw bedrijf is, door achter op de schets van dat rund te kij- I ken naar de datum van aanvoer, die bij de aankoop (zie onder 1) zelf door u in gevuld is. I Men neme steeds goede nota van deze punten, omdat onder geen enkele voor waarde hiervan afgeweken kan worden i Bewaar zorgvuldig de map met schet sen, omdat u bij zoekraken in grote moeilijkheden komt. Vraag bij aankoop van runderen on middellijk naar de witte verklaring plus schets, ook al komt het dier van uw buurman. Vergelijk daarbij schets en oormerk met het rund en let op, of alles in orde is Het komt ons voor, dat de economi sche positie van de middenstand in 1952 iets stabieler is geworden, aldus de Ka mer van Koophandel. Grote verkoopgol- ven met als reactie daarop volgende in zinkingen, zoals kort na het Korea- conflict kwamen niet meer voor. Over -het algemeen is een verminderde koop kracht waar te nemen, die zich open- baart door een verschuiving naar de ver koop van goedkopere kwaliteiten. Zor gelijk blijft de toestand voor de groep kleine ondernemers, die niet over vol doende financiële draagkracht beschikt en de winstcapaciteit niet in evenredig heid kan brengen met de zeer gestegen uitgaven. In de textielbranche is dn de tweede helft van het jaar een herstel ingetreden. Zo ook in de sector bedrijfskleding, lin gerie, herenkleding en de schoenen branche. De omzetten m de levensmiddelen branche bij de kruideniers, slagers en dergelijke, liggen in het algemeen hoger dan in het vorige jaar. De spoedige totstandkoming van een wet op het cadeaustelsel is voor de mid denstand van het grootste belang, nu dit systeem weer hand over hand toeneemt en tot grote excessen en unfaire concur rent! emeth oden leidt. Vermelding verdienen de in verschil lende gemeenten >in het district gehou den winkelweken en middenstandsten toonstellingen en met name de te Alk maar met zeer veel succes georganiseer de „braderie". De resultaten dezer ma nifestatie tonen overduidelijk aan, dat de middenstand bij samenbundeling zijner krachten tot grote prestaties in staat as. Bij 't Middenstandsiborgstellingsfonds voor het district der Kamer werden in 1952: 141 aanvragen ingediend en 59 credieten verleend tot een totaalbedrag i van f74,415,tegen: 113 aanvragen, 52 verstrekte credieten tot een bedrag van f 55.000— in 1951. KATHOLIEKE KERKLIJST Parochie van St. Joannes de Doper met de bijkerken Den Hoorn en Oosterend Zondag 8 Febr Sexagesima. 2 Missen in Oosterend. Op de verjaardag van de Bissohopsconsecratie van 11 Febr. wordt uw gebed voor Mgr. gevraagd Woensd. 11 Febr. Mis in Den Hoorn met biechth. 3e klas. Om 7,30 uur lof t.e.v. Maria van Lourdes (in plaats van Josephlof), w.o. gebeden van de 7 Woensdagen mede voor de ingekomen intenties. Om 7 uur geen Mis maar wel communieuitr. 8 u. jon- genscongr. Donderd. 12 Febr. om 7 uur geen Mis, wel communieuitr. Mis om 8 u. in Oosterend met biechth. 3e klas. 8 u. jonged. congr. Vrijdag 13 Febr. Biecht horen Josephsohool 3e kl Zaterd. 14 Febr. Om 6 u. roz. Biechth. van 4-8 op hele uren. Mis in de kapel. Zond. 15 Febr. Twee Missen in Den Hoorn. Om 10 uur Mis in Oosterend. ANTI-TURERCULOSE EXPERIMENT Meer dan 55,000 kinderen nemen deel aan een grootscheeps experiment dat de doelmatigheid van het nieuwe genees middel tegen tuberculose, B.C.G., zal moeten bepalen. Indien het experiment slaagt, zal het de tuberculose in Groot- Brittannië aanzienlijk beperken en wel licht geheel uitroeien. Het plan is reeds 18 maanden aan de gang en wondt uit gevoerd door groepen in dienst van de Medische Onderzoeksraad, welke werkt onder kinderen die dn geselecteerde ge bieden van Engeland wonen. Deze kin deren worden ingespoten met BCG en na deze eerste vaccinatie worden zij met tussenpozen onderzocht en ge-röntgend om te zien in hoeverre de injectie het krijgen van de ziekte heeft verhinderd. Een zegsman van de Medische Onder zoeksraad, die er de nadruk op legde dat in geen enkel opzicht wordt -beweerd, dat BCG de ziekte kan voorkomen, zei, dat het de weerstand tegen de ziekte ver hoogt. Hij voegde eraan toe dat het over 3 of 5 jaar mogelijk zou zijn de volledige resultaten van de campagne te bepalen. STEMMING HOORNDERNIEUWLAND EN DE KUIL (Nagekomen bericht) De stemgerechtigde ingelanden van bovengenoemde polders besloten met 16- 13 stemmen het bestuur voor te dragen te stemmen voor de ruilverkaveling. ZITTING CONSULTATIEBUREAU. Het consultatiebureau voor zuigelingen houdt 4 Febr. weer zitting. Van 2-2,30 zij die per taxi of bus komen; 2,30-3,30 uur moeders met kinderwagens van bui ten Den Burg; 3,30-4,30 uur moeders uit Den Burg. DIENSTREGELING N.V. T.E.S.O. ingaande 5 October 1952 t.m. 16 Mei '53 Op werkdagen: Van Texel: 5,30; 7,50; 11,45; 14,50; 17,50 Van Den Helder: 6,40; 10,30; 13,25; 16,20 nZa. 19,35; 16,30 Za Op Zon- en alg. erkende chr. feestd.: Van Texel: 7,50; 11,45; 18,00 Van Den Helder: 10,30; 13,25; 19,35 nZa is niet op Zaterdag. Za is alléén op Zaterdag. BESTRIJDING VAN DE BASTAARDSATIJNVLINDER Tot de regelmatig terugkerende plagen in loofbomen en boomgaarden in be paalde delen van ons land, behoren de rupsen van de 'bastaardsatijnvlinder. De ze rupsen zijn verenigd in zgn. rupsen nesten, die zich kunnen bevinden in laanbomen, heggen, houtwallen, duin doorns en ook in boomgaarden. Zij ko men thans in belangrijke aantallen voor in enkele zuidelijke delen van Limburg en N.-Brabant en in de gehele duin streek. Elders in het land is de plaag vrijwel onbekend. De rupsen kunnen grote schade ver oorzaken aan de bomen, die soms ge heel worden kaalgevreten. De rondzwe vende brandbaren van de rupsen ver oorzaken bij gevoelige mensen sterk jeukende huidaandoeningen, terwijl zij soms de oorzaak kunnen zijn van oog ontstekingen. In de boomgaarden kunnen de jonge rupsen in het vroege voorjaar de bloem knoppen binnendringen en deze uitvre ten. Ook omspinnen zij de knoppen, zo dat uitlopend blad en bloemen tenge volge van het hen omgevende taaie spin sel kunnen worden misvormd en boven dien worden aangevreten. De aandacht van alle belanghebben den, o. avan fruittelers en van de gemeentediensten en andere bestuursli chamen, die de zorg voor wegbeplantin- gen dragen, wordt er daarom op geves tigd, dat door het uitknippen en ver branden van de winternesten veel hin der en schade kan worden voorkomen. Het is thans de tijd daarvoor. Ook boomgaarden en aangrenzende heggen en beplantingen make men vrij van rupsennesten, terwijl zulks ook in de gmgeving van huizen dient te worden gedaan. In boomgaarden is het mogelijk in het voorjaar (ongeveer begin Mei) een be strijding uit te voeren met DDT-bouden- de middelen. Deze bestrijding is even wel minder effectief en komt gewoonlijk duurder uit. Zij heeft echter zin in de gevallen, waarin de winternesten door de hoogte van de bomen practisoh on bereikbaar zijn Nadere inlichtingen hierover ver strekt de Plantenziektenkundige Dienst te Wageningen. EEN FRAAIE KALENDER Het Landbouwkundig Bureau voor sporenelementmeststoffen, Postbus 113, Arnhem, zond ons een fraaie jaar kalender, of verjaardagskalender, zo ge wilt. De kalender geeft een beeld van het leven op de boerderij in de verschil lende maanden van het jaar en vestigt voorts de aandacht op het belang van de sporenelement-meststoffen in het alge meen en koperslakkenbloem „Semo" in het bijzonder. Belanghebbenden zal, zo lang de voorraad strekt, op aanvraag een exemplaar worden toegezonden. Van kalenders gesproken: de Peul vruchten Studie Combinatie, Duivendaal 10, Wageningen, zond ons een buitenge woon verzorgde kalender. Wie bij het zien van de gangen, waarin peulvruch ten de hoofdschotel vullen, het water niet om de tanden 'komt, moet zich be slist onmiddellijk onder toezicht van een maagspecialist stellen. Alle lof voor de kleurendruk: de erwten en bonen zijn zo écht, dat u de kalender intuïtief hori zontaal houdt, om de voorkomen, dat ze uit de schalen rollen. P.S. U kent toch de voedingswaarde, mitsgaders de smaak van de goede peul vrucht?! Belangstellende lezeressen kunnen de kalender, welke slechts 65 ct. kost franco huis aan bovenstaand adres te Wageningen bestellen. De oplaag is be perkt! Oudesahild. De radio vermeldde dat het water tot een zeer gevaarlijke hoogte zou komen en al spoedig bleek dit maar al te waar te zijn. De Noordwester storm, die na de mid dag opgestoken was, beloofde niet veel goeds, dat werd een ieder spoedig dui delijk. Wild gierde de wind door de tou wen van de in de haven liggende sche pen en het water dat pas om 10 uur zijn hoogtepunt zou bereiken, begon al zeer vroeg onrustbarend snel te stijgen. Om 8 uur stond de gehele haven onder water. Het stond rondom het TESO-gebouw en het café van de heer J. D. Bakker en het steeg maar steeds door. De havenmees ter, de heer J. de Graaf oordeelde het al gauw dringend nodig de coupure te slui ten, want 't water begon zich toen reeds een weg te banen naar de achter de ha ven gelegen woningen. Het heeft uren geduurd, voordat men er met zand en zandzakken in geslaagd was, het water daar tegen te houdeu. Bij de heer De Wijn Sr. stond het water toen reeds in huis. Om 10 uur, toen het water zijn hoog ste stand, n.l. 3,32 m. boven A.P. be reikt had, werden ook de andere coupu res gesloten, want bij de overtoom, rich ting De Waal, liep het water al land waarts, terwijl het achter de werf van de heer De Wijn en bij mw. de Wed. H. van Boven, gevaarlijk dicht bij het punt van overstroming kwam. Het water sloeg daar over de muur heen, die langs de haven staat. Niemand kon zich herinne ren, dat dit voorheen ooit is voorgeko men. Ondertussen deed het woeste water zijn vernielend werk. Op de haven stonden talloze viskis- ten. Ze waren wel hogerop gebracht, maar op een dergelijke hoogte van het water was niet gerekend. De hoge meer palen stonden onder water en 't spreekt dan ook vanzelf, dat de kisten in een minimum van tijd op dn ft waren. Ook een groot aantal ledige olievaten, kabel- rollen van de TEM en tientallen zware balken, die daar kort te voren waren gelost, gingen op drift en alles ging voor de wind naar de lagerwal bij het Teso- gebouw, waar nog veel in veiligheid ge bracht kon worden. Een deel dreef ech ter de havenmond uit. Heen en weer ge smeten door het geweld van wind en golven, botsten de vaten tegen de meer palen en het was een angstaanjagend ge hoor voor de vele nieuwsgierigen, die in de luwte van 't havenkantoor een en ander gadesloegen. Een 50-tal vaten werd aan de andere zijde door personeel van de V.T.B. nog in veiligheid gebracht. Wat wegdreef spoelde waarschijnlijk Zondag al gedeel telijk bij de Afsluitdijk aan, waar vaten en kisten over de dijk sloegen Op de haven stond een auto van de heer J. Roeper van De Koog, daar 's mor gens door de eigenaar neergezet, tot de kap in het water als een triest beeld van de vernieling door het water aange richt. Op de werf van de heer De Wijn was het ook niet pluis. Het water stond rond schuur en woning. De heer De Wijn woont zelf boven, maar het deel dat door de familie Westerlaken wordt be woond, staat op de begane grond en het water kwam daar tenslotte 't huis bin nen. Het meubilair werd ijlings hogerop gebracht. Op de werf zelf was het een wonderlijk schouwspel. Een grote vlet kwam bijna tot de ramen en balken werden her en der gesmeten door het kokende water. Een paar varkens, die in een daar aanwezige schuur waren ondergebracht, liepen gevaar de verdrinkingsdood te sterven. Door de deur konden ze echter onmogelijk worden weggevoerd en men kon niet veel meer doen dan enige beu- VREEMDELINGENVERKEER Het vreemdelingenverkeer heeft in '52 aan de verwachtingen voldaan, aldus de Kamer van Koophandel. Er was duide lijk sprake van een toenemend bezoek. In de badplaatsen was 't aantal logeer gasten groter dan in 1951. Het dagbe- zoek was sterk toegenomen, waartoe de weersomstandigheden zeer veel bijdroe gen. Het aantal buitenlandse gasten was ook stijgende, speciaal uit België. Van enig practisch nut van de nogal schoorvoetend toegepaste vacanti esp réi- ding, kan niet gesproken worden, alhoe wel in enige kleinere kustplaatsen daar van wel is geprofiteerd. Het bezoek aan de Alkmaarse kaas markt bewoog zich eveneens in stijgende lijn, waarvan ook nu weer het grote aan tal buitenlanders sterk opviel. Een nieuw recreatiegebied ontwikkelt zich tussen Petten en Callantsoog, nl. St. Maartenszee, alwaar 40,000 overnachtin gen geboekt werden, in hoofdzaak via de kam peergelegenheden Het toerisme te water gaf eveneens ver hoogde cijfers te zien. Voor de bloembollengebieden van dit deel van N.-Holland bleek in de bloei tijd meer belangstelling te bestaan, het geen vooral in Limmen opmerkelijk was. Een krachtige propaganda zal evenwel nodig blijven om de vreemdelingen, die nog onvoldoende bekend zijn met de bol lenvelden in deze streken, naar dit ge bied benoorden het Noordzeekanaal te trekken. Onze Kamer steunde opnieuw de actie tot het behoud van de Bergertram, die volgens haar gevoelen in elk geval op het traject Bergen-Beigen aan Zee ge handhaafd moet worden als het aange wezen vervoermiddel op dit traject en passend bij deze mooie omgeving. nen in het hok te leggen om zodoende de varkens zo mogelijk in het leven te houden. De boot Van 8 uur was intussen ook gearriveerd. Het water stond tegen de hoogste hoogwatersteiger aan en het ge wone plankier stond minstens een me teronderwater. Leden van 't walperso- neel (J. de Vries en N Kuiper) moesten dan ook tot de borst door het ijskoude water waden om het touw te pakken te krijgen en verbinding tot stand te kun nen brengen. Het vorderde daarna nog heel wat tijd om de boot aan de kant te krijgen, waarna de passagiers moeizaam, zich aan een touw vasthou dend, aan de wal konden gaan. De boot zag kans daarna zijn gewone liiglaats te bereiken, doch het kostte zeer veel moeite om het schip vast te krijgen. Hoewel he personeel daar lang niet de slechtste plaats had uitgezocht, voelde de bemanning er niet veel voor de ge hele nacht aan boord te blijven. Zonder een nat pak op te lopen scheen dit on mogelijk, tot men tenslotte besloot om de reddingssloep over boord te zetten en om half vier 's nachts „landde" de sloep naast het Teso-gebouw, waarna het leed spoedig voorbij was In het TESO-gebouw was het minder plezierig, want daar was de kachel van de centrale verwarming door het water uitgedoofd. Terwijl een en ander zich afspeelde en men met man en macht bezig was de cou pure te dichten, gadegeslagen door hon derden Texelaars, waaronder we de burgemeester en de heer Veldstra op merkten. ging als een bode van nog gro ter onheil, het geloei van de sirene. De eerste gedachte was dat er brand zou zijn uitgebroken, wat met dit storm weer ook funest zou zijn geweest, doch de sirene loeide maar door en spoedig bleek, dat er een veel grotere ramp stond te gebeuren. De sluisdeuren van het gemaal bij de Schans waren door d« ontzettende druk van het water naar boven gstuwd en het water stroomde met onweerstaanbare kracht in de kolk en later over de rand daarvan. Spoedig bezweek een deel van de damwand en kon zelfs een leek wel zien, dat hier een ernstige toestand was ontstaan. Pogingen om de sluisdeuren naar beneden te druk ken, mislukten alle en daarom kon men alleen maar hopen, dat dit straks bij vallend water wel zou gelukken Intussen werden met man en macht basaltblokken en zandzakken aange voerd en bij het gat gebracht om dit te kunnen dichten, zodra de sluisdeuren ge sloten zouden kunnen worden. De dijk was spiegelglad en het was dan ook levensgevaarlijk om het materi aal daarover te brengen, daar het al moeilijk was om zich onder de hevige windstoten op de been te houden. De pogingen om de sluisdeuren op zijn plaats te krijgen, hadden gedurende de nacht echter geen succes en om half zes in de morgen loeiden de sirenes opnieuw om frisse krachten op te roepen in de strijd tegen de elementen. Het water was toen al diep landinwaarts gedrongen, zodat de bewoners van het huis bij de Ijsfabriek aanzegging kregen om naar Den Burg te vertrekken. Bij de Noord- kaap was dit al eerder gebeurd bij de bewoners van de laag gelegen huizen, terwijl anderen het meubilair op zolder brachten. Gelukkig ziag men in de loop van de ochtend kans, het gat bij de Schans te dichten, zodat het gevaar daar voorlopig was bezworen. De elementen hadden echter kans gezien grote happen uit de Oosterenderdijk te nemen, terwijl het gemaal bij Dijkmanshuizen water begon door te laten. In allerijl werden mensen naar deze bedreigde punten gebracht en gelukkig kon in de loop van de middag worden gemeld, dat ook daar het gevaar gewe ken was. Toen het dag werd kon ook de ravage op de haven worden overzien Van het gebouw van de Visserij vereni ging was een deur ingedrukt, 't schuur tje van de Gouden Ploeg, waarin de mo tor is opgeborgen, was in elkaar, terwijl ook van de Visafslag de deuren open waren en alles daaruit gedreven. 40 zak ken zout waren in 't wafer opgelost, uit de schuur van de heer De Wijn en van de werf was veel hout verdwenen, waar van een deel bij het havenkantoor in veiligheid kon worden gebracht en dat daar lag als en triest beeld van de ver nielende werking van het water. In het Teso-gebouw bij de centr. verwarmings kachel lagen kisten met lege flessen, do zen en steenkolen allemaal dooreenge- srneten. Fietsen hadden onder water ge staan want het water was een voet hoog boven de beun in het pakhuis gekomen. De ergste schade is echter geleden door C.V. v.h. C R. Keijser Co. De graanmaalderij is geheel ondergelopen en alle machines zullen vanwege de aan tasting door het zoute water uit elkaar genomen en gereviseerd moeten worden Bovendien zijn honderden zakken met veevoer, die beneden lagen opgeslagen, met het zoute water doordrenkt en alt veevoer waardeloos geworden. Langs de dijk lagen overal de kisten, palen etc. verspreid. De schepen hadden het er goed afgebracht, alleen de TX 28 was op 't nippertje aan wegdrijven ont snapt. want hij lag nog maar met één draad vast, maar met de sloep van Teso kon dit weer in orde worden gebracht. In het dorp zijn vele pannen gesneu veld, schuttingen omvergewaaid en bo men ontworteld. Maar deze materiële schade is niet zo groot. Vele mensen die een bange nacht wakend hebben door gebracht, zullen zich hiervan niet zo veel aantrekken en dolgelukkig zijn, dat het ergste, waar vele uren voor werd ge vreesd, niet heeft plaats gehad.

Texelsche Courant | 1953 | | pagina 3