Voorlopig geen nieuw Raadhuis: Eerst wederopbouw van door de ramp verwoeste boerderijen en woningen Koningin en Prins naar Texel Rampenfonds Collecten in de kerken Derde Gymuitvoering Inzamelingsactie ruw- voeder voor de getroffen gebieden Burgemeester De Koning bleek in de Maandagavond gehouden spoedeisen de vergadering van de Gemeenteraad geheel te spreken in de geest van de Vroedschap toen hij namens het colle ge van B en W voorstelde om de bouw van een nieuw raadhuis uit te stellen: eerst dienen nieuwe boerderijen en wo ningen te worden gebouwd, die door de overstromingsramp zijn verwoest of ge heel zijn verdwenen. Burgemeester De Koning richtte zich met de volgende toespraak tot de Raad: Mevrouwen Mijne Heren leden van de Raad. Bij de ramp van enorme en ongekende omvang die ons land de vorige week ge troffen heeft, kwamen volgens de laat ste gegevens 1372 Nederlanders om het leven. Voor Texel waren dit IJska, Dij ker, Koopman, Kuip, Bcrnardus en Walsweer. Zoals ik de vorige week reeds bij her haling deed blijken, ontbreken de woor den om uitdrukking te geven aan ons medeleven in het geleden leed. Welsprekender dan spreken kan het zwijgen zijn. Ik verzoek u daarom al on ze doden te gedenken en te eren door gedurende een minuut eerbiedige stilte te betrachten. Mevrouw, Mijne Heren. Het kan niet de bedoeling van deze plechtige raadszitting zijn u een com pleet overzicht te geven van het gebeu ren op Texel in de critieke phase die liep van de nacht van Zaterdag op Zondag tot Maandagmorgen. Hoewel chronoli- gisch niet juist moet dan vooreerst wor den vermeld de dijkbraak bij de Een dracht waardoor deze polder verloren ging. Hierbij kwamen onze zes Texela ren in de strijd om het behoud van hun land om het leven. Dan moeten achtereenvolgens worden genoemd de volgende bedreigde plekken: De Schans, Dijkmanshuizen, de Kaap, Oostersluis, de Krasse Keet, de zanddijk tussen het Noorden en de Eendracht en een tweetal punten van de Eierlandse polder. Op al deze plaatsen is een verwoede strijd geleverd tegen het losgebroken geweld van de natuur. Met ware hel denmoed is er gevochten Het is niet doenlijk hier namen te noemen; waar de echte held liever naamloos is heeft dit ook geen betekenis. Wel stel ik er prijs op om op deze uit gezochte plaats nog eens te herhalen wat ik al door de radio mocht zeggen, dat ik trots ben op Texel en op de re actie van de Texelse bevolking op de nood van het ogenblik. Gerust mag worden gesteld dat Texel één was in deze strijd. Ik wil daarom alle Texelaren nog maals mijn eerbiedige hulde en diep gevoelde dank betuigen voor alles wat zij tijdens de critieke en vermoeiende uren deden. Niet minder dank zijn wij verschul digd voor de snelle wijze waarop de Provinciale Waterstaat haar deskundigen en andere hulpmiddelen naar Texel diri geerde. Ik vermoed dat betrokkenen ook hier liever naamloos willen blijven. On ze dankbaarheid is er niet geringer om. Met name zou ik willen noemen de hulp van de bezetting De Mok, die van de snellijks hierheen gedirigeerde Mari niers, die ook thans nog hun uitermate nuttig werk hier verrichten; voorts een werkploeg van het P.W.N., die prompt werd aangeboden en naar Texel gestuurd en tenslotte een groep van Sneker oor logsveteranen, die in het uur van de nood hier aanwezig waren. Hen allen, en ook mijn collega van Sneek wil ik hier onze welgemeende dank betuigen. Tenslotte is gaarne de hulp geaccep teerd van de burgemeester van Zaandam en Den Helder. Voor hen geldt hetzelfde. En dan waren er nog van tal van zij den aanbiedingen om hulp, dikwijls op ontroerende wijze; ik heb het niet alles kunnen onthouden. Mevrouw, Mijne Heren, het was toen de storm voorbij was niet zo, dat op rus tige wijze kon worden overwogen en be studeerd hoedanig het nodige herstel werk te zijner tijd kon worden geenta- meerd. Dit bleek wel afdoende toen op Woensdag jl. de Waterstaat het nodig oordeelde ons er op te wijzen, dat het vee uit de polder het Noorden beter kon worden geëvacueerd, in verband met het gevaar dat de zanddijk bij de Eendracht liep. Waarschuwingen werden uitgegeven en aansluitend daarop werd het evacuatie schema van het Noorden, waaraan Zon dag was begonnen, uitgewerkt. Naar menselijke berekening zou de evacuatie van het Noorden indien nodig, naar be horen kunnen verlopen. Intussen werd hierin aanleiding ge vonden om verdere reeds in de Kring van het gemeentebestuur overwogen plannen in versneld tempo aan te vat ten. Ik heb wethouder De Waard verzocht om hierbij, voor zover het betreft de mens, de leiding op zich te nemen. Dit be tekent niet alleen bij de% voorbereiding, maar ook, in geval van nood bij de fei telijke werkzaamheden in dit onderdeel. Aan wethouder Hin vroeg ik hetzelfde met betrekking tot het vee. Wij hopen dat het mogelijk zal zijn om in de Cou rant van Woensdag hierover een duide lijke publicatie te doen uitgaan. (Zie pa gina 1 red.) Het spreekt vanzelf dat over deze za ken, als overigens in zovele andere, een voortdurend en nuttig contact bestaat met het polderbestuur en de ambtenaren van de Provinciale Waterstaat. U ziet hieruit, dat alle instanties zich bewust zijn van het feit, dat niet alleen aan definitief herstel moet worden ge werkt, maar tevens moet worden voort gegaan met voorbereidingen om, zo mo gelijk het hoofd te bieden aan nieuwe, critieke situaties. Dit maakt het werk, vooral voor de technici, zoals u begrijpen zult, aanmerkelijk zwaarder. In de voorbije periode, in de noodtoe stand intussen het meest, zijn allerlei maatregelen getroffen, die financiële consequenties zullen hebben. Een volle dig overzicht, waaraan wordt gewerkt, ontbreekt. De komende behandeling van de ramp in de Tweede Kamer, en de houding van de Provinciale Staten schep pen de verwachting dat wij ons daarover niet te veel zorgen behoeven te maken. Evenwel zou het het gemeentebestuur aangenaam zijn indien u, Raad, de getrof fen maatregelen, ook indien zij gevolgen zullen hebben in de gemeentebegroting, zoudt willen goedkeuren. Ik zou willen vermijden op het ogen blik tot in details in te gaan op vermoe delijk grotendeels technische vragen, die ons, gemeentebestuur, eigenlijk niet aan gaan. Het gaat om de algemene situatie; ik meen daarom dit gedeelte van mijn uiteenzetting te mogen beëindigen met de opmerking dat, gezien de groeiende beheersing van het probleem en de meerdere coördinatie, er goede hoop mag zijn dat wij moeilijke situaties, mits maar niet stijgend tot de voorbije noodtoe stand, zullen kunnen doorstaan. Mevrouw, Mijne Heren, ik kom thans aan de hulp, die Texel wil bieden aan de zo ernstig getroffen gebieden in het Zuiden. Ondanks de oorspronkelijke drukte werd reeds overwogen hoe een actie moest worden opgezet, waarbij dan ui teraard het gebruikelijke comité met een aantal voor ons klinkende namen zou zijn gevormd. Initiatief hiertoe werd ons uit handen genomen, want het bleek, dat met de grootste voortvarendheid de gezamenlij ke padvindersorganisaties zich daartoe hadden gezet. Een zo mooie activiteit te doorbreken ware dwaasheid geweest en bovendien volstrekt in strijd met de één heid die Texel in de spannende dagen kenmerkte. Want daarbij geldt niet het middel, of wie, maar het doel. En het voorlopig resultaat van de ac tie kan ik niet anders dan gunstig noe men. Er is nu f 33000.- binnengekomen. Benevens een grote hoeveelheid goede ren. Goederen, ook hier weer mijn com pliment, van goede kwaliteit; en geen lompen. Ik zou een algemeen beroep op de Texelse bevolking willen doen om zich hier met te laten leiden door kleine cri- tiek, doch slechts door het doel. En voorts zou het verstandig zijn in dien men bij dit alles niet over zijn buurman sprak. Het kan zijn dat de ogenschijnlijk rijke, werkelijk weinig missen kan en dat een voor het uitzicht arme er toch ruimer in zit. Niemand weet dit, maar wel weet ik, dat tallozen zich een offer hebben getroost dat groot is voor hun omstandigheden. En laten zij die meer hadden kunnen missen, maar zelf met hun geweten in het reine zien te komen. Slechts dit beroep: Texel be waar ook hier uw eenheid. Voor de gemeente staat één ding m. vast, nl. dat ook wij een steentje zullen bijdragen bij het opvangen van de gevol gen van de grote ramp, die over ons land kwam Wij menen dat voorshands de bouw van een nieuw raadhuis niet zal kunnen doorgaan, hoe nodig dit ook is, iedere steen, iedere werkdag, iedere gul den zouden ons een altijd bezwarende last zijn, want eerst komen nu weer boerderijen en woningen. Wij stellen u voor in dien zin te handelen. Meer dan dit lijkt ons thans niet mogelijk, omdat wij zelf getroffen gebied zijn en nog voor niet te schatten lasten komen te staan. Wij vragen in principe hiervoor goed keuring. Wat de hulpverlening verder betreft; het is u bekend dat op de landbouwor ganisaties een beroep werd gedaan voor de inzameling van veevoeder. Heden morgen had ik te dien aanzien een be spreking met de voorzitters. Het zal u duidelijk zijn dat de bereidheid tot hulp allerwege aanwezig ds, doch de mogelijk heid van critieke situatie is hier te zeer aanwezig dan dat niet een zekere voor zichtigheid moet worden betracht. In die zin zullen wij dan ook de Com missaris van de Koningin berichten. Ik wil deze uiteenzetting niet beëindi gen zonder u er op te wijzen dat ook Texel grote belangstelling en medeleven ondervond. Achtereenvolgens kwam hier de Commandant Zeemacht, een drietal Kamerleden en de Commissaris van de Koningin met zijn echtgenote. Voor deze belangstelling zijn wij grote dank ver schuldigd. Tenslotte doe ik dan hier, over uw hoofden heen een beroep op de Texelse bevolking om de eenheid, waartoe het in staat is, te bewaren. Het is bij ons nog niet zo dat men zich kan veroorloven te rug te keren tot de kleine dingen van alle dag. Ik heb gezegd. De heer Wassenaar stelde voor de pre sentiegelden van deze vergadering af te staan aan het Rampenfonds. Wethouder De Waard huldigde onze burgemeester voor zijn verdienstelijk werk tijdens de spannende dagen die de watersnood ook voor ons eiland bracht. „U was geen moeite te veel in de zorg voor de gemeentenaren, u is opgetreden als een Burgervader in de ware zin des woords", aldus wethouder De Waard. H.M. Koningn Juliana en Z.K.H. Prins Bernhard hopen en dezer dagen ons ei land te bezoeken. De definitieve datum kon ons gisteren nog niet worden mede gedeeld. Nu de grote inzamelingsactie van de Padvinders-organisaties ten einde loopt, nadat inderdaad, naar mijn bescheiden mening een prachtig resultaat werd be reikt, past het ons, ieder voor zich, nog eens te overwegen of wij wel genoeg ge daan hebben. Er zijn er ook, die in verband met de opzet van de voorbije actie, óf niet, óf ge geven hebben in de verwachting dat nog nadere inzamelingen zouden volgen. Aan allen die nog meer zouden willen geven, zou ik willen verzoeken hun gif ten te storten op de rekening Rampen fonds van de Boerenleenbank. Mijn vrouw is ook bereid verdere giften in ontvangst te nemen. Dat Nederland overigens met de spon tane actie overal in den lande aan het einde van zijn vermogen tot helpen zou zijn gekomen, waag ik te betwijfelen. Ook met Texel zal dit wel zo zijn. Mis schien is het goed dat een ieder voor de toekomst zich tracht te realiseren welke zijn of haar houding tegenover de natio nale ramp zal zijn. In plaats van de spontane komt dan de meer overwogen actie. Texel, 10 Februan 1953. De Burgemeester van Texel. C. DE KONING. De collecten voor het Rampenfonds, Zondag in alle kerken van ons eiland ge houden, gaven de volgende opbrengsten: Gereformeerde kerken: Den Burg f440,-; Oosterend f 1626,16. Hervormde kerken: Den Burg f617,14; Oosterend f 2050,-; De Cocksdorp f 293,85 De Waal f 134,-; De Koog f 461.15; Den Hoorn f314,55; Oudeschild f 200,-. R.K. kerken: Den Burg mét de bijker ken Den Hoorn en Oosterend f 2646, Oudeschild f 237,75; De Cocksdorp f 376,70. Doopsgezinde gemeente: Den Burg f250,-; Den Hoorn f21,65; Oosterend f 147,50. Totaal bedrag f 9816,45. Dit bedrag zal nog stijgen. DEUR SLOEG DICHT Een bewoner van De Koog werd Maandagmorgen ernstig aan een vinger gewond door het dichtslaan van een deur. Hij moest zich te Den Helder door een specialist laten behandelen. DIJKARBEIDER BRAK EEN BEEN Een groot aantal arbeiders in DUW- verband is ondergebracht in Het Kamp huis „Bosch en Zee", De Koog. Een dezer arbeiders die van elders naar ons eiland zijn gekomen om te helpen aan het her stel van d/o dijken, was Maandagmorgen zo ongelukkig bij het Kamphuis uit te glijden. Hij brak daardoor een been. HULP VAN DE ZIJDE VAN HET PROVINCIALE WATERLEIDING BEDRIJF De Directie van het Prov. Waterlei dingbedrijf in Noordholland heeft ten behoeove van het herstel onzer bescha digde dijken 'n auto en 13 terremwer kers beschikbaar gesteld. Deze hulp werd ingeschakeld bij de dijk bij Oost. De mannen zijn ingekwartierd in Hotel ,,Het Wapen van Amsterdam" te Oosterend. VOOR HET RAMPENFONDS Het totaal aan giften bedroeg tot gis teren op ons eiland f 34,200.-. TESO f2500,-, Coop. Inkoopver. Visse rijben. f 1000.-, kleuterschool Den Burg f 79,66, motorclub Texel f25,-, onbekend meisje bracht haar loonzakje met f 21,-, Ziekenfonds f 250,-, personeel Dros' Au tocentrale bracht door geld van vacan- tie- en snipperdagen bijeenf 340,-. Leo Keijser uit De Waal stelde een fok- zeug beschikbaar. DIJKEN WORDEN MET VOORT VARENDHEID HERSTELD Er wordt met voortvarendheid ge werkt aan het definitief herstel van de dijken. De dragline van de 30 Polders staat te graven op de kleiput achter de boerderij P. Mantje in Dijkmanshuizen. Van hier wordt de benodigde klei alle richtingen heen gedirigeerd. De vordering van de dichting der gaten hangt af van de weersgesteldheid. Als alles naar wens verloopt kan hetmerendeel der gaten over een maand weer dicht zijn. De heer Jak. Bruin vroeg zich af, of het niet juist was, dat groter lichaam de ver zorging van onze dijken in de toekomst overnam. Dit is geen critiek, zo zei hij, maar dit lijkt mij toch de weg. De voorzitter antwoordde „Wij hebben uit deze situatie zoveel geleerd, dat met verenigde krachten gewerkt zal worden aan de concentratie van machten om de gezamenlijke belangen beter te kunnen behartigen." De heer Keijser merkte op, dat de be scherming der dijken van Texel, behalve die van de Eendracht" en „De Prins", die particuliere polders zijn, reeds in één hand is. De heer Timmer bracht naar vo ren, dat in Zeeland zelfs de Waterstaats- dijken de kracht der elementen niet heb ben kunnen doorstaan. Zonder rondvraag volgde om vijf voor acht sluiting. HET VREEMDELINGENVERKEER OP WIERINGEN Op de begroting voor 1953 van de ge meente Wieringen is andermaal een be drag geraamd voor subsidie aan de plaat selijke V.V.V. Aan het vreemdelingenverkeer zal in de eerstvolgende jaren aandacht worden geschonken. Het aantal buitenlandse motorvoertui gen dat gedurende de zomermaanden de Afsluitdijk passeert, neemt elk jaar toe. Van 1950 tot 1951 met 15 pet. De Zweden leverden het grootste con tingent, nl. 2500. 1952 gaf een verdere stijging te zien In de topmaand Juli, alleen al aan Zweedse voertuigen.1800. Het is duidelijk dat vele bezoekers van de Kaasmarkt in Alkmaar de Wieringer- meer passeren of aan dit nieuwe land een bezoek brengen. Uit deze cijfers blijkt ook dat het zeer de moeite waard is zowel voor het gemeentebestuur, als voor VW t.a.v. het vreemdelingenver keer de grootst mogelijke activiteit aan de dag te leggen. B. en W. bevorderen het bezoek van buitenlandse en Nederlandse gasten in derdaad zo veel als in hun vermogen ligt Officieel werden in 1952 ten raadhuize o.a. ontvangen een groep Engelse en Nederlandse as. Nijvehheidsleraressen, een <*roep studenten van de Agrarische Kring van de Hogeschool te Tilburg; een groep van 40 Amerikaanse landbouw- jongeren, door tussenkomst van het fe deratiefarm bureau; een groep Fransen betrokken bij wat men in Frankrijk noemt „La Confédération Nationales de La Familie Rurale"; een groep studen ten m de sociografie aan de Universiteit van Amsterdam onder leiding van Prof de Vnes Reilingh. Gememoreerd mag in dit verband ze ker worden het bezoek van de Italiaan se en Nederlandse Ministers van Land bouw, vergezeld door enkele hoofdamb tenaren. Vele andere groepen bezochten de Wie- ringermeer door tussenkomst van de W V, terwijl vanzelfsprekend via het Rent ambt Wieringermeer eveneens velen met de gemeente kennis maakten. Door samenwerking met de hierbij be trokken instanties en organisaties is in dit verband veel te bereiken. Woordelijk zei burgemeester Loggers hier het volgende: Dat ik hierbij ook het oog heb op de Middenstandsorganisatie is duidelijk. Geconstateerd kan worden, dat onze middenstanders bij verschillende gele genheden een toenemende activiteit ont wikkelen en dat zij steeds meer tonen het nut van samenwerking te beseffen. In hoeverre van gemeentewege nu de gemeente eigenares is geworden van de gronden in de dorpen vestiging van nieuwe middenstandsbedrijven bevor derd moet worden is een vraag die niet met 'n enkel woord is te beantwoorden. De in deze definitief te volgen koers zal eerst na grondige voorbereiding wor den bepaald". INGEZONDEN LANDAANWINNING ZOETWATERBEKKEN 28 Jaunari 1953. Met belangstelling heb ik in de Texel se Courant van 17 Jan. 1953 de kaart ge zien van de Ned. Ver. voor Landaanwin ning onder de titel „Zo kan Nederland er in de toekomst uitzien". Mag ik mij beperken tot de Wadden zee tussen Afsluitdijk en de lijn van W. Terschelling naar Harlingen? Zou 'dit concept-plan tot uitvoering komen, dan zou men een gebied inpolderen, dat zeer vruchtbaar is. Dit is in strijd met de door de autoriteiten gestelde richtlijnen, waar van zonder völdoende motivering niet wordt afgeweken. Kent de Ver. v. Land aanwinning het ontwerp niet, dat vol gens „Het Vrije Volk" van 19 Mei 1952 in Waterstaatkringen de ronde doet? Dit is voor Texel veel meer aanvaard baar. Op dit concept is voor hetzelfde bo vengenoemde gebied een „zoetwaterbek ken" geprojecteerd. Men kan hier ver wachten: le. zoetwatervis (vooral paling, snoek baars); 2e. watersport. Wel zijn er langs de eilanden recreatie gebieden ontworpen. Gemotiveerd dus, want hiervoor kunnen wij geen zware klei gebruiken. Mag ik aanhalen, dat de totaal-omzet van de visafslag te Urk f 1,800,000 be droeg bijna in 1952. (Zie ,Het Vrije Volk' van 10 Jan. 1953). Als we dat eens kon den zeggen van de afslag te Oudeschild. Behalve de voordelen van het zoete wa ter voor de omliggende landerijen in Friesland en N.-Holland, een grote lots verbetering voor de vissers langs Oost en Westkust van dit bekken. Bovendien blijft Texel een schiereiland, wordt er weinig aan het karakter van het eiland veranderd, wordt het Eierlandse Gat op den duur zoiets als nu de Slufter is en wordt Texelstroom een binnenhaven van 40 m^ter diep. Maar er is nog een andere reden, waarom het ontwerp van Waterstaat ver re is te verkiezen. Wanneer de Rijn bij Arnhem wordt afgesloten, dan zal ook dit water door de IJssel worden afgevoerd. Dit is 1/3 van al het Rijnwater. Hieruit volgt, dat ook 1/3 van al het slib, dat door de Rijn wordt aangevoerd, door de IJssel wordt afgevoerd. Kunnen we dit slib in het zoetwaterbekken ten noorden van de af sluitdijk krijgen? Ik geloof, dat we dit gerust aan Waterstaat kunnen toever trouwen. Men kan: le. De IJssel van Kampen tot Urk nor maliseren (zomerkaden, kribben en strekdammen aanleggen); 2e. Zorgen dat er verder zo weinig mo gelijk IJssel water in het bekken komt, dat later de Westerpolder wordt. Daar toe nu al dadelijk de dijk Leliestad-Enk- huizen aanleggen. Hier behoeft niets meer te bezinken. Die polder wordt HOTEL DE HOOP VERKOCHT Hotel De Hoop is verkocht aan de heer G. F. van Beukering, Amsterdam. De familie B. Kikkert emigreert volgende week per Grote Beer naar Canada. DAAR WERD HET STRAND HOGER Stak de buis van de drinkwaterpomp, behorende bij Daalder's Strandexploita- tie te De Koog, vóór de watersnood nog anderhalve meter hoog boven het strand uit, thans is van de buis nog maar een halve meter te zien. De strandverhoging vindt stellig zijn oorzaak in de sterke duinafslag. Volgens een adv. in dit nr. gaat de 3e opvoering van de gymrevue ,,'t Zit in de lucht" op Zaterdag 28 Febr. a.s. wél door. De opbrengst hiervan wordt ter beschik king gesteld van het Nationaal Rampen fonds. Hierdoor hoopt de Gym. Ver. ook een flinke steen te kunnen bijdragen ter leniging van de watersnood. Van alle kanten wordt medewerking verleend, zoals gratis zaal, muziek enz., terwijl het gemeentebestuur voor deze gelegenheid vrijstelling van vermake lijkheidsbelasting heeft verleend. Ook TESO werkt mee,, door van alle dorpen bussen te laten rijden voor het gewone retourtarief, mits hiervoor vol doende belangstelling bestaat. Er is geen bal na, doch wanneer blijkt, dat er in dat geval geen voldoende be langstelling is, zal het bestuur in over weging nemen, dit alsnog in te lassen, hetgeen naar wij hopen, niet nodig zal blijken te zijn. Willen vooral diegenen, die van de bus gebruik wensen te maken, dit vooral vóór Woensdag 18 Febr. opgeven bij C. Mets, Sigarenmag. „Sport", tel. 188, Den Burg. De inzamelingsactie van ruwvoeder voor de getroffen gebieden loopt op ons ei land goed. Tal van veehouders zonden de hen toegezonden kaart reeds terug, zo dat ook op Texel reeds een flink kwan tum hooi, stro enz. beschikbaar is ge steld voor de veehouders in het zo zwaar getroffen gebied. Wij vangen echter ook klanken op van veehouders, die menen, dat het niet ten volle verantwoord is op dit tijdstip een vrij groot kwantum veevoeder van Texel af te voeren. Terecht voeren zij daarbij aan, dat, gezien de toestand waarin onze dijken op dit ogenblik verkeren, over stromingsgevaar niet denkbeeldig is en 't in de naaste toekomst dus niet is uitge sloten dat 't op ons eiland aanwezige vee voeder meer dan nodig zal zijn. De be sturen van de landbouworganisaties on derschrijven dit volkomen en zij hebben daarom bewerkstelligd, dat het veevoer, dat beschikbaar wordt gesteld, niet di rect van Texel wordt afgevoerd doch dat dit eerst in de loop van de maand Maart zal plaats hebben. Ook dan is voor het vee in het getroffen gebied nog voer no dig en ook dan nog zal het beschikbaar gestelde voer stellig zijn weg vinden. Men behoeft zich dus niet door de hier boven aangevoerde bedenking te laten weerhouden en kan dus rustig zijn kaart naar de bureauhouder zenden. Anderen beschikken niet over voldoende hooi e.d. om hiervan een kwantum af te staan. Voor dezen is echter een regeling getrof fen met de handel, waardoor zij toch in staat worden gesteld ruwvoer beschik baar te stellen. Zij kunnen dit opgeven bij de vertegenwoordigers der organisa ties, die dan voor aankoop van het opge geven kwantum zorgdragen. Natuurlijk kan een ieder hiervoor ook zelf zorgdra gen en zich hiervoor met de handel ver staan. De besturen van de Texelse landbouw organisaties vertrouwen dan ook, dat de Texelse boer zijn plicht zal kennen en Texel ruimschoots voeder beschikbaar zal stellen. Een ieder die zijn opgave tot dusverre nog niet inzond, wordt dan ook verzocht, dit thans omgaand te doen. Stel dit dus niet uit, doch doe het nu. Tenslotte delen wij nog mede, dat de genen, die in de loop van de week de hen toegezonden kaart niet aan de bureau houder terugzenden, door een tweetal bestuursleden van één der landbouwor ganisaties zullen worden bezocht om hun opgave alsnog in ontvangst te nemen. U kunt deze mensen echter veel werk be sparen door tijdig uw kaart in te zenden. Daarom nogmaals, zend uw opgave di rect in, u helpt daarmee uw collega's in de getroffen gebieden. Bedenk dat ook wij op Texel gemakkelijk hadden kun nen behoren tot hen die geholpen moes ten worden. Laat ons dankbaar zijn, dat dit hopelijk niet nodig zal zijn en deze dankbaarheid tonen door ruimschoots een deel van ons eigen veevoer af te staan aan hen, die het zo dringend nodig heb ben. De gezamenlijke besturen der Land bouworganisaties op Texel. vruchtbaar genoeg; 3e. Ook zorgen, dat in het overblijven de IJsselmeer ten zuiden van de Afsluit dijk geen slib meer bezinkt. Hier kun nen de ingenieurs dit door normalisering van de stroom langs Enkhuizen en Sta voren wel voor elkaar krijgen. Als op het wad elk jaar een laagje van 3 cm. komt, dan is dit in 50 jaar lVt m. Meer is er voor de landbouw wel niet nodig. Bovendien mag het noordelijk bassin van het IJsselmeer niet dichtlo- pen en moet niet tot in lengte van dagen voor bevloeiing zoetwaterbekken blijven. Misschien, M de R., is mijn schrijven wel overbodig. De deskundigen zullen 't wel beter kunnen uitleggen. Deden ze het maar, de belangstelling is er wel. Met de meeste hoogachting, uw dw. P.

Texelsche Courant | 1953 | | pagina 2