Cjrocn Twa in het hart., s********** srmm,r sta op KLM 12 Texelse kotters spoedden zich naar het Zuidwesten van ons land Maar eens zal het toeristenseizoen weer voor de deur staan V.V.V. „Texel" tracht misverstand uit de wereld te helpen Verkoudheid Vee-evacuatie in 1916 Dames! Vooral nu WEK DE GAL IN UW LEVER OP Sneeuwjacht over Texel, maar herstel aan de dijken ging door ZATERDAG 14 FEBRUARI 1953 TEXELSE 66e JAARGANG. No. 6708 COURANT Uitgave N.V. v.h. Langeveld De Rooij Boekhandel Drukkerij Bibliotheek Den Burg - Texel - Postbus 11 - Tel. 11 Verschijnt Woensdags en Zaterdags. Bank: R'damse Bank, Coöp. BoerenL Bank. Postgiro 652. -Abonn. pr. f 1,80 p. kwart. -J- 15 ct. incasso. Adv. 8 c. p. mm, i V; JAN VAN DER VIS ARISZOON, secretaris van de Visserij vereniging te Oos terend, ontving Maandagavond, 2 Februari, van Burgemeester De Koning het ver zoek om kotters in gereedheid te brengen voor eventuele hulpverlening in de getroffen gebieden in het Zuid-Westen van ons land. Het verzoek om hulp was oorspronkelijk afkomstig van het Ministerie van Landbouw, Visserij en Voedsel voorziening, Den Haag. De secretaris nam terstond zijn maatregelen en zo kon den de volgende morgen om 10 uur alle 12 Texelse kotters, met een totale be manning van 60 koppen, uit de haven van Oudeschild wegstomen, waar zij en kele dagen te voren Zaterdag 30 Januari het anker hadden laten vallen, zo als dat iedere week gebeurt, waar de vissers het weekend op Texel plegen door te brengen. Het weer was goed toen ze samen naar IJmuiden voeren. Om drie uur in de middag liepen ze IJmuiden binnen, waar levensmiddelen, kleding, schoeisel en stro voor het vee aan boord werden genomen. Al deze goederen waren af komstig van de gemeente Velzen. Ande re vissers, zoals die van Urk, die in de buurt van Zeeland waren geweest, toen de ramp zich voltrok, waren reeds Zon dags naar de betroffen gebieden vertrok ken, weer andere vissers waren Maan dags te hulp gesneld, waaronder die uit Den Helder. Nog diezelfde avond verlieten de Texe laars IJmuiden. Ze waren in drie con- vooden verdeeld. Het eerste convooi kreeg als bestemming Bruimsse, het tweede, dat een uur later vertrok, nl. om 6 uur, eveneens bestemming Bruinisse en het derde convooi, dat nog een uur la ter wegstoomde, moest naar Brouwers haven. Schipper J. Drijver en een zijner zoons, de heer C. Drijver, vertelden ons, dat ze met hun schip de TX 33 tot het tweede convooi behoorden: met de TX 49, de TX 11 en de TX 19 waren ze om zes uur uit IJmuiden weggevaren. Iedere kotter had in IJmuiden de beschikking gekregen over een sloep afkomstig van een logger welke van riemen was voorzien. De sloepen werden achter de kotters gebonden. Zo'n sloep zou stellig van pas komen, omdat men naar gebie den moest, waar de kotters zelf wegens hun te grote diepgang spoedig aan de grond zouden lopen, trouwens de kotters hadden ook te veel diepgang om alle ha vens te kunnen binnenkomen. Woensdagmorgen om 2 uur bereikten ze de boei HK 5, welke tussen Brou wershaven en Westkapelle voor de Oosterschelde is gelegen. Daar lag ook een loodsboot. De TX 49 zou hier een loods aan boord nemen om de Ooster schelde op te varen, maar er bleken geen loodsen meer disponibel! Toen voe ren ze maar zonder een loods gezien te hebben de Oosterschelde op. Een paar uur lang stoomden ze land inwaarts. Hier lag een grote vloot van te hulp gesnelde schepen verankerd. Ze lieten daar ook het anker vallen en wachtten de dag af. Zodra het begon te dagen voeren ze in convooi naar Zierik- zee. Ze waren nu met een twintig sche pen. Onderweg passeerden ze de kada vers van koeien en varkens, meubilair, een orgel, telefoonpalen, stukken van le dikanten, veevoer.alles dreef naar zee. Om 10 uur kwamen ze te Zierikzee, de Katwijker loggers die met de Texe laars waren opgestoomd, bleven daar liggen. Er lagen heel veel schepen. De Texelaars gingen verder. Ze moesten immers naar Bruinisse. Onderweg wer den kousen, sokken en schoenen afgele verd aan een kustvaartuig dat evacué's aan boord had. Vol bewondering volgden ze bij Brui nisse de manoeuvres van de amphibie- wagens, die vanuit Steenbergen en Sint Philipsland waren toegesneld. Je stond versteld van de routine, waarmede deze wagens werden bediend: ze reden be hendig de dijk op, schoten te water, waarbij een schroef voor de voortstu wing zorgde, en aan de andere kant van het water krabbelden ze weer vol élan de dijk op. Er waren daar wel 30 am- phibies. Woensdagmiddag om 1 uur kwamen de Texelaars te Bruinisse aan. Daar la gen honderden schepen, groot en klein, uit alle windstreken vergaderd De in de buurt wonenden waren al gered en naar veiliger oord gebracht, maar ver derop het eiland verkeerden nog vele mensen in nood. Helaas konden de Texe laars daar tegen het vallen van de avond niet meer voor de hulpverlening worden ingeschakeld: het bevaren van onderge lopen land met sloepen zou in het nach telijk duister levensgevaarlijk zijn. Dat werk moest door de amphibies en de he- licoptères worden gedaan. De Texelaars vernamen dat zij niets konden uitrichten, omdat er geschikter vaartuigen aanwezig waren, zoals kustvaartuigen en rijn aken. Het water stond in de straten van Bruinisse een halve meter hoog, het electrisch licht was uitgevallen. Er bleek te kort voedsel, wel was er vol doende kleding aanwezig. De Texelaars hadden wèl veel kleding aan boord, doch weinig voedsel. Donderdagochtend hebben wij, aldus schipper Drijver, stro gelost in Bruinis se. Via een omweg kwamen ze om half 6 in Vlaardingen waar 's avonds om half 10 kleding werd gelost, 's Nachts werd met een doorgestoomd naar IJmuiden, waar ze 's morgens om 5 uur aankwamen. Daar werd de lading vis gelost, die ze nog altijd aan boord hadden. Bij het Hoofd van de Havendienst hebben de vissers zich afgemeld. Hebben de Texelaars dus weinig hulp kunnen bieden, zoveel te meer succes hebben collega's mogen boeken: de eerste dagen hebben andere boten prachtig werk kunnen doen, bv. Urker kotters en Scheveningers. Ook als zendschepen hebben zij zich verdienstelijk kunnen maken, daar alle telefoonverbindingen verbroken waren. van neus. keel of borst. In het jaar 1916 werd ons land ook door watersnood geteisterd. Op ons ei land, waar geen slachtoffers waren, werd door collecten voor een bedrag van f 4,608,86 bijeengebracht. Dat ook toen grote spanning op ons eiland heerste, blijkt uit het volgende bericht uit de Texelse Courant van Zondag 16 Januari 1916: „Den Hoorn. De storm, welke giste ren zich zoo hevig deed gevoelen, heeft vooral hier in den omtrek aan menigeen bange uren bezorgd. Door den vreeselij- ken hooge waterstand was men be vreesd voor doorbraak van den dijk der Prins Hendrikpolder. Sommige boeren hadden dan ook reeds hun vee in veiligheid gebracht, aange zien het er zeer slecht voor stond en men het ergste vreesde. Dank zij het uitloo- pen van de wind is geen onheil gebeurd. Wel is in den voet van den dijk een gat geslagen waarin men terstond ruim vierhonderd zakken zand heeft doen gooien om het gevaar te stuiten. Op het Homtje zijn de bakken die bij de zinkstukken gebruikt worden op het veldje geslagen, terwijl aan den stuif- dijk bij den heer Volker groote materi- eele schade is waargenomen". Over het stranden van een Texelse ap pelschipper op de Wieringer zeedijk, waarvan een oude Wieringer vertelt, zie elders dn dit nummer, hebben wij in de Texelaar van het jaar 1916 niets kunnen vinden. Hamea-Gelei voor Uw banden M *1.1 I 0 EVACUé'S AAN DE TEXELSE DUIN KONIJNTJES Een prachtig en machtig gebaar van de wildhandelaar J. Zwan, De Koog: hij heeft 500 duinkonijnen, welke in een vrieshuis te Amsterdam waren opgesla gen, ter beschikking gesteld van de ge troffenen ui,t de overstroomde gebieden. Via het Raadhuis alhier werd contact ge legd met de Dienst voor Sociale Zaken te Utrecht, die op zijn beurt Hotel „Noordbrabant" aan het Vreeburg aldaar voor deze stunt wist te interesseren: personeel van dit hotel zal de boutjes panklaar maken voor de uitreiking aan de geëvacueerden. Het vervoer naar Utrecht werd door de heer Zwan ook gratis verzorgd. U eult moreens „kiplekker" uit bed springes. Elke dag moet Uw lever een liter gal ln uw Inge wanden doen stromen, anders verteert uw voedsel niet. het bederft. U raakt verstopt, wordt humeurig 6d loom. Neem de plantaardige CARTER'S LE- VERPILLETJES om die liter gal op te wekken en uw spijsvertering en stoelgang op natuurlij ke wijze te regelen.Een plantaardig zacht middel, onovertroffen om de gal te doen stromen.ElstCarter'sLeverpUletJes S. V. Texel. In 4e kl A KNVB is het Zondag in- haaldag en is Texel 1 vrij. Texel 2 ontvangt Hollandia 3. Texel 3 gaat naar Oosterend 2. Indien dit geen vergissing is, gaan jullie kijken of ze daar nu wel thuis zijn. Texel A is vrij, Texel B Zaterdag naar Oosterend A. BURGERLIJKE STAND VAN TEXEL van 6 tot en met 12 Februari 1953 Geboren: Annemarie dv Jacob J. Dog ger en Marretje Lagerveld. Marie Klasi- na dv Pieter Eelman en Adriana Ver meulen. Arie Okke zv Klaas Druif en Trientje Fettje Kuil. Emma Anna dv Willem H. Bakker en Cornelia Johanna Hin. Ondertrouwd: Everardus H. van Lie- rop en Maria van Heerwaarden. Aike Schut en Grietje Wiering. Getrouwd: Lubertus Cornelis Vonk en Anna Maria Buitink. Overleden: Jacob Zijm, 68 jr., echtgen. v. Johanna Bakker. Siebren Walsweer, 23 jr., echtgen. v. Wilhalmina J. Lub- berts. Johannes G. van 't Noordende, 38 jr., echtgen. v. Josephina M. Lodders. Maria Wegman, 75 jr., wed. v. Klaas du Porto. Joke Vermeulen, 1 maand. Griet je Hartog, 84 jr., wed. v. Jan Daalder. Jan Boon, 78 jr., wedn. v. Aaltje Kooi man. Gevonden voorwerpen: 1 shawl, 1 regenjas, 1 portemonnaie, 2 muntbiljetten, 1 vulpen, 1 capuchon van regenjas, 1 donkerbl. kinderwant. INGEKOMEN PERSONEN Maartje Daalder v. A'dam, Archimedes- laan 27hs n. De Koog 24. Gerrit van Ag- teren v. R'dam, Doedestr. 70a n. Koger- weg 12. Carolina Seggelink v. A'dam, Vlietstr. 82h n. E 142. Willemijntje Duin v. Heemskerk, Kerklaan 7a n. Molenstr. 14. Jannetje J. van Boven v. Wieringen, Oeverdijk K 4 n. Kogerstraat 31. VERTROKKEN PERSONEN Lammert Veenstra v. C 115 n. Marum A 209. Andri J. Binsbergen v. H 94a n. Zaandam, Bloemgracht 52. Thomas de Jong, v. Weststr. 10 Oosterend n. Wie- ringermeer, Meeuwenstraat 25. Leendert Heerschap v. De Waal 47 n. Wormer, Zandweg 54. Johannes N. Kuneman, van De Koog 29 n. Alkmaar, Vogelenzang 12. HINDERWET Burgemeester en Wethouders der ge meente Texel brengen ter openbare kennis, dat ter secretarie dezer gemeente ter inzage ligt een van de vereiste bij lagen voorzien verzoek van Fa. De Graaf en Schoorl, te Den Burg, Texel, om ver gunning tot het oprichten van een repa ratiebedrijf voor tractoren en landbouw machines, waarin geplaatst zullen wor den een draaibank van 2 pk, een slijp machine van 2 pk en een boormachine van -,75 pk en tevens electrisch gelast en autogeen gesneden zal worden, m-op het perceel, plaatselijk gemerkt Waal- derstraat 33, Den Burg, kadastraal be kend gemeente Texel, sectie K nr. 1925. Ten gemeentehuize, ten overstaan van het gemeentebestuur of een of meer zij ner leden, bestaat gelegenheid bezwaren in te brengen op Zaterdag 21 Februari 1953 te 12 uur. De verzoeker en zij, die bezwaren te gen het oprichten-uitbreiden der in richting mochten wensen in te brengen, kunnen dan him bezwaren mondeling of schriftelijk toelichten. Zowel de verzoeker als zij, die bezwa ren inbrengen, kunnen, gedurende drie dagen vóór het bovengenoemde tijdstip, op de secretarie der gemeente van de ter zake ingekomen schrifturen kennis ne men. Aan de laatstbedoelden wordt in hun bel&ng aangeraden, op het meergemelde tijdstip ten raadhuize te komen om hun bezwaren toe te lichten, daar zij, bij ge breke hiervan, gevaar lopen, dat op deze bezwaren niet wordt gelet. Zij, die niet overeenkomstig artikel 7 der hinderwet voor het gemeentebestuur of een of meer zijner leden zijn verschenen, ten einde hun bezwaren mondeling toe te lichten, zijn niet gerechtigd tot beroep. Texel, 7 Februari 1953. Burgemeester en Wethouders van Texel, De Burgemeester, C. DE KONING. De Secretaris. P. BEEMSTERBOER Hl 11 tl- Krabben en peuteren maakt de kwaal steeds erg^r De helder liltSlrin vloeibare D.D.D dringt diep ln de poriön door, zuivert, ontsmet en geneest de huid. wm 'Ui |L GENEESMIDDEL TEGEN M B BH |H HUIDAANDOENINGEN JÊJP* JBLW* „JODELAAR" UIT BIEL ZOND GELD De Zwitser Paul Kodher, die vong jaar zomer met het Bieler Jodelgezelschap in het Park te Den Burg optrad, op uitno diging van de VW Texel, zond terstond elf gulden aan de familie J. Buisman, Wilhelminalaan, Den Burg, bij wie hij toen had mogen logeren. Dit (Hollands) geld had hij overgehouden van zijn trip naar ons land en meende, dat dit het ge zin, speciaal de kinderen van de familie Buisman, wel van pas zou komen, nu Holland zo zeer door de watersnood" was getroffen. De heer Buisman heeft het geld overgemaakt aan het Rampenfonds. Gaarne geven wij gevolg aan het ver zoek van de WV „Texel" tot opname van onderstaand artikel, dat tot doel heeft allen die bij het toerisme belang hebben te doen weten op welke wijze onze VVV, in samenwerking met de A N.V.V., tracht de gedeeltelijk ten on rechte alarmerende berichten over ons eiland in het juiste daglicht te stellen. Momenteel is de ergste zorg voor een overstroming van een groot deel van ons eiland achter de rug. Buiten polder „De Eendracht", bleven de andere polders behouden en is het gevaar, door een drachtige samenwerking tussen de ver schillende autoriteiten, tot een minimum gereduceerd. De leden van de VVV Texel moeten weer denken aan het komende toeristen- seizoen! Wij zijn daarbij gekomen op een moeilijk punt. Het buitenland is de me ning toegedaan, dat Nederland van de kaart is geveegd en spant zich uiterma te in, gelden bij elkander te brengen om de nood in ons land te lenigen. Indien onze overheid en de ANVV nu plotseling beweert, dat het „erg meevalt" en onze kust onbeschadigd is gebleven, bestaat er grote kans, dat de buitenlandse steun, zo onmisbaar voor de wederopbouw van ons land, ingetrokken, in ieder geval verminderd wordt. Zowel de ANVV als de VVV Texel hebben zich beraden op de maatregelen die genomen kunnen worden, om de toe rist in binnen- en buitenland een goed inzicht te geven in de werkelijke toe stand van onze kust in het algemeen en de Texelse kust in het bijzonder. De ANVV geeft regelmatig aan haar buitenlandse kantoren communiqué's uit, waarin dus de werkelijke toestand uit een wordt gezet. De VVV Texel heeft volgende stappen ondernomen, om de toerist in binncn- en buitenland er langzamerhand van te overtuigen, dat ons eiland de strijd goed doorgekomen is. 1. Zij heeft medegewerkt aan het tot stand komen van esn radio-reportage over Texel, welke reeds Dinsdag 3 Fe bruari door de KRO opgenomen en een uur later reeds uitgezonden werd. Onze burgemeester, alhoewel Dinsdagmorgen m beslag genomen door het bezoek van hoge autoriteiten van land- en zeemacht, verklaarde zich onmiddellijk bereid ge ïnterviewd te worden en op duidelijke BEKISTING LANGS DE NOORDER- DIJK De firma Daalder uit Alkmaar, die onze Texelse dijken in de loop der jaren heel goed heeft leren kennen, zij maakte onlangs o.a. het Bolwerk aan onze N.O.- kust, dat zich uitstekend heeft verzet, is thans bezig met het aanbrengen van een bekisting langs de Noorderdijk. „EEN ONVERGETELIJKE MELODIE" Verlangt men dat een film over het le ven van een zó belangrijk kunstenaar als Chopin een verantwoorde artistieke pres tatie zal zijn, dan zal men hier een illu sie armer worden. Verlangt men een poos gezellig bezig gehouden te worden, dan kan men er wel heengaan, want daaraan ontbreekt het niet. De film over het leven van Chopin is een zéér romantische bewerking van verschillen de historische gegevens. wijze vertelde de heer De Koning, hoe de werkelijke toestand op het eiland was. 2. Zij heeft de krant „Voor Vrienden van Texel", welke uit zou komen in de eerste week van Febr., even vastge houden en de inhoud volkomen gewij zigd en aangepast aan de huidige toe stand. De oplage van dit nummer is 10,000 stuks. 3. Deze kranten worden o.a. verzonden aan de Nederlandse Dagbladen, week en streekbaden. Een perscommuniqué is bij dit blad gevoegd. 4. Zij heeft zich schriftelijk in verbin ding gesteld met de buitenlandse verte genwoordigers van de ANW in België, Frankrijk, Zwitserland, Engeland, Duit land en Zweden en een uiteenzetting ge geven over de huidige toestand. 5. Zij heeft, op uitnodiging en met me dewerking van de ANVV Dinsdag jl. 'n causerie over ons eiland kunnen hou den voor een groot aantal informatrices van de WV's uit Nederland, zodat de VW-bureau's in den lande weten, hoe de werkelijke toestand is. 6. Zij heeft de uitnodiging van de AN VV aanvaard, om op 6 Maart a.s. weder om een causerie over Texel te houden voor een andere groep Nederlandse in- formatrices. VVV „Texel", Dir. G. W Oskamp. Den Burg, Donderdagochtend. Het sneeuwt. En de fikse wind maakt er nu en dan een sneeuwjacht van. Het moet nu verre van aangenaam zijn, daar aan de dijken van ons eiland. Het werk gaat echter door, met onverminderde vaart: het herstel van onze dijken dient met kracht ter hand te worden genomen, want 16 Februari kan het er weer gaan spoken, als de storm tenminste weerom komt: dan is de springvloed opnieuw van de partij! De mariniers uit Doom, die bergen werk verzet hebben, zijn nu afgelost door 239 militairen uit Assen, behorende tot het infanterieregiment „Johan Willem Fnso". Ze komen met hun vrachtauto's en keukenwagens goed voor de dag. HOGE MILITAIR OP HET EILAND Kolonel Van der Spek O' Breen, be velhebber van de vierde militaire afde ling, heeft Woensdag de herstollings- werkzaamheden van de Texelse dijken in ogenschouw genomen. KOTTERVISSERS In Canada is plaatsingsmogelijkheid voor kottervissers, vrijgezellen of kleine gezinnen, 's Zomers wordt gevist op de Atlantische Oceaan, terwijl voor winter werk wordt gezorgd. Verdiensten visse rij gedurende het 'laatste zomerseizoen 2000 dollar. Opgave van gegadigden met spoed aan het Arbeidsbureau. BIJBELS, PSALM- OF GEZANG BOEKEN Hebt u misschien nog in goede staat verkerende bijbels, psalm- of gezang boeken over? En wilt u die afstaan aan de getroffenen door de watersnood? Dan kunt u ze opzenden aan het Bijbelhuis, Herengracht 366. Amsterdam, of inleve ren bij uw predikant of bij de bibliothe caris van de afd. Texel van het Ned. Bijbel Genootschap, de heer Van Beije- j ren, te Oosterend, die dan voor verdere j doorzending zullen zorgdragen WERKKLEDING. KLanger Ma» I Voor de ware shagroker is Sterling Shag het ideale merkl Door hel speciale Niemeijer's Positief-Mild Procédé zijn geur en smaak van Sterling Shag zoveel lekkerder dan van gewone shag. Overtuig U zeil. Rook eens een week Sterling en vergelijkt Dan wordt ook Uw devies:

Texelsche Courant | 1953 | | pagina 1