ift; De in 1952 aan de P.T.V. geleverde kippeneieren brachten f 623,722,82 op - een record. Ledental binnen één jaar bijna verdubbeld tweede soort eieren Tentoonstelling van Het Jeugdverhaal „De avonturen van Bim en Bam" Op reis Het Mysterie Het bestuur van de P.T.V., de Pluim vee- en Tuinbouwvereniging alhier, wil op de volgende jaarvergadering het voor stel doen om de statuten in dien zin te wijzigen, dat leden verplicht zijn de eie ren aan de vereniging te verkopen. Op de Donderdagavond in Hotel De Linde boom gehouden ledenvergadering werd de mening van de leden gevraagd en daarbij bleek, dat de leden over dit punt nogal van inzicht verschilden: 14 leden verklaarden zich accoord met het voor stel, een gelijk aantal was er tegen, ter wijl 5 leden blanco stemden. De vergadering werd door 33 leden bij gewoond, dat is 6 meer dan vorig jaar, misschien wel een record, want wij kun nen niet zeggen,, dat de PTV'ers er als de kippen bij zijn als er vergaderd wordt. Wèl staat vast, dat 1952 een record aan totaal uitkering te zien gaf namelijk f 654,495,64, tegenover f 565,729.11 in 1951. Een hogere uitkering dus van f 88,766,53, terwijl toch 40,237 eieren min der werden aangevoerd. ('51 4,385,497, '52 4,345,260 stuks). Hieruit volgt, dat de eitjes het laatste jaar meer moeten heb ben opgebracht en dat is ook zo: de voorzitter, de heer Jb. Keijser Dzn., ver telde, dat de gemiddelde prijs over 1952 f 15,09 per 100 eieren heeft bedragen, terwijl in '51 dit gemiddelde nog op f 12,90 stond. Zo'n hoog gemiddelde als in 1952 is nog nooit behaald! De voorzit ter knoopte hier propagandistisch aan vast: .Stuurt dus al uw eieren naar de PTV, dat is uw ailler belang en u krijgt dan de hoogste prijs". De vorig jaar door de voorzitter uitgesproken wens, dat ook 1952 een gunstig jaar zou mogen worden, is dus wel in vervulling gegaan! Nadat de heer J. Stammes, zo van de laatste boot achter zijn welverzorgde notulen gekropen, zijn plicht als secreta ris had vervuld, was het woord aan de directeur, de heer P. Sluisman. Aan zijn Jaarverslag ontlenen we: Het begin van 1952 was voor de pluim veehouderij direct niet bepaald dende rend. In Jan. zakten de prijzen tengevol ge van minder <*oede exportmogelijkhe den tot een zodanig peil, dat in die maand de laagste uitkering voor de eie ren werd betaald: van 14-19 Jan. werd f 2.- per kg. uitbetaald. De weken daar op werden door gunstiger exportmoge lijkheden betere prijzen betaald. Dit bleef het hele jaar door voortduren. Het gevolg hiervan was dan ook, dat de eierenprijs over 1952 belangrijk hoger is dan in 1951. In dat jaar bedroeg de ge middelde prijs per 100 eieren f 12,90. Per kg kwam de pnjs over '51 op ruim f 2,16. In '52 komt de gemiddelde prijs per 100 eieren op f 15,09. Per kg f 2,518. De hoogste aanvoer, 118,751 stuks, werd be reikt in de week van 29 Maart. De laag ste aanvoer, 58,177 stuks, dateert van de week eindigende op 27 Dec. De hoogste geldelijke uitkering was in de week van 29 Maart. Er is toen uitge keerd f 15,416,20. De laagste geldelijke uitkering was in de week van 19 Jan., nl. f9575.10. In totaal werden over 1952 aan kippen eieren aangevoerd 4.338.585 stuks. Deze hebben na aftrek van f861,81 voor de 2e soort in totaal opgebracht f 653,723,82. Aan andere eieren, t.w. ganzen, kalkoe nen, eenden en parelhoenders werden aangevoerd 6675 stuks. Voor deze eieren is uitgekeerd f771.82. De hoogste prijs per kg werd betaald in de week van 22 Nov. nl. f 3.54. De laagste prijs per kg. bedroeg f2,Dit was in de week van 19 Januari. De gemiddelde prijs per 100 eieren is over '52 voor Texel gelijk aan hetgeen dat door de O.P.C. werd uitbetaald. De O.P.C. maakt deel uit van de VECE, waarvan het hoofdkantoor in Roermond gevestigd is. Het aantal aangevoerde eieren over '52 is 40000 stuks minder dan in '51. Dit komt hoofdzakelijk voort uit de verkoop van pluimvee gedurende de eerste maan den van 1952. De kostprijs der eieren lag toen in verband met de hoge prijzen van het ochtendvoer en gemengd graan niet bepaald gunstig. De gunstige prijzen over '52 zijn mede een gevolg van de zeer gunstige uitvoermogelijkheden. Enorme hoeveelheden eieren werden ge ëxporteerd. Duitsland is hiervan wel de grootste afnemer. Het was ons ook dit jaar weer moge lijk om gedurende 37 weken extra be dragen boven de VECE-notering te be talen. Deze extra uitkering beliep in totaal f 9346,17. Vorig jaar was dit f 5903.24. Per 100 eieren kwam deze ex tra uitkering over '52 op ruim f 0,-2lVt. Het vorige jaar f 0,1344. Deze meerdere uitkering stond in verband met de door ons ontvangen winstuitkering. Van de VECE en Alkmaar werd in totaal ont vangen f912336 De geldelijke opbrengst van de aan gevoerde eieren bereikte dit jaar ee-a on gekende hoogte. Nog steeds zijn de 2e soort eieren een struikelblok. Reeds meerdere malen is er op vergaderingen en ook op de be stuursvergaderingen over gesproken om de eieren in te delen in verschillende klassen. Tussen de ene pluimveehouder of de andere bestaat wat de verzorging der eieren betreft een groot verschil. Men is gauw geneigd om met de nodi ge Machten te komen, als er iets wordt ingehouden voor de 2e soort eieren. In verhouding tot de totale uitkering is voor de 2e soort slechts een zeer gering bedrag ingehouden. Om enig beeld te geven van de 2e soort eieren waren enige kisten (ter in zage. Deze werden vanaf Maandag jl. uit de aangevoerde partijen voor 2e soort uitgeschoten. Laten de aanwezige pluim veehouders nu maar een oordeel vor men of dit eerste of tweede soort moet zijn, aldus de directeur. Van de totale aanvoer der eieren wer den aan Alkmaar afgeleverd 4,061,138 stuks. Plaatselijk werden aan bakkers en detaillisten 278,247 eieren afgeleverd. Pluimvee. De aanvoer hiervan ging ook weer in stijgende lijn. Over '52 werd in totaal uit gekeerd f 22.889.63. Vorig jaar f 18.666,60 Gezien het aantal kippen dat op ons eiland wordt gehouden, kan de aanvoer van pluimvee via de vereniging belang rijk worden vergroot. Nog lang niet alle pluimveehouders maken gebruik van de afzet via de P.T.V. Gebouwen. In het afgelopen jaar werden hieraan geen grote kosten besteed. Het geheel verkeert, wat de stenen panden betreft, in een behoorlijke staat van onderhoud. Het plm. 60 jaar geleden van strandhout opgetrokken pand waarin de kisten wor den geborgen, zal echter met verloop van enkele jaren wel vernieuwd moeten worden. De andere gebouwen staan op een boekwaarde van slechts f 1, Met de A.P.C. is ons bestuur nog steeds in onderhandeling voor aankoop van het door brand beschadigde perceel. Hopelijk komt hiervoor binnen enkele weken een goede oplossing. Bij aankoop bestaan er plannen om het perceel af te breken. Hierdoor zou er een flinke ruimte voor ons pakhuis vrij komen. Het zou daardoor mogelijk worden om met de vrachtauto tot in het pakhuis door te rijden. Het laden en lossen zou daardoor heel wat minder tijdrovend worden. Leden. In ons vorige jaarverslag bedroeg het aantal leden 329. In het afgelopen jaar is dit in grote mate mate toegenomen. De vereniging telt momenteel 635 leden. De toename bedraagt dus 234 leden. In het ledenregister kwamen 14 perso nen voor die hun eieren niet bij ons le verden. Bij aanschrijving werden deze personen verzocht om het register te willen aftekenen. Hierdoor werden zij van het lidmaatschap ontheven. Al de genen die werden aangeschreven gaven gevolg aan het door het bestuur gestelde verzoek. Op deze avond zouden we nog gaarne het oordeel willen vernemen, hoe de hier aanwezige leveranciers er over den ken, dat in onze statuten een verplichte levering (van aangesloten leden) voor de eieren wordt opgenomen. Tot heden voorzien onze statuten in een verplich ting tot het leveren van de eieren nog niet. Verder kan ons bestuur het ook niet goedkeuren dat door enkele pluimveehou ders de eieren aan 2 verzamelaars wor den afgeleverd. Als men lid is van een coooeratie, dient oA. het hele kwantum eieren ook bij deze instelling te worden geleverd. Een jager trekt door het bos met een Mein gevolg negers. „Wat moeten we doen?" vragen de dieren aan Bim en Bam. „Hij zal ons vast vinden". „Houdt je maar kalm", zegt Bim. „We zullen hem zonder moeilijkheden wegjagen". Ze halen een groot tafel blad, waarin ze een gat zagen in 't midden. Dan vullen ze Jumbo's grote mond met kogels waarna ze hem zeggen, dat hij zijn slurf door het gat moet steken. Het duurt niet lang of de jager vindt hen. „Bla zen Jumbo", beveelt Bim en Jumbo blaast uit alle macht. De kogels komen zo onverwacht, dat de jager en zijn gevolg ontzettend schrikken en bang zijn, dat ze geraakt zullen worden. Ze hollen weg zo vlug als ze kunnen en hebben geen lust meer om terug te ko men. jc y W'/f^2.4*^ Copr,righl P I 8. Boi 6 Copenhog Nr. 242. HENK EN LIDA PLAATSMAN Zij wonen te De Waal 75. Henk vierde Maandag 23 Februari zijn 9de verjaar dag. Henk is een sportieve jongen, want hij houdt van paardrijden en gaat ook graag naar de gym. Li da viert op Dins dag 3 Maart haar vierde verjaardag. Zij hoopt op haar verjaardag een pop te krijgen die „Mama" kan zeggen. MENNONITE VOLUNTARY SERVICE DOOPSGEZINDE VRIJWILLIGE HULPDIENST Deze dienst roept Doopsgezinde jonge ren tussen 18 en dertig jaar op om deel te nemen aan internationale werkkam pen in het nood gebied in Zeeland. Ver wacht wordt dat de deelnemers zich kunnen verenigen met het godsdienstig karakter van deze kampen, die te be schouwen zijn als een stuk practisch hulp- en liefdewerk van de Doopsgezin de Broederschap ten behoeve van de me demens in nood. De duur is minimaal 14 dagen. Verschillende burgemeesters heb ben op grond van de ervaringen met een team in Wolfaartsdijk, reeds een beroep op de dienst gedaan. Nadere inlichtin gen bij Ds van Veen in Den Burg Bestuur en personeel. De voorzitter, de heer J. Keijser Dzn. is in 1952 aandeelhouder en tevens be stuurslid geworden van de E.V. Alk maar. Daardoor kan hij dan de belangen van de PTV behartigen. Ons bestuur moet nu nog worden uitgebreid met één lid van het bestuur van E.V. Alkmaar. Hierbij hebben wij reeds gedacht aan de heer Vergaay. Deze pluimveehouder heeft zitting in het bestuur van de E. V. Alkmaar en is enkele dagen geleden ge kozen als voorzitter der A.N.P.V. In het personeel kwam in het afgelo pen jaar geen verandering. Aillen ver vulden als steeds met ijver hun werk zaamheden. Hiervoor koant hun een woord van dank toe. Alvorens de balans en de verlies- en winstrekening werden bekeken, werd mede namens de heer S. Bakker door de heer G. Koorn, „De Krim", medegedeeld dat boeken en bescheiden in volmaakte orde waren bevonden. „Er was weer geen speld tussen te krijgen", aldus de commissie van beheer. Door een winstsaldo van f 2230.- is de algemene reserve gestegen tot f 7331,68. Bestuur. De heren C. Bakker, Mennohoeve en J. Stammes, Ruimzicht, werden herkozen. In de plaats van de heer G. Koorn, niet herkiesbaar, werd de heer J. Kuip Mzn., St. Jozefhoeve, tot lid van de commissie van beheer gekozen. De voorzitter deelde mede, dat de VECE (Vereniging voor Coop. Eierenexport) f 100,000 gestort heeft in het Rampen fonds, het aandeel van de PTV bedraagt plm. f 700.-. Voorts werd medegedeeld, dat de PTV gaarne bereid is haar medewerking te verlenen aan een cursus inzake het se lecteren. Deze zou in Sept. kunnen be ginnen en 1 of 2 winters duren. Bij vol doende deelname kan op Rijkssubsidie worden gerekend. De beschikking over een lokaal van de Landbouwschool is toegezegd. Het ligt in de bedoeling de expert, de heer Vergaay aan te zoeken. De avond werd besloten met een ten toonstelling (op het biljart) van eerste en.tweede soort eieren. De échte pluimveehouder-eierleveranciers ston den allemaal versteld van de vuile eie ren, die in de 2e soort waren beland. De heer W. van Heerwaarden hield een na drukkelijk betoog om meer zorg aan de hokken en nesten te besteden, opdat zin delijke producten worden geleverd. Het wassen van eieren is uit den boze. die komen tóch in de 2e soort terecht, want een gewassen ei is minder goed houd baar. ZDH-nieuws. Na een spannende wedstrijd tegen de kopleider van onze afdeling, kwamen we met een 3-2 overwinning uit het veld. Direct na de aftrap gingen we voor de wind op het Winkeldoel af en na on geveer 5 mm. kwam de le goal via het hoofd van de rechtsback. Daarna -ging het spel bijna gelijk op en Kees moest vaak handelend optreden in het doel, wat hem zeer goed af ging. Voor de rust wisten we nog 2 maal te scoren. Na de thee kregen we het zwaar te verduren en binnen een paar minuten had Winkel reeds de eerste tegengoal gemaakt, doch daarna ging het beter en kwamen we ook meer in de aanval. Er werd toen aan beide kanten fors ge speeld en Winkel wist de achterstand te verMeinen tot 3-2, doch tot meer doelpunten kwam het niet. Deze uitslag had Winkel niet ver wacht jongens, en laten we op deze weg doorgaan, dan komt het best in orde. A.s. Zondag spelen we thuis tegen De Koog en deze wedstrijd kan ook gewon nen worden als ieder zich ten volle geeft. Woensdag 4 Maart ledenvergadering om 8 uur in Loodsmanswelvaren. Op al ler opkomst wordt gerekend. dan Uw spoorkaartje ge- {yj haald bij de V.V.V. „Texel" 4+ S. V. Texel. Deze le competitiedag droeg wel het stempel van een lange rustperiode. In onze afd. werden slechts 8 doelpunten gescoord in 5 wedstrijden. De uitslag van één wedstrijd is ons nog niet bekend. Hier zijn de uitslagen: Oudesluis-Limmen 2-1; Watervogels- Texel 1-2; Schagen-Randers 1-1; Succes- USVU 0-0; HSVMFC 6-0; ZAP-D TS 0-0. Aid. N.H.: Texel 2-Schagen 2 1-3. Adsp.: Texel A-BKC A 3-0. Texel B- De Cocksdorp A 1-1. Texel 1 trok met invallers voor Bert Jullens en Niek Veldstra in de morgen naar W-vogels. Max Veldstra en Lody v. d. Wulp namen de opengevallen plaatsen in. De krachtsverhouding was genng, uit een dubieuze strafschop nam W. de lei ding, maar heel spoedig kreeg ook T. een strafschop cadeau: 1-1. 10 Minuten voor het einde zorgde Bob voor het win nende doelpunt. De talrijke gelijk spelen en zeer veel 0-0 uitslagen bewijzen wel dat de elf tallen rich weer moeten „in" spelen. Texel 2 had een sterke tegenstander in Schagen 2, dat menigmaal heel gevaar lijk in onze verdediging doordrong. Ge lukkig was Jaap in het doel in prima vorm en wist zelfs enige, door .eigen spelers van richting veranderde ba'Llen te houden. Met de sterke wind mee kreeg T. wel zo nu en dan gelegenheid een aan val op te zetten, maar de S-verdediging was hen te sterk. Een mooie aanval ging precies naast, uit een voorzet van Piet Vlaming kopte Ben juist naast. Als in de T-verdediging de bal onvoldoende wordt weggewerkt, volgt een verras send schot buiten bereik van de keeper. Spoedig wordt het zelfs 0-2 met een schot dat via een T-been van richting veranderde. Na de rust gaf T. goed partij en wist meermalen het spel op de S-helft te brengen. Uit een aanval over links scoort Luuk een goed doelpunt: 1-2. Er kwam een weinig hoop en men werkte hard. Uit een S-aanval vangt Jaap de bal keurig, maar wordt door een S-spe- ler ongeoorloofd aangevallen, waardoor de bal corner gaat. Uit deze corner wordt de bal met moeite en onvoldoende weg gewerkt en ontstaat het 3e doelpunt voor S. Hier was de scheidsrechter, die overigens goed leidde, mis met zijn be slissing. Texel A speelde een zeer matige wed strijd zonder belangstelling en behoorlij ke snelheid. Texel B verspeelde 1 punt tegen SVC A door met 9 spelers aan te treden. Met moeite werd de achterstand 0-1 ingelo pen, terwijl de scheidsrechter een straf schop over het hoofd zag. Woensdagavond trainen lui, a.s. Zon dag komt Schagen. FEUILLETON van de Blauwe Tram door T. LODEW1JK 32.) Jochem keek verschrikt om. Een zacht lachen weerMonk van uit het duis ter. Opgelucht wiste hij zich het koude zweet van het voorhoofd. De Boer, glimlachte hij. Zit je hier al lang achter me? 'n Minuut of vijf, fluisterde de be ambte terug, 't Was net zoals ik dacht. Zeg vader, ik meende dat jij met een zware hersenschudding in het ziekenhuis lag Dat dachten er meer, antwoordde Jochem, maar je ziet dat het nogal los liep. Zeg, siste De Boer, wat wou je nu gaan doen? D'r op af toch zeker? Die lui vermoeden niets, en als het een beetje wil kunnen we dat hele stelletje zo over bluffen, dat ze zich als lammeren over geven. In ieder geval kunnen we de situ atie eens gaan opnemen. Een beetje gevaarlijk, aarzelde Jo chem. Ik heb in de haast niet eens een revolver meegenomen Ik wèl, grinnikte De Boer. Als het op schieten aankomt sta ik mijn manne tje. Wil ik voorop gaan? Een ogenblik weifelde Jochem. Nee, zei hij toen. Dat gaat niet. Ik kan jou niet als dekking gebruiken. Ik ga eerst. Zoals je wilt, gaf De Boer toe, of schoon merkbaar niet van harte. Voor zichtig slopen ze nu docr het duinter rein. Jochem onderdrukte ternauwer nood een krachtterm, toen hij zijn han den aan de duindoorns openhaalde, en glimlachte, toen een zacht gekanker ach ter hem verned, dat De Boer ook met deze duinflora had kennis gemaakt. Plotseling stootte hij bijna zijn neus tegen prikkeldraad. Ze hadden de afras tering van het viUaterrein bereikt. Jo chem bedacht zich niet lang, maar kroop op z'n buik onder de draad door. Een krakend geluid overtuigde hem, dat z'n zitvlak iets te dik was geweest en zijn broek tol had moeten betalen aan de ste kels van de afrastering. Hij hoorde het hijgen van De Boer's adem achter zich en kreeg respect voor het uithoudingsvermogen van de oudere man, die hem blijkbaar zonder al te veel inspanning bijhield. Het terrein glooide enigszins naar omlaag en Jochem kon nu het huis duidelijk zien afsteken tegen de nachtelijke hemel. Even verder op liep een smal geplaveid pad met flauwe windingen naar boven. Daar langs waren zoeven de goederen naar boven gedragen. Jochem besloot het pad te vermijden en kroop op handen en voeten tegen de helling op, zich zoveel mogelijk dekkend achter de struiken en sparren, waarmede de duinhelling was begroeid. In een muur van ruwe handvormste nen bespeurde Jochem een venster. Op de tenen staande, probeerde hij door het hooggelegen raam naar binnen te zien. Een flauwe lichtschijn schemerde door de dikke gordijnen, maar hoewel af en toe een onbestemd stemmengemurmel tot hem doordrong, kon hij niets ver staan en de gordijnen sloten het venster zeer doeltreffend af. Hij wendde zich naar De Boer. Nop pes, fluisterde hij, wij zullen een deur moeten zoeken. Aan de achterkant is natuurlijk een deur, meende de ander. Toe laten we geen tijd verspillen. Ze kropen verder langs de muur en Jochem tuurde voorzichtig om de hoek. De achterzijde van 't huis bood echter geen bijzondere mogelijkheden. Een keu kendeur, een raam, twee openslaande deuren, een schuurtje en een regenton. En alles even verlaten. Geen geluid werd gehoord, dan het voorbij rommelen van een vrachtauto, ginds op de straat weg. Ik probeer de keukendeur, fluister de Jochem. Laat mij dat doen, verzocht De Boer, ik heb 'n bos lopers, en het moet raar zijn als er geen op die keukendeur past. Jochem verbaasde zich er over, dat de ze amateur beter in zijn spullen zat dan hij als politieman. Maar tot zijn ver zachting kon worden aangevoerd, dat hij, toen hij de tram achterna trok, op die tocht in het geheel niet was voorbe reid. Had hij niet terloops een blik gesla gen in dat tram-gebouwtje, dan had hij nu waarschijnijk heerlijk in zijn bed ge legen Met een schok kwam hij tot zichzelf. Waren dat gedachten voor een politie man? Hij had het raadsel der roofover vallen opgelost! Hier, in dit huis, lag de buit, zaten de bendenleden. En gelukkig was, dat hij De Boer ontmoette, zodat hij de zaak nog niet eens op zijn eentje en ongewapend behoefde af te wikkelen, of de hulp van de Bennebroeker collega's inroepen. De Boer gromde tevreden. Voorzichtig draaide hij de deurkruk.... bijna on merkbaar, centimeter voor centimeter, zwaaide de keukendeur open. Gespannen luisterden beiden, maar geen enkel ge luid drong van binnen tot hen door. Pikke donker! bromde De Boer. En we zullen toch maar geen licht maken, niet? grijnsde hij. Ik heb een zaMantaarn, ontdekte Jochem. Mooinou jij voorop. De Boer trad terug en Jochem sloop op zijn te nen de duistere, lege keuken binnen. Flauw glimmerden de nikkelen kranen van een gascomfoor, een aluminiumpan schemerde op het aanrecht. De Boer trok voorzichtig de deur weer achter zich dicht. Ze kwamen in een korte gang. waarop een aantal deuren uitkwamen. Even stonden ze besluiteloos. Die gaat naar de kelder! fluisterde hij, of, dat denk ik nog eerder, naar de garage, onder het huis. Daar hebben ze natuurlijk ook de hele buit verstopt, en je kunt er zeker van zijn dat er een ver binding is tussen de garage en de ka mer waar de boeven zitten. Zullen we 'es even gaan kijken? Zouden we maar eerst niet het hele stelletje verrassen? En ze de benen zien nemen via de garage? smaalde De Boer. Nee, manne tje, eerst de verkenning, dan de veld slag. Als we ze overvallen, moet de weg ter ontsnapping afgesloten zijn. Is dat ge zonde tactiek of niet? Jochem moest erkennen dat De Boer gelijk had. Vooruit dan, drong De Boer, eerst de garage verkennen. Ge jij d'r eerst in en licht me bij, dan ga ik wel voorop. Jochem schoof de deuropening binnen, zag bij het licht van zijn zaMantaarn, hoe een wenteltrap afdaalde naa* bene den Hij kon echter niet voorbij de hoek, die de trap maakte, zien. Noufluisterde De Boer en toen gebeurde het. Jochem voelde zich door krachtige ar men aangegrepen en tuimelde in rijn volle lengte de trap af, waarbij z'n hoofd gevoelig kennis maakte met de treden. Kletterend viel z'n lantaarn naar bene den, op de stenen vloer. Het licht ging uit. Enkele ogenblikken later belandde Jochem op een kille, vochtige vloer van grote tegels, in 'n Egyptische duisternis. (Wordt vervolgd).

Texelsche Courant | 1953 | | pagina 4