Cjroen VwartsJJexels in het harL, VAL DA [aCLli Oranje Blanje Bleu op de Noorderdijk De dijk van polder „De Eendracht" is weer dicht Het Herstel Corps schoonmakers(sters) wacht op het sein! Jutters usvu Hedeu eerste uitvoering door „De Lofstem" Primeur geluidsfilm heden in Den Hoorn Rundveefokver. „Texel" ZATERDAG 28 FEBRUARI 1953 TEXELSE 66» JAARGANG. No. 6712 COURANT Uitgave N.V. v.h. Langeveld De Rooij Boekhandel Drukkerij Bibliotheek Den Burg Texel - Postbus 11 - Tel. 11 Verschijnt Woensdags en Zaterdags. Bank: R'damse Bank, Coöp. Boerenl. Bank. Postgiro 652.-Abonn. pr. f 1,80 p. kwart. 4- 15 ct. incasso. Adv. 8 c. p. mm. igpi w iiWlSiiiiiiiir DE DIJK IS WEER DICHT: links een arbeider van Texelrechts een arbeider uit Anna Paulowna. Woensdaqmorgen even over half tien, konden ze elkaar feliciteren met de overwinning op de Waterwolf. De bovenste foto, genomen vanuit een bootje, dobberend op de Waddenzee, geeft een beeld van de actie, Woens dagmorgen bij het sluiten van het gat. Rechts twee zolderschuiten, die voor het gat waren gesleept en waarvan kort tevoren 40 kubiek klei in het gat was gestorj. Woensdagmorgen hees de heer Jb. Loon Jzn. de Vaderlandse driekleur op de Noorderdijk, de afscheiding tussen de polder „liet Noorden" en polder „De Eendracht". U begrijpt wel, wat dat bekkende: de dijk van „De Eendracht" was weer dicht. Om even over half tien was de verbinding tussen de dijkkrui- nen, waar het water begin dezer maand zo geducht had gespookt, weer her steld. Een arbeider van Texel en een arbeider van Anna Paulowna reikten el kaar hier de hand en er ging een hoeraaije op. Het was prachtig gelukt! Om half acht waren ze begonnen met het. dichten van de dijk, die op 1 Febru ari nog een gaping van 170 meter ver toonde. Het was zeer geschikt weer om de dijk te dichten en het water was vrij laag. De avond tevoren had men twee zolderschuiten, bakken genaamd, met 30-40 kubiek zware klei van „De Schor ren" naar de opening van de dijk ge sleept en full speed werd de volgende morgen, Woensdag dus, met het dichten begonnen. Aannemersbedrijf Daalder uit Alkmaar kan trots zijn op de mannen die hier arbeidden: zij werkten als paar den. En dat was trouwens vereist, want men moest de Waterwolf tijdens zijn oohtenddutje verrassen. Omdat men tenslotte nooit weet wat zo'n heerschap ineens kan uitvoeren, had men nog een 150 zakken gereed staan om die te wa ter te kunnen plompen voor het geval de losse klei zou worden weggezogen. Nadat de zolderschuiten waren geleegd, liet men ze ter breking van de stroom voor het gat liggen en onderwijl werden van weerszijden vrachten zand per kip- kar en vervolgens per kruiwagens-met- een-kop-erop aangevoerd. Met de zwaar ste grond die ter beschikking stond werd het contact tussen de dijkeinden her nieuwd. Dit werk werd door 50 man uit Anna Paulowna en 40 Texelaars ver richt. „Nog even volhouden mannen, straks kunnen we uitblazen!" moedigde voorman Tatenhove uit Oosterend zijn jongens aan. Wij hadden om 9 uur een telefoontje gekregen, dat de dijk om 10 uur weer dicht kon zijn. Om kwart vóór tien be klommen wij de dijk, hij was toen juist gesloten! Het was dus nog weer vlotter gegaan dan verwacht werd en men was toch heus niet pessimistisch gestemd! „Hoe laat was het toen precies?" zo vroe gen wij aan Van Tatenihove. „Dat weet ik niet, wij hadden geen tijd om op de klok te kijken, wèl weet ik, dat de jongens hard gewerkt hebben!" Van de zijde van de Provinciale Wa terstaat vernamen wij, dat Woensdag een dijk zou worden gemaakt tot één me ter plus N.A.P. Het gat in de dijk was 1,20 min N.A.P. geweest.... Het ligt voorts in de bedoeling de dijk zo spoedig mogelijk in haar oude vorm te herstel len. dat wil dus zeggen 3,40 plus N.A.P hoog en 15 meter breed. Hiervoor zal zo'n 10,000 kubieke meter zand en klei nodig zijn. De heer L. van Hoorn, opzichter, ver- Hier volgen nog enkele gege vens over het herstel aan de dijk van „De Eendracht". Op 2 Februari werd door mili tairen, eerst uit Doom en later uit Assen, begonnen met het consolideren van de dijken. Op 5 Februari werd begonnen met het leggen van een zgn. kram- mat langs het talud van de Noorderdijk, dit werk werd uit gevoerd door arbeiders uit An na Paulowna. Op 9 Februari werd begonnen met de bekisting van de Noorderdijk, door de Aannemersfirma Daalder uit Alkmaar met Texelse arbeiders. En op 9 Februari werd tevens begonnen met het dichten van de dijk van polder „De Een dracht" door Daalder-Alkmaar met Texelaars en arbeiders uit Anna Paulowna. telde ons, dat het water in de polder met een week weer zijn normale stand zal hebben bereikt. „De Eendracht" heeft een eigen electriscihe bemaling, welke in 1941 werd gesticht. Voordien werd per diesel gemalen en nog weer vroeger werd van de natuurlijke lozing gebruik gemaakt. En zo zal in de 106 jaar oude pol der binnen zeer afzienbare tijd de ploeg weer kunnen aanrukken om de eerste werkzaamheden uit te voeren, welke voor een nieuwe oogst verricht dienen te worden. Het zoute water, dat sinds 1 Februari boven de eens zo vruchtbare landerijen heeft gestaan, zal worden verdreven en allengs zullen weer alle producten door „De Eendracht" kunnen worden voortgebracht. Wij wensen de landbouwers moed en volharding! VOOR HET KAMPENFONDS De Stichting Lagere Landbouwschool Texel heeft f 100 overgemaakt aan het Rampenfonds. Een corps vrijwilligers, allemaal leer lingen en oud-leerlingen van de Land- bouwhuishoudschool en de Landbouw school, zal binnenkort naar „De Een dracht" trekken om woningen, schuren en stallen schoon te maken. Zodra zij van de eigenaars en bewoners een sein tje krijgen, zullen zij per autobus naar de polder komen om de handen uit de mouwen te steken. Er zal heel wat op te knappen zijn, want overal is een dikke laag modder doorgedrongen. Als straks weer alles glanst en blinkt, zullen „meester Laan" en mej. Van der Meer terecht kunnen opmerken, dat de jon gens en meisjes eer van hun werk heb ben! Hoor eens even, heren jutters Van ons roemrijk schapenland, Is het waar wat ik moest lezen In de Texelse Courant? 'k Kan het bijna niet geloven Dat zoiets HIER kan bestaan, Daarom denk ik eerder dat gij Ondoordacht dit hebt qedaan. Kijk, dat g' in 't normale leven 's Nachts wel eens uit jutten gaat. Zal geen mens u kwalijk nemen, Uitgezonderd dan de Staat. Doch van jutter ska nt bekeken Is dit min of meer een sport Die vanaf de grijze oudheid Aan de kust beoefend wordt. Maar!!!! om zich in deze toestand Te verrijken met het goed Dat men ginds moest achterlaten, Dat stuit tegen ons gemoed. Stel dat gij eens in hun plaats was, Dat qe vrouw en kind en goed In één nacht ook prijs moest geven Aan de wilde watervloed. O, hoe zou ge handenwringend Bij de schaam'le resten staan, Die u slechts waren gebleven, 't Jutten zou u wel vergaan. Breng daarom het weggeioofde Weer terug zo gauw het kan. Wees geen Texelse hyena, Want daar gruwt een ieder van. Tel. 5529. HUIB DE RIJMELAAR. LENTE-SYMPTOMEN U weet, dat er vorig jaar nogal critiek geleverd werd op een bericht over de terugkomst van „de" lepelaars. Het jaar was nauwelijks begonnen toen een Texe laar de eerste groep lepelaars weer had gezien: „Ze waren nog lichtbruin ge tint van 't Nijloeverzand". Anderen be weerden nl. hardnekkig, dat deze lepe laars hier hadden overwinterd. Het is daarom begrijpelijk, dat wij thans met enig voorbehoud melden, dat een bewoonster van De Koog Woensdag morgen een lepelaar in Noordelijke rich ting heeft zien vliegen, vermoedelijk dus op weg naar de aloude broedplaats De Muyen! En tóch kan de lente niet ver meer zijn, want een andere bewoonster van De Koog vertelde ons Donderdagochtend, dat „de scholeksters" er weer waren, twee vogels, leden van een familie die al 10 jaar lang op een perceel land vlak voor haar woning pleegt te broeden, stapten daar weer vol voorjaars-rllusies rond. En als wij tenslotte mogen opmerken, dat de elzen en wilgen aan het uitlopen zijn en hier en daar het bollendek reeds is verwijderd, zal niemand er aan be hoeven te twijfelen, dat de winter de langste tijd geheerst heeft! S. V. Texel. Morgen: 4e kl. A, KNVB: Limmen- Watervogels, Texel-Schagen, De Randers -Succes, USVU-ZAP, DTS-HSV, MFC— Oudesluis. Afd. N.H. Res. 1 C: Alkmaria 4-Texel 2. 4 P.: De Koog 2-Texel 3. Adsp.: Texel A-W.-waard A, 12 uur; Texel B-.De Koog A, heden 3 uur. Al onze elftallen treden in het strijd perk. Texel 1 begint tegen Schagen met no. 1 van een serie van vier zware op gaven. Texel 2 gaat naar Alkmaar om een zo eervol mogelijk resultaat te be vechten. Texel 3 gaat naar De Koog 2 en zal stellig zijn best doen om de punten te bemachtigen. Texel A ontvangt W.- waard. We hopen nu van alle jongens eens goed voetbal te zien. Ook B. zal zich geducht dienen in te spannen. Adsp trainen hedenmiddag na afloop wedstrijd Texel B De stand is thans: HSV 12-20 DTS 13-12 ZAP 11-18 12- 9 Texel 13-17 Oudesluis 12- 8 Succes 11-14 W'-vogels 13- 8 Schagen 10-13 MFC 10- 7 Limmen 13-12 Randers 10- 2 SCHIETOEFENINGEN OP DE HORS De Burgemeester van Texel maakt be kend dat in de periode van 2 Maart 1953 tot en met 6 Maart 1953 zonder vooraf gaande waarschuwing op de „Hors" zal worden geschoten. Het is daarom ten strengste verboden de „Hors" te betreden, wanneer de rode vlaggen gehesen zijn. Texel, 26 Februari 1953. De Burgemeester van Texel C. DE KONING. De eerste uitvoering door de christe lijke zangvereniging „De Lofstem", diri gent de heer Cor Bremer, vindt heden avond plaats in de N.H. kerk te Ooster end, aanvang 8 uur. Entree f 0,75. De op brengst is bestemd voor het Rampen fonds. Bij flinke belangstelling, heden en tijdens de volgende uitvoeringen, zal een groot bedrag kunnen worden afge dragen, want B. en W. hebben vrijstel ling van belasting toegezegd, TESO zal de medewerkenden gratis vervoeren, de Texelaar maakt gratis reclame en de Hervormde en Doopsgezinde kerkbestu ren stellen de kerkgebouwen gratis ter beschikking. Hier volgt het programma: Opening. Declamatie: J. Daalder Zang: Judex, Ch. Gounot-Potgiesser. Gelijk het gras, Jac. Bonset Amen zeggen, H. C. Herzog. De rots der eeuwen, J H. G. Bleij. Declamatie: D. de Jong Zang: God heb ik lief, A. Teljeur Prijs den Heer, J. G. Hassler Heil'ge nacht, F. H Himmel- Pijlman Declamatie: J Daalder Zang: Er sterft een dag, H. W. de Wolff J ezus' dood en opstanding, Harwood Lichtgeflikker, Leo Mens Alzo lief heeft God de wereld ge had, Paiastrina Declamatie Sluiting. SVC-Nieuws Na een lange rustperiode wordt Zon dag weer gespeeld. Het le gaat naar Vesdo 1 Boot kwart voor 12. Vertrek Cocksdorp kwart voor 11. De adsp. ontvangen vanmiddag om 3 uur Tex. .Boys A. Denk er om, allen op tijd, hoor. Elftallen in 't kastje. Zoals in ons vorig nr. reeds aangekon digd, hoopt mr dr Van Rhijn, de Staats secretaris van Sociale Zaken, heden avond in „Ons Huis" op uitnodiging van de Hoornder Ontwikkedingsclub een cau serie te houden over „Een wandeling door het Nederlandse Staatsbestuur". Naar wij vernemen zullen op deze avond ook enige geluidsfilms worden vertoond. Deze films worden met het toestel van de Landbouwschool gedraaid en zijn wel willend ter beschikking gesteld door de Regeringsvoorlichtingsdienst te Den Haag. D't wordt voor Den Hoorn dus de ge- luidsl'ilmpriineur, want zover bekend, heeft in dit dorp nog nimmer tevoren een geluidsfilm gedraaid! AANGESPOELD OP HET TEXELSE STRAND Iemand had de Koger strandvonderij gewaarschuwd, dat op het strand een kast met laden was aangespoeld. Toen de strandvonder' ter plaatse kwam bleek een der laden te zijn gestolen! In de an dere 'lade bevonden ziah voor de eige naar ongetwijfeld belangrijke papieren. Te De Koog werden o.a. geborgen: blinden (vensterluiken), stukken kozijn met ruit, delen van meubelen, ruiterstok- ken, binten van schuren, planken enz. enz. In totaal vier wagens vol. Te Den Hoorn werden ook allerlei voorwerpen aangevoerd: stukken van planken, enke le ruiterstokken, het achtereind van een boerenwagen, een stuk van een deur, een luik enz. DERTIG JAAR IN FUNCTIE De heer Adr. Vinke was een jongeman van 17 jaar toen hij zich meldde als knecht op hoeve „Vruchtbaaroord" Maandag 2 Maart a.s. is hij dertig jaar lang op deze boerderij werkzaam! Dertig jaar geleden viel hem ook reeds de eer te beurt op een tractor te mogen rijden. Dit was de eerste tractor op Texel, wel ke voor landbouwdoeleinden werd ge bruikt. Als wij u zeggen, dat de jubilaris een der beste tractorchauffeurs van ons eiland is, zult u dat zeker aannemen! Als ge de heer Vinke vraagt welk werk hij het liefst doet, dan zal hij antwoor den: „Ploegen!" Ja, dat is zijn hobby. Wij wensen hem nog vele mooie ploeg- dagen toe! Het uitvoerige jaarverslag van de Rundveefokveremging „Texel" is al ge ruime tijd geleden de leden toegezonden. De algemene jaarvergadering vond pas Dinsdagavond plaats (in hotel De Linde boom) doordat deze door verschillende omstandigheden moest worden uitge steld. Zodoende ontbrak de tijd punt 10 van de agenda met vrucht af te werken: de eventuele afgevaardigden moesten dan nl. reeds de volgende morgen vroeg op stap en zo onvoorbereid het Marsdiep over te steken, wilde er natuurlijk niet in. De vergadering stond weer onder ilei ding van de heer C. de Wit, die reeds van de oprichting af de voorzitterszetel be zet (26 jaar lang dus!). Besloten werd we gens de hoge kosten nog geen Rundvee- dag te organiseren. In de regel dienen deze trouwens ook om de vier jaar te worden gehouden en zo ver is het nu nog niet. Misschien wordt de volgende Fokveedag dus volgend jaar gehouden. De contributie werd met een daalder per koe verhoogd en derhalve op een tientje gebracht. Deze verhoging houdt mede verband met het verlangen wat geld in kas te krijgen met het oog op de Fokveedagen Krijgt Texel nog geen fokveedag, de le den kunnen straks toch genieten van een keurcollectie runderen, want het ligt in het voornemen om de Provinciale Fok veedag te Hoorn met een bezoek te ver eren. Deze wordt gehouden op Donder dag 3 September. Delen wij ten slotte nog mede, dat de vergadering door 25 personen werd bij gewoond, dat de secretaris, de heer Jb. Roeper Johzn. herkozen werd en wegens het zich met meer herkiesbaar stellen van de heer D. Zuidewind, diens neef Kl. Zuidewind een bestuursfunctie werd op gedragen. UITSLAG AANBESTEDING Door de Directeur van de T.E.M. werd dezer dagen ten Raadhuize aanbesteed de bouw van twee transformatorhuisjes te Spang. De uitslag hiervan was, resp. voor type A en type B: Fa Bakker en Koorn f2020 en f 1688, Fa. W. D. Bakker f2015,25 en f 1669,75 (laagste msöhnjfster); G. J. Witte f 2068 en f 1695; Gebr. Bruin f2025 en 1720, J. Smit f2100 en f 1750; C Keijzer f2115 en f 1790. (Ingezonden mededeling). BIJ KEELPIJN PASTI l_L.ES EEN ^^OVERALL èn in prijs... èn in kwaliteit... I VISAFSLA6 OUDESCHILD. Aangevoerd van 16 t.m. 21 Febr. 1953: 525 kg schol; 138 kg tong, 38 kg tar bot, 207 kg schar; 229 kg bot; 808 kg wij ting; 122 kg kabeljauw; 94 kg garnalen; 1386 kg kruikels; 25 kg wulken. Tex. Boysnicuws Morgen: Con Zelo-Tex. Boys 1; Tex. Boys 2-Watervogels 4; SVC A-Tex. Boys A.' Het le vertrekt om 11,15 v.d. Groene- plaats; Boys 2 speelt om 2,30 uur. De adsp. Zaterdagmiddag 3 uur, Vertrek om I,45 per fiets vanaf De Zwaan. Zie elf tallen in het kastje. ZON. MAAN EN HOOG WATER De zon komt 28 Febr. op om 7,26; on der om 6,19. Maan: 28 Febr. V.M., 8 Maart L.K. Hoog water ter rede van Texel: 28 Febr. 9,35 en 10.03. 1 Maart 10,01 en 10,34. 2 Maart 10,29 en 11,02. 3 Maart 10,57 en 11,28. 4 Maart 11,24 en II,54. 5 Maart 11,54 en 6 Maart 0,21 en 0,26 Aan het strand is het ongeveer een uur eerder hoog water.

Texelsche Courant | 1953 | | pagina 1