Cjrocn"warL-Jexels in het harL, Het „Wachtlokaal Texelse Boot" is hersteld Zaterdagavond 31 Januari was het door de golven gekraakt De a.s. Stierenkeuringen Propaganda-Kunstavond Nederlandse Blindenbond Deze week in Texels Bioscoop Theater Bill Wees gegroet, o, schone lentetijd Scholing Alle lof voor zan£verenigingV„De Lofstem" WOENSDAG 4 MAART 1953 TEXELSE 66» JAARGANG. No. 6713 COURANT Uitgave N.V. v.h. Langeveld De Rooij Boekhandel Drukkerij Bibliotheek Den Burg - Texel - Postbus 11 - Tel. 11 Verschijnt Woensdags en Zaterdags. Bank: R'damse Bank, Coöp. Boerenl. Bank. Postgiro 652. - Abonn. pr. f 1,80 p. kwart, -f- 15 ct. incasso. Adv. 8 c. p. mm. „Zó was hetzegt mevrouw Beij er, de echtgenote van Leen Beijer, die het wachtlokaal van TESO te Den Hel der exploiteert, en ze toont ons een foto van dit gebouwtje, zoals het er de dag na de beruchte storm van 31 Januari-1 Februari bij stond: een muur was over een grote oppervlakte finaal weggesla gen. Dit was reeds Zaterdagavond tegen negenen gebeurd. „De passagiers voor Texel waren nog maar amper weg, want de 'boot was laat door het noodweer. In eens beukten de golven tegen de ruiten en eer we wisten wat er gaande was, had de muur het begeven. We konden de deur niet meer uit en zijn toen door een raam aan de walkant naar de dijk ge waad, door meer dan een meter water!" aldus mevrouw Beijer. Met man en macht is er gewerkt aan het herstel van dit onontbeerlijke ge bouw. Leden van het bootpersoneel heb ben er ook heel wat uren hard werken in zitten. En zo kon de heropening reeds Zaterdag jl. plaats vinden. De bouwers en inrichters hebben er alle eer mee in gelegd: het gebouw ziet er keurig uit en ademt een sfeer van huiselijke gezellig heid. „Schuif bij!" noodde mevr. Beijer ons toen wij na een verre van aangena me motor^mist-rit de uiterste punt van N.-Holland hadden bereikt. En dra voel den wij weer leven in onze voeten, die zich konden verkwikken in de prettige sfeer van een flink brandende kachel. Neem daarbij een paar koppen voortref felijke koffie en een feestgebak en u neemt stellig aan, dat wij ons dadelijk een heel ander mens voelden. Binnen was het goed. De in lichte tmt gehouden wanden en zoldering hadden iets zon nigs en brachten reeds beelden over van het a.s. seizoen en alom prijkten bloe men en planten, die deze populaire wachtlokalisten ten deel waren geval len. Buiten ging er ergens de monotone De zgn voorjaarsstierenkeuringen, welke uitgaan van de Prov. Commissie voor de rundveefokkerij zijn weer aan staande. 16 Maart begin de eerste en 7 April is de laatste. Het lijkt mij wense lijk hierover in het kort het een en an der mede te delen, omdat er nog altijd stiereneigenaars zijn, die niet precies weten welke stieren wel en welke met ter keuring moeten verschijnen. De voor keuringen worden gehouden op 41 ver schillende plaatsen, verspreid over de gehele provincie. Deze keuringen heb ben een 4jledig doel. Volgens het Prov. Stierenreglement moet ieder die in het bezit is van een stier van 10 maanden en ouder, hiervan aangifte doen op het Ge meentehuis. Wanneer een oudere stier in het bezit is gebleven van dezelfde ei genaar en wanneer deze hiervan vroe ger reeds aangifte heeft gedaan, kan op nieuw aangifte achterwege blijven. Hij die zijn stier enkel gebruikt voor het eigen bedrijf, kan met deze aangifte volstaan en behoeft de stier niet voor de keuring aan te bieden. Hij die zijn stier tevens wil gebruiken voor het dekken van vee van buren moet, wanneer deze stier in N.H. niet definitief is goedge keurd, de stier aangeven voor de keumng en het met het gemeentesfempel voor ziene afstammingsbewijs, hetwelk geldt als bewijs van aangifte, opsturen naar het kantoor van de Prov. Commissie voor de rund veefokkerij, Landbouwhuis Alkmaar, met de mededeling op welke keuringsplaats de stier zal verschijnen. Alle 2-jarige en ook oudere stieren met een afstammingsbewiis waarop niet staat gestempeld (een stempel van de Prov. Commissie) dat zij definitief zijn goedgekeurd, moeten voor de keuringen worden aangegeven. Iedere stier wordt op ongeveer 1-jarige leeftijd zgn. „voorlopig" gekeurd en bij goedkeuring voor het Prov. Reglement (F.) geldt deze goedkeuring slechts voor 1 jaar. Op 2—j, leeftijd kan het definitie ve goedkeurinesstempel worden verkre gen. Stieren, die niet worden goedge keurd, mogen alleen gebruikt worden voor het eigen bedrijf. De eisen voor in schrijving betreffende type en exterieur, in het N.H. register van de Prov. Com missie liggen iets hoger dan voor goed keuring voor P (Prov. Reglement) en moeten eveneens op 1-j. en 2-j. leeftijd worden gekeurd. Stieren, gefokt door N. R.S-leden worden op dezelfde keurin gen beoordeeld op „stamboekwaardig heid"; ook deze keuring vindt plaats op 1-j. leeftijd „voorlopig" en 2-j. leeftijd „definitief". Zij die in het bezit zijn van 3-j. en oudere stieren, die reeds defini tief in het NRS zijn ingeschreven, behoe ven niet op deze keuringen te verschij nen, tenzij de eigenaar van oordeel is, dat de kwaliteit van dien aard is, dat in zending op de Centrale keuring te Alk maar niet uitgesloten is te achten. Op de voorkeuringen wordt dus vast gesteld: 1. of de stier al of niet voldoet aan de stem van een misthoorn, staande aan boord van de Dokter Wagemaker, die behoedzaam nader voer en even later, mooi op tijd voor wie de trein wilden nemen, meerde. Goed doorgewarmd ging ge aan boord van ons comfortabel vlag- geschip, dat de laatste dagen verre van gemakkelijke reizen heeft gemaakt we gens de potdichte mist. Mist op zee is gevaarlijker dan storm, hebben wij wel eens horen beweren We nemen het graag aan! BUSSEN RIJDEN OVER OOST Zij die met de TESO-bussen vanaf Oost naar elders willen reizen, kunnen nu ook op Oost wachten. De busdiensten van De Cocksdorp, die anders niet over Oost werden gereden, doen nu ook de bushalte Oost aan, zodat men het stuk vanaf Oost naar de Noorderweg niet meer behoeft te lopen. ZDH-nieuws. Na de goede prestatie van vorige week tegen Winkel, waren de verwachtingen van ons elftal tegen De Koog hoog ge spannen. Om even over half 3 liet scheidsrechter Keizer beginnen. Ons elf tal kon niet volledig uitkomen. Onze motor van het elftal, Dick, ligt in het ziekenhuis en is geopereerd aan z'n blin dedarm. Dick, van harte beterschap! Ook Henk Troost kon niet meespélen. Het spel lag ver beneden dat van vo rige week, De Koog was meer in de aan val. Na 15 minuten spelen namen wij de leiding, aan beide kanten werden mooie kansen gemist. K. slaagde er in gelijk te maken, zeer verdiend. Vlak voor de rust nam K. de leiding: rust 2-1. Na de rust waren wij meer in de aan val, wegens hands kregen we een pe nalty en het was weer gelijk: 2-2. Direct een aanval van K, Z. weer op de aan val, maar K. maakte er 4-2 van. We slaagden er in 15 minuten voor het ein de 4-3 te maken, weer spanning, maar K. weer aan de beurt: 5-3. Vlak voor het einde werd het 5-4. Heel Z. in de aan val en onder grote sapnning komt het einde. Een sportieve wedstrijd, maar slecht gespeeld met vele gemiste kansen en verschillende cadeautjes van doel punten. Hier bleek weer, dat iedere spe ler er voor moet zorgen, dat hij fit op het veld komt, we moeten op elf man kunnen rekenen! Woensdagavond 11 Maart jaarverga dering voor de voet- en handbal in Loodsmanswelvaren voorlopige of definitieve eisen gesteld voor het Prov. Stierenreglement (P) en dus ter dekking beschikbaar mag wor den gesteld; 2. of een stier voldoet aan de eisen voor inschrijving in het NH-register; 3. of een stier voorlopig of definitief in het NRS kan worden ingeschreven, dit betreft enkel stieren in eigendom van NRS-leden; 4. of een stier geschikt is voor inzen ding op de Centrale Keuring te Alkmaar. De aangifte voor de keuringen van stieren van eigenaren die lid zijn van een rundveefokvereniging, wordt als re gel door de controleur der vereniging verzorgd. Maar er zijn ook boeren, die geen lid van een fokvei eniging zijn en zij dienen deze aangifte dus zelf te ver zorgen. Ieder die een stier ter keuring moet aanbieden, geef ik de goede raad, reeds een paar weken voor de keuring de stier geregeld per dag een tijdje af te stappen, opdat hij op de keuring rustig kan worden gepresenteerd, zijn gewrich ten weer behoorlijk los zijn, zodat hij vlot stapt en in goede stand en rustig voor de jury kan worden neergezet. Dit wordt nog al eens nagelaten, zodat het elk jaar weer voorkomt, dat een stier voor het eerst buiten komt als hij naar de keuring moet en dan veel te blij en te druk is en moeilijk gekeurd kan wor den. Belangrijk is ook te zorgen dat de stier goed verzorgd ter keuring ver schijnt. Een regelmatige huidverzorging tijdens de stalperiode is ongelooflijk be langrijk voor de gezondheidstoestand en een extra verzorging vóór de keuring is zeer gewenst. Een prima verzorgde stier maakt op de jury altijd een veel gunstiger indruk dan een slecht ver zorgd dier. Conditie en verzorging zijn zaken, die met de fokwaarde niets te maken hebben, maar bij de beoordeling moet men de waarde met onderschatten. Vooral bij de kantnummers kan dit wel eens een gunstige of ongunstige uitslag veroorzaken. Met conditie wordt niet bedoeld vette voedingstoestand, maar evenmin broodmager. Beide zijn fout. Een stier behoort bij een redelijke ver zorging in een redelijke conditie te ver keren. De stieren moeten geringd zijn op de keuring. Dit as verplicht. Hij die niet weet hoe een stier goed te toilet teren, vrage hierbij de hulp van een goe de buur, die deze kennis wel bezit. De Rijksveeteeltconsulent, Ir L. DE VRIES. Alkmaar, Februari 1953. TEXELSE MARKT Den Burg, 2 Maart 1953. Aangevoerd: 2 koeien f 750-f 850. 6 schapen f 85- f115. 46 Biggen f 40-f 65. 44 n. kalveren f 31-f 55. De Nederlandse Blindenbond hóópt op Donderdag 9 April 'n propaganda-avond te geven. De avond zal ten dele worden verzorgd door blinde personen. Mede werking zullen o.m. verlenen de blinde sopraan Hetty Engeltjes en de heer Van den Berg als spreker-declamator. Voorts zal worden vertoond de film „Eén van ons", terwijl burgemeester De Koning de medewerking heeft gevraagd van de zangverenigingen te Den Buirg, van de volksdansgroep „Texel" en van de ac- cordeongroep van het Koninklijk Texels Fanfarecorps. „STARLIFT" Deze film zal het stellig doen: fris en vrolijk amusement van filmsterren, die spontaan hun dagelijks werk onderbre ken om aan de njilitairen wat ontspan ning te bezorgen. Een ware sterrenre gen van populaire figuren met een luch tig en vluchtig romannetje. Alles wat dit genre bieden kan: romantiek, humor, pittige songs en geestige sketches. Een scheut humor en een druppeltje senti ment. Neerlands nieuws. „Luctor et Emergo". H.M. de Konin gin bezoekt Texel. Haastig herstelwerk in verband met de springvloed. Italiaan se brandweer in actie bij Klundert. Wesbduitse hulptroepen op Schouwen- Duiveland. De evacuatie van Zierikzee. Opruimmgswerk in reeds drooggeval len polders. Terugkeer der bewoners. Buitenlands nieuws. De stroom van buitenlandse hulp blijft vloeien. Het nieuwe Parijse kapsel. Oost- Duitse vluchtelingen komen aan in W. Berlijn. Om de wereldtitel op de schaats in Helsinki. S. V. Texel. Uitslagen van Zondag: 4e k1. KNVB: Limmen-Watervogels 2-2; Texel-Scha- gen 1-3; De Randers-Succes 3-4; USVU- ZAP 2-4; DTS-HSV 1-2; MFC—Oude- sluis 2-1. Afd. NH: Alkmana 4-Texel 2 6-1; De Koog 2-Texel 3 1-3. Adsp.: Texel A-W.-waard A 14-0; Texel B-De Koog A 3-2. Texel 1 speelde voor de rust een be hoorlijke wedstrijd tegen S. en was dan ook gevaarlijker en gingen enige niet te missen kansen verloren. S. zette er di rect een flink tempo in, ze reageerden snel en gaven de onzen weinig kans. Grote druk moet onze verdediging steeds weer doorstaan en dikwijls doet ze dat uitstekend, mocht het eens een keer misgaan, dan missen wij in onze aanval het juiste wapen om gezond terug te slaan. Tal van ballen, die van achter uit worden doorgegeven, worden een prooi der tegenpartij. Raakt een onzer spelers de bal kwijt, dan wordt meestal niet ge tracht door te spelen, waard x>r de te genpartij een belangrijk voordeel krijgt, terwijl ook meermalen ballen zonder enige inspanning, ongebruikt blijven. Max, die ook nu weer inviel, zal zich spoedig ook in dit elftal thuis voelen. Zijn aangeven houdt een goede belofte in Voor de rust een interessante strijd met aanvallen over en weer, waarbij de verdedigers en vooral ook de keeper mooi spel laten zien. De S-aanvallen zijn beter, handiger en sneller, maar toch te weinig productief. Bij T. lukte 't na een kwartier, toen Bob van een goede pass profiteerde. Even later liet hij een dergelijke kans ongebruikt. Na de rust bleef T. stand houden tot dat S. gelijk maakte, waarna vooral de aanval en linkshalf uitgespeeld raakten. Na een half uur was het 1-2, terwijl en kele minuten voor tijd S. profiteerde van het opdringen onzer verdediging en er 1-3 van maakte. Scheidsrechter Van Velzen had het niet gemakkelijk maar leidde naar behoren. Texel A won met 14-0. Het zag er aanvankelijk niet naar uit, totdat Max op fraaie wijze de score opende. Met de rust was het 5-0, daarna traden telkens nieuwe keepers op bij W.W., hetgeen 'n algehele inzinking tengevolge had. René en Piet v.d. Slikke moeten nu ook eens laten zien dat ze kunnen voet ballen. Texel B, dat weer met 9 man speelde, had met De Koog A alle moedte.Tegen het einde was De Koog sterk in het of fensief, maar tot voldoende doelpunten kwam het niet. Texel 2 heeft het ook nu niet kunnen bolwerken en ging met 6-1 ten onder tegen Alkmaria 4. Deze ploeg is nu een maal nog niet sterk genoeg voor deze af deling. Illllll' iiiiiiii iiiiiiii llllllllllllllll llllllllllilllll llllllllllllllll De kievit legt in Maart al vriest het op z'n staart. Dus: deze maand kan het eer ste kievitsei worden verwacht. Er kan meer worden verwacht, want we zitten al weer in de Lentemaand! De bollen zullen straks met schone bloemen pron ken. TERUGBETALING GELD KAARTEN BALMASQUé! Het Balmasqué van de SV Texel, dat op 1 Februari zou worden gehouden, wordt uitgesteld tot volgend jaar. Wie reeds een kaart kochten kunnen het geld bij inlevering van het toegangsbewijs in ontvangst nemen. Het geld van kaarten, die deze week niet zijn teruggebracht, wordt in het Rampenfonds gestort. POLIGOON/PROFILTI FILMDE HET BEZOEK van H.M. DE KONINGIN AAN ONS EILAND Van het bezoek van Koningin Juliana aan ons eiland, op Vrijdag 13 Februari, hebben Polygoon/Profilti, te Haarlem, een uitstekende reportage gemaakt, wel ke a.s. weekend in Texel's Bioscoopthe ater op het witte doek wordt gebracht. CORRESPONDENTIE Geachte inzender van het stuk „Is het niet treurig?" Alvorens opname van uw stuk door ons in overweging wordt genomen, ge lieve u ons uw naam en adres even te melden. Indien u dat nadrukkelijk wenst zullen wij uw naam niet onder het stuk plaatsen, maar wèl dient de naam van de schrijver van ingezonden stukken ons bekend te zijn. Red. ZITTING CONSULTATIEBUREAU. Het consultatiebureau voor zuigelingen houdt heden weer zitting. Van 2-2,30 zij die per taxi of bus komen; 2,30-3,30 uur moeders met kinderwagens van bui ten Den Burg; 3,30-ASO uur moeders uil Den Burg. DAMCLUB TEXEL Uitslagen van 27 Februari: A.: S. Bakker-S.v. Heerwaarden 0-2; G. Dros-C. Dijker 0-2; P. Jansen-S. Ros 0-2. B.: A. v.d. Slikke-N. de Graaf 1-1; J. N. Rijk-W. A. v. Zeijlen 1-1; A. Vinke J. P. Stam 2-0, W. J. Boon-J. Kikkert 2-0. C.: H. Gomes-Joh. Schoo 1-1. Vrijdagavond 6 Maart de jaarlijkse Massakamp, waarvoor wij alle leden op roepen, dan alleen kan deze avond naar wens slagen. voor volwassenen Reeds sedert 1945 heeft het Rijksar beidsbureau ervaring met de scholing, her- en omscholing van volwassen ar beidskrachten. Dit betreft de scholing van arbeiders, die geschikt blijken te zijn voor vakopleiding, maar die daartoe in hun jeugd niet in de gelegenheid zijn geweest. Vooral wanneer deze personen als ongeschoold arbeider werkloos wor den, terwijl er aan bepaalde vaklieden behoefte bestaat, is het van het grootste belang, dat zij in de gelegenheid worden gesteld een doeltreffende cursus te vol gen. Het Rijksarbeidsbureau heeft deze cursussen, waarbij gebruik wordt ge maakt van moderne hulpmiddelen als psycho-technisch onderzoek en be- drijfskadertraining opgezet en tevens in geschakeld voor de her- of omscholing van arbeiders, wier vakbekwaamheid om een of andere reden verloren is ge gaan, of die in hun eigen beroep wegens invaliditeit of wegens werkloosheid in dat vak geen werk meer kunnen vinden. Daar de scholing van volwassenen in Nederland een nieuwe vorm van oplei ding is, waaromtrent ook verschillende misverstanden bestaan, heeft het Rijks arbeidsbureau de gevolgde methoden vastgelegd in een boekwerk, dat de titel „Scholing van Volwassenen" draagt. In een inleiding worden de algemene op vattingen over de scholing besproken. Daarna volgen een 5-tal hoofdstukken, achtereenvolgens over het algemeen be leid inzake de scholing van volwassenen, de scholing in de Rijkswerkplaatsen voor Vakontwikkeling, de scholing in de be drijven onder toekenning van een trai ningstoeslag, de theorie-cursussen voor verpleegden, en de samenwerking van de Overheid en het bedrijfsleven met be trekking tot de scholing van volwasse nen. Het boekwerk, dat verlucht is met een groot aantal foto's en tekeningen, welke de tekst, waar nodig, toelichten, werd door het Ministerie van Sociale Zaken en Volksgezondheid uitgegeven bij het Staatsdrukkerij- en Uitgeversbedrijf te 's-Gravenhage en is mede verkrijgbaar in de boekhandel (114 blz., prijs f4, Zaterdagavond gaf de christelijke zangvereniging „De Lofstem" de eerste van een reeks uitvoeringen, die op Texel zullen worden gegeven ten bate van de getroffenen in de rampgebieden. Deze eerste uitvoering werd gehouden in de Ned. Herv. kerk te Oosterend. De voorzit ter van de vereniging, de heer P. Rie- mens, opende door te laten zmgen Ps. 42 vers 4:5, waarna deze voorging in gebed. Vervolgens heette hij allen van harte welkom. De heer J. Daalder merkte ter inleiding van zijn gedichten op, dat deze avond staat in het teken van de 1ste Fe bruari. In de Texelse Courant kon men deze week lezen over de goederen, die op het strand zijn aangespoeld als stille getuigen van de ramp die ons volk heeft getroffen. Als eerste gedicht werd voor gedragen „Watersnood", overgenomen uit het Noordhollands Dagblad; als 2e „Rouw", uit De Spiegel, van Huib Fe- nijn, als 3e „Houdt gij mijn handen bei den met kracht omvat". Hierna zong De Lofstem 'n 4-tal verzen: „Judex" vanCh. Gounot-Potgieser, „Gelijk het gras", van Jac. Bonset, „Amen zeggen", van H. C. Herzog, „De rots der Eeuwen" van J. H. G. Bleij met solozang door de sopraan mej. G. Vlaming. De heer D. de Jonrt declameerde als eerste „Waterland". Dit beschreef de ge schiedenis van een jongen, die een dijk breuk wist te voorkomen, door eerst zijn vinger in een gat in de dijk dicht te houden, later met zijn vuistje en ten slotte met zijn hele lichaam. De zang zong daarna „God heb ik lief" van A. Teljeur, „Prijs den Heer" van J. G. Hassler; „Heil'ge Nacht" van F. H. Himmel-Pijlman. De heer Daalder declameerde „Het is avond" en „O dierbaar land". Gezongen werd nog „Er sterft een dag" van H. W. de Wolff; „Jezus' dood en opstanding" van Harwood; „Liohtgeflikker" van Leo Mens; „Alzo lief heeft God de wereld gehad" van Palastrina. Hierna decla meerde de heer De Jong Ps 23 waarna deze liet zingen gezang 184 vers 1 en 5 en voorging in gebed. Het was een goede avond die zeer ze ker in het teken stond van deze tijd. De vereniging zong zoals steeds uit stekend en ook de declamatie was in drukwekkend. Voor de leden van de zang was het, gezien de zware num mers, geen gemakkelijke avond. Vrolij ke nummers zingen veel lichter We kun nen de gehele bevolking van Texel aan raden om deze mooie avond te bezoe ken. U zult er met genoegen kunnen luisteren en u steunt hiermede de ge troffenen. Na het succes te Oosterend zet „De Lofstem" haar reeks zanguitvoeringen voort met een optreden in Zuid-Eier- land, hedenavond 4 Maart, aanvang acht uur. Zaterdagavond zingen zij in de Doopsgezinde kerk te Den Burg. - -■■■ - - -

Texelsche Courant | 1953 | | pagina 1