Cjrom 'warL-Jexels in het harL, c Rampenfonds D.D.1I KLM De Zuid-Eierlanders gaven een bonte avond, opbrengst voor het Rampenfonds TEXELSE WINKELIERS V Zanddijk wordt verhoogd en verzwaard Coupures in Zaandammerdijk worden weer gevuld De Kadijk bij „Ceres" wordt weer opgeworpen en aanleg van kade bij Kogerweg en Meiertboomsbos Grote schoonmaak in huizen en schuren van polder „De Eendracht" Heden gymwedstrijden in „De Nieuwe Aanleg" Een van de zes een eigen bedrijf Arme huid. Jeugdrubriek ZATERDAG 7 MAART 1953 De christelijke jeugdverenigingen van Zuid-Eierland hebben een avond gege ven ten bate van het Nationaal Rampen fonds. Maar niet alleen dat. Zij hebben ons allen ook kostelijk vermaakt door hun spel en humor. Waarom ook niet! Humor is ook een gave Gods. Er werden door de jeugd verschillen de stukjes opgevoerd. „Bloemen" heette het stukje, dat zien liet, dat men met bloemen veel zeggen kan. „Het over gangsrapport" bracht allerlei spanning die deze gebeurtenis veroorzaken kan, ten tonele. Meneer Pumps won een koe, deed de zaal daveren van het lachen Het slot bestond uit een uitgemaakt toneelstukje, dat duidelijk liet zien dat er onder de jongeren van Texel toch ook wel zijn, die auteursgave schijnen te be- voor de LAATSE MAAL Uw schou ders onder de lo- teuverkoop voor het Ruim vandaag Uw restan ten op. Het MOET,het ZAL slagen. ZON, MAAN EN HOOG WATER De zon komt 7 Maart op om 7,11; on der om 6,32. Maan: 8 Maart L.K. 15 Maart N.M. Hoog water ter rede van Texel: 7 Maart 0,55 en 1,00 8 Maart 1,32 en 1,44. 9 Maart 2,22 en 2,42. 10 Maart 3,25 en 4,02. 11 Maart 4,50 en 5,46. 12 Maart 6,25 en 7,14. 13 Maart 7,31 en 8,15. Aan het strand is het ongeveer één uur eerder hoog water. zitten. Eén en ander werd opgeluisterd door muziek en zang. Al met al hadden wij een goede avond. Bravo jongeren! Het verdient vermelding, dat alles is ingestudeerd onder leiding van één per soon, nl. de heer W. J. van Sijp. Hem komt alle lof toe. De avond werd geslo ten met het zingen van Gezang 281N:1 en dankgebed. W A. Soesan. Naar wij vernemen zal de Zanddijk tussen polder „De Eendracht" en „Het Noorden", die thans van een kistdam is voorzien, worden verhoogd en verzwaard De hiervoor benodigde grond ruim 25 000 cubiek zal worden onttrokken aan twee hectaren land uit polder „Het Noorden" en wel aan 'n perceel, dat door de Dertig Gemeenschappelijke Polders is aangekocht van de heer Jac. Roozen- daal, aldaar. VISAFSLAG OUDESCHILD Aangevoerd van 23 t.e.m. 28 Februari Schol 1271 kg; Tong 226 kg; Tarbot 15 kg; Schar 313kg; Bot 87 kg; Wijting 97 kg; Kabeljauw 81 kg; Zalm 3Vz kg; Kruik els 2216 kg; Kokhanen 2900 kg; Wulken 270 kg. KATHOLIEKE KERKLIJST van de parochie St. Martinus Oudeschihl Zaterdag van 6-7 biechtgel., om 7 uur roz. met acte v. toewijding tot het Onbe vlekt Hart v. Maria en uitstelling, daar na Tantum Ergo. Zondag, 3e Zondag v.d. Vasten. Om 7,30 gelezen H. Mis, om 9 u. communieuitreiken en om 10 u. de Hoog mis. Na de Hoogmis Te Deum bij gele genheid v.d. verjaardag van de kroning van Z.H. de Paus. 's Av. om 7 u. Kruis wegoefening met relikwieverermg v. h. H. Kruis. Woensdagavond 7 u. St. Jozef lof. Deze week geen roz., tenzij Zaterdag na het biechthoren om 7 u 's av. Van 6-1 biechtgel. Zondag a.s. 3e Zondag v.d. Vasten. In de week zijn 's morgens de gelezen H.H. Missen om 7,30. St. Mar- thavereniging: Donderdag half 3: Maar- tje Bakker en Cathmen Maas. TEXELSE COURANT Uitgave N.V. v.h. Langeveld De Rooi) Boekhandel Drukkerij Bibliotheek Den Burg - Texel - Postbus 11 - Tel. 11 Verschijnt Woensdags en Zaterdags. Bank: R'damse Bank, Coöp. Boerenl. Bank. Postgiro 652.-Abonn. pr. f 1,80 p. kwart, -j- 15 ct. incasso. Adv. 8 c. p. mm. TEXEL, zoals wij ons eiland in zijn tegenwoordige vorm kennen, is groten deels aan de zee ontrukt, op de zee veroverd. In het boek „Texel" vinden wij op bladzijde 62 een kaart, waarop Texel omstreeks 1949 wordt aangegeven en daar staat bij vermeld: „Het gearceerde gedeelte van deze kaart is land, dat voor 1350, althans bij vloed, onder water stond." Deze kaart geeft ons een overzicht van „de voornaamste inpolderingen sedert het midden van de veertiende eeuw. Het land, dat vóór 1350 bij vloed door het water werd ver rast beslaat veel meer dan de helft van de totale oppervlakte van nu! „Je komt er niet in, alles is daar al skoon!" Met deze woorden snijdt Geertje Ellen van Oosterend een zoon van de familie Rutten de pas af! Uw verslaggever- fotograaf heeft zo, dank zij Geertje meteen een aan loopje voor de tekst die bij de fo to's behoort. De zee heeft hier dus behoorlijk klop gehad: de laatste zeshonderd jaar heeft de historie tal van mijlpalen ge plaatst, getuigen van nieuw bedijkt land. En zo ontstonden rond de oude kern en de oude heuvelrijen onze „piepjonge" polders. Zouden wij vandaag de dag de dijken opruimen, Texel zou weer spoedig aan de zee moeten prijsgeven wat door noeste vlijt werd opgebouwd. Dat de zee nog altijd graag revanche neemt heeft ons de ramp geleerd. Een ernstige waarschuwing is ons geworden om op alle mogelijkheden voorbereid Ie zijn. En zo is besloten enige oude, diep in het land gelegen dijkjes, die uiteraard al jarenlang de titel van vaste slaper en zware dromer voeren, paraat te maken voor geval de zee ooit weer de onheb belijke allure mocht krijgen via de Wad- •denzeedijken landinwaarts te willen stro men om na zoveel jaren en eeuwen de oude kern aan haar voeten te krijgen. Het Kadijkje bij de hoeve „Ceres", dat aansluit aan de Westergeesterweg, dat destijds is afgegraven, zal weer wor den opgeworpen, opdat eventueel water uit de Waddenzee, komend van Oost of van West hier kan worden tegengehou den, door een front, waarvan de heu vels van Zuid-Haffel wel een zeer be trouwbare indruk maken. Dit Kadijkje zal, evenals de andere objecten, tot 1.70 plus N.A.P. worden gebracht. Dan zal een kade worden gemaakt vanaf de Mei erbooms-bosweg tot het zg. „Hoge Weid- je". Deze kade zal een lage slenk tot ge schiedenis maken. Voorts komt er een kade achter het perceel van de heer A. N. Plaatsman, Kogerweg (ten Zuid-Oos ten van „Texla"), eveneens op de plaats van een lage slenk. En tenslotte zal het water een halt worden toegeroepen bij de boerderij „Ora et Labora" door de coupures (toegangsdammen naar de lan derijen) in de Zaandammerdijk te dich ten, ook tot 1,70 plus N.A.P. Op Hoeve „Zeeburg" waar de heer J van Strien boert, (hadden de jongens as sistentie van de brandweer van De Cocksdorp. Schoonmaken met de brand spuit erbij. Nu, dit was dan ook een heel bijzonder geval. Gelukkig maar In het woordenboek van Van Dale lezen wij: „Schoonmaak", dat is het schoonmaken van het gehele huis, dat jaarlijks plaats 'heeft Hier ligt de zaak gelukkig anders: de rampzalige nacht van 31 Jan uari 1 Februari was de oorzaak van de chaos op deze boerderijen, -bij de jaar lijkse schoonmaak zal niet een duizend ste, niet een millioenste deel van het vuil 'zijn weggeboend van deze week. Dinsdag hadden ze op „Zeeburg" al vier schuren schoon en „meester Laan" was dan ook best over de vorderingen van zijn jongens te spreken. Ook op Ire ne hoeve" zetten ze 'm flink op. Ze hadden uren gezwoegd in de oneindig Boven is alles al schoon, maar de vloer beneden is nog bedekt met een dikke laag modder. En misschien kunt U er vandaag al weer van die vloer eten! Met man en macht wordt er gewerkt. Geertje Ellen loopt nog even de plinten van het plafond met een schone dweil na. grote ruimte van de achter het woon huis gelegen schuur, waarin een verre van frisse lucht hing. De heer Rutten was goed te spreken over deze vlijtige lui en hij liet zich dan ook ontvallen: „Volgende week moet er een adver tentie in de krant hoor!" Om een uur of vijf kwam de Teso-bus weer langs om het corps werksters en werkers op te halen. „Tot morgen!" zei den ze en zwaaiden enthousiast. Nr. 246 SIMI EN KEES WITTE Morgen, Zondag 8 Maart, viert Kees zijn vijfde verjaardag en Simi wordt Woensdag 25 Maart zes. Hun liefhebbe rijen zijn ongeveer gelijk: ze gaan alle bei graag naar de kleuterschool en rijden in de auto van Ome is helemaal dende rend! Simi speelt graag in ..plassen. (Al roept moeder: „Simi laat het hoor", hij stapt maar dapper door. en Kees Zuiveren ontsmet uw huid met de helder vloeibare D.D.D. De jeuk bedaart. de ziektekiemen worden gedood en de huid geneest. GENEESMIDDEL TEGEN HUIDAANDOENINGEN irenicniciiicil WUlUïll Hedenavond 8 uur organiseert de Sportvereniging SVC in De Cocksdorp gymwedstrijden in de zaal van de heer Nota. Aangemoedigd door het succes van vorig jaar heeft het bestuur in samen werking met de Gymleider, de heer A. Keizer, besloten ook dit jaar weer een onderlinge wedstrijd te houden voor de gymafdeling. De jury wordt weer ge vormd door de heren P. Schoorl, voorz. van de 'gymvereniging „Texel" en de heer C. Mets, algemeen leider van de gymvereniging „Texel" Deze heren wer den bereid gevonden naar hier te komen om te zien hoe de S.V.Cocksdorp-dames, meisjes en jongens er dit jaar voorstaan. Om half acht wordt begonnen in de school met de ringen. Dit nummer kan niet door het publiek gezien worden, daar het lokaal hiervoor te -klein is. Om ongeveer 8 uur wordt dan het pro gramma vervolgd in de zaal van de heer Nota. Aan belangstelling zal het niet mankeren en om ieder in de gelegenheid te stellen dit gymfeest bij te wonen is het dit jaar niet op Zondagmiddag maar op Zaterdagavond Wij wensen allen een prettige avond. Even poseren voor de opname na een dag van schoon schip maken. Rechts de heer Rutten van hoeve „Irene!'. Opmeuw verscheen betrekkelijk vroeg het jaarverslag van de Kamer van Koop handel voor Hollands Noorderkwartier, gevestigd te Alkmaar, over het jaar 1952, hetwelk voor een ieder, die belang stelt -in het economische leven van de 36 Ge meenten, die tot haar ressort behoren, veel interessante gegevens ibevat. Nadat een woord van dankbare nagedachtenis is gewijd aan de op 1 Mei overdeden voorzitter, de heer S. W. Arntz, treffen wij dn het verslag een opgave aan van de aantallen ondernemingen, 'die in het Handelsregister dezer Kamer zijn inge schreven. Op 212.042 inwoners blijken er 8832 zaken te zijn ingeschreven. Hier uit kan geconcludeerd worden, dat er op elke zes mannelijke ingezetenen iboven de 21 jaar er één is, die een eigen bedrijf uitoefent, hetgeen temeer betekenis krijgt, wanneer in ogenschouw wordt ge nomen, dat de zuivere land- en tuin bouwers in 't algemeen niet in het Han delsregister zijn ingeschreven. Uit de administratieve bemoeiingen van de Kamer blijkt wederom, dat de taak der Kamers zich geleidelijk heeft uitgebreid met name bij 'de uitvoering van de Vestigingswet Kleinbedrijf 1937, Woonruuntewet 1947, Wet „Uitverko pen en Opruimen", Wet op het afbeta- lmgsbedrijf etc. Nadat een kort overzicht is gegeven De echte Chlorophyll tandpasta WER N G Tube 120 -95 -70 ci bij Apothekers en Drogist van het verhandelde in de doorgaans openbare zittingen van de Kamer, wordt de economische toestand van het dis trict in het algemeen en die van de be langrijkste bedrijfstakken afzonderlijk nader in het licht gesteld. Uit het be langwekkende overzicht van de kaas handel (waarbij een exportstatistiek as gevoegd) lezen wij, dat de uitvoer van kaas in 1952 heeft bedragen: 78.071 tons ter waarde van f 197.683.000 tegenover 1951 72.666 tons ter waarde van f 174.916.000 Opnieuw dus een aardige vooruitgang in gewicht en waarde! Na een vrij uitvoerig overzicht van de arbeidsmarkt, Borgstellingsfonds, Finan- cienngsinstituut en het Bureau van Ad vies voor de Middenstand, eveneens ge sticht door de Kamer, sluit het verslag met het opnemen van haar begroting over het jaar 1952, die in ontvangsten en uitgaven sluit met een bedrag van f 72.700,—. Voor vlijtige handen in het schoonmaakgetijHamea-Gelei VOOR ONZE PLUIMVEEHOUDERS Zoals in de advertentie vermeld, ko men Dinsdag a.s. Ir v.d. Zanden, Rijks- pluimveeconsulent, en zijn assistent, M. v. Klooster, naar Texel om een uiteen zetting te geven over het opfokken van kuikens. Daar er nog steeds grote fou ten gemaakt worden bij de opfok, wordt dringend aangeraden deze avond bij te wonen om Uw kennis op pluimveegebied te vermeerderen. Indien Uw huid arm en schraal is, niet soepel en zuiver, brengt PUROL al de gewenste verbeteringen. SVC-Nieuws Hedenmiddag gaan de adsp. op bezoek bij Tex. Boys A. Aanvang 3 uur. Vertrek per fiets van De Cocksdorp om 2 uur. Allemaal aanwezig hoor jongens! Het 2de gaat Zondagmorgen op be zoek bij Texel 3, aanvang 10 uur. Het eerste spoelt Zondag thuis tegen de leider van de afd. Winkel 1. Aanvang 2.30 uur. Elftallen in het kastje. Sterk zijn de dijken, maarsoms zijn de elementen nog meer mans. Tex. Boysnieuws Zondag a.s. is er voor het eerste een thuiswedstrijd, nl. tegen Holl. T 1. Dit kan een mooie wedstrijd worden. H. be zet de 2de plaats op de ranglijst. Aan vang 2.30 uur. Boys twee gaat op bezoek bij Watervogels 4. Vertrek om 11.45 uur van de Groeneplaats. De adsp. spelen he denmiddag thuis tegen De Cocksdorp A. Zie elftallen in het kastje. Geertje en 'n aan tal andere meisjes, leerlingen van de Landbouwhuis- houdschool, waren aan het schoonma ken in de keuken van het woonhuis, /behorende bij de „Irene Hoeve". Door de dijkbreuk kwam deze boerde rij tot ruim anderhalve meter in het wa ter te staan en dat water bracht nogal wat klei, zand enz. mee Het was dan ook een goede gedachte van de Directrice van de Landbouwhuis- houdschool, mej. Van der Meer en het Hoofd van de Landbouwschool, de heer Laan, om zich met hun staf van vrijwil ligers aan te bieden voor de schoonmaak. 'Dinsdagochtend werden de jongens en meisjes per Teso-bus naar de polder ..De Eendracht" vervoerd. Toen wij 's mid dags een kijkje namen bleek reeds een groot deel van het werk op Hoeve „Ire ne" aan kant te zijn. Ze-hadden er dan ook best zin in! Alom zagen wij schrob ben, boenen en dweilen. Waar de vloer nog een beurt moest hebben lag modder in dikke, zwart-blauwe brij en de meis jes hadden uit voorzorg dan ook laarzen aan getrokken. 66e JAARGANG. No. 6714

Texelsche Courant | 1953 | | pagina 1