„STAR LIFT" Dit »s Peli wrijfwas! Tijdig ingrijpen vereist om kans op grote schade te voorkomen MANTJE - Telef. 102 Onderschat de Waterwolf niet Het Mysterie WEK DE GAL IN UW LEVER OP nieuwe bril BAKKER, 2 werkmeisjes seizoen- en kamermeisjes vaste knecht bouwplicht Openbare aanbesteding Bezoekt allen de „De Lofstem uitvoering van 'n Cadeautje Texels Bioscoop Theater Telefoon 27. voor Inkomsten- en Vermogensbelasting GERO ZILVIUM Een pracht cassette, een geschenk voor het leven De nieuwste mode voor iedere vrouw dank zij de Bijenkorf! 19,75 rttimm 28 Februari 1953. Afschrift uit de Texelse Courant van 28 December 1949: „In 1688 lag er ten Noorden van de Vuurtoren nog 2000 meter duin, ten N. W. 1500 meter; in 1722 was dit resp. 1300 en 1300 meter; in 1898 (34 jaar nadat de toren was ingewijd), resp. nog 1000 en 1000 meter. Vandaag de dag bevindt zich ten noorden van de toren nog plm. 250 meter duin en ten N.W. plm. 200 m." Afschrift knipsel uit de Texelse Cou rant van 19 Maart 1952: De vuurtoren staat nog maar 120 meter van de duinrand. De laatste 21/* jaar is hier 34 meter duin weggespoeld! Het strand is daar in 2 jaar ruim 1 m. lager komen te liggen, zodat het water bij een hoog tij hoger tegen de duinrand komt te staan, welke dus veel meer heeft te lijden. Wat zal er bij deze voort gang en indien er niets tegen gedaan wordt, na verloop van 10 jaren nog van de Noordpunt met vuurtoren en gebou wen overgebleven zijn? Afschrift knipsel uit de Texelse Cou rant van 21 Februari 1953: „Waterwolf bedreigt de vuurtoren. „Of de vuurtoren van Eierland de lang ste tijd gestaan heeft?!" O nee, dat wil er bij de heer Blok, opzichter, helemaal niet in: „Zeker, zo gaf hij toe, er ds bij de laatste storm weliswaar zo'n 33 me terduin voor de toren weggeslagen, maar we hebben nog 87 meer over en. vroeger moet de duinenrij er hier ook zo hebben uitgezien. Allengs is er toen weer nieuw duin aangestoven en be plant. Waarom zou het niet wéér zo gaan? Het licht van de Texelse vuurtoren overbrugt een afstand van 19,3 zeemij len, di. ruim 35 km. Wanneer de toren de weg van de bunkers volgt en neer stort, dan zoekt de schepeling tever geefs de weg. Ten prooi aan wind en stroom volgt onherroepelijk stranding. De vuurtorens van de eilanden geven prachtig de weg aan op zee. Verdwijnt er één uit het oog, dan is er al lang weer contact met de volgende. Wat gebeurt er als er één uitvalt? Daar rekent de zee man niet op en is verloren. Hoeveel sche pen worstelden er met in de rampnacht van 1 Februari 1953 op de Noordzee? Daar hebben we niet veel van gelezen, want nog rampzaliger berichten vulden de dagbladen. De bemanningen van plm. 40 schepen met de passagiers. Hoeveel mensen zijn dit? Wie kan een schatting maken? Hoeveel geld heeft de toren voor herstel gekost? Ik zou de torenwachters niet graag ge- HOEST, GRIEP... De weldadige warmte van Ther- mogène stilt de pijn in keel en borst en verjaagt de aanval. FEUILLETON van de Blauwe Tram door T. LODEW1JK 35). Dus u hebt zelf voor detective ge speeld? vroeg de inspecteur met de nauw verholen minachting van de vak man voor de amateur. Ik zal u niet vermoeien met het verhaal van mijn stuntelige pogingen^ antwoordde De Boer niet geheel zonder ironie, maar ze brachten me die bewuste avond op honderd meter van het ver dachte perceel. Ik tornde zowat tegen mijn vriend Verkruysen op, die ik bijna niet herkende met z'n snorretje, hij glimlachte weer naar de inspecteur, die zich lichtelijk ergerde, en toen besloten we, de reis verder samen te doen. Met tergende langzaamheid peuterde hij eerst het gouden bandje en toen het blauwe belastingbandje van z'n sigaar, keek eens of die goed brandde en wend de zich toen weer glimlachend tot de in specteur. Verkruysen ging de trap af, en liep precies in de val. Ik besloot geen num mertje heldenmoed weg te geven en hem te volgen, want Verkruysen is een flinke kerel dat hebt u zeker wel gemerkt inspecteur, en als-ie er alleen niet zou uitkomen, waren we er ook met z'n tweeën niet uitgekomen. Ik kreeg trou wens geen kans, want meteen kreeg ik het aan de stok met een grote kerel, die ik in de duisternis niet herkennen kon maar die mij tijdens het gevecht aller gemeenst in mijn hand beet. Ik wist er U zult 's morgen* „kiplekker' uit bed springen. Bake dag moot Uw lever een liter gal in uw inge wanden doen stromen, anders verteert uw voedsel niet. het bederft U raakt verstopt, wordt humeurig en loom. Neem 1e plantaardige CARTER S L,E- VERPrLLETJES om die liter gal op te wekken en uw spijsverteringen stoelgang op natuurlijke wijze te regelen Een plantaardig zacht middel, onovertroffen om de gal te doen stromen.ElstCarter'sLeverpllletJee tussen uit te komen, rende weer door de achterdeur en de duinen in. Daar wist ik een diepe, niet meer gebruikte schuil kelder, waar ik inkroop. Wel tien keer zijn de boeven er langs gelopen en een keer hoorde dik ze in alle ernst beraadslagen er in af te dalen. Maar ze vreesden, dat ik een vuurwapen had en ik hen als schietschijf zou gebrui ken, zodra ze zich op de trap van de kel der vertoonden. Toen trokken ze af. La ter hoorde ik een geweldig lawaai en be greep, dat onze vriend Verkruysen even eens er tussen-uit was gepiept. De heren durfden met al te veel herrie maken, om de omwonenden niet te wekken. Ik ben naar huis gegaan, liet de rest aan Ver- zelschap houden in zo'n stormnacht. De autoriteiten, die zich nog niet ter plaatse op de hoogte hebben gesteld, wachten natuurlijk op een volgend springtij met westerstorm. Zij zullen stellig hun maatregelen nemen en de polder Eier land met laten inbreken. Laat men zich niet verkijken op Texel. De Eendracht- polder, groot 240 ha., bewoond door 20 mensen, och dat telt niet mee, vergele ken met het zuidwesten des lands. Maar over Eierland, groot 3600 ha. met tussen de 1000 en 2000 mensen, hoort men niets. En deze polder is een vijfde van Texel. De twee juist drooggelegde polders op Putten zijn maar 2600 ha. Moet er dan eerst een ramp gebeuren, voordat hulp geboden wordt? De dijk bij De Cocks- dorp had het ook zwaar te verduren. Dpor de Slufter met zijn eenvoudige zanddijk blijft aan de zijde van de Noordzee het gevaar permanent. 1894, Dec. 1902, Jan. 1950 en nog meer jaar tallen, waarvan ik geen knipsels heb, zijn aanwijzingen te over om ons te dwmgen de Slufter af te sluiten. Het wil er bij mij niet in, dat de autoriteiten ziende bhnd en horende doof zijn. De Texelse Courant is in de loop der jaren gevuld met noodkreten van redactie en lezers. Mag men niet beweren dat 2x2 vier is, omdat men geen universitaire opleiding heeft gehad? Nog nooit is er 'n weerlegging geweest van wat te berde is gebracht. Wat er moet gebeuren? De droogleg ging in de Zuiderzee van Zuider- en Westerpolder uilstellen en tegelijkertijd met het zuidwesten des lands de Wad denzee aanpakken. Nu gaat het materieel van de Zuider zeewerken toch ook naar Schouwen-Dui- veland. Laat men niet zeggen: „Weer 'n raadgeving na de ramp!" Zo is het niet, want al bijna 20 jaar heb ik met tussen pozen geschreven. Wat. zeggen de Frie zen en Groningers? Hoe staat het met de Griend? Bestaat er een goede samenwerking tussen de Zuiderzeeraad en de Raad van Waterstaat, die in 1951 is ingesteld? Ge deputeerde Staten van N.-Holland heb ben, wat Callantsoog betreft, goed werk gedaan. Ja, nu is ook de gemeenteraad daar overtuigd en heeft zijn uitbreidings plan. ingetrokken. Gelukkig een enkel lichtpunt! Dat het licht van de Texelse vuurto ren zal blijven schijnen in de duisternis. Met de meeste hoogachting, Uw dw .P. DIENSTREGELING N.V. T.E.S.O. ingaande 5 October 1952 tun. 16 Mei '53 Op werkdagen: Van Texel: 5,30, 7,50; 11,45; 14,50; 17,50 Van Den Helder: 6,40; 10,30; 13,25, 16,20 nZa. 19,35; 16,30 Za. Op Zon- enalg erkende chr. feestd.: Van Texel: 7,50; 11,45; 18,00 Van Den Helder; 10,30; 13,25; 19,35 Za is alléén op Zaterdag. nZa is niet op Zaterdag. kruysen en de politie over, want ik had meer dan genoeg voor één avond, heb me verkleed en verbonden, een uurtje ge slapen en voel me weer zo fris als een hoentje. En nu ben ik maar benieuwd, wat er in dat huis gevonden werd. U hebt daar toch inmiddels een inval ge daan, inspecteur? De inspecteur gaf slechts onwillig ant woord. Hij hield niet van amateurs, die hem tussen de benen liepen, en De Boer's zelfverzekerde houding had hem geweldig geërgerd. Hij was een man, die inspecteur Bakker, die niet goed tegen spraak verdragen kon en nog minder, wanneer een ander hem in zijn werk zo zoetjes-aan in het ootje nam ails deze gemoedelijke Brabander deed. We hebben een inval gedaan, ja. En we hebben heel wat gevonden. Meest smokkelwaar en „zwart". Geld was er niet. Verder geen sporen van medeplich tigen? Er was een onmiskenbare span ning in de stem van De Boer. Niets, gaf Bakker neerslachtig toe. We hebben vier van die kerels en daar mogen we blij mee zijn. Hebt u dat mischien ook al op uw eentje uitgevonden? vroeg de inspecteur scherp. Ik zou aan u m'n gedachten niet durven uitspreken, inspecteur, want ze zouden u als vakman, ongetwijfeld maar dwaas en onbelangrijk voorkomen. De directeur bemerkte dat het met bo terde tussen de beide heren en besloot olie op de golven te gieten. Ik geloof wel, dat we de inspecteur kunnen feliciteren met z'n succes en me neer De Boer met z'n behouden terug keer En ik hoop van harte dat u niet verder naar misdadigers onder m'n men sen zult moeten zoeken. Het is geen re clame voor de maatschappij. Pardon meneer, verbeterde Bakker. Dat er onder uw honderden mensen Vier boeven hebben gezetenmis schien ook alleen maar mensen, die door groter schurken werden misbruikt. kan geen smet werpen op het blazoen der maatschappij. Ik zou u dan ook ad viseren, die meneer die daar buiten loopt te schilderen om u te spreken, hij wees op een jongmens, dat alle tekenen van ongeduld gevend, over het terrein heen ,en weer slenterde, te verzoeken er in z'n krant alle nadruk op te leggen, dat het personeel van uw maatschappij zéker met over één kam mag worden geschoren met die enkele broeders, die zich misdragen hebben. En nu ga ik ver trekken. Opstaande drukte hij hartelijk de hand van de directeur, en aanmerke lijk koeler die van de heer De Boer. En ik hoop, dat ik u niet verder zal moeten lastig vallen. Veel succes inspecteur, wenste Ir Morrees. (Wordt vervolgd). Ook voor Uw naar Groeneplaats Gedipl. Opticien Gevraagd voor direct Voor seizoen Hotel „California" Gevrraagd met 20 Maart D. VERMEULEN, Westergeest Te koop gevraagd een Brieven onder no 332 aan bureau Texelse Courant Namens hun opdrachtge vers Burgemeester en Wet houders van Texel, zullen ondergetekendenj W.H C- Rot j. F Pot-Keegstra, architecten, in het open baar aanbesteden, over eenkomstig het aanbeste dingsreglement W B het uitbreiden van een Openbare Lage re School met 2 klasse-lokalen, gym- nastiekgebouw enz. op een terrein aan de Prof Keesomlaan te Den Burg, Texel, Bestek en voorwaarden mei tekeningen worden door de architecten toege zonden na ontvangst van een postwissel ad f 20,— Restitutie f 10,— per on geschonden stel direct na de aanbesteding. Aanwij zing op het terrein Maan dag 16 Maart 1953 te 13 uur De aanbesteding vindt plaats op Maandag 23 Maart 1953 te 12 uur op het Gemeentehuis te Den Burg, Texel. Architectenbureau J. W. H. C. Pot <S J. F. Pot-Keegstra, Nic. Maesstraat 133, Tel 24439, A'dam-Z. n HEDENAVOND in de Doopsgezinde Kerk te Den Burg, aanvang 8 uur. De opbrengst komt geheel ten goede aan het Rampenfonds! liederen uit het uitgebreide De Lofstem", dat in de Ere- Een keur van repertoire van afdeling zingt! Een genotvolle avond voor slechts f 0,75. Financieringskantoor „Hofgeest" Hoofdkantoor: Meervlietstraat 36a te Velsen. Telefoon K 2550 nummer 4210. Heeft gelden beschikbaar voor: Landbouwmachines, Tractoren, Vrachtauto's, Luxe Auto's, Motoren, Bromfietsen enz. Geheimhouding verzekerd. voor groot of klein Dan moet U immers bij J. P. STAM zijn I Voor een betere Permanent slaagt U zeker in Oosterend KAPPER BAKKER. Telef.37 Zondagmiddag k uur en Zondag en Maandagavond 8 uur 100 Revue's samengevoegd tot één grote parade! Een ware „STERRENREGEN" van de populairste Hollywood-artisten DORIS DAY, GORDON MACRAE, VIRGINIA MAYO, RUTH ROMAN, GENE NELSON, PATRICE WYMORE. GARY COOPER, RANDOLPH SCOTT, |ANE WYMAN eva in: Vlot, fris cn vrolijk. Amusement van de bovenste plank TOEGANG ALLE LEEFTIJDEN. In het journaal: H.M. De Koningin bezoekt Texel. DIET WROEGOP Maandag rima oordelig op de markt Prima landbouwbroeken, echte zeildoeken kruipbroe- ken met dubbele waterdichte kniestukken va. f 13,— Waterproof rubberpakken zwart en groen, complete pakken jas en broek f22,50 zuidwester gratis Heren werkrubberlaarzen va. f 10,— Prima hoge vetleren werkschoenen f 17,50 Lieslaarzen, dijlaarzen, knie laarzen, leren laarzen, olie kleding, plastic kleding, motorbroeken, fietspijpen. Prima rundleren lange leren jassen K.L.M. f 150,- Extra beste leren jekkers zwart en bruin f 110,- Rundleren motorvesten met ritssluiting f 50 - GYMSCHOENEN - KLOMPSOKKEN - SANDALEN Prima "f/oordelig Maandags IET ROEGOP op de markt uit Sint Pancras Verzorging van aangifte-biljetten Aan onze relaties wordt verzocht, de biljetten ZO SPOEDIG MOGELIJK op ons kantoor te willen afgeven of per post toe te zenden. Accountantskantoor A. BEERS Groeneplaats 13 - Telefoon 75 - Den Burg De mooiste glans in de kortste tijdU speelt het klaar, dank zij PELI. Meubelen, parket en linoleum krijgen snel en goed een schitterende glans met heel weinig PELI wrijfwas. Uw beste èn voordeligste hulp! Peli wrijfwas met Vlidosol alléén In de bekende gele verpakking. Grote bus: 110 ct, geel en bruin Grote doos: 55 ct, geel, bruin, rood en wit Een Erdal product, dusgoedl de enige met VLI00S0L tegen houtworm en andere schadelijke huisinsecten «uiSlNSfcC ié»! VL.OOJO Vervaardigd van zilverwit Gcro-metaal, hecht verbonden roet een zware laag zuiver zilver U vindt in de Bijenkorf een uitgezochte collectie Mantels, Costuums en Ja ponnen. Keurige mantelcostuums in zui ver wollen kamgaren, ribs otto man en fantasie stoffen. Geheel nieuwe tinten zullen U verrassen. Ook kunt U keus maken uit de moderne Swagger, die U zo vlot kleedt of de mooie meer gekle de aangesloten mantel. Zowel in gewone als in grote maten. De pasvorm (heeft altijd onze 'bij zondere aandacht, zelfs de goed koopste mantel heeft een royale overslag. De prijzen zijn thans binnen het bereik van iedere beurs. Fantasie costuums van zuiver wollen stof cn yc uitstekende pasvorm 00,10 Kamgaren costuums geheel zuiver wol, nieu we lijn met het beroem de „Forse" binnenwerken 7c 95— 85— 0O,/0 Diadeem costuums van de allerbeste kam garen of ottoman. Per fecte pasvorm en solide afwerking, eveneens met het beroemde „Forse" binnenwerk. Q p 135.— 125.— 115.— 30f Aangesloten mantels in origineel vlot model in 7C 59.50 **0,1 O Fautasie swagger wollen velours of flaush, met de moderne lijn die U zo jeugdig af kleedt CO 69.75 ÜOJ" Diadeem-mantels het echte model genre prachtige zuiver wollen stoffen. De uitstekende Diadeem coupe en afwer king, prijzen als 70 98.— 85.— °J" Tweka deux-pièces van prachtige Jersey 59,- Japonnen van keurige Fresco stof fen, speciale voorjaars-J fl 7 c tinten 24.50 10,1 0 Regenmantels geheel dubbel popeline hoogglanzend. Het be-f)Q 7 c roemde merk „Forse" Falcon mantels prachtige dubbele pope-jq 7 c line, nieuwste tinten O 51 O Rokken palinbeach, keurig model 7,75 Rokken tropical kamgaren, met voor- of achterplooi en knoopgarnering 11 Cf| 19.75 15.75 II, Jackets van Ribfluweel met deelbare ritsslui ting, voor fiets en bromfiets Het is maar een weet, dat De Bijenkorf U beter kleedt en dat U minder besteedt. Den Helder.

Texelsche Courant | 1953 | | pagina 4