9 roen wa in het Ons Koninklijk Texels Fanfare in ere-afdeling met Pauken en Klokkenspel Geanimeerde vergadering Schoonmaak- overpeinzingen U.D.I, bracht een kluchtig blijspel Pseudo-grootmoeder speelde met mannenharten Voor de Vrome WOENSDAG 11 MAART 1953 TEXELSE 66b JAARGANG. No. 671S COURANT Uitgave N.V. v.h. Langeveld De Rooij Boekhandel Drukkerij Bibliotheek Den Burg - Texel - Postbus 11 - Tel. 11 Verschijnt Woensdags en Zaterdags. Bank: R'damse Bank, Coöp. Boerenl. Bank. Postgiro 652.-Abonn. pr. f 1,80 p. kwart. -|- 15 ct. incasso. Adv. 8 c. p. mm. ONZE KONINKLIJKE MUZIEKVER ENIGING TEXELS FANFARE hield Vrijdagavond haar jaarvergadering in Hotel De Zwan. De voorzitter, de heer Jac. Schrama, kon 17 leden, waaronder één vrouwelijk lid, en het ere-lid, de heer D. P. Koorn, welkom heten. Het afgelopen jaar is snel voorbijgegleden, doordat vooral op ons terrein de gebeur tenissen zioh snel hebben opgevolgd. Uit het jaarverslag zal blijken, dat er heel wat gepasseerd is en.het financi ële gedeelte nog steeds een zwaar stuk. Twee gebeurtenissen zijn voor ons van het allergrootste belang geweest: de promotie naar de Ere-afdeling van de West-Friese Bond en de verlening van 't praedicaat Koninklijke. Wij zijn daar trots en gelukkig mee, maar een en an der brengt ook grote consequenties met zicih. Wij zullen zwaardere muziek voor gezet en te verwerken krijgen! Dat onze verheffing in zulk een korte periode is voltrokken mag toch wel even gememo reerd worden! Immers, in Mei 1945 wa ren wij werkelijk niet in staat om vanaf de torentrans behoorlijk te blazen! In 1946 zagen wij dan ook af van deelna me aan het concours. Toen dit in 1947 op Texel werd gehouden kwamen wij in de tweede afdeling uit en met succes en zo zijn wij successievelijk alle afdelin gen doorgelopen. Dit geweldige succes hebben wij grotendeels te danken aan de prestaties en de stuwkracht van onze di recteur! Wat offert hij veel op voor ons corps! Dat zeiden wij telkens weer tot elkaar als wij weer met nieuwe lauwe ren naar ons eiland terugkeerden. Onze dankbaarheid jegens hem kun nen wij niet beter tonen dan stuk voor stuk onze schouders eronder te zetten, ijverig te studeren, opdat wij op het con cours zo goed mogelijk voor de dag ko men. Het praedicaat Koninklijke is een bijzondere onderscheiding. Ons corps is deze ten deel gevallen door wat het sinds de oprichting voor het algemeen belang heeft gedaan. En het algemeen belang te mogen dienen is en 'blijft ons aller stre ven. Laten wij er naar streven dit prae dicaat waardig te zijn en waardig te blijven, niet alleen ten aanzien van onze prestaties op het concours, maar het ge hele jaar door! Hierna las de secretaris zijn notulen. Aan het uitvoerige jaarverslag, uitge bracht door de secretaris, de heer P. J Koorn, ontlenen wij: Gememoreerd wordt het overlijden van de heer H. Zijm en het vertrek naar de Overkant van de heer W. van den Berg, in wie het corps twee uitstekende krachten heeft verloren. Tooh trok men vol goede moed naar het concours en daar werd een eerste prijs behaald met een machtig mooi aantal punten: 496! Een beloning voor het harde repeteren! Door die eerste prijs werd weer het voor oorlogse peil behaald: de Ere-afdeling. 's Avonds hoorden wij ons zelf via de N C.R.V. het verplichte nummer spelen, dat drie dagen tevoren door deze om roep te Den Burg was opgenomen Op 30 Januari jl. werd ons het praedicaat Koninklijke toegekend, hetgeen een nieu we mijlpaal betekent. Ons corps is het afgelopen jaar ver scheidene keren opgetreden: 25 keer in het openbaar, waarvan 1 keer voor een serenade, 5 maal voor de VVV (waarvan 2 maal aan De Koog). Voorts op de Her denkingsdag, opening vliegveld, intocht Pastoor te De Cocksdorp, rondgang voor het Anjerfonds, rondgang voor de gym. bazar Nutskleutersdhool, rondgang voor vluchtelingenhulp en op eigen initiatief een rondgang met collecte voor de Blin- de-geleidehond, welke f 193,43 opbracht. Tenslotte de succesvolle winteruitvoe- ringen. De banken hebben ons een belangrijke bron van inkomsten bezorgd. Het klaar zetten van banken en lessenaars is vrij vlot verlopen. Er werden geen nieuwe instrumenten aangeschaft. 81 Maal gerepeteerd. Dat ook onze fanfarecorps-leden ervan overtuigd zijn, dat oefening de kunst kweekt bewijst wel het feit, dat er 81 maal werd gerepeteerd, waarvan 47 keer op Dinsdag, 26 keer op Zondag en 8 ex tra repetities. De secretaris moet echter opmerken, dat er nogal repetitie-verzuim genoteerd is. Vijf leerlingen zullen naar wij hopen na het concours onze ge lederen versterken. Ons gebouw werd weer door verschil lende groepen tegen een redelijke huur in gebruik genomen. En zo staan wij nu al dicht bij het a.s. concours: voor het eerst in de ere-afde ling. Het zal niet meevallen ook dit jaar weer een le prijs te behalen, maar met aller inspanning bestaat de kans! In de ere-wedstrijd behaalden wij HOOG WATER TER REDE VAN TEXEL 11 Maart 4,50 en 5,46. 12 Maart 6,25 en 7,14. 13 Maart 7,31 en 8,15. Aan het strand is het ongeveer een uur eerder hoog water. Texels Fanfare Koninklijkom haar bijzondere staat van dienst. Hierboven een rondgang omstreeks 1930. slechts 218 punten. Ernstiger repeteren, ook thuis!, terwille van ons corps, maar bovenal terwille van onze directeur, de heer Vonk. Grote dank zijn wij hem ver schuldigd voor het vele werk, dat hij weer voor ons corps deed. Hartelijk dank ook aan de voorzitter, de heer Schrama De geest in onze vereniging is uitstekend en dit is waarlijk voor 99 pet. te danken aan onze directeur en voor zitter. Tenslotte brengt de secretaris een woord van dank aan alle leden voor alles wat er het afgelopen jaar is gedaan en hij besluit met de opwekking het nieuwe jaar te maken tot een jaar met Konink lijke prestaties. Dc penningmeester spreekt. De penningmeester, de heer Adr. Smit, bracht emge interessante cijfers, waar van de vornaamste zijn: ontvangen aan donatiegelden f779.80. Totaal ontvangsten f 2277,23 met saldo dus f 2498,05. Be taald aan 'instrumenten f 220,80, aan mu ziek f 154,40. Totaal der uitgaven was f 2046.60. U zult kunnen uitrekenen, dat dus een voordelig saldo werd behaald van f 451,45 en de vereniging er dus niet slecht voorstaat, maar.de penning meester schraapte opnieuw zijn keel en vervolgde: Nog te vorderen f 470,90, nog schuldig f 683,90 Met het saldo van he den (f 143,69) blijft er een nadelig saldo van f 69,31. De voorzitter merkte op, dat het corps altijd met financiële zorgen te kampen heeft gehad en altijd brak de zon weer door, waarom dus gevreesd!? Medege deeld werd, dat van wijlen mej. A Schrama een legaat was ontvangen van f 300 Voor het eerst in de geschiedenis van het corps kan een legaat vermeld wor den! De heer Jac. Schotanus had samen met de heer Ant. Broekman de boeken en verdere papieren gecontroleerd en alles m goede orde bevonden. Een boek houdkundige tip van de heer Broekman werd gaarne geaccepteerd. Bestuur' De voorzitter werd met 15, de heer Zandee, bestuurslid, met 14 stem men herkozen, zodat het vertrouwen in hen wederom bevestigd is. Contributie: Deze moest worden ver hoogd. Het bestuursvoorstel om de con tributie van 10 op 20 ct. per week te brengen en voor de adspiranten van 5 op 10, werd zonder tegenweer aanvaard. Het bestuursvoorstel om de donatiegel den niet te verhogen genoot eveneens de volle instemming der vergadering. De donateurskaarten geven, zoals bekend, gratis entree tot een der winteruitvoe- ringen. Besloten werd op deze kaarten alleen houders of gezinsleden toe te la ten. Het werkplan. De voorzitter merkte op, dat de sa menwerking met de VW was scheefge- lopen: onze uitvoeringen bv. vielen in minder gunstige perioden, hetgeen niet bevredigend was. De VVV liet verschil lende andere orkesten en ensembles ko men We hebben met de VVV nog geen besprekingen gevoerd inzake plannen voor de a.s. zomer, maar wel hebben wij zelf een voorlopig programma opgesteld. Op 30 April, Koninginnedag, een tap toe. Mevr. van der Heiden heeft ons ge vraagd voor medewerking bij het zingen van volksliederen door de jeugd. Op 13 Mei de openbare slotrepetitie voor het concours, hopelijk in samenwerking met andere verenigingen. Op 14 Mei naar het concours, op 13 Juni, 11 Juli en 15 Aug zomerconcerten met medewerking van de Accordeonclub van de heer Brouwer, Con Amore en De Stem des Volks. Op 31 Augustus rondgang met taptoe, even als op 29 Juni (verjaardag Prins Bern- hard) en 5 Aug. (verjaardag Prinses Ire ne). Het optreden te Oudeschild is vorig jaar jammer genoeg door het ongunstige weer vervallen, maar. wij komen dit jaar beslist! Ons Koninklijk corps heeft pauken en 'n klokkenspel nodig, omdat de ere-af deling dit nu eenmaal eist. Aanschaf kosten f800.-. Indien deze som niet op andere wijze kan worden verkregen, zal men trachten een lening te sluiten. In ieder geval wil men de pauken en het klokkenspel nog voor het komende con cours trachten te gebruiken. Op voorstel van de directeur wordt besloten tot vorming van een jeugdcorps TENTOONSTELLING VAN HAND WERKEN Op Zaterdag 11 en Zondag 12 April zal door de afdeling Texel van de Neder- lansche Bond van Plattelandsvrouwen in de Landbouwhuishoudschool een hand- werktentoonstelling worden gehouden. De opbrengst zal geheel ten goede komen aan zusterverenigingen in de geteisterde gebiedën, die veel hulp en steun nodig zullen hebben om straks hun vereni gingswerk weer op gang te kunnen bren gen. Een en ander gaat van het hoofdbe stuur uit. Nadere bijzonderheden volgen, maar wel kan alvast worden medege deeld, dat ook handwerken van niet- leden gaarne voor de tentoonstelling wor den geaccepteerd. PILMNIEUWS „DE BRON" Deze film beschrijft de redding van een klein Negermeisje, dat in 'n metersdie pe put is gevallen. Voor men haar ge vonden heeft geloven de burgers in het stadje echter, dat een blanke man haar verdwijning op zijn geweten heeft en '1 loopt bijna op een rassenopstand uit. Daarmee zijn de schrijvers en regisseurs van deze film meteen boven het platte vlak der sensatie geraakt en treffen zij op intelligenter wijze dan meestal 't ge val is, het probleem van de rassenver schillen in 'Amerika. Zij hebben er bo vendien mee willen aantonen op welk een vulkaan wij eigenlijk leven zodra 't gezonde verstand op de loop is, en hoe gemakkelijk 'de meeste brave burgers dit gezonde verstand kwijt kunnen raken! Het rumoer in het stadje en de verbe ten pogingen daarna om het meisje te bevrijden zijn in een prachtige eenheid van beeld en muziek opgevangen: een in drukwekkende episode. Vergeet niet te gaan kijken! „BLOEDVLAG BOVEN QUINTO" De populaire acteur Robert Ryan speelt de hoofdrol in „Bloedvlag boven Quinto". Hij wordt o.m. door Claire Tre vor, Jack Buitel en Robert Preston ter zijde gestaan. Majoor Jeff Clanton (Ryan) heeft, wan neer de film begint, juist een vogelvrij verklaarde bende omsingeld. Wanneer de gevangenen kunnen bewijzen, dat zij deel hebben uitgemaakt van het Verbon den Leger, mogen zij vrijuit gaan. Terug in Kansas verneemt Jeff evenwel, dat hij al drie maanden geleden uit de dienst is ontslagen. De directeur van een detecti ve-bureau tracht hierop van hem de ge vangenen uitgeleverd te krijgen. Er ko men moeilijkheden van en Jeff wordt zelfs tot de strop veroordeeld. Hij weet echter te ontsnappen en neemt vervol gens zelf de leiding op zich over de ben de. Als zodanig komt hij voor hete vuren te staan. Er is tenslotte een happy-en- ding, hoewel Jeff eerst nog voor het ge recht zal moeten verschijnen. Nccrlands nieuws. O.a.: Het motorschip „Oranje" terug in óns land. De open Ned. tafeltennis- kampioenschappen Feest voor geëvacu eerde kinderen van Goeree-Overflakkee en Schouwen-Duiveland. Buitenlands nieuws. O.a.: Militair overleg op de Balkan. Atoomonderzoek voor industriële doel einden. Tentoonstelling van prae-histo- rische kunst in Parijs. De eerste pers conferentie van president Eisenhower. Filmster Joan Rice getrouwd. Dankbe- zoek van Koningin Juliana aan Enge land. Na de lange winter met zijn vele kou de en gure dagen, zien we allen vol ver langen uit naar het komende voorjaar. En dat dit in aantocht is merken we reeds in de natuur. Verschuilende vo gels keren terug en vergasten ons zelfs nu en dan al met een lenteliedje. We zien hier en daar al een gelig veld met crocussen, terwijl de weiden gaan groenen en aan bomen en struiken de knoppen gaan zwellen. Ook aan ons zelf merken we, dat de lente in aantocht is. We voelen in ons een geweldige dadendrang, die zich uit in een woede om ons huis van boven tot beneden te ragen en te keren. De schoonmaakwoede in al haar hevig heid krijgt ons te pakken, zodra de voorjaarszon zich maar even door de mistbanken laat zien. Het is zeker nodig, dat alles weer eens een opfrissertje krijgt, doch dit moet met overleg en verstand geschie den. We zijn toch niet zo ouderwets meer om, onverschillig op welke datum Pasen valt, precies zes weken van te voren met de schoonmaak te beginnen? Ons af te beulen, opdat vóór Pasen het hele huis kant en klaar is! Het gevolg hiervan is, dat het hele gezin de dupe wordt. Moeder moet schoonmaken, dus moeder heeft geen tijd voor de kinderen, kan niet zoveel aandacht aan het eten besteden als an- U zult zich kunnen voorstellen, dat die familie Merrick van „Underwood Cast le" eventjes raar stond te kijken, toen inplaats van een zo goed als der dagen zat zijnde grootmoeder, die voor zij voor goed de ogen zou sluiten van Australië naar Engeland kwam om haar neven en nichten op te zoeken, toen in plaats van een oud mensje, waarvoor ze al een rolstoel en een bed met kruiken hadden klaar gezet, een dame binnentrippelde met een meer dan joycuse entree, ja, een vrouwtje, dat nog in het centrum van het bruisende leven stond. Ach,- zij, conser vatieve Engelsen ook! De moderne wetenschap wist immers de eeuwige jeugd te doen behouden! En zie daar een voorbeeld, van wat de verjongingsmiddelen en -geheimen vermogen! Ook geestelijk was grootmoeder een vrouw, die iedere man op dc knieën kon krijgen, ja vooral door haar levensvisie, haar kunst om te leven bracht zij die hele familie op drift, waarvan de vrouwelijke leden in direct. Alle mannen, tot de grootmoe-zegger toe, wilden met haar flirten, alle mannen raakten finaal van de kook, maar al die mannen, op één na, Basil (de heer Th. Witte) kregen de kous op de kop. In dit alleraardigste blijspel, dat UDI Zaterdagavond ten besluite van het win terseizoen voor een uitverkochte zaal na een wat stroef begin bijzonder vlot voor het voetlicht bracht, maken wij kennis met mr Merrick (de heer A. de Wilt), mrs Merrick (mevr. J. v.d. Vlies-Koop man), hun stiefdochter Daphne (mevr. I. Koorn- Ruis), haar man James (de heer Zeldenrust), Dennis, hun stiefzoon (de heer H. de Jong) en Mary een vriendin netje van Dennis (mej. E. Remmers). Die mr Merrick is op latere leeftijd ge huwd, is niet 'helemaal ontevreden over zijn laatste kwajongensstreek, maar had toch gaarne wat méér in de melk te brok kelen gehad, trouwens zo ligt de ver houding ook tussen stiefdochter en ge maal, terwijl Dennis zich het rambam piekert over het probleem 'hoe Mary te veroveren. Nee, zo erg prettig is die sfeer op dat Underwood Castle niet en als dan nog een brief de komst van een haast onbekende grootmoeder aankondigt, is de laatste glimp zonneschijn verbruikt. Ze zien tegen haar komst op, maar ja, het feit ligt er nu eenmaal en d'r moet dan maar het beste van worden gehoopt. „Het blijft toch bij een handje, zónder zoen?" hopen ze vurig U voelt de sensatie als die grootmoe der een vtouw om vurig te beminnen blijkt te zijn. Als de mannen (en de vrouwen natuurlijk met minder), over de eerste schrik heen zijn en tot hun leedwezen niet door grootmoeder gekust worden (enkel familieleden worden zorg vuldig uit het ensemble gekozen voor de hartelijke ceremonie) als zij hun ogen écht zijn gaan geloven, probeert de één „grootmoeder" nog meer het hof te ma ken dan de ander. Zelfs kleinzoon doet dapper mee. „Grootmoeder" maakt met alle vier een nachtelijke afspraak, alle om klokslag twaalf. Het zijn echter niet allemaal tropheeën voor haar: zij wordt verliefd op Basil, die. allang ontdekt had wat voor vlees hij in de kuip heeft en deze vrijgezel weet, dat zij de schrijfster is van het boek „De kunst om te leven". Zij had de échte grootmoeder aan boord ontmoet en om wat stof op te doen was zij even vooruitgereisd om de rol van grootmoeder te vertolken. De rendez-vous met de overige heren is echter niet helemaal vruchteloos: zij geeft hun waardevolle tips hoe het prae dicaat Hoofd des gezins weer met ere te kunnen dragen en van die tips wordt een dankbaar gebruik gemaakt Ten slotte arriveert de échte groot moeder en een happy-ending was niet te vermijden. ders, is 's avonds te moe om vaders we derwaardigheden aan te horen. Moeder is kribbig, opvhegend, onrechtvaardig snauwt en gromt, want moeder is aan de schoonmaak! Zo moet het natuurlijk niet. Een vol gende keer hoe het wel kan. Mag ik me zelf eens even aan U komen voorstellen? Dank zij de welwillendheid van de Directie van de Texelse Cou rant, mag ik iedere week een klein praatje met U maken. Waarover ik alzo met U zal praten? Dat wil ik U nog niet verklap pen, maar van harte hoop ik, dat dit speciale hoekje in onze goede trouwe Tesselaar, bij alle vrouwelijke lezers een onmis baar contactpunt gaat worden. U kunt ook allerlei vragen stel len, die ik zoveel mogelijk zal beantwoorden, hetzij in ons hoekje, hetzij door een persoon lijk berichtje. Wilt U daartoe Uw vragen in een gesloten enveloppe, met bij voeging van een 10 cents post zegel, toezenden aan het bureau van ons blad. ADA Mevr. T Mulder-Graus was als de pseudo-grootmoeder de ster van de avond. Zij heeft reeds lang Ihaar sporen verdiend en welk getuigschrift zullen wij haar nu eens geven? Voor deze avond hadden wij haar graag een ere penning van de gemeente Texel toege kend met toezegging van een rolstoel in het jaar 2000, tenzij de make-up en ver jongingsmiddelen intussen tóch tot het wonder in staat zijn om grootmoeders niet meer van duizend weken oude, huwbare dochters te kunnen onderschei den. Mr Merrick speelde weer als vanouds. Een keurige creatie van een oude snoe per. Hoe jongensachtig sprong ook hij over het toneel als „grootmoeder" een vuurtje mankeerde of een flink geschud de cocktail. Mrs Merrick zagen wij zel den zo goed getypeerd. Vooral subliem spel als zij het weer eens goed had ge zegd en haar medestrijdsters een blik van verstandhouding toewierp. Daphne had jammer genoeg geen rol waar veel muziek uitgehaald kon worden, in haar waren de schrijvers nu niet bepaald op hun sterkst. Zij maakte intussen van de ze figuur wat er van te maken viel. Ja mes kon door de situaties weer veel ple zier scheppen en dat ging hem weer goed af. Dennis leek ons minder geschikt voor deze rol. Mary verdient daarentegen alle lof met suggestief spel en ieder incident je ten volle uitbuitend. Basil had ook een prima opvatting van zijn rol in dit bij zondere resp. Engelse blijspel Hij bleek zijn vertrouwen m Amor met te hebben verloren. De wijze, waarop hij .groot moeder" in de wacht trachtte te slepen zou 'n Ramon Novarro hem destijds niet verbeterd hebben! Mevr. Room-Wilkes- huis mocht ons even de échte grootmoe der tonen en ook dat bleek nu niet be paald een type, dat het lang in een rol stoel zou uithouden! Tenslotte noemen wij nog de butler, de heer H. Room, die deze rol natuurlijk heel goed weergaf. Tijdens de pauze werden na een toe passelijk woord door de heer Van der Kooi zo'n 800 Rampenfondsloten ver kocht, zodat het restant nu nog maar erg klein moet zijn. De avond was geopend door de heer A. van der Meulen en het slotwoord werd gesproken door de heer A. de Wilt, die de toeschouwers „nog een recht genoeg lijk bal toewenste". Als u weet, dat de lei ding daarvan berustte in handen van de heer Van der Meulen en de muziek ver zorgd werd door Beumkes' band, be grijpt u dat dit allen nog enige uurtjes in een tip-top stemming bijeenhield. DE STEM DES VOLKS Doordat plotseling werd aangezegd dat we niet meer in de ULO-school kunnen repeteren, wordt hedenavond in het fan faregebouw geoefend. We leggen er de nadruk op dat in verband met belangrij ke mededelingen vooral ditmaal ieder present moet zijn. Er zijn weer nieuwe nummers in studie, nu een mooie gele genheid om toe te treden als lid. U kunt u op de repetitie aanmelden. VERLOTING SPREI TEN BATE VAN HET RAMPENFONDS Door de Vrouwengroep van het NW is een sprei gehaakt, die met goedkeuring van B. en W. vap Texel zal worden ver loot. De prijs per lot is 25 cent. De op brengst komt geheel ten goede aan het Rampenfonds. Deze en volgende week zullen diverse dames deze loten aanbie den. Koopt allen één of meer loten. Hier mee steunt u de slachtoffers in de ge troffen gebieden. De trekking zal plaats vinden op een nader te bepalen datum ten gemeentehuize. De uitslag zal wor den bekendgemaakt in de Texelse Cou rant. Bestuur Vrouwengroep van het N.V.V. TEXELSE MARKT Den Burg, 9 Maart 1953. Aangevoerd: 6 koeien f 700-f 900; 7 schapen f80- f 110, 27 biggen f40-f48; 49 n. kalveren f 30-f 55. VISAFSLAG OUDESCHILD. Aangevoerd van 2 t.m. 7 Maart 1953: 1151 kg schol; 348 kg tong; 8 kg tar bot; 414 kg schar; 179 kg bot; 105 kg wij ting; 162 kg kabeljauw; 647 kg garnalen; 1350 kg puf garnalen; 2 kg zalm; 3158 kg kruikels; 259 kg wulken; 27 kg lever en kuit.

Texelsche Courant | 1953 | | pagina 1