9 rocn wa in het r kl m 65 Texel werd in 1952 door 1573 buitenlandse toeristen bezocht D.D.D. OD Uit het Jaarverslag van de V.V.V. „Texel"' Aantal illegale slaapkoetsen wordt op 500 geschat Huisvlijtten toonstelling Filmavond te Oosterend Texel gaat met z'n tijd mee kM ZATERDAG 14 MAART 1953 66# JAARGANG. No. 6716 TEXELSE«COURANT Uitgave N.V. v.h. Langeveld De Rooij Boekhandel Drukkerij Bibliotheek Den Burg - Texel - Postbus 11 - Tel. 11 Verschijnt Woensdags en Zaterdags. Bank: R'damse Bank, Coop. Boeren! Bank. Postgiro 652. - Abonn. pr. f 1,80 p. kwart. IB ct. incasso. Adv. 8 c. p. mm. De Directeur van de VVV „Texel", de heer G. W. Oskamp, kon in zijn Donder dagavond op de algemene ledenvergadering uitgebracht Jaarverslag opmerken, dat Texel een goed seizoen heeft gehad. Het voorseizoen was in 1952 zes pet be ter en het dagseizoen steeg tijdens het voorseizoen met zeven pet., mede dank zij het gunstige voorjaar. Wij kunnen „Natuurmonomenten" en het Staatsbos beheer niet dankbaar genoeg zijn voor de wijze waarop zij de natuurreservaten en andere graag bezochte gebieden in standhouden en beschermen. De rustige steerde gemoedelijkheid der bevolking en de eenvoud van de dorpen rekenend tot de factoren-ter ver krijging van een bloeiend toeristenver- ker moet het de Directeur van het hart, dat het Bestuur zich wel eens zorgen maakt, dat de drang naar modernisatie de typische steer verloren zal doen gaan. „Het zou, om een voorbeeld te noemen, zeer te betreuren zijn, als het karakter van de Groeneplaats verande ren zou. Laten wij verbeteringen aan brengen waar die nodig zijn, maar er op toe zien, dat de intimiteit van onze dorpen gehandhaafd blijft. Door het toe risme wordt 2,5 millioen gulden op het eiland gebracht, ruim 25 pet der eilan ders vindt geheel of gedeeltelijk zijn bestaan in het toerisme. Herinnerend aan de enorme drukte van begin Augustus concludeert de Di recteur, dat een nog meer tot ons trek ken van gasten tijdens de drukste vier weken van ons toeristenseizoen (dus van half Juli tot half Aug.) een opeenstape ling van moeilijkheden betekent en dus vele gevaren in zioh bergt. Wij zien uit breiding van het toerisme, toeneming van de welvaart dus, meer in een regelmati ger worden van het seizoen, in een sprei ding dus. Verbetering van onze bedrij ven, goede hotels, goede pensions, goede gemeubileerde huizen of bungalows! Dit dienen wij na te streven! Het bezoek van Buitenlandse gasten is in 1952 zeker met honderd pet toege nomen! Dankbaar zijn wij de ANVV wier werk van onschatbare betekenis is. De VVV telt 656 leden, waarvan 258 te Den Burg, 170 te De Koog, 104 te De Cocksdorp, 69 te Den Hoorn, 26 te Oos terend, 18 te Oudeschild en 11 te De Waal. (219 Middenstanders, 146 gewone leden, 233 Hotel-Pension en Gem. huizen en 58 eigenaren van kampschuren en ter reinen). Er staan 2673 bedden ingeschre ven, sinds 1947 is dit aantal met meer dan duizend toegenomen! Te De Koog 1538 bedden, Den Burg 498, De Cocks dorp 287, Den Hoorn 270, Oosterend 47 en De Waal 33. Het aantal illegale slaap koetsen wordt echter nog op 500 geschat! Texel werd in 1952 door 81 551 toeris ten bezocht. Dat is 3283 meer dan in 1951. Heen en weer werden 75450 fietsen ver voerd - in 1951 80.002. En 16.427 auto's - in 1951 13.837 (vergrote boot). De propaganda Het orgaan „Voor Vrienden van Texel" had een totaal-oplaag van 35 000 exem plaren. Het verscheen acht keer. De ex ploitatie was voor het eerst niet alleen fluitend, maar gaf zelfs een kleine winst. Enkele duizenden exemplaren versche nen in het Duits en het Frans. De Duit se Folder en'de Franse moesten herdrukt worden. Door ons gevoerde gesprekken in Zwitserland hebben, zoals wel geble ken is. goede resultaten afgeworpen. Drie radio-propaganda-uitzendingen en tal van artikelen in de pers droegen belang rijk bij aan het frappez toujours voor Texel als vacantieoord. Samen met de andere Waddeneilanden werd een be langrijke advertentie-campagne gevoerd. Het zou te ver voeren, meent de Direc teur om alle contacten met zovele instan ties en organisaties gevoerd, op te som men. Terecht wordt het woord „wadden- concentratie" gebezigd als melding wordt gemaakt van de banden tussen de vijf eilanden. De gezamenlijke advertentie campagne, in 1952 groot f 800wordt dit jaar opgevoerd tot f 1250.Er zal een gezamenlijke folder verschijnen, waarbij Bureau Texel de eer heeft deze te mogen samenstellen. Na afloop van de conferentie op Schiermonnikoog spraken de burgemeester en de directeur der VW voor de Regionale Omroep Noord Het Bestuur streeft naar nog nauwere samenwerking met de andere eilanden onder voorbehoud, dat er een binding bliift bestaan met de federatie. De VVV Texel heeft zich weer inge spannen om een goed en degelijk ver antwoord programma te bieden. De Texelse gezelschappen traden minder op dan voorheen. Hoofdoorzaak was de in trekking van de donaties door onze ver eniging. Helaas werd door ons verzuimd de verenigingen toch uit te nodigen tot optreden, zodat achteraf de indruk ge wekt zou zijn alsof de VVV minder waarde hecht aan een optreden van ei gen gezelschappen dan aan dat van de „Overkanters" hetgeen zeer zeker mei zo is. Texels Fanfare corps stond ons weer dapper terzijde en verzorgde o.a. het o- penings- en sluitingsconcert. Het gezel schap van dhr Visser trad succesvol op in het Park. Terwijl DEK weer het hare er toe bijdroeg om het seizoen te Den Hoorn goed te doen slagen. Memoreren wij tenslotte nog het op treden in Oosterend door de plaatselijke gezelschappen, dan moeten wij zeggen dat overkanter en Texelaar getracht heb ben de gasten „elck wat wils" te bieden. Rustiger kampeerders Wij mogen terugzien op een goed en rustig kampeerseizoen. De opgedane er varingen dit jaar zijn, dat het over het algemeen rustiger was dan in voorgaan de jaren. Financiële positie gezond De financiële positie mag gezond wor den genoemd. Ook dit jaar trad weer een verbetering van onze finantiën op. Het kapitaal der vereniging overschreed de f 7000 grens. Het Bestuur meende er echter goed aan te doen dit jaar f 2300 - extra af te schrijven, zodat wij nu een verlies hebben van rond f 1500 28 naties Reeds enkele jaren wordt ook in het buitenland propaganda gevoerd. Voor 1953 staan Zweedse folders op het werk plan. Begin October hielden wij een en quête onder onze leden om eens te zien hoeveel buitenlanders hier geweest zijn en hoe lang zij hier gemiddeld vertoef den. Het is jammer, dat niet een ieder aan deze enquête heeft meegewerkt, daar goede gegevens van belang zijn voor de regeling van ons werk en ons werkplan. Genoteerd staan 441 Belgen, 414 Zwit sers, 228 Fransen, 193 Duitsers, 115 En gelsen, 50 Amerikanen. 45 Zweden, 4 In donesiërs, 9 Australiërs. Voorts enkele Denen, Italianen, Afrikanen, Israëlieten, Oostenrijkers, Senegalezen, Schotten, No ren, Hongaren, Canadezen, Algerijnen, Turken. Nieuw-Zeelanders en dan nog 'n Griek, een Surinamer, een Marokkaan, 'n Joegoslaaf een Irakaan en een emigre rende Rus. Totaal dus 1573 buitenlanders, beho rende tot 28 naties. Hun gemiddelde verblijfsduur was bijna 5 dagen. Gezien de onvolledige enquête mogen wij het aantal buitenlanders zeker op -000 schatten en het aantal overnach tingen op 9805 (Utrecht had in 1951 12.000 overnachtingen door buitenlan ders). Het gemiddelde bedrag door de buitenlanders per hoofd en per over nachting uitgegeven schatten wij op f 15 en zo komen wij dus dicht bij de f 150.000 of zes pet van het totale bedrag (2,5 mil lioen gulden) dat het toerisme op Texel brengt. En daarnaast komt nog het dag- bezoek! (stijgende). Onze buitenlandse propaganda kostte in 1952 ongeveer f400 BIJ VERKOUDHEID PASTI l_ l_ E= S DEIACHTE VALDAMILD PRIJZENCOMMISSIE GAAT VERGADEREN De prijzencommissie komt Donderdag 19 Maart bijeen. Rekening met beschei den dienen voor 17 Maart kenbaar te worden gemaakt aan de voorz. dhr W. Wassenaar, Wittekruislaan 18 of bij de secretaresse, mej. J. M. Groenewold, Wil- helminalaan 4. WERKKLEDING. Ktzst Langer De Februari-prijswinnaars zijn le prl|s WUma v.d. Horst, Haarlem 3e prijs: L. Schoonbeek, Schooaebeek 2e prijs i Jessy Hcrtogh, Sittard 4e prijs Marietjc Noordink. Haaksbergen Deze en de overige prijzen werden inmiddels aan de betreffende winnaars toegezonden. BURGERLIJKE STAND VAN TEXEL Van 6 t.m. 12 Maart 1953 Geboren: Baukje, dv Wiebe Steenstra en Akke Adema. Rudi Martinus, zv Cor nells Daalder en Janna Maria Brouwer. Pieter Reinardus, zv Willem H. Bakker en Johanna Maria van Heerwaarden. Jan zv Jacob Kooger en Hermina Wiehertjes. Overleden: Dirk J. Witte, 68 jaar, onge- huwd. Frans Vlaming, oud vijf weken. Cornelia Klasina Bakker, 69 jaar, onge huwd. Helena C. Thomassen, 78 jaar, echtgen. van Cornelis Dogger. Janus R. Kalf, 72 jaar, echtgen. van Helena E. Tegelaar. Hendrik Hin, 77 jaar, wedn. van Johanna C. Bakker. Gevonden voorwerpen: 1 blauwe want, 1 grijze want, 1 zwart lederen actetas, 1 autoped. INGEKOMEN PERSONEN Henderikus N. Witte, van Ouderkerk a.d. IJ, C 63 n B 85. Aafke Wilkens, van Vlagtwedde, Poldert B 489 n Julianastr. 3 Den Buig. Arnold Weitz, van Amster dam, Prinsengracht 453III n C 99A. VERTROKKEN PERSONEN Wessel Kattouw, van E 51 n Hooge- veen, Oostopgaande 103, met gezin. Hen drik Alssema van H 131 n Den Helder, Buitenhaven 5. Wijbrand N. Pereboom en gezin van Wilhelminalaan 25 Den Burg, n Wieringermeer, Slootdorp, Langeweg 8. Zoals reeds gemeld gaat de tentoon stelling van de huisvlijt door en wel op Zaterdag 28 en Zondag 29 Maart in het „Dorpshuis", te Den Burg. Beide dagen zal men van 2 tot 6 uur en van 8 tot 10 uur n.m. deze tentoonstelling kunnen be zoeken. Het aantal voorwerpen wordt geschat op 200. Om de kosten te dekken zal een toegangsprijs worden geheven van 10 cent. Elke bezoeker die daartoe de wens te kennen geeft, zal aan de beoordeling deel kunnen nemen. Daarvoor wordt aan die bezoekers een formulier afgegeven. Alleen bezoekers van 18 jaar en ouder mogen aan de beoordeling meedoen. Voorwerpen welke -tentoongesteld worden, moeten Vrijdag 27 Maart aan het „Dorpshuis" worden afgegeven en wel 's middags van 4-6 en 's avonds van 8-10 uur. Krabben en peuteren maakt de kwaal steeds erger. De helder kwaal steeds erger. De helder 111TSl3fl vl°ei'3are D.D.D. dringt diep ln #1 de poriën door, zuivert, ontsmet en geneest de huid. GENEESMIDDEL TEGEN HUIDAANDOENINGEN Dinsdag 10 Maart gaf de Ontwakke- lmgsclub van Oosterend voor haar leden een filmavond in het Wapen van Amster dam. Om ruim 8 uur heette de voorzit ter, Dr Renout, de volle zaal van harte welkom, in het bijzonder de heer Oskamp die in zijn inleidend woord beschreef hoe de voorzitter en hij bij toeval in con tact kwamen Gedraaid werden o.a. een film van de Ned. Spoorwegen en „Schot is te Boord" van Herman van der Horst, over de haringvangst. Van der Horst is begonnen te filmen met bruikleen van een filmapparaat van de N.V. Teso. De heer W. H. Lap was toen President-Com missaris. Gedacht werd aan het maken van een film die zou kosten 8 a 9000 gul den, maar het is neergekomen op f 24000. Het resultaat was dat het een zeer goede film is geworden. De heer Van der Horst maakt nu in opdracht van de Regering films waarmede deze vele eerste prijzen in de wacht heeft gesleept De derde film is een kleurenfilm over Holland. Als eerste film zagen wij een vacantie- reis in de „goeie ouwe tijd" de reis ging per koets. Later het moderne materiaal van de Ned. Spoorwegen. Daarna gingen wij zeilen op de Kagermeren, naar U- trecht, de jaarbeursstad en Amsterdam. De film „Schot is te Boord" was een bijzonder mooie film. Een Soheveningse logger gaat ter haringvangst. Het leven van de vissers die op de Noordzee vissen, een uitgebreide reportage van de haring vangst. Voor dat wij de Hollandse nieuwe kunnen consumeren is er heel wat aan vooraf gegaan. Hierna volgde een pauze waarin de penningmeester, de heer Jb. Visman, 10 nieuwe leden kon inschrij ven. Daarna de kleurenfilm over Hol land. Allereerst zien wij het maken van nieuwe dijken, dan de Alkmaarse kaas markt, de Bollenvelden, kermis in Vo- lendam, een modeshow. Ook dit was een mooie film. Jammer echter dat de ge luidsinstallatie weigerde. De voorzitter dankte mevr. Dros voor het in bruikleen stellen van het filmap paraat en de heer Oskamp voor zijn in leidend woord. HOOG WATER TER REDE VAN TEXEL De zon komt 17 Maart op om 6.55 on der om 6.44. Maan: 15 Maart N.M., 22 Maart E.K. Hoog water ter rede van Texel: 14 Maart 8.25 en 9 05. 15 Maart 9.09 en 9.50 16 Maart 9 50 en 10.31 17 Maart 10.32 en 11.11. 18 Maart 11.14 en 11.53. 19 Maart 11.59 en 20 Maart 0.33 en 0.43. Aan het strand is het ongeveer een uur eerder hoog water. Ach, zeiden wij, dit had de ouwe trouwe merrie van onze gemeentelij ke reinigingsdienst nog moeten zien, de hyper moderne vuilnisauto, met bijpassende em mers! Het is nog geen acht jaar geleden, dat het huis- en straatvuil te Den Burg met paard en kar werd opgehaald. Soms speelde de win den in die kar en het zojuist door wijlen de heer B. Houtwipper „Bertus" zei iedereen, gestorte vuil ging weer gedeeltelijk mee de wij de wereld in. Een be kend oud-Texelaar heeft toen de pensi onering van de merrie helpen bespoedigen, tenminste zo waren de plannen: met Drees in zicht blies de trouwe viervoeter op een gege ven morgen de laatste adem uit. Toen kwam er een auto en dat was al een hele stap verder. Later een auto, die al wat op een vuilnisauto begon te lijken en nu hebben wij dan het neusje van de zalm. U ziet 'm in drie phasen: Van boven naar bene den: De heren Huizinga en Stemfoort poseren even voor de fotograaf. Midden: de laadbak maakt een fraai hoog standje, waardoor de vuilnis naar voren ge stuwd wordt. Onder: op de stortplaats heeft de chauffeur maar een handle te grijpen om de inhoud te lozen. EIND APRIL BESLISSING TOELATING EMIGRANTEN VOOR RHODESIA Zij die de wens te kennen hebben ge geven tot emigratie naar Rhodesia kun nen binnenkort de beslissing inzake de toelating tegemoet zien, daar de instan tie d-ie deze aangelegenheid behandelt eind April vergadert. Het lang uitblijven van nieuws over de emigratie van man nen uit uw gemeente werd veroorzaakt door moeilijkheden van administratieve aard, aldus in een schrijven namens het Consulaat-Generaal der Nederlanden te Salisbury (Rhodesia) aan het Arbeids bureau alhier. DAMPO keert en weert elke verkoudheid en pijn in spier en gewricht R.K. ONTWIKKELINGSCLUB TE DEN BURG De R.K. Ontwikkelingsclub had reeds vorig jaar contact opgenomen met de ornitholoog van IJzendoorn en deze bleek bereid hier een avond voor de club te verzorgen. De spreker moest zijn optreden echter enige maanden uitstel len door een hem overkomen ongeluk. De avond is nu bepaald op Dinsdag 17 Maart a s. (Zie de adv.) TEXEL B KAMPIOEN Texel B van de S V. Texel heeft het afdelingskampioenschap behaald. Hier volgt de stand: Texel B 10 8 2 - 18 48—14 Texelse Bovs 9 4 1 4 9 3421 De Koog 10 3 2 5 8 20—36 Dc Cocksdorp 9 117 3 1041 Last van irnuwf» I Mtj nhardt's Zcanwtiblett«a helpen U er overheea. ZEEPOST Met de volgende sohepen kan zeepost worden verzonden. De data waarop de correspondentie uiterlijk ter post moet zijn bezorgd, staan tussen haakjes achter de naam van het schip vermeld: Indonesië en Ned. Nw Guinea, MS Ta- binta (26 Maart) Nederlandse Antillen: MS Oranjestad (17 Maart) Suriname: MS Bonaire, (18 Maart) Unie van Zuid-Afrika en ZW-Afnika: MS Carnarvon Castle, (14 Maart) Canada SS Groote Beer, (14 Maart) Zuid-Amerika: MS Highland Princess (23 Maart) Brazilië: SS Santa Catarina, (14 Maart) Australië SS Oronsay, (14 Maart) Nieuw-Zeeland: via Engeland, (14 Maart) per 5O gram

Texelsche Courant | 1953 | | pagina 1