9 rocn wa in het D. Boot, Opzichter „Natuurmonumenten": Het belooft een best broedseizoen te worden Room ziet vechtlust met titel beloond C. Ah, die Ada! Werkzaamheden Witte Kruis nog meer uitgebreid Woensdag 8 April eerste zitting van het Consultatiebureau voor kleuters WOENSDAG 18 MAART 1953 TEXELSE 66« JAARGANG. No. 6717 COURANT Uitgave N.V. v.h. Langeveld De Rooij Boekhandel Drukkerij Bibliotheek Den Burg Texel - Postbus 11 - Tel. 11 Verschijnt Woensdags en Zaterdags. Bank: R'damse Bank, Coop. Boerenl. Bank. Postgiro 652. - Abonn. pr. f 1,80 p. kwart. lh ct. incasso. Adv. 8 c. p. mm. -<50 Maart, Lentemaand! Al leeft onze Huib Fenijn volgens zijn zeggen nog in een zware borstrok, tóch gaan wij met vaart het voorjaar tegemoet en wie aan het voorjaar denkt, ziet ze al weer vliegen, nu ja, wij be doelen natuurlijk de vo gels en denken dan al lereerst aan de kieviten. De heer D. Boot, opzich ter van de Vereniging tot Behoud van Natuurmo numenten, kon ons ten aanzien van de vogel stand van vandaag de dag goed nieuws vertel len: er is namelijk weer een groot aan tal kieviten, ja de kievitenstand is best Het opvallende is, aldus de heer Boot, dat de kieviten alom de Reservaten op zoeken, zoals de Hertenkamp, Dijkmans huizen en Waalenburg. Dit bewijst dus, dat de vogels de rust zoeken. Ook de grutto's zijn er weer, evenals de kluten. Zoals bekend brengen de kluten en de grutto's de winterperiode in het zoveel warmere Zuiden (Frankrijk) door. Ook de stand van de leeuweriken is best, hetgeen o.a. te danken is aan het feit, dat de leeuweriken evenals de gras piepers zich sinds October in België kun nen verheugen over een beperking van de vogelvangst: voor consumptiedoelem- den is de vangst nl. verboden. Op 20 Januari is in ..Het Noorden" reeds het zingen, jubelen mogen wij wel zeggen, van de leeuwerik gehoord. Toen wij enkele weken geleden langs de dijk van „De Eendracht." stapten, ston den wij werkelijk verbaasd van het gro te aantal vogels dat hier vertoefde. De flamingo houdt zich daar ook nog steeds op en hij schijnt zich daar dus goed thuis te gevoelen. Voorts vernamen wij, dat de wilde eendenstand ook best genoemd mag worden. En tenslotte deelt men ons mede, dat de lepelaars ook weer op hun broedterrein De Muyen zijn neer gestreken. Tenslotte, nee wij vermelden ook nog .ook de kluten zijn er weer!. gaarne het feit, dat de heer Teun Brou wer, Oost, op 29 April veertig jaar als vogelwachter in dienst is van „Natuur monumenten". Vrijdag heeft hij zijn 75e verjaardag gevierd en dus het vol ste reoht op „een rustige oude dag", maar hij dénkt nog niet aan Drees! Trouwens, hij kan het niet opgeven, de vogelwereld ligt hem daarvoor veel te nauw aan het hart, hij en de vogels zijn onlosmakelijk met elkaar verbonden. Dag en nacht heeft hij de vogélgebieden tegen ongewenste bezoekers besohermd en zolang hij z'n goede gezondheid mag behouden zal hij op post blijven. Daar om wensen wij hem nog vele prettige dienstjaren toe!' DE DIJK VAN DE „EENDRACHT" De heer Boot, opzichter van „Natuurmo numenten" verzoekt ons naar aanleiding van hetgeen in het verslag van de VVV- vergadering staat geschreven over de discussie tussen hem en de heer Hooij- berg het volgende naar voren te willen brengen: „Natuurmonumenten" is geen pachter noch onderpachter van de dijk der „Een- drachtpolder". Deze dijk wordt ieder jaar door de huurders machinaal (waar aan groot gevaar verbonden is) gemaaid, zodat beslist niet van een „ruige dijk" gesproken kan worden. Biljarten op Texel De 3e klasse biljartkampioenschappen zijn weer achter de rug en wc kunnen terugzien op een geslaagd en uiterst spannend tournooi. C. Room sleepte de titel in de wacht door met 1 carr. verschil te winnen van z'n grootste rivaal A. Stolk. P. de Jong was bij deze finale partij de lachende derde, goed voor de 2e maar ook nog voor de le plaats indien de uitslag re mise werd. In dat geval was het ge middelde beslissend geweest. Ook Nic. Rijk was bij de aanvang van de slotavond nog titel-candidaat, doch werd door Peter naar de 4e plaats te ruggedrongen. Helaas moest Hv Ulijn zich na een goede start wegens ziekte terugtrekken, zodat het noodzakelijk was, z'n drie ge speelde partijen te annuleren. J. v.d. Vijver en G. v.d. Kooi konden hun betere techniek door gebrek aan wedstrijd-routine en concentratie niet in winst omzetten. Zelfs de zwakste speller A. Geus wist zich boven hen te klasse ren. Einstand: resp. gesp., gew., gel., verl carr., brt., h.s. gem. C. Room 6 5 0 1 449 175 18 2,57 P. de Jong G 4 1 1 434 158 14 2,75 A. Stolk 6 4 0 2 435 180 14 2,42 N. Rijk 6 4 0 2 429 203 12 2,11 A. Geus 6 1 1 4 386 208 12 1,87 G. v.d. Kooi 6 1 0 5 351 155 19 2,26 J. v. d. Vijver 6 1 0 5 326 180 16 1,81 Tournooigemiddelde2,23. Inmiddels zijn van het kampioenschap le klasse Libre reeds twee wedstrijden verstreken. Er waren 6 inschrijvers, waarvoor de loting als volgt uitviel: 1. A. Barhorst; 2. P. de Graaf; 3. Nic. de Graaf; 4. E. Breeuwer; 5. Luc Kell- ner; 6. J. Hooijberg. De nrs. 1-2, 3-4 en 5-6 komen twee maal tegen elkaar uit, waardoor iedere deelnemer toch 6 partijen speelt. Het resterende programma luidt: 18 Maart: 1—6 31 5—6 19 Maart: 1—4 2—6 3—4 21 Maart: 4—5 2—3 4—6 2—5 DE EERSTE KAMPEERTENT Hoe zit dat? dachten wij toen wij Za terdagmiddag in het Gerntsland egn kampeertent zagen staan, is dat een tent die ze vorig jaar hebben vergeten mee te nemen of is de eerste „seumerveugel" al op het Gouden Boltje aangekomen? Bij nader onderzoek bleek geen van bei de veronderstellingen juist te zijn: de tent was enkele ogenblikken tevoren ge plaatst door de heer Han Alta, directeur van het Kinderkamp „De Bremakker", die druk bezig was met de aanplant van nieuwe bomen rondom het prachtige en zo rustig gelegen terrein. 22 Maart: 1—2 3—6. Spelers, succes en de nodige belang stelling toegewenst ondanks de iets zwakkere bezetting dan vorige jaren. DAMCLUB TEXEL Uitslagen van 13 Maart: A.: C. Dijker-S. Bakker 1-1. B.: A vd. Slikke-A Vinke 0-2; Joh. D. Bakker-W A. v. Zeijlen 1-1; J. P. Stam-W. J Boon 1-1; C. P. Burger-J. N. Rijk 0-2. C.: Jb. Koorn-J. A. v. Enst 0-2. Promotie-degradatie A-B: G. Dros-C. v.d. Werf 2-0. A.s. Vrijdag de jaarlijkse Massakamp tegen de andere Texelse clubs. Wij ver wachten. alle leden. Eilandcompetitie. De competitie '52-'53 is weer uitge speeld en zoals de laatste jaren steeds gebeurd, wordt ook dit jaar besloten met een wedstrijd tussen de clubs van Den Hoorn, De Koog, Oosterend en De Cocksdorp tegen Damclub Texel. In de ze wedstrijd komen altijd vele partijen voor die op zeer hoog niveau worden gespeeld. Ook dit jaar zal dit wel het geval zijn, als tenminste allen hun vol ledige medewerking verlenen en er niet tegen opzien een sterke tegenpartij te ontmoeten. Dus tot Vrijdagavond 8 uur in Hotel De Graaf. De competitieleider. EERSTE HULP BIJ ONGELUKKEN (Uit „Het kleine doktersboek voor emigranten) Zonnesteek. Breng patiënt naar een koele scha duwrijke plaats. Leg koude compressen op zijn hoofd en doop armen en benen in koel water. Treden er krampen op, geef patiënt dan, als hij zelf drinken kan, water met Vz lepel keukenzout per liter. Verstikking. Als een kind iets in zijn luchtpijp krijgt, waardoor het dreigt te stikken, doet u het volgende: A. Wacht heel even; meestal hoest het kind het voorwerp uit en helpt de na tuur dus zelf. B. Komt het niet, houd dan het kind met het hoofd omlaag en sla hem flink op de rug. C. Helpt dit niet en wordt het kind stil en blauw, wikkel het dan direct in een wollen deken en ga naar het zieken huis. Wacht nergens op. D. Achterblijvenden waarschuwen het ziekenhuis telefonisch, zodat de dokter klaar staat. Een visgraat geeft wel nooit direct le vensgevaar, hoewel het zeer benauwde Ogenblikken kan bezorgen Zo is dan ons „Tesselaartje" Met een Ada nu verrijkt, Met gevolg dus dat zij week'lijks In onze kolommen prijkt. Ik zou zeggen: „Welkom, Ada, Namens heel het vrouwendom", En, wie weet, of IK ook niet eens Met een vraagstuk bij u kom. Hoe het zij, dit dameshoekje Zal het vast en zeker doen, Want wat zijn er bij de dames Al een vragen, rijp en groen. Hoe moet ik mijn pak oppakken, Hoe doe ik mijn v/asgoed goed, Hoe moet ik behang behangen Hoe behoed ik ooed mijn hoed? Wat moet ik toch wel beginnen Als pa ochtendziekte heeft? Hoe verschoon ik mijn kanarie En hoe kookt men eig'lijk kreeft? Hoe behandel ik mijn cactus, En wat geeft u mij voor raad Als mijn nylon telkens laddert, Want ik weet me heus geen raad! Doch behalve deze vragen Zal zij ook in deez' rubriek Zeer veel leerzaam nieuws vertellen Aan het vrouwelijk publiek. Daarvan reeds getuigt haar stukje Over schoonmaak wel en wee, En reeds vol verwachting zien wij Uit naar praatje nummer twee! 'k Hoop dat Ada vele jaren Schrijven mag voor onze krant, Want zon eigen Vrouwenhoekje Is toch altijd int'ressant. 'k Wens u veel succes toe, Ada, In ons blad de Tesselaaar, En ik heet u hart'lijk welkom In onze familieschaar! HUIB DE RIJMELAAR. TEXELSE MARKT Den Burg, 16 Maart 1953. Aangevoerd: 9 koeien f 750-f 90C. 2 rammen f 85- f120. 1 paard f 800-f 850. 16 schrammen f 80-f 100. 81 biggen f 40-f 55. 56 n. kal veren f 40-f 65. SCHOOLREISJE NAAR TEXEL De leerlingen uit de hoogste klassen van de „Prinses Margrietsohool" te Slootdorp zullen dit jaar hun schoolreis je maken naar Texel. De jeugd zal niet minder dan vier dagen op het Gouden Boltje kunnen ronddartelen en zeker ge nieten van duinen en strand. FILMNIEUWS „TIJGERHAAI" White (William Holden) neemt in de tweede wereldoorlog als eerste officier van een onderzeeboot een beslissing, die hem nog jaren heugt. Hij geeft nl. bevel te duiken, terwijl op de brug nog twee mannen staan, onder wie de comman dant. Hoewel de marine-autoriteiten hem willen overtuigen, dat hij op dat mo ment heeft gedaan wat iedere comman dant zou doen, gevoelt hij zich niet ge rust. In hem blijft de twijfel nog lang woekeren, te meer, daar enkele leden van zijn vroegere bemanning zijn gedrag laakten. White krijgt na de oorlog een kantoor baan. Hij is getrouwd, maar het huwe lijk dreigt mis te gaan, daar zijn ge dachten nog steeds bij zijn boot, de „Tij- gerhaai" en zijn omgekomen makkers vertoeven. Hij blijft zich afvragen of hij misschien destijds toch laf heeft gehan deld. De oorlog in Korea maakt 't nood zakelijk, dat de „Tijgerhaai" weer zee kiest en White wordt commandant. En dan rehabiliteert hij zich op afdoende wijze. „HET BESTE PAARD VAN STAL" Bing Crosby in het costuum van paar- denbezitter en in de hem opgelegde taak van ja-knikker tegen een lastige schoon vader, laat een niet bijster probleemrij ke, maar daarom wel vermakelijke histo rie zien. Bing verwisselt in deze. film ook van levensgezellin, die „het beste paard van stal" is, evenals het renpaard Broadway Bill, dat zijn eigenaar, die in deze film Dan Brooks geheten is, door een financi eel débacle sleept. Na zijn laatste race, die Dan op het paard helpt, stort het dier neer, als gevolg van een hartkwaal. Maar Dan ziet kans zijn schoonvader, die rijk en lastig is, vaarwel te zeggen en trekt er met Alice tussenuit. Bijzonder leerrijk en aardig zijn de situaties waar in Dan verzeild raakt als unfaire con currenten op de racebaan pogen zijn toe komstige glorie in een mislukking te veranderen. Qp een originele manier weet Dan zijn belagers af te schudden. Necrlands nieuws. O.a.: 31ste R.A.I.-tentoonstelling van rijwielen, bromfietsen, scooters en mo toren. Eerste grote succes bij de herstel werkzaamheden in het Rampgebied. Het dijkgat bij Hellevoetsluis gedicht. De voetbalwedstrijd Nederland-Denemarken Buitenlands nieuws. O.a.: Prins Bernhard bezoekt Fontai- nebleau. 35ste Dag van het Rode Leger te Berlijn. Peron bezoekt Chili. Voor de omslag van het damesblad (De Parijse voorjaarsmode). De kracht van het volk is het goede, gezonde gezin. De afd. Texel van het Witte Kruis spaart moeiten noch kosten om dit doel te bereiken. Het op 10 Jan. jl. geopende modern ingerichte consul tatiebureau-badhuis is hiervan het spre kende bewijs. Reeds nu hebben wij mo gen constateren, dat ook de badinrichting in een zeer grote behoefte voorziet. Het doet het bestuur een groot genoegen te kunnen mededelen dat met ingang van 8 April het Bureau voor Kleuters zijn eer ste zitting houdt. Dit bureau staaf onder leiding van de ook op Texel zo bekende dokter A. ten Bruggencate, provinciaal kinderarts. Eerste zitting Woensdag 8 April van plm. 2,15 tot 5,30 n.m. en vervolgens om de 14 dagen. De kinderen kunnen ter stond na het verlaten van het Zuigelin genbureau worden ingeschreven op het Kleuterbureau zij kunnen tot de leef tijd van 6 jaar dit bureau bezoeken. Per zitting worden 20-25 kinderen behan deld. Ouders, die van dit bureau gebruik wensen te maken, dienen zich onver wijld te laten inschrijven bij de Zusters Harinck te Den Burg of Zuster De Jong te Oosterend. Van dit bureau krijgt u daarna een oproep op welke datum u kunt verschijnen. Met de meeste nadruk brengen wij onder uw aandacht dait u zonder oproep van de consulten van dit bureau geen gebruik kunt maken. Verzuim derhalve met u zo spoedig mogelijk op deze adressen te laten in schrijven. Het openen van dit nieuwe bureau betekent het ter hand nemen van een nieuwe taak, een bewijs van voort gang op het gebied van de gezondheids zorg. Het ter hand nemen van nieuwe taken betekent ontegenzeggelijk grotere uitgaven wellicht financiële moeilijk heden maar deze financiële moeilijk heden kunnen altijd overwonnen wor den, wanneer alle gezinnen lid zouden zijn van het Witte Kruis. Op het ogen blik is dit nog niet het geval. Gedachtig aan het devies van het Witte Kruis „door allen voor allen" zouden wij u willen aansporen: geeft u alsnog op als lid. De jaarlijkse contributie bedraagt slechts 5 gulden per gezin met dien verstande dat meerderjarige kinderen in het gezin één gulden per jaar extra be talen. Bent u geen lid van het Witte Kruis en u zoudt in voorkomende ge vallen van de diensten van deze organi satie gebruik willen maken, dan bete kent dit voor u extra hoge kosten. Geeft u daarom nog vandaag op als lid, het bespaart u in de toekomst een hoop na righeid. Het is wel eens nuttig en nodig de werkzaamheden van uw Witte Kruis on der de aandacht te brengen, want het is een betreurenswaardig verschijnsel dat onze leden voor een algemene leden vergadering weinig of geen belangstel ling hebben. De tUken van het Witte Kruis op Texel Ziekenverpleging in 1952 4863 be zoeken. Zuigelingenzorg in 1952 1168 be zoeken. Tbc-bestrijdmg in 1952 744 bezoe ken. Schoolartsendienst in 1952 6 bezoe ken. Voor- en nazorg geesteszieken in 1952 5 bezoeken Assistentie bij het inenten tegen pok ken bij diphthene. In noodgevallen eerste hulp bij beval lingen Desgewenst assistentie bij het vervoer van zieken in 1952 17 keer. ZITTING CONSULTATIEBUREAU. Het consultatiebureau voor zuigelingen houdt heden weer zitting. Van 2-2,30 zij die per taxi of bus komen; 2,30-3,30 uur moeders met kinderwagens van bui ten Den Burg; 3,30-4,30 uur moeders uit Den Burg. INGEZONDEN Het plaatsen van een verslag van een praatavond van oud-leerlingen heeft m.i. ten doel dat dit de kennis verrijkt van wie er belangstelling voor heeft. Woensdag jl. was een bloembollen- kweker aan 't woord. Hij zegt o.a.: „Grijs kan ook door koken veroorzaakt wor den, uitgooien heeft dus geen zin!" Grijs in narcissen echter is een ge vaarlijke Virusziekte. Alleen door de aangetaste planten steeds uit de partij te verwijderen, kan men een gezond ge was behouden. Deze virus immers wordt door luizen van de aangetaste naar de gezonde plant overgebracht en hier helpt alleen streng selecteren, bij nalaten daar van kan een partij na enige jaren waar deloos blijken te zijn en de export ver langt kwaliteit. Lichte plekjes welke soms na een warmwaterbehandeling in het gewas te zien zijn, is geen grijs, maar het gevolg van een iets hogere temperatuur tijdens de behandeling. N. S. Uitlenen van erplegingsmatenaalin 1952 werden 1062 artikelen uitgeleend. Het beschikbaar stellen van draaibare ligtenten ten bate van de tbc-bestrijding. Consultatiebureau voor zuigelingen. Consultatiebureau voor kleuters. Consultatiebureau voor de Rheuma- tihiekbestrijding Badinriohting. Kraamzorgcentrum-spreekuur elke le Donderdag van de maand. Geestelijke Volksgezondheid, spreek uur elke 2e en 4e Woensdag van de maand. Med. opvoedkundig bureau, spreek uur facultatief. Hoogtezonbehandeling Het nemen van röntgenfoto's. Nu onze afdeling de beschikking heeft over een eigen gebouw, is uitbreiding van bovenstaande, toch al respectabel aantal taken, mogelijk, indien de midde len daarvoor aan het bestuur beschik baar worden gesteld. Texelaars, steunt uw Witte Kruis, ook als in bijzondere gevallen een beroep op u wordt gedaan. Het Witte Kruis heeft zich in onze gemeenschap een onmisbare plaats veroverd, we dienen steeds voor uit te gaan, stilstand betekent achteruit gang. Tot slot zouden wij gaarne de giften bus in de bijzondere aandacht van de bezoekers van onze consuiltatiebureaux willen aanbevelen. Loop deze bus niet onverschillig voorbij. Al deze bureaux zijn tot stand gekomen in ons aller be lang. maar brengen tenslotte voor onze afdeling de nodige kosten met zich me de. Wij vertrouwen erop dat u hieraan zult willen denken, wanneer u van de consulten van deze bureaux gebruik maakt. De geldmiddelen der afdeling bestaan uit: a. verplichte en vrijwillige contribu ties der leden en donateurs. b. geschenken, legaten, toevallige ba ten-rente van bezittingen en subsidiën. Het is de laatste jaren meerdere ma len voorgekomen, dat aan onze afdeling een legaat werd geschonken, met en zon der beperkende bepalingen. Het spreekt vanzelf dat een schenking in deze vorm door het bestuur op zeer hoge prijs wordt gesteld. HANDELSREGISTER In „Handelsregister" lezen wij onder nieuwe inschrijvingen van zaken: Fabrikanten: „N.V Betonindustrie J. C. Rab", Texel, Den Burg, Binnenburg 11 Fabriceren, in- en verkopen van be- tonwaren enz. Directeur: J. C Rab, com missaris: M. Bruijn. Diversen: Fa. C. en G. Tuinder (Venn.) Texel, Den Burg, WiJhelminalaan 43. Bloembollenkwekerij Fa. Bakker en Koning, Texel, De Waal Polderweg 17. Kermisbedrijf (consump- tie-ijs en patates-fritesbedrijf). Venn.: P. Bakker en Th. Koning. En onder wijzigingen: C. V J. C. Rab in Brandstoffen en Bouwmaterialen, Texel, Den Burg, Bin nenburg 11. Handel in brandstoffen en bouwmaterialen, landbouwbedrijf en agenturen. C.V ontb. Bedrijf w.v. door een N.V. o.n „J. C. Rab in Brandstoffen en Bouwmaterialen N.V.". Directeur: J. C. Rab. Comm M Bruijn. ZDH-nieuws. Zondag kreeg ons elftal bezoek van SVC 1. Deze wedstrijd was van groot be lang wegens de dreiging van de onder ste piaats. De goed leidende scheidsrech ter liet om 10 voor 3 beide elftallen op stellen Ons elftal, nog steeds zonder Dick Drijver, liet de eerste aanvallen aan S. en langzamerhand werden snelle uitvallen ondernomnen, die steeds zeer gevaarlijk waren en onze midvoor, v. Emste, zorgde met 3 doelpunten voor 'n 3-0 voorsprong S. slaagde er in nog voor de rust de achterstand te verklei nen tot 3-1. Na de thee met de wind mee, kregen we niet zo'n le helft te zien, erg lauw spel, 't werd 4-1 voor ons waarna S. erin slaagde er 4-2 van te maken. Even kwam S. opzetten, maar verder liet de achter hoede het niet komen, het werd 5-2 en v. Ernste zorgde vlak voor het einde voor z'n vierde goal en tevens het half dozijn: einde 6-2. Het was jammer, dat we vorige week met 'n zwaar gehavend elftal naar Cal- lantsoog moesten, anders had dat ook anders gelopen. Nu nog 3 wedstrijden voor de competitie: thuis tegen St. Boys en uit tegen AGSV in Aartswoud en Dirkshorn. Ons elftal neemt deel aan de Gouden Kruiswedstrijden van de Bond. HOOG WATER TER REDE VAN TEXEL 18 Maart 11,14 en 11,53. 19 Maart 11,59 en 20 Maart 0,33 en 0,43. Aan het strand is hec ongeveer een uur eerder hoog water.

Texelsche Courant | 1953 | | pagina 1