Lfefl» f? Loterij bracht bijna f 8800 op Teun Brouwer veertig jaar vogelwachter Suikerbietenverbouwers kwamen bijeen Ned. Hei-vormde Kerk Den Burg in Mei weer in gebruik Dr. H. Baruck - oud-aui- bassadeur V.S. - overleden Bonte avond teZd-Eierland Reisvereniging Oosterend dit jaar naar Arnhem Op uitnodiging van de directie van de Suikerfabriek „Holland" werd Vrijdag 13 Maart een vergadering gehouden met Texelse bietentelers. De vergadering stond onder leiding van de heer J. C. Rab, vertegenwoordiger van genoemde fabriek voor ons eiland. De heer Rab zei in zijn openingswoord, dat deze vergadering bedoeld was als een contactavond tussen de directie en haar telers. Aan dit contact was be hoefte, want het laatste jaar is de indruk gewekt, dat het vertrouwen tussen fa briek en telers wat verbroken was. Spre ker hoopte dat deze avond door open hartig gesprek mogelijk zou zijn de oor zaak daarvan op te sporen en het ver trouwen weer te herstellen. Hierna gaf de voorzitter het woord aan de heer Ofeigssen, directeur van de fabriek. Deze begon met het voorlezen van het persbericht betreffende de prijs, die in 1953 voor de suikerbieten zal worden betaald. Spreker achtte dit een teleur stelling. Men had gehoopt, dat ter stimu lering van de teelt een hogere prijs uit de bus zou komen. Verder is de moge lijkheid van concurrentie tussen de ver schillende fabrieken voor dit jaar ge heel uitgesloten, daar de regering een bindend contract voor alle fabrieken heeft voorgeschreven. In tegenstelling met vorige jaren toen nl. een suikerprijs werd gegarandeerd, geldt thans een prijs per ton suikerbieten. Zoals be kend is deze voor 1953 f43,50 per 1000 kg. Indien we de bepaling van het con tract daarbij in aanmerking nemen, be tekent dit in feite een verlaging van de bietenprijs van ruim f 2,- per ton. De oorzaak, die de regering er toe gebracht heeft dit jaar een bietenprijs en niet een suikerprijs vast te stellen, ligt in de overstromingsramp. Indien men had vast gehouden aan een suiker prijs zouden enkele fabrieken in het rampgebied sterk gedupeerd zijn ge worden. Spreker deelde nog mede, dat dit jaar 3 fabrieken waarschijnlijk niet zullen kunnen werken. De prijs van f43,50 per ton bieten geldt voor een gehalte van 16,5 pet; bij hogere of lagere gehalten wordt f 3,50 per ton meer of minder betaald. Krach tens het contract zal in 1953 geen nabe taling kunnen worden gegeven. Hierna verkreeg de heer Dijksen, voorzitter van de Bond van Suikerbie tenverbouwers in N.-Holland, het woord. Spreker begon met te zeggen, dat ook de Bond al zijn best had gedaan een ho gere prijs voor de bieten te krijgen, maar het mocht niet gelukken. Dit spijt spre ker vooral om het feit, dat hierdoor het areaal suikerbieten waarschijnlijk bene den de maat zal bliiven. Door de over stromingsramp is 25 pet. suikerbieten- land voorlopig uitgeschakeld en in de niet getroffen gebieden wordt nog een gedeelte van de grond, die mogelijk voor suikerbietenteelt had kunnen die nen, bestemd voor contractteelt van zaai zaden. Spreker gaf vervolgens een uiteen zetting van het controlesysteem, dat na mens de Bond van Bietenverbouwers wordt uitgeoefend bij de Suikerfabriek s,Holland". Hieruit kon worden gecon cludeerd, dat de belangen van de leve ranciers voor 100 pet. gewaarborgd zijn. Zowel op de bepaling van het ge wicht, het percentage tarra en het sui kergehalte worden herhaaldelijk steek proeven genomen door diverse door de Bond aangestelde controleurs. Deze con trole wordt door de directie zeer op prijs gesteld. Een deputatie van de Bond heeft deze herfst een bezoek gebracht aan diverse fabrieken en daarbij is ge bleken, dat de controle nergens beter is dan op de fabriek „Holland". De geldmiddelen, die nodig zijn om één en ander te financieren, worden verkregen uit een kleine inhouding op de uit te betalen prijs. Dit bedrag is voor leden van de Bond 10 ct. per ton geleverde bieten, voor niet-leden 15 ct. per ton. Spreker wekte de Texelse bie tentelers op, om; voorzover dit nog niet het geval was, tot de Bond toe te tre den Naast het uitoefenen van controle verricht de Bond werkzaamheden door het geven van technische voorlichting aan bietentelers. Zo wordt o.m. ieder jaar een groot proefveld aangelegd, waaruit waardevolle gegevens omtrent meest gewenste rassen, standruimte, enz. worden verkregen. De contributie voor de Bond bedraagt slechts f 2,50 per jaar. De heer Ofeigssen sprak zijn waarde ring uit voor het werk van de Bond. De laatste jaren ontvangen wij praotisch geen klachten en indien ze er nog zijn, berusten ze op gemakkelijk te achterha len schrijffouten. Het controle-apparaat van de Bond ontslaat ons van een grote verantwoordelijkheid, omdat wij er practisoh alles op kunnen afwimpelen. De heer J. C. Rab vraagt of het ook mogelijk is om op Texel controle uit te oefenen bij de aflevering. De heer Dijk sen merkt op, dat het kwantum waar schijnlijk te klein zal zijn om hier ge durende de gehele periode een contro leur te plaatsen. Spreker oppert de mo gelijkheid van het aanwijzen van een vertrouwensman door de Texelse telers Voor het controlewerk van deze ver trouwensman zou de Bond waarschijn lijk wel enige vergoeding kunnen geven Uit de mededelingen van de heer Cor- nelissen, hoofdvertegenwoordiger van de fabriek, bleek, dat de oppervlakte sui kerbieten voor „Holland", die in 1951 op Texel 72 ha. bedroeg, in 1952 was te ruggelopen tot 23 ha. Spreker vraagt de mening van de aanwezigen naar de oor zaak hiervan. Zijn er mogelijk klach ten? Uit de besprekingen, die hierop volg den bleek, dat er geen bepaalde klach ten waren. Algemeen was men van ge dachte, dat de oorzaak moest worden ge zocht in de activiteit van vertegenwoor digers van de Coop. Suikerfabriek Put- tershoek. Het feit, dat als vertegenwoor diger om. ook een plaatselijke Coöpera tie optreedt is daarbij van belang. Waar schijnlijk heeft men van de zijde van de fabriek,Holland' iets te gemakkelijk over deze kwestie gedacht. Men vertrouwde op de oude relaties. De heer R. W. Stoepker vraagt de heer Diiksen of het mogelijk is ook op Texel een rassenproefveld aan te leggen. Wij kunnen vrij zeker zonder meer niet af gaan op de resultaten van de vaste wal, omdat het klimaat hier anders is. De heer Dijksen zegt medewerking toe en er wordt tevens een beroep gedaan op de Landbouwvoorlichting. De heer Jn. v. Maldegem dringt aan op een controle-apparaat op de haven te Oudeschild. Spr. heeft hier reeds enige jaren op aan gedrongen maar tot nu toe is hier niet van gekomen. Tenslotte ontstaat een levendige dis cussie over tarrabepaling en de metho den van lossing der bieten aan de ha ven. Volgens voorschrift moeten de bie ten met de vork van auto of wagen wor den geschept, maar men gaat steeds meer werken met zgn. kipauto's. Op de ze wijze worden grote hoeveelheden zand en klei in het schip gebracht, wat een groot voordeel voor de boer maar schade voor de fabriek betekent. Ook wijst men op het euvel dat men na los sing der bieten met de schop de over blijvende grond in het schip brengt. Volgens voorschrift is dit streng verbo den. Namens de Directie wordt nog mede gedeeld, dat men voornemens is het los sen der bieten a.s. herfst uniform met netten te laten geschieden. Deze netten worden voor een klein bedrag aan huur beschikbaar gesteld. Het betekent een enorme arbeidsbesparing en uniformi teit bij de tarrabepaling. De vergadering betuigt hiermede haar instemming. De heer J. C. Rab sloot de vergadering met een woord van dank aan de heren van de fabriek en de aanwezige bieten telers en met de hoop. dat de avond aan zijn doel beantwoord had. C v.Gr. zeer waarschijnlijk Naar wij vernemen zal de gerestau reerde Ned. Hervormde kerk van Den Burg in Mei zeer waarschijnlijk in ge bruik kunnen worden genomen. Voor lopig zullen (200-300) stoelen worden ge plaatst, welke men t.z.t. met banken hoopt aan te vullen. De kosten van de restauratie, waarmede eind 1948 door de fa. Jurriëns uit Utrecht werd begonnen, bedragen bijna een half millioen gulden. BOUWVERGUNNINGEN Gebr. Vermeulen B 72, plaatsen van een kippenhok te Z.-Haffel; mevr. de wed. Fr. Blom-Veen, Oudeschild 133, vergunning tot slopen van gedeelte wo ning en tot plaatsen van een lichtkozijn; de heer J. Bakker Kzn., De Koog, bouw van een kippenhok aan het Mienterglop; de heer J. M. Bakker, H 10, „De Atlas", bouw 2 kippenhokken te Driehuizen; de heer J. S. v. Leeuwen, 't Horntje, bouw kippenhok; de heer P. Witte, Eierland 120, bouw van een machinebergplaats. Hierboven een herinnering aan het bezoek van dr Herman Baruch aan ons eiland op 21 Mei 1949. De ambassadeur staat hier aan de reling van de Dokter Wagemaker. Dr Herman B. Baruch, gewezen am bassadeur der V.S. in Nederland, is op 80-j. leeftijd overleden. Dr Baruch, die zijn loopbaan als arts begonnen was, werd in 1943 door Roose velt tot leider van de commissie voor de economische oorlogvoering in Brazilië benoemd. In 1945 werd hij ambassadeur in Por tugal, in 1947 volgde zijn benoeming als zodanig in Den Haag. Bij verschillende gelegenheden heeft dr Baruch uiting gegeven aan zijn hoge achting voor het Nederlandse volk, spe ciaal voor de wijze waarop in Nederland gebruik gemaakt wordt van de Ameri kaanse hulp in het kader van het plan- Marshall. Zijn diensten werden door de Nederiandse regering beloond met het grootkruis van de orde van de Neder landse Leeuw. Op 1 Januari 1949 vroeg Herman Ba ruch wegens zijn hoge leeftijd ontslag, dat door president Truman werd aan vaard. Nadat dr Baruch de diplomatieke dienst veriaten had, heeft hij zich gewijd aan de bestrijding van de kinderverlamming als hoofd van de Simon Baruch Founda tion. Deze stichting is opgericht ter na gedachtenis van zijn vader, Simon Ba ruch, die als arts zijn héle leven gewijd heeft aan de bestrijding van deze ziekte. Baruch laat zijn tweede vrouw, baro nesse Anna Mane Mackay achter. Bene vens 2 kinderen uit zijn eerste huwelijk, met mevrouw Rosemary Emetaz Baruch. JUBILEA De heer D. Vermeulen, Westergeest hoopt Vrijdag 20 Maart a.s. de dag te herdenken, waarop hij vóór 35 jaar in dienst trad bij de familie Dijt. Reeds van zijn 15de jaar af is hij op het bedrijf werkzaam. Zijn vader, de heer L. Ver meulen, die volgend jaar zijn 80ste ver jaardag hoopt te vieren, was vijf jaar geleden 30 jaar op Westergeest werk zaam. Gisteren wapperde voor de woning van de familie G. Spigt, Schilderend, de driekleur en ook had men de vlag op het terrein van de T.E.M. gehesen: de heer Spigt was 25 jaar in dienst van de T.E.M. In 1951 hebben de heren De Rode, Dap per en Broekman reeds hun zilveren ju bileum gevierd, in November van het vorige jaar de heer Jac. Grisnigt en in Januari de heer J. C. Bruin. D© grote loterij welke door onze Mid denstanders ten bate van het Nationaal Rampenfonds is gehouden, heeft het respectabele bedrag opgeleverd van bij na f 8800.-. Er zijn niet minder dan 17,500 loten verkocht. De Middenstanders zelf hadden alle prijzen beschikbaar gesteld. Veile en kostbare prijzen, hetgeen de lust tot kopen van loten natuurlijk sterk prik kelde! Het slaapkamerameublement werd gewonnen door de heer H. Bakker, Den Hoorn; het 12-pers. eetservies door Annie van Weerlee, Schoonoordweg (mankeert enkel nog een woning!); het herencostuum door G. Witte, Wester- weg; het kinderrijwiel door Onno Kik kert, De Lindeboom; het 2-p. bedsted door Hofman, De Koog; het karpet door mej. N. Plaatsman, Binnenburg; de emaille keukenuitzetten door Tiny van Leersum, Schilderend, de heer L. Vonk, Kogerstraat, fam. Kikkert-Wuis, Spang; het horloge door de heer R. Hooijberg. En zo waren er nog veel meer waar devolle prijzen. Bovendien werd een groot aantal dagprijzen uitgeloofd. Gisterend waren het herenrijwiel, de damesmantel, het schilderij, de herenjas en de stof voor een costuum nog niet af gehaald Voor een stampvolle zaal gaf de kleine jongens- en meisjesvereniging Vrijdag avond in de Kapel te Z.-Eierland haar traditionele jaarlijkse bonte avond. Na opening door de heer J. v. Benne- kom, was het woord en de daad aan de jeugdige zangers en spelers, die daarvan zowel op het toneeil als in de zaal een zeer druk gebruik rhaakten. Dat ze dit op het toneel deden, was prima in orde, in de zaal had het echter wel wat min der gekund, jongelui, we hadden dan, als bezoekers, jullie vriendjes en vrien dinnetjes op het toneel wat beter kun nen verstaan bij het opvoeren van hun spel. Een welkomsttableau van een 10-tal in keurige witte japonnetjes gestoken meisjes met als speaker Reina de Bra ven, opende de rij der verschillende voordrachten en samenspelen, waarvan we in het bijzonder willen vermelden de samenspraak van Tinie Giezen en Ria de Ridder, getiteld „Domme Hannes". Ga zo door, Ria, je was een leuk parmantje en had blijkbaar niet de minste plan kenkoorts. Een pluim verdiende ook Pau'tje Kikkert Hzn. voor zijn spel, in de hoofdrol van de klucht getiteld „De Dierentemmer". Jammer, dat je aan het slot nog voor een muis op de loop ging, Pau! Vermelden we ook nog de „Ode aan een Wilgenkatje", keurig voorgedra gen door Willy Donker. De verrassing bracht ons Kees Mechielsen (lang geen kleuter) die zich ontpopte als een knap declamator. Bij de verloting vielen de fruitmand en de taart resp. ten deel aan de heren J. v. Bennekom en P. Jansen. Met het gezamenlijk zingen van De Avondzang werd de avond omstreeks 11 uur besloten. UITVOERING MATTHEUSPASSION J. S. BACII IN GROTE KERK TE ALKMAAR In deze mooie kerk kregen we in de juiste sfeer het prachtige werk van de grootmeester Bach te horen Veel lof en dank aan dirigent Jonker met zijn su blieme koor en zijn rustige bezielde lei ding. Tevens grote dank aan de solisten waarvan Han le Fèvre de evangelistpar- tij droeg op een manier der groten, de Christuspartij door Daria Hollestelle, 'n jonge mooie bas, was prachtig van dic tie en duidelijkheid en niet minder te waarderen zijn doorleefde opvatting van deze hoge opgave. Dora v. Doom Linde man was als steeds weer ontroerend in haar prachtige aria „Aus liebe will mein Heiland sterben", Annie Woud had mooie momenten doch was soms iets te traag in haar tempo. Wiebe Draaqu in de kleinere tenorpartij zeer voldoende en de kleinere baspartij van Leo Rom- melts kon wat meer stem hebben, wat meer warmte en vooral zuiverder van intonatie. Haarlems Orkest en de solis ten daaruit waren zeer te waarderen. De koren slagvaardig, koralen paradhtig van ingetogen zingen en het slotkoor werkelijk groots. Met dankbaarheid zullen de Texelaars terugzien op deze schone uitvoering die op hoog peil stond. Aan TESO een woord van dank voor de service ons geboden. Hopende dat deze korte uiteenzetting volgend jaar vele Texelaars er toe zal brengen hiervan gebruik te maken, om het schoonste werk van Bach te horen. L.-v. B. TEUN BROUWER is binnenkort veertig jaar vogelwachter: op 29 April 1913 werd hij door burgemeester Gaarlandt beëdigd als „buitengewoon veldwach ter" in de gemeente Texel na te zijn voorgedragen door de commissaris der Koningin. Dit gat hem de bevoegdheid tot het dragen van een gummistok"! Voor zover ons bekend heeft Teun nooit van die gummistok gebruik gemaakt. De eerste 25 jaar lag zijn werkterrein in Dijksmanshuizen en Het Noorden: „De Mielanden" ot het Zuidveld en De Bol". Jan Gielis van Den Burg was toen jachtopziener in Waalenburg. Ze werkten wel eens samen. Het aantal meeuwen was toen onpeveer gelijk aan nu. Eerst moesten alle eieren blijven liggen en u begrijpt, dat er altijd kapers soms helemaal van de overkant op de kust kwamen om een eitje te rapen den, wat Teun bij iedere volgende ex cursie goed kon ontdekken. „Je kon er werkelijk geen oog op houden". Op het ogenblik is het weer volop drukte en beweging op en langs de Schorren. Allerlei soorten vogels vieren daar het feest van de vrijheid: rotgan zen, steenlopers, kanoetstrandlopers, de gewone eend, de wilde eend, smienten, toppertjes, talingen, tureluurs, rose en gewone grutto's, scholeksters, kluten, merels, grote zee-eenden, zwarte zee eenden, sneeuwgorzen, bonte strandlo- pers enz. Je kunt er als vogelliefhebber dus je hart wèl ophalen! Toen Teun, geboren en getogen op ons vogeleiland (Oost) ons verzekerde, dat hij daar nog minstens 15 jaar zijn werk hoopt voort te zetten, was er niemand onder ons die dit maar één moment in twijfel trok! Temeer waar dit een zeer gezond vak moet zijn: Teun bv. heeft nog nooit wegens ziekte verstek moeten laten gaan! Teun Brouwer, „bevoegd tot het dra gen van een gummistok" Het viel natuurlijk niet mee om de he ren te verschalken, maar Teun nam wel eens een succesvolle truc te baat. Zo liepen eierrapers hem eens volkomen ar geloos in de armen toen hij zich als boer in een blauwe kiel had vermomd. Het was op een Zondag en wellicht zullen de twee bewoners van Oudeschild, die als zo glad als een aal bekend stonden, zich die dag nog wel herinneren. Ook m het nachtelijk duister tracht ten de eierdieven hun slag te slaan en daardoor moest Teun eigenlijk dag en nacht in touw zijn. Hij heeft dan ook me nig uiltje in de luwte van 'n stroklamp geknapt. Soms met wijlen de heer Dirk Bruin, die ook de gummistok mocht dragen. (Overleden in 1942). Overigens stond Teun er alleen voor, maar hij kon lopen als een haas en al had je een 400 meter voorsrong, dan nog was je het haasje door zijn terreinkennis. Als wij hem vragen of er veel ver schil bestaat tussen de tegenwoordige en vroegere vogelstand merkt hij op: „Voor de oorlog hadden wij op de Schorren 25,000 nesten van grote sterns. Door de bezetters werden de eieren echter ge raapt ofvernietigd, waardoor deze kolonie nog maar erg klein was toen de heren weer Oostwaarts tippelden. Thans is de kolonie al weer mooi aan 't groien". 15 Jaar geleden werd Teun overge plaatst naar de Schorren. Een zeer groot aantal vogelliefhebbers leidt hij daar ieder seizoen weer rond. Hollanders, En gelsen, Fransen, Denen, Belgen, Ameri kanen, Zweden, Canadezen en Duitsers. Zeer uitgebreide gezelschappen worden niet meer toegelaten, niet omdat de vo gels daardoor verontrust zouden worden, maar omdat onder de grote groepen zich altijd verwoede eierverzamelaars bevin- DE STEM DES VOLKS Dank zij de medewerking van B. en W. en gemeentewerken, is nu een der loka len van de voormalige o.l. school voor ons beschikbaar gesteld. Laten wij zorgen daar een nuttig en prettig tehuis van te maken. Ingang speeltuin, dan rechtsaf aan de achter zijde der school. Gelegenheid voor opgave nieuwe le den. 120 TON VOERBIETEN EN 100 TON HOOI De door de georganiseerde landbouw op ons eiland gevoerde actie ter verza meling van veevoeder ten behoeve van door de watersnood gedupeerde land bouwers en veehouders heeft 120 ton voerbieten en 100 ton hooi opgeleverd. Een groot deel 'hiervan zal benodigd zijn voor op Texel getroffen bedrijven, het restant zgl worden geperst en naai de overkant worden getransporteerd. Wie voeder beschikbaar hebben gesteld krijgen binnenkort bericht. Op de Vrijdag gehouden voorjaarsver gadering der R.V.O. mocht de voorzit ter, de heer J. Visman, 36 leden welkom heten. De voorzitter deelde de vergade ring mede, dat 2 trouwe leden, mevr. Mosk en mevr. Timmer, door ernstige ziekte op deze vergadering ontbraken. Hij wenste beiden een spoedig algeheel herstel toe. De notulen en het financieel verslag werden onveranderd goedgekeurd. Door het bestuur waren weer een aan tal reizen uitgewerkt, naar ideeën der le den naar voren gebracht in de zomerver gadering. Deze reizen werden nu bespro ken en de na de pauze gehouden stem ming had tot resultaat, dat met algeme ne stemmen tot reis 4 werd besloten. Het is in het bestaan der vereniging nog niet voorgekomen, dat door ieder op dezelfde reis werd gestemd. Reis 4 vermeldt eerst een bezoek aan Avifauna en dan naar Arnhem, waar 's middags een boottocht naar de Wester- bouwing wordt gemaakt, waarna het gezelschap na een bezoek aan het Air borne monument en het Airborne kerk hof, naar Arnhem terugkeert. De volgende dag zal o.a. een bezoek aan het Openlucht Museum worden ge bracht, waarna men na een bezoek aan Wageningen en Schiphol weer naar huis terug zal keren. Als data werden 9 en 10 Juni geko zen. De reis zal ook dit jaar weer met TESO-touringcars worden gemaakt. Na een gezellige rondvraag sloot de voorzitter de vergadering met de wens, dat ook deze reis weer tot ieders ge noegen zou mogen verlopen. KOE VAN 981 KILO De koe, die Maandagmorgen van hoe ve „De Korenschoof", Eierland, naar de Gr oeneplaats werd gevoerd, was stellig geen hamsterkoe, maar wel een dier, dat een behoorlijk portie vet had geham sterd: zij vertegenwoordigde nl. het res pectabele gewicht van 981 kilo. Het was „een vette koe". Voor haar rubriek in tussen een bijzonder zwaar exemplaar, want deskundigen vertelden ons, dat een normale vette koe 600-700 kalo weegt, terwijl een normale melkkoe 550 kg. zwaai* is. Het dier werd naar Friesland verkocht. Op een Paasveetentoonstelling zou het een goed figuur slaan! PROTESTANTSE KERKDIENSTEN N.H. GEMEENTE OOSTEREND. Hedenavond 8 uur: Samenkomst in de school te Oost. DE STILLE OMGANG Ook dit jaar heeft een groot aantal R.K. eilandgenoten deelgenomen aan de Stil le Omgang te Amsterdam. Een gezel schap van 60 personen voer Zaterdag avond kwart voor tien met een extra boot (De Voorwaarts) naar Den Helder, vanwaar men per Teso-bussen verder reisde. De Omgang bègon om 's nachts één uur. Zondag werd de terugtocht met dezelfde gelegenheid gemaakt. Men arri veerde reeds om half zeven te Den Hel der. KATHOLIEKE KERKLIJST Parochie van St. Joannes de Doper met de bijkerken Den Hoorn en Oosterend Zondag 22 Maart. Passiezondag. Om 7 u .lijdensmeditatie Mis in Oosterend om 7,30 en 10 u. In Den Hoorn om 10 uur. Dinsdag 24 Maart. 18-j cursus: j.d. 7,30, j. m. 8,30. Woensdag 25 Maart. Maria Boodschap. Gebed en boetedag v.d. vrou wen. Om 7 u. gez. Mis. Om 7,30 lof v. h. feest. Om 7,30 Mis in Den Hoorn. Con gregatie j. m 8 u. Donderdag 26 Maart. In Oosterend Mis om 8 u. Congr. j.d. om 8 u. Vrijdag 27 Maart. De zeven smarten v. Maria. Om 7,30 Kruisweg. 3,30 bieoht- gel. 5e en 6e klas. Zaterdag 28 Maart om 8 u. Mis in de kapel. Om 6 u. roz. en van 4-8 u. biechtgel. Zondag 29 Maart. Palm zondag. Mis in Den Hoorn om 7,30 en 10 uur. In Oosterend om 10 uur. KATHOLIEKE KERKLIJST van de parochie St. Martiuus Oudeschild Zaterdag 6-7 u. biechtgel. om 7 u. roz. Zondag: Passiezondag. Om 7,30 de gele zen H. Mis, om 9 u. communieuitreiken en om 10 u. de Hoogmis 's Av. 7 uur Kruiswegoefening met relikwieverering v.h. H. Kruis. Woensdagavond half acht St. Jozeflof en van 8-9 u. bid- en boete- uur v.d. vrouwen voor een vrije Kerk in een blijde wereld. Heden Maria Bood- sahap, een bid- en boetedag voor alle kath. vrouwen. Deze week alleen Zater dag om 7 u roz en van 6-7 biechtgel. In de week zijn 's morgens de gelezen H.H. Missen om 7,30. Zondag a.s. Palmzondag. St. Martha-vereniging: Vrijdag half 3: Regina Timmer en Stien Bastiaans. DIENSTPLICHT Uitspraken inzake vrijstelling De Burgemeester van Texel brengt ter algemene kennis, dat de Minister van oorlog omtrent vrijstelling van dienst als gewoon dienstplichtige de volgende uitspraken heeft gedaan. Willem Matthijs Bakker, lichting 1952, m.i.v. 19 Maart 1953 voor één jaar vrij stelling wegens persoonlijke onmisbaar heid. M. v. O. 10 Maart 1953, nr. 816888 Tegen elke omtrent vrijstelling geda ne uitspraak kan iedere belanghebbende uiterlijk de tiende dag, waarop de uit spraak ter algemene kennis is gebracht, in beroep komen. Indien de ingeschreve ne, wie de uitspraak geldt, buiten Neder land verblijft, kan, voor zover het door deze in te stellen beroep betreft, met overschrijding van de termijn van tien dagen genoegen worden genomen. Zo lang omtrent zodanige overschrijding geen beslissing is genomen, wordt de uitspraak na het verloop van de termijn van tien dagen als onherroepelijk be schouwd. Het tot Hare Majesteit de Koningin te richten beroepschrift moet met redenen omkleed zijn en worden ingeleverd op afd. militaire zaken van de secretarie de zer gemeente. Texel, 16 Maart 1953. De Burgemeester voornoemd, C. DE KONING.

Texelsche Courant | 1953 | | pagina 2