Opleiding tot een noodzakelijk te vervullen taak Bescherming van de Burgerbevolking Het Mysterie Op reis Het Jeugdverhaal „De avonturen van Bim en Bam" OPRUIM- EN REDDINGSDIENST. Een goed-qeoefende opruim- en reddingsdienst kan in oorlogstijd dui zenden het leven redden. Vandaar dat de instructeursdie de vrijwil- liqers de nodige kennis en bekwaamheid van het reddingswerk moeten le ren, zelf een grondige opleiding ontvingen. j -ri Bescherming van de Burgerbevolking? Dat vraagstuk gaan velen maar liever uit de weg. Het brengt geen aangename herinneringen, het roept geen aantrekke lijke beelden op. Maar met zulke struisvogelpolitiek schieten we mets op en verzaken we on ze plicht tegenover de naaste, ook tegen over ons zelf. Bescherming Burgerbevolking! Het doet denken aan oorlog en aan oorlog hebben we allen een hekel. Een organi satie voor B.B.? Wij Nederlanders heb ben een afkeer van dat half-militaire gedoe en vooral aan burgers, gesierd met balken en sterren. Maar misschien hebben we er na de stormramp wel even anders over ge dacht. Toen hebben we gemerkt, dat, wanneer ons land overvallen wordt, dit niet altijd behoeft te geschieden door een vijand met tanks en vliegtuigen. Toen hebben we ook geconstateerd, hoe tal van vrijwilligers zonder samenhang heb ben gewerkt, die méér hadden kunnen presteren, wanneer ze goed georganiseerd waren geweest. Toen hebben velen ge dacht en gezegd: wanneer de organisatie Bescherming Burgerbevolking in kannen en kruiken was geweest, had ze nu prachtig haar bestaansrecht kunnen be wijzen! De B3. heeft ook een vredestaak! En laten we hopen dat ze nimmer een an dere zal krijgen. Maar omdat dit alleen FEUILLETON van de Blauwe Tram door T. LODEW1JK 38.) O, je veronderstelt toch niet, dat ik op een beleefdheidsvisite ben? vroeg Marja Ik kom alleen maar om je te waarschuwen, Johnnie, dat je niet vreemd moet opkijken als. Wat als? Het klonk uitdagend, maar Jochem hoorde de trilling in de stem van de jonge Van Lier. Als je vandaag of morgen wordt ge arresteerd Het bleef een ogenblik stil. Jochem drukte zijn oor bijna door de ruit heen opdat hem geen geluid zou ontsnapepn. Toen klonk een schor gelach. Haiha! John van Lier wendde een vrolijkheid voor, die hij in werkelijkheid niet bezat eji die hij zijn toehoorders, zichtbaar zowel als onzichtbaar, ook al lerminst overtuigend aantoonde. Ik vind het een onbetaalbare mop, Marja. Je hebt vast te veel detectives gelezen of, dit met een vals lachje, je bent in de leer bij je politieagent. Mag ik je verzoeken, me verdere beledigingen daarover te sparen? klonk nu Marja's stem. Een man, die met één been in de gevangenis staat, moest zich over politie-agenten niet zo vrolijk ma ken. Lach maar John van Lier, je hebt er nu nog gelegenheid toe! Maar ik wil een paar feiten noemen. Je hebt de wissel van Meulemans be- maar een hoop, een wens is, doen we er goed aan ons voor te bereiden op moge lijkheden die niet zo aangenaam zijn, om daardoor de gevolgen aanzienlijk te be perken, veel schade te voorkomen en veel smart te verzachten. Geen militairen De Organisatie Bescherming Burgerbe volking is ook een burgerorganisatie en de zo gevreesde balken en sterren zal men er tevergeefs zoeken. Allen zonder onderscheid, van hoog tot laag, dragen de simpele blauwe overall-uniform en de leiders zijn alleen herkenbaar door dat ze een strookje, waarop hun functie staat vermeld, op de borst dragen. Dat is ook bevordelijk voor een goede team-geest. Want wil het goed zijn, dan moeten de groepen die deze taak op zich nemen, zichzelf beschouwen als een ge heel en haar leden als delen van het ge heel. In kameraadschap moet deze taak worden verricht en zo alleen ook kan ze goed worden verricht. Een groep van goed geinstrueerde, ge oefende mensen, mensen die op elkaar zijn ingesteld en ingespeeld, kan ontzag lijk veel bereiken, zelfs met bescheiden middelen. Het mag niet zo zijn dat als er iets gebeurt van alle kanten hulp komt aandraven en men tenslotte elkaar in de weg loopt, dat allerlei gewichtigheid- jes orders uitdelen, die niemand opvolgt, taald met vijf duizend gulden. Je hebt een wissel van de Twentse Bank betaald met twaalfhonderd guldenvan het geld dat mijn vader ontstolen is! Jochem's aandacht was nu ten hoogste gespannen. Het zag er waarlijk naar uit, dat de snoek de langste tijd vrij rondge zwommen had Je bent gék! klonk de stem van John van Lier, woedend en angstig Je liegt! Hoe kun je.wat heb je voor bewijzen? De nummers waren niet eens genoteerd, zei je vader! Vader.... antwoordde Marja, va der is een zonderlinge oude heer, die een zwak voor jou heeft, de hemel mag we ten waarom. Hij heeft zich in zijn hoofd gezet, dat ik met je zou trouwen. Maar vader kon van jou nooit of te nimmer kwaad horen, tot op de dag dat hij werd overvallen. Van het begin af heeft hij verdenking tegen je gekoesterd. Doordat hij bewusteloos was, kon hij niet vertel len dat hij de nummers van de duizend- guldenbiljetten wél genoteerd had, en later heeft hij het evenmin verteld, om dat hij er steeds meer zeker van werd, dat jij bij die beroving de hand in 't spel had. Want niemand, weet je, niemand behalve jij, wist dat vader met zoveel geld naar huis zou komen. En toen vader later, langs een omwegje, je betalingen liet controleren, bleek dat er nog één bankbiljet te achterhalen waséén, maar dat was net genoeg, John van Lier. De man scheen onmachtig tot spre ken. Het bleef tenminste geruime tijd stil. Jochem hoopte vurig, dat hij zou zodat een chaotische toestand gaat heer sen. Men heeft gedurende de laatste oor log in Duitsland tijdens de bombarde menten deze les duur geleerd. Eir zijn mensen nodig die het hoofd koel houden, die weten hoe ze moeten handelen en gewend zijn te werken in ploegverband. Deze mensen zijn het die de organisatie Bescherming Burgerbevolking opleidt tot het vervullen van een noodzakelijke taak. Redding mogelijk? Er zijn mensen, die zeggen, als ze op Nederland een atoombom gooien, is al les plat. Dus die B.B. heeft geen zin. Maar allereerst weten we helemaal niet of we wel ooit met zo'n atoombom ken nis maken. Er kunnen, in en buiten oor logstijd, allerlei rampen gebeuren. En daarbij is het volstrekt niet zo, dat tegen de atoombom geen kruid is gewassen. Hoe verschrikkelijk de uitwerking van dit wapen ook is in een brede straal ron dom, er blijft een groot gebied, waarin men met succes reddend en beschermend kan optreden en schade en ongeval daar door zeer aanzienlijk verminderen. Als men 50pct van hen, die anders zeker ten onder zouden gaan, weet te redden, is dat toch een resultaat dat alleszins de moeite waard is! Cromwell zei eens: „Vertrouw op God en houd uw kruit droog". Dat is ook de leus van de B.B. en van allen die daar in gaan meewerken! dan Uw spoorkaartje ge- {jJ haald bij de V.V.V. „Texel" V S. V. Texel. Uitslagen van Zondag: 4e kl. A KNVB: Watervogels-Schagen 4-4; Limmen-Succes 0-2; Texel-ZAP 4-1; USVU-MFC 1-1, DTS-Oudesüuis 2-1. Aid. NU.: WSV £-Texel 2 2-0; Water vogels 4-Texel 3 1-4. Adsp.: HCSV A-Texel A 2-1; SVC A- Texel B 0-3. Een uiterst snelle wedstrijd, waarin Z. A.P. haar technische vaardigheid niet wist te benutten. Inderdaad een goede ploeg spelers, handig en in prima condi tie, maar tegen onze achterhoede en de gekozen tactiek, waarin de binnenspelers zeer terecht, meer teruggetrokken speel den, konden ze het juiste wapen niet vinden. Alls gevolg van deze opvatting waren de gasten meer in de aanval, waardoor de voorhoede meer ruimte kreeg en het resultaat bleef niet uit. Bob wist door snelheid en doorzetten drie goede doel punten te maken, daartoe door goed 'ge plaatste passen in de gelegenheid ge steld. Onze verdediging heeft het met ge makkelijk gehad, maar steeds was er een speler ter plaatse, zodat van vrij komen der aanvallers haast geen sprake was. Onze halfs deden het best, terwijl de binnenspelers eveneens aan de verdedi ging en opbouw deelnamen. Om 2,45 laat scheidsrechter Kersten Bim en Bam hebben een grammofoon mee naar de wei genomen en alle die ren zijn gekomen om naar een beroemde zanger te luisteren, 's Avonds zetten Bim en Bam de grammo foon bovenop hun kast, maar als ze de volgende morgen beneden komen, is de grammofoon verdwe nen. Bim en Bam halen al les ondersteboven en ein delijk vinden ze hem bui ten m duizend stukken! En daar komt het luipaard uit de struiken te voorschijn, tranen met tuiten huilend; grote dikke tranen rollen over ziin wangen. „Oooh!"" jammert hij, „ik wilde al leen maar de man, die in de doos aan het zingen was, opeten, maar er was geen man". „Maak je daar maar niet druk om", zeg gen Bim en Bam, „kom maar met ons mee, dan mag je de rest van ons Zondagse runderlapje op eten". bekennen, rekenend op Marja's geheim houding, maar onwetend van het feit, dat een man. die allesbehalve zijn vriend was, mee te luisteren stond. En waarom, klonk het tenslotte ha perend, heeft je vader er dan geen werk van gemaakt, als hij de bewijzen had? Het antwoord kwam onmiddellijk. Al lereerst omdat vader met jouw vader altijd heel bevriend is geweest, en om dat hij de firma Van Lier niet in het verderf wil storten, nu Bob, die zo hard voor de zaak werkt, in Amerika is. En dan zijn zwak voor jou en z'n wens, dat wij samen zullen trouwen Allemaal re denen genoeg voor vader, om de zaak niet bij de politie aanhangig te maken. Maar anders, John, had je al lang onder het raadhuis gezeten! Het bleef nu geruime tijd stil, en Jo chem besloot het tweede bedrijf van dit drama te gaan opvoeren. Voorzichtig liep hij om het huis heen en belde aan de statige voordeur. Ergens in de gang luidde een deftige bel. Het duurde lang, voor de deur ge opend werd en Jodhem herkende in het schemerige licht de bewoner zelf. Blijk baar was het personeel afwezig. Wat is er? snauwe John van Lier, die zijn bezoeker niet herkende, maar wie de stoornis allesbehalve welkom was. Meneer van Lier? informeerde Jo chem onnodig. Ik zou u graag een paar ogenblikken willen spreken. Ik heb nu geen tijd, ik ben in be spreking, klonk het kortaf, kom morgen maar terug. Reeds maakte hij een bewe- aftrappen en meteen zit er gang m. Ger- rit maakt kennis met de snelle en han dige 1-buiten en weet dat hij een zware taak heeft. Als Dick te zacht op Gerrit terugspeelt, ontstaat een moeilijke situ atie voor ons doel. Maar Harry duikt juist op tijd op om de gevaarlijke voor zet weg te koppen. Meerdere aanvallen volgen maar Henk en zijn partners hou den stand. Met verre passen worden te genaanvallen opgezet. Een hard schot van Dick wordt gestopt. Maar dan gaat Dick samen met Bert ten aanval, een pasje naar binnen en Bob is ter plaatse om met het linkerbeen de bal precies binnen de paal te plaatsen, waar de Z- keeper misgrijpt: 1-0. 17 Minuten zijn er dan gespeeld. Als T. weer terugkomt, krijgt B. weer een kans, maar zijn schot gaat naast. Wel is Z. het meest ten aanval, haar veldspel is best verzorgd. Het loopt T. 'n paar maal mee, als Bertus de bal los laat en een Z-speler precies naast het doel werkt, terwijl twee spelers van dichtbij voor oDen doel missen. Overi gens staat Bertus best op zijn plaats en geeft weinig kans. Een aantal corners levert evenmin iets op. Dan is het Ber tus, dan weer Henk of Herman, die wegkoppen. Het blijft spannen, maar als T. over links opbrengt, wordt de bal naar Diok gedirigeerd, die keurig door geeft naar binnen, waar Bob met een snelle sprint nadert en ineens inkogelt: 2-0. Dit geeft onze ploeg vertrouwen. Een Z.-aanval wordt naast geschoten Ook de 2e helft een interessante en spannende strijd met T. in het windvoor- deel, hetgeen Z. niet belet om ten aan val te trekken. Henk en Bertus helpen een paar aanvallen om zeep. Er wordt trouwens gespeeld om de voorsprong te consolideren, zodat T. snelle aanvallen onderneemt, waaruit voor Z. gevaarlijke momenten ontstaan. Max, Harry en Bert geven goede passen door, maar voorlo pig blijft verder succes uit. Na 23 min. volgt een aanval op ons doel, Bertus trapt weg maar tegen een speler aan, waardoor de bal in eigen doel komt: 2-1. T. reageert fel: een schot (Bob) uit een voorzet komt tegen de paal. We juichen reeds. Dan werkt Jan v. Oosten zich door de verdediging, zijn schot gaat naast. Herik onderbreekt een aanval, plaatst naar Bob, die snel langs de lijn gaat en met een vrij hoog schot no. 3 voor zijn rekening neemt. Uit een slecht weggewerkte bal komt een gevaarlijke Z-aanval maar Bertus redt prachtig. Dan is Dick weg langs de lijn en ook hij laat de Z-keeper met een hoog ver schot de bal uit het net halen: 4-1. ZAP heeft de traditie met gebroken. Texel bleef op eigen veld de baas. Mocht men zeggen geflatteerd, wij menen echter dat het door T. gekozen systeem, dat goed werd toegepast, ons de overwinning heeft gebracht en dan dus verdiend. Texel 3 won van Watervogels 4 in een pittige wedstrijd. Ab de Ruiter opende de score met een zeer hoge bal vanaf 't middenveld. Gom benutte een strafschop, Krijn en Luuk maakten er ook een. W. wist eenmaal te scoren. Adsp. A hebben hun eerste wedstrijd verloren. Het was een prettige wed strijd van 2 gelijkwaardige elftallen. Texel B won van SVC A met 3-0. De ze jongens zijn al afd.-kampioen. Gefeli citeerd hoor! Texel 2 heeft van haar verre reis naar Wervershoof geen overwinning meege bracht, maar ze hebben zich uitstekend geweerd. Ben moest door een lastige spier spoedig de strijd staken en ook Piet Vlaming speelde op halve kracht. Met rust was het al 2-0, maar dank zij het uitstekend werken van alle spelers en het prima keepen van Jaap, werd na de rust stand gehouden. NUTSSPAARBANK Bijkantoor Den Burg In Febr. werd ingelegd f5,009.50 (v.j. f8,112,47) en terugbetaald f 13,828,60 (v.j. f 6,865,62). Er werd dus meer terug betaald dan ingelegd f8,819,10 (v.j meer in dan terug f 1,246,85). Het aan inleggers verschuldigde kapi taal bedraagt thans f 201,331,69 (v.j. f88,544,05). In Febr. werden uitgegeven 6 (17) nieuwe boekjes. In omloop zijn thans 271 (180) boekjes. Er werden 3 boekjes ingetrokken. Het aantal posten van in leg bedroeg 35 (49) en dat van terugbeta ling 41 (29). ging om de deur te sluiten. Morgen is het wellicht te laat, ant woordde Jochem veelbetekenend, ik mag me misschien even voorstellen? Mijn naam is Verkruysen van de Rijksrecher che, en ik heb een dringende boodschap John van Lier deed een stap achter uit. Vertel mij wat u tc vertellen hebt, en liefst zo gauw mogelijk, zei hij kort af, ik heb het druk en heb wel wat be ters te doen dan m'n tijd te besteden aan politie-agenten. Oftewel smerissen, glimlachte Jo chem. Geloof me, meneer Van Lier, niets is op het ogenblik zo dringend als wij met elkaar te bespreken hebben. Hij stapte naar binnen en de verbaasde gast heer sloot de deur, maakte een stom ge baar naar een klein spreekkamertje bij de hall. Nee, wees Jodhem af, het is geen zaak die persé onder vier ogen behan deld moet worden. Juffrouw Terwee- ghen kan er gerust bij blijven. Hoe weet jij.siste John. Een smeris weet doorgaans meer dan men zou willen dat hij wist, ant woordde Jochem op z'n meest geheim zinnige toon en voelde dat hij zijn rol niet slecht speelde. Hij zag het licht kie ren onder de drempel van een deur. Ik zal maar zo vrij zijn, zei hij en liep re gelrecht naar de deur. Het spijt me, Marja, maar ik krijg hier bezoekzij het ook ongevraagd en ongewenst bezoek. Hij deed geen po ging de beide jonge mensen aan elkaar Tex. Boysnieuws HollandZwitserland. De toegangsbe wijzen zijn gearriveerd. Leden die deze wedstrijd willen zien gelieven zich met de secretaris in verbinding te stellen. BRIDGECLUB „GROOT SLEM" Competitiedrive 11 Maart: A4ijn: 1. Bruin-Wessels 44 p.; 2. Van Lenten-v. Santen 40; 3. Vennik-Bakker 39Vï, 4. Echtp. Bruin 37V2; 6. Echtp. Beemsterboer 35^; 6. Mantje-Veenema 35V2; 6. Koorn-Kok 35Vz\ 8. Echtp. Jou- wersma 33, 9. Roeper-v.d. Werf 2ZVz. B.-lijn: 1. Duin-Kramer 38^ p.; 2. v.d. Vijver-Rump 38; 3. Echtp. Vervoort 34; 4. Backer-Oskam 321/*; 5. Echtp. v.d. Heerik 30Vfc; 6. Oosterhaven-Schermer 25V2; 7. Michels-Bos 23; 8. Echtp. S. Bakker 18. Volgende drive 25 Maart. VLIEGERS WORDEN OP MALA-MALA DOOR LEEUWEN OPGEWACHT De KLM vliegt op dit moment naar 99 steden in 65 landen. Welke plaats de honderdste zal worden, is thans nog niet bekend. Wel zijn wij in staat om mee te delen, dat dit in ieder geval niet een lijn naar het Zuidafrikaanse Vliegveld Ma la-Mala zal worden De in Johannesburg gestationneerde KLM-gezagvoerder H. J. Voorspuy heeft nl. een mededeling van de Afd. Burgerluchtvaart van het De partement van Verkeer te Pretoria ont vangen, welke het niet erg aanlokkelijk maakt, om hierheen burgerluchtvaart- toestellen te dirigeren. Deze mededeling luidde ongeveer als volgt: „Op het ogenblik bevinden zich in de nabijheid van het vliegveld Mala-Mala een groot aantal leeuwen, benevens een leeuwin met haar welpen. Mocht daar om een vlieger in de eerstvolgende 6 of 8 weken op Mala-Mala landen, dan zal hij er goed aan doen, in het vliegtuig te blijven, totdat de eigenaar of diens ver tegenwoordiger arriveert, die natuurlijk behoorlijk gewapend zijn. Hoe groot het gevaar is moge blijken uit het feit, dat de leeuwen od een middag alle op het vliegveld achtergelaten schoppen en houwelen hebben fijn gekauwd". LUCHTBANDEN IN DE LANDBOUW Gedurende de laatste jaren is het ge bruik van luchtbanden in de landbouw aanzienlijk toegenomen. Dit zal niemand verwonderen, die bedenkt, welke enor- m^, voordelen de luchtband boven het ijzeren wiel heeft. Immers de laatste zakt diep weg in de grond en' op de weg heeft zo'n ijzeren wiel veel meer weer standen op te heffen, dan een soepele luchtband. Het is jammer, dat zovele boeren in verband met de hoge kosten nog niet al len hun wagens van luchtbanden kunnen laten voorzien. Toch behoeven die, al thans wat de banden betreft, niet zo'n bezwaar te vormen. Ja, men kan fraaie, nieuwe landbouw- banden kopen, dat zijn banden, die spe ciaal voor de boeren zijn gemaakt. Maar men kan eveneens via de handel banden betrekken, die in het boerenbedrijf ook zeer goed voldoen. Het gaat hier om banden, die niet meer geschikt zijn voor het snelverkeer en door bonafide ban denbedrijven geschikt worden gemaakt voor landbouwtractie. Deze mogen een grotere afplatting vertonen en kunnen minder koordlagen hebben. Ze hebben minder te lijden want de snelheden zijn niet zo hoog, terwijl van echte slijtage ook weinig sprake is. Ook zijn vliegtuig banden in de handel, die geschikt ge maakt zijn voor de landbouwer. Zo ziet men, dat het werkelijk niet nodig is een nieuwe autoband voor een landbouwwa- gen aan te schaffen. Wel moet men er natuurlijk om den ken, dat men de door de leverancier voorgeschreven spanning aanhoudt, die over het algemeen minder is dan voor een autoband. Laat men er echter om denken, dat men de banden steeds bij erkend goede bedrijven koopt, want een autoband bv., die op een onjuiste wijze voor landbouwtractie geschikt is ge maakt, kan spoedig canvasbreuken gaan vertonen. Men had een dergelijke band eigenlijk weg moeten gooien, maar hoop te hem nog te kunnen verkopen. De boer zal, wanneer hij oordeelkundig met zijn banden omgaat, spoedig bemerken, dat het gebruik van luchtbanden in het be drijf zeker veel voordelen heeft en wei nig behoeft te kosten. voor te stellen, bood Jochem zelfs geen stoel en scheen besloten hem zo 9poedig mogelijk weer de kamer uit te werken. Maar Jochem liet zich niet uit het veld slaan. Hij groette Marja met een lichte buiging, nam zelf een stoel en ging rustig bij de tafel zitten, de benen over elkaar gekruist. Wat komt u doen? vroeg John van Lier geërgerd. Hij was blijven staan en keek Jochem aan met een blik vol woe de. U dit boekje terugbrengen, glim lachte deze en legde het blauwe deeltje op de tafel neer. Marja keek verbaasd naar de ander. Waar komt dat vandaan? vroeg John verbaasd. Van de plaats waar u het hebt la ten liggen. Spreek niet zo in raadselen, man. Waar heb je het gevonden? In een villa in Benneb roek. een huis vol geheimnissen. Ik trof er misda digers, smokkelwaar, gestolen goederen endit boekje. John was spierwit geworden. Marja zweeg en nam Joohem belangstellend op. Zijn houding in deze zaak scheen haar meer te interesseren dan de verdenkin gen, die zich rond John van Lier opsta pelden Je bazelt, man. Wat heb ik met smokkelaars en dieven te maken? (Wordt vervolgd). 265 p I 6 Cop+nhoq*"

Texelsche Courant | 1953 | | pagina 4