(from ^tvartr jexels in het hart., Stormgeweld schiep bij paal 11 gloednieuw duinlandschap ZSermogèn Den Hoorn dichter bij het strand! SPROETEN-*m Meesterde Vries overleden Maatregelen tegen het wilde konijn G O E D, GO EDI, Sch oonma ak, Te vervoeren rundvee moet ge-ent zijn Werkkleding nodig Een nieuw Japonnetje ZATERDAG 21 MAART 1953 TEXELSE 66e JAARGANG. No. 6718 COURANT Uitgave N.V. v.h. Langeveld De Rooij Boekhandel Drukkerij Bibliotheek Den Burg Texel - Postbus 11 TeL 11 Verschijnt Woensdags en Zaterdags. Bank: R'damse Bank, Coöp. Boerenl. Bank. Postgiro 652. -Abonn. pr. f 1,80 p. kwart, -f- 15 ct. incasso. Adv. 8 c. p. mm. w f- - Ra, ra, waar is ditEen deel van de SlufterNeen! Hieronder vindt U het antwoord Bij het zien van bovenstaande foto zullen velen zich afvragen waar dit toch kan zijn! Een deel van de Slufter? Neen, U moet minstens een kilometer of dertien Zuidelijker zijn: deze opname is gemaakt in de buurt van paal 11dus achter Den Hoorn. Rechts, op de achter grond, ziet U de bunker, die recht te genover het Hoornderslag ligt. Het prachtige landschap op deze foto is nog piepjong: het is ontstaan tijdens de on gekend hevige storm die ons land en ons eiland eind Januari begin Febru ari teisterde. Hier, achter Den Hoorn, is de verandering van het duinterrein langs de kust wel het grootst geweest. Hoomders vertelden ons, dat er zo'n 70 meter duin is weggeslagen en wij ne men dit gaarne aan. De zee heeft hier enorme brokken duin finaal van de kaart gerukt. Het water drong tot dicht bij de drie bunkers door, het verste kwam de zee bij de Zuidelijkst gelegen bunker. Tegenover deze bunker ook is de nieuwe vorm in dit landschap ontstaan. Bij 'n minder prettige Zuidwesten wind zullen de toeristen en badgasten hier van de zomer een dorado vinden! Het strand is door de afslag veel breder geworden: de op het strand gelegen bunker staat nu 134 meter van het slag. Hij is boven dien meters diep in het strand weg gezakt. Door het rustige dorp Den Hoorn, waar de bezoeker hier en daar de keurige nieuw bouw opviel, be reikte hij via de thans in gloed nieuwe staat fvehke- rende Witte weg de duinen, die maar weimg {jas sen van het zuide- Loodsmansduin en het bunkerdorp waren nog altijd gemakkelijk bereikbaar via een weggetje, dat uit kleine steen tjes bleek te bestaan. Die richting lokte sterk, want vanaf het Loodsmansduin heeft men een kostelijk uitzicht over de schone en interessante omgeving, maar het reisdoel was nu eenmaal de kust bij paal 11. Na die prachtige Wlitte weg, moesten de banden wel erg wennen aan het pad door de duinen, het deed erg ge ïmproviseerd aan, maar de bezoeker hield de hoop gevestigd op het actieve raadslid Beumkes! Bij een schuur, waar enige auto's geparkeerd waren, hield de „echte" weg op en kreeg men een fiets pad naast een mul slag met nog goed zichtbaar de karresporen van de strand vonderswagen Op eenmaal moest echter ook het fietspad de bezoeker te leurstellen, waar de oerweg ook be zit had genomen van de oorspronkelijk voor wielrijders bestemde baan. De bezoeker herinnerde zich vaag iets van een verwijt door genoemd Raadslid aan de Marine-trucks, die dit fietspad zou den hebben beschadigd Toch mocht dit alles de pret van de tocht niet drukken: even omziend werd het oog getroffen door een magnifiek landschap met in de verte een glimp van het slanke Hoorn der kerkje. Nog deed de natuur enigszins winters aan, mede door de nog zo onbelang rijke rol die flora in het begin van de lentemaand voor lief moet ne men. eerst moet de regengod flink actief worden om naast gras en kie vitseieren óók de bloemenwereld te helpen ontluiken. Langs de duin- sloot ikam en groen den reeds de gro te bladeren van al lerlei waterplanten j Na het nemen van de laatste heuvel- rij viel dadelijk de belangrijke wijzi ging in het landsohap-langs-de-kust op: de duinen hadden heel wat gebied moe ten prijsgeven! Het had o.i. met zo heel veel gescheeld of ook de Geul was in de gevaarlijke zóne gekomen! Gelukkig hebben de elementen het hier niet al te gek gemaakt. Inmiddels zullen de toeristen hier eer der voor- dan nadelen ontdekken: Den Hoorn is dichter bij het strand gekomen en evengoed behield de toerist een on afzienbaar breed duinlandschap. 55 JAAR GETROUWD De heer en mevrouw H. Koopman en G. Koopman-Selser, De Waal, herdach ten Woensdag 18 Maart jl. de dag waarop zij vóór 55 jaar in het huwelijk werden verbonden. De heer Koopman wordt 23 April 82 jaar, mevr. Koopman wordt 3 Mei eveneens 82. Beiden genieten nog een goede gezondheid. VISAFSLAG OUDESCHILD. 1492 kg schol; 347 kg tong; 8 kg tar bot; 327 kg sahar; 292 kg bot; 139 kg wij ting; 59 kg kabeljauw; 362 kg garnalen, 140 kg pufgarnalen, 594 kg kruikels; 3180 kg kokhanen; 325 kg wulken; 2 kg lever. BURGERLIJKE STAND VAN TEXEL van 13 tot en met 19 Maart 1953 Geboren: Hinke zv Romke W. Kooistra en Aaltje van der Veen. Marianne Jaco- ba dv Simon Bremer en Stijntje Eeüman. Maria Anthonia dv Nan Huisman en Hendrika Bas. Anna Maria dv Dirk Trap en Willemina Maria Druif. Ondertrouwd, Getrouwd; Gene Overleden: Cornelis Kok, 68 jaar, echtgen van Neeltje Krijnen. Gevonden voorwerpen: 1 schuimrubber zadeldek; 1 zilveren kettinkje (met medaillon); 1 jasbescher- mer; 1 grijze handschoen; 1 bruine gla cé, 1 ceintuur van bruine jas; 1 ceintuur van bruine jurk, 1 bril met donker mon tuur; 1 kinderwantje. komen vroeg in tv oorj aar •Coop tijdig SPRUTOL INGEKOMEN PERSONEN Neelte C. Kok v. Winschoten, Pekel- derstraat 6 n Oudesehiid 89 Doedeltje M. Winsemius, van Leeuwarden, C. B. Balckstraat 17 n De Waal 59. Louise H. Estié v. A'dam, Milletstr. 18-11 n Wes- terweg 1. De heer J. de Vries, Hoofd der oJ. school te Zuid-Eierland, is Donderdag na een langdurig ziekbed overleden in de leeftijd van 57 jaar. Zijn heengaan bete kent een groot verlies voor de school van Z.-Eierland, waaraan de heer De Vries sinds September 1932 als Hoofd was ver bonden. Maar niet alleen verliest het on derwijs in hem een uitstekende kracht: de bewoners van Z.-Eierland verliezen in hem een groot vriend en raadgever Steeds stond hij een ieder met grote wel willendheid ter zijde en hoe zeer leefde hij mee met het lief en leed van allen die zijn levenspad kruisten. 57 Jaar Een gezond man staat dan nog in de kracht van zijn leven, doch „meester De Vries" heeft de laatste ja ren helaas geen goede gezondheid meer mogen genieten, doordat 'n ernstige ziek te. welke nog steeds niet afdoende kan werden bestreden, zijn gestel zeer onder mijnde En zo is thans een einde geko men aan zijn kort, maar welbesteed le ven. Maandagmiddag zal zijn stoffelijk overschot te De Cocksdorp aan de schoot der aarde worden toevertrouwd, na een rouwdienst in de Kapel te Z.-Eierland, de buurtschap, waar hij en de zijnen zovele goede jaren hebben mogen beleven. Er heerst rouw om de dood van een zeer gezien, algemeen geacht ingezetene, wiens plaats moeilijk zal kunnen worden ingenomen Mcge mevrouw De Vries de kracht ontvangen die zij op dit zware uur be hoeft. En evenals haar man de toekomst rustig en vertrouwend tegemoet kunnen In verband met de bestrijding van het wilde konijn en de noodzakelijke beper king van het nadeel, dat door dit scha delijk gedierte aan vele gewassen wordt berokkend, neemt de afdeling Jacht en Wildschade van het betreffende Ministe rie voorziening op het ogenblik op de plaatsen waar dit het meest noodzake lijk is, ingrijpende maatregelen steunen de op de Jachtwet 1923. In verschillende jachtvelden waar ja gers de konijnen niet afdoende opruimen wordt aan derden opdracht verstrekt tegen het schadelijk gedierte op te treden. Bovendien is dezer dagen m de Staats courant een beschikking van de minister opgenomen, welke 1 Apriil a.s. ingaat en welke de jachthouder waaronder ver slaan wordt degene die op een terrein de jacht heeft en tevens bevoegd is daar konijnen te bemachtigen de uitdruk kelijke plicht oplegt alles te doen, wat van een goed jager kan worden verlangd, om te voorkomen, dat op het terrein aanwezige konijnen daar of elders scha de aanrichten. Komt de jachthouder deze verplichting met na, dan zal de grondgebruiker, die de schade heeft geleden ,hem op grond van de bepalingen van het Burgerlijk Wetboek inzake onrechtmatige daad voor de rechter kunnen dagen ter ver goeding van die schade. De beschikking opent verder nog de mogelijkheid, dat de wildschadecommis- sie desgevraagd aan een jachthouder en een grondgebruiker, die over de vergoe ding van eventuele konijnensehade niet tot overeenstemming kunnen komen, advies uitbrengt. Hierbij kunnen de Wildschadecommis- sies gebruik maken van nader aan te wijzen taxateurs. Deze beschikking bedoelt niet dat een konijnenstand zal worden getolereerd wanneer de jager de schade betaalt De gevoerde actie beoogt het konijn in zo kort mogelijke termijn blijvend te deci meren. Men verwacht van deze maatre gel dat de jagers zullen worden gestimu leerd zelf de konijnen op te ruimen, waardoor zij dan tevens voorkomen, Jat anderen op last van de Overheid in hun jachtvelden deze taak uitvoeren. In gevallen waarin onverhoopt toch nog schade optreedt, kan de beschikking de grondslag vormen voor gerechtelijke acties van gedupeerde grondgebruikers ter vergoeding van de schade. VERTROKKEN PERSONEN Nelly van Heerwaarden, v. Kogerstr. 13 n. Arnhem, Jac. Marislaan 68. Irene H Swart v. B 136 n. Dirksland, Stati onsweg A 231. daar praten we niet meer over: Onbetwist de beste tandpasta geen bange droom meer voor de heer des huizes lijkst gelegen ge bouw oprijzen. Deel van de door Hitler gebouwde Westwall. De zee was net niet bij machte om deze monsters te vernietigen JONGE WIERINGERWAARDERS MAKEN SCHOOLREIS NAAR TEXEL Op de Ouderavond van de o.l. school te Wieringerwaard werd besloten om dit jaar een reisje naar Texel te maken. RHEUMATIEK... Uw tergende winterkwaal legt 't af tegen de weldadige warmte van de pijnstillende Thermogène. De Inspecteur van de Veeartsenijkun de Dienst te Haarlem verzoekt ons de Texelse veehouders en veehandelaren er nog eens uitdrukkelijk op te wijzen, dat iedere vervoerder van rundvee tijdens dat vervoer voorzien moet zijn van ver klaringen waaruit blijkt dat de dieren minstens twee weken geleden en hoog stens zes maanden geleden geënt zijn tegen mond- en klauwzeer. Jl. Maandag bleek bij het ter markt aangevoerde rundvee hieraan nog al wat te mankeren! Vanaf a.s. Maandag zullen ambtena ren van de C.C.D. alle koeien bij de in gang van de markt controleren. Men zorge er dus voor dat de papieren in or de zijn opdat zich geen moeilijkheden voordoen. DE SPEELTUIN WORDT BINNEN KORT HEROPEND Onze speeltuinvereniging „De Holle- bol" hield 9 Maart haar ledenvergade ring. Jammer, dat er van de 160 leden maar 4 aanwezig waren. Het bestuur is zeer dankbaar dat men zo'n groot ver trouwen stelt maar toch is het in het be lang der kinderen, dat de vergaderingen beter bezocht worden. Een speeltuin is meer dan een gelegenheid om te spelen: het hoort bij de opvoeding van het kind, lichamelijk en geestelijk. Daarom is het zo jammer, dat er zo weinig ouders ter vergadering komen. Iedere ouder moet er zich van bewust zijn dat er met ge noeg aandacht aan het kind besteed kan worden. Een kind vraagt heel veel aan dacht en dat wordt vaak vergeten. Heeft u kinderen en is u nog geen lid? Meldt u dan nu, want het is voor het kind pijnlijk, als het van de speeltuin gestuurd wordt. De kosten kunnen geen te groot bezwaar zijn: slechts 15 cent per week per gezin, plus éénmaal het' mleg- geld van f 1,— Nu de lente komt en de zon warmer wordt, is men druk bezig om de toestel len weer een verfje te geven, waarna ze weer spoedig in de speeltuin geplaatst zullen worden. Ook komen er nog een paar grote schommels bij, en t.a.v. het toezicht heeft het bestuur een goede op lossing gevonden. Omstreeks Pasen wordt de speeltuin geopend en weer onder het motto: Speeltuin paraat, de kinderen van de straat. de J.-V. ZON, MAAN EN 1IOOG WATER De zon komt 21 Maart op om 6,38, on der om 6,55. Maan: 22 Maart E.K., 30 Maart V.M. Hoog water ter rede van Texel: 21 Maart 1,21 en 1,29 22 Maart 2.08 en 2,21. 23 Maart 3,03 en 3,29. 24 Maart 4,17 en 5,03. 25 Maart 5,48 en 6,36. 26 Mrt. 7,07 en 7,44 27 Mrt. 7,58 en 8,33. 10—15 MAART ZO VLUG BREIEN Aan de overzijde van de Waddenzee, om precies te zijn in hotel „Centraal" te Harlingen, werden Vrijdag demonstra ties gegeven met het Zwitserse brei-ap- paraat „Passap". Wij zouden zulk een demonstratie ook wel eens op Texel wil len zien gehouden, want volgens het be richt in het lijfblad van de Harlingers, kan men met dit apparaat 10-15 maal zo vlug breien als met de hand. Alle soor ten garens kunnen er mee worden ver- wenkt en alle soorten kledingstukken kunnen er mee worden vervaardigd. In Zwitserland ontbreekt het apparaat sinds de laatste 15 jaren al bijna in geen enkel gezin. Het neemt daar dezelfde plaats in als de naaimachine. Men kan er 'n knot wol van 50 gr. binnen een half uur mee verwerken. Het resultaat is niet van het fijnste handwerk te onderschei den. Ook uitgehaalde wol kan men er op verwerken. Belofte maakt schuld. Daarom moet ik deze week beginnen met u heel in het kort te vertc-llen hoe we kunnen schoonmaken, zonder ons gezin in zijn gewone regelmaat te storen en ons zelf af te beulen. Overleg is het halve werk. Zo ook wanneer we ons huis een grondige beurt willen geven. We maken van te voren voor ons zelf een programma op van alles wat er gebeuren moet, daar bij rekening houdend met het vroeg of laat thuiskomen van onze echtgenoot en de tijden, waarop de kinderen vrij van school hebben. Ook bedenken we vooruit wat we eten zullen en maken vanzelfsprekend een eenvoudig menu klaar. De kleine werkjes, als kasten oprui men, poetsen en wrijven, kunnen we allemaal doen als de kinderen thuis zijn. We laten ze meehelpen en stellen dit op een dergelijke manier voor, dat zij denken samen met moeder het huis schoon te maken. Mocht het inderdaad gebeuren, dat we een middag niet in de huiskamer terecht kunnen, wel dan eten we eens in de andere kamer of in de keuken, maar we zorgen dat het daar net zo gezellig is. En als vader thuiskomt, lo pen we niet meer in een vuil schort rond. Zorgen, dat er geen dweilen of emmers ergens in een hoek van de 'Woonkamer staan of van een ander vertrek, dat we juist onder handen hebben. Een man heeft nu eenmaal weinig beqrio voor schoonmaak en vindt zo'n jaarlijkse grondige reiniging overbodig. Doch wij moeten en kunnen er voor zorgen, dat de schoonmaak, in plaats van een bange boze droom voor huisvaders, hoogstens een paar der gezellige dagen veroorzaakt. vele Ais de schoonmaak Uw handen onooglijk maakt, PUROL maakt ze weer spoedig gaaf en zacht. Doos 41-80 ct. „Bij een zonnetje zoet, past een nieu we hoed". Niet alleen een nieuwe hoed kan belangrijk zijn, doch voor moeders met opgroeiende dochters, nog meer een nieuw japonnetje, hetzij voor haar zelf, hetzij voor de kinderen. Vooral nu het tegen Pasen loopt en we kinderen hebben, die hun belijde nis, hun eerste communie zullen doen of bruidjes zijn, maken we ons wel eens zorgen, hoe we dit vraagstuk moeten oplossen. We beschikken nu eenmaal niet allen over een gevulde beurs, zo dat we maar een willekeurige winkel kunnen binnenstappen en niet behoe ven te kijken naar de prijs. Maar wist u, dat u van allerlei modellen een knip patroon, precies op maat, kunt krijgen? Nu zult u misschien zeggen: „Ik kan niet naaien" of „Ik heb geen naaima chine". Maar u heeft allicht een buur vrouw of een kennis, die u daarbij hel pen wil. U zult eens zien wat u dan een tevreden en trots gevoel heeft, als u met Pasen uw dochtertjes er keurig bij ziet lopen. ADA. Handbalnieuws S.V.O. Zondag om half drie thuis een wed strijd tegen Zeemeeuwen 1. Opstelling in het kastje.

Texelsche Courant | 1953 | | pagina 1