Cjrocn Zwartrjexels in het harL, Serenade op gestrand stoomschip Zweeds volkslied per telefoon gevonden Eerste kievitsei Ontgoocheling De Koog honderd jaar geleden nog een gehucht Thans ontdekt de toerist er ieder seizoen nieuwe gebouwen De Koog, zoals het een vijftig jaar geleden nog was Een nieuwe zaak De Koger school gaat biggen fokken WOENSDAG 25 MAART 1953 TEXELSE 660 JAARGANG. No. 5719 COURANT Uitgave N.V. v.h. Langeveld De Rooij Boekhandel Drukkerij Bibliotheek Den Burg - Texel - Postbus 11 - Tel. 11 Verschijnt Woensdags en Zaterdags. Bank: R'damse Bank, Coöp. Boerenl. Bank. Postgiro 652. -Aboan. pr. 11,80 p. kwart. 15 ct. incasso. Adv. 8 c. p. mm. De verjaardag van de kapitein van de Virgo" (nog steeds op de Vliehors) werd grandioos gevierd Sinds de eerste Februari zit de ..Vir go" op de Vliehors. Aan belangstelling heeft men er geen gebrek; ieder wil graag het sahip eens van nabij gadeslaan. Als kapitein Herbert Sjöheim met elke kijklustige een gesprek zou kunnen voe ren, ihad hij zeker de hele dag aanspraak. Dezer dagen vierde de kapitein zijn 50ste verjaardag. Met nog slechts 3 le den van de oorspronkelijke bemanning aan boord leek het er niet veel op, dat het een prettige verjaardagsviering zou worden. Bovendien was het 's morgens mistig; een niet al te vriendelijk begin voor een verjaardagsviering met als ver der uitzicht 's avonds de eentonigheid van de Vliehors. Edoch, wat vaak niet veel lijkt te worden wil nog wel eens meevallen. Zo ook hier. Na verloop van tijd klaarde de mist op en het bleek dat vele vrienden en kennissen over de gehele wereld de heer Sjöheim nog niet vergeten waren. Vele bloemstukken, taarten en talrijke telegrammen gingen in de loop van de dag in de richting Vliehors. Tekeningen voor de jarige. Een onderwijzeres en haar leerlingen vonden het maar zielig dat de kapitein zijn verjaardag zou moeten vieren zon der blijken van medeleven dat het zo geheel anders zou uitvallen konden zij ook niet vermoeden daarom besloten ze een tekening van de jarige te maken Ieder deed natuurlijk zijn uiterste best, dat tot resultaat had, dat er een prach tige collectie tot stand kwam De heer Sjöheim was er naar wij later van hem mochten vernemen wat mee in zijn sas. Voor altijd zouden zij een ereplaats blijven houden. Serenade. Ook Vlielands Fanfarecorps besloot deze voor de kapitein zo gewichtige dag zo prettig mogelijk te maken. Men be sloot hem 's avonds een serenade te gaan brengen. Natuurlijk wilde men als spe ciale attentie graag het Zweedse volks lied ten gehore brengen. Dirigent K. D. Anema stroopte practisoh het hele dorp af om de melodie er van te bemachtigen. Succes bleef evenwel uit. Per telefoon werd toen getracht om elders de melo die op de kop te tikken. Dit lukte, de melodie werd telefonisch doorgegeven. De heer Anema maakte er de nodige partijen bij en zo kon men om half vijf met de instudering beginnen Inmiddels was de heer Hofstra met een van zijn auto's, welke hij gratis ter besohikking stelde, voorgereden. Met een matige vaart ging het in de richting van de Vliehors, want de instrumenten moesten vooral niet beschadigd worden. In een opgewekte stemming bereikte men de Virgo", maar aan boord waren ze nog met. Om het schip heen wordt door de zee sleepvaart- en bergingsmaatschappij v.h. J. Doeksen een soort dok met vrije af loop naar zee, gebouwd. Naar wij ver nemen zijn de kansen alleszins gunstig, dat de maatschappij er in slagen zal het schip na verloop van tijd weer in zijn element terug te brengen. De Virgo" lag daardoor rondom in het water, zodat werklieden met lieslaarzen aan, de muzikanten naar de touwladders, moesten dragen. Het fanfarecorps stelde zich op tegen over de kamer van de kapiteiin, die door een „arglistige" bezoeker aan de praat werd gehouden. Bij de eerste tonen van het Zweedse volklied werd de deur geopend. Geheel verbaasd zei de kapitein „What's that?", griste zijn uniformpet uit de aangrenzen de hut en liep naar buiten. Na het Zweedse volkslied gaf het mu ziekcorps nog enige nummers ten beste. Kapitein Sjöheim was zeer ontroerd; hij dankte de corpsleden voor de grote eer hem aangedaan. Natuurlijk moesten ze even binnenkomen. De dining-roóm zag er sprookjesachtig uit met de vele bloemstukken, bouquetten en taarten. Temidden van de bloemen werd de kapitein gefotografeerd en op zijn wel zijn werd menige dronk uitgebracht. De kapiein vertelde. Hoe hij deze verjaardag vond? De mooiste van zijn leven Vooral het mede leven van de Vlielandse bevolking stelde hij op hoge prijs. De tekeningen? Een pracht van een cadeau; voor altijd zullen ze een ereplaatsje houden. Nooit had de heer Sjöheim gedacht dat het zo'n on vergetelijke dag zou worden. Vrienden en kennissen overal ter wereld hadden hem niet vergeten. Bijna dertig gelukste legrammen zeggen m dezen reeds ge noeg. Een in het Zweeds gesteld telegram was foutloos door het PTT-kantoor Vlie- HOOG WATER TER REDE VAN TEXEL 25 Maart 5,48 en 6,36. 26 Maart 7,07 en 7,44. 27 Maart 7,58 en 8,33. Aan het strand is het ongeveer eeD uur eerder hoog water. land op schrift gesteld, een prestatie, welke hij zeer hoog aansloeg en wat hem zeer verheugde. Vijftig jaar werd de heer Sjöheim, vijf en dertig er van heeft hij gevaren. Dit was zijn eerste, en naar hij hoopte, ook zijn laatste stranding. Het vorig jaar liep de „Virgo" op de morgen van zijn verjaardag de Canade se havenplaats Halifax uit. Het was bar koud, vertelde de kapitein. Over een week of drie gaat Herbert Sjöheim per vliegtuig naar Canada om zijn bruid te halen. Ze is verpleegster in Montreal en wil liever niet zonder zijn geleide de Atlantische Oceaan overste ken. Waarschijnlijk zal op 1 Mei het huwelijk in Parijs gesloten worden. „Ik had ook wel in uw land willen trouwen maar daar we, om aan de wettelijke verplichtingen enz. te voldoen, in uw land drie maanden moeten wachten, trouwen we in Parijs. Daar kan het hu welijk meteen gesloten worden". Het begon al te schemeren en dus tijd om naar het dorp tecug te keren. Aan dek werden nog een paar marsen ge speeld en toen ging het weer bij de touwladder neer. Bij de auto gekomen stelde Vlielands Fanfarecorps zich nog eenmaal op om het Zweedse volkslied te spelen. De loeiende stoomfluit bracht het wegrij dende gezelschap een afscheidsgroet. (Hark Crt.) Zondag 22 Maart jl. is het eerste kie vitsei op Texel gevonden door Cor Zoe telief van „Buitenwijk", bij De Koog. Via de wildhandel J. Zwan werd het burgemeester De Koning aangeboden Vroeg is de vondst niet: Vorig jaar was het eerste ei al op 17 Maart gevon den en wel door de toen 12-jange Kees Boot Dzn., van De Waal. In 1950 en '51 werd het eerste kievitsei geraapt op 21 Maart. BEROEPEN Door de Doopsgezinde Gemeente van Leeuwarden is beroep uitgebracht op Ds Th. van Veen, leraar bij de Doopsgezinde Gemeente alhier. Texel, ik heb iouw lof bezongen En ik zal het blijven doen. Maar vandaag wring ik geen loflied Uit mijn pen, met goed fatsoen. Want als ze dit Lente heten, Dan zou ik wel eens willen weten Hoe men Winter noemen moet. Want tot ijs stolt haast mijn bloed. Moog'lijk is het heden anders, Want natuur doet wat ze wil, Doch dit eerste Lente-weekend Maakt van Lente een paskwil. Ging ik daarom op een holtje Naar ons goede „Gouden Bolt je"? Al mijn tenen zijn reeds dood En mijn neus lekt als een goot! Lente? Laat me nou niet lachen, 'k Had aan zon en zee gedacht, Maar ik heb deez' lentedagen Bij de kachel doorgebracht. En 'k kreeg snauwen van de vrouwen Dat 'k de deuren dicht moest hou-en Wat een lieve lentetijd: Mist en kou en narigheid. 'k Had gehoopt eens leuk te markten, Daar toch is het Maandag voor, Doch de mist drong in mijn kamer En de zon wou er niet door. 'k Heb er tussen Texels boeren 'n Poosje staan te koekeloeren, En daar gaat mijn weekend dan. Wat is 't leven van een man? HU1B DE RIJMELAAR. OP DE RIJNVAART De directeur van het Plaatselijk Ar beidsbureau maakt bekend, dat er voor een klein aantal jongelui, leeftijd 21 t.m. 25 jaar. gelegenheid bestaat tot het vol gen van een speciale opleiding voor een functie op de Rijnvaart. Aanvang cursus half April. Candidaten moeten de lagere school doorlopen hebben, een stabiele ambitie en doorzettingsvermogen bezit ten. Nadere voorwaarden zijn te ver krijgen bij voornoemd Bureau, terwijl de aanmeldingen ten spoedigste dienen te geschieden. GEEN LICHTSEINEN De rode electrische lichtseinen, staan de op de toren van Oosterend, zullen vermoedelijk wel geen dienst behoeven te doen, maar mocht dit onverhoeds wel het geval zijn, dan zouden deze zeker met willen branden, daar de toevoerlei dingen al drie weken defect zijn. TEXELSE MARKT Den Burg, 23 Maart 1953. Aangevoerd: 9 koeien f 700-f 950. 8 graskalveren f 150-f 250. 12 schapen f80-fl00. 22 big gen f 40-f 50. 70 n. kalveren f 35-f 55. In een bijna honderd jaar oud boekje over ons eiland staat, dat De Koog te genwoordig (1856) slechts 17 huizen telt en 70 ingezetenen. Het dorp, zo 'lezen wij verder, is onbestraat en zonder bomen of heesters. Weleer was dit dorpje eene zeer bloeijende plaats. Die bloei dankte het aan de visserij, vooral aan de grote visserij of walvisvangst. „Ja, men zegt, zo vervolgt de schrijver, dat de Koog eens de hoofdplaats des eilands moet zijn geweest, hetgeen echter te betwijfelen is, aangezien den Burg. oudtijds versterkt en met poorten voorzien, meer tot ver blijf der regering en dus tot hoofdplaats, geschikt was. Het is alleen aan de over geblevene kerk, den rang van dorp nog te danken, daar het, na de zeer belang rijke afneming in de laatste 50 of 60 ja ren, nauwelijks op den naam van ge hucht aanspraak zoude kunnen maken". Als de geachte schrijver thans nog maals De Koog zou kunnen verkennen, zou hij zeker paf staan, zo hij nimmer van vreemdelingenverkeer had gehoord! De Koog toch heeft zijn hernieuwde bloei aan het toerisme te danken. Oude foto's van dit dorp tonen een enkele boerderij, een enkele woning, alle ,op ruime afstand van elkaar gebouwd. Al die „gaten" worden successievelijk be bouwd en zo wordt De Koog weer een écht dorp. De échte straten liggen er reeds geruime tijd, ja zelfs bezit het dorp sinds kort een moderne riolering en zo als bekend, ligt de waterleiding in het verschiet. Dat wij ons de wereld-op- Texel niet meer zonder electnciteit kun nen voorstellen, behoeft wel niet nader te worden omschreven. Alom prijken hier de moderne pensions en als herin nering aan een ver verleden, staat er nog een enkele boerderij. Ieder jaar terug kerende gasten en dat zijn er legio ontdekken ieder seizoen nieuwe gebou wen, nu eens in het Noorden, dan weer in het Westen, het Zuiden of bij het Centrum. VRIJDAGMIDDAG is wederom een nieuw gebouw officieel in gebruik geno men en de uitnodiging om de opening te willen bijwonen, hebben wij natuur lijk volgaarne aanvaard: het gold het nieuwe pand van C. Groenhof's Woning- innohtingbedrijf. Vrolijk wapperde de driekleur voor het nieuwe gebouw en ook was de vlag voor het WV-bureau gehesen. Aanwezig waren burgemeester De Koning, het dagelijks bestuur van de V W-af deling De Koog, het bestuur van de Algemene Texelse Middenstands vereniging, alsmede de directeur der V. V.V.. de heer Oskamp, vergezeld door zijn (onafscheidelijke) informatrices. Burgemeester De Koning sprak zijn grote bewondering uit voor het door de heer Groenhof genomen initiatief, hij wenste hem veel succes en hoopte dat De Koog dit soort initiatieven zal kun nen en durven volgen. De heer C. Mets sprak namens de AT.M.V. Ook hij roemde de ondernemingsgeest van de heer Groenhof. Wij juichen dit zeer toe Opbrengst bestemd voor de schoolreispot „De zeuge benne d'r!" riep het zoontje van Postcommandant Van der Berg zijn vriendje toe. „Hebbe jullie skille?!" Over welke zeugen de knaap zich zo druk maakte? Wel, het gold „de zeugen van skool!" Wat de school nu toch met zeugen, met varkens moet doen? Dit is het reeds in uitvoering zijnde plan-van- Zwan, met het plan van de eigen auto bus, dat overigens nog niet van de baan schijnt te zijn, maar een gloednieuw plan voor uiteindelijk één en hetzelfde doel: het plan is varkens vet te mesten met tafelafval, dat de kinderen bijeen brengen en dan gaan ze de zeugen ver- GESLAAGD De heer Ger Zwan, De Koog, deed te Den Haag met gunstig gevolg examen voor het diploma A Scheepswerktuig- kundige. KINDERHERSTELLINGSOORD Het Kinderherstellingsoord van de Ned. Dok- en Scheepsbouw Mij., staande aan de Minister Ruisweg ten Zuiden van De Koog, zal Zaterdag 4 April as. worden geopend. S.V. Texel. Het Nederlands elftal, de enige voet balschotel van Zondag, heeft de luiste raars wel weinig te genieten gegeven. Ook nu staat de keuzecommissie nog voor hetzelfde probleem. Snelheid, bal- controle, dekken der tegenstanders, vrij lopen enz. was nog lang niet je dat. Maar ook het plaatsen liet te wensen over. Zaterdagmiddag speelde adsp. B tegen Tex. Boys adsp A op het Boysveld. Het spel, dat meestal tussen deze twee elf talletjes pittig en snel gespeeld werd, was nu aan beide zijden slap en slecht verzorgd. Texel B won ook deze keer, zelfs tegen de verwachting in. Siem profiteerde, juist toen de B-kee- per iets te vroeg uit z'n doel kwam, met een mooi schot. Even later zorgde Max met een fraai onverwachts schot. De Boys hadden juist met een corner, een inswinger, gelijk gemaakt, voor no. 2. Rust 1-2. Na de rust een schot van Buisie en een missen van een B-speler in eigen doel. Volgende keer weer eens wat meer enthousiasme hoor! en zo dienen wij, Middenstanders, door te gaan, want het Grootbedrijf loert op ons. Spreker hoopte zeer, dat de heer Groenhof van zijn zaak zou mogen on dervinden wat hij ervan verwaoht. De heer Jonkman sprak als vertegen woordiger van J. P. Wyers' Industrie- en Handelsonderneming. De heer Groen hof, aldus spreker, heeft begrepen, dat de cost voor de baet gaat. Dit is ook on ze spreuk en voorts staat in ons wapen „Ik waak!" Waken, opletten, de tijd verstaan en ons voortdurend rekenschap geven van de leuze „De klant is ko ning! Voortdurend actief blijven en zorgen, dat de concurrentie ons met voorbijstreeft". Tenslotte complimenteer de de heer Jonkman de heer Groenhof met de prachtige zaak. De heer Groenhof, het woord nemen de, daoht terug aan het verleden, aan het begin van het bedrijf: op een zol derkamertje in Den Helder. Dat was in 1925, vier jaar later opening van „Hol- landia" te De Koog en thans dit ge bouw. Hij dankte fa. J. Koorn Mzn., fa. Wed. I. Voigt, S. van der Vis en R. Daalder voor de buitengewoon goede wijze waarop zij een en ander hadden uitgevoerd. Ook dankte hij de gemeen telijke instanties voor de volle medewer king. Burgemeester De Koning, wie de eer te beurt was gevallen de nieuwe zaak te mogen openen de heer R. Daalder was de eerste „klant" en de overige ge nodigden namen hierna het fraaie pand in ogenschouw. De winkel heeft een op pervlakte van 56 m2 en met zijn 20 m2 etalage^spiegelruit beschikt hij dus over een bijzondere aantrekkingskracht Al lereerst viel de vakkundige etalering op door de heren Carbaat en Ter Muil. Men ziet er de artikelen te kust en te keur en wat het oog met ziet vindt ge wel in de uitgebreide stalen! Meubelen van Old finish tot rotan, tapijten, mat ten, hortom alle sooren vloerbedekking, cretonnes, de moderne Dobby stoffen voor slaapkamers en huiskamers bij lichte meubelen. Bedden, vervaardigd door het eigen bedrijf, wandkleden, ta felkleden, strandstoelen, markiezen, ten tendoek enz. enz. Ook het adres zo bleek ons voor de moderne woningin richting. Voorts noemen wij nog de mo dern ingerichte werkplaats, evenals de binnenbetimmering van de winkel, ge bouwd door de fa. P. Eelman. Boven de winkel vindt ge een uitgebreid magazijn. Tal van bloemstukken getuigden van ve ler medeleven. Een goedingerichte wo ning, een bloem op ons pad! kopen en de gehele opbrengst zal ver volgens in de Schoolreispot worden ge stort! De heer Zwan, die deel uitmaakt van de Ouderoommissie, mocht op de Donderdagavond gehouden Ouderavond een spontaan applausje incasseren voor dit alleraardigste initiatief, dat stellig uitnemend kan slagen, want voor zover ons, oud-Kogers, bekend, heeft' dit dorp geen schillenophaaldienst en wij vermoe den, dat er vooral bij zomerdag, als de pensions op volle toeren draaien, wel een stukje nog goed verteerbaar brood en wat dies meer zij in de afval terecht zal komen. De zeugen verkeren in gezegen de omstandigheden en binnenkort zal de familie dus worden uitgebreid met een flink aantal krulstaarten in de dop en over een. klein half jaartje zullen die een behoorlijke prijs opbrengen. Mocht u de zeugen met een bezoek willen vereren, dan vraagt u maar naar Beatrix en Irene. Over de Ouderavond, die in hotel „Op Duin" werd gehouden, vernemen we nog het volgende: De voorzitter, de heer C. Bakker, open de de avond met een speciaal woord van welkom tot de heer Onstenk, voor het eerst als hoofd der school bij een ouder avond in De Koog aanwezig, en ook de heer Alderlieste, die bereid was gevon den tot het houden van een lezing met film over West-Indië. Hierna kreeg de heer Onstenk het woord voor het doen van enige mededelingen. In principe werd besloten 20 tenten aan te schaffen om met de kinderen te gaan kamperen. Deze tenten zullen des gewenst aan andere scholen op Texel te gen een zeer schappelijke prijs worden verhuurd indien daarvoor belangstelling bestaat De bedoeling is dit jaar met de hoogste klassen te gaan kamperen op Vlieland. Door verschillende ouders wer den over een en ander vragen gesteld. Een applausje kregen de heer Zwan voor zijn lumineus plan om varkens te fok ken ten behoeve van de sohoolkas en mevr. Tiessen voor het keurige hand- w e r k tentoonst ellin k j e Hierna droeg de heer Onstenk een klein verhaaltje voor, dat zeer in de smaak viel. In de pauze werden de aanwezigen ge- tracteerd op een kopje thee met koek. Na de pauze en de rondvraag, waar van door verschillende ouders gebruik werd gemaakt, hield de heer Alderlies te een lezing die met grote belangstelling werd gevolgd. Tot besluit werden enige door de heer Alderlieste zelf opgenomen films gedraaid, die uitmuntten door dui delijkheid en een aardig beeld gaven van enige aspecten van het leven in West- Indië. Al met al was het een geslaagde ouderavond. DAMCLUB TEXEL Eilandcompetitie Vrijdag jl. vond de traditionele massa- ikamp tussen de Texelse damclubs plaats. Het was weer een ouderwets gezellige avond. Verschillende spannende partijen kwa men deze avond voor, waaruit weer eens bleek, dat op Texel vele goede dammers wonen. De (sportieve) strijd was nog feller geweest als ook Oosterend aanwe zig had kunnen zijn. Nu moesten de ge- combineerden het zonder deze goede krachten stellen wat in de uitslag ook duidelijk tot uitdrukking kwam. Ook de samenstelling van de combina tie had met dit aanwezige spelersmatem- aal beslist sterker gekund. Na het Texelse kwartiertje opende de voorzitter Dros (Del. Texel) met een kort woord waarin hij in het bijzonder Den Hoorn verwelkomde na een afwezigheid van enige- jaren en reikte vervolgens de wisselbeker uit aan de winnende ploeg, Del. Texel II, die dit kleinood nu al twee maal achtereen wist te winnen. Hierna ontbrandde de strijd met als ge volg de volgende uitslagen: Del. Texel Gecombineerden C. Dijker S. Lap Dz. 11 S .v. Heerwaarden P. de Bloois 20 S. Ros H. Dorp 20 C. v. Heerwaarden S. Zijm 11 S. Bakker G. ten Brug 11 J. Vinke C. Hopman 20 P. Jansen C. Lap 02 C v. d. Werf A Dootjes 1—>1 G. Dros Joh. Hillenius 20 P. Kooij G. Wilner 02 N de Graaf A. Boon 20 W A. v. Zeijlen C. Stoepker 11 A. v.d. Slikke W. v.d. Werf 20 A. Vinke W. de Bloois 11 Joh. D. Bakker G. Kikkert 20 C. P. Burger Jac. Kooiman 20 W J. Boon H. Stolk 20 J. N. Rijk H. Daalder 02 Joh. Schoo W. Stolk 20 D v.d. Werf J. Roorda 02 P Bakker C. Bakker 2—0 Jb. Koorn A. Voorthuizen 02 Joh. v. Heerwaarden B. Kramer 20 Jb. v. Heerw. M Voorthuizen 02 J.. A. v Enst H. vjd. Werf 20 Eindstand: 3218. De competitieleider.

Texelsche Courant | 1953 | | pagina 1