sre/u/A/G Op introductie van Motorclub „Texel" bracht de Shell een interessante filmavond Vogelgedrag en Vogel studie Op reis Het Jeugdverhaal „De avonturen van Bim en Bam" Deze week in Texels Bioscoop Theater Jeugdrubriek Smakelijk eten! Het Mysterie De Shell Nederland N.V. heeft allen die belangstelling voor motoren aan de dag leggen of die motor nu in een motorfiets zit of in een slee waar je koud van wordt Vrijdag in Hotel Texel een bijzonder genoeglijke en vooral leerzame avond bezorgd. Een flink aantal perso nen was aanwezig toen de voorzitter van de introducerende vereniging, de Mo torclub „Texel", de avond opende. De heer Moojen heette vooral welkom de oud-voorzitter, de heer R. Berkenbosch, die na drie jaar in Indonesië te hebben gewerkt, weer met verlof op het eiland is. De vertegenwoordiger van de Shell, de heer Metz, leidde hierna het populaire filmprogramma met een kort woord in: hij deelde o.a. mede, dat 60 jaar gele den een klein groepje Nederlanders naar Indië trok om de Koninklijke op te rich ten. Alle begin is moeilijk en vooral de oprichters van de Koninklijke weten daarvan mee te praten, maar zij za gen hun streven dank zij hun vastbera den doorzetten met goede uitslag be kroond. In 1907 associeerde wijlen Sir Henry Deeterding met de Britse Shell. Benaald werd, dat het grootste deel van het kapitaal in Nederlandse handen zou blijven en de directeur-generaal een Ne derlander zou zijn. Dat is tot vandaag de dag gebleven. De Shell breidde zich ge staag uit, doorstond de slagen van twee wereldoorlogen en heeft thans direot meer dan een kwart millioen mensen in dienst, indirect misschien wel milli- oenen! De Shell is de grootste N.V. van ons land! Het grootste laboratorium van Europa is dat van de Koninklijke, ge vestigd te Amsterdam. Er werken 1600- 1700 employé's. De Shell beschikt over de grootste tonnage ter wereld. Sinds haar oprichting heeft de Shell een hoeveelheid olie gewonnen, gelijk aan de inhoud van het IJsselmeer De diepste boring was 6300 m., te Oklaha- ma. De heer Metz hield als intermezzo enige korte toelichtingen, welke zeer leerzaam waren en met grote interesse werd beluisterd. Wist u, dat het voor heen bij het speuren naar olie alleen om petroleum begonnen was? Men wist niet wat met de benzine te moeten doen en daarom werd dit product maar. ver brand. Het filmprogramma was zeer uitge breid: wij zagen de moderne boortorens in werking, een film over de grondslagen van de benzinemotor, films over de ont wikkeling van de oliemaatschappij; bij zonder interessant de documentaire opna men (demonstraties van gebr. Wright, vlucht van Blériot over het Kanaal). Een kolfje naar de hand der jongeren vooral was de vertoning van ,,De race naar de roem"-motorwedstrijden op het eiland Man, en de 24-uurrit van Le Mans, voor auto's. Op de rechte einden 250 km. per uur. De avond werd omstreeks 11 uur door de heer Moojen gesloten. Hij dankte de heer Metz voor zijn komst naar Texel en sprak de hoop uit, dat de Shell volgend jaar wederom een dergelijke interessan te avond zou willen bieden. HANDELSREGISTER In „Handelsregister" lezen wij onder wijzigingen: Gebr. Schoenmaker, Texel, Den Burg, Weststraat 5. Filiaal te Texel, De Waal, Polderweg 17; Texel, Den Burg, Vogelenzang 11 (timmerbedrijf). Carrosserie- en wagenbouw- en timmer bedrijf. Toegetreden vennoot: C. G. Schoenmaker. sf&r- 'tWrf&êC Zo luidde de titel van de voordracht van de heer J. A. IJzendoom voor de le den van de R K. Ontwikkelingsolub op de onlangs gehouden avonid in Hotel De Zwaan, de laatste van dit seizoen. Spreker verklaarde in zijn inleiding, dat hij zich reeds 15 jaar bezig ihield met de ornothologie en toch telkens, wanneer hij er op uittrekt in de vrije natuur, steeds weer nieuwe ontdekkingen doet. Het lijkt zo'n onschuldige liefhebberij, maar toch is het een wetenschap die van daag aan de dag zeer velen bezighoudt, niet alleen hier in Nederland maar ook buiten onze landsgrenzen. Van de gedra gingen der vogels kan de mens nog veel leren. Een uitgebreide serie lichtbeelden van bekende en onbekende vogels werd op het witte doek geprojecteerd, zoals de huismus, bonte kraai, kievit, grutto, ei- dereend, dodaars enz. enz. Van iedere vogel kon men de bijzondere eigen schappen, leefwijzen en gewoonten ver nemen. Tijdens de pauze werden enkele vo gelgeluiden, opgenomen op grammofoon platen, ten gehore gebracht, zo duide lijk dat het was alsof men zich in de vrije natuur bevond. Interessant was pok de eierverzameling ruim 100 soorten eigendom van een der leden, de heer H. Schrama Sr. Ongetwijfeld is spreker erin geslaagd om onder de aanwezigen de liefde en in teresse voor de vogelwereld op te wek ken. TWEE NIEUWE WONINGEN Voor rekening van de heer P. de Graaf, Amsterdam, worden aan De Brink te De Koog twee woningen ge bouwd. Het werk werd opgedragen aan de fa. J. Koorn Mzn., timmerwerk, fa. Wed. I. Voigt, metselwerk, S. v.d. Vis, lood- en zinkwerk en D. J. Roeper, schilderwerk. OOSTEREND'S PLANTSOEN GEREED Het plantsoen m de Julianastraat is nu geheel gereed gekomen. Het ziet er keu rig uit en de Oosterenders zijn er dan ook trots op. We hopen dat de jeugd dit mooie plantsoen met zal vernielen. An ders moeten de omwonenden maar een oogje in het zeil houden. Ook de boeren die hun vee verweiden, worden ver zocht er voor te zorgen dat de dieren er niet inkomen. CANDIDATEN A.R. KIESVERENIGING Morgenavond 8 uur zal in de School mét de Bijbel te Oosterend door de An- ti-Revolutionnaire Kiesverenigingen van Den Burg en Oosterend worden verga derd. Voornaamste punt van de agenda is: samenstelling van de groslijst voor de komende gemeenteraadsverkiezingen. Zie ook de adv. SVC-Nieuws Programma voor Zondag as.: SVC 1 AGSV 1; SVC 2 uit naar Den Helder 5. Adsp Zaterdag uit tegen Tex. Boys. rlan Uw spoorkaartje ge- T-Y kaald bij de V. V. V. „Texel" V EERSTE HULP BIJ ONGELUKKEN Spalken. 1. Maak spalken van hout of stevig karton en pas deze op gezonde arm of been, in dezelfde stand als zieke lid. 2. Spalk moet zo lang zijn, dat ze de gewrichten aan de uiteinden van gebro ken beenstuk passeert. 3. Omwikkel de gehele spalk met een laag vette watten. 4. Zet deze watten op een spalk vast met een gaaszwachtel. 5. Omwikkel het gebroken lid met vet te watten, als er geen mouw of broeks pijp omheen zit. 6. Schuif de spalk zeer voorzichtig on der het gebroken lid en vul eventuele openingen tussen spalk en gebroken lid op met vette watten. 7. Fixeer gebroken lid en spalk tot 'n geheel met cambric zwachtel. Laat tenen of vingertoppen vrij; deze moeten warm blijven en normale kleur behouden. Is dit niet het geval, dan zit de spalk te vast*en moet deze eraf. 8. Pak de patiënt warm in. 9. Vervoer de patiënt voorzichtig naar arts of ziekenhuis. B B-). 6 Coptnhcq»! 5^ 0^7 Kijk die twee stoute jon gens na eens! Moet je eens zien hoe ze elke ooievaar vangen en op hun ruggen klimmen. Ze willen een gratis tochtje door de lucht maken. „Houd je goed vast", schreeuwt Bim tegen Bam, „of we vallen er af". „Ja, houden jullie je maar goed vast", denken de ooie vaars bij zichzelf. „Wij zul len er wel voor zorgen, dat jullie er toch afvallen!" En plotseling draaien ze zich om en vliegen met hun ruggen naar beneden, zo dat Bim en Bam er af val len. Dat ziet er werkelijk gevaarlijk uit, als ze zich maar geen pijn zullen doen. Neen, hoor, ze hebben geluk en komen in een meertje terecht. Door en door nat, en erg beschaamd sluipen zij naar huis. Het is de laatste keer geweest, dat zij naar een gratis vliegtocht je op de ruggen van de ooievaars hebben verlangd. HANDBALCOMPETITIE Nu de competitie ten einde loopt, volgt hier nog eens de stand. Er moeten nog 2 wedstrijden gespeeld worden: de beslis singswedstrijd GDS-Zeemeeuwen en SV C-SVK. Voor SVC blijft het gelijk, die staan veilig op de derde plaats. Maar als De Koog deze wedstrijd wint staan ze al leen op de 4e plaats, die ze nu delen met Den Hoorn. Dus SVK nu volhouden, we rekenen de volgende competitie ook weer op jullie. Oosterend is dit jaar gezakt, maar dat het niet in de verdediging zit, blijkt wel uit de tegenpunten Zeemeeuwen 1 14 13 0 1 99-23 26 GDS 1 14 13 0 1 86-22 26 SVC 13 8 1 4 72-32 17 SVK 13 6 1 6 42-54 13 ZDH 14 6 1 7 47-49 13 SVO 14 4 0 10 23-39 8 GDS 2 14 2 2 10 27-84 6 Zeemeeuwen 2 14 0 1 13 5-103 1 De grootste fout in deze competitie was weer dat er in de vacantiemaanden door gespeeld werd, zodat de meeste wed strijden afgelast werden en de compe titie nu nog niet af ds! Als we dit jaar wat eerder beginnen, kan de competitie in Juli en Augustus stop gezet worden. We hopen dat alle clubs weer mee doen om speelseizoen '53 te doen slagen. „HET ZEVENDE KRUIS" Deze film voert ons naar het Duitse concentratiekamp Westhofen in het jaar 1936. Op het binnenplein staan zeven kruisen opgesteld. Wij maken kennis met zeven gevangenen, die vluchten. Zes van hen worden weer gegrepen, maar George Heisier weet naar Neder land te vluchten en zo te ontkomen aan de klauwen van de Gestapo, die alle po gingen in het werk had gesteld om ook hem op te sporen. Een adembenemende film! „ACHTER DE BREDE MISSOURI" Clark Gable, de grote filmheld, speelt in deze spannende rolprent de hoofdrol als de pelsjager Flint, en een belangrij ke figuur is ook Maria Elena Marqués als Kamiah, als klein meisje door de In dianen ontvoerd. Pionier-pelsjager Flint, wordt verliefd op haar, hij begeeft zich dan op dubbei gevaarlijk terrein, want de Zwartvoetstam, waartoe zij is gaan behoren, legt een hinderlaag. Het zaak je wordt er niet eenvoudiger op als het hoofd van de Indianen uit wraak door een pelsjager wordt vermoord. Kamiah wordt tijdens een gevecht gedood en het kost Flint alle moeite zijn zoontje te red den. Zij vestigen zich dan in de streek waar Kamiah haar kind zou hebben wil len opvoeden. Neerlands nieuws. O.a.: Uitreiking van eerste cheque door Nationaal Rampenfonds aan slacht offers van de overstroming. Aankomst van Fins hout en Italiaanse pompen voor de getroffen gebieden. De voetbalwed strijd Frankrijk-Nederlandse professio nals te Parijs. Opening van de „Flora 1953" door H.M. de Koningin. Buitenlands nieuws. O. a.: Het huwelijk van Montgome ry's enige zoon. Carnaval op Cuba. Mode op de fiets. De voetbalwedstrijd Neder land '(profs)-Frankrijk ten bate van het rampenfonds te Parijs. RECTIFICATIE Ons allervriend de zetduivel heeft in het stuk van de heer Hooijberg 't woord „barst" laten vervangen door korst. Het betreffende gedeelte moest zijn: „Ik heb nl. geconstateerd, dat diverse gedeelten onder genoemde schrikdraad, waar het nog niet tot afspoeling was gekomen, toch reeds een vrij diepe barst (kloof), als een begin daartoe aanwezig is. Gaat zien en overtuigt u van dit toch wel duidelij ke bewijs. Nr. 248. THEA EN NELY WITTE Zij wonen aan de Witte Kruisweg 16 Den Burg. Thea wordt Vrijdag 27 Maart 10 jaar en Nely is 11 Januari 8 jaar ge worden. Ze helpen moeder al flink met de afwas en boodschappen doen. Ze heb ben samen een fiets en maken er graag gebruik van. Ze hopen beiden dat de zo mer maar gauw komt, dan kunnen ze weer naar Opa in Spang fietsen en naar het strand. 10 Jaar, dat zal me Vrijdag dus een feest worden! DE HENGST „CATALON" GEPRIMEERD Op de 4 Maart te Haarlem gehouden 'hengstenkeuring verwierf „Catalon", standplaats .TWestergeest", een tweede provinciale premie. „Catalon" stond bij de oudere hengsten bovenaan. Deze hengst kwam voor het eerst in Haarlem zijn opwachting maken. Deze 15- jarige zoon van „Waldherr" is nog geheel gaaf en past geheel in het modem ge vraagde type en heeft prima gangen. Had, volgens het laatste bericht uit de Land bouwcourant, op de 3e plaats kunnen staan met een le premie Moeder Aarde snakt evenzo naar wat warme zonnestralen als wij allen. Andere jaren kwamen om deze tijd al meerdere kasgroenten aan de markt die nu na het koude, gure voorjaar lan ger op zich laten wachten dan anders. Onze inmaak is danig geslonken en we hebben ons gezin al zoveel rode en wit te kool, erwtensoep en bruine bonen voorgezet, dat we graag eens iets an ders op tafel willen brengen. Een gerecht, wat niet zo bekend is en toch heel smakelijk, bovendien voor iedere beurs mogelijk, is gebakken kool. U neemt hiervoor het beste een groene kool, kook deze met wat zout in weinig water bijna gaar. Laat ze dan goed uitlekken op een vergiet of knijp ze in een doek droog. Maak onderde- hand wat margarine bruin in 'n braad pan of bak wat aan dobbelstenen ge sneden spek uit. Roer hierdoor de uit gelekte kool en bak deze lichtbruin .Toe voeging van wat peper of sambal ver hoogt de smaak. Eet de op deze wijze klaargemaakte kool met aardappelpu- rée en u heeft een smakelijk en voed zaam gerecht. Heel smakelijk, tevens rijk aan vita minen, waar we juist nu zo bijzonder behoefte aan hebben, is een gemeng de sla van Brussels lof en rauwe wor telen. We snijden hiertoe de Brussels lot aan heel dunne schijfjes, doch halen eerst de pit er uit, dat neemt de bittere smaak weg. Een of meer winterwortels worden fijngeraspt en dan mengen we de uitgelekte Brussels lof erdoor. We maken dan het verkregen mengsel op smaak door toevoeging van olie en azijn, al of niet met wat suiker, zout en peper. Dit is een kwestie van smaak. U verkrijgt dan een fris, vitamine rijk slaatje, dat opgediend met een gebak ken ei en gebakken aardappelen, een overheerlijk maal vormt. ADA. FEUILLETON van de Blauwe Tram door T. LODEW1JK 40.) Toen maakte ik kennis met een student, 'n zekere Gravenhorst. Hij was een aardige, gezellige kerel, met zeer gedurfde denkbeelden en 'n zekere roe keloze moed. Hij had heftige critiek op de toenmalige constellatie en ik werd het roerend met hem eens, dat er iets gebeu ren moest. En op een avond, toen ik al vrij veel gedronken had, vertrouwde hij me toe, dat er ook iets gebeuren zóu. Een aantal vooraanstaande Nederlanders had besloten een eind te maken aan die „vergane democratie" en een krachtige autocratische regering te vormen, een soort militaire dictatuur Maar daarvoor moest heel wat voorbereidend werk ge beuren. Mislukking zou het einde bete kenen van allen die aan deze plannen arbeidden. Of ik er voor voelde mee te doen. Ik zei meteen ja. Van toen af was mijn studie num mer twee. Ik kreeg allerlei geheimzinni ge opdrachten, die erg tot mijn verbeel ding spraken Ik kreeg documenten te vertalen, w'aarvan me aanstonds bleek, dat ze hoogst gewichtig waren en waar van ik niet snapte, dat ze in vreemde handen hadden kunnen terecht komen. Ik heb in een auto militaire uniformen vervoerd, ik heb op een misselijke ma nier via een vnendschapje met de doch ter van een kolonel militaire gegevens weten te bemachtigen, en ik deed het al lemaal voor het heil van het vaderland en vond mezelf hodgst gewichtig. Maar ik kwam nooit te weten, wie eigenlijk m'n opdrachtgevers waren Ik had al leen te maken met Gravenhorst. En die was zo dicht als een pot. Leek u dat niet verdacht? inter rumpeerde JoChem. Integendeel. Zoals u tijdens de be zettingsjaren wel hebt gemerkt, zijn tal van ondergrondse werkers om het leven gekomen doordat er te veel werd ge praat. En het feit, dat men hier het stil zwijgen zo goed bewaarde, dat de orga nisatie volkomen „luchtdicht" was, gaf mij vertrouwen. Ik dacht: daar zitten bekwame lui achter. Toen brak de oorlog uit. Hij duurde maar kort. Ik heb nog een tijdje doorge studeerd, maar geen examen gedaan, doordat het voor ons studenten te ge vaarlijk werd. Ik kon hier aan het werk blijven dank zij een „Ausweis" van de Voedselvoorziening, en toen de oorlog voorbij was. ging Rob naar Amerika en ik leidde de zaken hier. niet erg schitterend vrees ik. Het ging met zo erg best. We hadden vooral tekort aan kasgeld en ik ben bang dat ik met de man was om in zulke om standigheden een zaak te leiden. Velze- naar is een bekwaam man, maar oud en een beetje conservatief. Ik had geld ge stoken in een letterkundig tijdschrift, waar iedere maand meer geld bij moest. M'n politieke interesse was verdwenen, ik had gezien wat dictatuur betekende, de rommel na de oorlog stond me tegen, en iik besloot met zulke zaken nooit meer iets van doen te hebben. Wat er van de organisatie geworden was, waar aan ik had meegewerkt, wist ik niet. En ik dacht er ook maar niet te veel aan, want soms bekropen me daarover alles behalve geruststellende gevoelens. Op een goede, of liever 'n kwade dag, stond opeens Gravenhorst voor me. Ou der, dikker, kortom zo veranderd, dat ik hem bijna niet zou hebben herkend. Om een lang verhaal te bekortenhij had me nodig. Hij kwam er rond voor uit, dat hij smokkelde en handelde in zwarte spulletjes en hij zocht een hoofd kwartier. Z'n oog was gevallen op de Bennebroekse villa, en toen hij er ach ter was gekomen dat die aan onze firma behoorde en ik daarin deelgenoot was, aarzelde hij geen ogenblik en zocht me op. Ik voelde er niets voor, maar toen kwam hij met andere argumenten. Hij toonde mij aan, dat de organisatie waar voor ik had gewerkt niets anders was dan 'n Duitse spionnage-afdeling, waar in ik dus een werkzaam aandeel had ge had. Zou dit openbaar worden, dan was ik geruïneerd. Chantage dus. constateerde Joohem. Niets anders, gaf van Lier toe. Ik had niemand met wie ik over het geval kon spreken. M'n broer zat in Canada. Velzenaar zou het besterven, wanneer hij het woord spionnage hoorde, en de oude heer Terweeghen was m'n enige hoop in mijn financiële moeilijkheden, een hoop die verdwijnen zou wanneer zijn voorkeur voor mij, door zulke ont hullingen, niet langer zou bestaan. Ik raakte al dieper in de put. Graven horst had mij geheel in zijn macht, maar financieel werd ik er met beter van. De villa bleef in naam verhuurd, in feite ontving ik er nooit een cent voor. Nooit heeft Gravenhorst mij iets betaald. Op de een of andere manier kwam hij er achter *hoe ik in de schuld stak. Toen kwam hij bij me. Wanneer ik failliet ging, was dat voor hem natuurlijk het eind van ons con tact, dat voor hem waardevol genoeg was. Hij had een plan, namelijk om me neer Terweeghen, Marja's vader te be roven. Ik moest hem daarbij helpen en ik zou dan zoveel geld krijgen, dat ik mijn meest dringende schulden betalen kon. Eerst stuitte het me tegen de borst, maar ik werd steeds meer geprest, ener zijds door m'n schuldeisers, anderzijds door Gravenhorst, die me voortdurend dreigde, m'n verleden bekend te zullen maken. Het werd me zo moeilijk ge maakt ik begrijp niet, dat ik in die tijd niet gek geworden ben! Van Lier had de laatste woorden bijna uitge schreeuwd en verbopg het hoofd in de handen. Joohem wachtte zwijgend, tot de jonge man zich weer hersteld zou hebben. Mar ja streek hem zachtjes door zijn haar. Hij keek op en glimlachte verwe zen tegen haar. Ik had allerlei plannen ontworpen en weer verworpen, vervolgde John ein delijk, toen ik op een middag met me neer Terweeghen meereed naar Den Haag en hij me vertelde, dat hij die avond met veel geld zou terugkomen. Hij vroeg of ik met hem terug wou gaan, omdat, hij niet graag alleen reisde, ook al in verband met de laatste overvallen. Ik zag m'n kans en praatte mezelf voor, dat het zo 't beste was. Ik kon zorgen dat meneer Terweeghen er met een paar schrammen afkwam. Hij kon het geld wel missen en ik was uit de zorg. Stom meling die ik was, gaf ik me er geen re kenschap van, dat ik op die manier nog dichter in de strikken van Gravenhorst verwarde, die me nu, behalve met m'n politiek verleden, ook nog met deze misdaad chanteren kon. Toen Marja's va der in Den Haag was, telefoneerde ik met Gravenhorst en maakte het hele plan met hem op. 's Avonds gebeurde het. We za<*en de tram staan. Die heeft zeker pech, zei meneer Terweeghen, kijk maar, ze zwaaien al. Er stond een conducteur in het licht van de schijnwerpers te wen ken. Meneer Terweeghen stopte en boog zijn hoofd uit het portier. Tegelijk werd aan mijn kant de deur geopend en kreeg ik een klap op het hoofd, die me bewus teloos maakte. Het was allemaal zo afge sproken. De volgende dag bracht Gravenhorst me zevenduizend gulden 't Was genoeg om Meulemans en de Twentse Bank te betalen, maar ik had minstens tiendui zend nodig gehad. De rest krijg je wel van een vol gend kraakje, zei Gravenhorst lachend. Hij had een inbraak bij de Incassobank op 't oog en wist, dat ik bevriend was met de zoon van de directeur en er veel aan huis kwam. (Wordt vervolgd).

Texelsche Courant | 1953 | | pagina 4