Cjrocn '^wart^ Jexeh in het harL, DDI Beslissing inzake de toekomstige veerverbinding niet op korte termijn te verwachten Vandaag opening Kinderherstellingsoord 0 jmxrn iü ZATERDAG 4 APRIL 1953 TEXELSE 66» JAARGANG. No. 6722 COURANT Uitgave N.V. v.h. Langeveld De Rooij Boekhandel Drukkerij Bibliotheek Den Burg Texel - Postbua 11 - Tel. 11 Verschijnt Woensdags en Zaterdags. Bank: R'damse Bank, Coöp. BoerenL Bank. Postgiro 652. -Abonn. pr. f 1,80 p. kwart. lö ct. incasso. Adv. 8 c. p. mm. i yrj aldus de Minister van Verkeer en Waterstaat Dinsdagmiddag kwam de gemeente raad onder voorzitterschap van burge meester De Koning bijeen. Afwezig de heer Jak. Bruin. In verband met het overlijden van de heer J. de Vries, die vanaf 1932 hoofd der oJ. school te Zuid- Eierland is geweest en het overlijden van mevr. de wed. Van Moort-van 't Veer, die enige jaren in tijdelijke dienst als onderwijzer op Texel werkzaam is geweest, werd enige ogenblikken stilte betracht, nadat de voorzitter beiden had herdacht. Hierna gaf de voorzitter een uitvoerig Jaaroverzicht. (Zie volgend nummer) Naar aanleiding van een in Dec. door B en W namens de Raad aan de Minister van Verkeer en Waterstaat gezonden brief en telegrammen, berichtte de Mi nister dd. 4 Maart, dat omtrent de veer verbinding nog geen def imtieve beslissing is genomen. De Minister achtte het ter voorkoming van misverstand gewenst, uiteen te zetten in welk stadium deze aangelegenheid thans verkeert. Hij begint dan met op te merken, dat het vraagstuk van de toekomstige veer verbinding een 2-tal facetten heeft. „Ten eerste bestaat versahil van mening over de vraag of tot verbetering van de aan- leggelegenheid te Oudeschild zal worden overgegaan dan wel de bouw van een meuwe veerhaven aan 't Homtje de voorkeur verdient. Daarnaast bestaat als gevolg van de daaraan verbonden finan ciële consequenties voor de exploitante van het veer, de N.V. TESO, geen over eenstemming over het standpunt of het bestaande type veerboten met zijlading zal worden gehandhaafd dan wel of tot 't inleggen van een veerboot met koplading zal worden besloten Blijkens een uwer bovenbedoelde tele grammen, zo vervolgt de minister in zijn schrijven, wordt door de Raad uwer ge meente aan een nieuwe haven aan 't Horntje de voorkeur gegeven. Het is u bekend, dat dit standpunt in beginsel door mij wordt gedeeld. Bij een naeder bestudering van de terzake opgemaakte plannen is evenwel gebleken, dat het noodzakelijk is de ontworpen vorm en ligging van ,deze haven te toetsen aan een in het waterloopkundig laboratori um te bouwen model op kleinere schaal. De ligging toch van (leze haven aan een machtige en bij stormweer zeer woelige zee-arm, maakt het noodzakelijk de ze kerheid te verkrijgen, dat deze haven on der alle weersomstandigheden veilig zal zijn te gebruiken en dat geen abnormale aanzanding van haven en toegang zal ontstaan. Aangezien met een dergelijk onder zoek en met de uitvoering van het werk nog geruime tijd gemoeid zal zijn en voorts ook met de Prov. Noordholland nog geen overeenstemming bestaat over de vraag welk plan tenslotte voor de de finitieve veerverbinding zal dienen te worden gekozen, terwijl anderzijds de huidige veerverbinding verbetering ver eist, is nagegaan welke werken in af wachting van de beslissing omtrent de uiteindelijke oplossing van het vraag stuk, reeds dit jaar ter hand zou kunnen worden genomen. Nu de N.V. TESO inmiddels de be staande veerboot heeft verlengd en ge motoriseerd, zal naar mijn mening een voor de eerstkomende jaren bevredigen de oplossing worden verkregen, wanneer ook de aanleginrichting te Den Helder wordt gemoderniseerd en die te Oude schild enigszins wordt verbeterd. Voor Den Helder zal deze bestaan in de bouw van een nieuwe aanleginrich ting annex toegangsteigers, parkeerge- legenheden, opslagplaats voor vrachtgoe deren e.d. De plannen zijn zodanig opge zet, dat wanneer t.z.t. mocht worden be sloten tot de bouw van een veerboot met koplading, deze werken zonder ingrij pende en kostbare wijzigingen op een voudige wijze aan de dan ontstane situatie kunnen worden aangepast. In totaal zal met deze werken thans een uitgave ge moeid zijn van f 550,000 a f 600,000. Met de uitvoering daarvan zal over eni ge maanden worden begonnen. Te Oudeschild zullen in afwachting van de definitieve beslissing over deze veerverbinding de werken worden be perkt tot het in de bestaande kade ma ken van enige op verschillende hoogten gelegen toeritten, zodat minder bezwaar zal worden ondervonden bij het op- of afrijden van auto's bij verschillende wa terstanden. De uitgaven zullen hier op deze wijze tot enige tienduizenden gul dens kunnen worden beperkt. Uit het bovenstaande volgt, dat een beslissing over de toekomstige veerver binding op korte termijn niet is te ver wachten; een bespreking, zoals destijds is toegezegd, heeft in dit stadium voorts weinig zin. Ik zeg u evenwel andermaal toe, dat, wanneer de voorbereiding dezer plannen voldoende is gevorderd en alvo rens terzake een definitieve beslissing is genomen van Rijkswege, het nodige overleg met belanghebbenden i.e. uw ge meente, de Prov. Noordholland en de N. V. TESO zal worden gepleegd". De heer Roeper merkte op, dat z.i. de verbouw van de Dokter Wagemaker on voldoende verbetering heeft gebracht. De heer Wassenaar: Het is een verbete ring, maar geen oplossing. Wij meldden reeds de benoeming van diverse leerkrachten. Eervol ontslag werd verleend aan de heren Brinkerhof (ulo), Lefferman (hoofd De Cocksdorp) en Van Haaf ten (onder wijzer De Cocksdorp). De benoeming van een hoofd te Z-Eierland moest worden aangehouden, doordat wegens zich te rugtrekken van de heer Van den Bos al leen de heer Van Doom op de voordracht stond. Nadat diverse punten vlot waren door- gehamerd, was de Vroedschap tot punt 15 gevorderd: vaststelling winkelkui- tingsregelingen. Het uitvoerige prae-ad- vies hebben wij reeds gepubliceerd Het voorstel om de winkels te De Koog ver gunning te verlenen om van 15 Juni tot 1 September Zondags van 2-6 geopend te zijn, werd met 11-1 stem (de heer Daalder stemde tegen) aangenomen. (De Raad behoudt zich het recht voor zijn standpunt zo nodig volgend jaar op nieuw te bepalen). Zoals verwacht kon worden werd over dit punt vrij uitvoerig van gedachten gewisseld. Algemeen was men van oor deel dat de straathandel zou toenemen wanneer de winkels Zondags gesloten zouden moeten blijven. De voorzitter verwachtte, dat ook Den Hoorn, De Cocksdorp en Den Burg met eenzelfde verzoek zouden komen. De heer Keijser achtte inwilliging van het verzoek voor de hand liggend omdat zowel de beide Middenstandsver. als de K. v. K. het xesp. wensen en adviseert. De heer Tim mer betoogde, dat men zowel winkel als winkelbediende bij niet inwilli ging naar de straathandel) zou ver schuiven. De heer De Waard zag in deze een doorbreking van het principe der winkelsluitingswet en merkte op, dat de winkeliers destijds ingenomen waren dat de wet van kracht was geworden! Overigens kon ook hij het eens zijn met de heer Timmer, die aanvoerde, dat men rekening dient te houden met het feit, dat De Koog een op en top seizoenplaats is. De heer Van der Vis zei, dat de pen sions er volledig op zijn ingesteld dat de winkels Zondags gesloten zijn. De heer Wassenaar sprak van een grote uit zondering voor De Koog: zij moeten in tegenstelling tot de andere dorpen hun jaarinkomen in korte tijd verdienen. Bij het volgende punt vroeg de heer Wassenaar het woord. Spreker erkende de noodzaak van voorbereidingen, maar dat de raad opnieuw moest besluiten te bepalen, dat herziening resp. vaststelling van uitbreidingsplannen (nog steeds) wordt voorbereid, werd hem te dol. De gehele Vroedschap voelde met hem mee en daarom werd besloten de Stedebouw- kundige prof. Wieger Bruin, met klem te verzoeken de plannen met spoed gereed te maken. Het voorstel tot verhoging van leges bouwvergunningen had alle raadsleden doen schrikken. De voorzitter merkte op, dat hij het optrekken tot een peil, dat in tal van andere gemeenten aanvaardbaar is niet als onjuist kon zien. Krachtig werd hij gesteund door wethouder De Waard, die betoogde, dat de gemeen te volgens de overheid aan inkomsten dient op te voeren wat redelijk mogelijk is. „De noodzaak dwingt ons", aldus spreker. Zoals in een vorig nr. gemeld, hadden B en W geadviseerd de door de School met de Bijbel gevraagde medewerking inzake de bouw van een 4de lokaal te weigeren. De heer Daalder vroeg naar aanleiding hiervan het woord: Mijnheer de voorzitter, mevrouw, mij ne heren. Gaarne zou ik over deze zaak enige vragen stellen naar aanleiding van het prae-advies. Het aantal is voorzichtig geraamd, twijfelgevallen worden, indien mogelijk, vermeden. Waarom is de Burgerlijke Stand niet maatgevend? Wat is dan wel maatge vend? B en W vroegen ook de hoofden der scholen hoeveel leerlingen in de komen de jaren de Ulo zullen bezoeken Hoe wilt u hiervoor een maatstaf vinden? Dat er zich in de komende jaren ver anderingen kunnen voordoen, dit kan in ongunstige zin, maar ook in gunstige zin voor de school zijn. B en W schrijven dat het noodlokaal aan redelijke eisen voldoet. Dit ben ik met B en W niet eens. Het voornaamste bezwaar is volgens mij, dat dé kinderen steeds bij kunstlicht moeten werken, wat heel slecht is voor de ogen. Ten 2e, dat het hinderlijk is voor het onderwijs in de benedenlokalen. Heeft men voor de deugdelijkheid van de zolder zich in verbinding gesteld met de Inspecteur van het onderwijs? Zo ja. Wat was zijn mening? Verwezen wordt naar de oJ. school van Oosterend. Ondergetekende heeft daar ook eerder naar gevraagd. Maar toen antwoordden B en W dat hier niet voldoende zekerheid was voor de derde leerkracht. (Deze zolder is ook voor schoollokaal beter geschikt dan die van de School met de Bijbel door de aanwe zigheid van meer licht en grotere en meerdere dakkapellen). Inzake de „evemvichtsverstoring" zou ik willen vragen: Hoe groot is het aan tal leerlingen van dc o.l. school te Den Burg over de afgelopen 6 jaar? en hoe groot zal het aantal vermoedelijk de eer ste 6 jaar zijn? Hoeveel lokalen zijn daarvoor? Gaarne zag ik dit en dan liefst met dikke letters in de courant. Dit moet vooral de pers goed opnemen Hij be steedt zoveel plaats aan de School met de Bijbel, dan heeft de openbare ook op zoveel plaats recht. Ik wou nog gaarne hierop even de aan dacht vestigen. Was het verzoek een jaar terzijde gelegd omdat de noodgebieden voorrang hebben, ik zou me er stilzwij gend bij neergelegd hebben. Maar dan ook voor alle scholen één lijn trekken! Tenslotte doe ik een ernstig beroep op de Raad de gevraagde medewerking te verlenen". De voorzitter antwoordde o.a., dat een vergelijking met de o.l. school van Den Burg weinig ter zake doet, daar deze school moet worden afgebouwd in ver band met de bouw van een gymlokaal. Dit is alleen op deze wijze technisch ver antwoord. Spreker vond het overigens vreemd, dat men thans met dit alterna tief komt, waar destijds een van de twee verzoeken werd ingewilligd (Inrichting zolderruimte tot leslokaal). De heer Hm: „Wie zegt niet, dat wanneer leerlin gen uit Eierland straks veel eenvoudiger per bus naar de Chr. School te Den Burg kunnen gaan, zij dat niet zullen doen?!" De heer Daalder verklaarde, dat die mo gelijkheid is onderzocht, maar de ou ders willen hun kinderen speciaal naar Oosterend zenden, omdat zij op Ooster end georiënteerd zijn. Voorzitter: B en W zijn het met de behuizing op de zol der niet eens en zijn niet tegen uitbrei ding, wél echter tegen uitbreiding onder de huidige omstandigheden. Voorzienin gen kunnen pas \Vorden getroffen na constatering van de noodzaak. Die be staat te De Waal, gaat u maar eens kij ken. In de allereerste plaats zullen wij in de verlichting verbetering aanbren gen. Op grond van de bevolkingsprogno se voor 1960 zouden Gedep. toch afwij zend beschikken zo de raad wèl tot uit breiding van de School met de Br bel be sluiten zou. Met de inspecteur heb ik met gesproken. De heer Daalder sprak bij verbouwing van weggegooid geld. „Bij daling van 't leerlingenaantal met", aldus De Waard. De heer Roeper: De basis is te smal, al leen het laatste jaar komt de school bo ven het aantal uit. De heer Wassenaar: Wat is de oorzaak van de sterke stij ging? De heer Daalder: de activiteit van het Bestuur, dat de ouders gewezen heeft op de doopbelofte en de kinderen daarom christelijk onderwijs moeten laten volgen. Voorzitter: Door de activiteit van uw bestuur, maar dan kan daar ook weer 'n snelle daling op volgen! De heer Wasse naar Het blijkt met altijd een principe- Zuiver en ontsmet uw huid met de helder vloeibare D.D.D. De jeuk bedaart, de ziektekiemen worden gedood en de huid geneest. 1 GENEESMIDDEL TEGEN HUIDAANDOENINGEN nuiucu kwestie te zijn. Het kan ook in verband staan met de moeilijkheden waarmede het onderwijs te Eierland de laatste tijd te kampen heeft gehad. De heer Daalder: Ik heb nooit gehoord, dat men zijn kin deren om andere dan principiële rede nen naar de christelijke school zou stu ren. Mevr. Vrijdag: Ik weet te Den Burg gevallen, waarin dit toch wel zo is. De heer Dros: Onze school (Midden-Eier- land) komt er gevaarlijk voor te staan door het verlaten van deze sahool door leerlingen die door de actie van het Be stuur van de School met de Bijbel naar Oosterend zijn gelokt. Ads ons Bestuur ook actief wordt zou het smalle van de basis, door de heer Roeper aangehaald, nog duidelijker kunnen blijken. De acti viteit door Oosterend gaat zelfs zo ver, dat reeds de ouders van zuigelingen be zocht worden. De heer Daalder: Daarin kan ik geen kwaad zien. Het voorstel, hierna in stemming ge bracht, werd met 11-1 stem verworpen (tegen de heer Daalder). Met algemene stemmen werd besloten tot bouw van een nieuwe school te De Waal. Deze zal worden gebouwd aan de Laagwaalderweg, waar volop terrein be schikbaar is voor de aanleg van 'n speel plaats, waarvan de jeugd eigenlijk altijd verstoken is geweest: de straat moest de speelplaats vervangen. Rondvraag. De heer Roeper dankt B en W voor de voortvarendheid waarmede de olannen tot bouw van een nieuwe school te De Het Kinderherstellingsoord van de Ned. Dok- en Scheepsbouw Maatschappij, gelegen aan de Minister Ruisweq ten Zuiden van De Koog, dat heden om 12 uur zal worden geopend. De Nederlandse Dok- en Scheepsbouw Maatschappij te Amsterdam heeft ten Zuiden van De Koog en aan de rand van een jong jlcnncnbos een Kinderherstel lingsoord laten bouwen. Vandaag vindt de opening plaats. Dit „Kinderdok", welks naam in grote zilveren letters op een der muren prijkt, is tot stand geko men door geldmiddelen, welke bijeengebracht zijn door giften van binnen- en vooral van buitenlandse rederijen als waardering voor het vakmanschap der werkers bij de N.D.S.M. bij de aflevering van door deze maatschappij gebouw de schepen. Uit Noorwegen, Brazilië, Engeland en andere landen kwamen de be nodigde gelden bijeen en stellig zal dit herstellingsoord het meest internationale gebouw van Texel zijn. MI Ml ROlLOOi BOOoAAiS) Deze plaquette is in de speelqang aan gebracht. Waal zijn aangepakt. Hij is blij, dat De Waal een school krijgt, die de toets der critiek zal kunnen doorstaan. De heer Dros dankt B en W voor de restauratie van de school te M.-Eierland. „Hij heeft een volledige gedaanteverwisseling on dergaan". De heer Daalder dankt B en W namens de omwonenden voor het keu rige plantsoen etc. te Oosterend en vraagt aandacht voor de waterafvoer, die aan een der zijden nog niet in orde is. Hij verzoekt voorts bestrating van dat deel van de Nieuwstraat, dat 10-12 jaar geleden aan de gemeente is ge schonken onder voorwaarde, dat de ge meente voor bestrating zou zorgen. (Ligt achter de tuin van de heer C. Bremer). De heer Van der Vis informeert hoe het staat met de te bouwen nieuwe school te De Koog. Antwoord: Binnen niet te lan ge tijd zal met de bouw kunnen worden begonnen De heer Van der Vis zou de oude school dan graag als gymlokaal zien ingericht. Ook is hij benieuwd hoe het met de Houtvester Boodtlaan staat. Het begint daar al weer te stuiven. Het her stel was maar geïmproviseerd. Uit het antwoord van de voorzitter bleek wel, dat men met Staatsbosbeheer nog niet tot een regeling kon komen; ook is nog steeds overleg gaande met deze instantie inzake de Witte Weg en de weg door de Krim. De heer Van der Vis verzocht voorts herstel van de bermen langs De Brink te De Koog en tenslotte betuigde hij namens De Koog zijn tevredenheid over de op komst zijnde verbetering van de afrit naar het strand. Jammer, dat daar verscheidene gigantische beton blokken voor de voeten liggen. Die moe ten nog op de een of andere manier ver wijderd worden. (Zakken! red.). De heer Dros merkte op, dat het definitief herstel van de Houtvester Boodtlaan het goedkoopst is. Volkscredietbank. De heer Wassenaar: De afbetalingen nemen toe, het zou goed zijn als hier een Volkscredietbank werd opgericht. Wij hebben een en ander al eens met de Middenstand besproken. De heer Tim mer: Ze moeten heel goed werken. De heer Hm: Wij zouden ons bv. bij Alk maar kunnen aansluiten. De heer Tim mer: Afbetaling verhoogt de prijs van 't artikel met tien tot dertien pet.. De heer De Waard: De Volksoredietbank is de tegenhanger van het afbeta lingssysteem. De voorzitter stelt voor dit punt met de belanghebbende org. te bespreken. De heer Timmer vraagt of de boom voor het Postkantoor, die lang niet klokgaaf meer is, niet kan verdwij nen en vraagt voorts boomaanplanting langs de nieuwe weg naar het KI. E. Gollards Rustoord. Tenslotte dankt hij voor het verwijderen van de keien in de Weststraat. Om half acht volgde sluiting. Dit is het eerste kinderherstellingsoord van de NSDM: als deze proef slaagt zal stichting van nog meerdere soortgelijke gebouwen zeer wel mogelijk zijn. Het initiatief tot de bouw werd genomen door mej. Tusenius, voorzitster van 'het Fonds voor Sociale Voorzieningen, dat nauw samenwerkt met het Fonds voor Bijzondere Noden Beambten. Het gebouw zal het gehele jaar door in gebruik zijn. Het ligt in de bedoeling om iedere zes weken een meuwe groep kin deren uit te zenden naar het Kinder dok. Zij zullen worden ingedeeld naar hun leeftijd. Zo zullen de kinderen van de ene groep bv. omstreeks 3-4 jaar oud zijn, terwijl weer 'n andere groep kinde ren zal tellen van 7-8 of 8-9 jaar enz. De bezoeker wordt getroffen door de buitengewoon doelmatige en moderne inrichting waaruit blijkt, dat grote som men geld beschikbaar zijn gesteld om dit gebouw in ieder opzicht aan de hoogst mogelijke eisen te laten voldoen. Het ruime dagverblijf met zijn hoge en brede ramen op het lieflijke Zuiden, is gestof feerd met alleraardigste tafeltjes en stoeltjes, alle van rot tan vervaardigd, evenals de lambrizering. Grappige teke ningen versieren de tafeltjes. In de speel- gang waren, toen wij het gebouw be zichtigden, juist twee adspirant-drinder- verzorgsters bezig met het uitpakken van grote kisten met bijzonder leuk speelgoed-voor-de-gure-dagen. Naast het bordes bevond zich 'n grote zandbak voor het spel-in-de zon. Getroffen werd de bezoeker ook door de sfeer, welke van de slaapkamers uitging. Het Kinderdok beschikt over alles wat een modern herstellingsoord behoeft: een waterpompinstallatie met oratijze- ringsapparaat, douches, droesems, was tafels met stromend warm en koud wa ter, terwijl een vol-automatische olie stookinrichting voor een aangename temperatuur in alle vertrekken zorgt. De eveneens zeer moderne keuken zal ie dere huisvrouw in verrukking brengen, vooral het blank stalen aanrecht getuigt van de vervolmaking waarnaar alom met ernst en zorg is gestreefd. Wij hopendat de kok en zijn maats het razend druk zullen krijgenwant hoe eerder de herstel behoevende kin deren hun gezonde eetlust herwinnen, hoe beter! Gezien de vele factoren die in deze een gunstige invloed zullen uit oefenen, twijfelen wij niet aan het alge heel succes. HOOFDPIJN! Mijnhardt Hoofdpijnpoeders. Doos 47 cc Mijnharde Hoofdpijntabletteo. Koker 80 O. PRIJZEN VOOR TEXELSE KONIJNEN Op de tentoonstelling te Schagen be haalde de heer J. Keizer een eerste prijs met een inzending klein zilver voedster en een eerste prijs met een klein zilver ram; de heer P. van der Molen verwierf een 2e prijs met een inzending witte hangoor ram en een 2e prijs met een nest drie jongen, eveneens witte hang oren. Beiden zijn lid van „De Sportfok- ker" te Den Helder.

Texelsche Courant | 1953 | | pagina 1