9 rocn <2wartJ- rfexeh in het harL, IVO ROL DDO KLM Jac. P. Thij sse adviseerde: Ga naar Texel in April, in Juni en in October Veertig jaar bij dezelfde werkgever Emmabloem-collecte ZATERDAG 11 APRIL 1953 66e JAARGANG. No. 6724 TEXELSE«COURANT Uitgave N.V. v.h. Langeveld <S De Rooij Boekhandel Drukkerij Bibliotheek Den Burg - Texel - Postbus 11 - Tel. 11 Verschijnt Woensdags en Zaterdags. Bank: R'damse Bank, Coöp. Boerenl. Bank. Postgiro 652. - Abonn. pr. f 1,80 p. kwart, -f- ct. incasso. Adv. 8 c. p. mm. De Noordwester bezorgde de zee en de deskundigen van Waterstaat! weer eens grijze iharen, toen we dezer dagen een voorjaarsbezoék aan Texel brachten. Maar het voorjaar was er desondanks. Dat zag je aan de dieppaarse en oranje banen, die de crocussen op het eiland hebben uitgezet. Dat zag je ook aan de kleuren en het rondscharrelen van de vogels op de schorren en in het duin. Diok Drijver van Den Hoorn, die dit jaar de gasten niet kon rondleiden in „De Geul", omdat één van z'n benen hem tijdelijk in de steek laat, vertelde al op de boot, dat de eenden druk aan de leg waren. Of het wilde eenden waren, zo- mertalingen, slobeenden of bergeenden, zei hij er niet bij en dat zou u dus zelf kunnen uitzoeken, maai* het voorjaar j stoort zich niet aan kalender of noord wester. Het schijnt er altijd in ééns te zijn. En dan heeft Texel alleen maar een vleugje zon nodig om iets van z'n over dadige rijkdommen te tonen. Drie keer per jaar, in April, Juni en October, behoort een mens naar Texel te gaan, heeft dr Jac. P. Thijsse een kwart eeuw geleden al geschreven. Lang voor we moesten ijveren voor vacantie- i spreiding, omdat veel te veel Nederlan- j ders tijdens hun vacantie vlak naast el- j kaar kruipen om van de natuur te kun nen genieten. Maar als men zich aan het advies van Thijsse houdt, is er van over- J bevolking op het eiland geen sprake. Op stille dagen is het eigenlijk onmetelijk groot. En ontzaglijk gevarieerd. Texel is maar één gemeente met één burgemeester, één raad en één krant. En toch heeft elk dorp zoveel eigens, dat het met eens verwondering zou wekken als ieder dorp een eigen dialect sprak. De Cooksdorp is totaal anders dan De Koog of Den Hoorn en Den Burg ver schilt weer hemelsbreed van Oudesahild of Oosterend. Maar zonder het te willen en zonder zich er voor te kleden, al die dorpen hebben iets aparts voor toeristen. De Cocksdorp met z'n haventje buiten dijks en z'n vissers, die als ze loskomen welhaast de beste vertellers zijn van al de eilanden, heeft strand, speelduinen voor gezinnen, waar geen kind uit het gezicht kan raken, dicht met vogels bezette schorren voor de natuurliefheb bers en dan bij wijze van surprise nog een pracht van een viswatertje vlak bij de hand. En dan praten ze daar niet eens van een „badplaats". Terecht natuurlijk, want je kunt in heel het land geen bad plaats aanwijzen met een eigen viswater. Zelfs Vlieland niet, waar men in een overbevolkte vijver geen hengel mag uit leggen. De Koog is echt een badplaats en op en top als zodanig gebouwd. Met strand, duinen, badstoelen, hotels en pensions. Doch de zee heeft zo overdadig ge speeld met zand en water, dat hier de Slufter en de Mui ontstonden. Twee vroegere zee-armen, maar nu een uniek wandelterrein, dat ook niet getrainde benen baas kunnen. En koerst men YYlllfl- Krabben en peuteren maakt de kwaal steeds erger. De helder UltSlaO vloeibare D.D.D. dringt diep in j de poriën door. zuivert, ontsmet en geneest de huid. GENEESMIDDEL TEGEN HUIDAANDOENINGEN NEDERLANDSE AMATEUR TONEEL UNIE Zaterdag 18 April zal de toneelgroep ,Het Masker" met het toneelspel „De Privéverpleegster" aan de toneelwed strijden van de NATU deelnemen. Zoals reeds bekend is, organiseert de NATU toneelwedstrijden waaraan vrij wel alle verenigingen uit de kop van Noordholland, die aangesloten zijn bij de NATU, deelnemen. „Het Masker" is zo doende in staat zich te meten met over- kantse verenigingen en daarbij zal dan blijken, hoe het spelpeil ligt ten opzichte van verenigingen uit Schagen, Den Hel der enz. Helaas was de rederijkerska mer UDI zo ongelukkig een datum te kiezen waarop onze jury reeds bezet was, laten we hopen, dat dit volgend jaar anders komt, zodat ook UDI van de partij kan zijn. Inmiddels staat Texel ongetwijfeld een mooie avond te wachten, immers de uit voering van „Het Masker" zal becriti- seerd worden door een jury en het is ze ker dat de medewerkenden zo mogelijk nog meer hun best zullen doen om een behoorlijk resultaat te behalen. B. ZON, MAAN EN HOOG WATER De zon komt 11 April op om 5,51; on der om 7,32. Maan: 13 April N.M.. 21 April E.K. Hoog water ter rede van Texel: 11 April 7,07 en 7,51. 12 Aprü 8,01 en 8,44. 13 April 8,47 en 9,27. 14 Aprü 9,29 en 10,05. 15 Aprü 10,12 en 10,48. 16 Aprü 10,54 en 11,31. 17 Aprü 11,36 en Aan het strand is het ongeveer één uur earder hoog water. van De Koog uit „om de Zuiid", dan ont dekt men prachtige bossen als in Bergen aan Zee. Den Hoorn is weer heel anders. Wat verder van zee, maar met een prachtige duinrand, waar de zee ijverig jonge dui nen aankweekt om dan in een nijdige bui plotseling weer een stuk in te slik ken. De bunkers op de zeereep hebben tijdens de stormnacht van 31 Januari de gulzige vraatzucht van de zee niet aüe overleefd. Een ervan ligt in de vloedlijn. Maar bij Den Hoorn ligt ook De Geul, een reservaat, dat de zee zelf heeft drooggelegd. De vogels, de wind en ook wel 'n beetje de mens, hebben 't daarna bezaaid met bloemen en beplant, hier en daar met bomen. Wie hier eenmaal kwam komt weer terug. Om purperreiger en le pelaar, misschien om de vreugd weer eens een koekoeksei te vinden, maar al tijd om de wind te horen ruisen en uit te zien naar de horizon achter de volgen de duinenrij. En dan is er natuurlijk Den Burg, het stüle, soms ietwat plechtstatige, maar al tijd aantrekkelijke dorp in het hart van Texel. Het dorp, waar je altijd komt, als je ergens heengaat. Dorp met stadse al lures, in straatnamen, maar met dien in zich de rust van het eüand. Texel is eigenlijk elk jaar nieuw. In z'n kleuren, z'n vogels, z'n bloemen en z'n vergezichten. En het houdt je elk jaar weer vast Als u gaan wilt van 't jaar, neem dan niet te laat vacantie Bespreek tijdig uw kamer, 't Kan nog. Neem als het kan een kijker mee, uw box-camera en een een paar stevige stappers of een fiets. Dan hoeft ge mets te missen van al die nollen in zuid en west. Ge kunt in de avond van een hoog duin af turen naar de lichten van De Cocksdorp en De Mok, ge kunt het kopje koffie drinken 's mor gens bij Loodsmanswelvaren in Den Hoorn en 's middags gaan vissen in de Roggesloot. En ge zult elke dag weer op een ander plekje gaan turen naar de al tijd andere horizon van het eüand. H. v. d. W. in „Vrij Nederland". BURGERLIJKE STAND VAN TEXEL van 3 tot en met 9 Aprü 1953 Geboren: Fijt je Adriana dv Jacob Koo- ger en Anna C. de Waard. Serphina dv I Jan Schuurman en Aaltje Piet. Ondertrouwd: Dirk van der Beek en Cornelia C. de Ridder. Getrouwd: Gene. Overleden; Dieuwertje Helenius. 82 jr wed. van Cornel is Tiessen. Gevonden voorwerpen: fluit en sleutel, dasspel, zegelring, bruine alpino, dubbele fietstas met inh. Onbetwist de beste tandpasta RUIM DE BIETENKUILEN OP! In verschülende landbouwbladen kon men de laatste weken bestaand advies le zen. Het kan bekend zijn, dat dit advies gegeven wordt met het oog op het ge vaar van vergelingsziekte bij bieten. En wij kunnen hier direct aan toevoegen, dat dit zo maar niet een advies op goed geluk is. Op meerdere plaatsen - met na me Zeeland is gebleken dat deze maatregel van groot belang is en dat het gevaar van vergelingsziekte hierdoor aanmerkelijk kleiner wordt. Wij hebben wel eens de indruk, dat dit advies op onze Texelse boeren tot nu toe weinig indruk heeft gemaakt. Ieder voorjaar ziet men immers op verschillen de Texelse bedrijven tot laat in het voor jaar restanten van voederbietenkuilen liggen Hebben de Texelse landbouwers mis schien tot nu toe niets bemerkt van de gevaren van vergelingsziekte? We zou den dat met graag beweren. Al meerdere jaren wordt door ons in begin Septem ber van een aantal percelen suikerbieten het percentage vergelingszieke planten bepaald en daarbij is wel gebleken dat deze ziekte ook op ons eüand in vrij ern stige mate voorkomt. Er is dus wel de gelijk aanleiding om aandacht aan deze kwestie te schenken. In een artikel in de Landbouwgids 1953 lazen wij, dat een ernstige aantasting van vergelingsziek te een opbrengstvermindering van 10-50 pet. kan geven en dat bovendien het sui kergehalte met 2 pet. kan dalen. In voe derbieten kunnen overeenkomstige ver liezen voorkomen. De vergelingsziekte bij bieten is even als bladrol bij aardappelen een zgn. vi rusziekte, die door luizen verspreid wordt. Deze luizen overwinteren o.m. ook in bietenkuüen. Indien in het voor jaar op de bieten jonge scheuten ge vormd worden, zuigen de luizen hieraan en krijgen de smetstof binnen. Met deze smetstof worden de jonge bietenplantjes geïnfecteerd en van hieruit vindt de verdere verspreiding plaats. Het komt er dus op aan de resten van bietenkuilen op te ruimen voordat de luizen uitvliegen en zich op de jonge bie tenplantjes kunnen vestigen. Dat bete kent dus: zo spoedig mogelijk! Het beste is de restanten van bietenkuüen binnen te rijden. Men bereikt hiermede in de eerste plaats dat de spruiten van de bie ten verwijderd worden en de luizen ge noodzaakt zijn een ander heenkomen te zoeken voordat ze gelegenheid hebben jonge bietenplanten te besmetten. Voor al nu de suikerbietenteelt op ons eiland belangrijk uitgebreid wordt is het van belang ernst met deze zaak te maken. C. v. Gr. INGEKOMEN PERSONEN Gene. VERTROKKEN PERSONEN Gerard Vlas v. Oudeschild 410 n. Am sterdam, Rijnstr. 201 II Jan Plantinga v. Den Burg, Emmalaan 19 n Prov. Zie kenhuis Castricum. CANDIDAATSTELLING GEMEENTERAAD De Burgemester van Texel herinnert er aan, dat op Dinsdag 14 Aprü a.s. de candidaatsteilling voor de verkiezing van de leden van de Raad zal plaats vinden. Van negen tot zeventien uur kunnen ter secretarie te Den Burg bij de voor zitter van het hoofdstembureau lijsten van candidaten worden ingeleverd. Tot en met de dag der candidaatstelling zijn de'formulieren voor deze lijsten koste loos ter secretarie verkrijgbaar. Texel, 7 Aprü 1953. De Burgemeester voornoemd, DE KONING. DIPLOMA LANDBOUWSCHOOL Hier volgt de uitslag van het gehou den eindexamen 1953. Geslaagd: Leo Gamtsen, Eierland; Jan Witte, 's- Hertogenbosch, Kees Wetsteen, Slufter- weg; Piet v.d. Vis, Oosterend; Martien Witte, Burger-Nieuwland; Piet Hopman, Ongeren; Adr. Boogaard, Zevenhuizen; Biem Lap, Den Hoorn; Kees Smit, „Ze venbergen"; Kees van Heerwaarden, De Waal; Johan Witte, Spang; Adri de Wolf De Waal; Adri de Visser, P.H. Polder, Henk Terpstra, Den Burg; Arie Koopman P.H. Polder; Freek Halsema, Spang, El- leko Vlaming, Oosterend, Wim Rijk, Den Burg. Afgewezen: 4. Bevorderd van de 3e naar de 4e klas: Jaap Smit, Oosterend; Henk Bakker, „AÜas"; Henk v. d. Meer. Oudesdüld; Gerard Eelman, De Koog; Thijs Schraag, Zuidhaffel; Kees Kuip, „Rozenburg"; Wim Vendel, Zuidhaffel; Jacob Bekker, Eierland. Afgewezen: geen VERENIGING VAN OUD-LEERLIN GEN VAN DE LANDBOUWSCHOOL De uitvoering van „Boer zonder Land" wordt gehouden op Vrijdag 24 en Zater dag 25 April a.s. in de Oranjeboom. Er zijn nog kaarten verkrijgbaar bij de heer C. P. Laan, Kogerstraat 21, Den Burg, Tel. 126 en op Maandag 13 en 20 April a.s. in Hotel Texel. Onrustig, gejaagd Mijohardt's Zeauwtabletceo sterken en kalmeren Uw zenuwen. DIPLOMA MOTORCURSUS De volgende personen behaalden het diploma, verbonden aan de motorcursus 1952-1953, gehouden in de Landbouw school: Paul Kikkert, Eierland; Simon Daal der, Oosterend; Piet Riemens, Oosterend; Leo Garritsen, Eierland; Jan Koorn, Den Burg; Lieuwe Visser, Slufterweg; Henk van Sijp, Eierland. Afgewezen: 3. Niet opgekomen: 5. Wel met gunstig resultaat gevolgd, doch te jong voor een diploma (hiervoor is de 18-jarige leeftijd vereist): Kees Vinke, Den Burg; Klaas Uitgeest, „Flora"; Arie Visser, Slufterweg. KATHOLIEKE KERKLIJST Parochie van St. Joannes de Doper mei de bijkerken Den Hoorn en Oosterend van 12 tot 19 Aprü: Heden beloken Pasen Ook in Den Hoorn een Mis om 7,30. Onder het lof van 7 uur roz. voor priester- en religi euze roepingen en het gebed v.d. toewij ding aan het Onbevlekt Hart van Maria Van Maandag t.m Zaterdag geen derde Mis hier. Woensdag en Donderdag geen Mis om 7 u. maar aüeen communie-uit reiken. Dan wel de Missen in de bijker ken. Zo ook Zaterdag, dan Mis in de Ka pel. Woensdag 7,30 Josephlof, Zaterdag 6 u. roz. in de kerk en biechtgel. van 4-8 op de hele uren Zaterdag in de stiUe Mis van 8 u. de huwelijkszegen. Deze week vervalt de 17-j. cursus v.d. jonge man nen en jonge dames. Het biechth. v.d 3e klas kan deze week vervallen. Dinsdag le Mis om half zeven. Hierboven de heer S. van Leeuwen en zijn echtgenote, mevr. Van Leeuwen- Boon met het getuigschrift en de bloemen die hen ten deel vielen ter gele genheid van het jubileum van de heer Van Leeuwen: op Woensdag 1 April was het 40 jaar geleden, dat hij zijn werkzaamheden begon op boerderij „De Korenschoof' te Eierland. Het getuigschrift was enkele ogenblikken tevo ren namens de Holl. Mij. van Landbouw aangeboden door de heer P. Dros Bzn., voorzitter van de Afdeling Eierland. UITVOERING VOOR HET RAMPENFONDS Op 23, 24 en 25 Aprü as. zal door leerlingen van de hoogste klasse der o.l. school te Den Hoorn opgevoerd worden „Bartje en de niezende Koning", toneel stukje in 3 bedrijven. Door de leerlingen zullen programma's verkocht worden, welke ze zelf hebben gemaakt. De opbrengst is bestemd voor het Rampenfonds. DAMCLUB TEXEL Uitslagen van 27 Maart en 3 April: A C. Dijker-S. Ros 2-0; C. Dijker-C. v.d. Werf 2-0. C. Dijker kampioen B.: A. v.d. Slikke-Joh. D. Bakker 02; W. J. Boon-A. v.d. Slikke 0-2; J. N. Rijk- W. J. Boon 2-0; Joh D Bakker-J Hooij- berg 2-0; C. P. Burger-A Vinke 2-0, J. P. Stam-A. v.d. Slikke 2-0; W J. Boon N. de Graaf 0-2 De Graaf kampioen. C. P. Burger-J. P Stam 0-2; A Vinke J. Hooijberg 1-1; W A. van ZeijlenJ. Kikkert 2-0, A. v.d. Slikke-J. N. Rijk 0-2 C J. A. van Enst-Joh. Schoo 0-2; Joh. Sdhoo-J. A. van Enst 0-2. De competities lopen ten einde en de verschülende beslissingen zijn reeds ge vallen. In A bv. is Dijker weer als no. 1 geëindigd met ruime voorsprong op nr. 2 De 2 laatste plaatsen vielen ten deel aan G. Dros en C. v.d. Werf, die hun plaats moeten verdedigen tegen no. 2 van klas se B. De meeste spanning heerst nu nog in klasse B. waar De Graaf met groot machtsvertoon de titel èn de promotie voor zich opeiste. Voor de 2e plaats gaat het hier tussen Van Zeijlen, Stam en Bakker. Onderaan heerst ook nog span ning, de fatale 11e plaats met directe degradatie wordt door C. P. Burger be zet en de 10e plaats door A. v.d. Slikke, maar voor de 9e plaats die ook degrada tiewedstrijden tengevolge heeft, wordt nog fel gestreden tussen W. J. Boon, J. Kikkert en J Hooijberg, de stand is nl.: 4 7 8 5 4 8 4 6 10 2 8 10 N. de Graaf 18 W. A. v. Zeijlen 19 Joh. D. Bakker 17 J. P. Stam 18 A. Vinke 19 J. N. Rijk 18 J. Hooijberg 19 J. Kikkert 19 W. J. Boon 17 A. v.d. Slikke 20 C. P Burger 20 nog te spelen: Joh. D. Bakker-J. N. Rijk; W. J. Boon- Joh. D. Bakker; N. de Graaf-Joh. D. Bak ker; J. Hooijberg-W. J Boon; J. P. Stam- N. de Graaf; J. P Stam-J Kikkert, A. Vinke-J. N. Rijk; W A. van Zeijlen-W. J. Boon. In de C-klasse is aües in kannen en kruiken. De strijd om de titel ging hier tussen Joh. Schoo en H. Gomes en was tot het laatst onzeker. Maar in z'n laat ste partij moest Schoo tegen een in vorm zijnde van Enst een onverwachte nederlaag lijden, waardoor Gomes nummer één werd. Als van Enst de ze ongenaakbare vorm iets eerder be reikt had, dan had de ranglijst C er heel anders uitgezien dan onderstaand: H. Gomes Joh. Schoo Jb. v. Heerwaarden D. v. d. Werf Joh. v. Heerwaarden P. Bakker Jb. Koorn J. A. v Enst In de D-klasse is het kampioenschap behaald door de veelbelovende Siem v. Heerwaarden Johzn., wiens prestaties we in C. met belangstelling blijven vol gen. 14 9 4 1 22 14 8 4 2 20 14 7 2 5 16 14 5 5 4 15 14 6 1 7 13 14 2 6 6 10 14 4 1 9 9 14 3 1 10 7 WERKKLEDING. Kt&v Langer M&z- GEEN SPREEKUUR Burgemeester De Koning houdt Maan dag 13 Aprü geen spreekuur. Onder voorbehoud dat een voldoend aantal caüeotanten bereid ziülen zijn hunne medewerking te verlenen, orga niseert Het Witte Kruis in de periode 13 April t.m. 26 Aprü a.s. de traditionele Emmabloemcollecte ten bate van de tbc- bestrijding. Eén van de vele taken van uw Witte Kruis en lang niet de onbe langrijkste is de tbc-bestrijding. In 1952 werden door bemiddeling van uw afde ling van het Witte Kruis 6 patiënten in ziekenhuizen en 9 patiënten in sanatoria opgenomen. Onze wijkzusters worden in geschakeld bij de verpleging der patiën ten thuis zgn. huisbezoek in 1952 werden in 70 gezinnen 744 bezoeken af gelegd. Zij zijn als het ware de plaatse lijke contacten tussen het C.B. voor de tbc-bestrijding en de patiënten. Het Witte Kruis stelt indien nodig, draaibare ligtenten beschikbaar. Ellke collecte is voor een goed en nuttig doel, maar wij zijn ervan overtuigd dat de Emmabloem-collecte er een is, waar bij elk dubbeltje voor tien oent daad werkelijk bijdraagt tot het voorkomen en genezen van deze gesel der Volksge zondheid. De medische behandeling is, wanneer de ziekte tijdig wordt onder kend, bijna altijd succesvol. Het bevol kingsonderzoek dat in deze gemeente op initiatief van het Witte Kruis in Febr. 1950 plaats heeft gevonden, is belang rijk door het. opsporen van nog niet be kende gevallen. Nog steeds maakt de tbc duizenden slachtoffers in 1952 werden 15000 nieuwe gevaüen geregistreerd. De Veeartsenijkundi^e dienst der ge meente Texel zorgt voor een tbc-vrije veestapel, in nauwe samenwerking met het C.B. te Den Helder besteedt het Witte Kruis dag in dag uit zijn aandacht aan de tbc-bestrijding onder onze bevolking. De opbrengst der collecte komt geheel ten bate van onze afdeling, die ook voor deze tak van dienst belangrijke bedra gen beschikbaar stelt. Wil deze collecte slagen, dan moet het Witte Kruis de medewerking hebben van een groot aantal coüectanten op aüe plaatsen van ons eiland Het vorige jaar hebben wij met succes een beroep ge daan op de afdeling Texel van de Bond van Plattelandsvrouwen. Wij zouden het ten zeerste op prijs steüen indien wij bij deze gelegenheid weer op uw zeer ge- waarderde medewerking zouden mogen rekenen. Geeft u derhalve ails collectan- te op bij onderstaande bestuursleden van het Witte Kruis: Den Burg: H. K. Remmers en H. Me lissen. Den Hoorn: J. A. Dros. De Koog: N. v. Schoonhoven, „Bosch en Zee". Eierland: B. Paagman. De Cocksdorp- A. van Hoorn. Oudeschüd: J. Th. Boom. De Waal: A. Betsema. Oosterend: F. Witte en J. Bakker. Indien gewenst bij onze wijkverpleeg sters te Den Burg en Oosterend: de zus ters Harinck en De Jongh. SPROETENm~ k o m e n v ro eg in t voorj aar Koop tijdig SPRUTOL SPORTIEVE DAMES OP BEZOEK Zaterdagmiddag arriveerden twee da mes in Den Hoorn voor een weekend. Zij waren op een zware Harley motor 500 cc. van Den Haag gekomen. De 71-jarige bestuurster toert overal heen, ook naar het buitenland.

Texelsche Courant | 1953 | | pagina 1