jfm) Den Burg in die goeie ouwe tijd Kinderzang De Bonte-Avond te De Cocksdorp Het Jeugdverhaal „De avonturen van Bim en Bam" "WC» Het Mysterie Op reis door N. W. Duiuker, Vlieland Un tiedje leden skreef ik over het glop van Dirkie Schagen, os je bee de Vis- mork van daan dot glop inliep dan wos er an je rechterkant een klein huussie, in deer weunde Dirkie Schagen, in zoo kwam die naam. Os je dot glop deurliep, kwam je vanzelf in de Binneburg, in deer recht teuge over wos 't Skoolglop, dot liep van de Binneburg na de weeze- hollebol. Op de hoek van de Binneburg en 't Skoolglop, an de kant fan de kerk, wos de bakkeree van Arie Lap in op de are hoek wos de apteek, deer weunde apteker De Hol. Er ware an Den Burg meer gloDpe. Recht teugenover het skool wos 't skool- gloppie, dot liep na de Weverstreèt. In de Weverstreèt, 'n stikkie meer na 't Skilderend, wos 'n nauw gloppie, dot wos 't gloppie van Hein Geus, die hod deer un timmerwinkel en 'n wagemake- ree. Nag wot veerder dot breède glop wot je deur ging os je na de Veen ging, dot wos 't glop van Fokke Keijser. In de Kogerstreèt is 't Vermanings- glop. Weer nou de zaak fan Vlessing is, deer weunde gebroeders Kroeze en dot glop er naast wos Kroeze's glop. Un stik na 't end fan de Muilderstreèt deer wos 't glop fan Jaap Siemens. Os je dot deur liep, dan kwam je bee de mole fan •Jaap Siemens. Op de hoek fan de Stieneplaas in de Binneburg weunde Kees Mooijen, de brievenbesteller. Die Mooijen z'n zeun wos later ok brievenbesteller. (Inmiddels overleden). Naast Mooijen op de Stieneplaas stond 't huus van J. Rab, 'n heel mooi oud huus, jammer dot dot veranderd is. Op de hoek Stieneplaas-Weverstreét wos de graanhandel fan Sijbr. Keijser, in deer naast, weer de winkel van Dros later wos, deer weunde Meneer List, dot wos de Rij ksontf anger. Op de hoek fan de Stieneplaas en de Weelderstreèt, wos de mannefacturewinkel fan de weduwe Langeveld. Tussen de winkel fan de we duwe Langeveld in het huus fan List wos 'n poort mit fan bove 'n ronde boog, die poort wos de ingang fan 't kantoor fan de rijksontfanger. On de are kant fan de Stieneplaas wos 'n hoog huus, deer weunde Nanning Dukker, de beurtskipper op Amster dam, later weunde in dot huus Pieter Keuning, de deurwaarder. Op de hoek Stieneplaas-Hogerstreèt, dot wos 't Hoe- kie. Os je sprak fan 't Hoekie, dan wist iederien an de Burg wot je deer mee bedoelde, er wos maar ien Hoekie. Deer stond un klein stikkie fan 't huus un hekkie, in deer leunde de voste bezoe kers teugen an. In dot huus op dot hoe kie weunde Betje Remmers. Deer op dot hoekie stonden soms 'n heel ploegie mensen, maar tot de voste bezoekers hoorden wel os no. ien Sieme Sekman, die wier wel ers os de foorzit- ter beskouwd. Dan wazze er Japie Ken- niet, de Vledder, de jonges fan Zwarte Jannie, Bello, Ille, Sander Jacobs, enz. Olie gebeurtenissen fan de dag of fan de week wiere deer besproken en ofdeen. Os dot nou nag kon en je zow ze het Koreaanse vraagstik ter oplossing geven, nou ik weet zeker, dot ze deer gien ron de tafel foor liete komme. Ze zowe dot zo ondermekaar een tiedje beprate, in os 't fan olie kante besproke wos don kwam de vraag wel ,,in wot seèg jee er fan, Sieme". In don kwam 't beslissende woord er uut, in deermee wos 't don of- deen. DIENSTREGELING N.V. T.E.S.O. ingaande 5 October 1952 tm. 16 Mei '53 Op werkdagen: Van Texel: 5,30; 7,50; 11,45; 14,50; 17,50 Van Den Helder: 6,40; 10,30; 13,25, 16,20 nZa. 19,35, 16,30 Za. Op Zon- en alg. erkende chr. feestd.: Van Texel: 7,50; 11,45; 18,00 Van Den Helder: 10,30; 13,25; 19,35 Za is alléén op Zaterdag. nZa is niet op Zaterdag. in Hotel „De Hoop" De Cocksdorp. Zaterdagmiddag werd m Hotel De Hoop onder leiding van mw. Room-Wilkeshuis een uitvoering gege ven door De Kinderzang Dit was hun eerste optreden. De zaal was geheel ge vuld met ouders en andere belangstel lenden. Een alleraardigst programma, zoals het „Meiliedje". „De Sneeuwklokjes", waarbij door allen een vlaggetje in de vorm van een sneeuwklokje werd ge toond of het liedje gezongen door de kleinste kinderen, waarbij enkelen een solo ten beste gaven Verder „De Mui zenval", „Het Poppenliédje", hierbij kwamen de trom en de fluit goed tot hun recht. In de pauze werd er een verloting ge houden; de hoofdprijs, een taart, werd gewonnen door de heer Beukering. Na de pauze kregen we „Het Muizen- liedje". „De Hengelaar", die zijn hengel brak, „De Ooivaar en de Kikker", maar de kikker ontsprong de dans en de ooie vaar werd hartelijk uitgelachen, toen het lekkere hapje hem ontging, „Het Kre keltje". prachtig gezongen door twee meisjes, „Zoem. zoem" en „Het Meike vertje" De arme sneeuwpop moest het ontgelden, wat werd op hem gekogeld. „De Baanveger" hield de baan schoon voor 'n oud paartje; ook 'n leerling waag de zich op het ijs. „Op het huwelijks feest" wekte aller lachlust. Dit was een tafereeltje uit de oude doos. Het laatste nummer was „De Tirolers" gezongen door een viertal meisjes. Aan het einde bedankte mw. Room voor de belangstelling en de medewer king o.a. door de pianiste mej. M. Beer- ling. De heer Lefferman bedankte mw. Roem voor de vele moeite die zij zich had getroost om dit zangersfeest tot een succesvol einde te brengen. Het was een prettige middag. Tot een volgende keer! De Cocksdorp. De meisjes en jon gens van Zuid-Eierlanid gaven vorige week onder leiding van de heer J. T. v. Bennekom een bonte avond in het ge bouw van Ohr. Belangen. De dames C. de Waard en R. Barends verleenden hun medewerking op de ac cordeons. Jammer, dat de belangstelling met wat groter was. Begonnen werd met een tableau door 5 meisjes. In „De Pannekoek" werd de bakkunst van 2 mannelijke kampeerders gedemonstreerd. Vervolgens kregen we „De Trouwlustige" die er lelijk inliep, door op het huwelijksbureau inlichtin gen te komen vragen. Hij moet eerst eni ge waardevolle voorwerpen op tafel leggen en een koord, als bewijs hoe sterk zijn liefde was De dame bond haar aanbidder stevig vast op een stoel en ging met de schatten er van door In het volgende stukje won Mijnheer Puns een koe, maar ze hebben er geen stal voor. Dan maar op de slaapkamer, maar daar wordt door het rund een chaos aangericht, waardoor een dame flauw valt. Veearts en dokter worden ontboden. Hierbij werd weer een ver gissing begaan: dokter naar de koe en de veearts naar de dame. Tenslotte bleek het nummer van het lot verkeerd en moest de koe teruggebracht worden. In de pauze werd een verloting ge houden. Daarna kregen we een voor dracht van de heer W. J. van Sijp, geti teld „Ook een opvatting". Vervolgens werd opgevoerd „Overgangsrapoort" in 3 bedrijven. De vader spoort zijn zoon tje aan om goed zijn best te doen op school, Want als hij verhoogd wordt gaan ze een reis naar Luxemburg maken. Maar zoontjelief ligt het leren niet. Als papa bij de directeur wordt ontbo den vreest zoontje dat de reis niet door gaat. Het liep echter best af: volop feest. Snip en Snap als zwarte handela ren kwamen ook nog op de planken. Tenslotte nog een voordracht van Van Sijp getiteld „De Avondzon". Aan het einde gekomen, bedankte de heer van Bennekom de medewerkers en de be-r langstellenden. Hierna werd nog geza menlijk gezongen Gezang 135. AANMELDING EN AANGIFTE VOOR DE BEVOLKINGSREGISTERS Burgemeester en Wethouders van Texel: herinneren de bevolking aan haar ver plichtingen, omschreven in de artikelen 3 totNen met 16 van het besluit bevol kingsboekhouding, inhoudende: le. dat, behoudens afwijkingen, ieder, die in Nederland nachtrust of de daar voor in de plaats tredende rust geniet, onverwijld moet worden opgenomen in een der bevolkingsregisters; 2e dat ieder moet worden opgenomen in het bevolkingsregister der gemeente waar hij voornemens is duurzaam of voor onbepaalde tijd als regel zijn nacht rust of de daarvoor in de plaats treden de rust te genieten; 3e. dat in geval van onzekerheid om trent het onder 2e. vermelde, bijzondere Cocrngh' P 1 8 Bo» 6 Coponhogen 3 -vn-2. CSi „Zou jij deze mooie pet willen hebben, Kangaroo?" Missohien kun jij dan de melk rondbrengen 's mor gens?" zegt Bim. De Kan garoo vindt het prachtig en begint direct met de nieu we baan, maar owee! Als hij springt, vallen de fles sen melk uit z'n zak. Hij huilt als hij de pet terug geeft aan Bim en Bam. „Ik kan het niet", huilt hij, ,,ik deug nergens voor!" „On zin!" zeggen Bim en Bam. „Geef de moed nog niet op. Houd de pet maar en neem deze stok met een spijker aan het uiteinde, dan kun je daarmee 't park schoon houden, door het papier op te prikken. Hoe vind je dat?" „Een reuze idee", zegt de Kangaroo, 'blij dat ze hem gebruiken kunnen en dat hij zijn mooie pet mag houden. Nr. 253. HANS ROBERT WESTERLAKEN FEUILLETON van de Blauwe Tram door T LODEW1JK 43). Bedrijvig rees Terweeghen op uit zijn stoel en Jochem die tijdens het ge sprek zijn gedachten weer een ogenblik geheel op de zaak Van Lier had gecon centreerd, werd plotseling gegrepen door een diepe zwaarmoedigheid. Deze vriendelijke, karakteristieke oude heer had de zaak heel prachtig opgelost. Hij had ronduit erkend, zich in Jochem te hebben vergist, hij had hem tijdens het gesprek tactvol duidelijk gemaakt hoe de verhouding tussen Marja en John van Lier nu al min of meer officieel was, en om toevallige ontmoetingen te voorko men bracht hij hem nu met vertoon van vriendelijke hoffelijkheid zelf naar de deur. Plotseling voelde Jochem hoe moe hij was, hoe hij deze hele zaak, al dit gedoe zat was. De reactie op de spanning der laatste dagen kwam onweerstaan baar opzetten en Jochem had maar één behoefteeenzaam en languit op zijn bed te gaan liggen, het hoofd in de kus sens begraven en te vergeten, al deze na righeid. De oude heer nam hem vriendschap pelijk bij de arm, onafgebroken en ge zellig kletsend over oppervlakkige zaken en loodste hem door de lange gang naar de ruime hall. Ik kom zelf niet aan de deur, ver trouwde hij Jochem toe, want ik heb het gauw te pakken. Maar je komt er wel uit, jongeman, en als zich verwikke lingen voordoen, houd me op de hoogte, ja? Jochem trok de deur achter zich dicht. Ziezo, de oude heer Terweeghen had z'n doel bereikt. Niet een zegevierende speurder, maar een terneergeslagen ion- geman stapte met sloffende treden de hardstenen stoep van huize Terweeghen af. En toen zag hij, in de schaduw van de bomen der oprijlaan, een klein rood Fi- atje staan. Hallo! riep een heldere stem Stap in, kan kun je meerijden. HOOFDSTUK XXI. De kleine snelle wagen was reeds lang bij Sassenheim de weg naar Noordwijk opgezwenkt en naderde de plek, waar de „valse De Boer" op zo vreselijke wijze de dood had gevonden, toen Jochem zich in 't been kneep en bemerkte, dat hij helder wakker was. Hij draaide zijn hoofd naar rechts. daar ontwaarde hij het aantrekkelijk profiel van Marja, de losse, zwarte krullen wapperend in de wind, de ogen strak gevestigd op de weg vóór haar, de slanke handen in ge spannen beheersing om het stuurwiel geklemd. Ze voelde zijn blik en keek hem glim lachend aan. Zo mannetje, wou jij weggaan zon der gedag te zeggen? Nee. zei Jochem heel stellig. Maar hij had toch niet geweten hoe hij het aan had moeten leggen om afscheid te ne men van dit meisje, waarmee hij kort geleden op zo wonderlijke wijze had kennis gemaakt, en die sindsdien nauwe lijks uit zijn gedachten was geweest. Nu, je hebt een hele avond de tijd. Wij gaan naar Noordwijk, daar zetten we de kar langs de Boulevard en maken 'n fikse wandeling langs de zee. Dat vind ik een betere manier om afscheid te ne men dan handjes te geven in de hall. En jij7 Joohem zweeg. De laatste methode had het voordeel, dat het snel afgelopen was. Maar zo'n prachtige avondeen af scheidsavond Met een ruk maakte hij zich los van die sombere gedachten en besloot, hoe dan ook, van iedere mi nuut te genieten. Het kan me niet schelen, al gaan we naar de Noordpool, zei hij en keek haar vol aan. Met jouvoegde hij er aan toe. Ze keek snel voor zich, haalde handig uit voor een hond, die z'n jonge leven blijkbaar moede was en toen manoeu vreerde ze de wagen handig door de bochtige straten van Noorwijk-Binnen, langs het witte, landelijke schoolgebouw en de slanke vuurtoren. Een haastig toe gelopen au tow acht maakte een gerust stellend gebaar naar de Fiat, en enkele minuten later stapten Joohem en Marja langs de zeereep. Met het vallen van de avond scheen een lichte zeenevel uit de zee opgekro pen. Van de oranjerode zonneschijf was alleen nog maar het bovenste stukje te zien, de rest verzonk in een wolkenmeer. Zondag 19 April a.s. viert Hans zijn zesde verjaardag Hij woont H 15a in de Prins Heldrik Polder. Hij helpt zijn va der wel eens bij het werk. Als hij zijn zusje niet meer plaagt krijgt hij een au toped, want dat is zijn liefste wens. In September gaat hij samen met zijn ou dere broertjes naar de grote school. Dat lijkt hem best leuk! Zes jaar, dat zal me Dinsdag een fuif worden, is het niet Hans? Komen opa en oma te gast en te eten? Nr. 253. WIM, RITA EN BERT DIJT voorschriften gelden; 4e. dat behoudens afwijkingen, ieder, die Nederland verlaat, onverwijld van het bevolkingsregister moet worden af gevoerd; 5e. dat bij adresverandering binnen de gemeente de nodige wijzigingen in het bevolkingsregister moeten worden aan gebracht. Voorts, in verband met het boven staande a dat aangifte van vertrek uit of van verhuizing binnen de gemeente monde ling of schriftelijk moet geschieden op de dag van, of uiterlijk vijf dagen na het vertrek bij het verlaten van Nederland (ten hoogste vijf dagen tevoren) of na de adresverandering, met opgave van het laatste adres en van de naam der ge meente, of van het land en de plaats, waarheen vertrokken en het nieuwe adres (zo nodig met opgave van de naam van het hoofd van het gezin); b. dat aan de aanvrager van een ver trek behoudens bijzondere gevallen, on middellijk een verhuiskaart wordt uit gereikt of toegezonden, welke hem dient als bewijs van afmelding en welke bin nen 5 dagen worden ingeleverd bij het bestuur der Nederlandse gemeente, in welker bevolkingsregister de personen moeten worden opgenomen; c. dat ieder, die in de gemeente nacht rust of de daarvoor in de plaats treden de rust geniet, en die nog niet in een be volkingsregister is opgenomen of die ten onrechte nog in een bevolkingsregister is opgenomen of die ten onrechte nog in het bevolkingsregister ener andere ge meente is opgenomen zich binnen 5 da gen na zijn aankomst in persoon moet aanmelden bij het gemeentebestuur on der overlegging van een paspoort of an der identiteitsbewijs, indien hij uit een plaats buiten Nederland en van een ver huiskaart of legimitatiebewijzen, indien hij uit een andere gemeente van Neder land is gekomen, tenzij hij overeenkom stig de desbetreffende bepalingen is vrij gesteld van aanmelding; d. dat bestuurders van instellingen gestichten of schepen waarin personen onder enig bestuur inwonen, alsmede ho telhouders, pensionhouders en kamerver huurders uiterlijk 5 dagen na de oone- ming of huisvesting of na het vertrek mededeling moeten doen van de ge slachtsnaam en de voornamen van iede re persoon, die langer dan 14 dagen in de instelling, het gesticht, schip, hotel, pen sion of huis wordt of is opgenomen of gehuisvest, alsmede van iedere zodanige persoon, die daaruit vertrekt; e. dat overtreding van de voorschrif ten wordt gestraft volgens de wet; f dat voor persoonliike aanmelding en voor mondelinge aangifte voor het bevol kingsregister gelegenheid zal worden ge geven op werkdagen vn 9 tot en met 12,30 uur, bij de afdeling bevolking, der gemeentesecretarie, gelegen te Den Burg Vismarkt. Texel, 10 April 1953. Burgemeester en Wethouders van Texel C. DE KONING, Burgemeester. P BEEMSTERBOEPv, Secretaris Drie oud-Texelaars, die nu in Austra lië wonen. Wim wordt 29 Juni 10, Ritf is 23 October 6 geworden en Bert 2 Jal nuari vier. Rita gaat sinds de Kerst naaf school en kan heel goed meekomen, spreekt Engels alsof het haar moedertaaj is, ofschoon ze ook de Hollandse taal no? lang niet is vergeten. Bert is no<* thu en gaat dikwijls met een buurman in de auto. Hij spreekt en verstaat gels en vertelt thuis weer alles in hel Hollands. Aldus schrijft ons hun vaderl de heer L. J Dijt. Wim voegt er nog hef volgende aan toe: We gaan alle dagen op de fiets naar de bushalte en met dl bus naar school. Bij de buren wordei alle dagen goed 47 koeien gemolkenl electrisdh. Ik ga alle dagen kijken, vind het fijn in Australië, maar ik den nog vaak aan Texel en ik kom vast noe eens om met Kees Timmer naar de Denl nen te gaan. Ze noemen me hier Bill", f Hun adres is: Corocooke, (Victoria^ Colac, Australia. 11,250 K.M. VAN EVENAAR TOT DE NOORDPOOL U B< D Ji Of bc m t.j d< f> 9 C T I C £1SSM J0KKM0KK STlJCXHÓt. ÏVS» MM Op dit gedeelte van het strand waren maar heel weinig mensen. Een enkele ruiter ontwaarden ze in de verte, bruta le scholeksters speelden wie het dichtst bij durfden komen, om dan onder luid gekrijs weg te vliegen. Toen het silhouet van Noordwijk ne velig en vaag begon te worden in de lichte avondnevel, zei Marja: Zo is het ver genoeg. Kom mee, dan gaan we bo venop het duin zitten. Ze sloegen geen acht op het zand dat hun schoenen binnendrong, en weldra tuurden ze samen uit over de zee. Zeg, vertel es, wat ga je nu doen? vroeg Marja opeens. Ze hadden weinig gepraat, enkele woorden over de zee, het weer, de zon. Maar nu za" ze hem ge spannen aan, en Jochem, die langzaam weer in droomtoestand was verzonken, nu hij naast Marja zat te genieten van de trage zonsondergang, veerde op Ik word overgeplaatst naar Am sterdam, vertelde hij, opgewekt. Ik werk voortaan met Bakker samenda's 'n hele eer, weet je. Intussen blok ik hard voor m'n inspecteursexamen en dan zul len wij wel verder zien Dus je denkt, dat je wel succes zult hebben in de politiedienst? Ach, zei hij bescheiden, hoe kun je dat zeggen. In deze zaak heb ik nu eens geluk gehad, en Vallentgoed, die er net zo hard aangewerkt heeft, zit er naast. Onzin, verklaarde Marja beslist. Je kunt het of je kunt het niet. Dat voel je zelf heel goed. Ik wou weten, Jochem Verkruysen, of je nog altijd meent, dat De Austin A 40 Somerset, waarmeel de tocht van de evenaar naar de pool| cirkel werd gemaakt. Entebbe, een aan de Noordelijke oever I van het Viotona-meer in Oegenda (Afn-1 ka) gelegen plaatsje, was het beginpunt L van een autotocht die 14 dagen duurde y en de deelnemers 11,250 km. verder ein-1 digen liet in het Zweedse plaatsje Jokk-3 mokk. De Austin A 40 Somerset, waarmeel deze tocht werd gemaakt, is een wage* I uit de normale productie zonder extn I toevoegingen als 4-wiel aandrijvingen^ e.d. Hij werd gereden door de vroeger bekende coureur Alan Hess, die met min der dan 148 records op zijn ndaim heeft, de drievoudige winnaar van de tulpen-,'? rally e Ken Warton en de mecaniciënB Ron Jeavons. Op 17 Maart was dit drietal gestart. 8 Zij reden Noordwaarts over een weg, die slechts éénmaal per jaar is te berijden en^5 dan nog slechts met een gemiddelde ^3 snelheid van 20 km. per uur. De wagen J reed dag en nacht door, alleen voor het I tanken werd nu en dan even gestopt De route voerde door de Nijlvallei S langs Khartoem. Luxor en Caïro naar!jl Alexandria en van daar langs de kustj van de Middellandse Zee naar Tunis, onijB met de boot over te steken naar MarB seille. De 24 uur durende boottocht waB de enige rustperiode, die de reizigers» zich gunden. Want toen zij in Marseille?^ aankwamen reden zij weer ononderbro-' ken door om tenslotte via Frankrijk enj; Duitsland in het op de Poolcirkel gele-f gen Zweedse plaatsje Jokkmokk terecht te komen. Deze rit van meer dan 11000 km. voer-M de de reizigers door enkele zeer gevaar- jB lijke gebieden. Boyen het Nijidal vlogen Britse helicopters boven de wagen, ten-S einde te hulp te komen als dit nodig zou j zijn. Andere gebieden mochten slechts 2 worden doorkruist, indien een gids in 'n b} aparte wagen de Austin vergezelde. het politiewerk voor jou je toekomst be- tekent. Ja en nee, aarzelde hij. Lk heb in deze zaak allerlei kanten aan het geval1 gezien, die me aan het denken hebben |S gebracht. De dingen zijn niet zo eenvou-1 dig als ze schijnen en je kunt niet alles 'B even rechtlijnig benaderen. Maar toch, J ja, deze zaak heeft me wel dieoe vol- [d doening gegeven. Ik heb gezien, dat ons is} dan Uw spoorkaartje ge- haald bij de V. V. V. „Texel" V werk noodzakelijk is, ik heb succes ge proefd en ik zou het weer opnieuw willen beleven, honderdmaal desnoods! I Ja, zei ze peinzend, ik geloof, dat jij er voor geboren bent. En dan moet jet dóórgaan, Jochem. Als je weet ergens te| zullen slagen, moet je doorgaan. Iemand die geen plezier in zijn werk heeft, die nooit eens het gevoel krijgt, méér te kunnen dan een ander, vind ik diep te beklagen. Ze zwegen weer. Een zeemeeuw zeilde statig over. En dan ga je trouwen? De vraag was volkomen vlak, neutraal gesteld. Daar zijn er twee voor nodig, hield Jochem zich op de vlakte. Heb je nóg geen meisje? infor meerde Marja. Ja en nee (Wordt vervolgd).

Texelsche Courant | 1953 | | pagina 4