Toneelgroep „Het Masker" deed gooi naar wisselbeker ,Con Amoreleverde keurige prestatie en had meer belangstelling verdiend Avond over nationale dansen te Oosterend werd druk bezocht Jury van de N.A.T.U. „Amateurtoneel voor heel veel verbetering vatbaar" uit z'n onverstoorbare kalmte te brengen. Een pluim in dit gevail voor de regisseur. Hij had geen betere man voor deze rol kunnen vinden. Mevrouw Breet was zon eohte hebbe rige pensionhoudster. Op een koddige manier klopte ze een hele hoop extra centjes uit de situatie. En dan haar ge sprek met de brutale Dicky! Kón niet beter. Over Dicky gesproken. Marianne v.d. Slikke moest dus een brutaal jon getje uitbeelden. In het eerste bedrijf, toen zij bij Joyce op bezoek kwam, lukte haar dat werkelijk aardig. Ook later werd trouwens haar rol goed gesproken; maar toen was het jongensachtige er wat af. Jongen of meisje, een bliksems bru taal ding blééf het En „ding" is onzij dig. De heer M Moo jen is prima geschikt voor „bulderrollen" En in de rol van oud-scheepskapitein wérd gebulderd! Het was ook overtuigend. Bijzonder jammer was het daarom dat de heer Moojen een paar keer plotseling stokte. Dat neemt niet weg dat zijn uitbeelding en voor dracht goed waren verzorgd. De heer Haker als de geneesheer Dr Sloan, heeft ons niet zo bijzonder kun nen overtuigen. Hoewel het met z'n rol- kennis in orde was, maakte hij een tikje weifelende indruk, hij was niet voldoen de dokter. Overigens was zijn uiterlijk wel dat van een deftige geneesheer. De grimeur heeft trouwens over de hele li nie uitstekend werk gedaan Tenslotte is er nog Kees Hillen als de waardige, stramme huisknecht William en mw Vetter als het keukenmeisje Ja ne. Beiden kweten zich behoorlijk van hun taak. En zo heeft „Het Masker" een goede uitvoering aan de reeks toegevoegd. In de Texelse Courant was aangekon digd dat de uitvoering om precies 8 uur zou beginnen. Het publiek maakte dat onmogelijk, omdat op dat tijdstip de plaatsen nog maar ten dele waren be zet. Een oud zeer, dat misschien toch op de duur kan worden weggewerkt? Laten wij het hopen. TEXEL IN DE SCHOOLRADIO Over de KRO-zender werd gistermid dag in de rubriek „Schoolradio" een uit zending aan ons eiland gewijd. Op Vrijdag 24 April a.s. worden die vuilnisemmers uitgereikt welke alsnog door degenen, die men bij de normale uitreikingen niet thuis trof, zijn aange vraagd. Tot bovengenoemde datum wordt als nog de gelegenheid opengesteld een aan vraag om een nieuwe emmer in te die nen bij het bureau Gemeentewerken, Parkstraat 3 (tel. 21 en 300). Zij, die ten behoeve van het seizoen de beschikking over meerdere emmers wensen, kunnen, wanneer hiertoe de be hoefte bestaat, hun verzoek richten tot de chauffeur van de roltrommelauto. De roltrommelauto zal beginnen te rij den op Maandag 4 Mei a.s. In verband hiermede kunnen, de gebruikers dus voor zichzelf bepalen, wanneer de oude emmer moet worden afgeschaft en de nieuwe in gebruik genomen.. In de roltrommelauto kunnen slechts de nieuwe emmers worden geledigd, zo dat het dus niet meer mogelijk is met ingang van 4 Mei vuilnisemmers te be zigen van een model, afwijkend van de uitgereikte. De Directeur van Gemeentewerken. V.I.O.S TE DEN BURG VIOS bericht ons, dat haar uitvoerin gen, al eerder in de Texelaar vermeld, door omstandigheden te Oosterend niet kunnen doorgaan. En daarom geeft het corps een uitvoering te Den Burg in De Oranjeboom en wel op Zaterdag 9 Mei. VIOS, een klem corps in een grote zaal Ze zijn niet bang! Alle donateurs en andere belangstellenden zijn van harte welkom! WEER EEN HANDBALCLUB OPGERICHT De SV Texel, die oorspronkelijk meer dere takken van sport beoefende, heeft thans een damesafdeling handbal opge richt met de bedoeling door intense trai ning zo spoedig mogelijk aan de compe titie te kunnen deelnemen en aldus haar krachten te kunnen meten met de ande re clubs van ons eiland Wij wensen de SVT-dames veel succes. Toneelwedstrijden zijn nu niet bepaald aan de orde van de dag, zeker niet op Texel. De oorzaak is in de eerste plaats alweer het streepje water. Hoewel na tuurlijk ook de Texelaars wel nieuwsgie rig zijn naar het peil van het amateur toneel aan de vastewal, komen zij er uiteraard niet gemakkelijk toe speciaal voor een amateursavond naar de over kant te gaan. En datzelfde geldt voor de tonelisten van het continent. Het maken van vergelijkingen is dus met eenvoudig. Onze toneelvereniging „Het Masker" heeft gelukkig geen seconde geaarzeld aan een uitnodiging van de afdeling Sdhagen van de NATU (Nederl. Amateur Toneel Unie) tot het meten van krachten met de overkantse verenigingen gevolg te geven. En jongtsleden Zaterdag was het zover. Een gevulde zaal van De Oranjeboom verwachtte allerlei goeds. In een inlei dend woord sprak de heer M. Moojen de hoop uit, dat de aanwezige jury over het Texelse spel goed te spreken zou zijn. „We willen", alldus de heer Moojen, „wel weer eens een goed gefundeerd, critisch verslag hebben". (Niettemin, heer Moojen blijft ook de Texelse Courant haar best doen. Red.) Gebracht werd het blijspel „De Privé- Verpleegster" van A. den Hartog Joyce Allingworth (mej. E. Verstegen) is een meisje van goede familie met een erg zelfstandig karakter. Zij weigert steevast te buigen voor haar tante Mrs Ashcombe (mw. Craanen), die haar ou derloze nichtje een dure opvoeding gaf en haar dan via listige manipulaties tot 'n huwelijk tracht te brengen met Francis Darnley, een fabrieksdirecteur (B. Heer schap). Voorlopig is dat allemaal te ver geefs. Wel raakt Joyce met die directeur verloofd, maar als zij merkt, dat haar tante daar acher zit, maakt zij onmid dellijk de verloving uit en gaat in pen sion bij Miss Caine (mw. Breet). Joyce solliciteert links en rechts, maar ont vangt geen enkele reactie. Hoe dat komt wordt gauw duidelijk: Joyce's tante heeft Miss Caine weten te bewegen voor Joyce binnenkomende brieven vast te houden, zodat Joyce, die zonder geld raakt, wel met hangende pootjes bij haar tante terug zal moeten komen. Miss Caine laat zich goed betalen voor die kwade diensten! Tóch komt Joyce aan werk. Daar zorgt haar kleine vriendje Dicky (mej. M. v.d. Slikke) voor. En Joyce is blij haar boekhoudlessen vaar wel te kunnen zeggen Die lessen kreeg ze van Markham (J. Schotanus), die boekhouder is bij haar vroegere verloof de. Dicky is tuinjongen bij John Bur den (M. Moojen), een bulderende oud- scheepskapitein. Deze heeft een ver pleegster nodig en Dicky vindt dat dat precies iets is voor Joyce. Hoewel Joyce niets weet van het moeilijke verpleeg stersvak, waagt ze het erop. En zo komt ze terecht bij John Burden in een wed zonderling huishouden. De oude Burken maakt z'n personeel permanent uit voor alles wat mooi en lelijk is. Z'n huis knecht William (C. Hillen) behoudt daar bij z'n waardigheid, terwijl het keuken meisje Jane (mw. Vetter) het nu en dan op haar zenuwen krijgt. De geneesheer Dr Sloan (P Haker) maant z'n patiënt steeds tot kalmte, maar zonder resultaat. Maar Joyce laat zich niet klein krijgen. De dokter is er gauw achter, dat ze geen echte verpleegster is, maar vindt het toch goed dat ze blijft. Dat is voor hem zelfs beter, want hij heeft hard geld nodig voor een in Zwitserland kurende doch ter. En andere patiënten met geld heeft hij nauwelijks. Op het toneel verschijnt nog Hilary Bankford (H. J. Prins), een neef van de kapitein. Hij komt logeren bij z'n oom en brengt een vriend mee. Die vriend blijkt haar vroegere verloofde te zijn. Het komt tenslotte allemaal in kannen en kruiken De twee houden nog van el kaar, maar toch dreigt het nog even mis te gaan als blijkt dat alles ook nu weer een doorgestoken kaart is. De oude Bur den ds 'n vriend van Joyce's tante en die twee hebben de hele samenkomst ge arrangeerd. En hoe was nu het spel? Met de hand op het hart: een 7Vi. De jury moest cij fers geven (daarover meer in een apart artikeltje), laten wij dat nu ook eens doen. De totale indruk was alleraardigst. El- ly Verstegen bracht een goede Joyce. Gemakkelijk was haar rol stellig niet. Zij was bijna voortdurend op de planken. Zij haperde nergens en was duidelijk te verstaan Nu en dan sprak ze iets te snel, maar dat was toch nauwelijks sto rend. Ze beeldde uit wat ze moest zijn: een zelfstandig, opgewekt meisje, dat zich door tegenslag niet liet terneerslaan. Van mevrouw Craanen hebben we weer de uitspraak bewonderd. Zij was daann werkelijk een dame uit betere kringen, wat ouderwets gekleed, wat wel de be doeling geweest zal zijn. Het elegante gebruik van haar face-a-main zat haar een beetje dwars, maar haar spel was overtuigend. Bertus Heerschap was een wat jonge fabrieksdirecteur. Prima op dreef was hij bij de aankomst in het huis van John Burden, samen met de heer Prins als de neef. Het nachtelijk gesprek tussen die twee lichtelijk aangeschoten heren was oerkomisch. Een dergelijke scène wordt heel gauw overdreven; hier zeker niet. Niet minder aardig deden die twee het toen ze beiden plotseling ziek waren ge worden, om toch vooral vertroeteld te worden door de lieftallige verpleegster Joyce. Helaas werd de arme Bertus ge weldig afgebekt door de zuster, en hij weid dan ook groen #van nijd. Leuk! Jaap Schotanus is de neuzelende boek houder. Met hem hebben wij ons extra geamuseerd. Met geen geweld was hij Het R.K. Gemengd Koor „Con Amore", directeur de heer R. J. Boom, heeft Zon dagavond in Casino een zeer geslaagde uitvoering gegeven, geslaagd ten op zichte van het gebodene, niet geslaagd echter ten opzichte van de belangstel ling voor hun optreden waar zeker tweemaal zoveel plaatsen bezet hadden kunnen zijn. De voorzitster, mw. Kievits- Ran, sprak in haar openingswoord dan odk haar teleurstelling uit over het be trekkelijk gering aantal bezoekers Dege ne die goede zang bemint, heeft Zondag avond volop kunnen genieten, want de prestaties waren over het algemeen uit stekend. Op de achterzijde van het pro gramma stond de opwekking toe te tre den als lid van dit koor en dat geldt dan stellig in de eerste plaats voor de adspi- rant tenoren en bassen, waar de rijen der zangers vrij dun zijn, een verschijn sel, dat overigens niet alleen bij dit koor valt waar te nemen! Van het programma noemen wij aller eerst nummer 6 „Die zwölf Raüber" van Imjalof, waarbij de solopartij vertolkt werd door de heer C. Smit, die over een bijzonder mooie bas beschikt Terecht merkte een der bezoekers dan ook op. dat het wel erg jammer is, dat deze zan ger al vroeg naar een baas moest en niet in de gelegenheid is geweest het op dit gebied verder te brengen door bv. 't con servatorium te bezoeken. Een door de omstandigheden dus onbekend gebleven talent, buiten de Texelse grenzen al thans! Bijzonder goed was ook nummer 9 „Scheiden" van Mendelssohn, waarme- Handbalnieuws Zeemeeuwen Vrijdag as gaan we weer trainen op het veld, aanvang 7 uur. We rekenen er op, dat alle spelers van het le en 2e elf tal aanwezig zullen zijn. Ook de nieuwe leden worden verwacht. De training van de adsp. is voortaan op Donderdagavond, aanvang 7 uur. VROUWENLEVEN Ter gelegenheid van Moederdag 1953 (10 Mei as.) zal een boek verschijnen, getiteld „Vrouwenleven", gesohreven door twaalf vrouwen en één man, allen bekende auteurs, o.a. Wilma, Jo Kalmijn- Slierenburg, C. J. Ooms-Vinckers, C. Th Jongejan-de Groot, G. van Veldhui zen. De auteurs belichten elk een bepaald aspect van het Vrouwenleven. Ditmaal niet in de vorm van „verhandelingen", maar in de vorm van novellen en boeien de verhalen; verhalen waarvan Moeder in stille ogenblikken kan genieten en die zich bovendien lenen om voorgelezen te worden op de Vrouwenverenigingen en -clubs, waarna een vruchtbare uitwisse ling van gedachten over de aangeroerde problemen kan volgen. De verhalen zijn alle gebaseerd op bepaalde omstandig- heren of voorvallen uit het Vrouwenle ven. Ze vertellen van de vreugde om de blijde, goede dingen, maar sommige ge ven ook een stuk rauwe werkelijkheid weer. Het is een passend Moederdag -geschenk, het verschijnt, evenals de vorige Moe derdagboeken, bij de uitgevers La Rivi- ère Voorhoeve te Zwolle en is in de boekhandel verkrijgbaar. INVOERING NIEUWE VUILNIS EMMERS Aan de gebruikers van de nieuwe vuilnisemmers wordt het volgende me degedeeld: de „Con Amore" ook zeer veel succes had. En hoe goed werden ook 12 en 13 (Panis Angelicus en Slavenkoor) vertolkt. De beschaafde zang te beluisteren was een groot genoegen. Intussen dient wel te worden geadviseerd met tè beschei den te worden. Het gehele programma kan uiteraard niet besproken worden. Over het algemeen viel de zuiverheid zeer te roemen, -zij het dat nr. 11 (Pel grimskoor) even ontluisterd werd door een ongelukje. Gaarne maken wij ook melding van de uitstekende uitspraak, waaraan dus alle zorg was besteed. Besloten werd met een toneelstukje, getiteld „De Jas", waarin o.a. niet min der dan drie Schrama's optraden! BOUWVERGUNNINGEN De heer J. C. Moens, C 45, bouw van een woning aan de Wagemngse weg, de heer W. de Haas, Oosterend, Kerkplein 2, uitbreiding van een varkensschuur; mej. ~C. J. H. Hoogenbosch, bouw woon huis te Zuidhaf fel, de heer D. Blom Czn., OudesChild bouw van 2 kippenhokken. NU NOG RESTAURATIE VAN TOREN EN TRANS Als volgende maand de gerestaureerde kerk van de N.H. Gemeente van Den Burg in gebruik wordt genomen men hoopt dat dit eind Mei het geval zal kun nen zijn zal de toren, die in de oor logsdagen door granaatscherven tal van butsen en andere beschadigingen opliep, nog niet hersteld zijn, maar wel bestaat de mogelijkheid, dat de toren binnen kort in de steiger staat, want de fir ma Jurnens zit feitelijk op de opdracht tot restauratie te wachten. Men ziet, dat de trans evenmin onbeschadigd uit de strijd is gekomen en deze dient dus ge lijktijdig te worden hersteld. LEPELAARS IN DE GEUL Sinds de Muyen, de duinmeertjes ten Noorden van De Koog, door lepelaars tot broedplaats zijn uitverkoren is dit dora do wijd en zijd bekend en beroemd ge worden. De natuurliefhebbers die Texel bezoeken zullen dit gebied dan ook nim mer vergeten te bezichtigen. Dezer dagen vernamen wij uit Den Hoorn, dat De Geul eveneens in aanmerking schijnt te zullen komen als broedplaats voor ge noemde fraaie vogels: twee lepelaars houden er zich voortdurend op en schij nen daar reeds een nest te hebben ge bouwd. WIE WAS BEGONNEN? Een Texelse landbouwer was gedag vaard „wegens mishandeling van zijn vader", wie hij een klap zou hebben toe gediend, toen die, volgens verdachte, hem met een lat zou hebben bewerkt. „Ik heb nog nooit van mijn leven een mens een klap gegeven!" aldus verdach te. Hoe dan ook, vader en zoon waren in bijzijn van een andere zoon slaags ge raakt en de getuige had de partijen ge scheiden. De raadsman achtte noodweer bewezen, maar de officier meende, dat verdachte dreigend op zijn vader was af gegaan waarop deze zijn toevlucht tot 'n plank had genomen en daarom eiste hij f75 of 30 dagen De politierechter wilde tenslotte met f 30 of 25 dagen volstaan. Zaterdagavond 18 April hield de Ont wikkelingsclub Oosterend in het gezel- liingerichte gymnastieklokaal een zeer interessante lezing over de folklore van nationale dansen, die zeer druk bezocht was. Het was weer wat nieuws voor Oosterend en misschien wel voor het ge hele eiland. Dat het werd gewaardeerd, bleek uit de enthousiaste bijval na iede re dans. De heer Westerdijk, hoofd van de o.l. sohool, verzorgde de verklarende tekst en de muziek, terwijl mej. Muilier uit Den Haag voor ons de dans uitbeeld de inbv. Spaans, Tirools, Pools of Oos tenrijks costuum. Ons eigen lieve landje werd met vergeten. Deze dans „de Slaapmuts", die op Terschellinger mu ziek gedanst werd, deed velen opmer ken: „dat deden onze ouders vroeger ook" en had veel succes. De dansen zelf, die in een vlot tempo elkaar opvolgden, WRAK WORDT GESLOOPT Vorige week meldden wij, dat bij paal 14 (even ten zuiden van het Westerslag dus) een wrak was aangespoeld, een deel van een houten scheepswand. Nadat de Strandvonderij het wrak gedeeltelijk had gesloopt is de rest verkocht aan de heer Van Maldegem, Eierland. Na noes te arbeid mocht het hun gelukken reeds enkele zware balken te bergen. Deze bal ken waren van eikenhout, terwijl de bui tenhuid (evenals de binnenhuid, welke door de strandvonderij is geborgen) uit vurenhout bestaat en minstens 12 cm. dik is. De Slopers komen bovendien in het bezit van een behoorlijk aantal kilo's koper, want iedere bout, en er zitten er heel wat in, weegt ca. anderhalve kg. Het vervelende lijkt ons intussen, dat de slopers bij een volgende etappe (het karweitje wordt in de vrije tijd en Zater dagmiddag ter hand genomen) steeds eerst veel zand zuilen moeten weggra ven. „Maar dan wordt ie telkens meteen goed afgedekt", aldus de optimistische slopers. Pal tegenover paal 15 is de laaste tijd een wrak uit het zand opgedoken. Dit zit op een plaats, waar zich voorheen hoge duinen verhieven: in 30 jaar tijds is hier 300 meter duin weggeslagen. NIEUWE BOSWACHTER Onze vroegere plaatsgenoot, de heer M. Mantje Dz-n„ thans Boswachter dn de N.O.-polder, is benoemd tot Boswachter te Texel als opvolger van de heer J. A. Schol, die met ingang van 1 Juni de pen sioengerechtigde leeftijd heeft bereikt. PROTESTANTSE KERKDIENSTEN N.H. GEMEENTE OOSTEREND. Hedenavond 8 uur Doopritting aan de pastorie. DE GENERALE REPETITIE De fanfarecorpsen D.E K„ Texels Fan fare en V.I O.S zullen op Woensdag 13 Mei a.s een uitvoering geven in het Park te Den Burg Dit optreden geschiedt aan de vooravond van het Concours te Wde- ringen en kan dus als een openbare slot- repetifie worden beschouwd. DE EMMABLOEM In de peridoe van 13 Lm. 26 April wordt in heel Nederland weer de Emma- bloemcollecte gehouden voor tbc-bestrij- ding. Het is de oudste collecte, die ons land kent: in April 1910 vond zij voor het eerst plaats. Nog steeds is de tbc een gevreesde vijand van onze volksgezondheid. Dit blijkt wel uit het feit, dat in 1952 nog 15,000 nieuwe tbc-patiënten werden ge registreerd. Maar mede dank zij de op brengst van het Emmabloempje is het aantal sterfgevallen gedaald van 189 in 1903 tot 16 in 1951, gerekend per 100,000 inwoners. Zoals u wellicht bekend zal zijn, komt de opbrengst van de Emmabloem-collec- te uitsluitend ten goede aan de fcbe-be- strijdmg in de plaats zelve, waar de col lecte wordt gehouden. De tuberculose kan en moet nog ver der worden teruggedrongen. Koop daar om ook dit jaar weer een Emma bloempje! Geef met gulle hand Voor een tbc-vrij Nederland! Na afloop van het door de Toneelgroep „Het Masker" gebrachte toneelstuk, heb ben wij een praatje gemaakt met de uit drie man bestaande jury van de NATU, te weten de heren J. Schotsman uit N.- Niedorp, P. D. Grootes uit Winkel en K. Beunder uit Breezand De drie heren ligt het amateurtoneel na aan het hart. Zij kennen het van nabij, als speler of als regisseur. Aan de thans lopende wed strijd doen 7 verenigingen van de afde ling Schagen van de NATU mee, nl. Ou- desluis, Dirkshorn, O.-Niedorp, Callants- oog, Schagen, Kleine Sluis en Texel. Texel is weliswaar niet officieel aange sloten, maar werd gaarne in de gelegen heid gesteld deel te nemen. Na Texel moeten nog twee verenigin gen hun kunnen tonen De beoordeling van het spel verloopt volgens bepaalde door de NATU vastgestelde richtlijnen. Wat de totale indruk betreft, wordt in de eerste plaats het spel beoordeeld, en ver volgens het stuk zelf. Dat geeft de ver enigingen veel moeilijkheden, want de keuze is gering, veel te gering Via wed strijden streeft de NATU er dan ook naar aan geschikte stukken (vooral ook éénacters!) te komen. De individuele speler wordt beoordeeld naar (in volg orde van belangrijkheid): rolkennis, uit spraak, voordracht en uitbeelding. Het spelpeil van „Het Masker" was de jury lang niet tegengevallen, van welke opmerking wij niet de indruk hadden dat het louter als een beleefdheid werd werden begonnen met een menuet e eindigden met de vertoning van een ni gerdans. Wegens het langdurig applau werd deze dans herhaald. Dokter Renout dankte aan het eind mej. Muller en de heer Westerdijk voc deze prachtige avond. Velen hadden nc gaarne meerdere dansen willen zien. TEXELSE MARKT Den Burg 20 April 1953. Aangevoerd. 4 koeien f 700-f 950. 23 biggen f 4(i f 50. 98 n. kalveren f 40-f 65. RUSSENMONUMENT WORDT 2 MEI ONTHULD Zaterdag 2 Mei zal het Monument o de Russenbegraafplaats worden onthult Dit eenvoudige gedenkteken, dat doe mej. Ir van den Ban namens de Planolc gische Dienst te Haarlem is ontworpe en door de fa. Hofstra uit Sneek zj worden gebouwd, zal het wapen va Georgie en dat van Texel dragen. EEN BLIK IN UW INNERLIJK In de vorige eeuw was het heel \v< moeilijker dan nu te ontdekken of ie mand tuberculose had. Immers, de art kon toen alleen afgaan op de verschijn selen. Die zijn: vermoeidheid, nacht zweet, hoesten en het opgeven van sliji J en bloed. Maar wie deze verschijnsels had, was meestal reeds langere tijd ziel en dus ruimschoots in de gelegenheid ge weest ook zijn omgeving te besmetten. Röntgen-stralen. Hierin kwam verbetering, toen in 189 Röntgen de naar hem genoemde strale: ontdekte. De Röntgen-stralen kunne: door allerlei stoffen heendringen. Z kunnen ook foto's gemaakt worden va: het inwendige van uw lichaam. De Röntgen-stralen stellen de arts ir( staat tuberculose in een stadium oo t sporen, waarin de patiënt nog vrij we geen enkel verschijnsel van de ziekt vertoont. De winst is duidelijk: snellen herkenning tijdiger behandeling - vermindering van besmettingsgevaar. Bevolkingsonderzoek. Omdat slechts een klein deel van on volk op de consultatiebureau's voor tu berculosebestrijding wordt doorgelich! werden de mogelijkheden van het Rönt gen-onderzoek slechts ten dele gebruikt Door het bevolkingsonderzoek kan he gehele volk nu worden „doorgelicht". Dat bevolkingsonderzoek geschied; plaatselijk en regionaal. Het heeft zijr grootste effect wanneer iedereen aan df oproep gevolg geeft. Slechts dan kumier. alle „verborgen" ziektegevallen worder opgespoord en behandeld. Resultaten van het onderzoek. Gelukkig blijkt bij het bevolkingson derzoek, dat bijna 90 van elke 100 men sen geen longafwijking hebben. Ook de tien, die ze wél hebben, zijn niet altijci ziek. Het doorlichten brengt nl. in de let-1 terlijke zin „aan het licht", dat sommi- gen genezen, tbc-resten vertonen. Voort» worden kleine, weinig actieve afwijkin-j gen gevonden, -die bij directe behande-j ling voorspoedig genezen. Voor deze per- .1 sonen is de snelle opsporing door het I Röntgen-beeld dus van groot* gewicht Nóg belangrijker voor patiënt en omge-3 ving zijn de gelukkig weinige ge« vallen, waarbij een voortgeschreden tbc I aandoening wordt vastgesteld. Juist deze patiënten, die zelf niet weten hoe ziekffl ze zijn, vormen een groot gevaar voorjj het gezin en omgeving: zij zijn een ac-^ tieve bron van besmetting. Doe mee Daarom: doe mee als ook uw plaafcj aan de beurt is voor het bevolkinkson derzoek. Het gaat ook om uw gezond heid en die van de uwen! In 1903 het jaar, waarin de Neder landse Centrale Vereniging tot bestrij ding der tuberculose werd opgericht stierven 189 van de 100,000 mensen aan tbc. In 1951 was dit gedaald tot 16. Voor waar een prachtig resultaat. Maar het achter ons liggende jaar bracht nog bijna 15,000 nieuwe tbc-patiënten. Voortdu rende waakzaamheid is en blijft daarom nog steeds geboden! Dr K. A. A bedoeld. De mening van de heren was» unaniem, dat over het algemeen in N-jl Holland aan het amateurtoneel zeer veel« te verbeteren viel. Texel kan, aldus de'3 heer Schotsman, zich ongeveer metenfl met het spel dat de Zaanstreek te zieti geeft. Wij zijn zeer benieuwd naar de uitslag.-.; en hopen van harte dat „Het Masker'^ met een eervolle plaats uit de bus komttik Tegen het einde van de volgende maaralpjj zal een en ander waarschijnlijk bekencOT zijn. S.V. Texel. Hedenavond begint de training voor! onze damesafdeling handbal, aanvang half 7. Nieuwe leden kunnen zich op- - geven op het terrein en meteen aan de training deelnemen. Bedriegen de voorte kenen met, dan bestaat er flinke be langstelling voor deze sport en wij he pen nu maai- dat door intense training spoedig een behoorlijke plaats zal kun nen worden ingenomen. De bedoeling is om ook aan de competitie deel te ne men. Dames, tot vanavond dus, allemaal op tijd en in tenue. Veel succes toege wenst. Voor de Olympische Dag op 31 Mei kunnen bij de secretaris, de heer Ten Cate, kaarten worden aangevraagd. A.s. Zondag: HSV-Texel. Een lastige opgaaf dus. Texel 2-Hollandia 3; Helder 5-Texel 3.

Texelsche Courant | 1953 | | pagina 2