9 rocn /wa in het harL, RANG wm d# msïe tena [KLM Natuurfrisse adem met PEPKActa^htaN ,Bartje en de Niezende Koning" in Den Hoorn 't Begon met een scheut of steek De Ned. Herv. Kerk van Den Burg werd fraai gerestaureerd ZATERDAG 25 APRIL 1953 TEXELSE 66e JAARGANG. No. 6728 COURANT Uitgave N.V. v.h. Langeveld De Rooij Boekhandel Drukkerij Bibliotheek Den Burg Texel - Postbus 11 - Tel. 11 Verschijnt Woensdags en Zaterdags. Bank: R'damse Bank, Coöp. Boerenl. Bank. Postgiro 652. -Abonn. pr. f 1,80 p. kwart. 15 ct. incasso. Adv. 8 c. p. mm. Leerlingen uit de hoogste klasse van de o.1. school te Den Hoorn hebben Woensdag en Donderdag reeds in „Loodsmanswelvaren" een opvoering gegeven van het spel „Bartje en de niezende Koning", een alleraardigst ge speeld verhaal in drie bedrijven. He denavond treden zij wederom op, dit wordt dan de laatste uitvoering. De opbrengst is bestemd voor het Natio naal Rampenfons. De medewerkenden, aangevuld met krachten van Ulo en Huishoudschool, eveneens uit Den Hoorn, kennen hun rol uitstekend en spelen met enthousiasme. De bezoe kers wacht dus een mooie avond. ZAT NIET IN DE HAAK! Uit een brief welke mevr. Voigt-Kui- per van de Stichting Christelijke Blin denhulp ontving naar aanleiding van haar mededeling, dat op ons eiland was ge vent met borstelwerk, „zogenaamd voor de blinden", merkte genoemde Stichting o.a. op: „Weldra zullen wij, naar we ho pen, dit euvel kunnen beteugelen, door dat er een officieel waarmerk zal wor den ingesteld, waarvan alle echte blin- denartikelen dan zullen zijn voorzien". BOND VAN ARBEIDERS IN VOE- DINGS- EN GENOTMIDDELEN RICIIT TEXELSE AFDELING OP In samenwerking met de Texelse Be- stuurdersbond is dezer dagen een afde ling opgericht van de Bond van Arbei ders in de Voedings- en Genotmiddelen; reeds vele leden hebben zich aange meld. Voorzitter is de heer J. Hillen uit Den Burg, secretaris-penningmeester is de heer Spaans.uit Oudesohild. DE EERSTE ZWEMMER Met het eerste kievitsei wilde het ooik dit jaar op ons eiland weer met vlotten. Ondanks ijverige eierenrapers, snoepte Friesland ons weer het eerste eitje af. Doch Tessels stranden beleefden deze week óók een primeur. Op Dinsdag 21 April verscheen de eerste zwemmer, die ondanks een gure Noordwester, bij het Jan Ayeslag dapper in de golven dook. Het was Ds L. Overduin, Ned. Herv. pre dikant te Enschedé. PUBLIEK VERKOCHT Ten overstaan van Notaris Mulder vond Dinsdagavond voor de erven mw. de Wed. Koorn-Lap in De Lindeboom de publieke verkoping plaats van een woon huis, nr. 1, aan de Wilhelminalaan en een perceel bloembollenland, het Gra felijke Bosch", aan de Westermient Het woonhuis werd voor f 4750 gekocht dooi de heer E. Lap qq het land door de he ren gebr. M. en W Bakker, „De Kap- berg", voor f4532,20 NAAR DE KEUKENHOF De jaarlijkse trip van de Hervormde Zusterknng van De Koog gaat dit jaar naar de Keukenhof en wel op Woensdag 29 April a.s Naar wij vernemen zijn er nog enige (bus-)plaatsen disponibel. (Mel den bij mevr, Luberti, tel. 14). VOLKSDANSGROEP „TEXEL" Waarschijnlijk door een misverstand waren er jl. Dinsdag weinig leden. Vol gende week beter? Dinsdag 28 April oe fenen wij voor de laatste maal in de Nieuwstraat Vanaf Woensdag 6 Mei 'onsen we in het Gymfokaal in de Mo lenstraat. Hoe lang we nog binnen dan sen, zullen we spoed g horen. B. VOLLEYBALLERS, ATTENTIE! Voor de sportuitwisseling met Wierin- gen zullen ook twee Texelse volleyball teams aantreden Gegad gden voor deze wedstrijden gelieven Woensdagavond om half acht in het gvmlokaal te koenen, waar de keuze-commissie hun spel zai beoordelen. (Alleen bij goed weer, daar anders de SV Texel van djit lokaal ge- bru.k maakt). HELICOPTER GELAND Woensdagmiddag omstreeks half twee weiden de Oudeschildefs uit hun huizen gelokt door motorgeronk van een zeer laag overkomend vliegtuig. Het bleek een helicoptèr te zijn, d.e en.ge rondjes rond de molen draaide. Het zal voor zeer velen de eerste keer geweest zijn dat ze een dergelijk toestel zagen en de belangstelling was dan ook groot. Vooral toen de machine dicht bij Oudesohild landde op een weiland van de heer S. Keijser, dicht bij de Middel landse weg. Een aantal scholieren, dat juist van de boot kwam en vele andere nieuwsgieri gen trokken er heen. De jeugdige Dick Bakker brak daarbij een been toen hij over een sloot wilde springen. Dokter Elias verleende de eerste hulp waarna de onfortuinlijke knaap met de volgende boot naar een ziekenhuis te Den Helder werd vervoerd. Dat zo'n vliegtuig consternatie teweeg kan brengen onder de schapen is durde- liik en toen men in de buurt dan ook een dood schaap aantrof, was de eerste ver onderstelling, dat het arme dier zich had doodgeschrokken. Naar wij verne men moet deze woldrager echter al enige dagen dood geweest zijn! De helicopter had vier personen aan boord. Het toestel wordt o.a. gebruikt bij het in het oog houden en opsporen van gelanceerde torpedo's waarvoor men an ders een volgboot in dienst had. Van een pauze tijdens de oefeningen maakte de bemanning gebruik om even te landen en de benen eens te strekken. BOUWVERGUNNINGEN Mevr. de wed. D. Mantje, Oudeschrld, bouw van stenen bijgebouwtje; de heer P. Kok Czn., Den Hoorn, bouw van een bloembollenschuur aan de Kuilderweg; de heer J Venhage, rentmeester te Oud- BeijerQand, bouw van een landbouw- schuur aan de Vianenweg, Eierland. Handbalnieuws G.D.S. Woensdagavond jl. speelden wij de wedstrijd GDS 1-GDS 2. GDS 1, dat sleohts met 9 man het veld in kwam won deze wedstrijd met 10-2. Nel in het doel stond goed op haar plaats. In plaats van vanavond trainen we Maandagavond a.s. om 7 uur. Terrein- dienst Nel W. en Elly v. H. Wie nog interesse heeft voor de medi sche sportkeuring, gelieve dit uiterlijk a.s. Maandagavond op te geven. Volgende week worden de wedstrij den ZDH-GDS 2 en GDS 1-SVC ge speeld Dag en tijd worden nog bepaald. TEGEN ZERE BEKJES Als middel tegen zere bekjes bij lam meren word aanbevolen wat ongebuild roggemeel door het voer te doen. KATHOLIEKE KEKKLIJST van de parochie St. Martinus Oudeschild Zaterdag 's av. 6-7 u. biechith., om 7 u. roz. Zondag, 3e Zondag na Pasen en vie ring v.h. Beschermfeest van St. Joseph. De H.H. Missen alsdan van St. Joseph. Om 7,30 gelezen H. Mis, om 9 u. comm. uitr., om 10 u. de Hoogmis, 's Av. 7 uur lof t.e.v. St. Martinus. Dinsdag- en Don derdagavond 7,30 roz., Donderdag 7 uur biechth.. Vrijdag, le Vrijdag. 7 u comm. uitr., uitstelling en acte van toewijding. Om 7,30 gez. H. Mis en Tantum Ergo. 's Av. 7,30 H. Hartlof m. roz. Zaterdag, le Zaterdag. 7 u. comm. uitr. en 's av. 6-7 u. biechth.. om 7 u. uitstelling met roz. en acte v. toewijding. Zondag 3 Mei 4e Zon dag na Pasen. In de week zijn de H.H. Missen om 7,30 u. St. Marthaver.: Don derdag 2,30 u Maartje Bakker en Cathr. Maas. ZON, MAAN EN HOOG WATER De zon komt 25 April op om 5,21; on der om 7,55. Maan: 29 April V.M., 6 Mei L.K. Hoog water ter rede van Texel: 25 April 7,09 en 7,49. 26 April 7,52 en 8,31. 27 April 8,29 en 9,05. 28 April 8,55 en 9,31. 29 April 9,25 en 10,02. 30 April 9,59 en 10,33. 1 Mei 10,37 en 11,04. Aan het strand is het ongeveer één uur eerder hoog water. Kruschen Salts bracht da bevrijding. Maar anders. Er zijn talloze gevallen ook onder uw bekenden waar de wereldberoemde Kruschenkuur op korte termijn verlos sing bracht van die slopende rheuma- tisohe pijnen. De aansporende werking van Kruschen op de bloedzuiverende organen kan ook bij u dat wonder te weeg brengen Begin daarom vandaag nog de heilzame Kruschenkuur. Dan smoort ge uw rheumatiek in de kiem, in plaats van te komen van kwaad tot erger. KATHOLIEKE KERKLIJST Parochie van St. Joannes de Doper met de bijkerken Den Hoorn en Oosterend Zondag 26 April. 3e Zondag na Pasen. Vriering v. h. Beschermfeest van St. Joseph. De H.H. Missen om 7,30 en 10 u. in Den Burg en Den Hoorn en alleen om 10 u. in Oosterend. Commumeuitr. 7 en 9 u en onder de Missen; biechtgel. van 7- 7,30 en in de bijkerken voor en na de Missen. Aan de kerkdeur steentjesver koop v.d. Kath. E.H.B.O. Lof om 7 u. met roz. Lof vh. feest. Dinsdag 28 April 18—j cursus meisjes 7,30, jongemannen 8,30. Eerste communielering 11,30, lering her nieuwing d. doopbeloften 4,30. Woensdag 29 April. Om 7,30 Mis in Den Hoorn met biechth. 5e en 6e klas. Om 8 u. jonged.- congr. Biechtgel. van 7-8 u. Vrijdag 1 Mei. le Vrijdag. 6,30 communieuitr. 8 u. gez Mis met vooraf toewijding. Om 4,30 lering hern. d. Doopbeloften, Om 7,30 H. Hartlof, tientje en lit. v.h. H. Hart. Ope ning v.d. Meimaand. Hele Meimaand om 7,30 Meimaandoefening. Zaterdag 2 Mei. Om 6,30 comm. uitr. Om 7,30 le Zater- dagoefening, roz.. tantum ergo en zegen met lied. Biechth. van 5-9 u (zomer dienst). In de Kapel om 8 u. H. Mis. Zon dag 3 Mei. 4e Zondag na Pasen Mis in Oosterend om 7,30 en 10 u., Den Hoorn alleen om 10 uur. -'"li De Zuidelijke muur van de N.H. kerk van Den Burg. Steen voor steen ge restaureerd en thans glas-in-lood ramen. Doordat het orgel dan nog met ge reed is, zal de her-inwijding van de ge restaureerde Ned. Herv. Kerk te Den Burg niet voor, maar na Pinksteren plaats vinden en wel omstreeks eind Ju ni. Het exterieur is al gereed, terwijl de schilder en de electriciën de laatste hand leggen aan het interieur. Hierboven ziet U een deel van de zui delijke zijmuur, het fragment, dat bij de beschieting van Den Burg op 6 April wel het meest te lijden had: op de kleine foto ziet u de grote gaten die de grana ten in de dikke muur hebben geslagen. Men heeft zich echter (gelukkig) niet behoeven te beperken tot het herstel van de muren: de grote ramen, wier gotische stijl is gehandhaafd, hebben nu anplaats van wit glas in sponningen, glas-in-lood gékreigen, glas met een mooie zachte, lichtgroene tint. De kerkdeur was ge deeltelijk versplinterd en moest dan ook eveneens (helemaal vernieuwd worden. Daarvoor in de plaats is nu een bijzon der hechte eikenhouten deur gekomen, met een machtig slot en een dergelijke deur treffen wij thans ook in de Noor delijke gevel aan, op een plek waar in heel oude tijd eveneens een deur moet hebben gezeten, maar die het na- en ons voorgeslacht finaal had dichtgemetseld. Even hebben wij dezer dagen weer eens een kijkje genomen in de grote kerk; als nietig mens sta je daar on die hoge brede ruiimte, onder het hoogver heven dak, gesteund door krachtige pi laren Het geopperde plan om de pila ren af te bikken werd weliswaar uitge voerd, maar men bereikte niet wat men zocht en daarom hebben de zuilen hun witte kleur herkregen. Tot ongeveer an derhalve meter zijn de pilaren blauw grijs gekleurd wat ook zijn practisch effect zal hebben voor hen die de gods dienstoefeningen zullen bijwonen Het grote houten gedenkbord, dat met de beschieting in 1945 ook veel te lijden heeft gehad en herinnert aan de predi kant Jacobus Hondius, zal weer worden aangebracht aan een der pilaren. Het stond nog op de grond, zodat wij het op schrift in gouden sierletters makkelijk konden lezen: „Gedenk Stuk. Den Wel- eerw. Heer Jacobus Hondius Leeraar ind' gemeente Jesus Christus aan Den Burg op den Eilande Texel Aldaar beroepen den 23 Maart 1728 bevestigd den 13 Juny daaraan volgende en gestorven 1 Mei 1785 in den ouderdom van 80 jaar en 3 maanden en 19 dagen Was ruijm 'n halve Eeuw de flonker star dees Kerk voorbeel dig van gedrag, volieverig in zijn werk goedaardig minzaam en een vijand van het twisten. Stierff oud en afgeleeft als een rechtschapen Christen. Zijn lichaam VISAFSLAG OUDESCHILD. Aangevoerd van 13 t.m. 18 April 1953: 1140 kg schol; 914 kg tong; 44 kg tar bot; 1333 kg schar; 748 kg bot; 413 kg wijting; 21 kg kabeljauw; 4713 kg garna len; 925 kg pufgarnalen; 2M> kg zalm; 2443 kg kruikels; 4900 kg kokhanen; 4 kg fldnt. HOOFDPUNT Miinhardt Hoofdpijnpoeders. Doos 47 ct. Mijnharde Hoofdpijntabletten. Koker 80 ct Texelse Boys-nieuws. Morgen speelt Boys 1 thuis tegen Wi- ron 1. Dit is een niet te onderschatten tegenstander. Probeer daarom met volle animo te spelen, o.a. positie kiezen, plaatsen enz. Aanvang 2,30 uur. Zaterdagmiddag om 2,30 uur spelen de welpen tegen een welpenelftal van Texel op het Texel-terrein. rust int graf door deze kerk vereerd. Zij schonk ook dit tafreel ten blijk ze deugd waardeerd". Op de grafsteen 'in de kerk (Noordelijke zijbeuk) lazen wij o.a.: „Schoon d' aard het sterflijk deel ontfing zij altoos 's Mans hoedanigheeden van Godsvrucht Vreede, minnlijkheeden: Bij 't Nageslacht in Zeegening". In het boek „Texel" staat: „Hoewel dit bord niet uitmunt door grote schoon heid vertrouwen wij, dat het gerestau reerd zal worden". De schrijver ziet zijn vertrouwen dus met beschaamd! Jacobus Hondius ruim een halve eeuw predikant te Den Burg. De tegenwoordi ge voorganger, Ds W M. van Reijendam, heeft dus nog een lange reeks van jaren voor de boeg, zo hij het record van Hon dius wil verbeteren! Overigens moet dat met zo'n bijzonder fraai geworden kerk niet moeilijk zijn! En dit is diezelfde muur kort na het bombardement. INGEZONDEN Den Burg, 22-4-'53. Mijnheer de redacteur. Het zij mij vergund, nog eenmaal iets te mogen schrijven in uw blad. Bij voor baat hiervoor mijn hartelijke dank. „Met de antwoorden van de heer Kem penaar, is geenszins het bewijs geleverd, waarmee werd aangetoond dat de toege stane bouw van de o.l.s. te Den Burg, alsmede de afwijzing van de bouw van een nieuw lokaal in Oosterend gerecht vaardigd was. Zeker, men kan dit op allerlei mameren trachten te doen, en de heer Kempenaar heeft dit. dan ook geprobeerd, maar hij heeft dit niet kunnen doen. Hij is om de zaak speciaal het geval Texel heenge- wandeld. Ik had met anders verwacht omdat ik wel wist dat dit niet volledig aan te to nen viel. Overigens is Texel niet een op zichzelfstaand geval. Een van de Ministers vertelde vorige week nog in de 2e Kamer, dat het hem ongevallen was, dat speciaal in 't Noor den des lands de Bijzondere scholen achteruit werden gezet bij het openbaar endenvijs. Deze mededeling spreekt voor zichzelf. Ik heb gemeend op deze mj. onjuiste dingen te moeten wijzen en ik heb mij er over verheugd, dat vele voorstanders van het openbaar onderwijs, er evenals ik zo over denken. Mijnheer de redacteur, ik ben er helaas van overtuigd, dat het juiste antwoord op mijn vragen toch niet gegeven wordt. Ik ben dan ook niet van plan om verder hierover te corresponderen, tenzij dat antwoord duidelijk komt. Ik dank u nog maals voor de ruimte mij toegestaan dn uw blad en mijn geachte opponent voor de wijze waarop hij zijn zienswijze naar voren heeft gebracht. Hoogachtend, H. L v d. Boomgaard EEN L. OVERALL

Texelsche Courant | 1953 | | pagina 1